Howitz, idem, 5 p, J. Wijngaard, Luik, idem. H. Rosenthal, Batavia, idem, 3 p. E. Marchtaler, Hiibrenn, idem. 3 p. B. L. Catc, Groningen, idem, 3 p. J. P. Bat, Deventer, idem, 2 p. Dr. G. Goldberg, Am sterdam, Groot Badhuis. Professor Vogelsang, Utrecht, Groot Badhuis. D. Kijzer, Amsterdam, Groot Bad hui», 4 p. J. W. Doffeyuies, Diepen veen, idem, 7 p. G. Hauschbrand, Amsterdam, idem. Wed. J. Caroli Willink, Amsterdam, idem, 2 p. Wed. J. C. Heuf, Amsterdam, idem, G p, A. NapModderman, I.eiden, idem, 4 p. Prof. G. Modderman, Leiden, idem. J. N. Scholten, Am sterdam, idem, 2 p. Dr. Lam, Arn hem. Klem. G. Sligchter, Hilver sum, idem, 2 p. L. Solomonson, Amsterdam, Groot Badhuis, 2 p. Ji. Beimers, nannover, Belvédère, 2 p. Familie Daniéls, Amsterdam, Zandv.loan 3, 3 p. Familie Veus- ter. "Amsterdam, Koningstraat 26, 3 p. Familie Egler, Hengelo, Tram straat 7 en 9, 3 p. Familie Strlbbo, Ainstcrdaib, idem, 5 p. Familie Tan Brugge Cate, Dordrecht, idem, 2 p. l'auuüö Van der Esch, Amsterdam, Schoolplein 4, 7 p. Familie Dias, idem. Koningstraat 12, 5 p. Familie •Van Vliet, Amsterdam, Schoolstraat 9. 3 p. Familie Lei]ten, Arnster- ,dam. idem, 3 p. Familie Schollen, Deklen, Hoogeweg 90, 3 p. M. Veen- 'stra. Delden, idem. H. Grirnm, (Wiesbaden, idem. Familie Rabbi, 'Amsterdam, Noorderstraal 21, 3 p. Familie Terwogt, Amsterdam, Burg. i Engelbertsstraat 16. 4 p. Familie "Muller, Amsterdam, idem, 2 p. Fn- ni'lie Worp, Den Haan, Groote Krocht 27. 4 p. Familie Post, Winschoten, idem, 6 p. Familie Batenburg, Arn hem. Smedestraat 15, 3 p. Familie 'Bcinders, Amsterdam, Hoogeweg on- gen., 4 p.* Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE OP SOESTDIJK. Reeds uren van te voren hadden «lch Zaterdagmiddag vele honderden belangstellenden op het Stationsplein te Baarn verzameld, om getuige te gijn van de aankomst der Koninklijke Familie. Te 3.49 kwam de extra-trein uit Apeldoorn binnen en steeg een luid hoera uit de menigte op. H. M. de Koningin-Moeder verwelkomde Haar gasten op het perron, alwaar Ier begroeting aanwezig waren de commissaris der Koningin in Utrecht 'en de burgemeester van Baarn. Met beide autoriteiten onderhield de Ko ningin zich enkele oogenblikken. Daarna werd niet het gevolg in 4 rij tuigen naa rSoestdijk gereden. Lange 'den weg hadden zich duizenden ge schaard, die do vorstelijke personen luide toejuichten. De Koningin had Prinses Juliana op schoot. Vriendelijk wuifdo net Prinsesje met Haar handje, hetgeen de geestdrift onder het publiek niet weinig verhoogde. Bij aankomst ten paleize werden de Koningin met Haar Dochter en Z. K. H. Prins Hendrik door de zeer talrijke menigte aldaar eveneens luide toegejuicht. TWEEDE KAMER. FONDS TER VERBETKRING KUSTVERDEDIGING. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van een fonds als boven gencemd, tevens tot wijziging van de Miiitiewet. Voorgesteld wordt, ia de wet vast te leggen, dat het maximum-bedrug vuu het fonds op f 40,000,000 woidt ge steld. DE STADHU1SPI.ANNEN TE AMSTERDAM. Naar de „TeL" verneemt, had het bezoek, dat de raadscommissie voor Publieke Werken dezer dagen in ge zelschap van den wethouder aan het Palcis op den Dam bracht, voor ecm belangrijk deel ten doel, om na te gaan. of H. M. de Koningin in het Paleis, indien dit voor stadhuis wordt gebruikt, zonder bezwaar haar audiënties en cours zou kunnen hou den. De commissie kwam tot de conclu sie. dat het Paleis zich daartoe uit muntend leent. De geheele eerste ver dieping kan in zulke dagen, evenals de voor- en achtertrap, voor de Ko ninklijke ontvangsten gereserveerd worden, zoodat de dienst voor de Ko ningin en de stadhuisdiensten elkaar tn het minst niet kunnen storen, DE NEDERLANDSCHE HARINGVLOOT IN 1910. In dit jaar nemen aan de haring vangst in het geheel 737 vaartuigen deel, verdeeld als volst Schcvenin- gen 305, Katwijk aan Zee 148, Vlaar- dingen 124, Maassluis 112, lJmuiden 17, 's-Gravenhage 16, Noordwijk aan Zee, 6, Schiedam Maasland 3, Mid- delharnis 2, Enkhuizeu 2, Amsterdam i, Kelder 1. Iu 1909 bedroeg dit aantal 7-40. TREURIG. In een roggeveld te Diever (Dr.) is hot ^n verren staat van ontbinding verkeerende lijk eener vrouw gevon den. Bij onderzoek bleek, dat het 't Hik wils van een vrouw, die aldaar ia dienstbetrekking was geweest, maar later een zwervend leven leidde. BRANDEN. Afgebrand is het huis van P. Heilo te Leek (N.-IL). Het was niet verze kerd. Te Nijmegen brak een hevigo brand uit in een tweevoudig huis, gelegen Achter Valburg. Het huis werd be woond door Schipperhein, beeldhou wer, en een deel werd gebruikt als schilderswerkplaats door den heer Hien. Bij laatstgenoemde brak de brand uit, vermoedelijk door het broeien van tonzsvart. Geweldig sloe gen de vlammen op en door vier spul ten moest water worden gegeven om het vuur te temperen. De bovenver dieping is geheel uitgebrand. De wa terschade is naast de brandschade vrij groot Alles is verzekerd. Te Hardenberg brak brand uit in de boerenwoning, bewoond door en in eigendom toebehoorende aan H. Schoemaker. Binnen korten tijd wa ren huis en inboedel door de vlam men verteerd. De levende have was fluiten. Door den wind voortgedreven. Jkwamen e enige stukken brandend* hooi terecht op de woning, IS eigen dom toebehoorende aan J. Cramer, en bewoond door twee gezinnen, name lijk Hekman en Bolka. Ook dit huis brandde tot den grond toe at verze kering dekt de schade. PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. In de Gemeenteraadsvergadering te Papendrecht kwam o. m. in behande ling het bekende verzoek van de hee- ren mrs. Dicke en Van Hamel om ver gunning tot het opnieuw nemen van een gehoorprocf op het Raadhuis, thans in tegenwoordigheid en met me dewerking van Garsthagcn, (die be weert mishandeld tö zijn) en Itwaker- naat (één der getuigen, die in ©en ar- restautcnlokaal zat, toen de beweerde mishandeling van G. plaats had) en van een rechtskundig medewerker tevens word in het request vergun ning gevraagd de proef op verschil lende dagen te mogen nemen. Hot Raadslid de heer Visser zei, dat het hem niet verwonderd heeft, dat de proef voor de hoeren niet bevredigend geweest is, daar de getuigen Kwaker- naat en Garsthagen er niet bij tegen woordig waren om aanwijzingen te doen en om to roepen, want, meent spr., ais wij reopen is dut niet hetzelf de als dal Gursthuccn roept. Spr. stel de voor het verzoek in te willigen en den voorzitter (burgemeester Bouten) op te dragen de woorden op te geven, welke geroepen zullen worden, en de proef zoo te nemen, dat alle contact uitgesloten is dan kan de proef als voldoende gelden. Do voorzitter was van meening, dat het nemen van proeven gerust aan de justitie kun overgelaten worden, die dit reeds verscheidene malen heeft gc>- daan. Spr. was van meening, dat de heer Visser door zijn voorstel een soort wantrouwen uitspreekt in het beleid der justitie en hij bedankt voor de opdracht om de woorden op te ge ven. De heer Teunis Veth stelde voor al leen Garsthagen en Kwakernaat bij do proef too to laten en een Raads commissie te benoemen, die de leiding zal hebben bij de proefneming; spr. was ook niet tegen toelating van een rechtskundige, meester in de rechten. Een voorstel tot inwilliging van 't verzoek, werd in stemming gebracht en verworpen met 54 stemmen ook de voorzitter stemde tegen. Do voorzitter zei daarna nog, dat hij meende, dat de heeren voldoende gelegenheid hebben gehad ecu proef neming te doen. Aan mr. Van iiamel heeft spr. tijdens do proef herhaakle- lijk gevraagd, of deze voldaan was over de getroffen maatregelen, waar op dezo heeft geantwoord, dat er niets op viel aan to merken, maar, zeide spreker, de heeren hadden een ontzettende haast. GELOOFSQUAEST1E. De Raad van Gouda vereenigde zich met het voorstel van B. en W. om den heer W. Fetter, bureelambtenaar bij het bouw- eu woningtoezicht, wien ten vorigen jare een jaar verlof werd verleend, eervol ontslag te verleenen. Deze ambtenaar nl. wenscht geen ar beid op Zaterdag to verrichten, daar hij Sabatist is. ONGELUKKEN. De toestand der beide gaswerkers to Groningen, die, zooals wij meld den, bedwelmd geraakten, is gun stig. Het bewustzijn is teruggekeerd. Te Kommerzijl (Gr.) geraakte de pl.m. 20-jarige J. Bakker, uit Zuid- hurn. iusschen de riemen der stoom- dorsehinachine. Bijna onmiddellijk was hij dood. Te Vlaardingen had de 60-jarige L. van Haren, schipper op een kolen- schuit, liet ongeluk, toen hij aan een voorbijvarende stoomboot een touw toewierp, dat werd vastgemaakt zon der medeweten van den kapitein, dat door den gang van het schip de haak van het touw in zijn been ging, ter wijl ook een deel van den bolder sloeg. Het gevolg was, dat Van Haren overboord werd getrokken en vreese- lijk werd gewond. Bovendien brak de ongelukkige nog zijn been. Per brancard werd hij naar het Ziekenhuis gebracht RUW SPEL. Op een terrein aan den Hoogen Laarderweg te Hilversum heeft een elfjarige jongen bij het gooien met steenen het 5-jarig zoontje van v. d. Bosch zoodanig aan het linkeroog ge troffen, dat dit naar alle waarschijn lijkheid als verloren moet worden beschouwd. AFSCHEID GENOMEN. De heer G. J- de Jongh, sinds 1879 directeur der gemeentewerken te Rot terdam. heeft Zaterdag van zijn per soneel hartelijk afscheid genomen. Het personeel bood hem als herinne ring eenige geschenken met oorkon den aan. De waarnemend burgemeester mr. J. P.ornbach verheugde den heer De Jongh met de mededecling, dat hij be noemd was tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. DE DAMPLANNEN TE AMSTERDAM. Naar do „N- R. Ct." weet mede te deelen. zullen B. en W., met intrek king van hun plan van December 1909, een voorstel indienen betreffen de de indecling van het Damplein, overeenstemmende met het ontwerp van de z.g. Damcommissie, waarvan wij voor eenige weken de teekening hebben gereproduceerd. NEDERLANDSCHE ZEEOFFICIE REN TE ANTWERPEN. De officieren van drie Nederland- sche torpedobooten, die Donderdag te Antwerpen aankwamen, legden gis terochtend bij do autoriteiten bezoe ken af. INBRAAK LN EEN KLOOSTER! Er is ingebroken in het Uoosier dor Benedictessen, gelegen aan het Liesbosch nabij Breda. Een onderwij zeres, daar gelogeerd, was gewoon met open raam te slapen; dit was ze-i kor opgemerkt door Arie K, die, door overkiimmlng bij het klooster gekomen, daar een ladder vond en de slaapkamer binnenging. Gedoken in een witte nonnenkap, doorzocht hij het koffertje van de slapende. Dozö werd wakker, gaf eeh gü, waar door de Inbreker op den loop, ging zonder iets mode te nemen. Met behulp van den politiehond van den brigadier der marechaussee is Arie achterhaald en daarna le er- rest gesteld. AFPERSING. Dezer dagen vervoegde zich ten kantcuo van den notaris Bode, te Ginneken, een gepenslonneerd zee officier uit Leiden, die onder bedrei ging, gold van den notaris eischto. Plotseling hunlde hij een revolver te voorschijn, doch de notaris pakte hem beet, een worsteling ontstond en hot schieten werd verhinderd, waar op do bezoeker de vlucht nam. Do maréchaussée werd spoedig ge waarschuwd, de oud-zeeofficier werd achterhaald en naar het kantoor van den notaris teruggebracht tot nader onderzoek. De in beslag genomen re volver was met scherp geladen. MR. P. J. TROELSTRA. Ilot lid der Tweede Kamer, de lieer Mr. P. J. Troelstra, is gekozen tot voorzitter van het Internationaal So cialistisch Congres, dat dit jaar te Kopenhagen zal worden gehouden. Het Tweede Kamerlid, de heer W. H. Vliegen, werd tot secretaris geko zen. Sport en Wedstrijden LAWN-TENXIS. Do uitslag der Zaterdag gehouden Iawntennis-wedstrijden op de banen gelegen benoorden het Grand Hotel te Zandvoort, is als volgt Heeren-single 1ste rondeF. Ram- bonnet slaat W. de Vlaming 36, 6—0, 6—3 W .Looinan si. Bill Pflüger 6—0, 60 J. Steinmetz w. o. F. Breit,en- stein sl. D. van Beuseckem 60, 6—1; Ch. Mendcs de Leon sl. C. A. II. Ger- ko 627—5 L. van Hemert w. o. A. S. van Nierop sl. K. Kopf 6—3, 61 R. Zander sl. A. Hopf 1—6, 61, 64 F. Mendes de Leon sl. jhr. IL Trip 61, 10—S; P. van Geer sl. Heybroek 6—0, 6—0E. H. Brandts sl. Alberdinek Thijm 46, 62, 6—4 S. van dcu Bcrgh w. o. J. A. van Blommestcijn sl. J. Laan 6—8, 6—2, 6—4. Heeren Double 1ste ronde Rasch— Rambomict sl. De VlamingBloin- mensteijn, 6—4, 62 Mendes ile LeonAlberdiuck Thijm sL Schon kenKeet, G2, 61E. H. Brands- Van Geer sl. EverardLaan, 61, 62 KauffmannH. Kauffmann sJ. JollesCh. Mendes de Leon, 63, 2—6. 6—4V. Bock—W. Boom w. o F. E. ForsterC. A. H. Gerke sl. J. B. Looman—W. Looinan, 64, 8—6 A. Hopf—K. Hopf s!. jhr. J. van Spong ierRijkens, 62, 63; W. Kramer De Clercq sl. S. v. d. BergHey broek, 75, 6—4. Dames-Single, le ronde: Mej. I. Du- bourcq sl. mej. I. Möller, 61, 6—3; mej. S. Pons sl. mej. G. Varsteegh 6-^3, C—0; mej. v. r. Meulen sl. moj. M. van dei- Poli, 6—3, 4-6, 8—6. Mixed Double, le ronde: Jkvr. van Styruiii—Jhr. B. van Styrum sl. mej. M. van der PollR. Zander, 6—4, 61; mej. C. van don HonertE. H. Brands, sl. mej. Dudok die Wit—J. Jolles, 6—1, 6—0; mej. S. Pont—C. Mendes de Leon, sl. mej. Wijsman— J. Steinmetz, 63, 64; 2e ronde: Jkvr. van StyrumJhr. B. G. van Sty rum sl. mej. C. van den Honert E. H. Brands, 62, 62. VOETBAL. II. V. V. NAAR DE ÜONAU- MONARCHIE. Naar tiet Alg. Hbld. verneemt zul len bij den tocht naar Weenen, Praag en Boedapest in September a. s. de H. V. V. kleuren gedragen worden door de hoeren J. de Groot, Aernout, M. Francken, E. Mundt, K. Heyting, Lutjens, Brenning, J. Heyning, E. v. Leyden, J. Thomas, Noorduyn, Koentze, Tb. Kessler en D. Kessler. Hierbij bevinden zich dus eenige spe lers, die in de competitie voor ande re vereenigingen uitkomen. BOKSEN. JOIINSONJEFFRIES. Nog altijd bevatten de buitenland- sche bladen beschouwingen over den wedstrijd van den neger Johnson te gen Jeffries. Zelfs heeft men liet ver loop van den strijd in de bladen in beeld gebracht Een zwarte pop draagt een bordje op 1 hoofd met bet opschrift„drie slagen", en op de borst een, meldende, dat de neger op het lichaam totaal 15 slagen ontving. De blanke heeft op het hoofd een bordje met het opschrift„66 slagen", en op het lichaam „Zeven". De neger heeft dus geefi moeite ge daan, oni zijn tegenstander aan het lichaam te treffen. Geen enkele slag trof het hart, en de weinige slagen in de maagstreek dienden hoofdzake lijk om Jeffries te dwingen het hoofd bloot te geven. Jeffries trachtte daarentegen het lichaam van don neger te raken, doch deed dezen slechts glimlachen. Toen men na het gevecht aan Jef fries de reden vroeg van zijn neder laag, antwoordde hij bescheiden, dat hij aanvankelijk het besluit had ge nomen voor goed het strijdperk te ver laten. Geheel Amerika kwam toen ech ter smeeken „de eer der blanken te verdedigen" men had hem den eeni- gen verdediger van zijn ras genoemd. Toen had zijn trots de overwinning behaald op zijn gezond verstand. Van de eerste ronden af had hij zijn ne derlaag begrepen, doch hij had ge daan wat hij kon. Johnson, de echte, moet op weg zijn naar Europa. Den aden Augustus zal hij in Engeland optreden. Pers-Overzicht LIBERALEN EN VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. Naar aanleiding der Prov. Staten verkiezing in Amsterdam IV schrijft de Van-dag-tot-dag-schrijver van het „Algemeen Handelsblad" o. a. Het is mij volkomen raadselachtig welken dienst de vrijzinnig-democra ten zich voortellen te bewijzen aan dé beginselen en doeleinden, die al len vrijzinnigen dierbaar zijn, door der liberale partij aan de boenen te hangen en te pogen haar dus machte loos te maken Telkens zoeken ze twist, telkens ageeren ze als splijt zwammen, telkens kiezen ze partij voor do sociaal-democraten tegen de historische partij van geleidelijken vooruitgang. Telkens veroorzaken ze tweespalt in de gelederen der Vrijzin nigen, terwijl tegen een vast aaneen gesloten coalitie eendracht onont beerlijk is. De verwarring daardoor gekweekt, komt alleen ten nutte der vereenigde partij van Roomschen en orthodoxe kerkgeloovigon. Moenen do vrijzinnig-democraten, dat ze dus aan een regeeringspartij van verhonden vrijzinnig- en sociaal-democraten het aanzijn kunnen geven Zien ze niet in, dat hun tweedracht zaaien in liet. kamp der vrijzinnigen alleen do macht voor jaren en jaren lang verzokert aan hen, die tot nu dr. Kuypcr volg den Het Js alsof tfe hoofden der vrijzin nig-democraten, evenals de godheid van het oude drama, het onvorhoopto pogen te verkrijgen door een boozen geest van tweedracht te zenden onder hen, die tot nu toe als mannen van hervorming en vooruitgang gewon nen hebben slag na slug voor de de mocratie. Maar intusschen is de heer Röell uitgestuoten. En dit bewijs van grovo ondankbaarheid vervult mij met diep leedwezen en bekommering voor de toekomst. Gemengd Nieuws HET VERKRIJGEN VAN ALCOHOL VOLGENS NIEUWE METHODEN. In landen waar veel hout is, legt men er zich tegenwoordig op toe. al cohol uit spaanders en krullen te brouwen. Ook wordt hier en daar be proefd uit stoffen en lompen alcohol te maken door behandeling met zwa velzuur bij een temperatuur van 150 tot 200 graden (Celcius). De resultaten van deze laatste proef wa ren tot noe toe niet bevredigend, daar do prijs even hoog werd als bij ver vaardiging uit aardappelen. In Zwe den is men reeds sedert jaren bezig alcohol te halen uit bet daar veel voorkomende rendier-mos. Het doel van deze proeven is, om de aardappe len aan het verbruik van deze indus trie te onttrekken en zooveel mogelijk pis voedingsmiddel te gebruiken. BERGSPORT. De doodenlijst van de Alpen Is wc der met een naam vermeerderd. Twco jongelui van 19 en 21 jaar vielen te St Moritz van een rots. De een was dood en da ander ernstig gekwetst. Het ongeluk is te wijten aan onvol doende geoefendheid in het beklim men van bergen. Voorts werd een Russische dame doodclijk gewond door een val bij het plukken van Alpen-bloemen. Ook in dit geval was onvoldoende geoefend heid en uilrusting de oorzaak., EEN MOORDENAAR GEARRESTEERD. Eenigen tijd geleden werd te Lon den de vrouw van Dr. Crippen vor- rnoord. Eenigen tijd daarna was Dr. Crippen rnet een jeugdige typiste, miss Le Nève. verdwenen. Het tweetal werd nu gezocht, als verdacht van moord. Thans zijn bel den op een stoomboot naar Amerika gearresteerd. Crippen heeft zijn knevel afgescho ren en liet zijn baard groeien. Hij had eerst niet.het flauwste vermoeden dat hij ontdekt was. Het paar was steeds te zamen, zeer teruggetrokken tegenover de andere passagiers en bracht den tijd door met lezen. In tegenwoordigheid van vreemden toon den zij zich opgewekt, maar als ze al leen waren, waren ze onrustig en nerveus. Crippen was in het passa- giersregister ingeschreven als koop man, de als heer verkleede mej. Le Nève als student. Twee uren na het vertrek van het schip van Antwerpen werd Crippen reeds herkend door een hofmeester, die een jaar lang tegen over hem woonde in Hilldrop Cres cent. DE VIJFVOUDIGE MOORD TE EHRENFELD. Te Ehrenfeld, nabij Keulen, heeft, zooals we reeds meldden, een krank zinnige wederom een van die afschu welijke daden gepleegd, waartoe de mensch slechts in staat schijnt, als hem het licht zijner rede begeeft. De 53-jarige vrouw van den waag- mcestcr Wefers beeft haar ongehuw de. bij haar inwonende 33-jarige dochter, en drie kinderen van een getrouwden zoon, respectievelijk ze ven, vijf en drie jaar oud, vermoord en daarna zichzelf aan de sponning van een raam verhangen. De familie Wefers was een welge steld gezin. De man maakt op het oogenblik zijn vacantiereis. De vrouw was reeds sedert geruim en tijd ze nuwziek en anderhalf jaar geleden beproefde zij reeds eens, zich van het leven te berooven. Van de verwondingen, die zij zich toen toebracht," is zij nooit geheel hersteld. Eenige dagen geleden nog zei zij tot een broeder, die haar een bezoek kwam brengen „De schoon ste dood is, als men zichzelf van liet leven berooft", en zij raadde ook hom aan. zich het leven te benemen. Toen Vrijdagmorgen de woning van de familie Wefers gesloten bleef, waarschuwden de buren de iu de na bijheid wonende zuster der vrouw. Toen de deur met geweld open gel)ro ken was, kreeg men een vreeselijk toemeet te zien. Van de drie kinderen lagen een zevenjarig meisje en een vijfjarig knaapje in him bed. Het jongentje bad de handen gevouwen en scheen, evenals zijn zusje, to sla pen. In een klein ijzeren ledikant lag het jongste kindje in dezelfde rustige houding als de beide andere kinde ren. Hoe de grootmoeder de kinderen om het leven bracht, kan nog niet met zekerheid worden gezegd.Waarschijn lijk heeft zij de kleinen gewurgd. Een geheel anderen aanblik bood de nabij zijnde slaapkamer van de 33- Jarlgo dochter. Het slachtoffer lag ontkleed en met los haar voor haar bed op den grond. Het lijk toont do sporen van een hevige worsteling en had verscheiden krahwunden in het gezicht en aan den hals. Ook de dochter schijnt door wurging om het leven gebracht to zijn. Slechts met Inspanning van alle krachten schüni de oude vrouw er In geslaagd te zijn, haar dochter te overmeesteren. Eerst na eenig zoeken vond men het lijk van de grootmoeder ln de don kore kinderkamer aan de sjvonmng van het venster hangen. De oude vrouw droeg slechts eenige kleeding- stukken en schijnt, terwijl zij rich Donderdagavond naar bed wilde be geven, op het noodlottig denkbeeld gekomen te zijn, de moorden to ple gen. EEN NIEUWE VLIEGMACHINE. Een nieuw soort vliegmachine is geconstrueerd door een Schot, mr. G. L. O. Davidson. Ze ia volgens het gewono morlol ge bouwd, maar wat afmetingen betreft, stelt het alles in dc schaduw, wat tot nu toe door de zwaarder-dan-de-lucht- mcnschen.is tot stand gebracht. Gedurende de laatste 9 maanden zlin tal van artx-ideis bezig om het toestel in gereedheid tc brengen, en lol nog toe heeft het reeds oen kapi taal van 5000 pond sterling gekost, terwijl nogmaals 5000 pond sterling noodig is, om het geheel te voltooien. Als het klaar is, zal het toestel meer dan zes ton wegen en in staat zijn 20 tot 30 passagiers mee te voeren. Het voordeel van deze uitvinding is. volgens mr. Davidson, dat do ma chine in alle weersomstandigheden bruikbaar is verder, dat ze door eigen kracht zich verticaal van den grond kan opheffen, dat zc door de constructie in staal is, si 11 te staan in de lucht, en dat ze een snelheid kan ontwikkelen van 150 mijl per uur. Het toestel heeft vleugels vun 27 1/2 voet in diameter, terwijl het inwendi ge veel op dut van een tram gelijkt. Onder het „salon" bevindt zich de machinekamer, waarin twee zesijg- paards machines geïnstalleerd zijn. Do uitvinder heeft met liet toestel of liever, met een model, op dezelfde schaal, in 1907 proeven genomen te Colorado, welke uitstekend gelukt zijn. SLACHTOFFER VAN X-STRALEN. Er is weer een slachtoffer te betreu ren van het zoo gevaarlijke experi menteeren met x-stralen. Het is dr. Mibran K. Kassabian, een der bekend ste werkers op dat gebied in Noord- Amerika. Hij lijdt aan x-straal-huid- ontsteking en ligt op sterven in het Jefferson-hospitaal tc Philadelphia. Uit de Arbeiderswereld DE UITSLUITING TE ENSCHEDé. De fabrikanlenvereeniging te En schedé zond liet volgende antwoord, aan dc gecombineerde arbeidersbestu- ren Wij ontvingen uwe ietieren 28 de zer en namen nota van de aan liet slot daarvan gedane voorstellen. Met genoegen wordt door on» geconsta teerd, dat het aan ons verstrekken van inlichtingen door werklieden dei- firma Menko over hunne grieven, thans niet verder door u onmogelijk wordt gemaakt. Ware u drie maan den geleden tot dit besluit gekomen, zoo zoude waarschijnlijk veel leed en schade aan de bevolking onzer stad zijn bespaard gebleven. In verband met dit laatste verklaren wij ons in dit geval, na voldoende door de ar beiders omtrent hunne grieven te zijn ingelicht, tot eeue bespreking met u bereid- Overigens go - 'i de inhoud van uw schrijven ons geen aanleiding, ons standpunt, aangegeven in onzen brief van 25 dezer, te wiizigen. Om trent het ontvangen van inlichtingen uwerzijds geven wij u in overweging, u tot de firma Menko te wenden. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Zegveld ds. L. van Mastrïght te Barneveld. Aangenomen het beroep te Anloo (Dr.) de heer W. A. Iloek, cand. te Oudewatcr. GEREF. KERK. Aangenomen het boroep te Nieuvv- Loosdrecht ds. A. Knoil te Zwijn- d recht. R.-K. KERK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem lieeft benoemd tot kapelaan te 's-Gra venhage (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den weleerw. pater J. A. J. Clemens S. J. tot assistent aan dezelfde parochie den weleerw. pater II. A. Sclirader 5. J.. die assistent was te Rotterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Teresia) den weleerw. pater F. J. M. Berghegge S. J.. en tol assistent tc Amsterdam (II. Ignatius) den weleerw. pater W. V. Spauwen S. J. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Geslaagd eerste examen Geneeskunde, de heer M. Wijnckes. 'ALG. SYNODE DER NED. I1ERV. KERK. I-Iet „Hbld." meldt: In de Synodale Commissie ontston den 4 vacaturen en eveneens waren er vier plaatsvervangers noodig we gens verplicht aftreden, bedanken of overlijden. Gisteren hadden de be noemingen daarvan plaats. Gekozen werden uit de tevoren gevormde drie tallen de heeren .- dr. J. A. Bruins, predikant te Idaard, Ph. II. Edling, predikant te Budel, J. II. A. Offer- liaus, ouderling te Meerssen, en mr. L. J. Huber, oud-ouderling te Win schoten. en tot secundi de heeren A. J. Adriani, predikant te Warmenhui- zen, J. Steeubeek, predikant te Via- nen. J. R. Baron van Keppel, ouder ling te Breda, en Jhr. dr. M. F. van Lennep, oud-ouderling.tc Haarlem. Met den president, ds. W. Ellens, en den vice-president, ds. D. Eilerts de Haan, en de overige twee leden, de heeren ds. A. A. Cremcr en mr. S. Gratama. is thans dus de geheele commissie uit vrijzinnigen samenge steld. Alleen onder de secundi wer den enkelen van do andere zijde aan gewezen. Dit wos in de laatste jaren niet het geval. Ook aan enkele leden van de mlnderheia werd een plaat* ingeruimd. Al is de Borromaeus-encycliek in onzen snellovemlen tijd reeds eenigs- zins op don achtergrond getreden, do Synode gevoelde toch, aan den alge- meenen drang der kerk geen weer stand te mogen bieden 39 van de 45 classicale vergaderingen, dat is onge veer de geheele vertegenwoordiging der kerk, hadden meestal met Vel klem verzocht, dat do Synode zich ten deze zou uitsproken, haar krach tig protest zou laton hooren. Er wa ren zelfs modellen van protest inge zonden. Na een helder rapport van den heer Loon mans overwoog de Sy node gedurende gcruimen lijd met ernst op welke wijze de drang der kerk beantwoord zou moeten worden. Verschillende gevoelens openbaarden zich. die echter elkander naderden en ten laatste dc lijnen aangaven, naar welke de rapporfcerende commissie in een volgende zitting een ontwerp ter tafel zal brengen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Middelburg, A. van Herp, hand© laar, wonende te Ternouzen. Rechter commissaris mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en llohcnlansberg curator mr. J. de Wilt Hamer J.-Gzn. te Goes. 27 Juli. C. E. Visser, wonende te Vlissingen. Rechter-commissaris jhr. mr. W. H. Hoeufft; curator mr. P. Dk-leman. J. Zuydweg, koopman en winke lier, wonende te Ter Neuzen. Rechter commissaris jhr. mr. W. II. Hoeufft; curator mr. J. W. Gocdbloed. 's-Hertogenbosch. M. Versteeg, schoenma ker, wonende te 's-IIertogcn- boscli. Rechter-commissaris mr. de Menthon Bake curator mr. E. van Zinnicq Berginann. L. Hurkmans, schoenfabrikant, wonende te Besoijen. Rochtor-commis- saris ror. de Menthon Bake curator mr. J. B. J. Timmermans. Amsterdam: H. Dijkhuis, handels agent wonende te Hilversum. Rech- ter-Commissaris: mr. F. B. Entho ven; curator: mr. C. J. Heemskerk, ta Hilversum. B. van der Hulst, aannemer te Wa tergraafsmeer. Rechter-commissaris. mr. F .B. Exithoven; curator: mr. N« de Benedilty. Opgeheven: E. J. van dor Most, zonder beroej te Amsterdam. P. Pastor, fabrikant en koopman in étalagebenoodigdheden, le Amsterd. J. Wilhelmus, cemontwerkeir ta Amsterdam. Vernietigd: Almelo. Hk. Robers Jzn., te Ensche dé. 's Hertogenbosch, Joh. Wagenma kers, winkeüor, te Oss. Stoomvaartberichten Het stoomschip Vondel (uitreis) ver trok 29 Juli van Lissabon. Het stoomschip Solo (uitreis) ver trok 30 Juli van Suez. Het stoomschip Andijk vertrok 29 Juli van Philadelphia naar Rotter dam. Het stoomschip Anisteldijk ver trok 28 Juli van Newport News naar Rotterdam. Hei stoomschip Rijndam vertrok 30 Juli van Rotterdam naar New-York, met 174 le klasse. 3-48 2e klasse en 923 3e klasse passagiers was des voorra. te 9 uur 25 in zee Het stoomschip Prins Willem I ver trok 29 Juli van New-York naar West- Indië. Het stoomschip Sloterdijk arriveer de 29 Juli van Rotterdam via New- York te Baltimore. Het stoomschip Amstelland vertrok 30 Juli van Amsterdam naar Buenos- Avres. Het stoomschip Bcsoeki vertrok 30 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Floris (thuisreis arriveerde 29 Juli te Malié. Het stoomschip Koning Willem II (thuisreis) vertrok 30 Juli va:i Tan- ger. Het stoomschip Koning Willem III (thuisreis) vertrok 30 Juli van Singa pore. Onze Laclihoek ZIJN OPVATTING. Pa en moe bespraken de „stijging" der levensbehoeften... Plotseling roept de kleine Willem: Ja pa, de jam is ook al gestegen want moe verstopt 'm tegenwoordig boven op de kast. MACHT DER GEWOONTE. Jonge mevrouw (die in de keuken helpt). "O, wee daar komt mijn man, als hij ziet dat ik zelf kook ru ziet hij van je welste. Keukenmeid. Guuw ln de keu kenkast, mevrouw! ZACHTE AANMANING. Zeg, Kerel, wat hebben we el kaar lang niet meer gezien. Ja. Sinds de laatste tien gulden niet meer. Jan was de nieuwe hotelknecht, en vervulde voor den eersten nacht z'n nieuwe en verantwoordelijke betrek king. Het was vijf uur in den mor gen, en zoover had Jan alles wat hem bevolen was gedaan, en het ging best. Roep zeventien op de derde ver dieping en vier op do tweede, beval de nachtwacht, opziend van zijn boek- Jan gehoorzaamde. Nadat hij al 'n heele poos weg was, stond de klerk op om te zien of hij de goede nummers gewekt had. Nou, zei de nieuwe knecht, dien hij tegenkwam, van de derde verdie ping neerdalende, dat was een heel# toer, de zeventien heb Ik er uit, maaT met de andere vier moet ik nof beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6