NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8314 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per posj 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA _Wannoesstraat_76—78!_Amstenjam._T<jle^^ DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 3 AUGUSTUS. Gemeenteraadsvergadering, te half twee. Brongebouw Matinée, 2 uur. Specialiteiten- en Revuevoorstelling 8 uur. Schouwburg ..De Kroon"Ned. Operette-Ensemble„De gescheiden vrouw", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ned. Kinder- Operettc-gezelschap „De LJsjonk- Vrouw", 2 1/2 uur. NexJerlaudsche Tooneelvereeniging: „Arsène Lupin", 8 uur. Schouwburg Stoel en Spree „Par fum", 8 uur. Soc. Vereeniging Henri Ter HalL Voorstelling, 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstellingen, 'Alberts Freres. Biosc. Gr. MarktVoorstellingen. Sint-Bavo, SmedcstraatBioscoop- Voorstelling, 8 uur. Kleine Vereeniging Bal, 2 en 8 u. Zandvoort, Olvrnpia PalaceEn semble gastspiel, 8.30 uur. OM ONS HEEN No. 1175. Een reis om de wereld. Geen reis om de wereld in tachtig dagen, nog veel minder in veertig. Ze duurde namelijk meer dan tien maan den en levert dus uit een oogpunt van snelheid niets merkwaardigs op. Maar wel in een ander opzicht. Ik ontmoette den wereldreiziger op de algemeene vergadering van de Maat schappij van Nijverheid te Leiden, waar hij mij met den grootsten een voud van zijn wereldreis vertelde, als of het een uitstapje naar Groningen of Kleef was geweest. En de gedachte kwam bij mij op, dat onze Nederland- sche mannen van zaken toch waar lijk hun energie nog niet verloren hebben, wanneer ze voor driehonderd daeen afscheid van vrienden en ken nissen nemen, om met de monsterkist de wereld door te zwei-ven. Op verzoek van zijn familie had hij daarvan een dagboek aangelegd, en, als accuraat koopman, daarvan met een kopie genomen. De losse bladen gingen als reisbrieven naar huis, de kooien bleven in het boek bewaard en die heb ik nu voor me. Op letterkun dige verdienste maakt de schrijver geon aanspraak, maar de regelmaat, waarmee hij gewerkt heeft is tref fend. Midden tusschen de zakenzor- gen in heeft hij geschreven in hó- tels. op stoombooten, in wachtkamers, in kou en in hitte en zoo is anderlialf- honderd kwarto bladzijden ontstaan, geschreven met de gelijkmatige hand van den zakenman, die boek houdt van zijn ervaringen. Natuurlijk is er veel van particulie ren aard, maar ook menige opmer king en mededeeling, die mijn lezers belang zal inboezemen. Die heb ik uit het reisverhaal opgediept en laat ze hier nu volgen. Onze reiziger vertrok uit Amster dam in dc eerste dagen van Novem ber, een periode waarin het niet zoo jieel veel pijn behoeft te doen, het va derland te verlaten. In Oostenrijk was het zoo koud, dat de bloemen op de ruiten van de coupé stonden, in Boe dapest lag alles wel een decimeter dik onder de sneeuw. In Servië vond hij het landschap armelijk en dor. „Om het uur komt men voorbij een stadje, waar geen leven of iets van bedrijvig heid te bespeuren Is en de menschen aan het station zien er meer dan in dolent uit. Aau een stationnetje, waar wii stil hielden, stond een koopman inet druiven, maar hij wachtte kalm tot de koopers tot hem kwamen. Hij verkocht dan ook zoo goed als niets, ofschoon hij voorraad genoeg had." Een Engelschman, die in dezelfde eoupé zat, zei„een arm man heeft hier een varken of een schaap en een zeer rijk man heeft er drie, dat is het Verschil in rang en stand 1" Haast had de trein bezuiden Boeda pest niet meer. Te Sofia was er twee A drie uur vertraging en omdat ex geen dubbel spoor is. moest de trein telkens op een wissel op een anderen wachten. Zoo had onze reiziger gele genheid te Silinka een voorstelling te zien. die twee Turken daar gaven met twee groote beren en een aap, onder begeleiding van een tambourijn. ..Als de Turken wat meer geld had den. zou een kleermaker hier opgang maken een bedelaar bij ons ziet er als een gentleman uit, vergeleken bij den gewonen Turk, dien ik tot nog toe heb gezien." Het laatste gedeelte van de spoor- reis naar ConstantinopeJ is tamelijk taai het landschap is eentonig en de spoorweg is zigzagsgewijs gelegd. On ze reiziger weet te vertellen, dat de aanlegger indertijd geen bepaald tra cé behoefde te volgen en per kilome ter betaald werd. zoodat niet alleen dit laatste voordeelig was bij een bochtigen weg, maar hij bovendien gelegenheid kreeg, het gemakkelijkste terrein uit te zoeken, waardoor kost bare kunstwerken konden worden vermeden. Toch werd eindelijk Con- stantinopel bereikt. liet was tijd, want de leeftocht op den trein scheen on te raken. „De indruk, dien ik van de stad kreeg, is, dat zij prachtig mooi en schilderachtig gelegen is. Een drukte in de straten als in Parijs, zou ik haast zeggen, maar een smerige troep, rotte huizen, gemeen plaveisel zonder weerga. Met een gids kwam Ik het eerst door tal van straten en straatjes van het oude Stamboul, naar de moskee St. Sofia, oorspron kelijk een Grieksche kerk, maar des tijds door de Turken veroverd en tot moskee ingericht. Boven van den trans van de minarets schreeuwden en zongen de priesters het uit, dat het uur van het gebed gekomen was. Een treurig-zangerigo roepstem, die de geloovigen ter kerke riep. Toen wij binnen kwamen, stonden vier Muzel mannen hun hoofd, voeten, handen en borst te wasschen, omdat zij alleen lichamelijk rein mogen deelnemen aan het gezamenlijk gebed tot Allah." Twintig minuten duurde daarop de dienst. De Muzelmannen bogen, ston den met het gezicht naar de aarde op en hurkten neer, allen tegelijk. Al dien tijd moesten de bezoekers wach ten en konden de moskee opnemen, die bijzonder groot Ls. De galerijen hebben alle plafonds van mozaik, de zuilen waarop ze rusten, zijn van groen of rood porfier. Twee kaarsen Staan er, die twintig jaar branden en de marmeren vloer is' bedekt met Turksche tapijten, die verdeeld zijn in vakken, welke denzelfden dienst doen als stoelen in andere kerken. Elk vak is namelijk voor één per soon. Schoenen worden bij het bin nenkomen uitgetrokken tegen den zool daarvan spuwt de Turk zijn tabakspruim en draagt die zoo de moskee uit. Daarna wordt een bezoek gebracht aan den bazaar, een andere merk waardigheid van Constantinopel. „De bazaar is het best met een galerij of een passage te vergelijken, een over dekte straat vol kleine winkeltjes, waar beleefd schreeuwende Turken inviteeren, een kijkje te komen ne men, dat tot niets verplicht. Daarna reden wij weer terug, door ontelbare, nauwe straatjes, langs vieze, vuile huizen en Turken, zoo af en toe een hond of een Muzelman half overrij dende, doch dat schijnt er bij te hoo- ren. Honden zijn hier bij duizenden, van die vuile, grauwe, grijze, gele straatterriers, schurftig en kaal en met uitslag, die zich te goed doen aan het straatvuil en zoodoende Constan tinopel stadsreinigers uitsparen. Wat deze dieren zelf achterlaten, wordt g.vlroogd, in zakken verpakt en naar Europa gezonden, waar het in de leerlooierijen wordt gebruikt I" „Ik geloof nauwelijks", zoo schrijft onze reiziger er bij „dat Constantino- oel (Stamboel) er voor 300 jaar an ders uitzag dan thanshet geheel maakt een Oostersch achterlijken, vlezen Indruk en de geheeie wij zo van leven en bestaan doet mij den ken aan Zanzibar, alleen is alles veel vuiler. Het verkeer is hier groot, maai- vrachtwagens ziet men haast niet. met uitzondering van een en kelen, die door ossen getrokken wordt. Alles wordt gedragen. Een vat van omstreeks 200 kilo door 4 man, aan twee stokken met zeelten, of kis ten tot omstreeks 100 kilo op den rug. De Gouden Hoorn is vol bedrijvig heid van zeilschepen en stoombooten en de roode fez is 't universeel hoofd deksel. De vrouwen gaan in 't zwart en gesluierd, terwijl de gekleede Jas de dagelijksche kleeding is, waarin een voornaam Turk zich steekt Deze houdt ook aan .tafel zijn fez op en als een jongmensch een ouderen heer be groet, dan kust hij hem de handen, ik geloof wel drie maal, slaat een paar keer tegen zijn vest, zijn voor hoofd en zijn. fez en draait en buigt daarbij. Het fijne kwartier is Pera en de Grande Rue de Pera is de Kalver- sVaat, waar 's middags in veel mod der geflaneerd wordt 's Avonds is hier niets te doen. Een theater met een iniddelmatigen Franscben .roep schiiut niet de moeite waard om te bezoeken." Maar terwijl hij aldus de merk waardigheden beschouwt, vergeet on ze reiziger de zaken niet en wanneer hij een heelen dag „gesjouwd" heeft, roept hij uit den grond van zijn hart „ik zou niet graag stadsreiziger in Constantinopel zijn, het schijnt mij een hondenbaantje in die vuilheid, tusschen die smerige kerels en hon den door te moeten kruipen. Als er twee kooj>ers komen, zijn de meeste winkels vol." Hoe hij de Constantinopel scha brandweer zag, volgt in een tweede artikel. J. C. P. Stadsnieuws EEN HOOS. Gisteravond omstreeks 7 uur kon men aan den oostelijken hemel een hoos zien. De deskundige van het „Hbld." schrijft daarover Aan den horizon vertoonden zich drie kegelvormige „zuilen", met de punt naar de aarde gericht, op eene hoogte van ongeveer 300 M. overgaan de in een egaal-grauwe wolkenmas sa Gedurende dien tijd heerschte er absolute windstilte, waaruit valt af te leiden, dat men niet met een zoogen. krachthoos te doen had, die huizen verzet en massa's water omhoog zuigt. De „zuil" zal dan ook niets anders dan een „ncvelpilaar" zijn ge weest Het typische van dit luchtverschijn sel was de snelle negatieve beweging om de as. dat is een draaiing in den tegengestelden zin als de klokkewij- zersbeweging. Verder verdient het de aandacht, dat de kegels zich ook in hun geheel bewogen. Twee er van voelden zich zeer tot elkaar aange trokken de puntige uiteinden nader den elkaar al meer en meer. zoodat zij ten slotte (want de breede boven stukken bleven op hun plaats) een scherpen hoek vormdeii De derde be woog zich vrij snel in noordoostelijke richting na eenigen tijd had deze zich geheel van de beide andere ver wijderd. Deze laatste werden toen omhoog geheven en losten op in een grooten cumulus met een trosvormig aanhangsel. Dergelijke verschijnselen komen in den zomer meer voor. Zij treden slechts op, wanneer het weer een stil, doch eenigszins onweersachtig karak ter heeft, kleine laagjes, door sterke locale verwarming veroorzaakt, ver gezellende. Ook de „stofbuien" behoo- ren tot deze categorie. "Met de on weersbuien worden zij gerekend tot de z.g. locale storingen. Theo Nauts niet Cyril N. die den Spaarndammer Piet Berk bij de relletjes van Zondag met een mes ge vaarlijk wondde, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Verbetering. Niet de heer C. F. van Oven, maar de heer Van O ij e n alhier, is ge slaagd voor hei veeartsenij kundig examen te Utrecht. Past opde Zakkenrollers. Gisteravond te ongeveer 9 uur liep de heer P. op de Botermarkt, toon hij plotseling bemerkte, dat hem iets ont rold werd. Hij kwam echter tot de ontdekking, dat hem slechts een klein pakje ontstolen was. Een tegenvaller echter voor den dief, die het natuur lijk op zijn portemonnaie gemunt had. De schaduwkant van de Kermis. In bet Tweede Blad constateerden we reeds, dat de kermis zich slecht heeft ingezet. Op de Groote Markt had om twee uur een groot getal politie-agenten toezicht gehouden op hei ontruimen der tenten en café's. En terwijl er nog eel politie in de omgeving was, heeft er bij de Smede6traat een zeer ernsti ge mishandeling plaats gehad. E enige minder gunstig bekend staande personen zwierven omstreeks dien tijd op de Groote Markt rond. Volgens de eene lezing van het geval nu hadden een paar jongelieden twist gekregen met de eerstgenoemden, waarop anderen de jongelui te hulp kwamen. Onder de laatsten was ook dé 23-jarige Geerlof Hendrik Hospes, onlangs benoemd tot makelaar in assurantiën, wonende Ged. Volders gracht. Deze voelde eensklaps, dat hij een messteek achter het oor kreeg. De daders maakten zich toen uit de voe- maar niet voordat een hunner zulk een slag met een wandelstok in den nek had gekregen, dat de stok doormidden brak. Terwijl men over 't geval na praat te en sommigen hun ongenoegen er luide over te kennen gaven, dat zoo iets kon gebeuren, ondanks het groote polltie-veirtoon, voelde de heer Hospes zich onwel worden. Hij werd nu naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht, waar het bleek, dat de heer H., behalve de genoemde verwonding, een diepen messteek in den rug, tus schen de schouderbladen had gekre- m. De heer Van Maas, ten politie- bureele ontboden, stelde vast, cLat de wonde een diepte liad van drie centi meter en dat een der longen geraakt was. Per brancard werd de jonge man naar liet St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De toestand is ernstig. De ouders, die op dit oogenblik hun vacantia de vader is onderwijzer in Friesland doorbrengen, zijn getele grafeerd om naar huis terug te ko men. Hedenavond zouden zij in Haar lem kunnen zijn. Volgens een andere lezing had de heer Hospes niets met het gebeurde uitstaande en werd hij onverhoeds aangevallen. Omstreeks drie uur werd de waker van den Nachtveiligheidsdienst Klei- nenbosch in de Jansstraat bij de Lom- bardsteeg aangevallen door twee per sonen. die hem een pak slaag hadden toegedacht. Het liep nogal goed af, doordat de waker, door op zijn sig naalhoorn te blazen, hulp kreeg van twee politieagenten, waarop de aan vallers in de Lombardsteeg vluchtten. De politie schijnt dergelijke zaken nogal gemakkelijk op te nemen. Want na een korte jacht op de aanranders, keerden zij terug, waarbij een hunner de niet on-merkwaardige opmerking maakte ,,'t Is nou nacht, morgen zullen we dat zaakje wel verder uit zoeken." Een jongeling-v^n-buiten, naar Haarlem gekomen om hier kermis te houden, werd een portemonnaie ont rold met f 5.50 er in. Hij liep naar het politiebureau. Op de Smalle Gracht stond giste renmiddag de acht-jarige Berloo uit de Dubbele Buurt bij een oliebollen- kraam. Of hij wat lastig was, weten we niet, maar wel, dat de baas van de kraam boos werd op den jongen, en hem een stuk ijzer naar het hoofd gooide. Helaas was het projectiel goed gericht, want hei wondde het knaapje aan het voorhoofd. Een onwillige tram. Gistermiddag half vijf, vloog de Blooinendaalscho tram in het Klever- park uit de rails een eind de straat over, de straat daar ter plaatse voor een groot deel vernielende. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Met vereende krachten toog men aan den arbeid, om den wagen weder in hel spoor te brengen, 't Mocht niet gelukken. Er moest hulp van de re mise komen. Na verloop van een goed hall uur stond do wagen weder opde rails. VERJAARDAG VAN II. M. DE KONINGIN-MOEDER. Heden verjaarde II. M. de Koningin- Moeder. Van de openbare gebouwen wapperde het driekleurig dundoek, en ook eeuigc particulieren hadden rood-wit-blauw uilgestoken. Te twaalf uur had op 't veld vó'ór de Cavalerie-kazerne een parade plaats een vrij zeldzame gebeurte nis, daar ln de laatste jaren vele pa rades door slecht weer niet konden doorgaan. De troepen, die uit 't 3e en 4e bataljon infanterie bestonden wegens gebrek aan geoefende paar den kop de cavalerie niet deelnemen werden gecommandeerd door ma joor W. D. A. Ophorst, terwijl de ba taljons geïnspecteerd werden door luitenant-kolonel P. Giel. 'n Mooi gezicht was 't, die heldere kleuring van de uniformen tegen 't frisch-groene van 't kazerne-veld. Wanneer soms een zonnestraal viel op de gouden epauletten of kragen der officieren, blonken die. De vurige paarden van de hoofd-officieren ren den langs het front der troepen, en als de dieren de stafmuziek van 't 10e, die onder leiding van den heer Eug. H. Rap stond, hoorden, trappelden ze, als begeesterd door die tonen, met de ranke beehen op den grond en galoppeerden lustiger, dan toen 't nog stil was. Nadat ecnige marschen gespeeld waren en de troepen het geheeie ter rein waren rondgemarcheérd, ging 't met volle muziek naar de kazerne te rug. Een talrijk publiek volgde van den Schoterweg af het bedrijvige opwek kende tooneel. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. RAADSSTUKKEN. B. en W". van Heemstede stellen voor het perceel Cloosterweg 10 onbewoon baar te verklaren. B. en W. bieden ter vaststelling aan in instructie voor den gemeente werkman-doodgraver. HAARLEMMERMEER. In een der laatste nachten zijn bij den arbeider T. H. een zevental ko nijnen ontvreemd. Men zal trachten door middel van een politiehond den dader op te sporen. Binnenland NEDERL. VEREEN. TOT AFSCH. VAN ALCOHOLH. DRANKEN. (Vervolg.) Aan het hoofdbestuur werd opge dragen een onderzoek in te stellen, le naar den omvang van het drank misbruik in het landbouwbedrijf en in de venen. 2e of in de werkliedenre glementen en arbeidscontracten ook bepalingen zijn opgenomen omtrent 't verbod van drankgebruik, enz. Het Hoofdbestuur werd gemachtigd een commissie te benoemen, die tot taak heeft te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden genomen tot reclasseering van ontslagen ver pleegden en gevangenen en eventueel het volgende jaar nadere voorstellen in te dienen. Het Hoofdbestuur werd opgedragen dr. Vos te Hellendoorn uit ie noodi- gen een propaganda-brochure te schrijven over alcohol en tuberculose. DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. Naar 't Hbld. verneemt, bestaat het plan, binnenkort over te aan tot res tauratie van den westelijken gevel de Nieuwe Kerk, tegenover het Postkantoor. Deze restauratie zal bestaan in het afbreken van den geportlanden boven bouw, op den onvolmaakten toren op getrokken, het herstellen van den go- vel, geheel in de oude vormen, met roosvensters en hoektorens, en het omvoeren van de oude zandsteenen balustrade om de bovengoot. GEARRESTEERD. De chef der prolongatie-afdeeling van het bankierskantoor der firma Ovens en Zonen, Keizersgracht te Amsterdam, is, naar het „Hbld." veg- neemt, gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De justitie stelde namelijk Zater dag een uitgebreid onderzoek in ten kantore der firma, naar aanleiding van het „Hbld."-bericht van j.l. Vrij dagavond. De bankiersfirma wenschte, naar het „N. v. d. D." mededeelt, geen vervolging in te stellen. Echter na het justitieel onderzoek, dat geleld Ls, door mr. Besier, gaf do Rechtbank Ineens bevel tot inhechtenisneming van den chef der prolongatie-afdee ling. die te Baam woonachtig is. Hij is daar Zaterdagavond aangehouden, en toen naar Amsterdam overge bracht. Heden zou de instructie in deze zaak geopend worden. WIJZIGING DER ARBEIDSWET. Naar aanleiding van het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet is door het bestuur van bet Ned. Vakverbond een adres tot da Tweede Kamer ge richt, waarin gevraagd wordt wijzi gingen in de wet aan te brengen, waardoor worden verkregen „lo. een wettelijk vastgestelde 10- urige arbeidsdag als maximum voor alle volwassen mannen, „2e. afschaffing van allen nachtar beid, welke door den aard van hel bedrijf niet strikt geboden is, „3o. een arbeidstijd voor vrouwen en jeugdige personen, die beperkt it tot de uren tusschen 7 uur voormid dag en 5 uur namiddag. „4o. een verbod van arbeid voor vrouwen op Zaterdagmiddag en gedu rende 8 weken direct vóór en na de bevalling, „5o. dat de leeftijd onder welken kinderen geen arbeid mogen verrich ten, worde gesteld op 14 jaar, ,,6o. dat de leeftijdsgrens, vastge- steld voor „jeugdige" personen, wor de gebracht op 18 jaax, „7o. dat de uitzonderingsbepaling in art. 1 der Arbeidswet voor land bouw, tuinbouw, boschbouw. veehou derij en veenderij vervaile."' Bij het adres is een uitvoerige Me morie van Toelichting gevoegd. DE FRIEZEN. Te Leeuwarden is onder leiding in den heer C. Wielsma te Gr uw, do 70s(e algemeene vergadering ge houden van „it Selskip for Frysk« tael- en skriftenkennisse". De heer Johan Winkler te Haarlem werd benoemd tot eerelid Dr. W. A. Craigie te Oxford tot buitengewoon lid. Tot leden van het hoofdbestuur wer den 3e aftredende heeren P. A. Wil- helmy en C. Wielsma herkozen, tol lid iii de plaats van den heer J. van Dijk te Leeuwarden, die bedankte, da heer J. Nieuwenhuis, te Grouw, met "3 van de 56 stemmen. Den aftredenden secerlaris, dén heer S. v. d. Burg. werd hulde gebracht. Aan de heeren W. Dijkstra. W. Fa< ber en J. Winkler werden groeten ge zonden per telegram. In 1911 zal de algemeene vergade- ring worden gehouden te Leeuwar den, de „Selskipsdei" overgelaten aaa 't hoofdbestuurer zal een meeting aan verbonden worden. Het tweede gedeelte van het zilve ren jubileum van de Harmonie „Ex celsior" te Wormerveer is Zaterdag en Zondag aldaar gevierd. Zondag was de dag voor den eerewedstrijd, waaraan uitsluitend mochten deelne men korpsen, die in de eerste afdee- ling van den Provincialen Bond voor Harmonie- en Fanfare-korpsen aan een wedstrijd hadden deelgenomen Do jury, bestaande uit de heeren Ch. P. W. Kriens te Haarlem, A. L. Hasebroek van de Kon. Marine te Den Helder, en M. Lürsen te Wor merveer, kende de prijzen toe als volgt le prijs, zilveren medaille. Harmo niekapel der Kon. Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen, met 341,2 punt, directeur de heer J. J. Zwart. 2e prijs zilveren medaille. Stede lijk Muziekcorps van Purmerend met 31 punten, directeur de heer P. Kwast. 3e prijs een kunstvoorwerp, „Con cordia" van IJmuiden, met 261/2 punt, directeur de heer Sam. Fles sing. In de afd. Harmonie won „De Een dracht" te Velsen met 104 1,2 punt den eersten prijs, een groote zilveren me daille. Sport en Wedstrijden Uitslag der le ronde (1 Augustus). Koehnlein wint met zwart tegen SpeyerTarrasch (wit) wint van AleichineForgacs (wit) Teich- mann remise Spielmann (zwart) wint van Salwe Schlechter (wit) wint van LeonhardtTartakower Niemzo- witsch remise John (zwart) wint van Yates; de partij Marshall—Dura s werd in ongeveer gelijke stolling af gebroken. EEN NIEUW HOOGTERECORD. De Antwerpsche aviateur Tijck boekte Maandag op het vliegterrein te Stóckel een nieuw hoogterecord, docii verdween tijdens de vlucht uit het gezicht. De aviateur Lanser steeg; op met het doel. den verdwenen luchtschipper op te sporen. Later bleek hij te Campenhout terecht ge komen te zijn, waar hij landde na een hoogte van 1700 M. bereikt te hebben. MERKWAARDIGE VLUCHT VAN EEN DAME. Mevrouw Frank, de kranige Fran- sche aviatrice, was de eerste van ha re sexe, die op Engelschen bodem vliegdeinonstraties gaf. Zij vloog Zon dag te Newcastle on Tyne, en bereik te een hoogte van circa 150 meter. Da vlucht duurde 28 minuten en trek de belangstelling van een buitengewone menschenmassa.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1