schap van den naar de program "ma's het aangeven eersten rang. Een cents-draaimolen sluit de rij der vermakelijkheden. Denk u nu verspreid lusschen al 't •opgesomde oen leger eloctrisecnna- chiries, palingtentjes, ijswagontjos, yerkoopers van ballonnen, kramers «iet allerlei versierselen, en de hiaten 'Jn de korml8-bouwBels opgevuld mot fa lachende, schreeuwende, zingende, Rossende bonte menigte, ..boeren, pjirgers en buitenlui", en ge hebt er éenlg denkbeeld van, hoe do Haar lemmer kermis er in den jare 1910 zal uitzien. Wat er buiten 't kermisterrein Voorvalt meldden we reeds. Er bijgevoegd moet nog Morden, 'dat in de Kleine Vereeniging gelegen heid tot dansen zal gegeven worden 'en dat in 't café „De Karseboora'" in de Groote Houtstraat een Zeeuwsch dameskapel een vertoef daar zal ver aangenamen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN h 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHCLMINA BRON). JC«n onovertroffen middel tegen bloed armoede. Digeetlef werkend. Nierkwalen zijn gevaarlijk. Nier- en blaask walen zijn daarom ®oo gevaarlijk, omdat zij zoo dik wijls verwaarloosd worden, totdat do ziekt» In een hevigen gruwt uit breekt, doordat de zieke zijn nruntre gelen niet bijtijds nam. Het werk der nieren bestaat in het eit het bloed filtreerea der onzuiver heden, die met de urine afgevoerd worden. Wannectr deze onzuiverhe den in bet lichaam achterblijven door een gebrekkige werking der nieren, tullen zij zich ophoopea in die dee- ten van het lichaam, waar zij zioh het gemakkelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urine-zuur zich verzame len in de spieren en weefsels, en torijgt gij last van pijn in de gewrich ten en spieren, in de lendenen en zij den, in de Maasstreek, enz. De vloei bare onzuiverheden hoopen zich op on der de huid en veroorzaken zwollin gen onder de oogen, opgezwollen pol sen en handen, dikke voeten en boe nen. Neemt Uw maatregelen, zoodra zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat de nieren het bloed zui ver houden en dat de onzuiverheden geregeld afgevoerd worden. Zonder dat kunt gij niet gezond zijn. Onder de waarschuwende kenteekenen van nierkwalen noemen wij: Pijn in de lendenen, rheumatischo pijnen, be zinksel of graveel in de urine, pijn lijke urineloozing, pijnlijkheid in den rug bij het ontwaken, slapeloosheid, prikkelbaarheid, waterzuchtige zwel lingen, enz. Begint nog heden een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die Öe opgehoopte onzuiverheden bereiken en afvoeren, en aan de nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit geneesmiddel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wortels aan en zijn de genezin gen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de lende nen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekregen, die te Haarlem verkrijgbaar zijn bij de heeren J. J. Göppingar, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geechiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. BEENZIEKTEN. Aderspattlgo WONDEN. Dauwwormen, Jeukingen. WONDEN *a«eiken a»rd, ZWEKEN, L\J» UITSLAG, -"•'ï.—gf fl 1.75 »»r liitt Ft llHi it 1.75 ValrtJk* bewljten van o»ne*Jnp.' Wrffart «II* Dinuk. élMbt (UMUt de handUOKenlrn a DlKMIlfi, <1 ra fat. I*i Krewt). fresco ui bul» te{ei DOTnfliMl ui Gcrcrjfl-Dcpol voo» Hederltsd H. SANDERS, Rokln 8, Aro.terdun, Te Haarlem bijJ. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. Uit de Omstreken HEEMSTEDE, TERAARDEBESTELLING- Dr. IIOEDEMAKER. ZoodIs we al in het kort in o;is vo rig nummer mededeelden, had Vrij dagmiddag te Heemstede de teraarde bestelling plaats van Dr. Ph. J. Hoe demaker, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam. In de kapel der stichting „Meer-en- tKxsch" werd eerst een lijkdienst ge houden, die door een 150 personen werd bijgewoond. Toen de kist het kerkgebouw werd binnengedragen, speelde hot orgel „Zalig de dooden, die in den Heer sterven". Het eerst word gesproken door den schoonzoon Da II. Haselager, van Oosterend (Fr.). IJij gedacht, dat zijn vader in het geloof aan zijn God ont slapen is. Zijn leven was Christus, en nu is het sterven hem gewin. Dat is voor ons, familieleden, een troost. Vader blijft leven in onze herinne ring, wan f hij is veel, zeer veel voor ons geweest, Hierna sprak Ds- Lammerink van Amsterdam, voorzitter van den Kerke- raad der Ned. Hervormde Gemeente aldaar. Deze schetste de l>eteekenis van Dr. Hoedemaker, wat hij geweest is voor de kerk en In het bijzonder voor de Amsterdamsche gemeente Als candidaal op 23-jarigen leeftijd maakte hij zich al bekend door een preek ia den ochtenddienst te Am-, sterdam. Al'een het optreden was voor hem toen oon onderscheiding. De verwachtingen zijn niet be schaamd, hij is geworden een man mot buitengewone gaven. Aan den bloei der Amsterdamsche gemeente heeft hij veel bijgedragen. Zijn wetenschoppclijke studies heb ben zeker bewerkt, dat velo jon geien weergekeerd zijn tot het volle evan gelie en belijdenis. Dr. Schokking, van Leiden, ge dacht hem als vriend. De overleden- was een vriendelijk, blijmoedig Christen. Toch stormde het vaak in zijn hart Hij had ook onder de dolee- renden zijn vrienden, waut hij stu deerde veel over die vraagstukken. Soms was dit lage lond hem te klein, ging hij naar elders, omdat hij im mers een kind van Amerika was. Toch verwaarloosde hij ons land niet. Ds. Van der Horst van Amsterdam, een der oudste vrienden van den overledene, wijdde ook eenige woor den aan de nagedachtenis. Ds. Visser, van Zwolle, herdacht Dr. Hoedemaker vooral als raan en vader. Hij had een moeilijk leven, veel wilde of kon men hem niet be grijpen. Hij geloofde aan de redding van de kerk en van ons volk. liet Reorganisatie-comité heeft in Dr. Hoedemaker veel verloren. Hierna ging Ds. Lammerink voor in gebed. Aan het graf werd door den zoon een gebed uitgesproken. Binnenland Bevordering ven Contante Betaling In de vergadering, welke de staats commissie voor den middenstand, ge lijk wij reeds meedeelden, te 's-Gra- venhage heeft gehouden, heeft zij vastgesteld een wetsontwerp op de contante betaling, dat aan haar was voorgelegd door de sub-conunissie voor het crediet-vraagstuk, waarvan de heer mr. J. Stoop, te Leeuwarden, voorzitter, en mr. C. Frikkers, te Am sterdam, secretaris is. Omtrent dit wetsontwerp kan do Tel. het volgende berichten In de algemeene beschouwingen wordt meegedeeld, dal door het „In- stitut international pour l'étude du problème des classes moyennes", eenigen tiid geleden de vraag werd voorgelegd, of niet door eene andere dan de bestaande regeling van de moratoire interessen de contante betaling bevorderd zou kunnen wor den. De commissie heeft die vraag niet bevestigend kunnen beantwoorden, doch zij vond bij de besprekingen over dit onderwerp aanleiding tot het stellen van deze andere vraag: „Welke maatregel zou genomeu kunnen wor den om het veel voorkomende langdu rig uitstellen van betaling, ook van goede debiteuren, tegen te gaan?" De commissie is er van overtuigd, dat in derdaad het in die vraag omschreven euvel een zoo grooten omvang heeft, dat het zaak is, om te trachten, daar aan tegemoet to komen. Tallooze ge vallen zijn haar bokend, hoe het ge bruikelijk is, den middenstand en de klein-nijverheid op betaling van ver schuldigde gelden tc laten wachten. Men geeft er zich geen rekenschap van, hoe immoreel het is, tegelijk eigenaar te zijn van hot goed of het werk en van den daarvoor verschul- digdeu priis. Het, is de aandacht der commissie llïet ontgaan, dat het den verkooper vrij staat, om den nalati- gen debiteur aan te spreken tot beta ling. Maar zich rekenschap gevende van den bestaauden toestand weet zij zeer goed, dat elke aanmaning, elk verzoek tot betaling zelfs, door den winkelier of kleinen ambachtsman lot zijn klant gericht, dezen laatste ont stemt. Het gros van het publick denkt, er niet aan om te betalen, wat het kocht, voordat, er eene rekening Van gezonden wordt en vindt er niets on gewoons in, om, als do rekening er eenmaal is, deze nog maanden, zelfs soms meer dan een jaar onbetaald te laten liggen. In de April-aflevering van het tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid (blz. 175) leest men zelfs, waar over de trage betaling van jaarrekeningen gesproken wordt „Vele afnemers beschouwen ze als cenwrekeningen. En vraagt de leve rancier om betaling, dan is de kans groot, dat hij den klant niet meer ziet verschijnen." Met die volksgewoonte moet reke ning gehouden worden, en elke wiize van vragen, hoe zacht van vorm ook, is dientengevolge voorloopig terzijde te stellen. Het toezenden van oen rekening echter zal niemand den leverancier ten kwade duiden. Wanneer die reke ning vermeldt, dat bij de betaling binnen korten lijd korting wordt ver leend, zal dat tegenover goedgezinde klanten een aansporing zijn om bin nen dien tijd te betalen. Maur toch slaan velen die herinnering in den wind. Zij moeten het in hun beurs voelen, dut zij betalen moeten dat als zij den leverancier dwingen erediet te geven, ze ook voor dat cre- diet betalen moeten. Vandaar, dat aan den plicht om te betalen eenige drang moet worden bijgezet. Dit kan geschieden door den klant duidelijk te maken, dat men betaling wenscht binnen korten tijd. De drang zal daarin moeten bestaan, dat na ver loop van dien tijd, on na het inzenden dor rekening, interessen voor het ere diet, dat de klant verder vraagt, moe ten worden betaald. De bedoeling is niet zoozeer, om den crediteur van de ze renten te doen profiteeren als wel om den debiteur er toe te brengen, de rekening binnen een maand te beta len. Die interessen moeten niet ingaan op het oosrenblik van den koop im mers verkoop op erediet behoeft. niet noodzakelijk uit den booze te zijn maar kort na het, tijdstip, waarop b e- taling gevraagd wordt in het ont-1 werp is aangenomen oen maand daar na. Iets vexatoirs heeft deze maatre gel niet wanneer hij in de wet wordt vastgelegd eu de propaganda er voor zorgt dat de daartoe noodigo formali teiten algemeen worden gevolgd. Want één formaliteit is onmisbaar omdat officieel moot worden vastge steld, wanneer de rokening inge zonden is. Aan den winkelier blijft overgela ten, wanneer hïj zijn rekening wil in zenden en wie langer erediet wil ge ven, zal ilat kunnen blijven doen. Maar wie betaling wenscht, zal, zonder daar rechtstreeks om te vra gen, een middel hebben, om diert wonsch aan den klant duidelijker ken baar te maken, dan hij dat thans kan doen. In 'eder geval zullen do jaarre keningen binnen een maand, nadat zo verzonden zijn, betaald moeten worden. De klant, die de gestempelde reke ning (zie liet 2e en 3e artikel van het ontwerp) thuis krijgt, weet, dat die rekening niet bestemd is om tot een volgend jaar opgeborgen te worden, maar om betaald te worden en dal het niet betalen binnen een maand hem geld zal kosten. liet wetsontwerp bestaat uit drie artikelen. Het le artikel bepaalt, dal aan art. 1286 van het burgerlijk wetboek, de volgende alinea zal worden toege voegd „Indien echter een geldsom ver schuldigd is wegens levering van wa ren, als bedoeld in artikel 1554 van dit wetboek of wegens verrichte werk zaamheden, niet voortspruitende uit een arbeidsovereenkomst, en waar omtrent niet contractueel een tijdstip van betaling lusschen partijen is vastgesteld, dan zijn de in de eerste alinea genoemde interessen verschul digd sedert den dertigsten dag, na dat de rekening voor gezegde leverin gen of werkzaamheden aan den schul denaar, met inachtneming van de for maliteit in artikel 19a der wot van 15 April 1891. Stbl. 87 bepaald is. toege zonden. In artikel 2 wordt aan dc rekenin gen, in bovenstaande toevoeging ge noemd, rechtskracht legen derden ver leend van den dag, dat zij voorzien zijn van het daartoe voorgeschreven poststempel. De plaatsing van dit stempel wordt geregeld in het derrie artikel, waarbij n.l. de wet, van 15 April 1891, Stbl. 87, na artikel 19, de volgende bepaling wordt ingoloscht „Ten einde aan de rekeningen, die overeenkomstig de hepollng dor 1 nt- sto alinea van art. 1286 B. \V. nor nest zijn toegezonden, eon vnslo dogtecke- mng to verleenen, worden deze op ue wijze bij Kon. besluit vast to sleilen, van een stempel voorzien, uelk stem pel eveneens wordt gedrukt op een bij de aanbieding ter stempeling over te leggen duplicaat der bedoelde reke ning, hetwelk na de stempeling aan dengene. die de rekening ter stempe ling' aanbood, teruggegeven wordt, terwijl het origineel exemplaar der re kening op denzclfden dag door do post aan den geadresseerde toegezon den wordt. Deze stempeling zal gratis geschieden." In de toelichting op artikel I, zegt de commissie nog „De moratoire interessen zijn thans geregeld in art. 12S6 B. \Y. hel lag dus voor de hand, om een poging te doen. de gewenschte regeling aan dat artikel te doen aansluiten. „Die reeeling moet in hoofdzaak zien op het, soort vorderingen, ten aanzien waarvan zich hot hierboven beschreven euvel vertoont. De corn- missic meent, dat hetzelfde verschijn sel zich niet voordoet in don groot handel. WÖarbij een bep-xilde tijd voor de betol'n- ve-i bet "elevcrde plecrt. te worden vastgesteld, waaraan strikt do hand gehouden wordt. Dc voor sleldc maatregel moet dus voorname lijk gelden voor den detail verkoop van goederen en voor zoodanige werst- zaainheden, als waarvoor niet con tractueel de tijd van betaling is vast gesteld. „Nog eerder dan vorderingen uit dergelijke goederenleveringen, wor den vorderingen wegens werkzaam heden in den regel op de jaarrekening geschreven." Bij art. 3 merkt de commissio op, dot de administratie der posterijen het aangewezen lichaam is, om door slomoeling aan de rekeningen een „date certaine" te geven, 'let bewijs van die stempeling moet echter ook de leverancier hebben, als hij zal wil len kunnen aantoonen, dat inderdaad op zekeren datum de rekening verbon den is. De zekerste weg daartoe schijnt, om een duplicaat van de toe gezonden rekening van hetzelfde stem pel te doen voorzien. Zooaia dus <le rekening aan de pust afgegeven wordt krijgt zij haar dagstempel de post bezorgt haar aan den klant, nadut ze door de postadministratie gesloten ge worden is, dit laatste, opdat niet met opzet of abusievelijk de verzending idoor den crediteur vertraagd of ver zuimd worde. HET VERMISTE MEISJE. In verband met de verdwijn'ng van de 13-jarige Theodora Kraak heeft de Arnhcmsche politie breedvoerig \cr- hoord alle personen, die Dinsdagmor gen 19 Juli, toen het meisje verdween, haar hadden gezien of met haar in aanraking kwam. Vastgesteld kon worden, dat Dora tegen haar gewoon te. om half acht naar de naaischool aan den Zwarten V eer to Arnhem had willen gaan in plaats van even voor S uur. Voorts dat zij alleen nuar school is gegaan en onderweg werd aangeroepen door een meisje, dat ook die school bezoekt, Sophv Dales Zij keek toen om en ging harder loo- pc» om, toen Sophie den looppas aan nam, hetzelfde te doen. Zij werd niet ingehaald en sloeg den weg Onder la» ga in. Blijkbaar opzettelijk liep zij de school aan den Zwarten Weg e bii. Hieruit kan worden afgeleid, Dora geheel vrijwillig beeft gebun deld. ten'einde een plan, dat men niet kent. uit te voeren. Misschien had zij een afspraak met iemand. Tc Ooslcrbeek is in den Rijn bij de spoorwegbrug gedregd en ook in de slooten langs den spoordijk, doch zon der resultaat. Een gerucht wil. dat le Apeldoorn een meisje is gezien, dat men voor Dora Kraak houdt, WEER EEN KNAAP VERMIST. Op het j>oliticbureau to Rotterdam is aangifte gedaan, dat sedert Dins dagavond 7 uur, uit de ouderlijke woning aan het Burgemeester Hof- mannplein aldaar, wordt vermist de 10-Jarigo scholier II. J. van Noot hoorn. HET ONGELUK TE GENEMUIDEN. De lijken der op zoo ongelukkige wijze bij Gcnemuiden om het leven gekomen vrouwen, welke Woensdag bii het verlaten van de Meppelerboot, uit dé vlet vielen en verdronken, zul len heden ter aarde worden besteld. De echtgenoot van de oudste der vrou wen. welke zich onder verdenking van diefstal, in voorloopige hechtenis be vindt, zal de begrafenis der slachtof fers bijwonen onder bewaking. SPECULATIE IN POSTZEGELS. In „De Rosidenliobode" kwam een inededeeling voor over speculatie in postzegels. Daarin werd o.a. gezegd Er verscheen dezer dagen een nieu we strafportzegel (opdruk 3 cent op f 1). Zelf verzamelaar zijnde, wilde ik daarvan enkele exemplaren verkrij gen (zooals u weet, worden aan het hoofdkantoor aan liet publiek straf- portzcgels verkocht). Dus ik vraag aan het kantoor een tiental der bewuste zegels, doch hoor tot mijn verwondering, dat ik zoo- veel niet kan krijgen, „want ieder een wil ze gTaag hebben, en er zijn er niet veel", aldus de beambte. Dat klopt alreeds niet. Er worden portzegels verstrekt, dus al vraag ik I er 100, dan is men verplicht ze te ge ven. „Ja, maar dat is een maatregel om hot specukeren tegen te gaan", zegt; een ander. Ah zoo, maar wie verklaart mij dan liet feit. dat o. a. postzegel h and el a.r o 11 er boekjes vol van hebben Die had den ze dan wel kunnen krijgen, al wou ieder ze graag hebben". Genoemde handelaren verkoopen ze nu k f 1 per stuk, verdienen alzoo, dank zij ons poslbestuur, 97 cent per zegel, en laten de verzamelaars flink betalen. De Haagsche correspondent Van ,.De Tijd" weet er meer van en hij vertelt nu het volgende Er moesten 3-cent.s portzegels zijn, de oude waren op. Maar er lagen nog honderden ongebruikte portzegels van één gulden. Deze werden nu door overdruk voor 3-cents portzegels pas klaar gemaakt, een buitenkansje dus voor plulitelisten. De groote postzegelhandelaars kre gen er ecliter door hunne relaties in kringen van postambtenaren al spoe dig de lucht van en gaven hunne vrienden order om groote hoeveelhe den op te koopen. Dat gaat zóó. De betrokken ambtenaar krijgt tor verkoop zijn portefeuille postzegels. Maar voor hij zijn loket opent, heeft hii ze reeds alle verkocht. Aan wien Aan zich zeiven Onmiddellijk gingen ze nu naar de wcri.ddpostzegelhandelaars voor het dubbele bedragde ambtenaren maakten aldus een zoet winstje van soms honderden guldens tegelijk. De kleine handelaars en de particuliere liefhebbers konden er naar fluiten. Zoo ontstaat het iudirecte monopolie, en kunnen fabelachtige prijzen bedon gen worden. EEN KRACHTIGE OUDE. De 90-jarige J. M., Ie Sambeek, is, zijn ouderdom ten spijt, nog krachtig en sterk, zoowel van lichaam als geest- Dagelijks trekt hij cr nog op uit, om, gewapend met de zicht, het ko ran af te slaan. Ongetwijfeld behoort het verrichten van dergelijk zwaar werk in den avond van het leven tot de zeldzaam heden, zoo schrijft de „Geld.". VAN DER ZWAAG. Door den heer- Van der Zwaag, lid van Gedeputeerde Staten van Fries land. is bedankt voor het lidmaat schap der socialistische fractie van de Provinciale Staten in dat gewest. ONGELUKKEN. Donderdagavond is te Middelburg het zesjarig zoontje van den gemeen te-werkman P.. door den postwagen, die den dienst tusschen het postkan toor en station onderhoudt, omgere den. Een der wielen raakte den slaap van den jongen en dit. had onmiddel lijk den dood tengevolge. Door de po litie wordt een streug onderzoek in gesteld. in hoeverre de koetsier van den postwagen schuld aan het onge val heeft.- Te Valthermond ,Dr.) is een 5-jarig zoontje van den schipper B. Tonkens, uit Hoogezand, van het schip in de vaart gevallen en verdronken. Gister is een zoontje van den land man R., te Purmerland, gemeente H- pendam, verdronken. Het 7 jarig zoontje van den timmer man J., te Blijham, is te Oostwold (Oldanibt) door den bodewagen van zijn grootvader overreden en gedood. NEDERLANDSCHE SOLDATEN TE BRUSSEL. Onder dezen titel „Een Belgische kazerne door Hullandsche tioepen in genomen", schrijft de „Patriote" van Brussel Deze sonsationcele gebeurtenis heeft deze week te Brussel plaats ge had, niuar het ging er zeer vreed zaam toe. Bij gelegenheid van het schitterend internationaal gymnostiekfeest op de tentoonstelling, had de Nederland- scho niinisier van Oorlog een detache mant soldaten van Maastricht veroor loofd. de LimburgscJie gymnastiek verenigingen naar Brussel te verge zeilen. Deze Nederlandsche soldaten, in uniform en het geweer op den schouder, aangevoerd door een offi cier. liepen mede in den stoet, die door Brussel trok, en werden op het SDortterrein van de tentoonstelling warm toegejuicht na hun oefeningen met de bajonet, die volmaakt werden uitgevoerd. Des avonds traden deze soldaten in goede orde de.... Brussel- sclie kazerne binnen, waar zij door hun Belgische makkers met grooto hartelijkheid werden ontvangen. Het was de eerste maal sedert 1830, dat een troep Nederlandsche soldaten door Brussel trok. ONWEDER. In liet Lossersclie Veld is de blik sem geslagen In de woning van een fabrieksarbeider. De vrouw en het kind wenden belden verlamd. Do vrouw kreeg spoedig de spraak te rug; het kind Is nog niets beter. GRAFMONUMENT VOOR PRINSES A MA LI A VAN ANHALT. Naar de „Leeuw. Crt," verneemt, is, onmiddellijk na het bekend wor den van het besluit vau den Raad der gemeente I .ecu ward en, waarbij werd afgewezen het verzoek van den bur gemeester van Diez in Nassau, om eene bijdrage van 500 mark in de kos ten van herstelling van het grafmo nument voor prinses A mal ia van An- halt, de moeder van den stadhouder Johan W illem Friso, het gevraagu. bedrag door eenige ingezetenen ter beschikking gesteld van den burge meester dier gemeente. UIT VEENHUIZEN ONTVLUCHT. Door de politie le Middelburg is aangehouden en voor den officier van justitie aldaar geleid zekere P. de W., die op 27 Juni j.l. uil Vc-enliuizen is ontvlucht. De vluchteling wordt naar do Rijkswerkinrichting terugge bracht. MOORDAANSLAG. Te Iloensbroek heeft de 60-jarige D,, terwijl hij dronken was, zijne echtge- noote met een bijl op het hoofd ge slagen. Het slachtoffer is levensge vaarlijk gewond. De dader is voort vluchtig. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD TE ENSCHEDé. Door de gecombineerde besturen der arbeiders-organisaties is een schrijven gericht tot het comité uit de Fabrikantenvereeniging. Ze stellen voor, om op de volgende wiize te trachten het bestaande ge schil tot een goed einde te brengen. a. Dc commissie, uit de arbeiders van de firma N. I. Menko, geeft aan het comité uit de Fabrikantenvereen'- ging alle mogelijke inlichtingen over het geschil b. Eene commissie, bestaande uit 6 vertegenwoordigers der vakorganisa ties, wendt zich om die inRchtingen tot de firma N. I. Menko c. Daarna volgt een samenkomst van het comité uit do Fabrikanten vereeniging en de vertegenwoordigers van do vakorganisaties, waarin ge tracht zal worden de punten van ge schil tot een goede oplossing te bren gen. CHRISTELIJKE TYPOGRAFEN BOND. De achtste jaarvergadering van de zen Bond is te Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek o.a., dat er op dit oogen- blik vereenigde christen-typografen zijn te Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Groningen, Lei den, Enschedé en Middelburg en hier en daar verspreide leden. Over de stichting van een honds- ziekenfonds en het vaststellen van 't z.g. „Landelijk Loontairief' zal eerst don beslist worden, als nadere beslui ten van de afdcelingen zijn Ingeko men. Ten slotte kreeg de bondsvergade ring te beantwoorden de drie volgen de vragen: 1. Is werkstaking door een christen geoorloofd? 2. Wat is onder kruiperij? 3. Is boycotten verdedig baar voor christenen? Over punt 1 was men eenstemmig van gevoelen, dat werkstaking alleen dan te verdedigen is, wanneer alle redelijke en zedelijke middelen zijn uitgeput en geen politiek Instrument er van werd gemaakt Omtrent vraag 2 was er een meer derheid en een kleine minderheid. De meerderheid beschouwde alleen die menschen als onderkruipers, die, van elders komende, de plaatsen van sta kers op het werk gingen innemen; niet diegenen, die aan het werk ble ven om allerlei redenen, zooais het zich niet met de stakers kunnen ver oen igen enz. De minderheid wilde ook deze iaatsten aJs onderkruipers beschouwen. Het boycotten van een onwillig fa brikant, dfie weigeren bleef, ook in tegenspraak met zijn collega's, aan billijke arbeidsvoorwaarden te vol doen, a:htte men verdedigbaar. Rechtszaken MOORD. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde L. E., 19 jaar, bouwknecht te Middelbarnis. die na een kléinen twist een meisje, Johanna Grootjens, met 23 messteken vermoordde, tot ze ven jaren gevangenisstraf. Letteren en Kunst LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester zal, volgens de Maosb., bij zijn terugkeer in het va derland naar alle waarschijnlijkheid een vast engagement sluiten te Rot terdam. Gemengd Nieuws DE MISDAAD VAN EEN KRANK ZINNIGE. Gister werd de 53jarige echfgenoo- te van den waagmeester Weber le Keulen opgehangen gevonden. Haar 33-jarige dochter lag geworgd voor 1 bed, drie kleinkinderen dor vrouw wa ren in bed geworgd. De vrouw was reeds eenmaal ver pleegd In een inrichting voor zenuw- li jdetns; men vermoedt, dat zij in een aanval van verstandsverbijstering haar dochter en daarna zichzelf door ophanging van het leven heeft be roofd. BOKSEN. Te Leicester kwam 'n een bokspar- til oen der deelnemers, ook een John son, noodlottig te vallen, od overleed aan de gevolgen. Do scheidsrechter verklaarde, dat er eerlijk was gestre den in den wedstrijd een Inspecteur van politie en andere getuigen legden gelijke verklaringen af. In hot visum réperlum wordt ge sproKen van „aood door ongeva». en de rand gegeven den vloer vo<yft aan niet een kleed tc bedekken. VREEMDE TOESTANDEN, In Serviü heerschen nog inerkwaW» diere toestanden. De hoofdredacteur! van een vrijzinnig blad, de lieer Ada» movitsj, werd Woensdagavond op den openbaren weg te Belgrado doóy soldalen overvallen cn geducht toegë» takeld. Bij onderzoek bieek, dat d« kapitein Tankowitsj daartoe beve] had gegeven, omdat hij zich gekrenkt gevoelde door een bericht in het blad. waarin hem zware mishandeling vao zijn manscliapjicn ten laste werd gui legd. EEN DIEFACHTIGE BRIEVEN BESTELLER. De diefstal van 50.000 Mark door den brievenbesteller Bergmann, to Berlijn, is het onderwerp van den dag. Het spoorwegpostkantoor No. 4 had dit bedrag in bankbiljetten, goud en zilver, Woensdag van den betoall meester ontvangen, om daarmede Za terdag de salarissen uit te betalen^ Dit kantoor heeft geen brandkast en' zond het geld daarom naar het nabij-- gelegen postkantoor no. 17 om het to bewaren in den lcelder, waar zich een brand- en inbraakvrije kluis bu-' vindt. Donderdagochtend werd aan den besteller Bergmann opgedragen, de beide zakken met het geld uit do kluis over te brengen naar een der buroaux. Het dienstvoorschrift be- paalt, dat een la-steller, die opdracht heeft om een groote som gelds over te brengen, vergezeld moet zijn van een hoogeron ambtenaar, ditmaal werd echter van dit voorschrift afge weken, omdat het geld binnenshui^ moest worden overgebracht. Dezo kans heeft Bergmann waargenomen. Hoewel de afstand van den kelder naar het bureau slechts enkele minu-,. ten gaans bedroeg, bleef de man ta-- melijk lang weg. Hij kon echter on derweg zijn opgehouden, zoodat nog niet dadelijk vermoedens rezen. Toen echter een goed half uur verstreken was en de besteller met het geld nog niet verscheen, werden inlichtingen gevraagd. Toen bleek, dat Bergmann het geld had gehaald en zonder opge houden tc worden den kelder had verlaten. Toen begreep de directeur, dat de man zich de som had toege ëigend on waarschuwde hij de poli tie. Vermoedelijk heeft Bergmann mot de beide zakken door een zijgang hot kantoor verlaton. Gebleken is, dat hij zich naar zijn woning heeft begeven, daar het geld in een koffer heeft ge pakt, zijn uniform verwisselde voor burgerkleeren en dc vlucht heeft ge nomen. Eén zijner buren heeft hem gezien, gekleed in een hlauw colbert- costuum, met een koffer op den schouder de woning verlatende. Do politie vermoedt, dat hij naar Ham burg is gevlucht, daar aan het Lohr- ter station eo.n passagier, wiens uiter lijk met de beschrijving eenigsziiit' overeenkomt en die opvallend ze nuwachtig was, een kaartje naar Hamburg heeft genomen. Bergmann is 33 jaar oud. Hij is. aanvankelijk koetsier bij de post in Hannover geweest, diende bij do hu-." zaren en maakte met de veldpost den veldtocht in China tijdens den Bok ser-opstand mede. Een ingesteld on-' derzoek hoeft aan het licht gehraclit, dat hij op de wedrennen speelde. De directie der posterijen heeft dui zend mark bclooning op zijn aanhou ding gesteld. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Hoevelaken ds. A. My den Oudsten te Wezep (Geld.) Te Ovezando en Driewegen ds. II. Smelt, to Wisscnkerke. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Koning Willem H, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 28 Juli van Algiers. Koloniën KOLONEL SWART. Kolonel Swart gaat met vier maan den naar Europa het bericht is thans officieel. Reeds bij de benoeming van den heer Swart tot gouverneur van Atjeh schrijft de „Java-Bode" heette het. dat de toenmalige overste, vóór de aanvaarding van zün nieuw ambt, voor eenige maanden naar Europa zou gaan. Dat gouverneur Swart het ge wenschte verlof elndeliik heeft ge vraagd en gekregen, moet den indruk vestigen, dat de toestanden in het gewest op het oogenblik niet al te on- f^uslig zijn. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER.. ONDERTROUWD: K. Jansweerd en J. G. Janssen. M Jansweerd en C. Korthals; T. Vernrear en A. Dekker, G. Tiemens, en E. J, C. Dans, J. A. Kooy en C. Fermer. GETROUWD: F. Vinke en G. M. Roos, J. Stoke brand en G. Borst; H. J. Tromp en C. J. Meegdos. BEVALLEN: P. StokmanRutter z, A. v. Tol— Nieuwkoop <L A. Drenth—v. d. Borg d. G. J. Kramer—v. d. Pol d. T. Has pels—Verhuist z. A. J. Middelkoop— Goudzwaard z. L. C. de Koning— Hongkoop z. N. W. Maiiepaard—v. d. Ley z. G. de WaaJKoster z. T. de Groot—Stapel d. A. VerschoorMa liepaard z. A. C. den Dekkerv. d. Berg d.t A. La*n—Ryken d. P. Wll- denboer—Loosb. - J- C. Koolhaas— Griekspoor d. OVERLEDEN: C. v. Aalst, 72 jaar, H M. El»- naar 64 Jaar, A. Stokman. 80 Jaar, J Ruigrok. 56 jaar. J. Bergman 3 j., M. G. Elzinga. 6 maanden: RL Koop man, 1 dag,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6