HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1910 Bnitenlandsch Overzicht Zooals men weet, wordt thans te Stockholm ESN INTERNATIONAAL VREDESCONGRES gehouden. Ter verduidelijking zij op gemerkt, dat dit geen conferen tie is, zcoaU» we die in Den Haag ge had hebben, 't Congres gaat niet van de regee ringen uit, maar \an particu liere vereeuigingen en personen, hoe wel de landsbesturen toch wel terloops van hun belangstelling blijk geven. 't Congres kan dus geen bindende besluiten nemen, alleen wat wen- schen en verlangens uitspreken. Dit wordt dan ook gedaan. Gisteren is de volgende motie aangenomen „Het Congres, het een geluk achten de, dat het tijdperk van actieve mili taire operatics van Frankrijk en Spanje naar aanleiding van de Ma rokkaan pcha quaestie heeft opgehou den, herinnert aan het besluit van de A'.gcci ras-conferentie tot beperking van de effectieve bewskinzstroenen en spreekt de hoop uit, dat de ontwik keling van normale vreedzame Le- tickkiug tusscheu de Europeesche en Ue Marokkaausehe bevolking het pro gressieve terugroepen der troepen spoedig mogelijk zal maken." Een rechtvaardige eisch, maar... Gisteren zijn er langs particulie ren weg juist eenige telegrammen uit Marokko ontvangen en wel uit het 1 Tunsche gedeelte. Meegedeeld wordt, dat er GLA LCHTEN TUSSCllEN DE FRAN- SCHE TROEPEN EN DE SOL DATEN VAN DEN SULTAN VAN WAD AI I1E3BEN PLAATS GEHAD. Laatstgenoemde verloor ongeveer HXU man. Later heeft de Sultan even- Wol zijn troepen versterkt, teen de Frunschen onve.boeds aengevallen en op de vlucht gedreven, 3U0 gesneu velden achterlatend Een finale tegenspraak dus met de Wcnschen van dit vredescongres Er is gelukkig nog hoen dat de te legrammen overdre.en zi,n. 't Eigen aardige toch is, dat 't ministerie van koloniën in Frankrijk van 't geheele geval niets weet. Ook is 't onwaar schijnlijk, dat 300 Franschen gesneu veld zijn. want dit is vrijwel 't effec tief der troepen, die in Abecnar in garnizoen zijn Toch spreekt uit 't ge beurde weer, dat de toestand in Ma rokko nog niet bijzonder vredelie vend; is. lie/.elide moet gezegd worden van 't v eVro Oosten, vvuar ONLUSTEN IN THIBET DREIGEN. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Lord Crewe gisteren in 't LiigelscliG Hoogerhuis mee, dat de regeeiing van ludië 't wegens de troe belen in Thibet noodig heeft geacht een voldoende krijgsmacht aan de grens bijeen te trekken, ten einde in staat te zijn de haudelsagentschap- pen ten spoedigste in staat van tegen weer te brengen, zoo er te eeniger tijd onmiddellijk gevaar voor een aanval mocht ontsta#*. Deze krijgsmacht zal de grens niet Overschrijden, tenzij zulks noodig mocht zijn ter bescherming van Brit- sche ambtenaren en zal in geen geval zich mengen in geschillen tusschen Thibetanen en Chineezcn. Mocht zij ooit liet Thibetaan9cho gebied binnen dringen, dan zal zij teruggeroepen worden, zoodra de toestand zulks ver oorlooft. Wat de annleiding voor de onlus ten kan zijn, is niet met zekerheid te zeggen. Te Peking is men van mee ning, dat het ten gevolg is van de agitatie, die in Thibet wordt onder houden om den Dalai Lama, die eent- gen tijd geleden uit vrees voor de Chi- neezen uit Lhassa is gevlucht en zich thans te Darjeeling bevindt, weer in ziju oucie rechten ie herstellen. lu liritsch-ludië gelooft men even wel, dat de ongeregeldheden het ge volg zijn van de pogingen der Chinee- zen, om de Thibetanen, die den Dalei Lama bij zijn vlucht hebben gesteund, te straffen. Een anoer bericht meldt, dat de Da lai Lama zeer bedroefd is over het be leid van de Engelsche regeermg te zijnen opzichte. Hij heeft het plan om naar Peking te gaan opgegeven en zal nu vermoedelijk zijn secretaris naar Engeland zenden, om met den minis ter van buitenlandsche zaken te spre ken. Van Thibetaansche zijde verneemt men verder, dat Thibet van den Chi- necschen omban en zijn soldaten schrikkelijk te lijden heeft. Zij moor den, plunderen en richten de arme Thibetanen ben gronde. Vele kloosters zijn vernield en ontwijd. De grootste schanddaden worden gepleegd en de Thibetanen zijn diep teleurgesteld over de houding van de Chineezen. Dat zal daar dus wel weer op een oorlogje ultloopen. En dat, terwijl er nog wel geijverd wordt VOOR DEN WERELDVREDE. De Fransche Senator Gervais heeft weer in do pers een brief gepubli ceerd, waarin hij nogmaals te velde trekt tegen den gewapenden vrede, zooals dezo thans in den loop der laatste jaren ontstaan is. In geen der courantenartikelen, die zijn eer sten brief bespreken, heeft Gervais een enkel argument kunnen ontdek ken vóór den bestaanden toestand. Men heeft zich hoofdzakelijk bezig ge houden met de vraag, wie wel de per soon kan geweest zijn, die het voor stel van Victor Emmanuel van Italië niet begrencn heeft Hij komt tot de conclusie, dat Duitschland de hoofdschuldige is voor de sinds 187Ü steeds_ hooger opgevoer de bewapening en vraagt, of de groe pen der Latijusche volken, die het eens zijn wat betreft de handhaving van het evenwicht der belangen in Europa, Hieraan geen paal eu perk kunnen stellen. De senator wijst dan op de verschillende uitingen der vol keren van den wensch naar samen werking en gemeen overleg, zooais conferenties voor zeerecht, postunie, werkliodenconventies, het internatio nale landbouwinstituut te Rome, enz., enz. en eindigt: „Men kent de zienswijze van Frank rijk. De heer Pichon heeft hiervan een officieele verklaring afgelegd. Italië heeft op ziin beurt getuigd. Engeland heeft in d^n persoon van sir Henry Campbell Rannerman stel ling genomen, daar wij mogen aanne- men, dat de woorden van dezen staatsman meer beteekenden dan de meening van een ouden en illusies koesterend eersten minister. In geheel de wereld verheft zich ©en machtige drang naar ontheffing van den alles verpletterenden druk der militaire uitgaven. Slechts Duitschland zwijgt. Meent dit land niet aan zijn alouden roem verschuldigd te zijn dit barbaar- sche zwijgen te verbreken DE STRIJD TUSSCHEN SPANJE EN 'T VATICAAN. Een Pauselijk diplomaat heeft met een Romeinschen correspondent van de Temps een onderhoud gehad. Hij verdedigde de houding van den Heili gen Stoel als volgt „Sedert de Spaausche minister-pre sident Canuiejua onderhandelingen aanknoopte, om tot een regeling der kloosterquaestie te komen, heeft hij o. m. het volgende vastgesteld le. nam hij anti-grond wette Mik© en anti-concordataire besluiten, ten gun ste der dissidente eerediensten. 2e. hernieuwde hij het nooit in prac- tijk gebrachte noch afgekondigde ko- ninkfijk besluit van 1902 tegen de kloosters. 3e. stelde hij een troonrede op, die vijandige uitdrukkingen en bedrei gingen tegen het Vaticaan bevat. 4e. verbood hij de stichting van nieuwe kloosters, alvorens de hervor ming der tegenwoordige wet op het recht.van vereeniging heeft plaats ge had. De H. Stoel was van meening, dat het onvruchtbaar moest zijn te onder handelen met iemand, die blijk geeft van zulk een vijandige gezindheid en die wetten uitvaardigt over quaesties, waarover nog onderhandeld wordt. Canalejas heeft tegenover het Vati caan een houding aangenomen, die hij zich niet zou veroorloven tegen over een mogendheid, in staat om zich met de wapenen te verdedigen." Stadsnieuws DE KERMIS. De Dinsdagavond heeft niet zulk een treurig verloop gehad als de eer ste dag. Van vechtpartijen Vernamen we tot nu niets, wat de moeite van t vermelden waard is. De politie was dan ook bijzonder op haar qui-vive. Elk groepje van minder gunstig bo- kend staande personen werd door recherche en agenten in het oog ge houden. Op het kennis-terrein verliep do avond kalm-gemocdelijk. Hieronder laten we nog een over zichtje volgen van hetgeen in de za len te zten en to hooren was Daar de programma's eensluidend waren met die van Maandag, vol staan we met berichten. STOEL EN SPREE. In de tent aan de Parklaan zat een talrijk publiek het spel van de Stoel - en-Spreeërs te aanschouwen. ..Parfum" is zooals we gisteren al reeds opmerkten een uiterst ge waagd stuk eu de tooneelisten pro- beeren geenszins de zoogenauniue ..pikante" uitdrukkingen te verzach ten. Het publiek vermaakte zich uitste kend en verkeerde nu-en-dan in een langdurige lachbui om de allerzotste verwikkelingen en verwarringen, waartoe het stuk aanleiding gaf. Het1 stuk werd gespeeld met de noodige charge, soms was het spel wel eens over de charge heen. Overigens werd „Parfum" in den vereischten toon gespeeld. IN DEN SCHOUWBURG gaf de Nederlandsche Tooneelverec- niging voor de tweede maal „Arsène Lupin", het blijspel van den gentle- man-d ef, die, zich als liertog voor doend, ieder, zelfs den geslepen de tective Guerchard, op een dwaalspoor brengt. Ook nu werd uitmuntend gespeeld. Met veel entrain werden de vier acten I afgewerkt, en liet publiek schaterde somwijlen om Gournay-Martm, den bestolene, die meesterlijk door den heer Van Warmelo uitgebeeld werd. De zaal was zeer goed bezet. Na het derde en vierde bedrijf moest verscheidene malen gehaald worden. Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 28 Juli j.I de beslissing op het verzoek van H. Vasen Jr., om vergunning tot uitbreiding van de kleerwasscherij en drogerij in het perceel aan het Zuid Buiten Spaarne no. 16, Is ver daagd voor den tijd van vier weken. Vergunning Drankwet. B en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerue Staten dezer provincie is ingekomen een verzoekschrift von II. Harms,-om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor ge bruik ter olaatse van verkoop alléén aan logeergasten in de gelagkamer van het perceel aan 3e Korte Hof straat no. 2. In IIET BRONGEBOUW gaf het Tooneel-, Specialiteiten- en Revue-Gezelschap Dinsdagavond zijn tweede voorstelling. Na tiet uitvoerige verslag in ons vorig nummer kunnen wij kort zijn. Derhalve vermelden wij alleen, dat Speenhoff en zijne echtge- noote wederom met hun leuke liedjes veel succes hadden; dat Maupie Staal, humorist en imiiateur, danig de lach spieren liet werken, vooral met ziino nabootsing van een grauimaplione dat mej. Sophie Davids met haar on deugende coupletten de stemming cr in bracht; het jonge duettisten-paortje Lilly en Willy, en niet minder de zeer muzikale jongejuffrouw Guirle- mond eeu buitengewoon succes in- oogstten met hun verschillende voor drachten. Ook Mr. Charlton en Miss Mary, volgens het programmacxcenlric musical, hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Eu last not least kwam de revue „Haarlem in 1 vogelvlucht, of het bezoek van den heer Roosevelt". Ook nu weder bracht deze op Ilaar- lemsche toestonden betrekking heb bende voorstelling een vroolijlte stem ming teweeg. Om 11 uur keerde men voldaan huiswaarts. IN DE VEREENIGING had de voorstelling van het gezel schap van Henri ter Hall gisteruvond weer veel succes. De zaal was geheel gevuld en de vele hoor- en kijklusli- gen hebben zich uitstekend ver maakt. De revue „Heht u niets vergeten vond ook nu veel belangstelling. De aanwezigen moesten het eene oogen- blik smakelijk lachen om de vele aar dige gezegden van Ter Hall, en even later waren ze vol bewondering voor de mooie costuums, de prachtige dé cors. enz. Vooral de huldiging der Nederlandsche maagd en de begroe ting der J uiiana-geboorte sloeg weer goed m. Het herhaalde en luide applaus be wees, dat de bezoekers meer dan te vreden waren. In „Sint Bavo" en in het Bioskoop- theater op de Groote Markt vermaak ten zich wederom velen met do amu sante en leerrijke lil nis, aie daar af gerold werden. Museum van Kunstnijver- heid. Het Museurn van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Juli bezocht door 944 belangstellen den. Uit de aan het Museum verbon den boekerij werden 130 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land in bruikleen afge staan. Gedurende do maand Augustus is de boekerij gesloten. De lessen van de aan het Museum verbonden school zullen 1 September worden hervat. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, meubelmaker, 1 mo delmaker, 3 metselaars, 8 opper lieden, 9 stucadoore, 3 witters. 6 machinebankwerkers, 2 monteurs, !2grofbankwerkers, 9 metaaldraaiers, 1 vuurwerker, 1 ketelmaker, 6 burgersmedm, 8 machinisten, 6 sto kers, 8 electriclens, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko per-lager, 6 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 7 schilders. 2 behangers. 2 stoffeerders, 1 bloemist, 3 tuin lieden, 4 grondwerkers, 8 bakkers, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 10 ma gazijnkneebts, 9 loopknechts, 8 huis knechts, sigarenmakers, 5 kantoor bedienden, l boekdrukker, 9 letter zetters, lithograaf, binders, 18 losse werklieden dienstboden, 7 werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, i huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- raut bouwk. opz., boutdraaier. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, wits voor beantwoording vutbaur, in to eenden bij de Ked&ciie van Haarlem's Dagblad, Groote Houl. li aai 53. Allo untwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Ann vrngon, die niet volledig nanrr, en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook het adres van de directie der Electrische tram opgeven, die door de Haarlemmer meer komt te rijden ANTWOORD. De directie der Hol- landsche Electrische Spoorweg-Maat schappij heeft hare kantoren Heercn- gracht 370. te Amsterdam. VRAAG. Weet u ook een middel, om vlekken uit bruine schoenen te ver wijderen, die door zeewater veroor zaakt zijn ANTWOORD. Benzine is hier het aangewezen middel. Naphtha laat zich ook wel gebruiken. VR <\AG Wanneer moet de lichting 1904 onder de wapens komen Voor hoelang en waar moet men zich ver voegen Wat nmet men medenemen ANTWOORD. Vervoeg u om inlich tingen ten Stadhuize, afdeeling Mi litie. VRAAG. Wat is de beste manier, om een som geld van b.v. 100 naar Amerika te zenden ANTWOORD. Per postwissel. VRAAG. De grootvader heet als de vader, en de kleinzoon heet eveneens zoo. De grootvader schrijft senior, de vader Junior, wat moet nu de zoon schrijven ANTWOORD. Juniorszoon, bij af korting Jrz. VRAAG. Kunt u mij ook den naam van den Hollandschen consul te Rio de Janeiro opgeven ANTWOORD. Onze consul aldaar is de heer G. D. Advocaat, aan wien in het Hollandsch kan geschreven wor den. Uit de Omstreken BENNF.BROEK. Door de geaieente-pciitie is proces verbaal opgemaakt tegen C. Z. van Hillegotn, d«e was aangehouden we gens het lijden zonder licht cn een valschen naam had opgegeven. HAARLEMMERMEER. De Hoilaiwlsche Electrische Spoor weg Maatschappij heeft aanbesteed bestek No. 8. Het maken en stellen van den bovenbouw voor twee draai bruggen over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. ingekomen waren 6 biljetten. Minste inschrijver de heer Van Eg- mond Co., Zoeterwoude, f28.142. IJ MUIDEN. Visscherij. Het gemeenteverslag der gemeente V eisen over 1909 meldt omtrent de visscherij te IJ muiden o. m. liet vol gende De resultaten van de trawlvissche- rij verschilden, wat de vangsten en prijzen betreft, over het algemeen niet noemenswaardig met die in 1908 De prijzen der trawlvisch waren over het algemeen iets lager, de vangsten daarentegen 'ets hooger dan het rig jaar. Op de totale opbrengst echter had de in October uitgebroken staking der visschers in het stoomtrawlbe- driif uit den aard der zaak een zeer ongunstigen invloed, wat duidelijk uit de volgende cijfers blijkt In de beide maanden October en November, waarin de staking gedurende eenige weken het grootste gedeelte van de trawlvloot tot stilliggen noodzaakte, was de opbrengst der in de Riiks- vischhal verkochte visch 452.4-49 gld.. terwijl die gedurende denzelfden tijd van het vorig jaar niettegenstaande de vloot toen kleiner was. *62.750 ^id. bedroeg. (Alzoo in enkele weken ruim 2 ton minder). Hierbij zij echter opgemerkt, dat eenige, gedurende de staking in de vaart gebleven trawlers hunne vang sten in buitenlandsche havens niark- t en- De beugvisscherij gaf in het voor jaarsseizoen slechte uitkomsten de vangsten waren over bet algemeen scbaarsch en de besommingen dien tengevolge laag. Het in het najaar aangevangen seizoen was echter aan merkelijk gunstiger. De vangsten waren toen meestal zeer goed, vvinrdoor goede besommin gen gemaakt konden worden. De haringvisscberij gaf in het vo rig jaar, zooals in den "regel bij deze visscherij het geval is, voor de ver schillende rederijen zeer uiteenloo- pende resultaten, nvr het algemeen was zij goed loonend slechts voor enkele vaartuigen bleven de uitkom sten beneden een redelijke verwach ting. De prijzen der haring waren meestal goed. De totale opbrengst van de verkoch te pekel- en versche haring in de Rijksvischhal bedroeg over 1909 ruim 300.000 gld. tegen slechts 150.000 gld. iu 1908. Op 31 December 1909 bestond de IJiuuider isschersvloot uit 96 stoom- visschersvaartuigen en 25 zetlvis- schersvaartuigen. De opbrengst van de in de Rijksvischhal verkochte visch bedroeg in 1909 4.484.234 gul den. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Familie Klatte, Wezel, Hoogeweg 7, 7 u. Familie Verschuyl, Hilver sum, Kostverlorenweg, 7 p. Familie Van Santen, Amsterdam, Kleine Krocht 2, 2 p. H. J. Greve, Amster dam, Burg. Engelbertsstraat 23. K Lingel, Budapest, Kerkstraat 16. Familie Leek, Amsterdam, Smedc straat 6, 4 p. Familie Engel, Praag, Hoogeweg 72, 2 p. Familie Heulen, Doorn, Poststraat 11, 6 p. Mejuffr. Dull, Leeuwarden, Hoogeweg 76. Familie Ranitz, W'insum, Hoogeweg 76, 8 p. Familie Koreman, Amster dam, Hoogeweg 94, 3 p. A. Kronen berg, Amsterdam, Boulevard Paulus LooL Familie Maystre, Genève, id., 6 p. A. Schapers, Amsterdam, idem. Familie J. Peper, Amster dam, Diaconiehuisstraat 10, 4 p. W. A. Dekker. Wormerveer, Groot Badhuis, 2 p. A. LaanSligcher, Zaandam, Groot Badhuis. O. Obo- gi, Weenen, Groot Badhuis, 4 p. H. W. Wesseling, Naarden, Groot Badhuis. N. II. Frank. Zwolle, Gr. Badhuis. 3 p. O. Bonnes, ilanno ver. Groot Badhuis. E. Cuyper, Amsterdam, Groot Badhuis. T. Hu- dig, Amsterdam, Groot Badhuis. E. A. Termeulen, Amsterdam, Groot Badhuis. Gisteren was de temperatuur van't water 15 1/2 gr. R. Binnenland Woensdagmiddag vervoegde zich de Vrouw van. deu fietsenhandelaar M., te Ginneken, in erg opgewonden toe stand aan de woning van den burge meester. om dezen te spreken doch de burgemeester was afwezig. Daag* te voren h«d deze vrouw aau 't raad huis. alwaar de fietsenhandelaar lea nacht in het cachot had doorgebracht ten gevolge van zijn dronkenschap, zich tegenover de politie uitgelaten, dat de burgemeester niet lang meer zou leven, en dat vandaag of morgen een zeker plan zou worden uitge voerd. Donderdagmorgen ontving do bur gemeester een briefkaart uit Rotter dam. waarin hem kennis werd gege ven. dat zijn leven werd bedreigd en hem werd verzocht, aan een opgege ven adres telegrafisch de reiskosten Rolteidam—Breda te zenden, dan zou de sclirijver, een zekere Van E., on middellijk overkomen en twee brie. ven overleggen, als bewijs, dat eea zekere M.. fietsenhandelaar te Ginne ken. don burgemeester naar het teven stond. De burgemeester overhandigde de briefkaart aan den kapitein der ma rechaussee. den heer Thompson. De ze slelde zich onmiddellijk in verbin ding met de recherche te Rotterdam, en weldra werd de sclirijver van da briefkaart aangehouden, in wien de politic een ouden bekende der justitie aantrof. Zaterdagmorgen werd NL door den brigadier Zunrveldt en de gemeente politie gearresteerd en naar het raad huis gebracht, alwaar de heer Thompson hem iu verhoor nam, waarna hij werd vrijgelaten. Men deelt ons echter mede, dat da zaak in onderzoek is en hier waar schijnlijk aau geldafpersing moet orden gedacht Van E- is opnieuw gearresteerd. AL moet de vorige week te Rottendam zijn geweest eu heeft Van E. i.uir ontmoet, met wien hij bevriend vvus. („Dugbl. v. Noordbr."). STUK VAN HET OOR GEBETEN. Toen de dienstbode van dr. Bakker, wonende Emmastraat, te Enschedé, twee vechtende honden wilde schol den. werd haar door een dezer dieren een groot stuk van de rechteroor schelp gebeten. Een direct per tele foon gewaarschuwde geneesheer heeft het afgebeten stuk weer aangenaaid. Of het oor weer tot één geheel zal vergroeien is crMcr fook volgens den dokter) een groote vraag GERED. Maandag viel te Utrecht een 3-jarig kind in den Krommen Rijn. De moe der sprong, zonder zich een oogen- blik le bedenken, de kleine na, doch werd vastgezogen in de modder Het groote gevaar, waarin moeder i kind verkeerden ziende, begaf een buurman zich te water en deze mocht het genoegen smaken beiden behou den op het droge te brengen. ONGELUKKEN. Te Wolfertsdijk is een 46-jarige landbouwer door een dorschmacbina gegrepen en zoodanig gewond, dat üe ongelukkige kort daarop is overleden. Een zijner beenen was tusschen voet en knie totaal vermorzeld. ONWEER. Tijdens eeu hevig onweder te Grijpskerke (Walcheren) is de bliksem geslagen in een iandbouwerswoning. De bewoners lagen nog te bed en schrikten natuurlijk hevig. Gelukkig ontstond geen brand, wel werd mate- rieele schade uaugericht. Te Herwen is een 27-jarig mans persoon, zekere M., aldaar woonach tig. door den bliksem op den weg doodgeslagen. Ook werden eenige teiephoondradeu en palen door hel hemelvuur getrof fen en zwaar beschadigd. INBRAAK. Tijdens de afwezigheid der bewo ners is te Kenkum ingebroken in <le woning van het hoofd der christelij ke school, den heer Slotboom. Een marmeren pendule, gouden eu zilve ren voorwerpen en verschillende huis houdelijke artikelen worden vermist* ONDERZOEK VAN MELK. Te Winschoten is door de Gezond heidscommissie een onderzoek inge steld naar de kwaliteit van melk van 42 melkverkoopers. Twee er van ble ken de melk te verv^lsctien, 11 mon sters hadden een te Jaag \etgehalio, terwijl van 23 de melk onrein was I Treurige cijfers voorwaar. VALSCHHE1D IN GESCHRIFTE? Naar de Leeuw. Ct. verneemt, wordt er op eeu aanklacht van den heer mr. Tj. Sleeswijk. kantonrechter tc Bols- ward, door den wachtmeester der ma rechaussee le Sneek een nader onder zoek ingesteld in zake het geschil van den lieer mr. Sleeswijk met de ge- FEUILLETON Naar bet Engelscb door CHARLES GARVICR 39, En toen hij later op den dag zijn weg zocht in de overvolle straten van Charing Cross, vroeg hij zich af, na tuurlijk heel dom en onverstandig, of bot wol de moeite waard was voor zichtig te zijn, nu een bierbrouwers- kar. eeu auto, een hansom, en eenige fietsen van alle richtingen op hem af kwamen. hem zouden kunnen ver nietigen en zoo een einde maken aaa bot leven, waaraan Mr. Stripley zoo wonder veel waarde scheen te hach ten. HOOFDSTUK XV. Do dag na de picnic kwam Sir Jozef een bezoek brengen op het Huis. om 1c vragen, ot mevrouw Ryall niet nl te vermoeid was geworden tengevolge van hei prettige feest. Hij had Ryall zien uitrijden, en wist daarom, dat mevrouw Ryall alleen zou zijn. De dame woa natuurlijk verrukt, bem te den. en een pooe long bespra ken zij de genoegens van de picnic ea allerlei andere kleinigheden. Maar plotseling veranderde Sir Jo zef van houding en na den kant van de deur uit gekeken te hebben, cm zich te verzekeren, dat zij gesloten was. zei hij Mijn bezoek van dezen middag, waarde mevrouw, is niet alleen zoor mijn genoegen. Ik heb ook zaken met u te bespreken. Het spijt mij, dat Reginald uit is, zei mevrouw RyalL Ik ben bang dat hij niet voor vanavond laat sn* thuis komen, (Ryall was nogmaals uit op een onvruchtbaar onderzoek naar Nora's verblijf), ls het iets heel belangrijks O neen, volstrekt niet, zei Sir Jozef. Om u de waarheid te zeggen, zouden u en ik liet af kunnen maken zonder Mr. Ryall lastig te vallen het is inderdaad een kleinigheid, die wij misschien beter zonder hem 'n ar le zouden kunnen brengen. Mevrouw Ryall was gevleid en be antwoordde den veelbeteeken enden blik van Sir Jozef met een gemengde aandoening van nieuwsgierigheid en gevleide fjdelheid Ik zal alles doen, wat in mijn macht staat, fluisterde zij. U kan het heel goed doen, lieve mevrouw, zei hij, terwijl er een lichte en sorgelooze glimlach om zijn lippen speelde. Het ls een onbedui dende zakenkwestie in verband met uw stiefdochter. Het spijt mij bijzoa der, dat zij op dit oogenblik van huis is. en ik begrijp, dat zij vooreerst niet terug zal komen. Welnu, ik lieb haar ondertoekenmg onder een docu ment noodig. Het is niete dan een kwestie van vorm. Mevrouw Ryall spitste haar ooren. Zij was niet geheel onbekend met die uitdrukkingzij wordt altijd ge bruikt door personen, die willen dat je een rekening betaalt of je naam tee kent onder een of ander document van min of meer gevaarlijken aard. Sir Jozef, die haar bespiedde, J>e- greep zijn fout en haastte zich. haar te verbeteren. Niels dan een kwestie van vorm, zei hij, njeor toch ls het voor ml] van het grootste belang, die on- derteekening te hebben. Hel heeft be trekking op een stuk land, dat ik bij mijn bezit zou willen voegen, en dat Ik graag zou willen koopen. Het is van heel weinig waarde maar mijn plan is. er dwars een laan over te la ten maken, zoo dat wij meer in een rechte lijn op de Hall kunnen aanko men. Ik heb er met Mr. Trunion over gesproken, en hij en ik zijn het eens geworden over den prijs, ten minste als Mr. Ryall daar ook zijn goedkeu ring aan kan hechten. Het ligt niet op mijn weg, om te verklaren, dat het stuk land er zeer ruim mee be taald wordt, maar Ik mag wel op merken. dnj Mr. Trunkm daarvan overtuigd was. Reginald begon Mevr. Ryall. Maar Sir Jozef voorkwam haar met een gebaar van zijn dikke en onge zond bleeke hand en beek haar met vleiende vertrouwelijkheid lachend aau. Ik begrijp u. U was van plan te zeggen, dat Mr. Ryall hierover ge raadpleegd moest worden. Precies betzelfde als Mr. Truniou zegt. Maar daar ben ik nu juist tegen. Natuur lijk ben ik bekend met het vooroordeel van Mr. Ryall tegen het verkoopen van een els ls het ook nog zoo klein en waardeloos stuk land. en ik twij fel geen oogenblik, of hij zal er sterk tegen zijn, dat zijn dochter dit stukje grond verkoopt Hij wachtte een paar seconden, om te zien. of mevrouw Ryall er voor zou terugschrikken om medeplichtig ie ziin aan het verraad, dat hij voor stelde, maar zij gedroeg zich juist zocals hij verwacht had. Zij knikte en zuchtte als had zij verdriet over het gehrek aan gezond verstand van haar echtgenoot en Sir Jozef ging op meer verirouwelijken toon voort Natuurlijk zou Mr. Ryall door zoo te handelen zijn dochter in den weg staan. Zij zou nooit weer zoo'n aanbod krijgen als ik haar nu zal aanbieden waarschijnlijk heelemaal nooit weer. Ik ben bereid haar dui zend pond te geven. Mevrouw Ryall zette groote oogen op van verbazing Ja, ging Sir Jozef, met het hoofd knikkend, voort, bet is een groote som. en ik ben er van over tuigd, dat Mr. Ryall zeer voldaan zal ztin. als de zaak maar eenmaal be klonken is. ofschoon hij dal mis schien nooit zou zeggen. Uw lond- edellieden houden er zooveel trots op na. lieve mevrouw. Mevrouw Ryall trachtte te kijken, alsof die woorden volkomen van toe passing waren oo haar. en S>r Jozef zat in vriendelijk voorovergebogen, vertrouwelijke houding, en ging zoo zacht als zijn dikke stem dat toeliet, voort met spreken. Nu stel ik voor. dat u en ik sa men deze zaak in orde brengen. He* is werkelijk heel eenvoudig u gaat naar de stad. meteen om wat veran dering te hebben, zoekt juffr. Ryall cd en vraagt haar bet stuk te onder- tcekenen. U zal het ook moeten tee- kenon als getuige, ook heel eenvou dig, zooals Ik u zal uitleggen. Ik zal u het geld meegeven, en u kan het bij een bank deponeeren. Het is niet noodig er advocaten of dergelijke menscben mee lastig te vallen het is een zaakje tusschen ons drieën. Luis ter nog even, voegde hij er snel bij. toen mevrouw Ryall, wier gelaat heel bleek geworden was, den mond open de. U zal ook wel weer ondervin den. dat men in Londen e veel geld noodig heeft; natuurlijk *ou u het w el prettig vinden daar een week je te blijven. Ik weet wat Londen be- teekent voor dames dc winkels zijn heel aantrekkelijk een dame heeft voor zij er om denkt een massa geld gebruikt Mevrouw Ryall knikte peinzend. Nu, ik ben er van overtuigd, dat u niet beleedigd zult zijn, beste mevr. Ryall, als ik waag u voor te stellen, de verantwoordelijkheid van dit uit stapje financieel op mij te nemen. Mij dunkt, het zal u minstens wel twaalf honderd gulden kasten, en ik zal het als oen gunst beschouwen, als u mij toestaat, u die sum ta overhandigen. Ik verzoek u niet ta aarzelen u gaat voor mijn genoegen u zal mij heel wat geld uitsparen. Sir Jozef aarzelde geen oogenblik, toen hij deze merkwaardige oprechte opmerking maakte. U moot mij beschouwen als een vriend als oen vader want !k ben oud genoeg om uw vader te zijn. Hij liet eenige banknoten tusschett zijn vinger gliïden, en de oogen van Mevrouw Rvaïl schitterden, toen zij op de kostbare stukjes papier bleven rusten. Maar zij was heel bleek en cr lag een eigenaardig strakke uitdrukking) om hoar mond haar lippen beefden* en de hand, die zij opstok om haaf linnen tot rust to brengen, beeftte ook. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5