geraakt, tengevolge .waarvan de dood jjLodelijk volgde. Te ODijuen i8 het 6-Jarig-zoontje van /D. v. Keulen in de Kil, een oude ri- ylerboozem, verdronken. De moeder, die haar kind nasprong, werd ruut groot© moeite gered. VALSCI1 GELD. Te Tlel zijn valsche dubbelt]©© lu omloop; ook werd een valsche riiks- daaldcr ontvangen. „DE TUBBERGSCHE POLIT1E- QUAESTIE."' Het Hbld. schrijft naar aanleiding van een door de Redactie ingesteld onderzoek: Wij mooten hier even de Papen- drechtsche zaak noemen, hoewel deze sinds jaren en maanden aan het oor deel der rechters is onderworpen en het nog zeer lang kan duren voor wij het eindvonnis in die zaak mogen be spreken. Doch dit mogen wij wel zeg gen, geheel afgescheiden van de vraag, of t den beklaagden in de Pa- pendrechtache zaak zal gelukken de rechter van meineed! gheid dei' veld wachters te overtuigen: in de Papen- drectatscho zaak is wel zeer duide lijk gebleken, dat indien veldwachters eous in strijd met hun plicht mochten wenschen to handelen, misbruik van hun nracht zouden willen maken, en daartoe niet tegen meineed opzien, het slachtoffer van deze toestanden zeer groot© moeilijkbeden heeft te overwüuiou vóór hij gehoor kan vin den bij don ,N ederlandschen rechter. Wij zullen op die zaak en al wat daar mede verband heeft, nog vaak gele genheid hebben terug ie komen. Wij herinneren er slechts aan om de merkwaardige overeenkomst, die in enkele opzlchton deze Tubbergon- sclxo historie met de Papendirechtsclie heelt, liet is waar, hier is niemand veroordeeld dan de advocaat, die krachtens zijn ambt voor de mishan delden in do bres is gesprongen. Maar ook hier vinden wij veldwachters, die zonder aanleiding do bevolking mis handelen. Ook liior worden de veld wachters van meineed beschuldigd door alle inwoners van het dorp, waar deze menschen juist in de eerste plaats door den eerbied die zij voor hun ambt afdwingen de orde moeten handhaven. Ook hier wordt door den „man op de straat" gemompeld over persoonlijke wraakoefening door do veldwachters uitgeoefend. Ook hier blijkt de weinige geneigdheid der Ne derlandsche justitie om veldwachters, beschuldigd op een dergelijke wijze hun macht te hebben misbruikt, -lie hun eerlijkheid zoo verdacht gemaakt hebben, voor den rechterstoel te roe pen. Er zijn natuurlijk ook ver schillen: reden tot, beleediging der ge tuigen als voor haast alle rechters der Papendrechtsche strafzaak is ge schied, zal in het Tubbergensche ge val wel niet bestaan. En evenmin schijnt er voldoend© aanleiding te zijn om al de getuigen tegen de poli tie in het openbaar van krankzinnig heid te verdenken en een onderzoek naar hun verstandelijke vermogens in te stellen. Wij kunnen wel zeggen: er is in Tubbergen geen man, die niet over tuigd is, dat de veldwachters Heuver en Kort meineed gepleegd hebben en de „muziekjongens" mishandeld heb ben. can in de gelegenheid te zijn hun wrok aan één der muziekjongens, Lenferink te koelen. Terwijl de toe stand aldus is, wordt niet één maat regel genomen om aan te toon en, dat onze magiM-aten een optreden als van deze veldwachters niet goedkeu ren, om te bewijzen, dat d© rechters in Nederland óók willen recht spre ken, indien een veldwachter zich mis draagt. Onze verslaggever verklaart, dat ie der in Tubbergen een openbare be handeling vn deze zaak wenscht Wij hopen en gelooven, dat die behon deling, zij het wat laat de mishan delingen vonden reeds een half jaar geleden plaats eens komen zal. Doch reeds rhans moeten wij verkla ren. dat door de weigering der be trokken magistraten om hier recht te doen, groot* schade aan den goeden naam van onze justitie is gedaan. Door dit verzuim is de onrust in den lande, door de Papendrechtsche zaak gewekt, aanzienlijk verergerd. Op do laatste vergadering der Ju risten ver eenigln g hebben talrijke rechtsgeleerden als hunne meening te kennen gegeven, dut liet noodzakelijk was aan do getuigenis van een politie beambte meer waarde toe te kennen dan aan de getuigenis van een ander staatsburger. Nemen wij die noodza kelijkheid eens aan. Dan is bet echter tevens noodzakelijk, wil die ambtelij ke getuigenis ook werkelijk grootere waarde hebben, dat in het geval de waarheid niet gezegd wordt, voor beeldig gestraft worde. Heeft het te gendoel plaats, vermoedt een veld wachter dat hij ongestraft liegen kon en dai bij elke beschuldiging tegen hem uitgebracht, krachtige invloeden werkzaam zullen zijn om hem onge straft zijn bedrijf te doen voortzetten, dan moot zulk een ambtelijke getui genis op den duur niet meer, maar; *eer veel minder werkelijke waarde krijgen dan do getuigenis van een .ambteloos burger." De redacteur van bet „Hbld.", die te Tubbergen de zaak onderzocht, schrijft nog aan bet slot van zijn ar tikelenreeks: „De inwoners van Tubbergen spre- jfcen dagelijks over de quaestie. Er is jonrusl in de gemeente die geuit wordt ,tn bezorgde uitlatingen als: „Wen- heer het recht niet zijn loop heeft, Öda loont bet nooit goed af." Klaar- blijlcelijk is het gevoel van rechtsze kerheid geschokt. Daardoor vinden allerlei commentaren, die allen een zelfden rooden draad gemeen hebben, een vruchtbaren voedingebodem. De bevolking wil een openbare behande ling dar zaak. Dat komt ook uit in bet volgende, hetwelk reeds door mr. ten Bruggiencatei word medegedeeld en dat wij nog even herhalen: „Na afloop der Instructie had ik een bespreking met den substituut of ficier van justitie, die met mij ran oordeel was, dat er alle aanleiding voor eene strafvervolging tegen do veldwachters bestond. Daar wij bei den zagen aankomen, dat eene ver- oordeeling en ontslag dan niet zeker heid zou moeten volgen, gegeven de massa bewijs, die tegen hen bijeenge bracht was, en zoowel de officier als ik dat, hoezeer do handelingen, dier ambtenaren af te keuren waren, wat heel hard vonden, nam ik op mij, te trachten eene aannemelijke oplossing te vinden. Ik sloeg daartoe aan de le den der vereeniging voor, dat die" veldwuchters behoorlijk excuses zou den aanbieden, en bij wijze van straf eene geldsom zouden starten voor een liefdadig doel, b.v. voor de airmen van Tubbergen. Een hunner is een vrij gegoed man. (Dit ter verklaring van dien eisch). Intusschen had zich de geheele be volking van Tubbergen, waaronder veie notabele ingezetenen, met de zaak bemoeid, en de algerueene wenscli was zóózeer, dat de zaak haar beloop zoude hebben, dat mij bericht gezonden werd, dut men vervolging verlangde." Daar zijn slechts twee mogelij khe- dien: „Of er is voor het optreden der Tubbargsche politie alle goede reden geweest en wordt op haar een onver diend© blaam geworpen of: rustige burgers zijn blootgesteld geweest aan een ergerlijk politieoptreden. Of d© opgeworpen blaum verdiend of onver diend. is, of aan d© veiligheid van rus tig© burgers door de agenten al of niet is te kort gedaan, een openbaar justitieel onderzoek zou het den Tub- bergenaren kunnen zeggen en hen daardoor kunnen redden uit de ver derfelijke spanning, waarin zij en de bewoners hunner omgeving op bet oo- geablik verkeer en. Letteren en Kunst PLANNEN VAN TILLY KOENEN. In de Duitsche bladen vindt men een aanteekening over de veelzijdige begaafdheid van onze landgenoot© Tilly Koenen. Zij zaJ in het komende seizoen eenige concerten geven, waar bij zij zelf haar zang op de piano be geleidt. Aanleiding hiertoe gaf de overweging, dat sommige oude Itali- aansche en Fransche liederen en de kinderliedjes van Catb. van Rennes, die zij op haar repertoire heeft gezet, door huu intiem karakter op een ge woon concert niet tot hun recht ko men. De zangeres heeft als meisje van achttien jaar een prijs voor piano- snel gehaald aan het Haagsche con servatorium. Zij betreedt dus geens zins nieuw terrein. Minder bekend mag geacht worden, dat de begaafde zangeres ook ver dienstelijk toekent. Zij heeft bij dc liedjes van Cath. van Rennes. naar men weet mede te doelen, penteeke- ningen gemaakt, die als een soort illustratieve toelichting op de pro gramma's zullen gereproduceerd wor den. Verder wordt onze landgenoote geprezen als een handig amateur-fo tograaf en goed chauffeuse. KONING-LETTERKUNDIGE. Van de letterkundig© werken van koning Oskar van Zweden zal wel dra een complete uitgave ven-schijnen. Behalve gedichten en essays schreef de koning ook eenig© tooneelstukken, die het nimmer tot een opvoering ge bracht hebben. INDISCH TOONEEL, Het plan bestaat 0111 een Nederl.- Indisclie tooncel-, opera- en operelte- vereeniging op te richten, met Brond- geest als artistiek leider en onder muzikale leiding van mevrouw Deele- maxu Sumatra Post). De 31ste jaarlijkeche examens der Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eeniging zijn gister te 's-Gravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven zijn nog geslaagd: de dames L. C. lteuhl en A. M. W. van Exter, beiden uit Utrecht, voor piano L. O. In bet geheel hadden zich aange meld 49 voor piano, L. 0.; 2 voor pia no, M. O.; 1 voor viool, L. 0.; 1 voor violoncello, L. 0., 1 voor orgel, L. 0., die door ziekte verhinderd Weid «an het examen deel te nemen, 8 voor koorzang, onderwijskunst en 14 voor solozang, onderwijskunst), te zomen 76; waarvan geslaagd 22 voor piano, L. 0., 1 voor piano, AL 0., 1 voor vi ool, L. 0., 1 voor violoncello, L.O., 5 voor koorzang, onderwijskunst; en 8 voor solozang, onderwijskunst. De Commissie van examinatoren bestond uit de heeren: Mr. Henri Vi- otta, 's Graven hage en M. \V< Petri, Amersfoort, afwisselend ais voorzit ter; S. van Miliigen, Amsterdam; Jan Rijken, Deventer; Ant. II. Tierie, J. W. Kersbergen, Amsterdam; A. 11. Amorij, Arnhem; W. van Thienen, Delft; Mevrouw. Unia Steyn Parvé— Van Mnanen, Deventer; J. H. B. Spaanderman, Gouda; L. Angemot, Ch. van Isterdael, Arnold Spoel, K. A. Textor, H. Völlmar, C. L. W. VVirtz, 's-Gravenhage; P. C. Koerman, Leeu warden; Leon C. Bouman, Nijmegen; I. H .Besaelaar Jr., Louis Schnitzler, A. B. H. Verhey, G. Pto. Zalsman, Rotterdam» W. Petri, Utrecht: L. F. Brandts Buys. .Velp. f TIJDSCHRIFTEN." Dó '„Revue der Sporten" van deze' Vioek geeft photographioën van de groot© N. B. L. 0. feesten, van 26—31 Juli op Houtrost in den Hang gehou den, verder van de zeilwedstrijden van d© xetlvereeniging Kralingeu, het 13o Sportfeeet, Zondag op het excor- cltiotonrein te Nijmegen gehouden, de courses te Duindigt en van verschil lend© wielerwedstrijden.. Het laatste nummer van „De Auto" bevat: De betrekking tusschen effect en energie-verbruik bij de auto. De autogarage Thijssens Fr. et Sr. Do organisatie van het Oostenrijk- ache vrijwillige autoinobiekorps. De vrouw aan het stuur. Uit Duitsch- IoikL Een boetetocht door Zwitser land. De Autovallen. Lucht scheepvaart. Motorwielrijden. Allerlei. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Vlaaadingen ds. G. v. Dijk Az., te Nlewolda, Gr. Beroepen te Leerdam de. J. J. v. In- gein, te Wouhrugge. Beroepen te Oudemirdum c. a ds. N. War molts Hzn.. te Hazerswoude. GER. KERKEN. Beroepen te Grand Rapids (Mich. N. A.) ds. A. Janse te Ter Neuzen. Koloniën IMMIGRATIE VAN CH1NEEZEN. In „de West" werd de aandacht ge vestigd op een voor Suriname min der gewonschte immigratie van Chi- noezen. Eon te Paramaribo wonende Chinees kwam daar tegen op en in' antwoord daarop laat het blad nu nog eens uitkomen, dat-het tegen de immigranten van den laateteu lijd de volgende grief heeft „Het is de te groote energie dezer menschen, waartegen de bevolking beschermd moet worden. Het is meer malen gebleken, dat sommige van deze „energieke" menschen ook des nachts werken. Dat is de tijd waar op cognac wordt vervalscht met wa ter wijn wordt vervaardigd, goed deels bestaande uit melasse, ruin, suikerwater en kleursel Amerikaan- sche boter mot warm water wordt ge- wasschen om een lichte kleur te krij gen ais goede boter of wel pompoen, gekookt en uitgeperst, wordt ver mengd met boter ook wel keroaine- olie met azijn wordt gemengdof brandspiritus per vat met eenige em mers kokend water wordt aange lengd." DE „NOORD-BRABANT". Men verwacht, naar d.d. 8 Juli uit Soerabaja aan de Deli Ct. werd ge seind, dat de „Noord-Brabant" in Augustus het dok verlaat. Als com mandant voor de thuisreis wordt ge noemd de kapitein-ter-zee Hoven, thans commandant van de „Uertog Hendrik". AARDBEVING. Den 7en Juli om 3 uur 35 minuten 's namiddags had er te Wlingi een korte maar hevige aardbeving plaats. (Dell Ct.J Gemengd Nieuws HOME RULE VOOR SCHOTLAND. Er is een Schotsch Nationaal Co mité gevormd, uit naam waarvan 21 Schotsche Parlementsleden een mani fest hebben uitgevaardigd. Zij zeggen, dat als de grondwettelijke quaestie opgelost is, de tijd gekomen zal zijn om ook Schotland zelfbestuur- te ge ven. Zij pleiten voor het beginsel van ..Home Rule all round", algemeen zot [Bestuu r van Engeland, Wales, Schotland en Ierland. Het Parlement zal dun meer- tijd hebben voor zaken, die het heele land betreffen. EEN BRUTALE AANVAL AFGE SLAGEN. Dmitri Agnosti, gemeente-secretaris van Odessa, bewoont in de voorstad Slobodka Romanofka een villa. Eeni ge dagen geleden, in het vroege mor genuur probeerden vijf gewapende in brekers de-villa binnen te dringen, door middel van een ladder, dien zij tegen het halkon zetten, juist van de kamer, waar Agnosti sliep. Daas- zijn slaap onvast was, had hij op het ge rucht zijn revolver genomen en wachtte de roovers af. Weldra ver scheen er een, met zijn hoofd boven bet balkan en een goed gericht schot deed den indringer morsdood naar beneden tuimelen. De val van den dooden inbreker deed de anderen naar omlaag springen en nu begon nen zij een verwoed geschiet op het baloonvenster. Agnosti stelde zich evenwel aan een ander venster op en vuurde van belang, raakte er drie, waarvan een doodelijk; de vijfde vluchtte. Nu waarschuwde Agnosti door een fluitje de politie en do drie gewonde roovers werden ingerekend en 't lijk van den andere medegeno men. De doodelijk gewonde moorde naar stierf 's morgens nog. Agnosti was geheel alleen, tijdens dezen aan val. DE ALGEMEENE STAKING IN FRANKRIJK. In de jongste zitting van het con gres van stokers en machinisten is besloten, dat deze groep van spoor wegpersoneel aan een oproep tot al- gemeene staking zal gehoor geven in geval de spoorweg-maatschappijen en de regeering de eischen van het per soneel niet mochten inwilligen* BOMAANSLAG. Men meldt uit Din an t aan de „Vlaainsche Gazet" M. Georges Boel, senator voor De nhouwen, bevindt zich thans in ville- jziatuur te Falaèn. Hij had zijn auto geplaatst in een smidse van het dorp. Woensdagnacht, precies 2 uur. had in 4e remise jêguc icmtploffina plaats dó auto werd erg' beschadigd. Men had er een bom ge leed. Donderdagmorgen zag M. Boel, te gen het venster dor kamer, welke hij hoeft betrokken bij zijn boschwach ter. een paai staan, op welken een ontplofbaar toestel was geplaatst. Hier volgde geen ontploffing, om dat de lont uitdoofde. Het parket van Dlnant stapte te Falaén af cn opende er een streng onderzoek. NIET TER DOOD GEBRACHT, President Fallières heeft in levens langen dwangarbeid veranderd het doodvonnis dat uitgesproken was te gen Jacquiard, die, om zijn patroon te bestelen, diens vrouw en drie van diens knechts vermoordde, DE KEIZER VAN ENGELAND. Bij de kroning in Juni 1911 zal George V den titel aannemen van „ko ning van Groot-Brittanje en Ierland en van de Britsclie gewesten over zee, beschermer van het geloof, keizer van Indië". De conservatieve Daily Ex press acht den tijd gekomen, aan het hoofd van het Britsche Rijk een kei zer te stellen en hem te noemen kei zer der Britten. Het blad zou den titel dan aldus willen laten luiden „Onze vorstelijke heer George, op den wensch van zijn volken keizer der Britten, en bij de gratie Gods koning van Groot-Brit tanje", enz., gelijk van ouds. Men weet, dat de titel keizer(in) van Indië het eerst (in 1876) door koningin Victoria is gedragen, dank zij Dis raeli. Den keizerlijken titel voeren nog de vorsten van het Duitsche Rijk, Oos tenrijk, Rusland, Turkije, Marokko, Abessinié, China, Japan en Korea. Volgens de Daily Express heeft het Britsche Rijk liet meeste aantal inwo ners. nl. 410,000,000, dan volgt China met 400.000,000, Rusland met 155,400,000, Duitschlund met in de 60 millioen, Oostenrijk (-Hongarïiel en Japan met bijna 50 millioen. BRAND IN AMERIKA. Te Jamaica, op Long Island, heeft eergisteren een brand gewoed. Zeven menschen zijn daarbij om het leven gekomen. EEN WOESTELING. Op klaarlichten dag tusschen vier en vijf uur, is Vrijdagavond op den Sebastopol-boulevard te Parijs een gruwelstuk afgespeeld, waarvan twee arren ten het slachtoffer zijn gewor den. 0 Een rijtuig ©n een auto waren op elkaar ingereden. De koetsier en de bestuurder kregen ruzie, waarin zich spoedig het vrachtje in het rijtuig, twee slagers, mengden. De eene sla- eer mishandelde den bestuurder der mate, dat een agent hem te hulp moest komen. Toen de slager den agent zag, werd hij nog woedender. Hij riep „Leve Liaboeuf I" en schoot den agent drie kogels in het .hoofd. Andere agenten snelden toe, de sla ger nam ook hen onder vuur. Een burger, naar later bleek, ook een agent, die juist met verlof zou gaan, wilde den revolverheid ontwape nen, maar kr«e« een sctiot m het rechter oog, zoodat hij morsdood neerviel. Eindelijk sluagde een werk man er in. den slager te ontwape nen. De menigte scheurde hem bijna aan stukken. Talrijke agenten moes ten alle krachten inspannen, om den schelm nog levend op de wacht te krijgen. Hij is 23 jaar oud. IN EEN HOOIBERG GEVONDEN. Toen er, toevallig, nieuw hooi op een hooiberg gebracht werd, heeft men te Dusseldorp gevonden een on geveer twintigjarige vrouw met haar kindje van negen maanden. Beiden verkeerden in een ontzettïnden toe stand van verwaartoozing, waren met ongedierte geiieel bedekt en maakten den indruk het sterven nabij te zijn. De vrouw moet met haar kind ver scheidene dagen in dien hooiberg zon der voedsel hebben doorgebracht. Zij kan niet .verhoord worden. Moeder en kind zijn naar het ziekenhuis ge-1 bracht, maar bij den toestand van totale uitputting, waarin zij verkee- ren, schijnt herstel wel uitgesloten. Sport en Wedstrijden WERELDKAMPIOENSCHAP OP DEN DEGEN. In den strijd om het wereldkampi oenschap op den degen op de Brussel- sche tentoonstelling heeft de Belg de Schepper overwonnen. De Nederlandsche luitenant van Blijenburgh kwam no. 2 en de Franschman Leblat no. 3 te staan. LUCHTVAART. Het bestuur dor Nederlandsche Luchtscheepvaart Vereeuiging heeft de vliegterreinen te Soest en te Soes- terberg en Ede, beide laatste van dc firma Verweij en Lugard, bezocht. Te Ede heeft de aviateur Hilgers met zijn Blériot-machine voor het bestuur gevlogen. Hilgers maakte een vlucht van 31/2. minuut, waarbij hij 10 a 12 meier hoog ging. Daarbij raakte de staart der- machine tegen een dennenboom, waardoor ze verbo gen werd. Verder vliegen werd daar door onmogelijk. Uit de Arbeiderswereid HET GESCHIL TE GLANERBRUG. Donderdagavond 6 uur, dadelijk na het stopzetten der fabriek, beeft te Glanerbrug in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw een vergadering plaats gehad ter bespreking van de grieven, die thans, volgens het oordeel van de arbeiders, weder- bestaan aan de fa briek „Eilermark". De heeren Meyer, van den Neutra len- en Sparenberg on Mens ink van den Chr. Duilschen Textielarbeiders- bond. voerden het woord. De hoofd grieven zijn het niet nakomen der voorwaarden, waarop de arbeid aan „Eilermark" werd hervat. Ten slotte Is de volgende motie aangenomen „De arbeiders en Arbeidsters der fabriek Eilermark, in vergadering biieen in het R.-K. Vereenigingsge- bouw te Glanerbrug, zijn van ocr- dgftLdatJiftLverdraatohciwel k bij het einde der staking (9 April J.l.) tus schen de Groöausche fdbrikantcn-ver- eeniglng eenerzij ds en de arbeiders organisaties anderzijds is gemaakt, dient te worden nagekomen zij zul len zich bij den bestaande» toestand niet neerleggen." Leger en Vloot WILHELMUS VAN NASSAUEN. Naar wij vernemen heeft d© minis ter van oorlog bepaald dat voortaan de melodie van het Wilhelmus zoo- als die tot bij plechtigheden van mili tairen aard door militair© muziek korpsen ten gehoor© werd gebracht in het vervolg zal worden vervangen door de melodie van Valerius van 1626. Land en Tuinbouw GROENBEMEST1NG. De lozere weten waarschijnlijk, wat men hieronder verstaat: het onder- ploegen tor bemesting van een of un der vlinderbloemig gewas, hetzij ge heel of ten deele. Dit geschiedt dan voornamelijk met het doel met die groene massa den grond rijker te maken aan stikstof vooral en aan humus. Aan stikstof: de vlinderbloe mige gewassen toch weten met behulp va nkabouters bacteriën de luchtstikstof te benaderen, te benut ten voor eigen groei, om ze later aan den bodem ten goede te doen komen. Op lichte, schrale, zandige, humus- anne gronden zijn de lupinen aange wezen voor groenbemesttng; daardoor kunnen zonder groote kosten gronden, te voren ongeschikt voor cultuur ge schikt worden gemaakt, en andere, niet zoo arm, aanmerkelijk beter en vruchtbaarder. In Oost-Pruisen en Pom meren is er door de lupine-teelt in het landbouwbedrijf ecu gansche ommekeer gekomen en men is daar van meaning zonder die teelt niet te kunnen boeren, 't Is goed hierop ten onzent nog eens de aandacht tc ves tigen, omdat in vele onzer hooge zandstreken de waarde een ar lupine- groenbemesting nog niet wordt ge- kond. De roggebouw is dezen zomer vroeg en daarom is het nu zoo'n schoone gelegenheid lupine in den rogge^top- pel te zaaien: hoe eer toch ho© beter, opdat een flink gewas worde verkre gen. Men wachte niet tot de rogge naai- huis kan woTden gebracht: kun nen de garven schooven niet op een nevenlfggenden akker worden ge plaatst, dan zette men z© op den ak ker in rechte rijen en plocge onmid dellijk het land ondiep om. Later, in dien liet niet te laat in den tijd is, kan men de strook en, waar de gar ven bobben gestaan, nog wel bouwen. Zoo noodig wordt na het ploegen ge ëgd, daarna onmiddellijk gezaaid; 't zaad, lioewel vrij grof, mag niet te diep worden ingeëgd; in niet te dro gen grond is 2—3 c.M. voldoende. Men zaaie liefst de blauwe lupine, welke vlugger opschiet dan de gele, en niet te dun, dikker dan men ge woonlijk dc gele doet: 3 H.L. per Hectare. Met hel rollen, indien noodig, is de bewerking afgeloopen. Natuurlijk mag d© bemesting niet worden verge ten, als ten minste bij de voorvrucht er niet opgerekend is. Ze is niet duur, want men behoeft immers van de du re stikstof weinig of niet: 50 kilo ais het gewas niet voortvvi). Aan phos- phorzuur heeft lupine eigenlijk geen behoefte, omdat haar wortels dit wel uit den bodem weten te krijgen, veel beter dan andere gewassen; even wel, 't volgend gewas hoeft die stof wol noodig en daarom is het goed die nu reeds te geven, b.v. 68 baal slak- kenmeel. Aan kali heeft lupine het meest behoefte: men strooio 4 A 6 baal patentkali uit. Kaïniet wordt, kort te vonen aangewend, slecht verdragen: het chloor kan op de ontkieming na- deeiig werken. Kali- en phosphorzuur mest worden met den stoppel onder- gebouwd. Een versche kalkbemesting werkt vaak verkeerd, alleen een ma tige gift geeft soms een gunstig resul taat, maar zulk een matige gift komt reeds in het slakkenmeel voor. Enting met aarde een kar of 6, 7 van vnoegeren lupiuen-akker kon noodig zijn en is in ieder geval nut tig. 1 SPURRIE. In de meeste zandstreken wordt nog algemeen spurrie als herfstvoeder ver bouwd, ofschoon de teelt hier en daar afneemt tengevolge van den toene- menden verbouw van mangels en koolrapen, 't Is een uitstekend voe der, dat veel en lekkere melk en uit stekende boter geeft, 't Gewas wil ook op schrale zandgronden groeien en heet daarom terecht de klaver van deu zandgrond. Meestal wordt de spurrie onmiddellijk na den rogge- oogst, als deze nog op het veld staat, gezaaid, zonder directe bemesting dus. 't Zaad wordt slechts ingerold, waar mee men bij droog weer wacht tot den volgenden morgen, zoodat de dauw er op gevallen is. Loopt de herfst mee, dan kan de boer na een paar maan den de spurrie maaien en er eenige weken van profiteeren. De schaduw zijde is, dut het land soms laat vrij komt voor de te zaaien winterrogge, en wanneer deze dan nog slechts een matige bemesting ontvangt, dun is het geen wonder, dat de rogge-oogst niet schitterend is en men deze dan, als in Twente, aanduidt als „spurric- landsche rogge". Dit ligt echter niet aan de spurrie, doch aan den onvol doenden hemestingstoestand men iiud beter moeten mesten. Ook in 't voorjaar wordt wel spurrie gezaaid, 't zij voor veevoeding of ter zaadwin ning. Hierbij kan dan met voordeel een matige bemesting met kunst meststoffen worden toegepastmet kunstmest kan men geven Jufst zoo veel als ou wat het gewas behoeft. I)© laatste jaron wordt dit reeds door ve len, die vroeger spurrie zonder mest verbouwden, in toepassing gebracht. Wil men direct workende meststoffen, welke dus ln do eerste plaats het ge was zelf ten goode komen, dan strooio men uit en egge men diep iu, tier H.A. 200 K.G. patent-kali en 200 K-G. suporphosphaat, (18 terwijl als overbemesting 100 K.G. chilisal- peter wordt gegeven. Mest men het land lang te voren, dan kan men goedkooper uit, door kaïuiet (400 K.G.) en slakkenmeel (200 K.G.) van 18 aan te wenden, en in plaats van 100 K.G. chili 75 K.G. zwavelzuren amoniak. Bij een latere uitstrooiing dezer meststoffen mag men minder resultaat bij het spurrie-gewas. doch meer vaD de nawerking bij de vol gende rucht verwachten, 't Moet re gel worden, dat men ook het spurrie- land bemest; Iaat men dit na. dan is niet. alleen dc oogst geringer, maar de bodem wordt te veel uitgeput. Men onderscheidt bij de spurrie de gewone of akker,spurrie, de reuzen- spurrie en de wilde spurrie of water gal. Do laatste wordt wel aan dc ge wone toegevoegd om het gewas beter bestand te maken tegen vroege nacht vorsten en het langer te bewaren voor rotten hij- nat weer't is echter een lastig onkruid, dat men niet ge makkelijk kwijt raakt. Reuzenspurrie wordt langer en geeft meer, doch vraagt ook een beteren grond, terwijl ze minder snel groeit dan de gewone en een meer houtcrigen stengel heeft. Dit is zeker wel de reden, waarom de meeste veehouders aan de gewone spurrie vasthouden toch is 't, voor het oprichten van deze, aan te beve len te gelijk wat reuzenspurrie uit te zaaien. C. B. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zwole. G. J. Hoenders, caféhouder, to Kampen. Recti ter-commissaris: mr M. A. de Savoamin Lobman; curator; mr. J. van den Oever. Breda. P. J. Tak, scheepsbouwer, 1© 's-Giravetnoer. Rechter-commissaris: mr. E. A. A. van Meeuwen; curator: mm A. L. Heyhroek. 's-Hertogenbosch. M. van dor Hey- den, zonder beroep, te Woensel. Rech ter-coimnissaris jlir. mr. C. van Nis pen; curator: mr. AL van der Grinten. A. van dor Plas, koopman en winkelier, te Woensel. Rech ter-com missar is: jhr. mr. C. van Nispen; cu rator: mr. M. van der Grinten. Roermond. J. Vaessen, herbergier en kleermaker, te Pey-Echt. Rechter commissaris: mr. Gompertz; curator: mr. P. Tripels. Alkmaar. J. H. D. Stöve, manufac- turier, te Dirkshorn, genieent© Ha- ringcarspel. Rechtor-commissaria mr. A. D. H. Fockeina Andrea; curator: mr. J. Verdam. Amsterdam. J. D. van den Berg, handelende onder de firma J. D. van den Berg en Co., handelaar in rij wielen en ijzerwaren, aldaar. Rech- ter-commissaris: mr. B. Enthoveu; curator: mr. F. A. Kokosky. L. Davids, tooneelspeler, aldaar.. Rechler-comniissaris en curator als voren. 's Graveuhage. J. B. Comrade, al daar. Rech ter-commissaris: mr. F. Beudeker, curator: mr. D. van Hou ten. J. Prins, aldaar. Rechter-com- missaris: mr. F. Beudeker; curator; mr. L. V. van Rossem. C. W. Hoencamp, aldaar. Rech- ter-coinmissaris: mr. F. Beudeker; curator: mr. B. v. Rossem. A. F. Petition, journalist, aldaar. Rechter commissaris: mr. H. W. van Sandick; curator: mr. R. van Veen. De Nml. Venn. Handel in Bouw materialen v.h. fa. wed. P. G. F. Pino Post, aldaar. Rech tor-commissaris: mr. II. W. van Sandick; curator: mr. H. J. Qrrsten. J. de Groot, monteur, aldaar. Rechter-commissaris: mr. H, W. van Sandick. curator: mr. J. D. Verbroek. J. A. H. Viser, aldaar. Rechter commissaris: mr. F. Beudeker; cura tor mr. D. van Houten. J. Viverooij Jr., aldaar. Rechter commissaris: nn-. F. Beudeker; cura tor: mr. L. G. van Praag. C. Duindam, melkhandel aar, te Leiden. Rechter commissaris: mr. F. Beudeker; curator: mr. Q. J. Terp stra. L. A. van Lochem, kruidenier, te Leidschendam, Centrale. Rechter commissaris: mr. H. W. v. Sandick; curator: mir. A. M. M. Montijn. C. Haasnoot Hzn., timmerman t© Katwijk, a. d. Rijn. Rechter-couuni? saris: mr. H. W. v. Sandick.- curator: nu-. F. L. Dee.. Opgeheven: A. J. A. Broekman, te s-Graven hage. Geëindigd: H. ter Veer, aannemer, te Gronin gen. F. J. R. Kerssemakers, bakker te Nijmegen. P. van der Zouwen, werkman, te Gorinchem. Stoomvaartberichten Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naai- Java. vertrok 6 Augustus van Lissabon. liet stoomschip Bandoeng, van Rot terdam naar Java, arriveerde 5 Aug. te Sabang. Het stoomschip Menado. van Java naai- Rotterdam, arriveerde 5 Aug. te Aden. Het stoomschip Lombok, tun Java naar Rotterdam, vertrok 5 Augustus van Djeddab. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, passeerde 5 Aug. Finisterre. Het stoomschip Ixion, van Am sterdam naar Java. arriveerde 4 Au* te Port Said.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6