NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang, No. 8325. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 15 AUGUSTUS 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 K de omstreken en franco per posf 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTEN TIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. T^lephoon Jnterc^6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG lü AUGUSTUS. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Vereenigiiig: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en \V. achten de aanstelling van twoe leeraren in boekhouden en hun- deisrekenen aan de Avondschool van Handelsonderwijs noodig, wegens uit breiding van het getal klassen. De volgende voordrachten zijn op gemaakt: lo. leeraar (tien lesuren): 1. J. Faber, 2. W. C. Ilenuis, beiden alhier. 2o. leeraar (acht lesuren): 1. P. K. Yan Cittert, alhier; 2. G. Houtwïppor, te Haarlemmer'.iede c.a. De bezoldiging bedraagt 50 per wekolijksch lesuur. De heer H. H. Spangenberg alhier, verzoekt benoemd te worden tot mar keiaar in metalen. B. en \V. adviseeren tot benoeming. B. en W. stellen voOr met de Wed. A. SchornagelVan der Vlerk grond te ruilen ter verbetering van het per ceel aan Korte Aimastraat en Nieu we Korksplein. Daardoor kan de hoek Korte Anna- "strautNieuwe Kerksplein afge schuind worden. NOTARIAAT. Wij ontvangen een werkje, geti teld Prae-adviezen over het collectie ve arbeids-contract, zijn aard, rechts gevolgen en juridische constructie, in het bijzonder met het' oog op een eventueel totstand komen van zooda nig contract tusschen de Broeder schap van notarissen en die van can did a a t-notarissen De uitvoerige prae-adviezen zijn uitgebracht door Mr. S. G. Cancs. ad junct-commies van het departement van justitie te 's-Gravenhage en *Mr. M. Slingenberg, advocaat-procureur en candidaat-notaris te Haarlem. Op de algemeone vergadering der broederschap van candidaat-notaris- sen op 5 Sein. te Deventer zullen de ze prae-adviezen worden behandeld. Perendieven aangehou- 'den. Zondagnamiddag omstreeks half zes hebben eenige knapen van 12 en 13 jaren zich schuld'" gemaakt aan diefstal van peren in den tuin van het Instituut Prins aan het Prinsen Bolwerk. Zij werden echter op hce- terdaad betrapt en een jongen gegre pen door den eigonaar, die hem aan de politie heeft overgelevevd. Op aan wijzing van dezen knaap zijn ook de anderen opgespoord en aangehouden. Proces-verhaal is tegen hen opge- mankt. /i u t o-a a n r ij d i n g. Zaterdagmiddag werd in de Zond- voortsche laan een vischvcnlor aan gereden door een auto. De man werd niet gewond. Zijn vischmand werd echter beschadigd. H. A. S. Door het Ilaarlemsch Arbeiders se cretariaat is tot in de afgeloopen wook het volgend totaal bedrag in gezameld en afgedragen, en wel 355.72 1/2. Vechtpartij. Zondagavond omstreeks 10 uur had In ie Spaarnwoudorstraat een vecht partij plaats tusschen een bewoner var. deHeerenvest en den fotograaf H. Reeds den geheelen middag had II. zich in den omtrek van den Heoren- singel opgehouden, om des avonds nogmaals terug te komen, na eerst verschillende café's te hebben bezocht- Een en ander had tot gevolg dat de politie tusschenbeiden kwam om de vechtenden te scheiden. Drinkhal- De Drinkhal der Staalwaterbron- nen werd gisteren en eergisteren be zocht door 77 personen. Examens. Mej. J. M. van Santé, van hier, is geslaagd voor de hoofdacte. NED. BOND VOOR LICII. OPVOE DING. Voor de cursisten te Breda veree- nigd heeft Dr. G. A. Ootmar, kinder arts alhier gesproken over atavisme in het kinderleven en in het spel. De heer v. d. Laan dankte voor de hoogst leerrijke lezing. Ook heeft de heer Van der Have, gymnastiiekleeraar alhier een lezing gehouden voor de cursisten in open- luchtspeL Telegraafkantoor. De heer T .F. W. Mattaar, hulpte legrafist te Rotterdam is naar hier overgeplaatst. Voor Artis. Door Mevr. 11. J. Dalmeyer Is aan Artis te Amsterdam een Java aap ten geschenke gegeven. „R o o d e K a r e 1", de man met het blok aan zijn been is Zon dagmiddag van Parijs te Amsterdam teruggekomen, zoodat de tocht heen en terug binnen het halfjaar is vol bracht. tenyijl hij zooals men weet van Dordrecht uit per spoor nog een reisje naar Amsterdam heeft ge maakt. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Men schrijft ons uit Bloemen daal: De leerlingen der beide openbare la- gei o scholen te Hazerswoude, door go- trouw schoolbezoek daarvoor in aan merking komende, waren door Mevr. Visser van Hazerswoude uitgenoo- digd, Donderdag jl. op het fraaie bui tengoed „Karmel" te komen door brengen. Per boot te Haarlem arriveerende, werden zij met hun ouders en genoo- digden, benevens Hazerwoude's Har- moniemuzïek in rijtuigen naar Bloe- mendaal gereden, waar zij allerhar telijkst door de gastvrouw werden ontvangen. Na de Ambachtsvrouwe een wel komstlied te hebben toegezongen, werd hun in het riante koetshuis een overheerlijke maaltijd aangeboden, wat voor velen der 120 personen ze ker wel het glanspunt van he tfcest was, om daarna weder te genieten van wandelingen op het buitengoed, of van den draaimolen, die voor hen was opgericht. Ten slotte mocht elk kind een keuze doen uit een rijke verzameling speel goed, waarna weder ten hoogste vol daan de rijtuigen werden bestegen, om den terugtocht te aanvaarden. Tiet was werkelijk een genot, die blijde kindergezichten te zien mot hun dankbare geleiders, die overtuigd zijn dat dergelijke feesten het getrouw schoolbezoek op de openbare lagere scholen te Hazerswoude ten zcersto bevorderen. HALFWEG. Onder veel belangstelling is giste ren het nieuwe orgel in de Ned. Her vormde kerk in gebruik genomen; zoowel wat de muziek als het stuk op zich zelf betreft, kan het een sie raad voor de kerk genoemd worden. SLOTEN. Bij herstemming is tot hoofdinge land van de Sloter Binnen en Middelveldsche gecombineerde pol ders gekozen de heer D. van Bladeren te N. Amstel niet 4 2stemmen, tegen 41 op den heer W. van Hulzen. VELSEN. Hevige brand. (Van onzen bijzondereu verslaggever). In den nacht van Zaterdag op Zon- klag is te Velsen, door tot nog toe onbekende oorzaak, het bekende en sinds onheuglijke jaren bestaande Hotel-Restaurant „De Prins", gele gen aan den Driehuizerkerkweg hoek Rijksstraatweg, tot den grond toe af gebrand. Toen wij uit de tram stap ten stonden we al dadelijk voor de nog rookende puinhoopen, waaruit zoo nu en dan nog vlammen lekten. De brand is zeer hevig geweest. liet hotel „De Prins", eigendom van den heer Rijgersberg'te IJniuiden, werd bewoond door zijn schoonzoon, den heer H. A. J. Drieman, diens echtgenoot© en kind. Des zomers lo- geeren er vaak vreemdelingen, nu was er evenwel slechts één logé, na melijk een student, die echter Zater dag en Zondag bij familie door bracht en dus niet aanwezig was. Daar er Zaterdagavond geen socië teit was, werd het restaurant om streeks 11 uur gesloten, en stond de heer Drieman nog even voor de deur te praten, waarna hij zich ter ruste begaf. Een half uur later, circa half 12. ontdekten manschappen van de Volksweerbaarheid, die in den om trek van Velsen oefeningen hielden, een begin van brand in het hotel. Ter stond werden de noodige maatregelen genomen, door omstanders werden de brandmeesters gewekt, waarvan éen vlak tegenover 't geteisterde per ceel woont, terwijl anderen dadelijk potrinren in 't werk stelden, om de be woners te redden. Dezen waren in hun eersten slaap en werden met de •»root«te moeite uit het reeds hevir brandende perceel over de wranda heen rrered. Man en vrouw, die nn- tunrliik z.eer van streek waren, war ded met hun kind bij de buren ge bracht om daar wat op hun verhaal te komen. Inmiddels was de brandspuit, de eenige, die er is, gearriveerd, en werd het blusschïngswerk begonnen. Door de verbazende hitte, kon men bijna niet in de nabijheid komen, dc ruiten van de aan de overzijde gele gen perceelen sprongen er van. De brandweer deed, met het beschikba re materiaal, (veel te weinig voor Velsen) wat in haar vermogen was, om dc vuurzee te bedwingen, hetgeen haar eerst Zondagmorgen te 6 uur gelukte. Een groot geluk was nog, dat er geen wind was, anders was de ramp niet te overzien geweest, ver klaarde men ons. De nog overgebleven brokstukken der muren worden staande gehouden door een nog smeu lende bnlkonlaag. Voor het verkeer is het wenschelijk, dat die muren om gehaald worden, daar anders onge lukken onvermijdelijk zullen voorko men. De om het verbrande huis staande hoornen zijn zoodanig ver brand en verschroeid, dat ze alle ten uoode opgeschreven zijn. Door den veldwachter werden nog 2 rijwielen uil het brandende per ceel gehaald, waarvan een behoorde aan den logé en de andere aan diens vriend, die hedenmorgen juist ter plaatse kwam om zijn rijwiel te holen en zeer geschrikt van de brand ken nis nam. Met blijdschap vernam hij evenwol van den veldwachter, dat zijn voertuig in veilige haven stond en geen prooi der vlammen was ge worden. Alles was verzekerd op beurspolis. Alleen de logé, die natuurlijk zijn bagage in het hotel had staan, lijdt schade. De brandweer werd bij haar blus- schingswerk eenige oogenblikken be lemmerd. Plotseling gaf de spuit geen water meer en dacht men dat er niet gepompt werd. Bij onderzoek bleek echter, dat de buis was doorgesneden, zoodat al het water wegliep. Reeds is een onderzoek naar den doder ingesteld, en heeft men, Ie mand gehoord, evenwel zender resul taat. Do zaak zal natuurlijk onder zocht worden. Tal van vreemdelingen brachten gisteren per spoor, tram en boot een bezoek aan de plaats des onhcils. Men verklaarde ons dat het gisteren de drukste dag was geweest van het grli cel e jaar. Zondagavond om 6 uur vertrokken nog 3 booten, waarvan eir een '2000 menschen aan boord had. ZANDVOORT. Aan Dr. C. A. Gerke alhier is ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaat schap van de plaatselijke commissio alhier >i-?r Noord en Zuid-IU lland- sche Reddingmaatschappij, een gou den herinneringsmedaille uitgereikt. Zondag was het bezoek aan onze badplaats weder enorm. Treinen en trams brachten maar steeds bezoe ker-s en degenen die per rijwiel kwa nten waren ontelbaar. liet strand was als bezaaid met menschen, Het aantal baden dat ge nomen werd was zeer groot. Tot laat in den avond werden de bezoo- kers terug vervoerd. Gisteren was de temperatuur van 't water 15 gr. R. Voor den visscher K. T. Woort uit den Helder, die op 6 Juli j.l. in de na bijheid van Zandvoort met zijn schok ker strandde en welk vaartuig niet meer te repareeren jyas, is alhier en te den Helder gecollecteerd en is voor dat gold van den heer L. A. Hart- 8incl< te den Helder aangekocht do botter H. D. 13 voor de som van ƒ500. liet oude vaartuig, dat nog steeds bij paal 71 op het strand zit, is (behalve de mast en de ijskasten) aan het Burgerlijk Armbestuur alhier afge staan. dat er naar goed vinden mode zal handelen. Do alhier gehouden collecte voor het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente heeft opgbraebt de som van 03.30. Binnenland AMBTENAREN AAN DE ALGEMEENE REKENKAMER. De Haagsche correspondent van de „Leeuwarder Courant" schrijft In verbaud met het aftreden van den directeur van het kabinet der Ko ningin, die, naar men weet, juist op den da.i van het bereiken van den 65- jarigen leeftijd zija ambtelijke car rière wenschte af te sluiten, hoorde ik van iemand, die 't weten kan, dat de Algemeene Rekenkamer voor eenigen tijd hare ambtenaren in kennis heeft gesteld van haar besluit, om hen, voor wie dc fatale datum hunner amb tenaars-carrière gekomen is, te pen- sionneeren. Wie rt niet vraagt, krijgt 'tKén 't krijgen althans, wanneer 't college meent, dat te moeten doen. De bepaling zou, naar ik hoorde, nog al ruimte iaten. Zij, die nu al reeds in de termen vallen, worden In de ge legenheid gesteld, hun pensioen vol te maken. Dit laatste in verband met de omstandigheid, dat zoo'n laatste lïon- derdje "als traetementsverh ooging, voor 't pensioen eerst na vijf jaren meetelt. DE VLEESCHPRIJZEN. Donderdag werd in een bijeenkomst van Haagsche vleeschhouwers beslo ten, zij 't ook noode, tot verhooging der vleeschprijzen. Nadat nu Vrijdag in den loop van den dag verschillen de besprekingen hadden plaats gehad tusschen eu met vleesclihouwcrs, die niet ter vergadering waren geweest, is Vrijdagavond op een tweede bui tengewone vergadering van vleesch- houwers in Den Haag na ampele dis cussie besloten de uitvoering van het besluit van den vorigen dag nog ee nigen tijd uit te stellen, daar men eerst eens wil afwachten, of de bui- tenlandsche opkoopers zullen blijven voortgaan ontzettend hoog© prijzen te besteden. De meen mg werd nl. uit gesproken, dat het hun onmogelijk zou zijn op den duur tegen die bui tensporige prijzen te koopen, en dat dientengevolge de toestand zich eer lang weder zou normaliseeren. Intusschen hebben de vleeschhou- wers te Delft besloten, ten gevolge van de voortdurende stijging der vee- prijzen, den prijs van het rundvleesch mot 10 cts. per kilo te verhoogen. DE HOLLANDIA. Volgens bij de reederij ontvangen bericht, zullen met de reparatie vuil het stoomschip „Hollandia" 10 dagen gemoeid zijn. De aan hoord zijnde passagiers ver trekken per „Frisia" 31 Augustus of per andore hun door de Maatschappij aangeboden gelegenheid. Do mails zijn via Londen Post Offi ce doorgezonden. Betreffende de lading worden nog nadere beschikkingen getroffen. Het schip komt na volbr&chte repa ratie naar Amsterdam om op 12 Octo ber zijn geregelde beurt in te nemen. FIETSONGELUK. Een heer en een dame wilden per rijwiel den Voerweg te Nijmegen af rijden. doch hadden de onvoorzichtig heid -reen rekening te houden met de gevaarlijke belling. In vrij groote vaart reden beiden den weg af. toen onweer onder de brug van het Valk hof een onbekende jongen de straat wilde oversteken, aocii door de dame werd aangereden, met het gevolg, dat beiden kwamen te vallen. De jongen kon dadelijk weer opstaan en ging er vandoor, de dame echter bleef bowus- teloos liggen. De heer, die in haar gezelschap was, bleek haar verloofde te zijn. Op zijn verzoek werd de dame, woonachtig te Klooster Lidlum, per brancard naar het Wilhelnilna-Ziekenhuis overge bracht, alwaar bleek, dat zij door den val een hersenschudding had beko- Beiden waren per rijwiel van Fries land gekomen en op weg naar Duitschland ofn familie te bezoeken. EEIN SMAKELIJK ONTBIJT. In de keuken van de Waalkazorno te Nijmegen werd bij de bereiding van het ontbijt voor de manschappen een broodje opengesneden, waarin mem- oen volwassen muis vond. NEDERLANDSCH-INDIë EN JAPAN. Laatstelijk in de „Weser Zeitung", naar aanleiding van een artikel van zekeren Ilenry Labroue in de Parij- sche „Revue politique et parlementai re", en nu weer in het „Berliner Ta- goblatt", met het oog op een hoofdar tikel in de „Nowoje Wremja", zagen we de aandacht gevestigd op stemmen die in Japan opgaan voor uitbreiding van gezag in zuidelijke richting, waarbij dan inzonderheid het oog op den Indischen archipel is gericht De Japansche schrijver in het Rus sische blad wees er op. dat de uitvoer van Janan naar Nederlandsch-lndië van f60,000 in 1899 tot ƒ2,500,000 in 1908 is gestegen en de invoer uit Ne derlandsch-lndië in Japan van 2 mil lioen tot omstreeks 30 millioen. Hij voegde nieraau toe „Hoe komen de Japanners er toe den Hollanders jaarlijks 20 millioen uiicen voor suiker te betalen, terwijl ze toch eenvoudig die kolonie zouden kunnen inpalmen met suiker en al? Do Japanner houdt het voor onna tuurlijk, dat een onbeduidende Euro- pcesche staat in Azie een rijk met 30 millioen bewoners moet bezitten, waarheen het in drie eeuwen slechts 70,000 immigranten kon zenden, ter wijl Japan binnen den tijd van tien jareu 110,000 menschen naar Formo sa zond. Daaruit blijkt voldoende, dat den Japanners een grooter recht op koloniën in Azië toekomt dan aan kleine Europeesche' staten." De „Weser Zeitung" betoogde in dertijd, dat Japan geen veroverings plannen ten opzichte van Nederl.- Indië kan koesteren, wijl de mannen, dio de macht in handen hebben, daar toe te verstandig en bezadigd zijn. „Zij weten, dat Europa en Ameri ka niet lijdelijk zullen blijven toekij ken bij den ondergang van het Neder- landsch-Indisch rijk en zijne verove ring door een Oost-Aziatische macht. Holland zou zeer spoedig bondgenoo- ten vinden", meende het blad. Ook wij gelooven niet, dat van het Japansch-Russ'sch verbond te duch- ten is, dat het den verantwoordelij ken japanschen staatslieden aanlei ding zou geven tot een agressief op treden tegenover een macht, waarme de hun land eeuwenlang vriend schappelijke betrekkingen onder hield. Dat neemt niet weg, dat er naar het elders gegeven voorbeeld ook wel Ja pansche Colynhouns zijn te vinden. Ter karakteritecring van een dezer, V-saboera Takehosji, die aan Henry Labroue dic-ns artikel in de Parijsche revue in de pen gaf, diene het vol gend-oordeel, "dat dr. Fritz Werthei- mer aan de Ostasiatische Lloyd mede deelde in een polemiek over het Ja- pansch bestuur op Formosa „Tegen het hoek, dat een oud-ken- ne'r van Formosa aanbeveelt, tegen Vosaboera Takehosji's „Japanese rule in' Formosa" zou ik beslist willen waarschuwen. Het geeft een volmaakt oi/i/ij'lige hier en daar verbazend op pervlakkige en tendentieuse voorstel ling van zaken; Japansche collega's hebben mij verteld, dat de schrijver vroeger tot de heftigste bestrijders van het optreden van Japan op For mosa heeft behoord, en dat het hoogst slim van baron Goto is geweest, juist dezen man tegen hooge betaling voor zijn arbeid ie wiuneu. Hier en daar is het boek kinderlijk naïef." In den laatsteu tijd schijnt genoem de Japansche schrijver, een afgevaar digde, weder minder ingenomen tc Zijn met het bestuur op Formosa, wijl dit zuiver tot een melkkoetje wordt ge maakt in het belang der noodlijdende Japansche schatkist Hij venscht thans, dat Japan het eiland Formosa als voorpost benut voor de economi sche, met voor de politieke verove ring van den Indischen archipel. In een land, dat als Japan zoo plot seling rot macht en aanzien is geko men, kunnen natuurlijk elementen niet ontbroken, die in den roes hei evenwicht niet wisten te bewaren. Hot is zeker, gelijk het „Berliner Ta- geblatt opmerkt, noodig, aanteeke- ning te houdeu van deze uitingen van machtsbetoon. Wij meenen echter, dat men wel zal doen daaraan geen groo te re waarde toe te kennexi, dan zij werkelijk bezitten. Letteren en Kunst P. D. VAN EYSDEN. De heer P. D. van Eysden. direc teur van het bekende Rotterdamsche 'Dxmeelgezeischap, kon Zaterdag te rugzien op een tienjarige werkzaam heid als zoodanig. Dit was voor de leden van zijn gezelschap, dat hem zeker zeer verplicht kan zijn, wijl on der zijn beheer een geordende flnan- cieele toestand is ontstaan, aanlei ding, om hem bij wijze van verras sing te bedenken met een schat van bloemen, die hij Zaterdag in zijn wo- ning vond na terugkomst van de ge nerale repetitie. Behalve bloemen ontving de heer Van Eysden een groot gelai meer blijvende geschen- keu, terwijl ook mevrouw daarbij niet vergeten werd. BELANGRIJKE KUNSTSCHATTEN ONTDEKT? Men meldt aan de 's-Hertb. CL: Bij het opruimen van den zoldor in een oud huis te Goch (Rynprov.) wer den drie oude olieverfschilderijen ontdekt, die door kunstkenners, wor den toegeschreven aan de Holiand- sche meesters A. van Dijk en Frank Wouters. De schilderstukken worden ter beoordeeling en restauratie opge zonden naar het Museum in Krefeld. D'ANNUNZIO OP REIS. D'Annunzio maakt te Parijs reclame voor zijn planneu om een ijzeicu schouwburg te bouwen met 4500 zit plaatsen, die geopend zal worden niet een door hem te schrijven feeërie. Eenige maanden wil men daarin le Parijs spelen, dan wordt het gebouw- uit elkaar genomen en trekt men er de Europeesche hoofdsteden mee rond. Leger en Vloot NIEUWE UNIFORMEN. Naar enkele bladen melden, wordt er een proef genomen met een nieu we uniform bij de mitrailleur-afdee- ling. Naar aanleiding daarvan deelt men aan het „Ctr." mede, dat die proef niet alleen bij de mitrailleur-afdee- ling, doch bovendien ook bij de com pagnieën wielrijders wordt genomen, waartoe evenals bij de mitraillcur- afdeeling de eene helft is gekleed in griis-blauw en de andere helft in groen laken, en dat zeer waarschijn lijk wel de voorkeur zal worden ge geven aan de groene kleeding, daar deze, behalve dat ze wat netheid be treft, alreeds te verkiezen is boven de grijze, nog de eigenschap heeft, dat ze zich in veld en bosch niet te gen te omgeving afteekent. Groots brand op de Brusselsche Tentoonstelling. Zondagavond is op de Brussel sche tentoonstelling een ontzettende brand uitgebroken, die een groot ge deelte van de fraaiste expositie heeft verwoest De brand ontstond in het postkan toor bij de Belgische afdeeling, waar omstreeks negen uur kortsluiting moet ontstaan zijn. Van daar deelden de vlammen zich mede aan het hoofdgebouw. De mo numentale voorgevel der tentoonstel ling werd in asch gelegd en de Bel gische afdeeling biina geheel vernield. De Fransche afdeeling vatte eveneens vlam. Het restaurant en de afdeeling werden verwoest, later ook de gehee- le Engelsclie afdeeling, terwijl de Italiaansche inzending eveneens wei d geteisterd. Des nachts om half twaalf sloegen de vlammen over naar de zo merkermis, doordat de wind draaide. De kermistenten verbrandden voor 't mee rondeel. Ondanks de pogingen van de brand weer en de troepen breidde <le brand zich uit tot de Fransche, Deensche, Bussïsche, Noorsche, Oostcirijksche, Japansche, Chineesche afdeelingen. liet Italiaansche paviljoen en meer dan 40 huizen in de Avenue Solbosch werden, een prooi der vlammen. D« geheele linkerzijde van de Avenue des Nations is vernield. Bij het aanbreken van den dag bleek echter, dat dc afdeelingen in de internationale galerij (Oostenrijk, Rusland, Denemarken, Noorwegen, Amerika, Japan, Turkije, Zwitser land, weinig of niets hebben geleden. Do brandweer kon daar den brand meester worden. De toegang tot da Italiaansche afdeeling. het voornaam ste paviljoen der Belgische sectie, de Engelsclie afdeelinghet paviljoen der" stad Parijs, het Fransche voe- dingsmiddclenpaleis, een gedeelte der Fransche afdeeling en de Br-^- selsche kermis zijn vernield. Alle stukken van de jury zijn vernield. Het uitvoerend comité besloot, dat het gedeelte der tentoonstelling, dat niet door brand geleden heelt, voor het publiek geopend zal blijven. De bladen zeggen, dat de brand moet worden toegeschreven aan kort sluiting, ontstaan in de geleiding voor de illuminatie van de portiek van het Belgische paleis. De vonken vielen in den Salon de Couiure Belg© en do afdeeling kunstmatige zijde, vnn waar de brand zich snel uit»" breidde tot de Engelsche afdeeling.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1