NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8320. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post - 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f\.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—TS^j^sterdam^^r^ephoon^interc^bggQ. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van de Kennis" in de rubriek Om Ons Heen. WANORDELIJKHEDEN. L.L Zaterdagnacht omstreeks 1 1/2 uur, bevonden zich in het Maastrichts bierhuis van Lunenburg in de Ane- gang eenig© huzaren met meisjes, toen daar binnenkwamen 4 huzaren met meisjes vergezeld van 'n burger, insgelijks met een meisje. Al spoedig ontstond er twist tusschen die burger en een der eerstgenoemde huzaren, die daarop handgemeen geraakten. De aanwezige huzaren trokken partij voor hun kameraad en de burgers voor den burger, waardoor een groot tumult ontstond. Terwijl de tapper trachtte de lieden met zachtheid uit zijne inrichting te verwijderen, ont ving hij van een der huzaren een slag of stomp tegen het linkeroog en ver volgens een steek met een mes in den linkerschouder. Toen zijne Inrichting ontruimd was werd, vermoedelijk door een der huzaren,-de ruit van zijn voordeur ingetrapL Door de scher mutseling in zijne tapperij waren ee ltige glazen van de tafels gesleept en stuk getrapt. Inmiddels was om de politie gezonden, die verscheen en eenige huzaren heeft medegenomen, die zich toen reeds in de Warmoes- straat bij de Oude Groenmarkt bevon den, in welke straat zij nog een jon geling met een mes eene verwon ding aan den 1 uikaronder arm hebben toegebracht. Aau het Politiebureau is zoowel de tapper ais de verwonde jongeling ver bonden door den hoer Van Maas. Proces-verhaal ia door de politie op gemaakt. Het mes waarmede de tap per is gestoken, is in de tapperij go- vonden en in beslag genomen. AFSCHEID VAN DE .KERMIS. De laatste Keimis-Maandag onder scheidde zich door een groot getal ar restaties voor dronkenschap zoo zelfs dat er geen plaats meer was in het politiebureau Smedestraat en er zeifs twee in een cel Verden geborgen. Er werden vier beschonkenen tege lijk in een wagen naar het bureau ge bracht, geëscorteerd door politie agenten. Uit de rails. Hedenmorgen te zeven uur ont spoorde de eerste dienst vun de stoom tram! ijn Haarlem—Alkmaar, bij den wissel op het Kennemerplein. Alle moeite, die aangewend werd ooi de machine weder in de rails te brengen, was voorloopig vergeefs. De tram, die te negen uur ongeveer uit de richting Alkmaar hier aan kwam, nam do passagiers, die toen tw w uur gewacht hadden, weer naar het Noorden mee. Degenen, die onder gewone oiu- stanui:-heden met do tram van 8.30 meegaan werden ook door dezen bui- tengowonen dienst meegenomen. Te tien uur eindelijk, nadat langen tijd floor een vijftal arbeiders met drie hefboomen gewerkt was, gelukte t de machine weer in de rails terug te brengen, dio nu zijn onderbroken tocht naar Alkmaar vervolgen kon. De dienst was dezen gebeden och tend nog danig in de war. Wedstrijden Bond van oud-onderofficieren. Nadat de Kon. Ned. Bond van oud- onderofficieren Zaterdag na afloop der vergadering e6n gezellige samen komst had gehouden, had Zondag op de scliietbanen aan den Bermwég in den Prins Ak-xanderpolder dc natio nale schietwedstrijd plaats, welke do ;r fraai weder begunstigd werd. Van den uitslag vermelden wij Korpswedstrijd geweer M. '95 De afd. Rotterdam (buiten mededin ging) behaalde bet hoogst aantal pun ten, zijnde 194. Eereprljs afd. Haarlem. 179. Schietvereenigingen in de afdeelin- gen 5, Generaal v. Merlon, Haarlem, 181 punten. Afdeellugen van den Bond (cylinder of buks) le afd. Haarlem. 441. Schietvereenigingen in de afdeelin- gen (cylinder of buks). 4e Generaal v. Merlen, Haarlem 429. Personeele wedstrijd M. '95 8e pr. Lucas, Haarlem, 41. Maandag werd tot besluit der fees telijkheden, een boottocht naar Oost- voorne gemaakt. Examens. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage onze stadgenooten, de heeren J. A. J. Pauien en W. van Hoorn, en mej. C. C. Knetemann, resp. voor de acten EngeLsch M.O., acte A., Hand tee ke nen L O. en Engelsch L. O. Staalwater. De Drlnkhal werd gisteren door 60 personen bezocht. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, od Donderdag 11 Augustus 1910, des nam. van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Médiiation. Canzonetta, J. Rhein- berger. 8. Sonate No. 3, A. Guilmant a. Allegro e con fuoco. b. Pastorale. c. Fuga. 4. Ojfertoire, Th. Dubois. 5. Aria (Mondnacht). R. Schumann. 11 a a r 1 e id's Zanggenot. Den 28sten Augustus neemt de lie dertafel „Haarlem's Zanggenot" deel aan de muziekfeesteu te 's-liertogen- bosch, aldaar uitgeschreven door 'e-Hertogenbosch' Belang". „Zanggenot" komt uit in de eerste afdeeling en zingt een verplicht num mer en „de Gypten", de bekende com- Dositie van N. H. Andriessen. Aan den wedstrijd neemt in twee afdeelingen deel een 13-tal vereenigin- gen. Alliance francais e. Indertijd bestond te Haarlem een bloeiende afdeeling van de „Alliance francaise", onder voorzitterschap van den heer S. J. Graaf van Limburg Stiruin. Verschillende bekende per sonen, Mad. Thenard, René Doumic, Albrecht Rodenbach, Fransche Ne derlanders. als Van Hamel en Sal- verda de Grave, om maar enkelen te noemen, zijn voor de afdeeling opge treden. De zaak-Dreyfus heeft haar het le ven gekost, de belangstelling nam af en ten 6lotte werd de afdeeling opge heven. Met genoegen kunnen wij melden, dat er thans voorbereidende pogingen tot wederoprichting der afdeeling worden gedaan, onder leiding van den heer J. H. Sauveur. en dat na de vacantie een oproeping tot belangstel lenden zal worden gericht (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Kinderfeest. Men meldt ons Het was een goede gedachte van de Vereeniging tot veredeling van volks vermaken, om haar kinderfeest op kermis-Maandag te geven, wanneer toch alle ouders vrij zijn. Des mor gens om 9 uur werd op het Pretoria- plem aangetreden en met Schoten's Harmoniekapel aan het hoofd, werd naar het Hoogerwoerd gewandeld, waar al dadelijk met verschillende spelen werd bronnen. Het terrein met zijn kraampjes en tenten bood een aardig schouwspel, maar meer nog de ruim 700 kindergezichtjes, die in afwachting van de dingen die ko men moesten, blonken van plezier. De poppenkast voor de kleinen bleek ook voor de grooteren nog een attractie te wezen. Het mastklinuneu voor do groote jongens bleek echter een wei nig meer beoefend te moeten worden, want niemand kon do paai geheel op klimmen. Nadat verschillende versnaperin gen waren rondgedeeld en de prijzen uitgereikt, werd weer met de muziek afgemarcheerd. Het geheel is een welgeslaagd feest geweest, niet zonder gebreken, maar het was ook het eerste van de veree niging, zoodat het bestuur en de sub commissies wel een pluimpje ver diend hebben. SPAARNDAM. De heer W. de Clercq te Santpoort la gekozen tot voorzitter van het be stuur van den Zuid- en Noard- Spaanidammerpolder. BENNEBROEK. De laatste dagen wordt onze ge meente herhaaldelijk onveilig ge maakt door kwartjesvinders. In den regel verschijnen zij met vier perso nen. Het spel begint en door een van het viertal wordt zoogenaamd gewon nen. Omstanders, niets kwaads ver moedende. probeeren hun geluk en winnen. Een volgenden k«er echter verliezen zij en zetten, om de geleden schade weder goed te maken, al meer en meer op het spel, totdat ten slotte een aardig bedrag verloren wordt Verscheidene personen zijn reeds het slachtoffer geworden. Zoo verloor Zondag iemand uit Vogelenzang pl.rn. 10. benevens een gouden ring, die op het allerlaatst op het spel werd gezet, om te trachten het reeds verlorene terug te winnen. Veelal houden zij zich op aan den Rijksstraatweg bij het Manpad, doch ook andere plaatsen in de gemeenten Hillegorn en Lisse, worden met een bezoek vereerd. Men zij dus op zijn hoede. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeente raad van Hillegorn, op Vrijdag, den 12den Augustus 1910, des avonds te 8 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek F. A. J. Heemskerk, om eervol ontslag als onderwijzer in het bouwkundig teekenen bij het Herha- llngsonderwijs. 3. Benoeming van een onderwijzer in het bouwkundig teekenen bij het Herhalingsonderwijs. 4. Benoeming van een onderwijze res aan de Openbare Lagere School. 5. Rooilijn van een gedeelte van de Hoofdstraat, in verband met den bouw van 3 woonhuizen door de Wed. H. Kroon. C. Voordracht zetters Rijks Directe Belastingen. 7. Benoeming Commissie reclames Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. 8. Aanbieding Gemeenterekening, dienst 1909. 9. Verzoek van de onderwijzeressen aan de Openbare Lagere School tot verhooging der vergoeding voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken. 10. Overdracht Post- en Telegraaf kantoor aan het Rijk. 11. Vaststelling kohier schoolgeld Lager Onderwijs over het 2de kwar taal 1910. HOUTRIJK EN POLANEN. In de Nederl. Herv. kerk is ge plaatst oen nieuw kerkorgel, geleverd door den fabrikant Vermeulen te Woerden en dat a.s. Zondag zal wor den in gebruik genomen. IJMUIDEN. VERDACHT STERFGEVAL. Maandagmiddag te half twee arri veerde alhier het s.s. „Louga" van Petersburg, dat besmet verklaard >s. De boot voer de vlag halfstok en de quarantainevlag. Bij navraag blees, dat gedurende de reis een matroos overleden was onder verdachte ver schijnselen, waarna men bet lijk met alle hem toebehoorende goederen over boord zette. liet voorloopig geneeskundig onder zoek heeft bet vermoeden van cholera bij den overledene versterkt. Het stoomschip blijft voorloopig in qua rantaine, terwijl inmiddels een meer uitgebreid onderzoek zal ingesteld worden door den geneeskundige al hier en den inspecteur van het ge neeskundig toezicht. Van het stoomschip Roma, heden van lvrugero te IJmuideu aangeko men, is in de Sont de koksjongen van 17 jaar overboord gesprongen en verdronken. De reden van deze wan hoopsdaad is onbekend. Binnenland NIEUWE AMSTERDAMSCIIE HOOGLEERAREN. B. en W. van Amsterdam hebben aan den Raad over gebracht de vol gende voorstellen van Curatoren der Universiteit van Amsterdam, betref fende de vervulling der vacature, wel ke ln de rechtsgeleerde faculteit zijn ontstaan door het eervol ontslag, ver leend aan de hoogleerarcn mr. G. A. van Hamel en mr. J. F. Houwing, aan B. en W. voor den Gemeente raad in overweging te geven: mr. dT. A. A. H. Struycken te ont heffen van het onderwijs ln de ency clopaedia dar rechtswetenschap hem op te dragen het anderwijs in de wijsbegeerte van het recht; aan uur. P. Scholten, nevens het onderwijs in het Romelnscha recht en zijn geschiedenis, op te dragen het onderwijs ln het Burgerlijk recht en de Burgerlijke rechtsvordering; te be noemen tot gewoon hoogleeraar, be last met het onderwijs Ln het Burger lijk recht en de Burgerlijke rechts vordering, zoomede in het Romeln- sche recht en zijn geschiedenis: mr. I. II. Hij mans, rechter in de arron dissementsrechtbank te Amsterdam; te benoemen tot gewoon hoogleer aar, belast met het onderwijs ln de encyclopaedia der rechtswetenschap, zoomede in het oud-vaderlandsch recht en zijn geschiedenis: mr. R. Fruin Th.Azn., rijksarchivaris te Middelburg; voor de benoeming tot gewoon hoogloeraar, belast met het anderwijs in het strafrecht en ln de strafvor dering, eene keuze te'doen uit: 1. mr. J. A. van Hamel, advocaat en procu reur te Amsterdam; 2. mr J. R. B. de Roos, pü aatsvervangend-directeur van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's Gravenhage. HET RELLETJE TE ALMELO. De drager, van de roode vlag is in hechtenis genomen en naar de poli tiewacht gebracht. Daar werd op hem gevonden een revolver met zes scher pe patronen. Deze werd in beslag ge nomen. Na een poos werd de man zelf, nadat hem proces-verbaal was aangezegd, weer vrijgelaten. EEN OUDE HOLLANDSCHE VUURMOND. Reuter bericht uit Kopenhagen, dat het pantserschip „Evertsen", onder commando van den kapitein ter zee H. A. Schoonhoven, Maandag 15 Au gustus a.s. te Kopenhagen verwacht wordt, ten einde een oud-Holiandsch kanon, in Oeresund opgevischt en door de Deensche regeering aan de Nederlandsche regeering ten geschen ke gegeven, aan boord te nemen. Dit stuk geschut heeft eertijds be hoord tot de bewapening van het Hol- landsche oorlogsschip Bred erode'" dat onder commando van admiraal Witte Corneliszoon de Witt deel uit maakte van de Hollandse he vloot Deze vloot, die onder commando stond van admiraal Jacob Wassenaar van Obdam, sloeg zich op weg naar Kopenhagen 8 Nov. 1658 door de Zweedsche vloot heen, die bij Kron- berg opgesteld lag. ln dezen strijd echter werd de Btre- derode zwaar beschadigd, ten gevol ge waarvan het schip zonk. Het is la ter gevonden en ligt tusschen Sükker- sten en Isperg&rde in vier vadem diep water. Het bedoelde opgevischte kanon is een achttieiiponder van het z.g. „Fin- bankertype". Oorspronkelijk woog 't 4000 pond, terwijl het nu nog een wicht van 3750 pond heeft Het stuk ziet er nog bijzonder goed uit, in aanmerking nemende dan, dat het meer dan 250 jaar op den ze* dem gelegen heeft BEROOVING. Door de politie te 's-Gravenhage zijn aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld drie beruchte personen, onder wie de bekende J. de G., die Zaterdagnacht op het Spui aldaar een kleermaker hebben be roofd en mishandeld. De man liep dien nacht omstreeks één uur, na verschillende herbergen te hebben bezocht, met zijn weekgeld in zijn vestzak. Op hét Spui werd hij door het drietal aangesproken en om geld gevraagd. Om moeilijkheden te voorkomen, wilde hij hun iets gev doch, toen zij zagen, waar hij zijn geld had, namen zij hem alles af en gaven hem nog een pak slaag op den koop toe. De commissaris van politie in de tweede afdeeling liet, toen aangifte van de beu'ooving was gedaan, het drietal, dat reeds langen tijd de om geving van het Spui onveilig maakte, opsporen en thans zijn zij voorloopig in het Huis van Bewaring opgebor- DE VERMISTE KINDEREN. De Voogdijraad is, naar men weet, in appèl gekomen van de vernietiging van het vonnis tot ontzetting uit de ouderlijke macht van de wed. De Riik. De weduwe verzocht nu om dit aDoèl niet ontvankelijk te verklaren. Zii gaat in haar verzoekschrift na, dat de motieven der beschikking tot ontzetting waren: slecht levensgedrag en het verwaarloozen van hare ver plichtingen als voogdes. Od 15 Juni 1910 werd zij weder bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Amsterdam ln hare rechten hersteld. De Voogdijraad Amsterdam II dien de 28 Juli 1910 bij memorie apDèl in. Verzoekster nu merkt op, dat tot dit appèl niet is besloten in een vol ledige vergadering van den Voogdij raad. terwijl zelfs de latere vergade ring, waarin het genomen besluit heet te zijn goedgekeurd, dit ook niet was, hoewel art. 12 van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 385b B. VV.. het eischt Overigens zeet verzoekster over deze latere ver gadering rehabilitatie heeft slechts dan effect, nis de bevoegdheid daartoe is toegekend. Het appèl voor den Voogdijraad is thans verstreken. Het verzoek bevat o. m. het vol gende Bii het verhoor van de wed. De Rijk in 1908, waarbij zij buiten zaak- kundigen bijstand verkeerde, deelde zii de rechtbank mede, de te haren laste aangevoerde feiten door ge tuigen te kunnen ontzenuwen. Om haar onbekende redenen behaagde het der rechtbank niet, dit getuigen verhoor te gelasten. Verzoekster beweert, dat het ver zoekschrift van Herman de Rijk (haar stiefzoon, op wiens verzoek zij werd ontzet! door dezen werd onder teekend. doch niet gelezen. Verder worden de namen opgege- van van hen. die bewijzen kunnen, dat verzoekster niet wegens huur schuld uit haar huis word gezet en dat zii niet naar een andere woning heeft omgezien. ..Hare armoede", zegt het verzoek schrift, „veroorzaakt niet, dat zij (wed. De Rijk) hare kinderen zonder toezicht zou laten. Ware armoede een misdrijf, de helft van Nederland's be volking moest worden ontzet". En het besluit „Op deze gronden heeft zij de eer te verzoeken, dat het den Hove mo ge behagen, het ingesteld appèl te verklaren niet ontvankelijk, en in al len gevalle, met bevestiging der be schikking van de arrondissements rechtbank. d.d. 15 Juli j.L, ongegrond, met veroordeeling van den Voogdij raad in de kosten van beide instan- tiën." „INTERNATIONAAL" GESCHIL. Zondagnamiddag te 5 uur ontstond op het Gevers Deynooiplein te 's Gra venhage, bij het rangschikken van de file bij lijn 9, een botsing tusschen den Amerikaanschen gids van een, door hem geleid, gezelschap en een politie agent, dien do gids, meenende dat zijn gezelschap minder goed bejegend was, nog al hardhandig te lijf ging. Vooral ook, omdat men zich onder ling niet goed verstaanbaar wist te maken, gaf dit aanleiding tot een hee- le opschudding, waarbij de politie commissaris Sypkens en zelfs beamb ten van het Amerikaansche vice-con sulaat te pos kwamen. Ten slotte werd alles in der minne bijgelegd. De Amerikaansche gids maakte zijn ver ontschuldigingen. De politieagent kwam er het slechtst af: niet bebloed gelaat en gehavende tanden. ONGELUKKEN. De tlians geëindigde kermis te Mid delburg heeft aan twee personen het leven gekost. Den eersten dag, Donderdag 28 Juli, werd een zesjarig jongentje door een wagen aangereden en overleed aan de gevolgen, en op den laatsten dag, Zaterdag j.L, kwam een 18-jarig dienstmeisje op zeer droevige wijze om het leven. Deze dienstbode, R. G. genaamd, afkomstig uit Veere. en joas sedert korten tijd in betrekking bij de fami lie Van P.. te Middelburg, geraakte in den stoomcarousseel beklemd tus schen een paard en een bootje. Direct verliet het meisje den ca- roussel en begaf zich op straal, waar zij spoedig op een stoep ineenzakte. De ongelukkige werd binnengebracht bii een der omwonenden en genees kundige hulp werd ingeroepen. Dit mocht echter niet meer baten, want e enige oogenbljkken later overleed zij. steeg hij op voor het hoogte-record. Daar de barometer tot het registree- ren der hoogte echter niet meer werk te, was h'; gedwongen neer te dalen uit een hoogte van 1500 Meter. IIIJ daalde op indrukwekkende wijze, 50 seconden gebruikende voor het dalen uit een hoogte van 1000 Meter. VLIEGSPORT. DE TOER DOOR OOST FRANKRIJK. Gisteren waren om het vliegkamp te Issy-les-Moulineaux 500.000 toe schouwers saam gestroomdom naar de verrichtingen der aviateurs te zien. Het weer was prachtig en enkele vogelmenschen deden proefvluchten. Te kwart over vijf in den morgen stéeg de eerst aviateur op en te 7.50 werd bericht ontvangen dat Aubrun te Troyas gearriveerd was. Ook Le- blanc en Lindpaintner kwamen aam Masnet verdwaalde ln den mist. De menigte was zeer enthousiast. Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. Eduard Meyer beproefde gisteren de Zuiderzee van Stavoren naar Enk huizen over te zwemmen. Het schijnt hem echter niet gelukt te zijn, want later werd van den zwemmer een te legram uit Stavoren ontvangen, Meyer is dus waarschijnlijk door den stroom afgedreven en heeft den tocht opgegeven. WIJNMALEN. Wijnmalen maakte te Mourmelon Le Grand een schitterend debuut op zijn tweedekker-Farman. Maandag ochtend ie 6 uur is hij te Reims opge stegen. Hij zweefde boven de cathe- draal op een hoogte van 700 meter. Na een uur gevlogen te hebben daalde hi te Chalons. Iiij dnalde prachtig ui een hoogte van 1000 meter. Na een korte rust van zijn tocht van 60 K.M. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. No. 16 van „De Luchtvaart" bevat: De eerste vlucht door een Hollander boven Neerland's bodem. De vlieg- demonstratie te ïleerenveen. Iloe kan men het weer voorspellen. Rangschikking der motarvliegers vol gens Soreau. Eenige echtgenooten van- aviateurs. Louis Paulhan's leven en werken, door hem zeiven verhaald. De vliegwedstrijden te Reims ln 1910. KLeine mededeel in- gen. Het laatst verschenen nummer van ..Eigen Haard" bevatDe Brussel- eche tentoonstelling. Zijn keuze, door M J. Salverda de Grave—Her derschei. Monnikendam, door P. Fransen Jr. Oude Hervormde Kerk door Jero. de Vries. Een nat dagje, door J. A. Doesburg Lannooy. Voetbalwedstrijd door Bé Stolk. Overtoomsche schutsluis aan den Sloterstraatweg te Amsterdam. M. Boltes. Dr. Ph. J. Hoêdemaker. Binnenkort verschijnt te Amsterdam een nieuw weekblad, „De Nieuwe Am sterdammer", onder redactie van Dr. J. C. Eringaard en Th. M. Ketelaar, lid van do Tweede Kamer. Het zal gewijd zijn aan Staatkunde, Sociale Wetgeving. Vraagstukken van den dag, Wetenschap, Kunst en Letteren. Voor één of meer van deze onderdec- len hebben hun medtwejking toege zegd de heeren Ch. B. H. Boissevaln, G. Bolkestein, Prof. Dr. H. Brugman?, Prof. Dr. D. van Embden, Mr. A. B. Gomperts. Mr. J. N van Hall, J. van Hettinga Tromp, Mevr. Van Itallie— Van Ernbden, Prof. Dr. Ph. Kohii- stamm, Mr. M. A. H. L. van Lier, Si mon Maris, Mr. A. Perel, Kl. de Vrie9 Szn., Mr. J. H. van Zanten en an deren. Bij elk nummer van het weekblad zal een plaat worden gevoegd, ont worpen door Th. van Doesburg. Gemengd Nieuws DUUR VLEESCH. De vleeechprijzen in Duitschlaud stijgen weer voortdurend, ln meer dan 40 steden zijn in den laatsten t.ji verhoogd, en een nieuwe opslag schijnt onvermijdelijk, daar de vee- prijzen zoo hoog zijn, dat de slagera anders met verlies zullen moeten wec ken. In Neurenburg heeft het dage- lijksch bestuur van de gemeente offi cieel toegegeven, dat de vleeechprijzen alleen ten gevolge van de buitenge wone stijging van den prijs van het vee zoo sterk de' hoogte in zijn ge gaan. Het schijnt, dat de coöperatieve ver- eenigingen voor den verkoop van ven voor de verhooging van de veeprijzen ten deele verantwoordelijk zijn. Zij zijn er op uit, de tussckenhand te on derdrukken, maar in dier voege, dat de winst die de tusschenhand vroe ger behaalde, nu in haar geheel aan den veehouder komt Indien de rog co ring geene maatregelen neemt, vreest het slagersgilde voor een herhaling van de vleesclischaarsckte van 1906. De vleasehhouwers zijn het er over eens, dat een openstelling van de grens voor slachtvee het eenige af doende middel zou zijn. CHOLERA TE PETERSBURG. Volgens een bericht uit St. Petera burg hadden zich Vrijdag 102 nieuwe gevallen van cholera voorgedaun.-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1