NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8321. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 10 augustus i9ic a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarleml-^o Haarlem van 1—5 regels 1 elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnemet" aanzienlijk rabat. gemeente). 1-30 Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-bo (gy 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant GöHusfreerd Zomïagsblad, 'voor Haarlem' t I I I 037H Redactie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosffer. Directear J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuidcr Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. T^Iephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 11 AUGUSTUS. Gr. Kerk: Orgelbespeling 2—S uur. OM ONS HEEN No. 1181. Zomerzlekten. Ieder jaar komen in de maanden 'Augustus en September gevallen voor Van maag- en darmcatnrrh. Gevallen, lie in een paar uur zijn geëindigd en waarbij dan de patiënten, hoewel Blapjes, zich toch hersteld gevoelen. Andere gevallen, meestal van langer duur en die zelden eindigen met den dood. De eerste soort is zóó talrijk, dat we er niet van hooren, evenmin als we immers vernemen, dat Jan of Piet kiespijn of hoofdpijn heeft gehad, de laatste worden In de couranten Vermeld onder het opschrift dacht ziektegeval, waarmee dan bedoeld wordt de mogelijkheid uit te drukken, dat de patient aan cholera zou zijn overleden. Dit woord, dat op zichzelf al een geheimzinnigen en onaangenamen klank heeft, treft nog te meer door de verhalen, die we hooren over epide mieën in warme landen. Wij Neder landers moeten evenwel weten, dat Bood ra we een angstige fantasie tot Vust hebben gebracht, het gevaar voor cholera in ons land zoogoed als niet bestaat Tot goed begrip van de zaak mag nog wel even in herinnering worden gebracht, dat in Nederland twee soorten van cholera wel en deugde lijk moeten worden onderscheiden de cholera nostras of inlaDdsche cholera en de cholera a s i a t i c a. De eerste is feitelijk niet anders dan een heftige maag-darm-catarrh, die 'met den dood kan, maar niet b h o e f t te eindigen. Hoewel de geval len door de doctoren met bijzonderen *org worden omgeven, schijnt de be smettelijkheid daarvan gering. De sterfte in Nederland daaraan is dan ook gering en ieder kan er zich voor wachten door voorzichtig te zijn in het eten van veel of onrijpe vruchten, In het drinken van verkoelende dran ken, kortom in 't algemeen door ma tigheid te betrachten bij' eten en drin ken. De cholera asiatica is een bezoeker, 'die zooals zijn naam al aanwijst van over de grenzen tot ons komt. Een gast, die in vroeger jaren met ontzet ting werd begroet, maar voor wien we nu niet meer bevreesd behoeven te we zen. Deze verklaring is lang zoo aan matigend niet als ze wel lijkt, de laat ste epidomie immers, die in ons land woedde, kwam voor in het jaar 18G8, zoodat we kunnen zeggen, dat we meer dan veertig jaar van deze plaag verschoond zijn gebleven en dat de cholera asiatica voor ons niet meer is dan een nijdige hond, die zijn tan den heeft verloren. Waarschijnlijk zouden wij in beschaafd Europa de Aziatische cholera alleen nog bij overlevering, als historische herinne ring kennen, zooals pest en me- lanlschheiö, wanneer niet twee dag reizen ver een land lag, aardrijks kundig deel uitmakende van het be schaafd Eurojja, maar inderdaad be- hoorendc tot het half barbaarsche Azië, een land waar men de goede eigenschappeu zoekt, maar waar de gebreken en tekortkomingen op de brutaalste manier worden uitgestald, waar het meerendeel der bevolking dom en onwetend is, een groot ge- deoltc van de administratie steelt, de regeering in handen van een kliek en do politie oppermachtig is. Ik behoef niet te zeggen, dat ik Rusland bedoel, dat als een blcodroodc Vlek de kaart van een beschaafd werelddeel ont siert. Daar worden, ja zeker, maatregelen van hygiène van bovenaf gelast, maar *lj bereiken bun doel niet, omdat de groote menigte te dom is om er de beteekenis van te beseffen. Zoolang niet achter lederen m o u J i k een gendarme kan worden gezet, die op zijn doen en laten let, heeft een alge- meene gezondheidsmaatregel geen nut. En de groote mogendheden, die met praal van wapenvertoon plegen op te treden ln een kleinen staat als Marokko, of een onnoozel eiland als Kreta, zouden heel wat beter doen met eens orde te stellen op de zaken ln Rusland, daar eens een groote zui vering houden, do dievenbende in de ambtenaarswereld te verjagen en Rusland langzamerhand op te lelden tot de belangrijke positie, die het uit kracht van zijn omvang en natuur lijke rijkdommen in de rij der Euro- peosche volkeren behoorde in te ne men. Dat zou voor Rusland en voor ge- Teel Europa een weldaad zijn. Maar daartoe komen de regeeringen niet, omdat ze elkaar niet vertrouwen Maar ik dwaal af. Waarom de Azia tische cholera voor ons in Nederland en in het bijzonder ln steden als Haarlem hare verschrikking heeft verloren, Is licht te zeggen. Na de laatste epidemie heeft men overal ln den lande de ontzaglijke beteekenis ingezien van zuiver drinkwater, ver nietiging van kleeren, dekens, bedde- goed en andeTe dingen, die met een choleralijder in aanraking waren ge weest en grondige ontsmetting van wat bezwaarlijk voor verbranding vatbaar was .bijvoorbeeld de woning. De twee laatste maatregelen evenwel kunnen niet als de belangrijkste be schouwd worden, omdat zij dan eerst worden toegepast, wanneer de ziekte er eenmaal is. Het ware doel der hy giène moet natuurlijk zijn de ziekte te voorkomen, omstandigheden te scheppen, waarin zij niet tot uiting raken kan. In dat opzicht heeft het algemeen gebruik van zuiver drink water ontziHijke weldaden bewezen. Dit is meer dan zuivere theorie. Het voorbeeld van Hamburg en Altona levert daarvan het tastbare bewijs. Hoewel deze twee steden onmiddellijk aan elkander grenzen, ja zelfs in el kaar overgaan, is bi] een cholera- epidemie gebleken, dat terwijl 30 pro cent der bevolking van Hamburg ziek lag, in Altona zich alleen eenige ge vallen voordeden, die uit Hamburg waren ingebracht. De eenige verkla ring. die men daaraan kon geven, was dat in Altona het Elbewater goed gefiltreerd, in Hamburg datzelfde water ongezuiverd werd gedronken. Als we van dat verschil lezen, hoeveel beter moeten wij, bewoners van Haarlem en omstreken, er dan aan toe zijn, die de periode van rivierwa ter drinken, zij het dan ook gefil treerd, reeds lang voorbij zijn en het geluk hebben, het zuiverste water te bezitten dat te krijgen is, bet water van de duinen. Onze geneeskundige dionst is waak zaam. Dat hebben we het vorige jaar ondervonden, toen zich cholerageval len voordeden in Rotterdam, dat door zijn bezoek van tallooze vreemde sche pen licht voor de ziekte openstaat Met krachtige maatregelen is onver wijld de uitbreiding gestuit en hoewel zich hier en daar een verspreid «reval heeft voorgedaan, tot een epidemie is het nergens gekomen. Op dit oogenblik verkeeren wij weer in de periode van de maag- en darmcatarrhen. We hebben in de cou rant kunnen lezen van enkele ernsti ge gevallen in een Amsterdamsch ge zin en in dit nummer meldt onze cor respondent te IJmuiden, dat een geval van wel geconstateerde cholera is waargenomen op het stoomschip L o u g a, dat daar van Petersburg was aangekomen. De mogelijkheid is niet buitengeslo ten. dat zich opnieuw hier of daar een geval in Nederland zal voordoen. Moge Haarlem en omstreken daar van, evenals het vorig jaar, ver schoond blijven waarom de kans daarop zeer groot is, heb ik hiervoor aangetoond. Maar de openbare ge zondheid bestaat niet, en kan niet be staan, dan bij algemeene samenwer king. Daarom zullen verstandige menschen in deze dagen geen heftig verkoelende dranken gebruiken, al leen rijpe vruchten eten en dan nog met mate, het lichaam ln alle opzich ten rein en zindelijk houden, geen misbruik maken van alcoholische dranken en overigens leven, zooals zij gewend zijn te doen. En wanneer na dit alles nog onre delijk^ angst voor cholera bij hen mocht zijn overgebleven, dan kunnen zij die verjagen met de overweging, dat de helft van de menschen voor die ziekte al bij voorbaat onvatbaar is gebleken te zijn. Een en ander rechtvaardigt wat ik eens een medicus heb hooren zeggen „ik ben veel banger voor roodvonk en longontsteking, dan voor cholera I" J. C. P. Stadsnieuws De loonregeling van de Gemeente werklieden. Gisteravond werd in de bovenzaal der Soc. Veroeniging een bijeenkomst gehouden, door den Hond van Nederl. Gemeente-Werk!., afd. Haarlem be legd, waarin de lieer N. van Hinte uit Rotterdam de door B. en W. ont worpen loonregeling besprak. Ouder de aanwezigen bevonden zich ook de Gemeenteraadsleden Schram, Sliugenberg, Rinkema, Bre- gonje en Van de Kamp. De zaal was vrij goed bezet- De hear L. J. C. Poppe, die de ver gadering leidde, deelde mede, dat het plan om deze vergadering te honden bij het bestuur van den Bestuurders- bond was opgekomen, zoodra het door Haarlem's Dagblad kennis had genomen van de voorstellen van B. en W. Daarom had men zich ver staan met den Hond van Nederl. Ge meente-Werklieden, wiens secretaris, de heer Van Hinte, thans de loonre geling bespreken zou. De heer Van Hinte ving zijn rede aan door te herinneren aan de hier vier jaar geleden plaats gehad heb bende bijeenkomst naar aanleiding van 't ontslag van een gemeente-werk man. Die vergadering had tot resultaat, dat een afcL Haarlem van den Bond werd opgericht. Toen had de Raad al een Commis sie benoemd om het Werkliedertregle- inenl te wijzigen. Nu zijn de wijzigingsvoorstellen eindelijk geheel gereed. De arbeiders kunnen dus niet zoo verbazend roe men over den spoed, waarmee hun be langen behartigd zijn. De thans verschenen voorstellen hebben aan veler verwachtingen den bodem ingeslagen. Spreker stelde hierbij echter op den voorgrond, dat men zeker 't goede er in waardeerde, maar men stond hier in de eerste plaats als vakvereni ging, die in de eerste plaats voor de belangen der arbeiders moest waken. Daarom moot getracht worden de loonregeling zooveel mogelijk te ver beteren. Het adres van den Raad der Christ, vakvereen. noemde spr. „onbenullig samengesteld," daar er geen of wei nig motieven genoemd worden, waar om men de gevraagde verhoogingen verzocht. In den breede bestreed spreker het voorstel van B. en W. om de ingeko men' adressen (de rvakvereenigingen) voor kennisgeving aan te nemen. Willen zij daarmee zegegn, dat de Raad zich niet moet storen aan de arbeiders? H. en W. geven toch toe, in den aanhef hunner voorstellen, dat het mogelijk is, dat er fouten aan de loonregeling kleven. Waarom houdt men dan geen rekening met de wen- schen der werklieden, dan zouden die fouten vermeden kunnen worden. En hoe zullen B. en W. nu achter de fouten komen? Door de arbeiders? Er is niet eens de moeite genomen, noch door B, enW,, noch door de directeu ren om de werklieden, de mede-con tractanten dus, te hooren bij de sa menstelling der loonregeling. Is dat een goede gang van zaken?, vroeg spr. Is dat niw. om 't zacht to zeggen t verwaarloozen van datgene, waar de Raad z'n voordeel mee had kunnen doen? In art. 9 van het Werkl.-reglement worden de or ganisaties toch erkend, wanneer het grieven geldt te beslechten, nu niet, nu de Gemeente direct als werkgeefster optreedt? Men moge het aangenaam vinden of niet, de organisaties zijn er nu eenmaal en ze gaan niet weg. En wij, zegt spreker, schuiven de schuld van ons af en op het college van B. en wanneer er een slechte geest komt onder de Gemeente arbeiders. Wij aanvaarden die schuld niet. (Applaus). Spreker hoopt, dat de Raad dit deel van het voorstel zal verwerpen. De heer Van Hinte vestigde de aan dacht thans op de gunstige bepaling, dat de ioonsverhooglng terugwerken de kracht zal hebben tot 1 Januari LI. en besprak de kwestie aan de Licht fabrieken, waar de heer Blokhuis aan verschillende werklieden meedeelde, dat bun loon verminderd zou worden, liet Hoofdbestuur van den Bond heeft zich toen tot den Directeur gewend, die geruststellende verklaringen af legde. Thans kwam spreker tot de eigen lijke loonregeling. Degenen, die de tien klassen hebben vastgesteld, heb ben zoo fijn de nieren geproefd, zei de heer Van Hinte, dat zij op 60 cents precies kunnen zeggen, hoeveel een werkman waard ls. Die verdeeling in tien klassen, telkens met 60 cents op klimming laakte spr. zeer, wijl hij daarin zag een poging om de arbei ders te verdeelen en naijverig op el kander te maken. Uitvoeriger stond de heer Van Hin te stil bij de kwestie of in een Ge meentebedrijf dezelfde loonen moeten gegeven worden als in 't gelijksoor tig particulier.bedrijf, of wel, dat het loon moet bepaald worden naar de behoeften van het gezin. Wil men het eerste systeem aan vaarden. dan moet men den arbei ders ook dezelfde rechten toekennen, als aan hun makkers in het particu liere bedrijf o.a. het recht van sta king om de loonen verbeterd te krij gen. Maar oordeelt men, dat het sta kingsrecht niet toegestaan mag wor den, omdat staking van een gasfa briek, waterleiding, reinigingsdienst de geheole gemeenschap benadeelt, en niet slechts enkele personen, als in een particulier bedrijf, dan moet men daarmee-ook rekening houden en den arbeiders een loon naar be hoefte toekennen. De eisch van loon naar behoefte wordt gedeeld door den schrijver van een onlangs in do libe rale N. R. Ct. verschenen artikel, waarin aangedrongen wordt ophoog loon voor goed werk, opdat de ar beiders behoorlijk kunnen leven. Ook de heer Raymakers zeide in de Kath. Sociale Week, dat de kwestie van vraag en aanbod niet in de eerste plaats mag komen en minister Heems kerk oordeelde bij de tractementsher- ziening der rechters, dat een hooger loon bij 't klimmen der jaren niet ge geven werd omdat de rechters bekwa mer werden, maar omdat de bezoldi ging behoort te stijgen naarmate de financieele lasten van het gezin meer cn meer op de schouders gaan druk ken. Spreker hoopt, dat de vrljz.-demo craten in den Haarlemschen Raad verbeteringen in dezen zin zullen voorstellen, daar him hoofdorgaan „Land en Volk" de voorstellen van B. en W. voor belangrijke verbeteringen vatbaar acht. Maar komt men tot een loon naar behoefte, dan mag gevraagd worden: Hoe hoog is die behoefte? De R. K. schrijver Lambert Poel zegt in „Hoog Ambacht": Achttien gulden Is beslist noodzakelijk. Spre ker meent, dat een heel gematigde eisch is 14. Maar onder de li mag ook niet gegaan worden. (B. en W. stellen 10.80 als het laagste loon voor). Monquette, niet iemand die met een rooden kool staat aangeteekend; zei spr. heeft in zijn proefschrift, waarop hij te Utrecht promoveerde, betoogd, dat 14 het minimum loon is. Hij heeft op grond van waarno mingen bij 850 kinderen gevonden, dat de arme kinderen te Utrecht ge middeld op 13-jarigen leeftijd 10 c.M. korter waren dan de rijke kinderen, 7 KG. minder wogen, meer ontvan kelijk waren voor ziekten en dat on der hen veelvuldiger sterfgevallen voorkwamen. Hij constateerde, dat de schuld alleen lag aan te lage loonen, die ondervoeding veroorzaakte. In verband hiermede constateerde spreker, dat elke stem door een Raadslid uitgebracht voor een laag loon misschien beteekenen zou 't doodvonnis over verscheiden arbei ders-kinderen. De heer Van Hinte laakte het, dat men hier in het weelde Ilaarlem durft voor te stellen 10.80 loon uit te kee- ren. Dat minimum-loon noemde spr. een ergerlijken teruggang. Hij wees er verder op, dat verschil lende menschen, die hetzelfde werk verrichten verschillend worden bezol digd- Een eerste bankwerker bij de Gas fabriek is geplaatst in de Sste loon- klasse, en een machinist-bankwerker (waterleiding), die dus meer moet kennen dan de eerste bankwerker, stelt men in de 5e klasse. B. en W. hebben nog verschil weten te ontdekken bij de teerpompers. Ze maakten er twee klassen van. De eer ste kL pompers, die 't gezondste werk doen (buiten) krijgen het hoogste loon (4de klasse) en die in de fabriek in den kolendamp staan te werken ko men in de 2de klasse. De gravers (waterleiding) staan in de 3de klasse aangegeven (gasfabriek) de grondwerkers, die hetzelfde werk doen, werden ondergebracht in de 2o Een helper bij de waterleiding, die filters schoon te houden heeft, komt in de 3de klasse en e>en helper bij de Gasfabriek, die als fitter 't accurate werk moet doen, maar in de 1ste klas se. Iemand, die op den fitterscursus van den heer Blokhuis steeds de bes te was, komt nu in de 1ste klasse! Ar beiders, die aan do Gasfabriek het zelfde werk doen als die aan bet Slachthuis staan in de 2e klasse en de laatste in de 4de klasse. Zoo is de loonregeling maar losjes ineengezet. Had men de arbeiders ge hoord dan had men zich deze blamage gespaard. Wat de werklieden willen is een twee-klassen-stelsel: vaklieden 15; niet-vaklieden 14. De drie driejaar! ij ksche periodieke verhoogingeu van 60 cts. noemde spr. zoo schraal als het maar kan en een beetje ergerlijk. Want 't beteekent een jaarhjksch opslag van twee dubbeltjes per week. Stem: Alleen als je goed oppast! (gelach). De werklieden vragen drie twee- jaarlij ksche opklimmingen; dat is nog beneden de eischen van 't Bondspro- gram, dat 50 cents verbooging per jaar vraagt. In verband hiermee vestigde de heer Van Hinte de aandacht op het steeds stijgen van de prijzen der le vensmiddelen. Volgens zijn gegevens steeg het brood Ln 6 jaar 4 cts. in prijs en op sommige plaatsen de wo- ninghuur met 50 cents in de week. Daarmee moet men rekening houden met de bepaling dear toekomstige loo nen. Voorts betoogde spr. het "goed recht va nden arbeider op kunstgenot en ontwikkeling. Aan het slot behandelde de heer Van Hinte eenige kleinere dingen uit het Raadsstuk. Hij bestreed het, dat de brugwach ters weer een afzonderlijke categorie moesten vormen, omdat zij ook poli- tie-dienst doen. Er zijn nu al genoeg categorieën, zei spr. Omtrent de contróle van den ge neeskundige op zieke ambtenaren en beambten, merkte spr. op, dat in zijn instructie moest worden vastgelegd, dat hij de verplichting heeft, om over leg te plegen met den huisarts. ln Rotterdam was het voorgeko men, zei spr., dat do huisarts een zie ken Gemeenteworkman verbood aan 't werk te gaan. De controleerende ge neesheer zei echter, dat hij moest gaan werken. Hij deed het en na vier weken was de man dood. Dit voorval heeft den coniroleerenden geneesheer er toe gebracht, dat hij thans wèl met den huisarts overlegt. Spreker wenschte verder, dat geen vergoeding voor kleeding toegekend word, maar de kleedingstukken zelf door de takken van dienst zouden verschaft worden. Dan hekelde hij de bepaling, dat fitters, die des Zondags gedwongen zullen zijn 12 uur thuis te blijven, daarvoor maar 4 uur loon uitbetaald krijgen. Andere fitters krijgen v» voor elk uur thuis wachten op Zon dag 1/180 van 't weekloon. Spreker eindigde met een woord van opwekking tot toetreding tot de or ganisatie. BESPREKINGEN. Verscheidene werklieden kwamen mei grieven tegen de nieuwe regeling voor den dag. Een ketelstoker 2de klas aan de gasfabriek zei, dat hij maar ƒ14.80 kreeg omdat hij des zomers minder te doen had. Die aan de Electrische Ccn trale krijgen 16.80. Een ander klaagde er over, dat hij vroeger in 6 dagen 12 verdiende. Nu zal hij daarvoor 7 dagen moeten wer ken, daar hij ook des Zondags moet arbeiden. Naar aanleiding van de bewering, dat de Bond van Nederl. Gem.-Werk- lieden socialistisch zou zijn, zette de heer Van Hinte uiteen, dat in.de S. D. A. P. en de Bond den klassenstrijd erkenden. Maar daarom is de Bond nog niet socialistisch. Want men streeft niet naar de socialiseering van grond- en productie-middelen, als de S. D. A. P. Wat de S. D. A. P. doet als middel om te komen tot die eocialiseering: Versterking en verbetering van de arbeiders, bezigt de Bond als doel. Verder beoogt hij niets. Het laatste van de besprekingen was eenigszins levendig van toon, toen de heer Van Hinte debatteerde met de heer en Van Zeggelen en Over- beek van de Christelijke organisaties over hun adres aan den Raad. De heer Overboek meende, dat de Bond veel te veel vroeg, daardoor zou er niets van inwilliging komen. De heer Van Hinte laakte deze op merking zeer. Z i. gaf dit aan het Gemeentebestuur een sterk wapen te. gen de verzoeken der werklieden in handen. De heeren Van Zeggelen en Overbeek zeiden overigens veel te kunnen on derschrijven van hetgeen de heer Van Hinte gezegd had. De heer Van Hinte noodigde de be stuurders der Christ, organisaties uit tot een openbaren debatavand. Na afloop der bijeenkomst werd aan de deur gecollecteerd voor de uitgestotenen te Enschedé. Hinderwet B. en W. van Haarlem maken be kend. dat van heden op alle werkda gen. van des voonniddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 23 Augustus e.k., 's namiddags te 11/4 uur, ter ge meente-secretarie (7de afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen \an 1L T. van den Broek, om vergunning tot oprichting van eene bewaar- en ver werkplaats van lompen in het bene dengedeelte van het perceel aan het Krom No. 47. Van H. Eijbers, om vergunning lol uitbreiding van de koek- en banket bakkerij in het perceel aan de Pieter KiesstraaX No. 12. Van Gebrs. H. ca F. Kimman, om vergunning tot uitbreiding van de wagenmakerij en smederij in het per ceel aan den Wagenweg No. 8, door bijplaatsing van een electro-molor van 10 paardenkrachten, een draai bank, een boormachine, een Blijpkop en een freesmachine. Van J. H. Romijn, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan den Zijlweg (Zijweg) No. 4 rood. Van P. Hoogendoorn, om vergun ning tot oprichting van eene hout draaierij, witwerkerij en schaatsen- slijperij. waarbij als beweegkracht een gasmotor van 2 paardenkrachten zal worden gebezigd, iu het perceel aan de Hagestraat No. 5. En dat op den veertienden dag na heden, zijnde 23 Augustus e.k., en wel des namiddags te 11/4 uur, op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwarcr tegen 't oprichten der inrichtingen in te brengen. I. O. G. T. Gisteren is hier ter stede opgericht een Haarlemsche loge van de Inter-; national Order of Good Templars. Bekroning. De firma J. Sabelis Co. alhier It op de Brusselsche tentoonstelling be kroond met de gouden medaille, bo vendien is een van de door haar daar geëxposeerde ruiten van geschilderd en gebrand glas, aangekocht voor do verloting.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1