HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1910 Bliitenlandsch Overzicht In Griekenland probeert men do kinden met Kreta zoo nauw mogeliik arm to halen. In den laatsten tijd beeft men gepoogd, om KRETENSER AFGEVAARDIGDEN NAAR DE GRIEKSCHE VOLKS VERTEGENWOORDIGING te doen benoemen. Turkije, dat al zijn macht op Kreta ziet verloren gaan. was daar natuurlijk vierkant tegen. Thans schijnt deze quaestie een voor Turkije gunstige oplossing te hebben gevonden. Men weet, dat de Porie vroeger verklaard had een dergelijke afvaar diging der Krelensers als een oor logsdaad te zullen beschouwen, en dat ze tevens de mogendheden ver- tocht had maatregelen te nemen om Verwikkelingen te vermijden. Aan dat verzoek hebben de mogendiheden Voldaan. Do consuls der niogendli-eden ou Kreta hebben met do Kretenser l egeering overleg gepleegd en het re sultaat er van Is geweest, dat de Kre tenser regeering heeft toegegeven in de quaostie der afvaardiging van K re tensers naar de Grieksche natio nale vergadering. De voornaamste Grieksche partijleiders waren trou wens al cenige dagen geleden met el kaar overeengekomen, dat geen Kre tenser candidaten voor de nationale vergadering zouden aanvaard wor den. Zoo blijken dus èn de Grieken èn do Kretensers ingezien te hebben, dat bet verstandiger is ten deze aan de 'cischen der Porte toe te geven, waar- limede een groot gevaar voor het bo- houd van den vrede geweken is. Omtrent HET GESCHIL TUSSCHEN HET VATICAAN EN DE SPAAN- SCHE REGEERING is er dit nieuws, dat het Roomseh- Katholieke Comité, dat eene groote betoogïng tegen de Regeering voorbe reidde, besloten heeft ziin plan te laten varen. Omtrent den politieken ondergrond van hot geschil weet de „Wiener All- gem. Ztg." het volgende mede te dee- len Bij het laatste conclave, in het jaar 1903. toen kardinaal Sarto, thans pans Pius X, tot opperhoofd van de katholieke kerk werd verkozen, heeft, zooals men weet, Oostenrijk-Honga- riie door den aartsbisschop van Kra- kau. kardinaal Puzyna, zijn veto la ten uitspreken tegen de eventueele verkiezing van kardinaal Rampolla. Den aartsbisschop van Sevilla to door de toenmalige Spaansche regee ring eveneens last gegeven een veto te laten hooren en wel tegen de ver kiezing van den tegenwoordigen paus. De aartsbisschop kweet zich echter niet voa zijn opdracht, toen hij be merkte welk een ontstemming het veto van Oostenrijk ouder do kardi nalen had gewekt en kardinaal Sarfco van Venetië werd Paus Pius X. Het bezwaar van de Spaansche re geering tegen kardinaal Sarto was, dat deze bevriend was met Don Car los. die het grootste gedeelte van het jaar te Venetië doorbracht, en men vreesde derhalve, dat Sarto als Paus te een >ver de Carlistenbeweging niet zulk een afkeurende houding zou aan nemen als Leo XIII. DE BOYCOT IN TURKIJE. De Turksche grootvizier heeft wel aan de vertegenwoordigers Yan do mogendheden beloofd de boycot van Grieksche schepen en goederen te zul len onderdrukken, maar desondanks peemt deze in scherpte toe. Een aau- tal kleinere Griekse lie firma's heeft dam ook reeds gebruik gemaakt van de gelegenheid, om zich aan bare verplichtingen jegens Europeesche firma's te onttrekken. Den 2d en Augustus is in de bladen te Konsuintmopel een oproep van het bovoot-comité verschenen, waarin wordt bevolen de boycot in bet ver volg scherper toe te passen en vol te houden, totdat de mogendheden hare beloften aan Turkije ten opzichte van Kreta nagekomen zullen zijn. Deze oproep bevat 6 paragrafen. In de eerste wordt verscherping van den bovcot bevolen, de tweede verbiedt Turksche onderdanen zaken te doen met Griekenin de derde wordt den Ottoman en het reizen met of het be vrachten van Grieksche schepen ver boden, in paragraaf -4, het lossen van Grieksche schepen, die Grieksche goederen aanbrengen, terwijl paragr. 5 het lossen van vreemde goederen, die met Grieksche schepen in Turk sche havens aankomen, veroorlooft. In paragraaf 6 wordt verlof gegeven tot het lossen van alle goederen, die met vreemde schepen in Turksche ha vens worden aangebracht. DE ZWARTE BOKSER JOHNSON, die zijn blanke landgenooten reeds zoo geërgerd heeft door zijn overwin ning op Jeffries, heeft, tot groote ont zetting van de aanzienlijke families van Brooklyn Heights te New-York, in die deftige wijk een huis gekocht voor de som van f 150.000 en zal dat betrekken met zijn moeder en zijn blanke vrouw. Het boksen ia voor dezen neger een voordeelig bedrijf geweest. De match mot Jeffries heeft hem ruim f 450.000 ongebrachtna die bokspartij heeft hij nog extra f250.000 gulden ver diend en voor zijn optreden In music halls krijgt hij f 6250 per week. Te Seattle ia een draadloos tele gram ontvangen, berichtend, dat het Canadeesche stoomschip „Prinsesse May", varende tuaschen Van Couvcr en eenige havens van Alaska, bij Sen tinel Islet (Alaska) OP EEN RIF IS GESTOOTEN EN GEZONKEN. De passagiers, ten getale van 80, en de bemanning van 68 koppen konden met booton in veiligheid worden ge bracht. Bij dit ongeluk ter zee sluit zdcli aan een ongeluk op het land, name lijk van een TREINENBOTSING. De extra-trein, waarmede Sir Wil frid Laurier, de eerste minister van Canada, reisde, en die een snelheid had van 60 mijlen per uur, Ls bij Re- gina in botsing gekomen met een goe derentrein. Do eerste minister werd gewond aan het been en kreeg een hevigen soliok. De heer Graham, mi nister van spoorwegen, verstuikte zijn knie, terwijl de andere medereizigers er af kwamen met lichte kneuzingen en een schok. De stoker werd gedood. De reis kon voortgezet worden. Naar aanleiding van de weigering van de Fidais om, gehoorzaam aan de dezer dagen uitgegeven proclamatie, de wapens uit te leveren, is het IN DE PERZISCHE HOOFDSTAD TOT EEN GEVECHT gekomen. De Fidais werden omsin geld in een park, waar zij stelling hadden genomen. De staat van beleg is afgekondigd. De Bochtiaren hebben het parle- ments-gebouw en het plein bezet en maken zich voor de verdediging ge reed. Do bevolking weigert de wapens uit te leveren. Het einde was, dat de gouverne- rncnlstroepen er op los schoten en de Fidais met snelvuurgeschut omsii gelden. De Fidais leverden de wapenen in en werden gevangen genomen ook de chefs Satarkhan en Bagherhan. Satar- klian werd gewond, 't Aantal dooden en gewonden is nog onbekend. Het besluit, genomen in een verga dering van de Vereeniging van Duit- sche werven voor den aanbouw van zeeschepenom wegens de slaking van de Hamburgsche scheepsbou wers, in den loop dezer wéék op alle werven HET BEDRIJF IN AANZIENLIJKE MATE IN. TE KRIMPEN, treedt 11 Augustus in werking. Men verwacht, dat de uitsluiting 60 pro cent der arbeiders zal omvatten. Onder een deel der werkgevers heerscht de meening, dat de staking op de werven bedoeld is als het bogin vun een uitgebreide staking, waaraan nog veel meer arbeidersgroepen zul len deelnemen, met het doel, de tus- schenkomst der regeering te verkrij gen, met het oog op door hen ge- wenschte bepalingen, betreffende de scheidsgerechten. Het aantal stakende arbeiders aan de Hamburgsche scheepswerven droeg Zaterdag reeds ongeveer 9000 op andere werven zijn intusschen om streeks 11000 werklieden in staking gegaan. De goeds Tempelieren. Welke godsdienstige of politieke ricliting men ook toegewijd zijn mo ge, hierover is men het algemeen eens: Het sterke drank-gebruik is een groot sociaal kwaad, en elke poging tot bestrijding verdient zeer zeker toe juiching en ondersteuning. Gelukkig, dat die pogingen in den laatsten tijd zeer talrijk zijn geworden. Wel zien we nog dagelijks om ons heen veel ellende door de drinkgewoonten ver oorzaakt, maar toch èn statistieken èn eigen aanschouwing Ieeren ons, dut die zoo groot ais vroeger niet meer is. Voor eon goed deel is die vooruit gang te danken aan de propaganda, die de gelieelonthouders voor hunne zaak gemaakt hebben, die steeds meerderen tot volgers van bet blauwe vaandel gemaakt heeft. Een geheel-onthouders-corporatie nu, die haTe loges over de gansche ereld verspreid heeft, Is de „Inter national Order ef Good Templars", die I. O. G. T., zoools zij zich bij af korting noemt. Deze goed® tempe lieren mi, willen de geheelonthouding in den strengelen zin. Ieder die van de internationale broederschap lid wordt, belooft plechtig en onvoor waardelijk, „dat hij nooit een igen sterken drank, wijn, bier, noch eenL- gen alcoholhoudenden drank, zal ma ken, koopen, verkoopen, gebruiken, enderen aanbieden of loten ge ven, en dat hij door aio eerlijke mid delen het gebruik er van in de maat schappij zal tegenwerken." Een strenge belofte dus. Maar een waaraan zeer velen zich blijmoedig onderwerpen, want het le dental Is thans tot niet minder dan 650.000 geslegen. Wel ia waar heeft Nederland maar een zeer klein con tingent geleverd, doch ook hier gaat de Orde met groote schreden voor waarts. Dot bewijst de oprichting van nieuwe afdeelingen, en ook Haarlem is thans tot de stichting eener loge go- komen». Binnenkort zal het bestuur gekozen worden, liet werk onder de leden wor den verdeeld, en de arbeid kan dan beginnen. In dat opzicht verkeert on ze stad wel in gunstige omstandig heid, want in ons midden hebben, wc den groothoofdvoorzitter grand chief templar van de Nederland- schc Groot-log®, den heer J. v. d. Horst dien 'k eerjige dagen geleden in zijn woning aan de Maarten van Heemskerkstraat 18 eens opzocht om eens iets meer te weten te komen van die organisatie en wijze van weTken diezer beweging. Tot het geven vsn allerlei inlichtin gen was ®j direct bereid. ,,'t Is wel eens goed zei hij me ais de menseden eens wat beter op hoogte van ons willen en werken ko men, want nog steeds loopen omtrent de loge de zonderlingste geruchten, die telkens weer het hoofd opsteken, em die we bijna niet bij machte zijn te logenstraffen. Want als de een iets slechts van den ander vertelt, gelooft oen derde dat maar al te graag. Om te beginnen, we zijn volstrekt geen revolutionaire beweging. Som migen hebben dat sprookje wel eene verha'alü ook zei men: we waren franc-macons en toch is niets ver der van de waarheid <tun dat. Het eenige wat we willen is de geheel-onthouding, en niets anders. Maar we willen geen half werk doen. De leden der meeste omthou- ders-vereenigingen zijn slechts Losjes met elkaar verbonden, het grootste deal lwmt elkaar niet eens, en in het gewone leven teruggekeerd is de band met die medestrijders bijna geheel verbroken. Bij ons -is dat anders. Onze logo-broeders zijn waarlijk strijders voor de goede zaak, hechte banden vereenigen de leden onderling en in de vergaderingen gaat men als broe ders met elkaar om. Komt de ,.Good templar" in een vreemd land en is daar een loge gevestigd, dan kan hij op een goed onthaal rekenen, en de hroedera daar doen al 't geen moge lijk is, den strijder uit het vreemde land voort te helpen. Muar ik zal de zaak regolmatig ver tellen, vervolgde de heer Van der Horst, met dien diepen enthousiasten klank in zijn geluid, die 'n niet-te- zoggen blijheid in zijn woorden brengt, „en als u iets niet duidelijk is. vraagt u maar: De „International Order of Good Templars" word in 1851 in den staat New-York gesticht Zij is opgetrokken op de meest breede en diepe funda menten. In aanzijn geroepen, nadat de tijd vele der voormalig® theorieën beproefd had en als onbruikbaar of gebrekkig verworpen, trachtte zij in hare grondstellingen uiting te geven aan hetgeen het geheele gebied van den ohthoudingsstrijd bc-heorscht. Door de Mscliheid en dc kracht, die vota lxare groote beginselen uitging, breidde de Orde zich spoedig over het geheele gebied, der Vereenigde Staten en Canada uit. Zoo groot was de bloei, dat er in 1886 tijdens hot con gres van de International supreme lodge van het hoofdbestuur, zou den wij zeggen er 45 Groot-Loges in de Vereenigde Staten bestonden cn 7 in de Canadeesche provinciën. De vlottende bevolking in de U. S A. en in Canada kwara de ontwikke ling der Orde uitmuntend to stade. Velen die toetraden, leerden hare les sen en verhuisden later naar elders, waar zij het geleerde in practijk brachten, en zoo bijdroegen tot het vruchtbaar maken van den bodem, waarin het zaad der Good Templery welig zou kunnen opschieten. De Or de stak dan ook weldra den Oceaan over en Groot-Brittannië telde weldra vol® loges mot een groot aantal le den; toen stak zij de Noordzee over, verkreeg burgerrecht in Zweden en r Noorwegen, plantte haar vaandel in Duitscldand en Frankrijk, drong zefls in Afrika door en thans zijn ook F.n- gelsch-Indiè en Australië door de be ginselen der orde aangegrepen. Di Zweden vooral wend de bewe ging zeer machtig, en voorzitter van do International Supreme Lodge is thans Edvard Wawinsky to Stock holm. De Zweedsche Groot-Log® telt 500.000 leden, waarvan 83 Kamerle den." „Heeft de Orde een godsdienstigen grondslag", vroeg- ik. „Zeker. Als men toetreedt tot de orde, gaan aan de formule, waarin men belooft strikt onthouder te zijn, vooraf de woorden: Gij, in tegen woordigheid van den Almachtigen God en van deze getuigen, belooft hierbij enz. De bijeenkomsten worden met gebed geopend en gesloten, ter wijl godsdienstig gezang pauzen aan vult,. De ceremoniën dragen alle een religieus karakter. In 't algemeen kan men zeggen, dat de Good-Templar-orde gebouwd is op dezen giöudslag God is ons aller Vader, en alle menschen zijn broe ders. Daarom is ook ieder van wel ke godsdienstige gezindheid hij ook rij of welke kleur hij ook hebbe, welkom. Elk wordt als broeder be groet en als zoodanig behandeld." „Wordt de vrouw met den man op één lijn gesteld „Ja, de vrouw is een noodzakelijke factor voor een goeden uitslag. Als de orde werkelijk zedelijkheid en rein- i heid wil bedoelen, dan zou het een blijk van groot onverstand geweest zijn, als zij het beste zedelijke ele- ment uit bare loges had verwijderd gehouden. De Orde stelt er juist een eer in, dat zij de eerste vereeniging ter wereld was, die de vrouw in al hare afdeeliugen opnam mot vol maakt dezelfde rechten en onder de zelfde voorgaarden als de man ook bij beraadslagingen eu besprekingen wordt haar stem dezelfde waarde toe- gokend. Een vereeniging bestaande uit leden van éénzelfde sexe, mist be- slanddeelen van kracht en volledig heid en moet voor een groot deel steu nen op hulp van buiten. Tijdens den burgeroorlog in Amerika is gebleken, hoe juist gezien 't van de Orde was, ook de vrouw alle rechten toe to ken nen. Toen de mannen en zonen in den strijd waren, was juist zij het, die deu strijd tegen den alcohol voortzetteen brandende hield. De vriendschappelijke geest in een loge is opvallend. Hij brengt alle le den in haricbjke en broederlijke be trekking tot eikander. Hij zoekt, in één woord, een ideaal huisgezin nabij te komen. Standen bestaan er voor ons dan ook niet. Elk lid heeft abso luut dezelfde rechten en voorrechten, en de verantwoordelijkheid van de le den is voor allen gelijk. Elk lid voelt, dat het een deel van de organisatie is. En ieder lid arbeidt ook met de be taling van contributie is do strijd waarlijk niet afgeloopen. Ditegondeel, dan begint hij eerst. Volstaan met een belofte om het drinken een jaar, of twee jaar, na te laten, kan men dan ook niet. Een le venslange belofte wordt geëischt, een steeds-durende toewijding. Ook daar in schuilt een deel van de kracht der organisatie." „Wordt de jeugd ook in het werk der Orde betrokken „Ja, de Orde verwelkomt en be schermt de jeugd door haar in afzon derlijke afdeelingen t® vereenigen in kinderteinpels en junior-loges, De twaalfjarige leeftijd is daarvoor voor geschreven dat is ongeveer de ouder dom, waarop zij de belofte begrijpen kunnen. Naarmate de kinderen dan opgroeien, zijn zij gewoon geraakt hunne gedachten te leiden in de rich ting van ware onthouders-ideaicn. Van de jeugd kan men niet verwach ten, dat zrj groote beginselen in een oogenblik zal opnemen. Hare bevat ting van abstracties is slechts vaag. Zij geeft haar liefde niet aan theo rieën, die zij niet inziet. De principes moeten 'daarom een lichamelijken vorm aannemen en het werk der Orde moet voor hen kenbaar zijn." „Waarin bestaat dat werk dan T' „Voornamelijk in huisbezoek, maar daarover kan 'k niet veel meedeelen. In de eerste plaats omdat die werk zaamheden juist een deel van het ge heim der Orde uitmaken, en in de tweede plaats, omdat de arbeid in Ne derland nog niet lang aangevat is, en de resultaten nog niet zoo groot zijn. De geheimhouding bij de Good Tem plars is een bestanddeel van hunne kracht. In do vergaderingen der nict- gesloten vereenigingen bestaat bijna geen onderscheid tusschen de leden en het publiek. Elkeen, die dat ver langt, mag bij de samenkomsten te genwoordig zijn. De leden hebben weinig rechten of voorrechten, waar in de niet-leden met deelen. Ter oor- zake hiervan kan zulk een vereeniging niet do kracht der Good Templurs- Ordo ontwikkelen. Bij ons worden iedere week geregeld vergaderingen gehouden gesloten bijeenkomsten waarin met de leden de veldtocht ontworpen en geregeld wordt. Gok is in een openbare vergader zaal maar zeer weinig gelegenheid tot onderling vermaak te vinden. De vor melijke bijeenkomst der menschen op een bepaald uur, waar zij stil moeten zitten luisteren totdat de voordracht is afgclooptn, kan de werkers nimmer goed met elkaar bekend doen wor den, noch die hartelijke vriendschap doen ontstaan, welke moed geeft in onzen strijd, noodig voor makkers op hetzelfde arbeidsveld. Binnen, de loge-zaal gevoelen de le den den broeder- en vriendenband, dien het genootschap aankweekt. Men komt er tot harmonie, tot groote lief- 'i en groote schoonheid. Ten slotte vertelde de heer Van der Horst ons nog wat uiterlijke bijzon derheden Een eigenaardige, maar goede ma nier hebben we om aan onze contribu tie te komen. Eens in de drie maan den wordt aan alle loges over de gan sche wereld een wachtwoord gegeven, dat toegang tot de vergaderingen ver schaft, maar dat niet wordt medege deeld aan hen, die hunne lidniaat- schapskosten nog niet voldaan heb ben. Op die wijze is men, wil men deel van de organisatie blijven uitmaken, wel bijna genoodzaakt de contributie te voldoen. Die is trouwens niet zwaar, want het geldelijk beheer is zóó ingericht, dat het de lasten ver deelt en voor niemand persoonlijk drukkend wordt. De geheele Orde is ingedeeld in grond-loges plaatselijke afdeelin gen district-loges provinciale af deelingen groot-loges landelijke afdeelingen nationaal groot-loges verzameling van landelijke afdee lingen en de Supreme loge, die de leiding van het werk over de gansche wereld beeft. Ieder, die een bepaalden tijd lid eener grond-loge is, heeft recht op deu districts loge-graad. Tot het verkrijgen der overige graden zijn onderscheidene voorwaarden vastgesteld. „En hoe staat het nu met de bewe ging in ons land" vroeg Tc ten slotte. „Dat -zal 'k u zeggen Haarlem is de 25ste loge ongeveer, maar de 19e werkende de overige 6 zijn „gaau slapen" noemen wij dat d. i. zc zijn niet opgeheven maar verrichten momenteel geen maatschappelijk werk. De oudste loges in Nederland zijn wel Utrecht Amsterdam en Delft. Ons orgaan Ls de „Nederland- sche Good Templars". Tevens hebben we te Rotterdam een haven-depulé, dat er voornamelijk voor de binnen komende zeelieden is. Zoo wordt dc gemeenschap met de gansche wereld onderhouden. Die gemeenschap wordt steeds hechter. En vast gelooven wij aan het oogenblik, waarop de triomf van den alcohol nog slechts een ban ge droom uit donkere tijden zijn zal." (Tot zoover het relaas van onzen medewerker, die dit nuttige doel be reikt heeft, dat men nu weet, wat de Good Templars zijn en niet zijn. Met allen eerbied voor het wctk der drankbestrijding, n.oe£en wij foei) zeggen, dat het vergen van een zoo strenge belofte van kinderen voa twaalf jaar ons voorkomt niet zonde* bedenking te zijn en dat wij volstrek! niet begrijpen, waartoe geheimzinnig, heid in den arbeid der drankbestrij ding dienen kan. Redactie H.'s D.). Binnenland OP HOLLANDSCHE HONIG UIT. Uit de streek van den Nederrijo gaan in de laatste dagen groote be- zendingen bijenvolken met het spoor naar Nederland, om daar van het sta tion Helenaveen uit in de Peel op de heide neergezet te worden. Daar blij ven de bijen ongeveer vier weken op gesteld.- Elk Jaar komen daar ten tij de, dat het heidekruid bloeit, 3000 bij envolken in bijzondere treinen, uit het Westen van Duitschland aan. Wel worden de verwachtingen fan de ijmkers soms bedrogen, wanneer, evenals verleden jaar het weer aan- houdend slecht is, zoodat de bijenkor ven en -kasten leeger terugkomen dan zij naar de hei gebracht zijn. MOORDAANSLAG. Te Groningen is in den nacht vau Vrijdag op Zaterdag een moordaan slag gepleegd. Een zekere J. VV. P., 40 jaar, pakjesdrager van beroep, wonende in de Raamstraat, een niet zeer gunstig bekend staand persoon, heeft om een uur of één dien nacht, gewapend met een revolver, een be zoek gebracht, bij G. von D., een 39-ja- rige vrouw, met wie P. vroeger ge leefd heeft, wonende in de Groote Le liestraat. P. heeft zicli door het verbrijzelen: van een ruit toegang tot het huls we ten te verschaffen. En toen de vrouw, door het ongewoon rumoer gewekt oostond van het bed, waar zij zich met haar kinderen bevond, hoeft da aanvaller onmiddellijk op korten af stand vier schoten op haar gelost, waarvan er twee raak waren in den schouder en in de hand werd de aan gevallen e getroffen. De vrouw rukte de huisdeur open, en snelde in den nacht, nauwelijks gekleed, de straat op, roepende om hulp. Maar ook daar werd zij door P. gevolgd. Juist terwijl P. de vrouw, naliep, verscheen daar de politie agent Riemersma, clie den vervolger aangreep en arresteerde. P. was nog in het bezit van zijn wapen, waarin de ledige patroonhulzen nog werden gevonden. P. werd naar het politie bureau vervoerd, terwijl het slacht offer van den aanslag op last van dr. Bolt. die ter hulp geroepen was, tegen twee uur 's nachts per politie-bran- card naar het ziekenhuis werd ver voerd. Over haar toestand valt op het oogenblik nog weinig te zeggen. Bij den Holterberg, waar zand wordt gegraven voor den aanleg van de tweede spoorlijn op den weg Rij» senHolten, heeft een groote zand storting plaais gehad, waarbij drie werkDeden uit Rijssen, 1 uit Holten en 2 uit Deventer, onder de massa werden bedolven. Met veel moeit® werden zij er onder uitgehaald een 4-tal waren min of meer ernstig ge wond voor de overige 2 (die uit Deventer) vreesde de terstond geroe pen geneesheer het ergste. Hun toe stand is zorgelijk. Terwijl de moeder, een weduwe, uit werken was, Ls in de Terwesten- straat te 's-Gravenhage, een 4-jarig knaapje door een verhuiswagen over reden en gedood. Het kind was met oen drietal makkertjes op »-en hef boom. die onder den verhuiswagen was bevestigd, geklommen. Toen hij er evenals de drie andere knaapjes afsprong, werd hij door een der ach terwielen van den stapvoets gaanden wagen gegrepen, met het treurige ge volg, dat het wiel hem dwars over het lichaam ging, zoodat het kind onmiddellijk dood was. Een bewoner van Spekholzerhcide was werkzaam iu een mijngang in de mijn „Oranje-Nassau II" te Schaes- berg. De benzine-motor, die op en af ging in die mijngang, ontspoorde en verbrijzelde de stutbalken. Het afval lend gesteente viel op den man, dia onmiddellijk overleed. De ongelukki ge laat vrouw en vijf kinderen onver zorgd achter. Door het steken van een insect kreeg de arbeider A. Prijs te Zoelen bloed vergiftiging aan het hoofd, welke een ernstige oueratie noodzakelijk maak- te. Zijn toestand is thans zoo, dat men hem in het leven hoopt te houden De arbeider A. Hennekes, woonach tig te Tiel, doch werkzaam in Duis burg, is met het hoofd in een machina FEUILLETON 3** O XZJÏL Naar het E ngelscli door CHARLES GARVICE, 43) Steek nu een pijp aain, Mr. Gra ham, zei Hodges hartelijk. Ik heb goede tabak, voegde hij er bij met een lach en een knipoogje; want een beetje smokkelen, daaraan was men op het eiland niet Vreemd. Eliot vulde zijn pijp, stak haar aan en ging naar de deur mot de woorden tut Nora Je kent zeker het eiland van ha ver tot klaver? O ja, zei ze, ook naar de deur gaande cn tegen den post aanleu nend. mot haar haaiden in de zakken. Zij leek zooveel op een jongen, dat zelfs haar vader er door bedrogen zou zijn geworden maar Eliot was nog niet op zijn gemak, werd nog door twijfel gekweld. Je zei immers, dat je Eyeworthy hoelcmaal niet. kende merkte hij 2)0 onverschillig als hem mogelijk Was op. Nora haalde de schouders opzij bang, zichzelf te zullen verraden, en wachtte wat er verder komen zou. Ik dacht dat je misschien wel eens liet een en ander van menschen daar vernomen zou hebben, zeide ElioL Heb je bijvoorbeeld ooit vau de familie Ryall gehoord, eene oude familie daar Het oogenblik was gekomen, en het bracht Nora snel als de bliksem een idóo. O ja, zei ze, volkomen be daard, dat is nog familie van mij. Eliot liet een kreet hooren. Dan is dat de reden zei hij. De reden waarvan vroeg Nora onverschillig. Wel, van jouw gelijkenis met die familie, legde hij uit. Jo bent volkomen het evenbeeld van Nor juffrouw Ryall. Zoo? Dan hoop ik, dat zij er goed uitziet, antwoordde Nora bru taal. Eliot gaf geen antwoord, en zweeg een poosje toen zei hij heel kalm Ileb je in dei) laatsten tijd ook wat van haar gehoord, ik bedoel om- tent een nieuwtje Neen, antwoordde Nora. Is er een nieuwtje Ja, zei hij, heel hard aan zijn pijp trekkend. Zij zal gaan trou wen. Zij is in Londen nu op dit oogenblik buitenslands. Ik was on langs in Londen, en hoorde het daar. Daarom vroeg ik je er naar. Nora maakte dadelijk van de gele genheid gebruik. Ik meen ook. dat ik er iets van gehooid heb. zei ze, met een air van onverschilligheid. Ja, nu her inner ik het mij. Hoe heet die onge lukkige man ook weer Dat weet ik niet, zei Eliot, dat heb ik niet gehoord. Hij schijnt rijk te zijn, tenminste dat zegt men. Gelukkig voor haar, merkte No- ra op. -- Nu, ik hoop dat zij gelukkig zullen zijn. Ik heb haar nooit gezien, daarom heb ik er niet veel belangstel ling voor. Het is maar heel in de verte familie van mij een soort van nicht, geloof ik. Je beiden zoudt broer en zuster kunnen zijn. zoo sterk is de gelijke nis. merkte Eliot op, alleen ben iii wat kleiner dan zij is. Hii wist niet. dat zelfs een lang meisje klein lijkt in de kleeding van een man. Jelui liebt dezelfde oogen, hij keek Nora strak in het gelaatzij hield haar adem in en worstelde met een opkomende kleur dezelfde mond. dezelfde kleur van haar al leen is het hare natuurlijk wat lan ger. en hoe vreemd het ook mag schij nen, zelfs je stem gelijkt op die van haar. alleen wat grover. Lieve help riep Nora lachend uit. Ik hoop nu werkelijk, dat zij er goed uitziet l Zij is het liefste, bet mooiste meisje, dat ik ooit gezien heb, gel Elioten hij wendde zich af en zag daardoor niet. hoe het gelaat van Nora met een donkerrooden blos werd overtogen. Heb ie lust in een wandeling vroeg hij nu. Ik ben in die boot stijf geworden. Wat ik zeggen wil, voegde hij er bij, ter-wijl zij samen voortliepen. Kapitein Marks laat je heel vriendelijk groeten. Je schijnt hem heelemaal te hebben ingepakt, beste jongen. Hij heeft bijna de ge heele reis door over je gepraat. Hij is een boste kerel, die kapi tein. merkte Nora op. Ik zal hem vragen, of ik eens een grooteren tocht met bem mee mag gaan. Wat doe je hier op het eiland vroeg Eliot. Tot haar groote verlichting was hij nu gevallen in den toon, die een man gebruikt tegenover een jongen, die yeel jonger is dan hij zelf. O, mijn lijd doodslaan, zei ze. ïk wacht, op Hodges en Shuffley dat Ls de man, die de graniet-groeve bewerkt tot zii bet in het hun hoofd krijgen, hun pacht te betalen. Shuffley Dat is de man, bij wien ik een bed moet vinden, terwijl lk hier ben, zei ElioL WH je mij den weg wijzen Zeker, stemde Nora toe. met een gevoel van verlichtinghet was tenminste gemakkelijk, dat zij niet in hetzelfde huis zouden logeeren. Hoe lang is u van plan hier te blij ven Dat weet ik niet, antwoordde Eliot Totdat ik teruggeroepen word eenige weken in elk geval. Ik heb mijn betrekking ln Byeworthy opgezegd. - O, wat deed u daar vroeg Nora. Daar beheerde ik de paarden stoeterij van Sir Jozef Ferrand, antwoordde Eliot. Heb je ooit van hem gehoord Ik herinner 't mij niet, misschien wel. zei Nccra geeuwend. Pos op hoe u loopt; het is donker en erg ongelijk hier. Eliot lachte en legde 2ïjn hand op haar schouder. Dank je, beste jongen, zei hij. men zou denken, dat ik een dame tje ben, waarop gepast moet wor den. Nora beefde een beetje bij de aan raking van zijn band en zocht er da- deliik aan te ontkomen. U weet niet waar het is cn ik wel. zei ze ongeduldig. Daar ginds. vlak onder ons. is het huisje van Shuffley. Mooi zoo f zei Eliot. Ik' zal er maar dadelijk heengaan. Groei de Hod ges nog eens van mij, wil je Vriendelijke menschen. Het meisje ls mooi ook, voegde hij er terloops en op onverschilligen toon bij maar Nora keek hem fherp aan, en zij fronste de wenkbrauwen, rooals rij gewoon was te doen wanneer haar iets niet beviel. Vindt u zei ze. Ik kan niet zeggen, dat ik uw smaak bewonder. Ik houd niet van meisjes met oogen als amandelen en haar als louw. Och kom 1 zei Eliot, zijn atten tie was getrokken door liet scherp® vnn haar toon. Ik meende, dat zij mooie oogen had en heur haar lijkt niet op touw, veel meer op goud. Maar ik heb er ternauwernood op gelet Nu, u schijnt haar toch nogal nauwkeurig te hebben opgenomen, antwoordde Nora kortaf. Ja, zoö ziin zij daarginds. Goedennacht 1 Eliot bleef staan en stak ziin hand uitNora trachtte er overheen te kip' ken. maar dat zou toch te dwaas ge-* weest zijn. - Zii stak baar hand uit, die geheel in de ziine verdween. Je "hebt een hand als van eetf meisje, merkte hij op, heuschi het is meer een meisjes- dan een jou-' aenshand. Nora trok haar hand weg en krees? een kleur van, zooals hij ducht} kwaadheid. En u heeft praatjes genoeg vöof Iwec Jongens, zei ze scherp. Hij lachte opgeruimd, zich haastig omkeerde *n le pad afliep naar beneden, naar minuien bleef zij sta de verdwijnende gestalte (Wordt vervolgd). te scherp. nd. terwijl si! e «n hij het stelt neden. Na een Ij staan en kea#

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5