NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8324. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 de omstreken en franco per post - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenfiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Tejephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 14 AUGUSTUS. Brongebouw: Concert flaarlemsch Mi :.ekkorps, 8 uur. Te Kroon: Ned. Operette-Ensemble: „U i doilarprinses," 8 uur. 1 iosc. Theater, Gr. Markt: Voor sts lingen van 2 uur af. andvoort, Olympia Palace: De Gi af van Luxemburg, 8 1/4 uur. OM ONS HEEN No. 1184. H. vaa den Berg. Dezoi dagen had ik in een artikel onder den titel Zomerziekten gelegenheid een en onder te zeggen 'ever maatregelen van hygiëne F.n daarbij kwam mij de persoon van den heer H. van den Berg, arts alhier, in 3e gedachte, znodat ik hier zijn, naar algemeen erkcud zal worden, zeer welgelijkend, portret geef, genomen op het oogeublik, dat hij naar de Raadszaal gaat. Hij is het inderdaad op en te op, in zijn hem cigenaer- 'digc houding, de armen langs het lijf, een pnrapluie onder den rechter arm geklemd en een sigaar in den moed Want van liet uicotinekruid is doktor Van den Borg een vriend. Als 's mid dags in de Raadsvergadering het klokje van half vijf, het officicele ver lofuur, slaat is hij niet een van de laatsten, die er den brand injaagt en de eerste rookwolkjes voor zich uit puft, met al het zichtbaar genoegen van iemand, die eenigen tijd iets aan genaams moest ontberen. Den 30sten Maart van dit jaar is hij 66 jaar geworden, wat we hem niet zouden aanzien en ook'als Raadslid behoort hij tot de ouderen. Na Jhr. Mr. van Styrum, die thans ona oudste Raadslid is en in 1SS9 daartoe werd verkozen, komt in 1891 een rij vun Raadsleden, waaronder ook de heer Van den Berg behoort. Negentien jaar heeft hij dus de ge meente vertegenwoordigd en zich, zooals ook van iemand als hij te ver wachten was, in het bijzonder toege legd op zaken, die de gezondheidsleer betreffen. Het was een eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat 'de Raad hem vier maanden later her- •benoemde als gemeente-geneeskundi- p Deze functie is trouwens de eeni- go nder de gemeentelijke ambten, die niet het Raadslidmaatschap vereenig- baar is. En overigens dient de heer Van den Berg de gemeente in genees kundigen zin sedert 1893 als lid van de Commissie van toezicht op de Stads-,-.. <theek en sedert 1901 als regent van het St. Eliza beths-gast- hnis. Het verwondert ons dan ook niet, wanneer wij van hem in den Raad blijk van belangstelling hooren in de geneeskundige armverzorging, in den geur van het water der stadsgrachten, in de verplaatsing van de chilerajba- rak en in een quaestie omtrent een Róntgen-inrichting. Die zaken beh >o- ren als van zeif tot den kring van zijn bemoeiing, maar bij trekt den cirkel wij Ier. Niet alleen heeft hij aan dacht voor onderwijszaken, maar hij Is ook wat ik z<>u willen noemen de man van het openbaar verkeer. Wie de onderwerpen verzamelt, waarover hij in den loop van de jaren al zoo het woord heeft gevoerd,, komt tot de overtuiging, dat hij als medicus over al in de stad komt en daar ook zijn oogen den kost geeft. Tnsschen de pa tiënten door wordt hij Raadslid. Kan de Assendelverlaan niet verbeterd worden vraagt hij in 1SG3. En boe staat het met 't aan één kant inrij den van de Lange Vee:straat? Dan pleit hij in 139."> voor hel behoud van de brug over de Ringvaart., wijst in 189G op het bouwvallige huisje aan de Baan, sedert verdwenen, op den slechten toestand van de verlengde Rollandstrant en ZuUIpelderstraat, In 1900 op dc bezwaren van het rijden over -Ho Grevesteenenbru? in 1908 stelt hij voor een fontein te stichten vóór het Paviljoen, die denkelijk wel anders uitgevallen is, dan hij ver wachtte. En tusschen dit alles door geeft hij ook acht op wat in die stra ten leeft of zich beweegt. Er loopen veel honden zonder penning, waar schuwt hij in 1898 en meermalen klinkt zijn klacht over woeste wielrij ders „ze rijden zoo gevaarlijk hard om de hoeken, mijnheer d voorzit ter." De leden van den Raad weten dus, dat als de heer Van den Berg het woord heeft, hij na een eigenaardig geluid met de lippen te hebben ge maakt, spreekt over practïsche onder werpen. In theorieën verdiept hij zich BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de maand Juli kwam te Bloe- mendaal bij de paarden van drie ei genaars een geval van paarden- schurft voor; te Haarlem kwamen drie gevallen van paardenschurfi voor bij de paarden van één eige naar. Gesnapt. Hedenmorgen werd op het Hout plein aan een jonge dame, die er voorbijkwam, Mej. B. K., haar hand taschje ontrukt, waarin o.a. een portemonnaie met eenig geld gebor gen was. De dader werd per fiets achter volgd en gegrepen, het bleek te zijn de 17 jarige \V.a alhier. Ds. J. W. KNOTTENBELT. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan den heer J. VV. Knottenbelt, pred. bij de Ned. Hervormde gemeente te Haarlem, op diens verzoek eervol emeritaat ver leend tegen 1 September. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Koninginnedag. De vereen tging Koninginnedag gaat op 31 Augustus met zijn leden en kinderen 'n boottocht maken naar Zaandam. Des morgens wordt op het niet„wat kunnen we doen is de vraag, die op den bodem ligt van al zijn betooeen. Het is volmaakt in de- lijn, dat hij voorzitter is van het Witte Kruis, dat met zijn douche-bad huizen practfscb strijd voert tot be vordering van de hygiène. Practisch is hij ook nog in dit op zicht, dat hij op zijn tijd weet te zwij gen. Dat is een veel grooter kunst, dan spreken. In den Raad het woord voe ren, kan iedereen, maar je mond hou den als je niets bijzonders te zeggen hebt, of als een ander hetzelfde al heeft aangevoerd, is zoo gemakkelijk niet. Wat blijkt uit menig overbodig betoog. Als de lezer dus den heer Van den Berg naar den Raad ziet stappen, zoo als onze photograaf hem getroffen heeft, dan weet hij nu, dat ens Raads lid denkt, niet„.hoe kan ik vandaag over de zaken der gemeente praten maar wel„wat kan ik voor de ge meente DOEN En zulke menschen moeten wij heb ben I J. C. P. Stadsnieuws Staalwater. De Drinkhui dier Staalwaterbron- nen werd gisteren door 53 personen bezocht. ONS AANSLAGBILJET. De doorschijnende enveloppe, waar in onze hoofdredacteur zijn aanslag biljet voor de plaatselijke directe be lasting ontving, was zoodanig dicht geplakt, dat ze zonder scheuren kon worden geopend. Voor een dergelijk biljet achten wij dat niet gewenscht, maar we zouden er geen melding van hebben gemaakt indien met een van onze vrienden ons had laten zien, dat hij zijn aan slagbiljet in geheel open enveloppe heeft ontvangen. Hij deelde ons bo vendien mede. dat nog anderen de zelfde ervaring hebbeu opgedaan. Ons is gebleken, dat hei papier v&n deze enveloppen te glad is, zoodat ze, nadat ze aanvankelijk goed gesloten zijn, niet behoorlijk dichtgeplakt blij ven. De gom laat los. Een volgenden keer zullen deze enveloppen dan ook niet meer worden gebruikt. Men had ze genomen, omdat het schrijven van de adressen, 13000 in getal, er mee bespaard werd. maar het in drieen vouwen bleek ook veel tijd te kosten. De proel wordt dus niet herhaald. ..Silvia Silombra" als Ita- iiaansche opera. Een zeldzaam bh'k van waardee- ring ondervindt jhr. Van Riemsdijk's tooneelspel Silvia Silombramen zal het ook in operavorm kunnen zien. Een ltaiiaansch letterkundige i3 reeds bozig mol hel libreen een der eerste componisten vau den ic- genw oordigen tijd zat voor da mu ziek zorgen. Het zal een opera in vier bedrijver, worden, waarin slechts 8 A 9 personen zullen optreden. Koor zal er niet in meewerken, meldt het „Nieuws". Pretoriaplein aangetreden, waarop met muziek door enkele straten ge wandeld wordt naar de aanlegplaats. Ook voor Zaandam is reeds vargun ning gekregen om bij aankomst met muziek naar den speeltuin te wande len. Bij goed weer hebben de leden dus een aangenomen dag in het vooruit zicht. BENNEBROEK. Ongeluk Hedenochtend is in het gras nabij de Leidsche Vaart onbeheerd gevon den een fiets en een pet. Het dreggen in de vaart heeft nog geen resultaat opgeleverd. LISSE. Te 's Gravenhage slaagde cmze dorpsgenoote mej. S. D. Ie Fehre voor het examen Fransch L. O. HAARLEMMERMEER. Jubileum. Ter gelegenheid van het zilveren priesterschap, dat 15 Augustus door den zeereei w. heer P. J. Sehraven made, pastoor te Nieuw Vennep, zal worden herdacht, zal z-eer\v. van HUlegom uit feestc-i. k deze gemeente worden binnengeleid. Gezeten in een landauer, zal de jubilaris door een «erewacht te paard en een rijwiel- brigade van «ie grens der gemeente of worden geëscorteerd. Het f uifareoorps ..Concordia", te Nieuw-Vennep. zal den stoet tot aan de pastorie met muziek begeleiden. Raitenploag. Ou de bloembollenvelden in het midden dezer gemeente, op de zware kleigronden, ondervindt het bloetu- bollengevvas veel schade van ratten. Het is bijna onbegrijpelijk, hoeveel deze dieren wegslepen en afknagen. Hoewel er voortdurend veel raUen gevangen worden, schijnt hun aantal nog harder aan te groeien. Afdoende maatregelen tegen de plaag zijn tot heden niet met succes genomen. Varkensvlekziekte. Deze zoozeer gevreesde ziekte heeft in onze gemeente haar intrede ge daan en al verscheidene slachtoffers eeëischt Vooral in liet Oostelijk ge deelte komt het veel voor. Inenting tegen vlekziekte, volgens de methode Lorentz. heeft hier nog geen burger recht verkregen en wordt nog door weinigen toegepast. Binnenland OPENBARE LEESZALEN. De Haagsche correspondent van de Prov. Gr. Ct. schrijft: De aanstaande begrooting van bin nen! andsche zaken zal aan de vrien den van de openbare leeszalen en bi bliotheken in ons land een welkome verrassing brengen. Minister Heemskerk heeft, na het inwinnen van advies bij het bestuur der eVreeniking voor Openbare Lees zalen in Nederland en geheel in overeenstemming met de hem van die zijde gedane voorstellen beslo ten om ten aanzien van de bedoelde instellingen een geheel nieuwen koers in te slaan en ze van rijkswege krachtiger dan tot hiertoe ie steu nen. De steun zal zich voorshands bepa len tot de „openbare" leeszalen, die voldoen aan de criteria, welke het be stuur der vereeniging stelt bij de om schrijving van het doel der openbare leeszalen en bibliotheken: voor de geheele plaatselijke bevolking, zon der onderscheid van maatschappelij ke positie, godsdienstige overtuiging of persoonlijke ontwikkeling boeken en periodieken ten behoeve van stu die, practische voorlichting en ont spanning, beschikbaar te stellen. Niet alzoo aan al de 600 bibliothe ken en leeszalen, welke in ons land bestaan en waarvoor het centraal bureau voor de statistiek gegevens heeft verzameld, maar uitsluitend aan de 10 openbare leeszalen en bi bliotheken, die aan den eisch van 't bestuur voldoen, wil da minister voorioöpig uit 's rijks kas een bijdra ge verleenen, welke, door bemidde ling van de centrale vereeniging toe gekend en door of vanwege haar ge controleerd wat betreft de wijze van besteding, naar den maatstaf van een derde in de gewone jaarlijksche uit gaven zal worden bepaald, tot een maximum, voor één instelling, van 5000. In het geheel zal, naar dit plan, op hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1911 een som van 11.680 wor den aangevraagd, waarin een bedrag van 1500 is begrepen voor de Ver eeniging voor openbare leeszalen in Nederland, die over 1910 f 500 subsi die ontving, maar wier uitgaven door de uitbreiding harer bemoeiin gen belangrijk zullen stijgen. De ove rige f 10.180 zullen dan worden ver deeld over de leeszalen, hierna te noemen met liet daarbij voor elk ver melde bedrag: Alkmaar 275, Dord recht 1330, s-Gravenhage f 12U0, Groningen 1470, Hilversum 1200, Leeuwarden 925. Leiden 900, Sneek 880, Utrecht 1520 en Zutfen 480. HET ONGELUK MET DE „HOL- LANDLA." Reuter seint uit Londen d.d. 12 Aug.: Het stoomschip „Sparta", dat in het Kanaal in aanvaring is ge weest met het stoomschip „Hollan- dia van de Nederiandsche Lloyd, is in zinkenden toestand te Weymouth aangebracht. Volgens nader bij de directie van de Kon. Holl. Lloyd ontvangen draad loos bericht is de „Holiandia" naar Southampton opgestooind om daar te dokken. BRIEFKAARTEN. Een postambtenaar schrijft aan de „Telegraaf" Nu net reisseizoen in vollen gong is. viert Ook de prentbriefkaart hoogtij zij vormt een niet on bel an g- riik deel der inkomende en uitgaande correspondentie van elk postkante -r. Zeer begrijpelijk gevolg hiervan is, dat ook het aantal misbruiken in de verzending grooter wordt en dage lijks een aantal der ontvangen prent briefkaarten tegen strafport wordt uit gereikt. De oorzaak van deze- omstandig heid. die zoowel voor de postambte naren als het publiek onaangenaam is. moet eensdeels gezocht worden in de feiten, dal het publiek onbekend is met de desbetreffende bepalingen, en anderdeels in de omstandigheid, dat de boekhandel vaak kaarten in den handel brengt, welke óf ter ver zending met toegelaten zijn, óf niet beantwoorden aan de bepalingen, waarop zij op den voet van drukwerk kunnen worden verzonden. Zoo zij hier medegedeeld. dat Drentbriefkaarten met mica, oplegsels van gestampt glas en soortgelijke zelfstandigheden niet and-.rs dan in gesloten omslag, dus als brief kun nen en mogen worden verzonden, om reden van brandgevaar en beschadi ging van andere poststukken. Glipt er een enkele maal een dergelijke kaart door, dan heeft het niet-aizieu l oog van den postambtenaar deszelfs waakzaamheid bedrogen, doch mag dqaruit geenszins geconcludeerd woi den, dat dergelijke kaarten zijn" toe gelaten. Zoo zijn sedert afzienliarcn tijd prentbriefkaarten in den handel gc-bracht. waaraan zich miniatuur brieventasschon bevinden, die eene reeks stadsgezichten bevatten ook deze kaarten zijn niet anders dan als brief gefrankeerd, ter verzending toe gelaten. daar eene dergelijke aan hechting ongeoorloofd is en mitsdien in strijd met de desbetreffende bepa lingen. Ziehier twee gevallen, dia voornamelijk de boekhandel zich heeft aan te trekken, die de kooi vers van dergelijke kaarten op dc wijze van verzending en frankeering be hoort ie wijzen. Ten slotte zij het publiek or on be dacht, dat wil een prentbriefkaart als drukwerk behandeld en mitsdien slechts met 1 cent gefrankeerd wor den. zij niets anders dan den naam en woonplaats van den afzender mo gen bevatten alle overige uiededc.- lingen, als „Gegroet", „p. f.", ,,11. G.", „Dag" enz., zijn voor de post. uit den booze en volgt bcporting. Is een prentbriefkaart met 21,2 .cent gefrankeerd, dan Is de geliecie achterzijde en de linkerhelft van de voorzijde ter beschikking van den af zender, schrijft deze evenwel maar een woord op het gedeelte voor adres bestemd, zoo heeft de kaart liet ka rakter van brief gekregen, en kun do gelukkige geadresseerde naar 7 3,2 cent port in den zak tasten of het stuk weigeren. Ziellier de voornaamste euvelen waai aan een groot gedeelte der pront briefkaarten mank gaalhet publiek doe zijn voordeel met deze niededce lingen. BEBOSSC1I1NG BENOORDEN •T IJ. Door het raadslid Vliegon is een voorstel aan den Amsterdamsehen Raad ingediend, waarbij hij den Itaad de wenschelijkheid wil laten uitspie ken van den aanleg van een boscn van ongeveer 40 H.A. benoorden het IJ, en B. en W. uit te noodigen daar omtrent nadere voorstellen te doen. De voorgestelde grootte is ongeveer gelijk aan die van het Vondelpark In zijn verhooren voor «Ie Enquête commissie der Gemeen: e-ElectriCiteit- Werken te Amsterdam, hoeft de heer Ressmg ook, naar bekend is, den hoer Van Putten oóder-dirc teur van de Gemeente-tram. beschuldigd van te zijn omgekocht. De commissie heeft reeds in haar rapport medegedeeld, dat zij naar deze beschuldiging een speciaal onderzoek heeft ingesteld, en als resultaat daarvan verklaard, dat de onder-directeur van de tram naar haar overtuiging buiten elke verden king staat, en door haar ten volle be trouwbaar wordt geaoh: Indertijd heeft de heer Rassing voor de commissie ter illustratie van /i;u betoog verteld, dat een oude stud:2 vriend van hem. de lieer Fritz Cro mer. ingenieur van Siemens en II ;.- ke. hem in 1902 gezegd had „Eim n eulen Rat werde ich dir geben Hue dich für den Herrn Van Puiten", ik zeg zoo „Herr Van Pulten, wie so en hij geeft mij ten antwoord ,.£r stehi in stadtischem Dienst m l wird zu eleicher Zeit von uns gezahlt. Durch den haben wir di - Sirasseu- bahn Amsterdam in den Fingern." De Enquête-commissie beeft zich, dank zij de bemiddeling van het Duit- sche consulaat, in verbinding gesteld nic-t dan hear Cramer, op het ogen blik werkzaam te Bnenos-Ayree. Naar wij vernemen heeft de heer Cremer op dat uitvoerig schrijven der commissie om Inlichtingen een ere» uitvoerig antwoord gezonden, waarin hii ten cenerimnlö, ea met de moesla beslistheid ontkent iets in dc-zen zin met den heer P.eesir.g te hebben be sproken. of zich ook maar ecnigszins ongunstig over den hoer Van Putten te hebben uitgelaten. Dit schrijven is in handen gesteld

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1