NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8312. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 80 JULI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an 1—5 reêels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 V Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der oBij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 V. Advertentie» van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 vl? i'ae»-- 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. GüUusteercl Zondagsblad, 'voor Haarlem* I I I i I I 0S7H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Tgjephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buiteniandsch Overzicht Reeds hebben we dezer dagen iets medegedeeld over DE BEMOEIINGEN VAN DEN KO NING VAN ITALIë IN HET BELANG VAN DEN VREDE. De bonchicu zijn in de pers geko men via. een hooggeplaatst Fransch man, die onlangs een onderhoud niet koning Victor Emanuel had. Nu blijkt net, dat hier aan Léon Bour Kcols gedacht moet worden. De zegsman verklaarde, dat de koning z. i. vastbesloten is steun en instemming met zijn plan tot ontwa pening te zoeken. Toch liad hij den 'indruk gekregen, dat Z. M. een wei nig teleurgesteld wastoen hij name lijk pogingen in liet werk gesteld had, om den gewenschten steiui te verkrij gen. kwam het hem voor, dat hij niet begrepen werd en het initiatief mis schien schipbreuk zou moeten lijden. De koning heeft blijkbaar niet dui delijk gemaakt, of hij den Duitschen keizer of koning Edward op het oog had. Ook wist de zegsman niet, of liet Fransche ministerie van buiten- la&dsche zaken kennis had gekregen van den stap van den Italiaanschen monarch. Op grond van zijn vriend schappelijke betrekkingen met minis ter Pichon kon de zegsman evenwel met beslistheid verzekeren, dat deze met vreugde elk voorstel tot beper king der bewapening, komende van Italië, zou aangrijpen en dat de open bare mcening in Frankrijk een derge lijk initiatief met geestdrift zou be groeten. De „Giornale d'Italia" ontkent, dat koning formeele voorstellen tot /twapening heeft gedaan, maar eist door deze gedeeltelijke ontken ning wojxlt bevestigd, dat de koning 'wel' het denkbeeld heeft opgeworpen. Moge Z. M. er succes mee hebben 1 De Engelsche politici hebben nog geen succes behaald. In het Lagerhuis deelde de minister-president omtrent de besprekingen over EEN WAPENSTILSTAND IN DE ENGELSCHE POLITIEK mee. dat de vertegenwoordigers der regeering en der oppositie 12 keer bijeen zijn geweest en een groot deel van het geschilpunt hebben bespro ken. „Hoewel wij, vervolgde As- quith, op dit oogenblik nog niet tot overeenstemming zijn gekomen, zijn wij toch zóóver gevorderd, dat het naar onze meening zoowel noodzake lijk als gewenscht is, dat de confe rentie wordt voortgezet. Ik kan nog iets verder gaan en zeggen, dat wij het verkeerd zouden achten de sa- menspièking af te breken. Er is geen sprake van een rekken der besprekingen in het oneindige. Indien wij. ten gevolge van voortge zette besprekingen gedurende het re ces, tot de gevolgtrekking komen, dat er geen kans bestaat op een overeen- stenuning, waarvan aan iiet parle ment nog in don loop van deze zitting xnededceling gedaan kan worden, zul len wij de conferentie beemdigen." Hierop is de zitting van het Lager huis verdaagd tot 15 November. Al leen zal er in begin Augustus eene formeele zitting worden gehouden, ten einde mededeeling te ontvangen »an de koninklijke goedkeuring op de wet op 's kouings eed voor de kro ning en op andere maatregelen, wel ke het Hoogerhuis nog de volgende week zal-behandelen. IN DE SPAANSCHE POLITIEK treedt thans de strijd meer op den voorgrond. Algemeen wordt zelfs ver wacht, dat een breuk met het Vati- cnun op handen is. De Spaansche regeering heeft uit Rome een nota. ontvangen, die als een ultimatum beschouwd wordt liet Vaticoan weigert, de onderhan delingen over de wijziging van het concordaat voort te zetten, als de xegcering haar jongste maatregelen op kerkelijk gebied (gedoeld wordt met name op de toelating van uiter lijke kenteekenen van den eeredienst ook voor niet-katholieke kerken) niet intrekt. En daar de regeering hiertoe niet geneigd schijnt, wordt een breuk onvermijdelijk geacht. Men denkt dat do Spaansche gezant bij het Vaticaan en de nuntius te Madrid zullen wor den teruggeroepen. Ook tusschen de politieke partijen duurt de strijd voort. Te Barcelona is het tot dusver be trekkelijk rustig gebleven, maar men is bang, dat dit niet lang meer zal duren en dat het tot een algenieene werkstaking zal kooien. Ie Bilbao vreest men voor ongere geldheden op Zondag, want dan zul len de Katholieken een groote betoo- Ring houden, waaraan wel 40.000 per sonen willen deelnemen. De minister van oorlog heeft gezegd, dat hij den kapitein-generaal der Baskische pro vincies de strengste orders heeft ge geven voor 't geval van troebelen. De minister-president Canalejas heeft !n een brief aan het comité van het verbond der republikeinsche cialisten to Bilbao er opmerkzaam op gemaakt, dat de regeering reeds den eersten dag, dat er gestaakt werd, heeft getracht als scheidsrechter tus- schenbeide te komen. Canalejas zegt er niet op tegen te hebben om gedele geerden van het instituut van sociale hervormingen naar Bilbao te zenden, maar dat dezelfde factoren, die hun bemiddeling te Gijon hebben doen mislukken, ook te Bilbao aanwezig zijn. Overigens is een groot aantal le den van het instituut thans afwezig, hetgeen de benoeming eener commis sie bemoeilijken zou. Zoo noodig, zal een lid van het kabinet zich naar Bil bao begeven. HOE STAAT 'T NU IN TURKIJE Naar aanleiding van het grondwet- feest geef» een journalist ie lvonstan- tinopel het volgende overzicht van den binneniandschen toestand Twee jaren is het thans geleden, dat de beweging der vooruitstrevende officieren in Macedonië tot de afkon diging van de grondwet, tot den val van de alleenheerschappij van den Sultan leidde. Velen hebber een te rugblik geworpen op die beide jaren, er. het resultaat is. dat waargenomen kan worden, dat Turkije op den weg naar betere toestanden is. Op den weg, want in twee jaren kunnen de zonden van eeuwen niet worden goedgemaakt. Bepaalden vooruitgang op dezen weg maakt slechts het leger, waar vele jonge on benutte krachten voorhanden waren, die onmiddellijk in do plaats konden treden van de oude, door het stelsel van Abdoel Hamid bedorven leiders. In de andere bestuurstakken was de vooruitgang zeer langzaam en niet zelden is hier het moderne slechts een vernis, dat dikwijls liet oude kwaad weer laat te voorschijn komen in vloedrijke mannon zorgen voor do aanstelling van beschermelingen van twijfelachtig gehalte, gouverneurs- generaal onttrekken hun verwanten aan vervolging en straf. Dat zijn geen "beschuldigingen, want het kan niet anders of do misbruiken van het oude regime kunnen slechts geleidelijk verdwijnen. Zoo moet men ziin oordeel vaststellen en niet uit welwillendheid lof brengen, waar die nog niet verdiend is. Hoofdzaak is, dat de nieuwe richting zich heeft we ten te handhaven. Weliswaar duurt de staat van beleg in Konstantinopel reeds 15 maanden en in vele provin ciën even lang, maar het maakt ten slotte nu niet zoo heel veel uit, of iemand vrijwillig op den goeden weg blijft, of met geweld wordt gedwon gen dezen weg te blijven bewandelen. Juist thans verneemt men van een aan het heerschende comité vijandige beweging. Waar men over het resul taat van het onderzoek nauwkeurig ingelicht is, bewaart men het zwij gen, hetgeen niemand kan afkeuren. Uitgelekt is evenwel, dat van prooien omvang, van groot gevaar niet kan worden gesproken, al schijnen er dan ook plannen tot gewelddadige uit den weg ruiming van aan het roer zijnde personen te hebben bestaan. Een ver band van deze beweging met die in Albanië schijnt niet te zijn ontdekt. Toch vermoedt men, dat de leiders der beweging zich wel van de Alba- neezen hebben willen bedienen, om hun doel te bereiken. Een ander donker punt in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Turkije is de ontwapening der chris tenen, welke groote moeilijkheden met zich brengt. Men spreekt van een toenadering van Grieken en Bulga ren. De Turken echter zien op het streven der kleine christenvolken met verachting neer en hechten er geen beteeken ls aan. DE KRETENSER QUAESTIE blijft voorioopig wachten op een defi nitieve regeling, die evenwel weer voor on bepaalden tijd is uitgesteld. Volgens de Turkschc bladen zijn de consuls der beschermende mogendhe den van Kreta met de Kretenser re- peering overeengekomen, dat Vene- zilos (de Kretenser, die een warm voorstander der vereciiiging met Grie kenland is) een mandaat van de Grieksche nationale vergadering slechts zal aannemen, nadat hij ont slag zal hebben genomen uit al zijn ambten op Kreta. In Frankrijk houdt do publieke opinie zich druk bozig met do GRATIE-VERLEENING VAN GRABY. Heel Parijs beeft met verbazing vernomen, dat do president gratie heeft verleend aan don ter dood ver oordeelden soldaat Graby, die in den trein de oude mevrouw Grouin ver moordde. De pers verwondert zich eenstem mig over de gratie van dezen apache, die een zwakke vrouw dooddo om te stelen. De „Figaro" schrijft o. a., na ge zegd te hebben, dat men niet begrijpt "'aarom president Fallièrea Liabeuf I e t. en Graby w e I begenadigd heeft„Liabeuf moordde om zich te wreken, en de vijand, op wien zijn haat de keus gevestigd had, was een man, een moedig man, gewend om te vechten, tegenover wien de moorde naar wist, dat hij zelf ernstig gevaar liep. Graby daarentegen doodde om te stelen. En zijn slachtoffer was een oude vrouw, die hij daarvan was de wreedaard te voren verzekerd zonder moeite klein zou krijgen. Was het dan misschien overmaat van ellende, die dit jongeniensch dreef een moordenaar te worden om zich van een ring of beurs meester te maken Volstrekt niet Graby was soldaat. Evenals zijn armste kamera den, kon hij in zijn regiment, vrij van nooddruft, het zorgelooze beslaan lei den van den milicien van twintig jaar, voor wien het wekelijksche voor schot voldoende is. Zijn misdaad was afschuwelijk en niet te verontschuldi gen. De omstandigheden zelfs, waar onder zij gebeurde des avonds, <le overvailïng in den waggon, het slacht offer onder do hakken vertrapt, uit den voortsnellenden trein geworpen verhoogen er het ontzettende van. Het was alles even weerzinwekkend als tragisch. Een mensch kan geen lager, geen vuiler misdaad begaan. Maar men heeft gemeend, dat het leven van dit gemeene wezen waard was gespaard te blijven. Gelukkig voor Graby Maar het post ons dan aan de schim van Liabeuf onze nede rige verontschuldiging aan te bie den." Brusselsche Kout. CCCXXXVIII. EEN WANDELING DOOR HET HOOFDGEBOUW. Wanneer we door den hoofd-ingang de tentoonstelling binnenkomen, zien we links van ons den voorgevel van het hoofdgebouw. Maakt het front al een trotschen indruk, waartoe niet weinig medewerkt do uitmuntende wijze, waarop het is gelegen, name lijk op een heuvel, terwijl men na een stijgend pad te hebben beklommen, ook nog breede imitatie marnieren trappen op moet klauteren, toch krijgt men door den eigenaardige» bouw nog geenszins een indruk van de werkelijke grootte. De gouden letters op den gevel wijzen er op, dat men hier „België" moet zoeken, maar achter België ligt Engeland, daarachter Frankrijk, Italië, Perzië, Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije, Luxemburg, Griekenland. Denemar ken, Amerika. Rusland, Japan, Egyp te en daarachter weer de internatio nale machinegalerij. Om u een denk beeld te geven, hoeveel er te zien is. kan dienen, dat ik deze week alleen om België en Engeland wat nauw keuriger te bekiiken, juist vijf uren heb noodig gehad. Van het standpunt dus van den pleizierreiziger, die b.v. een week in Brussel doorbrengt, en van alles een kijkje wil nemen, moet men enkel voor het hoofdgebouw op twee halve dagen rekenon (een heele dag is te vermoeiend), om dan nog maar heel oppervlakkig een ueuk- beeld van het geheel gekregen te beu- ben. Laat mij thans uw gids zijn en laat ik u in heel breede trekken eens vertellen wat in dit hoofdpaleis zoo al to zien is. Feitelijk buiten het in wendige gebouw, namelijk in de za len en op de galerij, vindt men ook al een reeks exposities voor de vreem- den is daarvan misschien wel de inte ressantste die der Belgische poste rijen tlieoretisch waar hier statis tieken worden' getoond over do ont wikkeling van verschillende takken van den postdienst en praktisch wijl zich hier ook het postkantoor der ten toonstelling bevindt, waar men zijn prentkaarten kan verzenden en zelfs p os tc-r es tante -brieven kon ontvan gen. Verder op de galerij bevindt zich o. a. ook de perszaal, waai' dag- en weekbladen uit do geheelo wereld zijn geëxposeerd en ook dit blad nim mer ontbreekt. België geeft door zijn groote afdee- ling ziedaar onze hoofdindruk een goede les aan ons, Hollanders. Wii toch verbeelden ons zoo gaarne, d.»t b.v. op het gebied van sigaren en tabak, chocolade- en diamant-indus trie, ongerekend nog de distilleer- en stokerij, er eigenlijk geen land be staat, dat zich met het onze Kan me ten. Daarnaast toont de gastvrouw haar goeden smaak, haar kunstvaar digheid, haar elegance in het ten toonstellen van door haar vervaardig de weelde-artikelen. Dat onder de laatste in do eerste plaats dient ver meld de inzending van Brusselsche kant, spreekt van zelf, maar er be- hooren ook bij de prachtvolle inzen dingen van kunstzijde uit Tubize, de riikdom van damescast unies en mo de-artikelen door het magazijn „A l'lnnovation", hier te zamen gebracht en de bekende artikelen van de Com pagnie des Bronzes. Maar niet alleen oca wordt hier cestreeld- ook de smaak, want verschillende Belgische chocolade-fabrikanten laten hier zien hoe zij reepen, bonbons en andere lekkernijen vervaardigen. Op geen af- deeling wordt de chocolade-industrie zoo aanschouwelijk voorgesteld als hier men ziet de boonen malen, hoe de bruine brij ontstaat en gesneden wordt en ten slotte wordt gedroogd, of wel in vormen gegoten. En hoe het smaakt, daarvan kan men zich ter plaatse overtuigen. Wat langer vertoeven we bij de adminis tratie der munt, dio hier de clichés toont, waarmee gedenkpenningen worden geslagen, die de ontwikkeling van een twce-francstuk laat zien zoo als er in den laatste» tijd zooveel nieuwe geslagen zijn, die munten voor rekening van vreemde regeerin gen hier geslagen exposeert en ook typo van Belgische muntstukken in een ander metaal, curiositeiten, b.v. centen in zilver en waar een ge denkpenning van deze tentoonstelling geslagen wordt, die men (in brons) voor tien centiemen mee kan nemen. In Holland heerscht bij vele klassen nog het fabeltje, dat de sigaren- en tabaksindustrie in België eigenlijk niet veel om het lijf heeft en dat als ze niet. uit Holand ingevoerd of gesmok keld zijn minderwaardig zouden we zen. Nu de collectieve tabak- en siga ren-industrie laat het hier wel anders zien Uit. verschillende brieven, die ik in den laatsten tijd ontving, kon ik weer opmaken hoe benauwd mijn lahdgenooten zijn, dat, wanneer ze hier een poosje doorbrengen, zij niets fatsoenlijks te rooken kunnen krijgen. En daarom werd mij vooral gevraagd hoeveel sigaren zij gratis mochten meenemen. Feitelijk niet een, moet ik hierop antwoorden. Verhalen dat men het recht zou hebben een kistje van 50, 100 of welk getal ook in den koffer mee te nemen, zijn niets dan fabeltjes. Gewoonlijk zal de douane om een luttel bedrag het niet de moeite waard achten een declara tie te schrijven, enz., maar ze heeft het recht daartoe en maakt er in deze tentoonstcllingsdagen nu er zooveel maal honderd sigaren voor eigen ge bruik worden meogenomen, een druk gebruik van. Een tiental sigaren zou men vermoedelijk in den koffer laten passcoren en als men dan nog een 15-tal in de zakken draagt, behoeft men geen vrees te hebben. Zoo'n aan tal is dan ook aanbevelenswaardig om moe te nemen, want heeft men er meer bij zich, zoodat men er 1 1/2 cent rechten per sigaar moet betalen, en hoogstwaarschijnlijk een zeker per centage lek of gebroken vindt als men ze aan wil steken, dan doet men be ter den voorraad in Brussel aan te vullen. De Belgische sigaren zijn pit tiger dun de ilollandsche, maar het is de grootste naïviteit als men denkt, dat de Belgen in het algemeen ver rukt zijn over onze Ilollandsche siga ren. welke men hier te licht vindt. Een feit is het natuurlijk, dat men in heel Nederland een goed rookbare si gaar van 2 1/2 cent kan krijgen en hier slechts uitschot voor dien prijs dat als men de winkels eenigszins kent. men hier een dergelijke sigaar voor 8 centime» kan koopen, maar ook dat men voor tien centimen in bijna elk fiink magazijn een sigaar krijgt, die vrijwel met een goede pit tige Ilollandsche 3-cts. sigaar over eenkomt. Sigaretten zijn daarentegen heel goedkoop en goed, op deze afdeeling ziet men ze vervaardigen, gedeeltelijk machinaal, gedeeltelijk door de^vlug- ge handen der jonge meisjes. We ko men nu in de buurt der distillateurs alles, wat daarmee in verband staateen nieuw uitgevonden machi ne om flcsschen in- en uitwendig schoon te maken, een reusachtige dis tilleerketel, de inzending van ontel bare soorten Belgisch gedistilleerd en ten slotte het Belgische bier, dat door diegenen, die graag het naadje van do kous willen weten, hier ter plaatse, maar altijd tegen betaling, gekeurd kan worden. Tot do grootste inzendingen behoort die van Au Bon Marché, dio in tal van kamertjes haar weelde ameuble menten laat bewonderen. Ook een sa lon d'honaieur is hier ingericht, die elk keizerlijk paleis tot eer kan strek keu, Do meubelindustrie heeft op de ze afdeeling een heel wat gunstiger conditie dan in het Ilollandsche pa viljoen; zijn de kamertjes daar wat be krompen weggedrukt achter de gale rij, zoodat men zo eerst eenigszins' moet zoeken en zo vervolgens een eenigszins doodschen indruk maken, hier staan de meubel-ensembles als keurige tooneelen in het midden der rijke, groote en lichte zalen; met dat goud en... ja, waardoor weet ik als niet vakman zelf niet, ziet alles er veel vroolijker ut. En de tapisserieën, w andbedekkingen en schoorsteen stukken als geborduunle schilder werken. die iu. Holland geheel ont breken, leggen op deze salons een cachet van groote weelde. Maar wie zijn oogen te gast wil laten gaan aan schittering en rijkdom, hij vertoerve lang bij de collectieve inzending dei- Belgische juweliers. Daar bewondert men evenals hon derdduizenden dit jaar nu al gedaan hebben, het stadhuis van Brussel, ge heel vervaardigd uit briljanten, die gemonteerd zijn op zilver. Aan dit kunstwerk dat uit 450.000 briljanten bestaat, die 2000 Karaat wegen is 2J jaar gewerkt, terwijl het eene waar de vertegenwoordigt van Fr. 700.000. Het stadhuis dient als juweelenkist; dat het daarvoor echter ooit dienen zal is natuurlijk wel niet waarschijn lijk. Stilzwijgend loop ik de andere juweelen in deze afdeeling voorbij, maar noodig u toch even uit met mij af te dalen in de mijn der De Beers Co., waar wij in dioromavorm zien, hoe de ruwe diamant wordt gewon nen en in natura het kloven, snijden en slijpen kunnen aanschouwen. Een groote zaal der Belgische af deeling is aan de toepassingen der electriciteit gewijd. Ik zal daaruit al leen noemen: de Telegraaf waar voor velen het geheim der telegraphic ee nigszins wordt onthuld en men do werking van het Hughestoestel aan schouwt en de telefoon, vertegen woordigd door een centraal-bureau, waar de juffrouw door lichtjes op merkzaam wordt gemaakt dat men aansluiting vvenscht en die ook ont vangt. Wat er verder nog op de Bel gische afdeeling te zien is: koffers, aluminiumbewerking, koper bewer king, werksieraden, tapijten, litogra- fie eai vooral parfumerie» en na tuurlijk nog veel meer. Ik pikte er intusschen uit wat mij voor mijn landgenooten nog 't interes santste toescheen en naar hetgeen' hier wordt tentoongesteld, betwijfelt: men wel, of op industrieel en vooral op kunstindustrieel gebied België ei genlijk wel eon ander land noodig heeft H. HENNING Jr. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrecht, ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in tc renden hij de Redactie Tan Haarlem's Iiagbiad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos »even en 100 spoedig mogelijk. &an vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn hond heeft last van maden; wat kan ik daartegen doen? ANTWOORD: Bij de firma Schuld en Co. te Rotterdam kunt u hiervoor een middel krijgen. Geef bij aanvraag ras en ouderdom van don hond op. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen om^kosteloos naar Canada (Noord Amerika) te emigreeren? ANTWOORD: Vervoeg u aan het hoofdkwartier van het Leger des Heils, Prins* Hendrikkade, Amster dam. VRAAG: Waar bestaat hier ter ste de gelegenheid boter te doen onder zoeken? ANTWOORD: In elk scheikundig- bacteriologisch laboratorium, VRAAG: Eeuige dagen geleden vond ik een munt, die aan de eene zijde het opschrift CIV Y'raieekt 1661, draagt, en aan de andere zijde een waj>en, waaronder U tirecht. Waar kan ik te weten komen of dit geldstuk nog waarde heeft? ANTWOORD: Bij den filiaalhouder van de firma Auf der Heide, Lepel straat alhier, die op dit gebied als des kundige kan beschouwd worden. VRAAG: Hoe luidt het adres van den grooten uitvinder Edison? ANTWOORD: Ons onbekend. Maar Edison is zóó bekend, dat een brief, als u hem eenvoudig: Vereen tgde Sta ten, adresseert, wel op de plaats zij ner bestemming komen zal. VRAAG: Heeft eene dienstbode het recht om vóór 15 Aug. den dienst te verlaten, terwijl ze eerst 22 Juni den dienst had opgezegd? ANTWOORD: Wij vermoeden dat u bedoelt eene dienstbode, die per drie maanden betaald wordt. Deze moet zes weken te voren opzeggen. Van 22 Juni tot 15 Aug. is méér dan 6 we ken, en men kan opzeggen tegen wel ken dag men wiL Dat opzeggen tegen den eersten of den vijftienden der maand een vast plaatselijk gebruik is zouden wij niet durven beweren, en na de invoering der wet op het ar beidscontract gelopven wij, dat men zich meer aan de wet begint te hou den. VRAAG: Ik ben tegen 1 Aug. ge huurd. Moet ik nu een kermjsfooi heb ben? ANTWOORD: Het is niet gebruike lijk om dienstboden, die den gods penning ontvingen en in dienst ko men op den dag dat de kermis begint, bovendien nog een kermisfooi to go- ven. Misschien zijn er wel uitzond a- ringen; doch deze bevestigen den re gel. Van recht kan in'ieder geval geen sprake wezen. VRAAG: Sedert half Juni heb ik een dagdienstbode. Ben ik verplicht haar een kermisfooi te geven? ANTWOORD: 't Is volstrekt geen plicht; maar als het meisje bevalt en zij blijft, dan geeft men haar gewoon lijk een week loon extra voor de ker mis. VRAAG: Ik ben dienstbode en heb mijne betrekking 22 Juni opgezegd. Moet ik nu tot 15 Aug. blijven of kon ik den 3en Aug vertrekken? Het is dan toch ze® weken? ANTWOORD. Woensdag 3 Aug. zijn de zes weken oin. W amieer de dienstbetrekking voor onbepaalde» tijd of tot wederopzeggens toe is aan gegaan en er geen bepaalde dag van opzegging door het gebruik is aange wezen, mag men opzeggen tegen wel ken dag men wil. Hoewel nu meest al wordt opgezegd tegen 1 of 15 van de maand, is dit toch geen vast plaat selijk gebruik, in dien zin dat men or niet van zou mogen af wij Ken. In uw vertrek op 3 Aug. zien wij dus geen bezwaar. Uit de Omstreken AALSMEER De uitslag .tweede dag) van het nationaal concours voor Harmonie ën Fanfarecorpsen, uitgescnrewii door Aalsmeer's Fanfarecorps ter ge legenheid van zijn 10-jang bestaan, is als volgt Tweede afdeeling Fanfare. Eerste prijs A Volharding te Ilptn- dam, met 120 punten. Eerste prijs B Crescendo te Assen delft, met 113 punten. Tweede prijs Excelsior, te Hoofd dorp, met 105 punten. Derde prijs A Concordia te Oost- zaan, met 86 punten. Derde prijs B Ons Genoegen, to Schellingwoude, met 74 punten. Tweede afdeeling Harmonie. Eerste prijs Kunst en Vriendschap te Zoetcrmeer-Zegwaard, met 114 pun ten. Eerste afdeeling Fanfare. Eerste prijs niet toegekend. Tweede pr -'c Kunst naai Kracht, te Amsterdam, met 111 punten. Derde prijs Olynipia's Fanfare corps te Monnikendam, met 87 pun ten. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. Eerste prijs Bilt's Fanfarecorps te' De Bilt, met 135 punten. Tweede prijs Ldams Fanfarecorps te Edam, met 119 punten. Derde prijs Amicitia te Lands meer, met 93 punten. Eere-wedstrijd Eerste-prijswinners. Eerste prijs Crescendo, te Assen delft, met 12G punten. Tweede prijs Bilt's Fanfarecorps, te De Bilt, met 114 punten. De drie medailles, geschonken door het Vorstelijk Huis, werden egej kend aan de corpsen, die op een der beide dagen het hoogst aantal punten hadden behaald, werden als volgt be haaid Bilt's Fanfarecorps, te De Bilt, met 135 punten. Harmonie H. IJ. S. M. te Amsier dam, met 132 punten. Crescendo, te Nieuw-Loosdrechc met 130 punten. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Fam. Dios, Amsterdam, Schoolste. 5, 7 pers. Fam. YV'elkman, Amster* j dam, Baan 8, 6 pers. H-, C. en C. Soleker. Amsterdam. Zandvoorterl. 3

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9