NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang, No. 8313^ Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag i augustus i9io b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RT E N TI ËN: v„„, PER DRIE MAANDEN: f m „Va" 1-5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem i.au eV Haarlem van 1—5 regels ƒ1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent oer reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bli Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ,1.30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing: Franco per post door NederlandUg,, ©'JL M,f .JVfb 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant piaarsmg, Afzonderlijke nummers0.02>4 r.; jjt n,..i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Ti ly'w ri Kcaactie en Administratie: Grootc Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoounammer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit biad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht waarin zooals men weet ook 't Vati- caan betrokken ls, wordt steeds echerper. Canalejas, de minister-president en leider der politiek, heeft aan den ko ning verslag gedaan van de laatste nota van Z. H. den Paus on gezegd, dat de regeering de geëischte voor waarde intrekking van alle door de regeering genomen maatregelen in de religïeuse quaestie genomen, tot zoolang de onderhandelingen duren n.Iet kan aanvaarden. Zonder be paald do quaestie van vertrouwen te stellen deed de premier toch een be roep op bet blijvende vertrouwen van Z. M. In den Zaterdagmiddag gehouden ministerraad is ouk over deze zaak gesproken. Na afloop werd een pers communiqué uitgegeven, waarin her innerd wordt aan de eischen door Borne gesteld. Daarna heet 't „De regeering kwam evenwel na een nauw keurig onderzoek, tot het resultaat, dat zij een dergelijk verzoek moest af wijzen en was van oordeel, dat zij het recht heeft alle verantwoordelijkheid voor den toestand, die door zuiver persoonlijke redenen van den Heili gen Stoel is geschapen, af te wijzen, daar het Vaticaan tot nu toe alle ver zoenende voorstellen van de regee- ring ontweken heeft. De regeering ver klaart dan ook, dat, daar zij nu te vergeefs tot alle mogelijke middelen haar toevlucht genomen hoeft, om tot overeenstemming te geraken inzake de beperking der orden eu godsdien stige inrichtingen, zij haar gezant te II ome, Ojeda, zal uitnoodigen een an dere nota aan den kardinaal Merry del Val te richten, waarin hij mede deelt, dat hij door zijn regeering naar Spanje is teruggeroepen om verdere orders te ontvungeu. terwijl een at taché vuu.de ambassade in zijn plaats als zaakgelastigde zal geaccrediteerd worden." De gezant wordt dus teruggeroepen! Dezer dagen heeft de minister-pre sident aan een feestmaal aangezeten en daar o. a. het volgende in een rede gezegd „Nooit heb ik zoo'n verant woordelijkheid gevoeld en nooit ben ik meer bereid geweest, om aan de moeilijkheden uet hoold te bieuen. De l'lierale partij iu Spanje levert haar laatsten slag. Wij rekenen op helle ger, op de meerderheid der Kamer en op ons zeil. De strijd, dien wij hebben aanvaard, is niet anti-religieus, maar anti-clericaal. Het is geeu bestrijding van het oude geloof Het gaat niet aan, dat er in de 20e eeuw bij ons nog geen vrijheid van geweten is. Arm Spanje 1 Verliezen wij het. dan zal het zijn verval wezen. Spanje zul ech ter niet uuucrhggen, maar op de hoogte van andere volken komen. De regeering, waarop de verantwoorde lijkheid rust om Spanje aan de reac tie te ontrukken en die het vertrouwen des koulil?» bezit, zal bpanje redden ondanks alles eu tegen allen." De „Ossci vatore Romano" schrijft naar aanleiding van verschillende uitlatingen van den Spaauschen mi nister-president „Indien de uitlatin- gen juist z.ju weergegeven, kan nie mand zich verbazen, dat de Heilige Stoel weigert de onderhandelingen voort Uj zetten. De Heilige Stoel heeft niet verklaard geen verdere onderhan delingen te wulen voeren, maar heeft alleen voor verdere onderhandeling de voorwaarde gesteld, dat de Spaan- sche regeering ophield maatregelen te nemen in een quaestie, die nog on derwerp van bespreking is. De Heili ge Stoel heeft het recht en den plicht zijn autoriteit te handhaven, en kan niet dulden, dat In strijd met de eer ste regelen van diplomatieke correct heid, de Spaansche regeering in quaeslies, die nog onderwerp van on derhandeling zijn, maatregelen treft, die de relicrieuse orden buiten het gc- meene recht stellen. De Heilige Stoel kan dus niet onverzoenlijk genoemd worden, hij draagt alleen zorg voor zijn eieen waardigheid en de gewich tigste belangen der Kerk." Ook dreigen NOG ANDERE MOEILIJKHEDEN IN SPANJE. Volgens een telegram uit Barcelona is daar reeds eenigen tijd geleden tot een algemeen© staking besloten en zou die in deze week worden afge kondigd. Ook IN DEN BALKAN is 't ook nog onrustig. Allereerst tusschen Griekenland en Turkije. De Grieksche gezant te Kon- stantinopel protesteerde bij den mi nister van Buitcnlaudsche Zaken te gen de uitlatingen, die de Turksche gezant te Athene in een interview ge daan heeft, daar hierin uitdrukkin gen voorkomen, die voor den koning van Griekenland beleedigend zijn. De minister van Buitcnlaudsche Zaken antwoordde, dat hij eerst wcnschte te spreken met dpn bedoelden Turkschen gezant te Athene, voordat hij een be slissing in deze zaak nam. Dan tusschen Turkije en Bulgarije. Deze verwikkelingen zijn evenwel niet zoo ernstig. De Bulgaarsche minister van. Buitenlandsche Zaken verklaar de aan een journalist, dat er geen sprake was van een vijandige houding van Bulgarije tégenover Turkije. De Bulgaarsche regoering zal de reeds langer dan een jaar op rand der mo gendheden gevolgde welwillende Tur- kenpolitiek voortzetten. Natuurlijk doen de gebeurtenissen in Macedonië hun invloed op de Bulgaarsche ge zindheid jegens Turkije gelden, maar aan een aanstaand gewapend conflict tusschen beide staten, zelfs ter wille van de Macedonische Bulgaren, denkt Diemand. Turkije doet intusschen alle moeite, om zich tot moderne mogendheid op le werken .De Turksche regeering Ls thans met de Duitsche in onderhan deling over den verkoop van twee Duitsche oorlogsschepen. Eerst heeft de Turksche regeering pogingen te Londen gedaan, om een paar Engel- sche oorlogsschepen te koopenoc Engelsche admiraliteit vetklaarde evenwel, dal men er geen missen kon. Dunscnlaud vraagt, naar men iu Konstantmopel verhaalt, voor de 2 schepen plas alle geschutsinunitie, de nici te hooge 6om van 5 1/2 nullioen gulden, ter.vsjl de schepen terstond geleverd kunnen worden. Men verwacht, dat Turkije zal toe slaan, zoodat de beide schepen uug eerder in de Turksche wateren dan het nieuwe Grieksche schip „Avverofl" in den Piraeus kunnen zijn. De eerste van de 4 torpedojagers voor de Turksche vloot, die in Duitsch- land gebouwd worden, is eenige da gen geleden te Koustantinopel aange komen, geestdriftig begroet door de bevolking. Er komen berichten over De bevolking van het eiland wcnscht dat de gouverneur, vorst Kopassis, uit zijn ambt ontslagen wordt De Turksche regeering wenscht evenwel niet aan dezen wensch te voldoen en vandaar dat de bevolking in opstand komt. Reeds is een bataljon infanterie naar Samos gezonden ook zuilen een kanonneerboot en 2 torpedobooten daarheen vertrekken. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 3 Au gustus 1910, des namiddags te 1 1/2 uur. in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan do orde worden gesteld 1. Beeedigihg en installatie nieuw inkomeud lid. 2. iMededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift mej. C. J. Donck, eervol ontslag onderwijzeres school No. 6. 3. Vergadering met gesloten deu ren. 4. Voorstel B. en W. vaststelling staat betaling uit post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1910, met rapport Commissie van Bijstand beheer ge meen te-financi én. 5. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording huiszittende armen en stadsarmen- en ziekenhuis, dienst 1909. 6. Id. id. begTooting id., dienst 1911. 7. Id. ld. beschikbaarstelling gelden verbouw scholen nos. 6 en 8. 8. Id. id. verzoekschrift Commissie uit den Kerkerand der Ned. Herv. Ge meente, om subsidie voor instandhou ding bewaarscholen. 9. Id. id. verkoop grond hoek Veste- straat en Jacobstraat. 10. Id. id. vergunning aan C. Groo- tegoed. hebben inrit Kleverlaan. 11. Id. id. beschikbaarstelling gel den werken bij de Amsierdamsche poort 12. Benoeming Wethouder. 13. Aanbeveling Curatoren Gymna sium benoeming leeraren, met schrij ven B. en W. 14. Voorstel B. en W. benoeming leeraren H. B. School met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Han delsschool. 15. Id. id. benoeming hoofd Herha lingsschool 16. Voordracht id. id. onderwijzeres school No. 5. 17. Id. id. id. id. school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 1. POLITIE-HONDEN IN DE BRON. Dat was een aardig en interessant concours, dat daar gistermiddag in den „Bron"-tuin gehouden werd. Aardig, omdat de schrandere politie honden soms zoo komisch deden, dat de iieele veranda schaterde van den lach, interessant, omdat hier ie wonderen viel een zeer moeilijke dres suur. die den mensch bij zijn speur tochten naar den onvindbaren misda diger reeds van groot nut geweest is. Deze politiehonden vervullen den toe schouwer soms met verbazing, ais hq ziel. hoe het dier aan de stern, het ge baar, den blik zijns meesters gehoor zaoinl, hoe het weigert van een vreemde de aangeboden lekker-beet jes, hoe het springt klimt eerder, als een kat over een gladde plan- ken-schulCing van drie meter hoogte, hoe het ten slotte een goed-weggesU.pl voorwerp weet op te diepen, ais het maar eerst eens „lucht genomen" heeft, dat wil zeggen geroken heeft aan een of onder kledingstuk, of aan de hand van den man, die het voorwerp verloor. O zeker, niet alles lukte even goed sommige honden gaven duidelijke blijken van minder geoefendheid, maar over 't algemeen voldeden de schrandere dieren zeer wei- Zes speurders hadden den str 1 om den eerepalm aangebonden, de Hol- landsche herdershond „Gtjs", eige naar de heer P. Hahn, te Haarlem. Dobormann-Pincher „Favorite", eigenaar de heer N. van Meerbuch te Amsterdam, dresseur de heer Kessler, te Den Haag, de Duitsche herdershond „Caesar", eigenaar ge meente Bloemendaal, dresseur de lieer C. Neumann, geleider de heer G. K. Togfema, de Belgische, herders hond „Max", eigenaar de heer J. H. van den Rroeke te Haarlem, de Duit sche herdershond „Cambrinus-Cae- eigenaar de heer A. J. Rijnders, te Houtrijk en Polanen. en de Belgi sche herdershond „Tjop", eigenaar de heer F. Huysmans. te Haarlem. Deze honden werkten in drie afdee- lingen, zij moesten bliiken geven van gehoorzaamheid, vervolgens speur- dienst verrichten en ten slotte staal tjes van bekwaamheid in veiligheids dienst-geven. Het volgen aan de lijn en volgen vrii aan den voet deden ze allen, maar bi.i het 5 minuten stil lig- ecn deden zich somtijds grappige in cidenten voor. Zoo vergiste „Cambri- nus-Caesar" zich, toon hij in het flui ten van de electrische tram, die over den Kleinen Houtweg reed, het fluitje van zijn baas meende te hooren. Maar een tweeden keer liet hij er zich niet door beetnemen. In die vijf minuten werd ook door een vreemde vleesch aangeboden, dat dan natuurlijk geweigerd worden moest. De meesten deden dat dan ook wel, sommigen liepen er voor weg waarschijnlijk om zich voor een mo gelijke zwakheid te hoeden maar „Favorite" hapte er smakelijk in, en likte zich den bek nog af, toen de baas alweer was teruggekeerd- Het aanhoudend blaffen op bevel en het apporteeren van gevonden voor werpen werd door allen goed gedaan, maar 'usschen de hoogte der spron gen was een groot verschil. „Max" van den heer Van den Broeke, ver richtte hier schitterend werk, hij klom over een schutting van niet min der dan drie Meter hoogte. Aan hem werd dan ook door de Jury de extra- prijs toegekend. ..Caesar" sprong 2.61 1/2 M.. „Gijs" 2.04 1/2 M., ..Favorite" 2.27 M., „Tjop" eveneen® 2 27 M. „Cambrinus- Caesar" weigerde te springen. Deze jonge hond was nogal ongehoorzaam, ofschoon het zich liet aanzien, dat hij later een zeer goede speurhond wor den zal. In de afdeeling „Speurdienst" moest eerst boven en daarna onder den grond een voorwerp van den ge leider. en don van een vreemde zocht worden. Vervolgens moest een vreemde worden omdekt en aange blaft op lucht van een uchtergelaten voorwerp. Ook ui deze afdeeling waren de prestaties zeer verschillend. „Caesar' \an Bloemendaal verrichtte wel net beste werk de overige dieren slaag den er wel in de voorwerpen van den geleider te vinden, maar die van den vreemde bleven onontdekt En daarop komt iiet in de practijk toch maar aan. Wat de laatste oefening betreft, „Tjop" vond den man wél, maar blaf te niet, wat ook het ware niet is. De dorde afdeeling was wel de meest belangwekkende, lien, in een geheel 1 ode ren pak gestoken, en als landloo- per verkleed, deed dienst aLs proef boef, en zijn costuum, dat toch al niet looi was, hing hem ten slotte aan llarden langs het lichaam zoo hadden de liondentandeu hem toege takeld. Merkwaardig was bet, hoe weinig bevreesd de dieren voor een stok en een revolver waren de man mocht slaan eu schieten zooveel mj wilde, ze heten niet af, de moedigsleu vielen op den „bandietaan, de an deren, meer bezadigd, bleven kaïni hem heen springen, onderwijl om baas blaffend. En als de landlou per dien dan aanviel, waren de dte- ren niet meer ie houden. Dat was wel een fout van de meesten, dat ze op bevel met bijten niet ophielden, maar het anue proel-konqu heeio au«dten uit de jas scheurden. Het bewaken van voorwerpen lukte bij enkelen niet bijzonder sommigen lieten den landlooper kalm hei voor- p wegnemen, of begonnen eerst te vallen, als de man weer zijn biezen pakte. Te zes uur ongeveer ging de Jury, slaande uit de heeren H. J. Clarion te Hoorn, W. van Oosten te Rijswijk, J. Counenberg te Vucht, over den uitslag beraadslagen. Die luidde als volgt Eerste prijs „Caesar" te Bloemen daal, met 195 2/3 punt. Tweede prijs „Tjop", te Haarlem, met 166 2/3 punt Derde prijs „Cambrinus Caesar", te Halfweg, met 161 2/3 punt. Vierde prijs„Favorite", te Am sterdam, met 15) punten. Vijde prijs„Mar", te Haarlem, met 113 punten. Zesde prijs „Gijs", te Haarlem, met 108 punten. De volgende extra-prijzen werden toegekend, uitgeloofd door de directie van het Brongebouw, en bestaande uit groote bronzen medailles. Na loting tusschen „Gijs", „Favori- „Caesar", „Cambrinus-Caesar" i ..Tjop", aan „Cambrinus-Caesar", te Halfweg, voor het béste apportee ren. Aan „Caesar", te Bloemendaal, als de beste zoeker van door een vreemde verloren voorwerpen. Aan „Tjop", te Haarlem, als de beste bewaker van verloren voorwer pen. Na loting tusschen „Gijs", „Favo rite" eu „Cambrinus-Caesar", aan ,,(jijs", als de meest stok- en schot- vasie houd. Aan „Max", te Haarlem, als de hoogste springer. De geiden voor de prijzen waren door de neeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hugeiandtu, L P. Noe, J. J. Becpari en H. J. D. Daudey, Ver beschikking van de directie van het „llrongebouw" gesteld. Het was een aardig liondeuconcours, dat naar een her haling wenschau doeL Examen hoofdakte. Amsterdam. Geslaagd mej. A. G. Kreurter te Haarlem. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ontslagaanvraag. Mej. C. J. Donck verzoekt wegens voorgenomen huwelijk eervol ont slag uit hare betrenkiug a Openbare Lagere School no. 6. met ingang van 1 September a. s. Voordracht-onderwijzeres. Om te kunnen voorzien in de plaat van onderwgzeres aan de school voo gewoon lager ouderwijs no. 5, open- gekomen door hei overlijden van mevr. E. Smits—Keidiug, is door 13. en W., in overleg met den schoolop ziener iu het arrondissement „Haar lem", de volgende voordre- ht opge maakt1. Mej. M- Francken te Bloe mendaal, 2. Mej. H. J. W. Krijgsman te Haarlem, en 3. Mej. C. G. M. Blo» ker te Haarlem. Voordracht-onderwijzeres. Om te kunnen overgaan tot de lev» ring van een onderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager on derwijs no. 1. is door B. en W., in overleg met den schoolopziener in het arrondissement „Haarlem" de volgende voordracht opgemaaktL Mej. G. Trap, onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes, alhier, 2. Mej- II. J. W. Krijgsman, te Haar lem, en 3 Mej. G. H. Punt te Haar lemmermeer. Aanstelling leeraren. B. en W. stellen den Raad voor. te besluiten tol definitieve benoeming van den heer G. Smits, als leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigeii cursus, benevens om opnieuw tijdelijk als leeraar aan ge noemde school en aan de Hl B S. met 5-jarigen cursus aan te stellen den heer G. Kate. Gev. Voorwerpen. Een kinderzak met inhoud, Waldeck Pyrmontstraat 37A. Een dasspeld, Leidschestraat 135. Een deurslot, Voorzorgstraat 32. Twee manchetten, Koninginneweg no. 32. Twee servetten, Barendsestr. 65 rd. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mil# tooi beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redact ie van Haarlem's Dagblad, Groot* Alle antwoorden worden geheel kosteloo* gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ev van den inzender vermelden aandacht geschonken. VRAAG: Heeft een dagmeisje recht op haar toon als mevrouw uit de stad gaat en zij geen idee heeft om mee te gaan? AN l'WOORD: Wanneer mevrouw geen opzegging van huur doet en het meisje dus later weer gewoon in haar dienst komt, dan heeift tij gedurende de afwezigheid recht op loon en koe*- geld. VRAAG: Mijne dochter ls werk zaam in eene winkelzaak. Werktijd van 8 1/2 tot 12 uur en van 1 12 to* IU uur. Daartusschen van 6 tot uur vrij, maar in betzelfde lokaal. Kan zij nu verlangen dat uur naar huis te gaan? ANTWOORD: Dat hangt geiteed af van de gemaakte voorwaarden en be dingen. Bij gebreke daarvan is d* patroon bevoegd regelen te stellen, die hem het meest dienstig voorko men, en dan moeten die opgevolgd worden, als hij maar niet handelt in strijd met de arbeidswet. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen badgasten V. Bosnack. Groningen, Hotel d'Orange, 2 p. J. Gottheim, Berlin, idem. J. Goldschmidt, Groningen, idem. H. Jacobs. Rotterdam, idem. C. Tuss, Heinz. idem. A. Snel, Wit FEUILLETON ORA Naar het Engelsen door CHARLES GARVICE. 37) Drie vnn ziju paarden gingen naar Londen om verkocht te worden, en Eliot besloot plotseling zelf te gaan in plaats van zijn knecht te zenden, liet was niet noodig dat aan Sir Jozef te vragen, want deze liet hem volko men de vrije hand. Na ecu slapeloozen nacht vertrok hij niet de paarden. Hij zat op l»et uieest ruslelooze der die ren en nam zich voor het vurige beest te temmen; bracht ze in de stallen to Londen, en liep daarna door een der Londensche straten op zoek naar een hotel, zijn ge«»t vervuld van No- ra, toen hij plotseling aan ziju mouw getrokken werd ca uit zqn droomen ontwakend, omkeek en Mr. Stripley vóór zich zag. Het gelaat van dezen heer was éeu en al glimlach, blijk baar beschouwde hij deze ontmoeting nis hoogst verrassend en gelukkig. Natuurlijk had hij zijn hoed afgeno men en hij wuifde met de eeue hand. terwijl hii de andere uitstak. Neen maar riep Stripley uit, wie bad dat nu kunnen deuken Daar heb je Mr. Eliot Graham van Devon shire Ik kon eerst tmjn oogen niet gelooven maar ik meende uw gelaat te herkennen. Het doet mij enorm veel genoegen, u te ontmoeten terwijl hij zijn hoed met overdreven zorg wcor op het hoofd zette. Eu wat heeft u van Devonshire hierheen gebracht, Mr. Graham? Ik ben hier gekomen om oen paar paarden te verkoopen, zei Eliot; ik heb ze juist veilig onder dak ge bracht, en nu kijk ik uit naar een hotel of pension. Neen, maar riep Mr. Stripley uit, hoe gelukkig dut onzo paden zich juist gekruist hebben! Ik ging juist terug naar mijn eenvoudig huis je in Wandsworth. Als u er niet te trotsch vuor is, Mr. Graham, zou het mij heel aangenaam zijn u gastvrij heid aan te bieden. \Veiger het alstu blieft niet beste mijnheer ik heb nog een heerU'ke herinnering aan dat lamsvleesch hij smakte met zijn lippen, terwijl hij dit zei en wierp zijn oogen ten hemel -- schenk mij bet ge noegen met mij mee naar huis te gaan, beschouw in deze groote stad mijn huisje als uw toevluchtsoord. Ik woon buiten op den weg naar Wands worth, heel rustig met het uitzicht op groene weiden. Welnu, doet u het U is heel vriendelijk, zei Eliot; het zal mij heel aangenaam zijn. Daar is een bus! riep Stripley uit. Hij deed een sprong en kwam er in zonder de omnibus te laten stoppen Eliot volgde en zij klommen er bo venop. Na een poosje stapten zij uit, en Mr. Stripley bracht ELiot naar een eenigs- zins verlaten gedeelte, waar hier en daar een merkwaardiger verzameling huizen stond dan Eliot ooit gezien had. Merkwaardig is een zacht woord met betrekking tot deze huizen. Er waren rijen pas gebouwde, gedeelte lijk op zich zelf staande villa's, die om zoo te zeggen halverwege waren blij ven steken, dat is te zeggen, aan bet eind van den weg stond een nieuw begonnen, maar om een ol andere geheimzinnige reden onafgemaakt huls. Hier eu daar stonden kleine huisjes in grootschen stijl opgezet. Een gebouwtje met de afmetingen van een hut toonde het karakter van een kasteel, terwijl andere weer een Zwitsersch huis of een oud Engelsch landhuis moesten voorstellen. Mr. Stripley bracht den verbaasden Eliot naar een van de eersten. Het leek meer op een poppenhuis dan op de wo ning van menschelijke wezens van normale afmetingen, maar Stripley keek er naar met zichtbare trots, ter wijl hij tegen de deur tikte, en zijn oog liet gaan over het voortuintje, dat ongeveer twaalf bij tien voet groot was. De deur werd geopend door een oude dame, die zooveel op zijn gast heer leek dat Ehot niet verbaasd was, toen Stripley haar als zijn grootmoeder voorstelde. Zij begroette Eliot op een manier, die zoo aan die van haar kleinzoon deed denken, dat Eliot getroffen werd door de overtuiging, dat als zij een hoogen hoed had gedragen, zij hem op dezelfde wijze zou hebben afgeno men, als de laatste had gedaan. De gentleman uit Devonshire over wien ik u sprak, grootmoeder, verklaarde Mr. Slriphy, terwijl er een glimlach van voldoening op zijn gelaat lag. Kom binnen, Mr. Graham, verschaf onze weinig pretentieuse wo ning die eer. Zij is kiein maar van alle gemakken voorzien wij hebben bijv een badkamer, maar enkele der andere huizen hebben er een. 'Heeft u ook wat goeds bij de thee, groot moeder Ik vrees, dat wij geen room uit Devonshire kunnen schaffen maar misschien is er toch wel iets anders. Afgelegen als wij hier wonen kunnen wij niet wedijveren met wat de weiden van Devonshire opleveren. O, als ik nog aan dié lamsbout denk Blijkbaar kwam hem bet water in den mond bil de herinnering, terwijl hij zijn gast de zoozeer gewaardeerde badkamer liet zien, die zoo klein was, dat Eliot zich in verbazing afvroeg, hoe iemand die in het bad gekomen was, er ooit weer zou kunnen uit komen. Blijkbaar was Mr. Stripley op een expeditie naar voedsel uitgegaan, ter wijl Eliot een bad nam want een overvloedige theetafel wachtte hem in een kamertje zoo klein, dat Eliot moeite had den voor hem bestemden stoel te bereiken zonder al te veel te gen de allesbehalve dikke wanden aan te duwen. Mr. Stripley was tijdens het maal voortdurend aan het. woord, terwijl zijn grootmoeder zich bepaalde tol een serie knikjes, die zijn beweringen moesten bevestigen. Toen de the© was gebruikt, stelde Mr. Stripley voor wat te gaan vvaudelou, terwijl de groot moeder de overblijfselen vun het maal opruimde. Met merkbar© trots geleid de bij Ebot door ecu doolhof vau straten, bebouwd met voltooide en on voltooide huizen, en terwijl hij hel gezonde van dc lucht, liet maatsciiop- pelijke gewicht van de inwoners allerlei andere voordeden van wonen daar opsomde, wendden zijn oogen zich voortdurend met kwalijk verborgen voldoening naar zijn eigeu monsterachtig leclijk domicilie. Zijn gemoedelijkheid bereikt© ech ter haar toppunt, toen zij g"©d en wel vezelen waren in het klein® ka- I inertje, dat door zijn eigenaar zijn eetkamer werd genoemd en na Eliot een gemakaelijken stoel te hebben aangeboden, haalde hij een soort van drank te voorschijn, waaruit hij een mengsel bereidde, dat hij met overtui ging ais oude Hooglandsche whisky aanbeval. Doe alstublieft of u thuis was, erzocht hij, het is hier vrijheid blij heid. Wel eigenaardig was dit de ge liefkoosde term van Sir Jozef, waar mee hij zijn gasten verwelkomde. Ik kan niet zesrsren, hoe verheugd ik hen u te zien Het is vcor mij een groote eer u onder mijn nederig d ik te herbergen. Nederig, maar.... aardig en gemakkelijk, vindt u ook niet Volgens mijn eigen teo-keninc en on der mijn eigen toezicht gebouwd, mijnheer Graham. Ik tmop, dat u Sir Jmef gezond en wel verlaten heeft. Eliot verzekerde hem, dat Sir Jozef uitstekend gezond was. Een buitengew one man, die Sir Jozef, merkte Mr. Stripley op, terwijl hi- een slok nam van de „oud Hoog- landscbe whisky", en zijn oogen ten hemel sloeg Een allermerkwaardig sUj geest. Sir. Graham heel merk waar Ik ben al heel veel jaren bij Sir Jozef in betrekking besrnnnen als hoofl®ohaplooper, en opgeklom men van die lage positie tot wat ik nu al vele Jaren beo. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5