lit di imstirdimicbi in Eiagscnt Brlevin aan di versthlllendi bladen De Amsterdammer van de Pr. Gron. Ct schrijft over 't Uitgevarscongsnee o.a.: De buitenlandsche uitgevers hebben dan ook niets anders dan lof voor ons kleine land, dat met zijn boeken zulk ecne eereplaats in de geschiedenis der beschaving inneemt. Zelfs de aanlei ding om te klagen over onze onafhan kelijkheid tegenover de andere landen op het stuk van vertalen, door ons niet toetreden tot do Berner Conven tie, is aan de vreemdelingen ontno men: haast het eerste woord, dat de voorzitter, van het congres, do heer Vun Stockum, openlijk zei: was de mededeeling, dat weldra bij de tweede Kamer een wetsontwerp zou inkomen betreffende onze toetreding tot die conventie. Minister Heemskerk had hem tot die mededeeling gemachtigd, een handige zet van den minister om wellicht onaangename uitingen te voerkomen. Want natuurlijk hebben we over eenige weken, b.v. na het zo menreces; de indiening van een derge lijk ontwerp te wachten, doch er zul len toch nog heel wat maanden, om maar een niet al te langen termijn te noemen voorbijgaan, eer er prak tisch effect van die aansluiting is te wachten, altijd ondersteld, dat geen meerderheid in de Tweede of Eerste Kamer zich er tegen verzet. Vermakelijk is het echter, dat die mededeeling van den heer Van Stoc kum nu al slapende honden heeft wak ker gemaakt: uit Parijs hebben Neder - landsche uitgevers nu reeds aanbie dingen gekregen om het vertaalrecht van sommige pas uitgekomen romans te koopen. Alsof die werken niet reeds lang uit de mode zullen zijn, tegen dat de Berner Conventie bij ons van kracht wordt! Z'n Haagsche collega schrijft: Er is hier slechts één groot gemeen tezlekenhuis. dat herhaaldelijk is' u tzebreid, doch des ondanks overvol is. Zóó vol. dat thans opneming van patiënten dikwijls alleen geschiedt in spoedeischende gevallen. Aan een tweede ziekenhuis van minstens 1000 bedden beslaat sinds lang dringende behoefte en het ligt waarlijk niet aan den geneesheer directeur, den hof-, arts dr. Roessingh, dat het er nog niet is. Er was een schitterend oruwerp gemaakt voor den houw van een tweede ziekenhuis in de Westduinen, toen mei-, plotseling op het denkbeeld kwam, dat door de stichting van een ziekenlm-ichting daar tex plaatse wel eens schade zou kunnen worden toe gebracht aan de belangen van de bad plaats! Aan dit denkbeeldige bezwaar Schevemrigon ligt nog wèl enkele kilometers af van de plaats waar het gebouw zou komen heeft men zach ten Stadhnize vastgeklampt cn zoo is dc zaak vertraagd. En zoo weel men dan nu nog niet waar men een twee de ziekenhuis zal bouwen en is het ge maakte ontwerp, waarbij ook gedacfit was aan de stichting van paviljoens voor longlijders, vooreerst, zoo niet voor goed van de baan. Gelukkig dat er uitmuntende parti culiere inrichtingen zijn, die in de be hoeften voorzien. De Hagenaar van Deventer Dag blad: Nu ik ever onzen gemeenteraad spreek, wil ik nog even bij dit merk waardige college blijven stilstaan. Ik las nl. dezer dagen onder de gemeng de berichten daar haalt men veelal meer levenswijsheid uit dan uit me nig zwaar hoofdartikel dat in de Friesche gemeente Harlingen de ge meentelijke aangelegenheden door Burgemeester en Wethouders zoo goed worden voorbereid, dat er in de openbare Raadsvergaderingen haast nooit over behoeft te worden beraad slaagd. Dat trok mijn aandacht! Het is voor een Hagenaar om van te wa tertanden! En zoo ben ik er over gaan filosofeeren, heluas echter met weinig resultaat. Ik sloeg het aantal inwo ners van die ideaai-genieente e>r eens op na. eer. goede 10.000 vond ik; dat heeft dus 15 raadsleden en wij, Hage naars, met onze 270.000 zielen, zien onze belangen door niet minder dan 45 u.tverkorenen behartigd. Eerste vraag: Deugt liet systeem, dat een grootere gemeente een grooteren ge meenteraad heeft? Tweede vraag: zijn de Hariingscho IJ. en W. zoo veel knaaper dan de Haagsche? Derde vraag: Staat het peil van den Harling- schen gemeouteruad soms hooger dan het Haagsche peil? Alle vrageen, die nu juist in een Ilaagsehen Brief niet uitvoerig kunnen behandeld worden, maar d:e toch de moeite van de over weging waard zijn en zeker door me nig Hagenaar zullen besproken en overdacht worden. Van ,,De Standaard": Dan is men zoo licht geneigd, over drijving ook te zien in de propagan-i distische voorstellingen, die de Volks hond tegen Drankmisbruik op de Huis .vlijt'.entooiisteIHng te zien geeft. Men vindt daar namelijk twee ka-1 niertjes, waarvan liet eene ingericht is ais het woonvertrek van den dronkaard, het andere als dat van den niet-drinkor, wiens gezin aan huisvlijt doet. In het eene vertrek, ziet ge den dronkaard hangen op z'n stoel, te midden van een verwaar loosd huishouden, dat verraadt, hoe de vrouw van den drinker, die daar staat le schreien met een dochtertje weenend tegen haar aanleunend, ter wijl een ander kind in een wieg van vodden ligt,, don moed heeft opgege ven, en, in het besef, dat het huisgezin toeïf vefloren Is, der warifioop nabij is. Alles doet zien, hoe de ellende een dagelijksche gast in dit huis is. De voorstelling is aangrijpend na tuurlijk. Het leed en de ellende zijn zóó naar waarheid uitgebeeld, dat ge, als men over dat ongelukkige gezin luide spreekt terwijl ge het oog erop gericht houdt, oen opwelling krijgt om te vragen, uit medelijden met het leed van de vrouw, die misschien helaas, dat hier „misschien" staan moet geen schuld lieeft maar trouw in haar taak geweest is, tot ze niet moer kon, niet zoo hard te spreken over het ongeluk dat door den drank, dio wellicht metgezel van do ledig heid was, over dit huis gekomen ls. Zeker niet hceiexnaal zoo natuurlijk als het huisgezin van den drinker is het gezin van den niet-drinker uitge beeld, het gezin dat aan huisvlijt doet. Het kan echter ook wezen, dat het uitgebeelde gezin van den niet- drinker, wiens omgeving van geluk en welvaart spreekt, daarom niet zoo'n indruk maakt, dat de ganse he ten toonstelling, als geheel genomen, is als een welvaartstentoonstelling, terwijl bovendien menig stukje van de expositie afzonderlijk in bijzonde re mate de gedachte wakker roept aun den zegen, die huiselijke arbeid zaamheid om zich verspreidt. De kiekjes-man van 't N. v. 't N.: Op politiek gebied valt geen nieuws te melden. De zomervacantie heeft nagenoeg, alle personen, die daarbij iets in de melk te brokken hebben, uit de stad verdreven. De zaak-Van Ileeckeren is de ee nige aangelegenheid, welke nog ee nige aandacht trekt. Maar de „aar digheid" is er toch groolendoels af, nu de Zuid-Hollandsche Staten hem niet tot Eerste Kamerlid herkozen. Het wachten is nu maar op de bro chure met de „stukken", die de heer v. Heeckeren zal puhliceeren. Dat hij daartoe zal overgaan, schijnt \ast te staan. De brochure komt. Het is ech ter zeor de vraag of hij alles zal pu bliceeren, wat liij over zijn „zaak" in zijn bezit heelt. '1 e cordeelen naar het- j geen men er al zoo over hooit, zou dan half Den Haag gecompromitteerd kunnen worden. Toch is het maar be ter dat hij alles geeft om de waarheid van zijn beweringen in de Kamer en in zijn nota's geuit te staven, dan dat hij weder half werk levert. Daarmede doet hij het publiek en zich zelf geen dienst; om met le spre ken van het belang van zijn zaak, dat tevens volgens zijn zeggen ,,'s lands-; belang' zou zijn. Eerst tegen November moet deze in teressante publicatie tegemeet gezien kunnen worden. EEN ZONDERLINGE BEZOEKER. Zondagavond toen Van Bruinmelen, de gemeente-veldwachter van Seber- penzecl (Geld.), de herbergen ging sluiten, trof hij in een daarvan een jong, hem onbekend man aan, die zich nogal luidruchtig gedroeg. Hij "Vroeg diens naam en kreeg ten ant woord Pietje Puk en tegelijk trok de vreemdeling een revolver en schoot den veldwachter in den linkerschou der. De dader zette het op een loo- pen. Maandagochtend kwam hij blootshoofds aan een boerderij bij" Amersfoort, waar hem een zijden pel van buereumodel werd gegeven. De dader is later te Amersfoort aan gehouden. Hij iieeft bekend. DE MOORD IN HET KOEKANGER- VELD. Na den drievoudigen moord in het Koekangervcld, het vorige jaar ge pleegd, is door de politie in het scha penhok van het huis van vermoorden Hendrik Bakker ruim I 300 gevonden. Door bevoegde autoriteiten is thans dat geld aan de beide zoons, destijds gearresteerd, als verdacht in die moordzaak betrokken te zijn, terug gegeven. BRANDEN. Te Emmer Compascuum is door on bekende oorzaak afgebrand de behui zing, bewoond door den slager F. Brunius en tcebehoorende aan den heer Westra. Van den inboedel werd niets gered. Alles was verzekerd. Zondagavond -werd brand ontdekt in een schuur van den landbouwer J. Groeneveld aan den Heijscherdljk op de grens van Pernis. De bewoner had zich al ter ruste begeven en moest ge wekt worden. Door den grooten af stand, die de brandweer had af te leggen, duurde het lang voor zij ter- plaatse was. Als gevolg daarvan sloeg nu het vuur over op een tweede schuur. Beide gebouwen verbrandden met den inhoud. Het woonhuis schoon door een slechts nauwe gang van do schuur verwijderd, kon behouden worden. Gemengd Nieuws EENE ZEEBEVING. Een kort bericht maakte reeds mel ding dot het Duitsche stoomschip „At- tika' vun de „AtlaslSnie" te Breinen, door eene zeebeving verloren gegaan was. Thans zijn meerdere bijzonderheden over deze catastrophe bekend gewor den. Het stoomschip verliet met een la ding graan do haven van Novoros-: sisk. Nadat het schip in Konstantino- pcl kolen in genomen had, ging de reis verder. In de Zee van Marmora werden de luiken nog nagezien en in orde bevonden. Om 12 uur des nachts, bü het afios- sén van de" wacht, werd besloten de luchtkokers op het achterdek weg te nemen, daar de zware zeeën er tel kens tegen sloegen. Om dezen arbeid gemakkelijk to maken legde de gezag voerder het schip met den kop op zee en liet de moehlno langzaam draaien Nadat deze voorzorgsmaatregel geno men was, kwam er ook werkelijk minder water over en het gelukte den bakhootrds-luchtkoker weg te nemen. Terwijl men het voornemen had. het zelfde met den stuurboordsluchtkoker tc doen, brak een kolossale zee over het achterdek, waardoor het luik van iruim III insloog. Verschillende manoeuvres met de machine en het roer mochten niet helpen om het scliip een betere positie te vcrsclial- fen. Van alle zijden braken de zeeën op het schip. De bemanning moest zich met tou wen vastbinden om niet weggeslagen te warden. Vertwijfelde pogingen wer den in het werk gesteld om te trach ten het ingeslagen luik dicht te ma ken. helaas te vergeefs. Tegen het woedende element van de bruisende watermassa kon geen menschcnkracht Iets uitrichten. Het schip helde steeds meer over naar stuurboord en hot water begon reeds in de luchtkokers op het achterdek to stroomen. Mot man en macht begon men de booten klaar tc maken. Terwijl een deel van de bemanning trachtte de luiken dicht te maken, was het andere deel in de weer om de booten in gereedheid te brengen. De positie was thans kritiek. De kapitein gaf ook aan het machineper- soneel order op dek te komen nadat alles geprobeerd was om het scliip te redden. Slechts met wanhopige inspanning gelukte bet der bemanning in de boo ten plaats te nemen. Do boot zonk in de diiepte weg, richtte zich nog eens op en verdween voorgoed, den gezagvoerder, die al leen nog was achtergebleven, met zich in do diepte sleurend. Dadelijk werd getracht de ongeluks plaats wee rte naderen om den gezag voerder te redden. Korten tijd daarna hoqrde men, na overal te hebben rond gelteken, hem roepen. Aan wrakhout ach vastklemmende wist hij zich boven water te houden. Om hem te redden ging nog niet zoo gemakkelijk. Na do uiterste inspan ning kreeg men hem na tien minuten in de boot. Ieders naam werd nu op geroepen om te kunnen nagaan of ie der gered was, wat gelukkig het ge- vul bleek te zijn. Toen de boot oen kart amd weg was, werd eene ontploffing waarge nomen. Gedurcndo de catastrophe was het water gloeiend heet, doch" werd langzamerhand weer normaal. Deze groote hitte van het water werd aan eene vulkanische werking toegeschreven. De geheele catastrophe van het inslaan der luiken af tot aan het wegzinken, duurde nauwelijks 20 minuten. De Fransche petrolcumboot „Rade- oleine" redde de bemanning en land de baar te Oran. ZICH ZELF VALSCH BESCHULDIGD. De voddenraper Bourreau heeft voor den rechter van instructie alles her roepen wat hij verteld had betreffen de den niuord op de vijf kinderen Brierro in Frankrijk. Op dc vraag van den magistraat hoe hij er toe gekomen was zich voor den moordenaar uit te geven, ant woordde hij „Omdat ik het leven moe ben, en Ik hoopte, dat men mij zou guilloti- neeren." Nader blijkt, dat Bourreau een a! koholist ishij heeft reeds twaalf veroordeelingen achter den rug we gens openbare dronkenschap. Tijdens de openbare behandeling van het proces-Steinheil schijnt hij reeds een dergelijke poging gedaan te hebben, door aan Ge justitie te schrijven en zich zelf als de inoorde naar van den schilder en iions schoonmoeder aan te wijzen. Do volksopinie te Chartres en om streken is, dat Bourreau krankzinnig is. Dc man zal thans aan een me disch onderzoek worden onderwor pen, ten einde uit le doen maken of hij verantwoordelijk gesteld kan wc r- den voor deze nieuwe poging om de justitie te misleiden. BRAND OP EEN SCHIP. Aan boord van de „Comus" van de Southern Pacific-lijn, werd Zaterdag morgen, terwijl het schip zich van New-Orleans naar N'cw-York op weg bevond, eeu draadloos telegram op gevangen, waarin door liet schip „Mo- mus" van diezelfde lijn om spoedige hulp werd gevraagd. De „Comus" snelde onmiddellijk 't in nood verkeerend zusterschip te hulp. Het bleek, dat j.l. Vrijdag door eene nog onbekende oorzaak brand was ontstaan in de lading, welke ten deele uit balen papier en zakken be stond. De mogelijkheid bestaat, dat een zorgeloos reiziger een brandende lucifer of sigaret in het ruiin heeft geworpen en daardoor den brand ver oorzaakte. Toen deze werd ontdekt, trachtte de bemanning van het schip dat voor de reizigers verborgen te houden, om dezen niet te verontrusten. Maar al spoedig bleek het den gezagvoerder noodig, de geheele bemanning aan dek te roepen oin het blusschingswerk ter hand te nemen. Dc ruimen werden gesloten en de pompen in werking ge steld. De orde bleef op het schip gehand haafd en do booten werden in gereed heid gebracht, doch enkel om in het uiterste geval daarvan gebruik te ma ken, wijl do kust in dc wateren van Florida, waarin liet schip zich bevond hoogst verraderlijk is. De nacht werd in vreeselijke span ning op het brandende schip doorge bracht door de opvarenden, onder wie 125 man der bemanning en 83 passa giers. Toen de opvarenden door het te hulp gesnelde stoomschip „Comus" waren overgenomen, is de „Momus" blijk baar, na vergeefscho pogingen om den brand te blusschen. gezonken. ERNSTIG ONGELUK. In do Simmer East Deepmijn te Jo hannesburg had een ongeluk plaats ten gevolge van zelfontbranding in een kist met in nitroglycerine ge drenkt scliietkatoen. Dertien blanken moesten in hei hospitaal worden opgenomen, tenge volge van de inademing der zich ont wikkelende giftige gassen, terwijl vijf tien inboorlingen omkwamen en zes- en-zeventig in min of meer erastigen toestand eveneens in het hospitaal moesten worden opgenomen KRONING IN ENGELAND. Met het gebruikelijke oude ceremo nieel, uitgevoerd door mannen in allerlei maskeradepakken, is ie Lon den van verschillende plaatsen eene proclamatie afgelezen, waarin do ko ning aan zijn onderdanen kennis geeft, dat hij zich in Juni 1911 zal la ten kronen. PARIJS—PEKING. Ovor den toekomstigen reisweg Pa- rijs-Berl ij n-Petersburg-Peking deelt een Duitsch tijdschrift het volgende uiede: De voorziening van den Sibari- schen spoorweg ten westen van het Baikulmeor met twee sporen zal, vol gens het plan, waarschijnlijk in 1912 voltooid zijn. Van de twee spoorweg- lijnen Perm-Jekaterinenburg en Tjoe- men-Oinsk, die beide den weg naar Oost-Azië bekorten, is de eerste lijn thans zoover gereed, dat daar een tij delijk verkeer onderhouden kan wor den; de tweede lijn is in voorberei ding. De reis van Perm naar Omsk zal in het geheel met 263 K.M. bekort wor den. De nieuwe verbinding zai einde 1912 voltooid zijn. Voor het doorgaan- do verkeer naar Oost-Azié in de rich ting Petersburg-Wjatka-Perm-Tjoe men-Omsk is een gemiddelde reissnei- heid van ten minste 1000 K.M. in 24 uur of ongeveer 42 K.M. in het uur in uitzicht gesteld. De West-Europa met Peking verbindende spoorweg loopt thans door Mantsjoerije; hij zal ver moedelijk in den loop der eerstkomen de jaren door een door Mongolië loo-| penden spoorweg nog belangrijk ver kort worden. Het 220 K.M. lange tra ject Peking-Kalgan van den toekom stigen mongolischen spoorweg is al gereed, tot de voortzetting naar de grens van Mongolië is besloten. Uit de Arbeiderswerelt! RIJKS WERKLIEDEN. De Algemeene Nederl. Rijkswerklie- denbond heeft te Utrecht een vergade ring gehouden, welke bij outstentenis van den voorzitter, den heer J. L. Sterke, geopend werd door den heer D. J. 'liepen uit Amsterdam, die er in zijn openingswoord op wees, dat ondanks de malaise, aan de groote inrichtingen als de artillerie-werk plaats aan de Hembrug en de krachti ge aclie van de Roomscli-Katholieko werklieden, het ledental stationnair is gebleven. Herinnerende aan de door het Ka merlid Passtoors inzake de arbeids voorwaarden der Rijkswerklieden ge dane vraag en het antwoord van mi nister Cooi daarop, protesteerde spr.. ■uider leveudigen bijval der ve-gade- ring, ertegen, dat deze minister de zaak op de lange baan wil schuiven. Algemeen kiesrecht besprekend, verzekerde spr., dut de vakstrijd zal gescheiden blijven van den politieken strijd der S. D. A. P., doch er zal ge zamenlijk women gestreden, waar liet geldt verschillende groote arbeiders vraagstukken Blijkens liet jaarverslag heeft de bond 957 leden en 9 afdeelingen. De a:d. Alkmaar werd opgeheven. Op voorstel Delft werd be>sloten le, dat de Bond zal ijveren voor een weduwen- en weezenpensioen zonder bijdragen, op grond van lage loonen en 2e dat dc toelage, bedoeld in de „Bijzondore Voorschriften" aJs vast loon zal verzocht worden. Op vou. stel van Utrecht werd besloten bij de Regeering aan te dringen op het ver krijgen vun extra verlof voor hen, die v erplicht zijn, hoofdbestuurs- cn bondsvergaderingen bij te wonen. Tot hoofdbestuursleden werden her kozen de heerea S. Dekker, G. Em mer, A. F. D. Jansen, J. W. S. Jan zee, U. J. N. Link, D. J. Tiepen en H. J. Viergever. Het bestuur zal voortaan bestaan uit 7 inplaats van 9 leden. Daarua werd door dr. J. v. Leeuwen een redo gehouden over de vakorga nisatie. STAKING TE ENSCHEDé. Door de gecombineerde besturen der Texticlbonden Ls het volgende schrijven verzonden aiui het comité der Fabrikantenvereeniging Wij nemen de vrijheid, ingevolge uw schrijven van 14 Juli j.l., eoiiige inlichtingen aan te vragen, welke gij, naar wij vertrouwen, met het oog op de belangrijkheid van het bestaande geschil, wel zult willen verstrekken. Blijkens uw schrijven wenscht gij door dc betrokken patroons en arbei ders zeiven, zonder bemiddeling, te genwoordigheid of voorafgaande toe stemming der arbeidersorganisaties te worden ingelicht. Verder doet gij opmerken, dat het verstrekken van inlichtingen niets heeft uit te staan met de quaestïe vun erkenning der organisatie. Mogen wij nu uwe bedoeling zoo opvatten, dat uwerzijds de eisch wordt gesteld, dat door dc arbeiders, zonder' bemiddeling, tegenwoordig heid of voorafgaande toestemming der arbeidarsorganisalies inlichtingen wordeu verstrekt, doch dat daarne vens ook uwerzijds de fabrikanten, leden uwer vereeniging, vrij worden gelaten aan de arbeidersorganisaties, op desbetreffende aanvrage, inlichtin gen te verstrekken Wij stellen deze vraag, omdat tot dusverre door leden uwer vereeniging (bii herhaling) tegenover onze bestu- rèn werd beweerd, dat het reglement Verbood aan onze organisatie inlich tingen te geven. Bestaat deze bepa ling en wordt zij gehandhaafd, dan zou uw hierboven weergegeven eisch inhouden, het scheppen van verschil lend recht voor de organisatie der fa brikanten en der arbeiders, waartoe door ons bezwaarlijk zal kunnen wor den medegewerkt.. Verder zouden wij willen vragen is bet uwe bedoeling, dat, wanneer de arbeiders (en de patroons) op de wijze, als door u aangegeven aan de respectieve organisaties inlichtingen hebben verstrekt, de onderhandelin gen over grieven en dergelijke, ge voerd zullen worden door uwe organi satie met de organisaties der arbei ders Op de groote beteekenis van deze vraag behoeven wij zeker niet nader uwe aandacht te vestigen. Een duide lijk en voor de arbeiders bevredigend antwoord op deze vragen zou de op lossing van het tegenwoordig coufliet ongetwijfeld zeer bevorderen. Do Fabrikanten-Vereeniging ant woordde gisteren op het schrijven dei- besturen van de Texticlbonden. Op uw cerstgesteide vraag deelen wij mee, dat leden onzer vereeniging volkomen vrij zijn, echter niet ver plicht, inlichtingen te verstrekken om trent geschillen welke hij hen voorko men. Die vrijheid strekt zich uit tot ieder, ook tot uwe organisatie. In antwoord op de tweede vraag diene, dat onze vereeniging zich steeds op het standpunt heeft gesteld na in gewonnen en door beide partijen ver strekte inlichtingen met uwe organi saties over hangende geschilpunten tc willen ouderliaudelen, zoo dit b. i. kan bijdragen tot beëindiging van het geschil en zoo inderdaad de geschil punten de moeite uwer bespreking waard waren. Dit is ook thans ons standpunt. Onze vereeniging kan evenwel uwe organisatie niet erkennen als verte genwoordiger van alle werklieden iu de textielindustrie te Enschede, waar slechts ongovoor 1/3 deel van het to- taal-aantul bij u is aangesloten. Voor besprekingen en onderhandelingen wenscht zij te allen tijde open te blij ven, ook voor niet-georganiseerden, indien dezen zieh daarvoor tot onze vereeniging mochten wenden. AFSCHAFFING VAN NACHTAR BEID IN BAKKERIJEN. De Gesellschaft für Wolilfahrtsein- richtungen te Frankfurt a.M. heeft getracht do mogelijkheid aan te too- nen van de afschaffing van nachtar beid in bakkerijen. In de bakkerij dier maatschappij zelf is de nachtar beid gedurende den afgeloopen winter afgeschaft en in de plaats daarvan het volgende rooster vastgesteld: Do gezellen bakken van 1 uur nam. tot 10 uur 's avnnds.De meesterknecht bakt dan liet geringe nog benoodigd aantal brooden, voor het verbruik van 's middags cn 's avond®, tusschen C en 10 uur 's morgens, 's Zaterdags zijn de gezellen den heelcn dag vrij van dienst, terwijl dan de meester knecht op dien dag voor dc volksgaar keukens etc. het benoodigde broed en de broodjes bakt. 's Zondags is de meesterknecht dan eveneens vrij, daar des morgens niet gebakken wordt. De gezellen werken dus slechts negen uur per dag, hebben eiken nacht en eiken voormiddag vrij en 's Zaterdags den geheelen dng. De mee® terknecht heeft eiken Zondag geheel vrij en in de week. uitgezonderd des Zaterdags, alleen dienst in den voor middag, terwijl hij 's middags alleen voor den goeden gang van het werk heeft te zorgen en de kas moet opmro ken. De directeur van de Gesellschaft für Wohlfahrtseinrichtuncen, dr. Reiche, teekent bij deze dienstindeeling, die in de praktijk voort.reffel:ik gebleken is, he tvolgendo aan: „Het zou ons genoegen doen, als andere bakkerijen voor zoover zij door de omstandighe den daartoe in staat zijn. ons voor beeld volgden, en de in elk opzicht zoo nadcelige nachtdienst in bakke rijen meer en meer door dagdienst werd vervangen. Wij zijn van mea ning, dat, als het publick voldoende bekend gemaakt werd inet de nadee- len en gevaren van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf nadeelen, die niet alleen voor de bakkers bestaan, maar waarvan ook het publiek zelf de gevolgen ondervindt een algemee ne overgang van den nachtarbeid tot den arbeid overdag bij ons even goed mogelijk is nis in andere landen, b.v. Noorwegen, Italië en enkele kantons in Zwitserland, waar men zich ver plicht gezien heeft, de gezondheid der bakkers on die van het, broodverhrui- kerid publiek door verbod van nacht arbeid in het bakkersbedrijf in be scherming te nemen." Moge deze vermaning in vruchtba re aarde vallenl (Soc. WbL) Pers Overzicht DE STRIJD TE ENSCHEDé. „Het Centrum" schrijft Bij den strijd, die thans in Ensche dé wordt gevoerd, doet zich weer eens klemmend gevoelen de kracht en de noodzakelijkheid der organi satie. De patroons zijn volledig georgani seerd, de arbeiders niet. Van de 9000 werklieden staan nog onge\e<-r twee derden buiten elke or ganisatie. Met liet gevolg, dat de werkgevers thans een grooten voorsprong hebben en zelfs de onvolkomenheid der ar beiders-organisatie bezigen als hun wapen in den strijd. De gevolgtrekking, die hier te ma ken valt, behoeft niet nader te wor den aangeduid. Zij dringt zich vanzelf op de ar beiders moeten hun organisatie zoo krachtig en volledig mogelijk ma ken. Georganlseerden en ongeorgani seerden worden thans gezamenSjk op straat gezet, en voor de laatstgenoem den is dit te erger, wijl zij uitteraard van de organisatie slechts moreeleo steun kunnen ontvangen. Wij zullen hier de houding der pa troons, die, ter wille van een staking aan een der fabrieken, waarbij een paar honderd werklieden betrokken zijn, negen duizend arbeiders uitsluiten, niet nader qualificeeren. Hoe wij over deze zaak denken, mag bekend worden geacht. Alleen willen wij er nogmaals op aandringen, dat men de uitgestotenen zal te hulp komen, van wie velen aan de grootste ellende zijn blootge steld. Waar zulk een massa menschen, die met de staking bij de firma Menco niets te maken hebben, straks van elke verdienste verstoken zullen zijn. is snelle en krachtige hulp dubbel noodzakelijk. Wij wekken daartoe met nadruK een ieder op. Want van welk standpunt men de zaak ook beschouwe, het aantal slachtoffers, cn onschuldige slachtoffers, is groot, en vereischt dringend, en vooral spoedig, steun. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft 0. a. De moeilijkheden, waarvoor de En- schedésche werkgevers gestaan heh- ben, hebhen zich op andere plna (sen reeds vaker voorgedaan. En meestal is do oplossing slechts gevonden door dan maar de gebrekkige en onvolle dige vertegenwoordiging door de or ganisaties voor lief te nemen, daar zij beter was dan in het geheel geen vertegenwoordiging. En ook vooral, omdat zij bleek ook liet vertrouwen der ongeorganiseerden tc bezitten. Wij gelooven, dat dan die werkgevers zeer verstandig gedaan hebben, en, al moeten wij erkennen, dat in Ensche dé de verhouding tusschen georgani- seerden en niet-georganiseerden een zeer ongunstige is voor de beteekenis der organisaties.... toch weten wij niet, of ook de Ensciiedéseho werkge vers niet het beste zouden doen, "de eenige bestaande vertegenwoordiging voor lief te nemen. In elk geval meenen wij echter, dat hier een strijd is ontstaan, die het ge volg is van onvoldoende organisatie óók van de zijde der werkgevers. En dat de principieele vraag hierbo ven omschreven, er niet eene is, dia noodzakelijk en uitsluitend door een eoonomischcn strijd beslist kan wor den. dat hare beslissing niet afhan kelijk behoeft te worden gesteld van de vraag, of de fabrikanten het eest te groote verliezen, dan wel de werk lieden het eerst te veel honger gele den zullen hebben. Wij blijven bij de meening, 'lat bij dezen strijd geen principieele quaes- ties betrokken zijn. Mocht het geluk ken nog een vertegenwoordiging van ongeorganiseerden naast de besturen der vakveroenigingen te plaatsen, dan zouden althans do grieven der werk lieden—N. I. Menco onderzocht kun nen worden. En dan zou later een vaste recr-ling getroffen kunnen worden, waardoor de vast aaneengesloten fabrikanten bij het onderzoek van grieven en ge schillen naast zich zouden vinden een vertegenwoordiging van alle werkne mers. Zoolang de stakers en uitgestotenen niet tot deze voor de hand liggende oplossing wiilen medewerken, komt hel ons voor, dat het publiek verstan dig doet, zich niet in den strijd te mengen. Letteren en Kunst LAROCHF, VRIJGESPROKEN. Men seint uit Antwerpen aan het „Hbld." De rechtbank deed uitspraak in de zaak-Laroehe Beklaagde werd on toerekenbaar verklaard. Het eerste vonnis werd verniotigd en beklaagde vrijgesproken. ZANGWF.DSTRIJD TE BRUSSEL. In den zangwedstrijd (eere-afdee- ling) wei-den de volgende prijzen be haald le prijs Miinnergesangverein „Orphea", Aken 2e prijs Kon. Zang vereniging „Mastreechter Staar", te Maastricht3e prijs Le cerele orphé- onique „Les XL", Roubaix, terwijl een eere-diploma werd toegekend aan de Utrechlscho Mannenzangvereeni- ging „Orpheus" en aan de Koninklij ke Zangvereniging „Breda's Man nenkoor" te Breda. Onze Lachhoek KINDERLOGICA. Vader. Mijn been slaapt Karei. Doen uw eksteroogen nu ook hun oogen dicht, vader? NIET NOODIG. Nieuwe boekhouder (tot. den chef): Zul ik Meier en Co. geld zenden?... ze schrijven, dut ze onmogelijk langer kunnen wachten. Chef: O, dat schrijven ze al twee jaar lang. ZIJN DOEL BEREIKT. Wat is er van uw zoon geworden, die er zoo vast van overtuigd was, dat de wereld nog eens van hem zou hoo- ren? Hij is paukenist in een orkest GELUKT. Oudroesüiandelaur (als hij een be diende op verduisteringen betrapt): Ontken het maar niet; de zeventig meter prikkeldraad en de drie oude naaimachines heb je in den zak ge stoken. VERSCHIL. Onderwijzer: Zeg me eens Jan, hoeveel seconden heeft een minuut? Jan. Bij een man of bij een vrouw, moester? Onderwijzer. Bij een man of bij een vrouw?... Hoe bedoel je dat? Jan. O, dat maakt een groot ver schil. Als Pa zegt, ik kom in een mi nuut terug, dan duurt een minuut zestig seconden, maar als Ma het zegt, duurt het een half uur, of nog langer.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6