KWARTJES II ADVERTENTIEN VRMC-Efl-AARBOinS ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSIR0E1 f 050 BIJ VOORUITBETALING Verkiezingen en Staatspensioen firorden besproken. Dan komt Roosevelt, die met Rust Sen volgenden wel aardigen beurt tang aanheft Tn ons Amerikaanschs land Is men goed bij de hand Jn alle zaken, Dat is men bier even goed. Lot maar eens op den spoed Bij 't straten maken. Bij ons die straten van asphalt zijn, Die heb Jo hier ook zeer fijn j .Te staat verwonderd, Loop maar t Heilige-land eens door, 't Is voor je likdoorns hoor De badhuizen der Amerikanen, Zijn steeds voor teder open, En hier moet men. wil men baden. Eerst de beurs ontknoopen Bij ons nooit de gemeente klagen, Nimmer om centen vragen. Verkrijgt men hier niet genoegzaam renten, Verhoogt men fluks maar de op centen. Gaat de gasfabriek bij ons nat wenschen, Komt die winst onder de menschen. Hier heeracht een koopmans be: •tuur. Verkoopt het gas veel te duur, Als er bij ons concerten zijn. Zorgt ieder groot en klein Voor rust en orde. Is er bier soihtijds muziek, Dan joelt en schreeuwt het publiek Om gek te worden. Bij ons zou de politieman^ De rustverstoorders dan. Alras bekeuren. Hier kijkt wel de politie boos. Maar is toch machteloos. ■*t Is te betreuren. In Amerika kan men het water Voor ieder doel gebruiken. Hier hebben wij de Schoter- en Nieuwe Gracht, Alleen om ze... te.... ruiken. Bij ons vind men overal spuiten, Om brandgevaar te stuiten, Hief blüscht men een brand gewis, Voor leder die uitgebroken is. 'Als men bij ons feesten viert, Wordt iedere straat versierd Met 1 groene loover. Hier ook ;iemand die nam aan d'Houtstraat te versieren gaan> Maar deed 't heel pover. d'Amerikaansche paardenstal. Die krijgt haast overal Don prijs te pakken Nou zeg je moet hier het manke draversspan Van de Haarlemsche paardetram Ook niet wegvlakken. Bij bloemenfeesten zich bij ons Beroemde menschen toonen. Wij zorgen met een beroemdheid Tot de honderdduizendste te komen. Ons volk kan goed voetbalspelen, Haarlem mag in die eer ook deelen, Weldra zal men lezen, Dat men de Haarlemmers overal gaat vrezen De Belgische club, die op kwam dagen. Werd hier door ons elf-tal versla gen De Duitschers konden ze ook ver slaan, Nu gaan de Engelschen er ook vast aan. Ten slotte gaat de ex-president de Bloemententoonstelling zien, die Voorgesteld wordt in een aardlg-nit- gedaebte apotheoseeen achter grond-doek met den Franschen tuin er op en er voor een groep damesde levende bloemen BIJ STOEL EN SPREE. Maandagavond ging voor de eerste maal in de tent op het Phoenix-terrein „Parfum", blijspel ln drie bedrijven naar het Fransch van Ernest Blum en Raoul Toché, in de vertaling van M. Spree. Den inhoud van het stuk zullen we hier niet navertellen, aangezien het verwikkelingen geeft, die men alleen dan goed waardeeren en begrijpen kari, als men ze gezien heeft. Slechts willen we zeggen, dat er zeer ge waagde situaties in voorkomen, die misschien c h t-Fransch, maar toch zeer n-Hollandsch zijn. De taal van het stuk is hier en daar zeer pikant, en goed zal men doen, er zijn doch ters niet heen te laten gaan. Wat nu het spel betreft, dat valt over het algemeen zeer te roemen. Het echtpaar Bigot—Eggers, in de rollen van Sylvanle en Pouperdier, speelde bijzonder verdienstelijk. De heer Bigot had van den ouden ge leerde een zeer fijn type gemaakt, dat tot in de puntjes af was. Zijn grime getuigde van eenheid in de géheele opvatting. Mevr. Bigot articuleerde zeer scherp, waardhor 't luisteren naar haar helder en diep geluid aange naam en in 't minst niet vermoeiend was. De heer M. Spree, in de hoofdrol, die van Théodule Griselet, had koste lijke momenten, waardoor hij de zaal in den lach hield. Echter, zijn spel kwam soms te dicht bij de klucht, waardoor de taai-raakheden som- iijds op den achtergrond raakten. Een aardig kameniertje gaf mej. Bet sy Cremer. terwijl ook de heer Ver hagen aig Potard ons zeer voldeed. Dezen acteur zouden we wel eens in een grootere rol willen zien, dan die hem nu als concierge toebedeeld was. Minder goed leek ons de heer H. Kamraeijer als Paul; hij was in zijn optreden wat stijf. De scheikundige Montesson, de uit vinder van het parfum, die door den hoor G. Eylders werd uitgebeeld, speelde verdienstelijk. Het stuk had veel succes, hoewel 't publiek niet te talrijk was. SCHOUWBURG JANSWEG. T Is een goede gedachte van de dJ- recue van onzen Schouwburg ge weest. om de eerste dagen dezer feest- week „Arsèue Lupin" op het pro gramma te zetten. Dit is een stuk voor een kermis als expres-gebakken! De lotgevallen van den gentleman- dief zijn vele, avontuurlijk, spannend, vermakelijk enonmogelijk. In een Critlsche stemming moet men t stuk dan ook niet gaan zien, want dan aal het oordeel over de acteurs (de Fran schen Francis de Croisset en Maurice Leblanc) niet vleiend zijn. Neen, men moet er heen gaan in welwillende feeststemming en d a n kan men ge nieten. Dan neemt men genoegen met de onwaarschijnlijkheden, ver geeft ze aan de schrijvers, omdat ze noodig waren, om de vele aardige ver wikkelingen en spannende momenten te verkrijgen. Dat er een h 1 ij s p e 1 werd opge voerd. was wel aan de zaal te hoo- ren. Herhaaldelijk klonk luid gelach, soms schaterden de toeschouwers hei uit. Het stuk werd dan ook heel goed gespeeld, wat men trouwens van de Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam wel kan verwachten. Ch. Gilhuys vertolkte de titelrol en gaf den dief-hertog goed weer, vooral in het vierde bedrijf bij de ontmaske ring bet hij nog even mooi tooneel- spel zien. Louis de Vries speelde voor Guer- chard, chef van de recherche, en deed het zóó, dat er niets op valt af te din gen. Wat is er om dit leuke type ge lachen, b.v. toen hij uit de brandkast kwam 1 M. van Warmelo gaf een goede Gournay-Martin, de welgedane a.s. schoonpapa, die de dupe wordt van de trucs van Lupin, maar trots allen rampspoed nog ongemerkt zooveel zin voor humor overhoudt, dat hij met veel succes op de lachspieren werkt. Ook de andere rollen vonden een goede vertolking. Het was dus een welgeslaagde voorstelling. Voor een eersten avond was de schouwburg al goed bezet Nog eenige avonden komt ..Arsène Lupin" op de planken en dan zal het nog wel voller zijn. De pauze's worden aangevuld door muziek van een deel van ons staf- muziekkorps. Dat verhoogt de yroo- liikheid. In het gebouw ST. BAVO worden gedurende deze week wèl- verzorgde bioscoop-vo Tstellingcn ge geven door de on lernim-rs, die ook het bioscoop-theater op de Groote Markt exploiteeren en daardoor in Haarlem reeds een goeden naam hebben verworven, en dezen door de Bavo voorstellingen nog meer zullen vestigen. Want inderd ii'l zijn de daar ver toonde beelden prachtig scherp, en weinig beweeglijk de voorstelling nu eens humoristisch, dan weer drama tisch. doch boeiend in hooge mate. Bii elk beeld wordt een zeer duide lijke uitlegging gegeven, hetgeen niet weinig het- genot tot hij woning van het zeer afwisselend programma ver hoogt. Voegt men daar nu nog bij, dat het een zeer gezellige zaal ls, op aange name wijze verlicht en goed geventi leerd, dan zijn er genoeg gegevens om overtuigd te zijn, dat het doorbrengen van een avond in het gebouw St Bavo een waar genot is. Examens Engelsch M. 0. Akte A. 's-Grvaenhage. Geslaagd de heer J. C. Evers, van Haarlem. Een rumoerige huzaar. Zondagavond omstreeks half tien kwam uit het café van den heer Prins aan den Schoterweg een beschonken aar. Hij waggelde een eindje ver den winkel van den sigarenhan delaar Kramer binnen, die juist een brief wilde posten. De landsverdedi ger, die in zeer opgewonden toe stand verkeerde, trok de sabel en wil de met den heer Kramer vechten. Het gevolg was, dat de ruziezoeker don heer Kramer gelukkig niet ern stig aan het linkeroog wondde. Een politieagent, die inmiddels genaderd was, maakte proces-verbaal op. Vacantie. Het personeel van de firma Kleij- nenberg, drukkerij alhier, ontving de vorige week de mededeeling, dat het aantal verlofdagen, dat tot nu toe vier bedroeg, in 1911 met twee zal worden verlengd, zoodat dus voortaan een week vacantie wordt gegeven tevens dat het den laatsten kerniis-Maandag vrijaf heeft met behoud van loon, be nevens een extra dagloon. Aangehouden Zondagavond is door de politie te Enkhuizen in een logement aldaar aangehouden Jan Cornells S., vroe ger ais landbouwer en veehouder woonachtig te Texel, thans zonder vasie woonplaats, bekend onder den bijnaam „Jan de paardenkooper". Zijn opsporing werd verzocht door den commissaris van politie te Haar lem, omdat hij wordt verdacht onder een valschen naam den notaris A. Wiikens, wonende te Haarlem, be wogen te hebben tot afgifte van een bedrag van 200. Hij is naar Haar lem overgebracht. VEILINGEN. Uitslag der gehouden veiling van Onroerende Goederen in het „Alge meen Verkooplokaal" aan de Nieuwe Gracht, te Haarlem, ten overstaan den notaris J. H. \V ildervanck de Blécourt, op Maandag 1 Augustus, om 10 uur v.m. 1—13. Het onroerend goed, ge naamd „Veelzicht", gelegen aan den straatweg te Schoten, ais 1. Een perceel wei- of hooiland, groot ongeveer 1 H.A. 68 C.A. 2. Een dito, groot ongeveer 1 H.A. 5 A. 60 C.A. 3. Een dito, groot ongeveer 1 H.A. 6 A. 30 c.A. Een huis, schuur, erf, wei- of hooiland en gedeelte trambaan, sa- groot ongeveer 1 H.A. 13 A. 2 c.A. 5. Een perceel bouwterrein en ge deelte schuur, groot "1 c.A. 18. Sen dltö groot on geroer 2 H.A,. 17 A., 10 c.A. M. Verdel, 10.050. De perceelen 1 en t, te zomen groot ongeveer 2 EA. 6 A. 28 e.A., gecom bineerd. Familie Evelyn, f 27.000. De perceelen 3 en 4, te ramen groot ongeveer 2 H.A., 19 A., 82 c.A., gecom bineerd. J. Jak. 26.400. De perceelen 5 tot en met 12, te za- men groot ongeveer 1 H.A., 74 A., 94 C.A., gecombineerd, Louwersen ƒ23180 Nos. 1418. Het onroerend goed, genaamd „Spaarnhoven", gelegen aan het Assendelver voetpad te Schoten, als 14. Een perceel tuingrond en weg, groot ongeveer 1 H.A., 5 A., 10 c.A. 15. Een dito groot ongeveer 93 A. 50 c.A. 16. Een dito, groot ongeveer 71 A., 40 c.A. 17. Een dito, groot ongeveer 43 A., 20 c.A. 18. Een huis. schuur, hooiberg, erf wei- of hooil&ad, groot ongeveer 4 ILA., 85 A. 19-20. Het onroerend goed. gen. „Spaaruzicht", gelegen to Schoten, als 19. Een perceel wei- en hooiland, gr. ongeveer 1 H.A., 33 A., 10 c.A. 20. Een dito, groot ongeveer 2 H.A., 23 A., 10 c. 1. De perceelen 14 en 15 te zamen, gr. ongeveer 1 H.A., 98 A., 60 c.A., gecom bineerd. De perceelen 14 tot en met 20 te za men groot ongeveer 11 H.A.. 54 A.,40 c.A., gecombineerd, familie Evelein, 39.110. Het Koloniaal Museum. In „Vragen van den Dag" van Augustus schrijft dr. H. Blink over de plannen tot vestiging van een Ko loniaal Instituut te Amsterdam, welke plannen blijkens de desbetreffende mededeeling op de recente jaarverga dering van de Maatschappij tot Be vordering van Nijverheid hun beslag zullen krijgen. In zijn artikel gaat werkt. Dien mannen vaü IMtloüèf van de daad tij coze hulde ge- hracht I Wij achten die oplossing van het vraagstuk een gelukkige. Het Koloniaal Instituut zal den recelen band tusscheii moederland en koloniën vaster kunnen snoeren, en bij haar praktisch doel toch ook houwer idealen bereiken. Door de plaatsing in Amsterdam kan dat nut veelzijdiger en omvangrijker zijn dan ergens anders. Daar alleen kan het Koloniaal Instituut een studie-cen trum worden voor wetenschap en praktijk en kan hooger idealisme aan reëele zakenkunde verbonden worden. Laten wij niet uit het oog verlie zen. dat, oin een waardige plaats te blijven Innemen in de rij der valken, in den tegenwoordigen tijd mot zijn krachtige economische ©xnansie, het noodig is mannen van zaken te kwee ken. Voor hen staat, van een klein land uit, de geheele wereld open. Wij moeten door kennen komen tot kun nen. door weten tot doen, namelijk tot goed doen. „Good business is not a question of doing well, but doing the utmost". Het Koloniaal Instituut moet niet geïsoleerd staan in ons land. Het moet een schakel worden, waarbij andere instellingen en andere werk zaamheden zich aansluiten In Am sterdam zou dit in de eerste plaats kunnen geschieden bij het hooger onderwijs in de aardrijkskunde. Het alt echter te betreuren, dat de ge meente Amsterdam, bij de laatste re organisatie van de aardrijkskunde aan haar universiteit, blijkbaar voor gelicht door adviseurs, wien het aan doorzicht en inzicht faalde, en die de hooge beteekenis, welke de geogra phic in ons land kan hebben, niet be grepen, trots alle waarschuwingen in de pers, de geographie hier in ver keerde banen bracht, of eigenlijk on der dien naam beoefenaars vnn an dere wetenschappen binnenvoerde. 2) Op het oogenblik, dat de economische geographic aan de universiteit te Am sterdam, in breeden en diepen zin op- museum steeds doet afspiegelen, wat er op do aarde omgaat Dat behoort, naar wij meenen, bij de inrichting van een algemeen museum in acht te worden genomen, en bij het museum van het Koloniaal Instituut geldt dit speciaal voor de koloni n. Nu de plan nen worden ontworpen, meenen wij daarop de aandacht te moeten vesti gen. Het verheugde ong voor enkele we ken, toen wij eenige dagen in „The imperal Institute of the Ünite-d King dom, the Colonies and India" te Lon den doorbrachten, daar de gedachte, welke wij reeds vele jaren geleden hadden uilgesproken, verwezenlijkt to zien. directeur van het Koloniaal Museum, schreef 1 Nov. 1883 in het Tijdschr. v. Nijverheid, dat .,het voorstel op di recteuren eeu bevreemdenden en pijn lijken indruk maakte, met het oog op de geschiedenis van het Museum", dot het Museum grootendeels beantwoord de aan het duel, door de nieuwe ver- eeniging gesteld, en dat op zijn orga nisatie kon worden voortgebouwd De heer Van Eeden wenschte het op te richten Amsterdamsche Museum voor spoed toe, doch wilde het Haarlem sche laten bestaan, en hij achtte niet één, maar twintig koloniale museums in alle groote steden, even noodig als gas- en broodfabrieken. In una land wordt nog op lange na niet ge noeg gedaan, om de belangstelling in de koloniën op te wekken honderden en duizenden Nederlanders wachten slechts op hulp en voorlichting, om hun krachten te wijden aan den ko lossalen arbeid; die ens in de kolo niën is opgelegd. 2) Hiermede wordt mets ten nadee- le van bedoelde geleerden gezegd, doch alleen, dat zij op leerstoelen ge plaatst werden, waar zij niet behoo- ■'■meanawMMaamnBirnn»itn*-gsiRsiga^&:-4'ifri DE GROOTE HOUTSTRAAT. Onze hoofdstraat wordt meer en meer winkelstraat. In het gedeelte van Verwulft tot Groote Markt zijn alle particuliere huizen op één na reeds verdwenen het gedeelte van Verwulft tot G©oote Houtpoort begint thans ook dien weg te volgen. Nu weer is perceel 129, de woning van de wed. J. P. Daudey, ingenomen door een banketbakkerswinkel. In de Groote Houtstraat zijn thaus nog 13 particuliere huizen over. Vechtpartij. Zondagnamiddag omstreeks 7 uur bevonden zich twee jongelieden niet hun meisjes in het Café de Kleine Vereeniging in de Kleine Houtstraat. Er kwamen twee andere jongelieden, die dadelijk tegen eerstgenoemden twist begonnen te maken, waarop de caféhouder hen allen uit zijne inrich ting heeft verwijderd. Op straat zijn de twistenden handgemeen geraakt, eerst vóór het café en daarna in de Kleine Houtstraat tusschen Anegang en üed. Oude Gracht. Zij hebben el kaar nog al toegetakeld en menige harde klap is gevallen, ioen de poli tie kwam waren de vechtenden juist vertrokken. Een groote toeloop van nieuwsgierigen was aanwezig. Weldadigheid Naar Ver- mogen. I Maandelijksch overzicht van de Ver- eeniging „Weldadigheid Naar Venno- S gen". Boekjaar 1 November 1909 —31 I October 1910. Voor behoeftigen werd toegestaan Brood en levensmiddelen ƒ2600.18; brandstoffen 279.01 ligging- en klee- dingstukken ƒ28.90; in gel dƒ4666.75 1/2 Totaal 7574.82 1/2. ORGELBESPELING I in de Groote of St. Bavokork le Haar- I lem, op Donderdag 4 Augustus 1910, I de-s namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Athalia Marsch, Mendels sohn. No. 2. Inleiding en Variatiën, A. Hesso. No. 3. Hallelujah, Handel. No. 4. Hiichzcitsmarsch, E. Bossi. No. 5. Marsch Soleinnelle, A. Mailly den? Kan de E. S. M. niét, zoolang't voorstel van B. en W., tot belangrijke verkeersvcrhetcring aan bovenge noemde poort, nog niet door den Raad is aangenomen, daar ter plaatse een afsluitboom aanbrengen en een wach ter er bij plaatsen, evenals dat het gei val is aau de Kleverlaan Zooals de toestand nu is, kan en mag hij niet bestendigd worden. Tol zoover het ons gezonden he- richt. W© herinneren er aan, dat B. en r- reeds een voorstel hebben gedaan w'jzigin gvan den bruggenbouw tot wijziging van den bruggenbouw Raad zal worden aangenomen, moet de gevaarlijke trarnbrug verdwijnen. Uit de Omstreken 7. Een dito groot ongeveer 3 A. 40 c.A. 8. Een dito, groot ongeveer 3 A. 89 C.A. 9. Een dito, groot ongeveer S A. 40 c.A. 10. Een dito, groot ongeveer 8 A. 40 c.A. 11. Een dito, groot ongeveer 8 A. 63 c.A. 12. Een perceel wei- of hooiland, groot ongeveer 1 H.A. 60 A. dr. Blink allereerst de geschiedenis na van de stichting en groei van het koloniaal Museum te Haarlem. Na te hebben gewezen op het toe nemend gebrek aan ruimte, waardoor de ontwikkeling van het Koloniaal Museum werd belemmerd, schrijft dr. Blink o. m. Bij die gevoelde behoefte aan uit breiding der ruimte kwam ook van andere zijde de vraag, of verplaatsing naar de hoofdstad des lands niet wenschelijk is? Een voorstel daarom trent kwam reeds in In 1S83. T<>en do „Internationale Koloniale en Uitvoer handel-tentoonstelling" te Amsterdam gehouden werd en daar talrijke be langrijke verzamelingen van kolo niale voortbrengselen op elk gebied aanwezig waren, werd te Amsterdam door eenige vermogende particulieren een „Koloniale Vereeniging" gesticht, die zich ook de oprichting van een Koloniaal Museum en bibliotheek in de hoofdstad ten doel stelde. Deze vereeniging heeft destijds aan vraag gedaan tot overneming van het materiaal van het Koloniaal Museum, wat evenwel door directeuren beslist van de hand werd gewezen. 1) De Koloniale Vereeniging heeft haar doel niet bereikt Zij heeft een internationaal koloniaal tijdschrift uitgegeven, de „Revue coloniale in ternationale", maar ook dit is na 2 1/2 jaargangen, wegens de vele teleur stellingen, die de redactie ondervond, te gronde gegaan. Van de vereeni ging hebben wij sedert niet meer ge hoord. Evenwol. het denkbeeld, een Koloniaal Museum te Amsterdam te stichten, is niet uit het oog verloren. En thans ia door eenige vooruitstre vende mannen, die er offers voor be schikbaar konden stellen en het ook deden, want daarop komt Jiet aan, het denkbeeld tot verwezenlijking ge komen. Zij hebben de middelen bij eengebracht, om ruimer en grooter het Koloniaal Museum te doen over gaan in het nieuw op te richten Kolo niaal Instituut te Amsterdam. De moeder van het Koloniaal Museum, de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid, heeft daartoe gevat, zulk een kracht had kunnen worden, om den invloed van het Kolo niaal Instituut te doen doorwerken in de natie, is dat dubbel jammer. Echter valt te hopen, dat weldra in de hoofdstad des Rijks een Hoogere Handelsschool zal verrijzen, en dat althans daaraan krachten verbonden worden, die kunnen medewerken, om het Koloniaal Instituut voor ons land en onze koloniën de beteekenis te ge ven, die het kan en moet hebben. Het Koloniaal Museum moet door aanschouw'ng den bezoeker inspiree- ren, door zien brengen tot handelen. Een dergelijk museum moet dc za kenman slechts behoeven binnen te treden, om in één blik te overzien, hoe bijv. de economische toestanden van Oost-Java, Noord-Sumalra, enz. zün, en hij moet tot aanvulling van de tentoongestelde gegevens de litera tuur dienaangaande door de hulp van den directeur onmiddellijk ter be schikking kunnen verkrijgen. Mu seum, bibliotheek en praktische voor lichting moeten hand aan hand gaan. Een dergelijk instituut hadden wij indertijd wenschelijk geacht voor een handelsstad als Rotterdam, waar een eigenlijk ethnograpüisch museum, hoe gued ook, uit den aard der zaak zich minder aansluit bij de eiscben van het leven. Een museum, als wij bo ven bedoelen, kan zijn een opvoe dingsschool voor den handel en ae nijverheid; niet in den zin om han delsondernemingen aan te wijzen of ln elkander te zetten, maar om ge zichtspunten te openen, vanwaar de handelaar met praktischen blik nieu we terreinen van onderneming kan overzieu en leeren kennen, en die hij door de ten dienste staande gegevens kan leeren beoordeelen. Door steeds aan te vullen, te combineeren en het oog te doen vallen op dat, wat er op economisch-geographisch gebied voor belangrijks verschijnt, kan ©en mu seum vruchtbaar werken. De direc teur van een dergelijk museum moet zijn iemand, wiens ruime blik het economisch-geographisch leven der ge heele aarde omvat en die zich ln zijn Uitbreiding. De Doopsgezinde school aan het Groot Heiligland wordt door bijbou wing uitgebreid. Er wordt n.l. een grootere keuken bij de school ge plaatst met het doel de meisjes uit de hoogste klasse onderwijs ln het koken te geven. In verband met dezen bijzouw heb ben de kinderen dier school tot 1 Sep tember vacantie. De dorstige Kuil. Het vroeger vermaarde café d e Dorstigekuilte Heemstede, dat eenigen tijd geleden door den eige naar van een daar achter gelegen bui ten, den heer Waller, werd aange kocht, wordt nu verbouwd tot woon huis en is eehuurd door den heer Frans Vos, die er een kunsthandel gaat Inrichten. EEN ONGELUK VOORKOMEN. Men schrijft ons Zaterdagavond ongeveer negen uur had er bi- de Amsterdamsche Poort bijna een ongeluk plaats gehad de oorzaak was weer de brug van de B. S. M. Uit de richting Amsterdam kwam namelijk een auto aanrijden, welks bestuurder blijkbaar met de te genwoordige situatie van onze histori sche poort niet bekend was, althans hij bleef de rails van de electrische tram volgen, en zou, door de duister nis misleid, met zijn auto zeker in het water zijn gereden, als niet een voorbijganger het dreigend gevaar had opgemerkt. Deze liep snel de auto tegemoet en riep den chauffeur een krachtig „ho, ho 1" toe. Hier door bijtijds gewaarschuwd, kon de bestuurder zijn aut onog juist één me ter voor de noodlottige plek tot staan brengen, zoodat de inzittenden geluk kig met den schrik vrijkwamen. Moeten er nu nog méér ongelukken gebeuren en het spreekwoord: „Als het kalf verdronken is, enz." voor don xooveelsten keer bewaarheid wor- SGHOIEN. Kinderfeest. Voor het kiudei feest, dat door da Vereeniging tot veredeling van volks vermaken gegeven zal worden, heb ben zich ongeveer 1000 kinderen aan gemeld. Er zullen verschillende spe len, o. a een vliegerwedstrijd, gehou den worden. HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den raad der gemeente Heemstede, op Donder dag 4 Augustus 1910, dos avonds orn half acht uur. Te behandelen onderwerpen L Voordracht voor twee leden van het College van Zetters. 2. Aanbieding der rekeningen van de gemeente en v in het Burgerlijk Armbestuur over 1909. 3. Instructie voor den gemeente werkman-doodgraver. 4. Onbewoonbaarverklaring van het perceel Cloosterweg lö. 5. Voorstel tot uitbreiding van het hoofd buizennet voor gas en water leiding. G. Voorstel tot bestrating en ver nieuwing der bestrating vnn gemeen te wégen met ingekomen adressen. 7 Tweede suppletoire h-grooting dienst 1910. 8 Beslissing omtrent de al- of niet- opheffing van den tol aan den Bin nenweg en eervol ontslag van de tol- gaardster. 9. Voorstel van B. en W. om ver gunning te verleenen aan H. Korrin- en VV. J. van Vliet, tot het maken hebben van een dam in de sloot la s den Bronsteeweg. 10. Treffen vnn ©ene regeling met de gemeente Haarlem betreffende de toelating van leerlin^-n --©holen voor Middelbaar Onderwijs aldaar en verordeningen op d© heffing en invor dering van rctributicgeld. 11. Ingekomen stukken en mede- deelingen. SLOTEN. Zaterdagavond tusschen 10 en 11 uur is door het omvallen van een pe troleumlampje brand ontstaan in een perceel aan den Slolerstraatvveg op Veelust, bewoond door den heer C. Bos; de woning is geheel i -©brand, niets kon gered worden assurantie dekt de sehad©. He brandspuit hc<>R dpn brand gebluscht., waardoor be lendende perceelen behouden bleven. ZANDVOORT. IN OLYMPIA-PALACE. Zandvnort wordt tegenwoordig ln het badgastenseizoen door vole en goede kunstenaars bezocht, die er meest, ontreden met kléin-wérk Met korte, pittige één-actertjes, die niet to veel vermoeien en er tó©h in gann bij 't publiek, wat wel uit het succes, dat Spoenhoff's „Klein Toonepl" er hnd, bleek. Zaterdag gaf Louis de Vries er een voorstelling met mede werking van mevrouw Caroline van Dommelen Lonis Chrisnijn Jr en G. van Stnalduvnen. Mevrouw Van Dommelen trad voor 't eerst wew na haar he-'iel in ons LM on Het kleine gezelschaple had zich een nno- pakkende ctnlUes gekogen, waurvan het laatste „De Nachtron de", dramatische sciiels m iwee af- déeliiigeu uu Kobeit Fituicneviile, vertaaki door O. Josky, ccu succes stuk van het „Grand Giiigiiul" le Pa rijs. De inhoud van het stukje is in korte woorden aldus Een vrouw, Margot, zit iu de gevangenis, omdat ze een andere vrouw, die haar min naar haar ontrouw worden deed, ver moord heeft. Voor den gevangenis muur wandelt, het geweer geladen, eeu soldaat, Noel, die in last heeft iederen gevangene, die het waagt te "u(.vluchten, neer te schieten. Toch klimt Margot op den muur zij kan het niet langer tusschen die muren uithouden en de soldaat schiet haar niet neer, maar knoopt een praatje aan, dat op een zoet minneko zen uitloot. Te drie uur.komt 6» kapitein even wel d© woelden inspecteeren, en Noëi, die den gestrenge hoort aankomen, weet van wanhoop niet wat le 1-3- binnen. Na «en geweldige scene, schiet hij Murgot neer, muar nu die daad, zinkt luj als verpletterd up oen grond. De kapitein echter complimenteert den ongelukkige, su zegt„Mooi schot, -o©d schot, vlak in 't hart. 'k Zal je voordragen op de lijst van be vordering Zeer knap werd Margot door mevr. Van Dommelen gesoeeld, zij was het echte bekende type van de Parijscho vrouw uit het volk. Noël, die in 't be gin zoo nu en dan niet te verstaan was, kwam later beter op dreef, en in de scène k faire gaf de heer De Vries werkelijk knap werk. „De Onbeschaamde" en „Beiden" werden voor de pauze opgevoerd. In „Beiden" en schetsje, waarin één vrouw. Ella, mevr. Van Dommelen, twee broeders, Erie en Emile, Louis Chrispijn. en Louis de Vries, op zich doet verlleven, waardoor beider leven wordt verwoest, was voel moois, maar „De Onbeschaamde" ls een heel mal Duitsch blijspelletje, waarin een be dreven minnaar aan de kaak wordt gesteld. Toch werd het door mevr. Van Dom melen en de heoren Louis de Vries, en Louis £hrispijn met vee! levendig heid gespeeld. De dialoog is hier en daar wel geestig.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6