J. M. VAN 0L8T, Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN IIET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Ongemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt. 17 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Coruna (Spanje) laagste 750 0 m.M. te Malln Head (Westkust van Engeland). Verwachting tot den avond van 18 Augustus Wind zwakke tot matigen Zuide lijken tot Zuid-Westelijken wind. Gcflteldheid van de lucht gedeelte lijk bewolkt, mogelijk onweer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARjtEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 764 m-M. OPGAVE VANi JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand t« Haarlem. Woensdag 17 Augustus HoogBte gisteren 9 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 66 Hoogste heden tot 18 uur F. 70 HOOQ- en LAAQWATERSTANDEM 18 AugustUB. Hoog water. IJmuiden vm. lu. Im.;nm. lu. 86in Katwijk au 18u-10 m.;nm. lu. llm Paltan vm. lu.S6m.;nin. lu. 66m Laag water. IJmuiden vm. Bu. 5u;nm. 9u. 86 m Katwijk vm. S u. 46 tm; nuu Bu. 16 m Petton vin. 10 u. 8a au, nm. 1 lu. lui tiet aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moet te 7 u. 66 nu geschieden grafwaarts werd gebracht. De deel neming In de stad was aigeceen. Op het graf bracht de „Maastrichter Staar", waarvan do overledene voor zitter was, eeu laatste buide door 'n aangrijpend lied te wijden aan haar te vroeg weggenomen voorzitter. Het bestuur en vele leden van den Neder- landscheu Zuivelboud woonden de plechtigheid bij. Prins Hendrik, die te 12 uur in bet gouvernementsgebouw aangekomen was, was op het kerkhof aanwezig. EXAMEN VOOR SECRETARIS. Ten gemeentehuize van Schoterland Is nu het vergelijkend onderzoek ge houden van uitgenoodigde sollicitan ten voor de betrekking van secretaris dezer gemeente. Door burgemeester en wethouders waren negen perso nen ultgenoodigd acht namen aan het onderzoek doel. Als deskundigen fungeerden de heeren Lakenau, secre taris van Meppel, ea Post, secretaris \un Weststellingwerf. Zooais men xich herinnert, waren vroeger 10 sollicitanten uitgenoodigd tot zulk een onderzoek; de meesten daarvan maakten daartegen be zwaar. Van dezen werd door B. en W. geen Steer tot bet onderzoek uitgenoodigd. VERWONDING. Zondagmiddag ongeveer drie uur bevond de ongeveer 18-jarige Geertje v. d. Wal zich op straat te Drogeham en ontmoette toen een 20-jarigen bor stelmaker, wonende te Augustinusga, die per rijwiel op eerstgenoemd dorp was. Na eenige woordenwisseling nam deze een revolver uit zijn fiets- taschje en loste twee schoten op Geertje, waarvan één haar in den rechter bovenarm trof. Onmiddellijk werd de politlo gewaarschuwd, die de wonde voorloopig niet levensge vaarlijk bevond, doch het noodig oor deelde, dat do getroffene naar dr. Dijkhuis te Buitenpost ter onderzoek werd vervoerd. De dader spoedde zich naar zijn woning. Hij verkeerde in de meening 'dat hij dat meisje had doodgeschoten, loste nog een schot In de lucht en dreigde zich zelf te zullen doodschie ten, waarom de revolver hem afhan dig werd gemaakt. Onmiddellijk is hij toen gearresteerd. Men wil, dat da drijfveer tot deze daad in teleurgestelde of onbeant woorde liefde moet worden gezocht en dat het meisje in den laatsten tijd on derscheidene anonieme brieven moet hebben ontvangen. Ook wordt be weerd, dat de borstelmaker wat zwakhoofdig, of zenuwachtig van aard is. Overigens moet hij goed be kend staan. (Leeuw. Ct.) DE BANK TE MONTE-CARLO Do 21-Jarige levensverzekerings agent J. v. Z., wonende te Fyenoord, ïxftft ztch over het volgende geval bij do politie te Rotterdam beklaagd. Hij bad onlangs gereflecteerd op een ad vertentie voorkomende in een der bla den, waarin een borgtocht gevraagd werd van 400, terwijl een verdienste gegarandeerd word van frs. 50—60 p-r weck Do personen, die de adver tentie hadden geplaatst, bleken-* to eijii da Dultschers O. H. Hasse en Ndghel, resp. wonende Korte Brom- etraat en Dirk Smitsstraat Zij deal den Van Z. mede, dat zij een systeem hadden om de Lank te Montc-Carlo te doen springen. E»it systeem hadden rij uitgewerkt, terwijl zij v. Z. de mooiste voorspiegelingen 'deden. ZIJ verzochten hem een bedrag van f 250 te betalen, waaraan v. Z. voldeed door, daar hij geen contanten had, een quitantie van 250 af te geven, alsmede een wissel, waardoor die qui tantie waarde kreeg. Ook gaf v. Z. een der Dultschers nog zijn fiets ter leen. Het bleek echter later, dat de beide „heeren" niet meer op hun adressen aanwezig tvuren, zoodat v. Z. de dupe van een oplicbtersslreek schijnt te zijn geworden. De commissaris in de 5e afdeeling verzoekt nu opsporingen aanhouding der beide Dultschers. OPGRAVINGEN BIJ HET UDDELER MEER. Dr. Holwerda, onderdirecteur vaat 's Rijks museum van Oudheden, heeft in opdracht van de Koningin een een voor-historische nederzetting aan het Uddelor Meer onderzocht. Behal ve twee heuvels, die ineengestorte koepelgraven bleken te zijn, en die in zeer rijke bijgraven aardewerk en steenen wapenen bevatten, heeft dr. Holwerda aan den oever van het meer een dorpje van voor-historische hutten gevonden, gedeeltelijk In den grond ingegraven en vele fragmenten van vuursteen en ceramiek bevatten de. Dr. Holwerda zal hert, volgende Jaar het onderzoek voortzetten. Z. K. II. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik vertrok te ruim .half tien per automobiel uit Maas tricht naar Amstenrade, uitgeleide gedaan door den Commissaris der Koningin. BRANDEN. Dinsdagmiddag verbrandde Önder Schagen de boerenplaats, bewoond door den heer P. Homan, eigendom van den heer P. Slik te Santpoort Het huls was verzekerd bij de Lange dijker Brand Mij. Het huisraad, rij tuigen en werktuigen te Woudsend ln Friesland. De oorzaak was hooi broei. MISHANDELING MET DOODELIJ- KEN AFLOOP. Zondagnacht omstreeks half één werd te Beek J. M. Penders uit Neer beek, een jongeling van 28 jaren, met ■een briksteen zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij na enkele oogenblik- ken aan de gevolgen daarvan is over leden. De „L. K." geeft van dit treurig ge val do volgendo lezing: De verslagene was met dorpsgenoo- ten op weg naar huis, toen ze op eenigen afstand eenige personen uit het naburige Spaubeek achter zich hoorden komen. Daar zij een ontmoe ting wilden vermijden, gingen zij het openstaande hek van een naast den weg gelegen tuin binnen. Een der achternukomenden volgde hen echter, en daar in dien tuin heeft zich het drama afgespeeld. Als verdacht van dit misdrijf te hebben gepleegd werd door de politie uit Beek omstreeks 3 uur tn den .acht een bewoner van Spaubeek gearics- teerd. Naar men mededeelt, moet Lij bij de confrontatie met het lijk reeds bekend hebben de slagen te hebben toegebracht De verslagene was"een oppassend Jongeling. VERWONDING. Bij het verlaten van de fabriek van den heer A. de Haas Jr., op den Oost zeedijk, to Rotterdam, werd een bor stelmaker Maandagavond plotseling aangevallen, geslagen en met een mes in de linkerzijde gestoken door een werkman, die verkeering had met een zuster van den borstelmaker, waartegen deze zich verzette. De ver wonde borstelmaker is, na voorloo pig op het politiebureau in de Hoflaan verbonden te zijn, naar het zieken huis gebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. De dader werd ge arresteerd. EEN GOEDE REKENKAMER VANGST De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijft Naar ik hoor werden onlangs de le den van verschillende examen-com missies, vanwege het departement van Binneulandsche Zaken bij 10-tal- len uitgenoodigd om in '8 Rijks schat kist terug te storten,, wat zij te veel hadden ontvangen aan reiskosten. Oppervlakkig zou men zoo kunnen zeggen, dat deze uitnoodiging voor de betrokkenen weinig verrassend moet zijn goweest en evenmin bijzon der aangenaam. Ik heb reden om ann te nemen, dat de een voor den ander deze aanschrijving niet in zijn zok heeft gehouden als een zoet geheim, maar als 't bitter-stemmend bewijs van ontdekking aangaande iets, wat we fatsoeniijkheidshalve maar als in correct zullen qualificeeren. Want evenals de rijksambtenaren, die per reis declareerden, terwijl zij van een abonnement gebruik maak ten, waren er onder deze examencom missieleden, die van de Eiectrische Spoor hadden gebruik gemaakt en.... Ie kl. reisgelegenheid declareerden. En dat alles nota bene met de door hen onderteekende verklaring, dat „niet meer in rekening was gebracht, dan door hen was uitgegeven." Wel wat kras, niet waar En wilt ge nu weten hoe ze d'er achter zijn geko men Ecu van de slachtoffers van eigen oneerlijkheid heeft 't gehoord. Bij de Rekenkamer bad de betrokken ambtenaar de op eenige reis-declara- ties aangegeven treinuren eens nage keken en gezien, dat op dien tijd on mogelijk anders dan per Electr. Spoor, waarbij geen le klasse reis gelegenheid bestaat, kon zijn ge reisd. De vogels waren gevangen I Van Binneulandsche Zaken zijn toen maatregelen genomen om ook die an deren tot meer daadwerkelijk eerlijk- heidsbcsef te dwingen. De schatkist hoeft de duiten alweer terug 1 Intusscben waren hier toch doorbe- eedigde rijksambtenaren vaiscbe ver klaringen afgegeven. Gemengd Nieuws De Brnsselschs Tentoonstelling. Over de brandweer ts men niet bijs ter te 6preken. Zij was niet spoedig ter plaatse en belemmerde toen nog 't blusschingswerk. t Geval was nl. dat de Hollandsche militairen aan *t spulten waren. Omdat de Bruaeelsche brandweerlieden dat niet verkozen sneden zij de slangen der Hollanders door. Baron Jsnsse», de voorzitter van de tentoonstelling heeft echter hulde gebracht aan het beleidvol op treden van de Hollanders, die een be langrijk aandeel in de redding van kostbare zaken hebben gehad. De Jury-rapporten zijn wal is waar verbrand, njaar men heeft de kopy er van teruggevonden, zoodat de be kroningen toch toegekend kunnen worden. De Koning van België zond uit Tol- bach, ln "Krol, een telegram, waarin hij zijn leedwezen over het gebeurde uitspreekt. Het Koningspaar heeft de reis on derbroken en ls naar Brussel terug gekeerd. Enkele Kamerledten hebben dien minister -president verzocht om on verwijld de Kamers bijeen te roepen, om financieel en steun te verschaffen ook ten bate van de duizenden werk loos geworden beambten en arbei ders. Het opperste Belgische gerechtshof heeft bgjeend doen maken, dat in de nlgemeene eerste verwarring verschel dene kostbare tentoonstellingsstuk - ken zijn gestolen. Allen tusschenhandelaars wordt verzocht, d» personen aan te houden, die hun roof bfj hen zouden trachten te verkoop en. Een dringend beroep wordt gedaan op de nationale eerlijk heid van alle Belgen. Of dit veel zul helpen, vooral als do dieven, wat zeer wel mogelijk is, geen Belgen waren, staat te bezien. Officieel staat thans vast, dat bij den brand niemand om het leven is gekomen; wel is waar is het aantal gewonden vrij groot, maar niemand hunner verkeert In levensgevaar. De tentoonstellingscommissie houdt zich thans ijverig bezig met plan nen, om in plaats der puinhoopen zoo snel mogelijk nieuwe gebouwen op te richten, van voorloopigen, maar toch waardigen aard. De gemeente- architect Aeker zou binnen een paar dagen plannen hieromtrent Indienen. DE ZAAK-CRIPPEN. Voor deu coroner der gemeente Is lington werd het onderzoek voortge zet naar de menschelijke overblijfse len, 13 Juli door de politie in den kel dervloer van dr. Crippen's woning go- vonden. Het onderzoek werd aange vangen voor den coroner dr. Dauford Thomas, die inmiddels overleed. Voor zijn plaatsvervanger, mr. Walter Schrfider, moet het nu weer opnieuw beginnen. Het getuigenverhoor duurde maar kort en leverde alleen dit nieuwe punt op Zooals men weet, was mrs. Crlp- pen. een variété-artiste, ppnninemces- lerea van het Music Hall Ladies* Guild. De secretaresse van dat gildo deelde nu mede, -dat mrs. Crippcn, verleden Kerstmis, ongeveer zes we- kon vóór baar geheimzinnig verdwij nen, haar de secretaresse vertel de, een nacht dier week wakker te zijn gewurden door een verstikkend gevoel, alsof zij werd gesmoord. Zij had toen haar man gewekt en ge- zezd. de politie te roepen, omdat zij ging sterven. Dit opent een nieuw gezichtspunt van de misdaad. De hoofdinspecteur Froest deelde mede, dat dr Crippen en mi9s Le Nève in ongeveer drie weken tijd te- ruz kunnen zijn. Het verder onder zoek werd daarop tot 12 September verdaagd, opdat heide verdachten er bij tegenwoordig kunnen zijn. (Tel.) FLORENCE NIGHTINGALE. Zaterdagavond overleed in haar huis te Londe*, in den ouderdom van 90 jaar, de bekende miss Florence Nightingale, de heldin vau den Krimoorlog. Miss Florence Nightingale werd in Mei 1820 te Florence geboren. Reeds als jong meisje deed zij zeer veel aan philanthropic en legde zich toe op de studie en de praktijk der liefdadig heid. Toen de Krimoorlog uitbrak en weldra bleek, dat de Engelsche mili taire hospitaals en de geheele genees kundig* dienst zeer gebrekkig waren, bood miss Nightingale aan naar de Krim te vertrekken en den verple gingsdienst te velde daar te organi- seeren. Met haar mee en onder haar leiding ve trokken ook een aantal En gelsche vrouwen, die oneindig veel hulp eu troost verschaft hebben aan de ongelukkige gewonde soldaten. Toen zij uit de Ivrim kwam, werd voor haar door het Engelsche volk bij eengebracht een som van 50.000 pond, welke op haar verzoek werd besteed tot liet stichten van een oploidings- scliool voor verpleegsters, het „Nigh tingale Home". Wat betreft de verpleging te velde, had miss Florence zich een beroemden naam verworven. Gedurende den Amerikaanschen burgeroorlog en den Fransch-Duitsclien oorlog van 1870-71 werd zij meermalen door de verschil lende autoriteiten geraadpleegd. Koloniën CHOLERA IN IN'DIë. De ,,Hbld."-correspondent te Bata via seinde GoneraaJ Loke is herstellende. ThaTis is Scinarang voor de derde maal met cholera besmet. Uit het laatste gedeelte van hot te- letrrnm valt af te leiden, dat de cho lera ln Semarang weer in kracht is toeeenomen. De laatste berichten om trent het verloop van die ziekte in de reed® zoo zwaar geteisterde stad wa xen gunstiger. Sport en Wedstrij'den LUCHTVAART. Maandag bezocht minister Talma het vliegterrein op Hanenburg. Hij werd door den heer Wesseling, lid van het uitvoerend oomtté, ontvangen, die de heeren Van Maasdijk, jhr. v. d. Berch van Heemstede, secretaris van de Luchtvaartvereenlging en enkele andere aanwezigen aan den Minister voorstelde. Z.Exc. liet zich door den aviateur het heele toestel uitleggen en loonde groote belangstelling in de vliegbewe ging. Do Minister beloofde nog eens terug te komen, als er meer kans op vliegen was. Rechtszaken SMAADSCHRIFT. Voor de arr. rechtbank te Middel burg werd Dinsdag behandeld de zaak tegen H. A. van Dnlsum, nota ris en uitgever van „De Volkswil te Hulst, beklaagd dat hij in nommcr 37 van dat weekblad een stuk heeft doen opnemen en drukken, getiteld ,,de aardsche en de eeuwige rechter", dat door hem is onderteekend en waarin hij, doelende op een vroeger tegen hem voor de rechtbank te Mid delhurg behandelde strafzaak. waar- In W. F. Schets, pastoor te St. Jan steen, getuige was gewekt genoem den pastoor opzettelijk heeft bel eed i cd door hem van het afleggen van val sche getuigenis onder eede te be schuldigen. In deze zaak waren slechts twee getuigen gedagvaard: de beleedigde pastoor en de drukker van .De Volks wil". Tegen Van Dalsum wei-d een maand gevangenisstraf geëiseht.. Beklaagde bekende, doch ontkende den opzet tot beleediging. Hij wilde den pastoor slechts waarschuwen voor het heil zijner ziel; hij vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Laatste Berichten ONDERWIJSBENOEMING. B. «n W. van Delft stellen den raad voor. te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de H. B. S. onzen stadgenoot den heer A. van Heerikhuizen. Auto In Tzand. Gisteravond had de electrische tram bij Halfweg vertraging doordat een auto vlak naast de rails tn het zand was blijven steken. De passagiers van de electriche tram, die om half twaalf uit Amsterdam vertrekt, stegen uit en met vereende krachten werd de auto weer op den weg cebracht, waarna auto en trom hun weg konden vervolgen. Examens. Geslaagd 19 voor boekhouden M. O., schoolacte, de heer G. J, Hubermehl, alhier. ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Men doet ons het volgende zonder linge verbaal": Hedennacht is in de Smedestraat een persoon gearresteerd, die zeer vreemd deed en voorgaf zijn meisje vermoord te hebben. Bij fouilleering op het politiebureau werd een groot mes met bloed be vlekt. bij hem gevonden. Ondervraagd caf hii zulke vreemde antwoorden, dat men niets wijzer werd. Men ver moedt. dat men met een geval van krankzinnigheid te doen heeft. G e v. Voorwerpen. Een broche. Politiebureau. Een duimstok. Politiebureau. Eon R. K. kerkboek. Pieter Kies- straat 44. Een armband, Gierstraat 56. Een porteiuonnaie met Inhoud, Har- menjansweg 57 Eeu servet. Brouwersstraat 112. Eeu lorgnet in etui, Brouwersstr. 89 Een duimstok, L. ileereustr. 50. Een kiuderschoentje. Klein Heilig land 77. Een R. K. kerkboek. Haarl.liede- straat 4. BLOEMENDAAL. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is mui Dr. J. H. Naimmga. arts Le Hoofddorp, in ver band met zijn benoeming tot voorzit ter van de Gezondheidscommissie te Haarlem, eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie te Bloe- mendaal- HEEMSTEDK. Diefstal. Uit den koestal van de melkinrich ting „De Sierkan", in den Hout, ls eeu fiots ontvreemd. Drankwet Bij Koninklijk besluit van 19 Juli 1910 is het maximum vergunningen voor den kleinhandel in sterken drank voor deze gemeente verlaagd van 22 op 20. HAARLEMMERMEER. De Commissaris der Koningin ln de nrovincie Noord-Holland heeft tot leden der Gezondheidscommissie voor deze gemeente benoemd de heeren Dr. J. H. Nanninga, arts te Hoofddorp J H. van Dorsten, arts te Nieuw-Ven- nep. VV. G. de Héy, architect te Hoofddorp, P. Borst, hoofdagent van de HollandAmerika-lijn te Hoofd dorp. en mevrouw H. A. van Riel Smeenge, te Hoofddorp. Als voorzitter dezer commissie ts de lieer Dr. J. H. Nanninga aangewe zen. VELSEN. Voor het examen hoofdakte slaagde gisteren te Amsterdam 0. m. de heer D Brouwer, te Velseroord. ZANDVOORT. De iveer W. van Zadel heeft ontslag genomen als ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Gisteren was de temperatuur van 't water 15 gr. R Marktnieuws Haarlem, 17 Aug. 1910. Kaasmarkt. Aangevoerd 8 stapels, tellende 996 kazen, wegende 1823 kg., 31—/ 26. Veemarkt Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 17 Augustus 1910 Koeien en Ossen 1 stuks, 230. Nuchtere kalveren 14, hoogste prijs 16, laagste 12 per stuk. Schapen 2 stuks, hoogste prijs f 2S, laagste 22 per stuk. INGEZONDEN Vim ingezonden stukken, goplniitst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubrlok atelt de Redactie zich niet aansprakelijk. CHAMPIGNONS. Mijnheer de Redacteur I Het treurig ongeval te 's-Hage na het gebruik van giftige paddenstoelen is dezer dagen door ons geheele land bei gesprek vun den dag en ongetwij feld zullen velen, die jaren lang van bekende beroey-zoeiiers champignons kochten, dit voortaan uit angst niet meer doen en zich liever deze lek kernij ontzeggen. Wanneer die giftige paddenstoelen geleverd waren door beroep-zuekers, menschen die dit van ouder op ouder leerden, het jaren achtereen deden en zich tot de juiste kennis van die eéne soort bepaien, dan zou de Haagscne ramp een dergelijk besluit wettigen. Maar na die giftige paddenstoelen gezocht zijn door het slachtoffer van het ongeluk zalf die blijkbaar met op de hoogte is van de botanische ken merken en misschien de beslissing van gdtig- of eetbaai-neid overliet aan een zilveren voorwerp of een ui, ls er geen reden, om voortaan geen oham- pignous meer te gebruiken. Zooals neecis gezegd, heb ik ver trouwen tn de mij alhier bekende champignon-verkoopsters, meermalen zag ik uit belangstelling ban koop waar na en nooit ontdekte ik anders dan goede, frissche exemplaren van de soorten cam pestris en arvensis van het geslacht Psolliota, vroeger kamperuoeije en nu algemeen cham pignon genaamd. Maar toch acht ik het nuttig, dat zij die gaarne dit heerlijk voedsel gebruiken, er ook tets van weten en zich niet verlaten op onwaardige middeltjes ais het medekoken van een zilveren voorwerp of ui, die door zwart aanslaan en bruin worden de giftigheid der zwammen zouden ver- ruden. Het aanslaan van het zilver, het bruin worden van den ui, wordt veroorzaakt door zwavelverblndingen, evenals zulks door eieren geschiedt, en bewijst alléén, dat de zwammen niet frtsch meer zijn. Versch gepluk te doodelijk giftige Amanitas laten het medegekookte zilverstuk blonk en de ui witniet meer frissche, ge kweekte champignons doen het aan slaan of bruin worden. Reagentia of andere middelen, om zich van giftig- of eetbaarheid te mertuigen, bestaan helaas niet, al léén onthouden vau het volgende vrij waart voor noodlottige vergissingen. Doodelijk giftige: Hoed Groenuchtig geel of wit met daarop klevende schilfers, die niet tot de opperhuid behooren en met den nagel te verwijderen zijn- Kleverig. Plaatjes Wil met groenen weer schijn of sneeuwwiL Steel Slank, wit met groenen weerschijn, onderaan preivormig. Manchetvormigen ring boven aan den steel. Zak om den voet. die vooral bij A olialloides taai en flink ontwik keld is. Eetbare: Hoed Geelachtig wit, dikwijls be dekt met schubbetjes van een licht bruine kleur, die door scheuring van de opperhuid ontstaan, er dus toebe- hooren. Droog. Plaatjes Rose, bruin tot zwart. Steel Wit. ineen gedrongen, on deraan vingertopvormig. Gewoon gevormde ring midden om den steel. Geen zak om den voet Champignons komen in ons land 1 niet zoo talrijk voor, dat inen ze kan beschouwen als een voedsel, zij zullen dus. zoolang ze niet overal gekweekt worden, blijven behooren tot de lek kernijen. maar wanneer versnaperin gen gebruikt worden met angst voor nadeelige gevolgen, houden zij op dat te ziin. Daarom acht ik hot raad zaam. dat zij die geen vertrouwen stellen in de mycologische kennis der verkoopsters en zich het gehnitk der geurige champignons niet willen ont zeggen. voortaan zich niet tevredon I stellen met de afgesneden hoeden, zooals zij in den handel voorkomen, maar de geheele zwammen, dus met de stelen, elschen. Met raadpleging van de bovengenoemde kenmerken kan men zich dan zelf overtuigen, en wonneer dit een paar malen is ver richt. zullen de meesten even goed op de hoogte zijn als de beste mycoloog. De champignon-paniek dezer dagen doet denken aan de oesterpaniek van voor eenige jaren, toen waren er ook velen, dte verklaarden, die zeemon sters nimmer meer te zullen aanra ken. maar nu zijn zij het vergeten en vinden een oestertje toch wel lekker. Honende, dnt dit stukje verbruikers en verkooners tot nut moge zijn, en u dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend JOH. RUYS, Voorz. Ned. Mycol. Ver. Telegrammen UIT MACEDONIÖ. SALONIKI, 16 Augustus. Bulgaren hebben een aanval gedaan op den konak Tikirooh, district Isjtib, wel ke met het telegraafkantoor en een aantal hutzen afgebrand is. PEDRO MONTT. BREMEN, 16 Aug. D» president van de Chileensche republiek, Pedro Montt, die heden hier aankwam, ls hedenavond aan een beroerte gestor; ven. (Hbld.), Amsterdamsciie Bears. Openingskoersen van 17 Augustus 1910, LABOUCHERE UI EN9 Co.'s BANS Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. TeL No. 577, ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 111/2, Pref. Peru 391/4. TARAKSAANDEELEN. Deli Mij. 435, - Nieuwe Asahai* 87—88. RUBBER-AANDEELEN. Amst.. Rubber 248, Ned. Rubber 75. PE TROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 486490, Dordt- Bche Olie 160. Moeara Rnim 226, Ge consolideerde 3553G0, Sumatra Pa- lembaug 1871/2, Tarakon 1291/2, Orion 126-126 1/2. M I.I N AA N DEELEN. Cultuur Vorstenlanden 151, Winst- bew. 1191/2. AMER1KAANSCHB MARKT wil lig. Atchisun Topeka 102 3/4, Denver 32, Erie 271/8, Kansas 30 1/2, Prefe rente G3 1/2, Missouri 34 1/8, 1/4, Rock Island 32, Southern Rails 2411/16, Southern Pacific 117, Union Pacific 170, C. Wabash 18, Wubush Pfitsburg 5 1/2, Steel 72 13/16, 7/S, Carren 50 3/4, C. Marine's 5 1/4, Preferente 16 5/8, Amalgamated 651/2, C. Cigars 63 1/2. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 17 Aug. E. G. Bouw en J. Tuinstra- J Inpijn en A. P. v. Heel. GETROUWD: 17 Aug. M. StuJ en E. Wieasenberg, C. Souverein en C. M. Jansen, H. Steenkist en J. Bakker, S. de Rijcka en J. E. Dietz, A Th. Wormer en J. M. van het Nederend. K. Paap en P. Kohier, W. A. Wijkhuizen en A. Bon man, W. H. C. Hietbrink en J. v. <L Bijl. B. Arons en T. M. M. v. d. Vos sen; J. J. v. Kolk en J. G. Knape; C. v. d. Berg en A. A. Bruin; C. Ineke en C G. Bakker; J. F. M. v. cL Pluijm en A. M. Lambert; C. de Bruin en C. J. van Soest, A. Bonman en S. Soel- laart. BEVALLEN: 15 Aug. M. W. Heek—Serné d. 17 T, A. SpanjaartVerkerk r. H. de Boe ver—Groen d. 16 M. NegrtjnKriek d. OVERLEDEN: 17 Aug. NL L. PutsSeijstahl, 77 jaar, Hageelraat; 16 J. G. Kranen burg, 23 Jaar, Coltermanstr. SCHOTEN. Getrouwd C. H. van Meurs en A. Mul. P Oosterbaan en A. Bijster. Bevallen A. MantelingOremus, d., H. de BoerLodder, z. AEWEKTEMITIËITJ Heden overleed na een korte hevige ziekte in het Diacones seahuis te Freiburg L B., in ten ouderdom van 44 jaar onze .0 Moeder'en Zuster W. J. S. BADON GHIJBEN- HU1JSINGA. Haarlem, 14 Augustus 1910. Wllhelminapark 6. Uit aller naam: J. L. HUIJSINGA. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Eenige en algemeene kennis- 'oving. -ai mijn leedwezen overleed heden, na ruini 24 jaren getrou we plichtsbetrachting, mijn Meesterknecht, de Heer J. C. WESSELING. J. P. A. NELISSEN. Haarlem, 15 Augustus 1910. Heden overleed na eeu kort stondige ziekte onze oudste en bravo liediende JAN KRANENBURG, in den nog jeugdigen leefttjd van 23 jaar. H. VISSER en ZONEN. Haarlem, 16 Augustus 1910. ARTS, afwezig tot 1 September. Doctor PROOT heeft de praktijk hervat. T. C. A. BÖLGER, denkt Dinsdag 23 Aug. de praktijk te hervatten. MEVROUW L. H. ÏAN VEEN-PRINS, Tandarts, heeft de praktijk hervat.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2