NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8317» Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: JK&'ftl. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 -Ly r-7^ 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 f Jpsfègl&u Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy AT 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem* I I '.031M *e<hcöe e" Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 I Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 6 AUGUSTUS. Brongebouw Specialiteiten- en Revuevoorstelling 8 uur. Schouwburg „De Kroon"Ned. Operette-Ensemble „De gescheiden Wouw", 8 uur. Schouwburg Jansweg Ned. Too- neehereen.: Arsène Lupin, 8 uur. Schouwburg Stoel en Spree „Par fum", 8 uur. Soc. Vereeniging Ilenri ter Hall. „De Kleine Lord", 2 uur. Voorstelling, 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstellingen, Alberts Freres. Biosc. Gr. MarktVoorstellingen. Sint-Bavo, Smedestraat: Bioscoop- vocu stolling, 8 uur. KI. Vereeniging: Bal, 8 uur. Zandvoorl Olyrnpia Palace En semble «astspiel, 8 1/2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een reis om de wereld" (111) in do rubriek Om Ons Heen. DE KERMIS. De Donderdagavond een der drukste Avonden is zeer kalm vcr- loopen. Er kwamen geen ongeregeld heden voor. Opmerkelijk was, dat dc meeste her bergen al om één uur gesloten waren; hetgeen vroeger niet geschiedde. KLEINE VEREENIGING. Do directie van de Kleine Vereeni ging heeft alles gedaan, om het haar bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Een gedeelte van de tooneel- zaal ls met een daarachter liggend zaaltje tot een zeer ruime dansgele genheid samengesmolten. Naast deze danszaal, maar door een balustrade daarvan gescheiden, zijn de tafeltjes en stoelen voor de uitrustenden of voor degenen, die niet dansen, plaatst. Het orkest heeft op het too- neel een plaatsje gevonden. De geheele ruimte is aardig met slingers van gekleurd papier en bloe men versierd. Het publiek, dat 's avonds komt, is teer talrijk, en luistert naar de goede muziek van de kapel „Euterpe", diri gent de heer Is. Bos. DE KARSEBOOM. In „De Karseboom", liet café-res taurant van den heer K. Smit in de Groote Houtstraat, vergast een Zeeuwsche dameskapel dc aanwezi gen op aardige muziek, die van zeer goed gehalte is. De stukjes slaan bij dc bezoekers dan ook wel in, en vinden veel bij val. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat bij hunne beschikking van 2 Augustus jl. aan H. Vasen Jr. vergunning is verleend tot uitbreiding van do lt loe ren wasscherij en drogerij in het per ceel aan het Zuider-Buitenspaorne no. 16, door bijbouw, bijplaatsing van eenen stoommangcl op do le verdie ping van den bestaanden stoomketel met stoommachine door oen stoomke tel van 30 vierk. M. verwarmend op pervlak en eehe stoommachine van 15 P.K. Dit de Rechtszaal EEN GOEDGELOOVIGE KASTELEIN. Tlieodorus N., te Beverwijk, stond terecht, omdat hij een café-houder, Pieter B. aldaar, voor vier rijksdaal ders heeft opgelicht Het was op den 14den Mei. dat N. den kastelein een briefje van 10 van „Dc Tijdgeest" aanbood, dat natuurlijk niet de min ste waarde heeft, en er 4 rijksdaal ders voor in de plaats kreeg. De café houder vertelde gisteren, dat hij dacht, dat N. maai een grapje wilde maken Hij was op dc aardigheid in gegaan. maar had zeer goed gezien, geen echt bankniljct te hebben ont vangen. Het bleek B. echter weldra, dat t N. allerminst om een aardigheid ie doen was. Hij streek de vier rijks daalders op en ging heen. Thans liad N. zich voor dat feit te verantwoorden, en kon niet anders doen, dan liet volmondig bekennen. II. zei nog, dat N. altijd een zeer op passende jongen geweest was, van wien hij nog niet, begrijpen kou, dat hii zoo iets had kunnen doen. De officier van justitie eischto één maand gevangenisstraf. Beklaagde vroeg een geldboete. Voorloopige surséance verleend. Dezen morgen te eJf uur hield de Arr. Rechtbank alhier, onder presi dium van Mr. de Marees van Swmde- ren, zitting ter behandeling van request om voorloopige surséance van betaling, dat door Mr. P. Tjeenk Wil link als procureur, namens de Haar- lemscbe Incassobank, voorheen Duym Spruijt, is ingediend. Ruim dertig crediteuren waren aanwezig of vertegenwoordigd. Mrs. Slingenberg en Tideman kwamen op als gevolmachtigden van andere cre diteuren. Ook de heoren Duym en Spruijt waren aanwezig. Nadat de namen waren voorgele zen, kreeg Mr. Tjeenk Willink het woord om het request toe te lichten, die meedeelde dat tijdelijke moeilijk heden de aanleiding daartoe zijn, vooreerst de toevallige opzegging van deposito's waarop niet gerekend was, dan de daling van verschillende fond sen, die van diverse cliënten in pro longatie waren en waarvoor het ver eischto surplus niet gestort was in contanten of effecten, maar in den vorm van hypotheken, borgtocht of andere zekerheid. De Incassobank heeft _vrïj aanmer kelijke credieten verleend aan perso nen, die als waarborg gaven hypo theken, borgtochten of polissen van levensverzekering, die niet voor direc te realisatie vatbaar zijn. Moge haar dit als een fout worden aangerekend, men vergete niet, dat het de werk kring van een bank is om credioten te verleenen. Bovendien heeft zij een weinig welwillende houding onder vonden van een Amstordamsche bank instelling, die op een Zaterdag, beurs- vacantiedag, haar geheelen post van ruim f 53000.opzei tegen Maandag. Twee wegen zijn er om de moeilijk heden op zijde te zetten, vooreerst in to imping van het bedrijf en van de oredie ten en vervolgens uitbreiding van het kapitaal door omzetting van do onmiddellijk opeischbare deposi to's in deposito's op langeren termijn. Beide wegen zullen mogelijk zijn. Bovendien kan ten gevolge van een vergissing op de lijst van crediteuren het surplus, in plaats van op f 8000.— op ruirn I 19000.worden getaxeerd en eindelijk is er in de laatste week een aanmerkelijke verandering in de lij6ten van debileuren en crediteuren gekomen, omdat velen de geherpro- longeerde effecten hebben gekocht voor contant gel den dus van dobiteu- ren crediteuren zijn geworden. Spreker adviseerde dus aan credi teuren, hun stem aan het verzoek om voorloopige surséance te geven. De president vroeg daarna aan de aanwezigen, wie zich daartegen ver zette. Niemand meldde zich aan. De zitting word daarop geschorst en een kwartier lateer door de Recht bank do voortoopige surséance van betaling uitgesproken, mol benoeming van Jlir. Mr. F. W. van Styrum tot bewindvoerder en van den heer G.' Smits, accountant en learaar Ln het boekhouden tot deskundig©, om bin nen vier maanden verslag te doen. Verplaatste zaak. De melkinrichting van den heer J. Verdol Rzn., is van Lange Veerstraat 34 naar no. 20 in diezelfde straat ver plaatst. De zaak is nu zoo mogelijk nog beter dan vroeger ingericht. Al les is in een helderen mooi en tint ge houden, waardoor het geheel een zeldzaam frisch aanzien gekregen heeft. Telefonische aansluiting ont breekt natuurlijk niet, cn alle zuivel producten zijn in rijke verscheiden heid. te verkrijgen. De meest mogelijke hygiëne wordt bij de behandeling dor i erschillende waren betracht. EEN BIJZONDERHEID. Als een bijzonderheid meldt dc „Alkm. Ct", dat vier kinderen uit één gezin tc Haarlem het eind-examen hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben afgelegd, drie zijn er geslaagd. Alle vier, twee jongens en twee meisjes, waren leerlingen van de Alkmaarsche R. H. B. school, de beide oudsten zaten in de vijfde, do beide jongsten in dc vierde klasse, zoodat deze als exii aneï liet examen deden. De geslaagden zijn 19, IS en 10 Jaar oud, de afgewezene is 15 jaar. Examens Akte Handtee- kenen. L. O. >-Gravenhage. Geslaagd de heer de Boer. van Haarlem. Examens Hoofdakte L. O. Arnhem. Geslaagd de heeron K. Roos, Haarlem G. C. Plemper van Balen, Wijk aan Zee. Hoog bezoek. In 't Hotel Funcki&r zijn voor eeni- gen tijd aangekomen Prince en Prin cess© Murat Comte de Chambrun met 2 bedienden. VOOGDIJ OVER KINDEREN. Een moeder, de wed. De Rijk, te Hilversum was uit de ouderlijke macht over haar kinderen bij rech terlijk vonnis ont zot. Door de recht bank is ze thans evenwel, door de hulp van mr. J. A. Levy, daarin hersteld. Nu doet zich het geval voor, dat de moedor er niet achter kan komen, waar de kinderen thans zijn. Volgens den Burgerlijken Stond te Hilversum zijn, naar 't Hbld. meldt, de drie jongens in Febr. 1908 ver huisd naar het gesticht te Denekanip, de twee meisjes naar het St. Gudula- gesticht te Lochem. liet blad seinde naar Denekamp en Lochem, of de kinderen nog daar wa ren, dan wel ergens heen overge bracht. Van Denekamp kwam geen ant woord. Van Lochem kwam als antwoord: „De drie jongens De Rijk zijn hier nooit geweest." Uit Hilversum wordt aan 't Hbld. gemeld, dat de weduwe De Rijk zich, vergezeld door een redacteur van de HilveTSumsche Courant, naar Heem stede begaf, om haar oudsten jongen Cornelis. die daar zou verpleegd zijn bij de weduwe C. Diemeer, te gaan halen. Bij verschillende personen werd geïnformeerd, doch niemand wist het adres der weduwe op te ge ven. ieu slotte ging men naar het Raad huis om inlichtingen. Het bleek, dat evenmin de weduwe Diemeer ais Cornells Herman us de Rijk in Heemstede in de registers van den Burgerlijken Stand zijn inge schreven. Op verzoek van genoemden redac teur werd door den aanwezigen amb tenaar de navolgende verklaring af gegeven. „De ondergeteekeude, adjunct com mies ier secretarie te Heemstede, ver klaart dat aldaar met in de registers van de bevolking voorkomt de naam van de weduwe Diemeer, tuinstor, evenmin als de naam van Cornelis llormanus de Rijk. (w.g.) E. Vedde (Zie verder Stadsnieuws ouder laatr ste herichtenj. Binnenland Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Bouwgrond, welke vroeger gpkocht ls van 't Rijk te Hoofddorp voor U.3U per vierk. M., wordt thans verkocht voor 4 gulden en hooger per vierk. M. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: Fam. Jacobson, Amsterdam, Duin weg 17, 2 pers. Fam. Huissen, Amsterdam, School plein 48, 3 pers. Fam. Kokoskij, Amsterdam, Hooge- weg 20. 5 pers. Fam. Peereboom, Amsterdam, Bre- derodestraat 10, 8 pers. Fam. v. d. Feer, Snee, Hooge weg 72, 2 pers. G. Heumer, Amsterdam, Kerkstraat 19. A. Heinwich, Amsterdam, Kerk straat 19. Fani. Groddeck, Baden- Baden, Bd. P. Loot, 3 pers. Fami lie Marlen, Amsterdam, Pension Beau Rivage, 2 pers. Fam. Win kei ha gen, Amsterdam; Pension Beau Riva ge, 2 pei-s. Mevr. Rivé, Keulen, Pen sion Beau Rivage. Gister was de temjieratuur van het water 16 gr. R. Door de politie alhier zijn aangehou den twee minderjarigen, genaamd S. M. en J. G. O., die alliier rondzwier ven. Zij zijn naar hunne woonplaats Amsterdam teruggebracht. Tegen dien bestuurder van de auto mobiel G 549 is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens liet op zoodanige wijze rijden, dat de vei ligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht PRINS HENDRIK GEVALLEN. Een speciale correspondent van de Tel. schrijft uit Baarn: Het is verwonderlijk, zooweinig als men te Baarn Donderdag nog afwist van het ongeval, Prins Hendrik Woensdag overkomen. Velen waren zelfs geheel onbekend met het feit,, en vernamen dit eerst uit de avondbla den. De order van den burgemeester van Baarn, om geenerlei inlichtingen te verstrekken en zooweinig mogelijk ruchtbaarheid aan het ongeval te geven, was wel nauwgezet opgevolgd, doch onder de pressie dor publieke be langstelling lekten de bijzonderheden toch langzamerhand uit. Het ongeval geschiedde dan Woens dagmiddag te ongeveer half vier. De Prins maakte den laatsten tijd gere geld fietstochtjes. Zelfs was men Z.K. II. reeds eenige malen tegengekomen, lustig peddelende onder eon kletteren de rogenbui I Woensdagmiddag fietste Z. K. H., vergezeld van den heer L. W. Groene- veldt, intendant van Soestdijk, op den Hilversumschen straatweg nabij de Generaal Van Heutszlaan. Men was op weg naar den lieer II. P. J. Tutein Nolthenius, oud-burgemeester van Apeldoorn, die sinds kort te La ren woonachtig is. Daar kwam van de tegenovergestelde zijde een jonge da me aanrijden. Zij was nog niet al to bost. getraind in het besturen van een rijwiel, want zij slingerde gevaarlijk heem en weer. Z. K. PI. Prins Hen- drik belde nog, doch de dame kon niet i in den rechten koers blijven. Vóór men er op verdacht was, had zij het rijwiel van Prins Hendrik aangere den, waardoor Hij een gevaarlijken smak deed. De heer Groeneveldt stap te onmiddellijk af en was Z. K. H. bij het opstaan behulpzaam. De jon ge dame, die blijkbaar niet wist, dat zij Prins Hendrik had aangereden, wijl deze zijn incognito bewaarde, kwam met den schrik vrij. Zij stapte weer op de fiets en zette, zoo goed en zoo kwaad als het ging, haar tocht voort. Tot nu toe weet niemand, wie de geheimzinnige wielrijdster is ge weest, die zooveel ontsteltenis in de Koninklijke Familie heeft teweeg ge bracht Men vermoedt, dat de diuno te Hilversum thuis behoort Natuur lijk zal er geen nader onderzoek naar de persoon van de bewuste wielrijd ster, die in haar onbeholpenheid het ongeval veroorzaakte, worden inge steld. Aanvankelijk voelde Z. K. PI. slechts weinig pijn, en' ging hij, ondersteund door den heeir L. W. Groeneveldt, de villa van mevr. de weduwe Van Dorp binnen, met het doel zich te laten af borstelen. De vrouw des huizes, van het onverwachte hooge bezoek op de hoogte gebracht, toonde ziich aan stonds een en al bereidwilligheid voor haar gast. Zij ontving Z. K. H. in de boneden-eetkamer, en bood Hem daar eeno verlrissching aan. Intusschen was dr. Muysken, die te Baarn de functie van hofarts vervult, per telefoon naar de Villa van mevr. Van Dorp ontboden. De Prins klaagde over pijn aan zijn schouder, zoodat dr. Muysken meen de. alleen met een schouderontwrich ting te doen te hebben. Het ontwrichte gedeelte werd ten huize van mevrouw I Van Dorp weer gezet, waarop Z. K. II. per auto zijn tocht wenschte te Vervolgen. Telefonisch ontbood men van het paleis te Soestdijk een auto, en begaf men zich weer op weg naar Laren. Onderweg werden de pijnen echter zoo hevig, dat Z. K. H. het be ter oordeelde, terug te keeren. Bij het Pension Zeiler" werd andermaal naar dr. Muysken getelefoneerd, met het verzoek, aanstonds aan het paleis te Soestdijk te komen. Daar onder zocht dr. Muysken den patient voor de tweede maal en constateerde hij sleutelbeenbreuk. Hoewel het geval zich niet ernstig laat aanzien, kan het genezingspro ces toch geruimen tijd in beslag ne men. De nacht van Woensdag op Don derdag was vrij goed. Over het ver loop van liet proces is dr. Muysken zeer' tevreden. Eenige weken rust zul len voldoende zijn om Z. K. II. weer op de been te brengen; een algeheel© genezing is een kwestie van tijd. Den arm draagt Prins Hendrik thans in een doek. Gisteravond te 9 uur bracht dr. Muysken nog een bezoek ten paleize. KATH. SOC. ACTIE. Dezer dagen kwam, onder presidium van mr. E. v. d. Bogaert, het Dioce saan Comité van de K. S. A. in het bisdom Haarlem in buitengewone ver gadering bijeen, Ier vervulling van de vacature in het bestuur, ontstaan door de benoeming van mr. E. R. PL Regout tot Minister van Justitie, die voorzitter van het Diocesaan bestuur was. Met groote meerderheid werd in de-- ze vacature gekozen dr. C. Meulc- rnan, voorzitter van het plaatselijk co mité te Leiden. In de daaropvolgende bestuursver gadering -Taf de vice-president op een desbetreffende vraag van een der lo den, te kennen, dat hii zich niet lan cer voor het presidentschap beschik baar kon stellen. Daarna werd met op ei-n na algemeene stemmen lot voor zitter gekozen dr. C. Meuleman. KWAKZALVERIJ. Te Winschoten hebben de briga dier der marecliaussee en de gemeen te-veldwachter van Finsterwolde pro ces-verbaal opgemaakt tegen ec-n Duitscbe vrouw wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat hare medicijnen voor alle patiënten ongeveer dezelfde waren tegen rheumatiek en tegen longtering werden dezelfde geneesmiddelen voor geschreven. Deze werden dan gezon den door een apotheker te Groningen, onder remboursde prijzen waren zeer verschillend, doch hoog. Ook vrouw S. zelve liet zich goed betalen per visite met 1.50 A 2.50. Dc politie ontving uit Duitscliland de mededeeling, dat zij aldaar nog vier maanden gevangenisstraf moet ondergaan eu f 100 boete betalen, oveneens wegens onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde. EIGEN SCHULD. De Sonnenberg, het mooie landgoed te Oosterbeek. met zijn prachtige wan delingen, zal" voortaan voor het pu bliek gesloten zijn. Dit besluit van den eigenaar staat onherroepelijk vast en "is een gevolg van allerlei on aangename praatjes, die omtrent den heer W. in omloop zijn. Deze zou zich boven al het gepraat over zijn parti culier leven verheven achten, doch aangezien hij daarvan persoonlijk de nadeelige gevolgen ondervindt, is hij tot bovengenoemden strafmaatregel overgegaan. En zoo verliest het babbelgrage pu blick te Oosterbeek, dat zich blijkbaar niet op het standpunt kan stellen, ieder zijn eigen vrijheid te laten, een zijner mooie wandelgelegenheden, zoo j schrijft de N. A. Ct. OVERREDEN. De timmerman C. S. te Nieuw- Scheemda is onder een wagen geraakt en gedood. VAN 'T PAARD GEWORPEN. Een adjudant-onderofficier der hu zaren, die met de remonterijders gis terochtend te Scheveningen aan het strand was, is, toen hij zijn paard m zee liet baden, afgeworpen, doordien het paard in een geul struikelde. De onderofficier brak een been. Na aan het strand door een poli tie-agent voor- loopig te zijn geholpen en daarna in het politie-posthuis door dr. Van Duyl en een officier van gezondheid te zijn verbonden, is de patiént per brancard naar zijn woning vervoerd. KIND VERDRONKEN. Tc Hazerswoude (Z.-H.) viel het 21/2-jarig meisje van den heer N. 13 water. De moeder zag het kind drij ven. toen het echter opgehaald werd, waren de levensgeesten reeds gewe ken. STEENKOLENBORING BLJ SWAI.MEN. Men meldt uit Heleuaveen De boring naar steenkolen van den Rijksopsporingsiiienst bij K.M. paal 518 aan den Rijksweg Nijmegen Maastricht, tusschen de dorpen Reu ver en Swalmen, heeft bij 672 M. diep te de steenkoolformatie aangetroffen en reeds bij 691 M. de eerste steen koollaag ter dikte van 98 centimeter doorboord. OPLEIDING VAN DEN ONDER WIJZER. Een betoog van J. C. van Zelm over ,,De vakopleiding van den onderwij zer" in „de „Nieuwe Gids", leidt tot de volgende conclusies 1. Dc onderwijzer trede de school binnen op pl.m. 23-jarigen leeftijd. 2. Ilij worde opgeleid aan eeno in richting, zooals de Bond van Neder- landsche Onderwijzers die wenscht. 3. Aan het onderwijs in opvoed- en onderwijskunde ga vooraf een zoo breed mogelijk opgevatte studie be treffende de natuurlijke en geestelij ke menschelijkheid Dit onderwijs, dat de speciale vprming van den on derwijzer beoogt, moet worden gege ven door mannen, die de Leer van Zuivere Rede, de natuur- en geesten leer hebben doordacht VOLKSPETITIONNEMENT. Het bestuur der Sociaal-Democrull- sche Arbeiderspartij heeft een mani fest uitgegeven inzake de kiesreebtbe- tooging op 18 Sept aanst. te Amster dam. Deze betooging zal de inzet zijn van de voorbereiding van een volkspetiti- onnement, dat bet volgend jaar, op den dag dat de Koningin de Staten Generaal opent, aan de Regeering zal worden aangeboden en ten doel hec-ft om te vragen invoering van algeoic-m kiesrecht voor mannen en vrouwen. STANDBEELD JOAN VAN OLDENBARXEVELT. De Vereeniging tot oprichting van oen monument te Amersfoort voor Joan van Oldenbarnevelt heeft aan den raad der gemeente aldaar liet verzoek gericht, het borstbeeld to mogen plaatsen in het plantsoen, ge legen voor hel spoorwegstation. Van een onthulling nog in het loopendo jaar is afgezien. WONINGWET. De ,,N. Prov. Gron. Crt" schrijft: Dat aan de Woningwet gebreken kloven, zal wel niemand ontkennen. Eenerzijds is er reden tot klacht over de uitvoering der wet, anderzijds over do niet-uitvoering er van. Noch dc rechten van den burger, noch do belangen van de samenleving, die tocli nauw betrokken zijn bij een ver beterden woningtoestand, komen in de uitvoering van de wet voldoende tot hun recht. liet is daarom toe te juichen, dat Jö Minister van Binnenlandsche Zaken oen poging wil aanwenden tot her ziening. Geen algeheele omwerking, die vermoedeliik toch in geen jaren tot stand zou komen, maar een be perkte herziening, die niettemin van groote beteekenis kan zijn. Dat de minister deze wijzigingen eerst onderworpen heeft aan een oor deel van de naastbetrokbenen Ge deputeerde Staten cn besturen yan gemeenten, van een groote en een kleine gemeente in elk gewest zal zeker bevorderlijk zijn aan den goe den loop der herziening. Het leven is uiterst samengesteld, en de toepassing van één algemeencu regel kan licht allerlei onregelmatig heden en onrechtvaardigheden ten ge volge hebben. Of, om een voorbeeld te geven, een woning ongezond moe-t heefen, kan afgeleid worden uit de afmetingen der vertrekken, de toetreding van licht en lucht, en daarvoor zijn regels gesteld. Maar in meerdere niato hangt de ongezondheid af van dc wij ze. waarop zij bewoond wordt, en hier schiet de wetgever in het stellen van regels wis te kort. Ook kan aan een woning, die aan de wettellike eischen niet voldoet en daarom onb•- woonbaar verklaard wordt, soms do kostwinning der bewoners verbond i zijn. Men komt voor allerlei moeilijk heden te staan, die gemeentebestuivu doen terugdeinzen voor een ijverige uitvoering der wet, of indien een ge meentebestuur doortastend optreedt, tot klachten van eigenaren en bewo- infis. Men kan bovendien wel iemand een woning ontnemen, maar of er oen betere te verkrijgen is, is een andere zaak. Betere woningen zijn duurder en een slipte uitvoering der Woning wet stelt den standaard voor de wo ning licht hooger, dan de verdiensten der huuiders het kunnen dragen. Het is daarom goed gezien, dat de minister dc onbewoonbaarverklaring scheidt van de ontruiming. Een wo ning zal onbewoonbaar verklaard kunnen worden, zonder dat de bewo ners ouden van dagen, enz. haar dadelijk behoeven te ontruimen. Schijnbaar wordt de werking der wet er door vertraagd, maar zij sluit zich beter bij de bestaande toestanden aan en de langzaamste weg kon wel eens de snelste blijken MUGGEN. Te Arnhem lijdt men, speciaal in het westen der stad, vreeselijk van een muggenplaag. De huizen zitten sinds een paar dagen vol. Men weet geen raad. Des nachts kan men er niet van slapen, tenzij men vooraf de kamers inet petroleum heeft be werkt DE ARBEID DER GEHUWDE VROUW. Verschenen zijn de praeadviezen voce- de aanstaande vergadering dor Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek, uitgebracht over: „do maatschappelijke beteeke nis van de narbeid der gehuwde vrouw ep de Houding door de over-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1