HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. NORA WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1910 OM ONS HEEN No. 1186. De Loting. IL Zoo bezoeken zo dan In deze en vol gende weken den Doelen, de jongelui die hun negentiende jaar hebben volbracht. Daar In dlie glazen kom ligt liet lot, ligt hun lot voor den eerstkouiendea tijd. Als we hun vroegen, wie er graag die nen wil, dan zeiden geen twintig van de honderd j a. Niet uit gebrek aan vaderlandsliefde, maar omdat ze zich eigenlijk niet goed meer kunnen voorstellen, dat er in of om Neder land nog gevochten zou moeten wor den. We hebben immers in tachtig jaar geen oorlog gehad! Neen, wie van Nederlandsche jongens geest- drilt voor den militairen dienst ver wacht, zal geduid moeten hebben tot de vijand werkelijk voor de grenzen staat. Maar Ann xal men ook zien, dat het élan, waarmee de Fran- achen in 1870/1 zich, na de eerste ne derlagen aanmeldden voor do verde diging van hun vaderland^ wei een Fransch woord, maar niet uitsluitend1 een Fransch begrip is. Bovendien is er in vredestijd zoo veel last en moeite, ja soms verlies, aan den militairen dienst verbonden. De een wordt allerminst door bet ka zerneleven aangetrokken, een tweede, pos aan 't begin van zijn maatschap pelijke loopbaan, ziet de verplichting om te dienen daarin oprijzen als een struikelblok, dat hij doqir uitstel te vragen wel verschuiven, maar niet uit den weg ruimen kan. Een derde is door de omstandigheden kostwin ner van het gezin en kan daarvoor .wel ondersteuning krijgen, maar weet volstrekt niet, of hij na afloop van den dienst' zijn betrekking nog wel terugvinden zal.. En het schild boven het lotingsbu reau houdt hem wel voor: Rust is roest voor mannenaard, maar hij weet, dat hij ook in de bur germaatschappij volstrekt niet be hoeft te roesten. Zoo naderen zeer velen met angst de onnoozele vischkom en doen de greep, waarvan zooveel ai kan han gen. De houding van. eenigeu is stijf, uit verlegenheid, van sommige onverschillig, uit angst. Ze zouden het glazen ding wel willen ondervragen, maar het antwoordt niet. Is het wonder, dat zij elders hulp en bijstand zoeken in dit moeilijke oogenbllk van hun leven, waarbij niemand him steun kan ge ven? En zoo kan de militie-commis saris hooren hoe menige loteling, de !kom naderende, eenige woorden voor zich heen zegt, in de hoop, dat die hem een hoog nummer zal bezorgen. Zoo komt het, dat de men- schem hechten aan allerlei maatrege len van voorzorg. „Grijp in den bo venhoek links", raadt een vader zijn zoon aan, hoewel de vischkom geen hoeken heeft. Zoo zweert een andere vader bij een fortuinlijke pet, die al zijn drie jongens hebben gedragen toen ze naar Haarlem gingen loten, ,vvant ze hebben allen vrijgeloot. Om mogelijke aanvraag te voorkomen, voeg ik er maar dadelijk bij, dat ik niet weet of .de gelukspet nog be staat. Maar dat menige loteling opzet telijk wegblijft, omdat de burgemees ter of de meneer die dan voor hem trekken zal, een gelukkige band heeft, is wel zeker. Het is voorgekomen, dat een lote ling, die in de zaal aanwezig was, zweeg als zijn naam werd geroepen, zoodat de heer Winlder voor hem trekken moest, Naderhand kwam hij aan de tafel om een inlichting vra gen., excuseerde zijn wegblijven op verlegen manier. „Meneer zou wel een goed nummer voor me trekken, hoopte ik." En de oude Doelenzaal heeft nog wel andere kunstjes zien uitvoeren, in de hoop op een boog nummer. Me nigmaal klom, vastgehouden door twee kameraden, een loteling ach teruit het trapjo naar de lotings zaal op. Die ongewone houding moest baat brengen. Of ze het ook altijd daan heeft? Allicht wel niet, maar daarmee valt het bijgeloof niet om. Ja, de militaire dienst valt wel dwars in menig burgerbestaan, zooals een kei neerplonst in een rustig war ter. Toch zijn er in de laatste jaren allerlei maatregelen genomen, die den a.s. milicien ten goede kunnen komen. Hij behoeft niet meer, zooals vroeger, bij de reden tot afkeuring die hij meent te hebben, een bepaalde kwaal of gebrek te noemen, maar kan volstaan met te zeggen, dat hij zich over 't algemeen lichamelijk on geschikt acht en ondergaat dan een algemeen onderzoek. Hot kan ook voorkomen, dat hij onkundig is van een gebrek waardoor hij ongeschikt is voor den dienst Zoodra dit ont dekt wordt bij de indiensttreding, gaat hij mot verlof, niet als vroe ger voor soms langen tijd naar het hospitaal, en wordt naderhand voar herkeuring opgeroepen. „De ongezondste tijd van 't jaar," heeft mij een hooggeplaatst militair verzekerd, „valt in Nederland' tus- schen de loting en do zitting van den militieraad, waarop de redenen van vrijstelling moeten worden ingediend. In die weken ontstaan bij anders ge zond® jonge mannen de kwalen en gebreken bij honderdtallen." En hij lachte daarbij smakelijk, waaruit ik afleidde, dat die kwalen en gebre ken na de zitting van den militie raad' groot-en deels van zelf ook weer verdwijnen. I-Iier waagt de Nederlan der, wien de loting ongunstig is ge weest, zijn laatste leans om buiten den dienst to blijven. Zijn vinding rijkheid in het voorwenden van ziek te of gebrek is bijna even groot als de ervaring, waarmee de doctoren, een militaire en een buTgerarts, voorwendsels weten te wegen, vooral bij oogklachten, vaak te berde gebracht, kennen de dokters allerlei proeven en kunstjes, die zoo verwar rend op den patient werken, dat hij aan 't blunderen raakt en overduide lijk laat zien, dat hij d® kwaal maar verzonnen heeft En zelte wanneer hij kalm blijft, moet hij er in loopen, omdat hij niet weet wat hij onder zeer 'bijzondere omstandigheden moet zien en niet moet zien. Zoo kan het wezen, dat hij wanneer hij bij een proef verklaart niets te zien, daarmee juist aantoont, dat zijn oogen goed zijn. Andere simulanten klagen over een zwakke borst en laten daarbij een klaaglijk kuchje hooren. De medicus kan evenwel heel goed nagaan, of de langen al of niet in goeden staat zijn. Evenmin gaat de klacht over hart klopping op, wanneer de grenzen van het hart normaal blijken te wezen. Daartegenover staat, dat wie we zenlijk iets mankeert, met ernst wordt onderzocht en niet ten onrechte goedgekeurd. Dat geldt niet alleen r ooggebreken, maar ook bij een gebrek, dat tegenwoordig vaak voor komt of misschien soherper dan vroe- wordt nagegaan, de platvoeten. Voor lange marschen, zelfs voor lang staan, is d® milicien met platvoeten ongeschikt, te meer jsmdat de zware uitrusting d© voeten nog meer door buigen doet. Zulke half ongeschikter) wil men in het leger niet, om hen zelf niet te kwellen met wat zij toch niet goed kunnen volbrengen en verder niet, omdat zij, in tijd van nood, een belemmering, dus een gevaar zijn voor die rest van den troep. Evenmin als de physiek minderwaardige graag dienen wil, evenmin ziet men hein graag in die gelederen. Maai' de vraag, in hoever een kleine afwij king tot ongeschiktheid leiden moet, blijft aan de artsen ter beantwoor ding overgelaten, J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De telegrammen hebben gisteren reeds melding gemaakt van DE ANTI-TSJECHISCHE BETOO GINGEN TE WEENBN. De betoogingen hadden plaats vóór het Tsjechische voreenigingsgebouw, waarin Zondag 300 Tsjechen, die een bezoek wildon brengen aan de jacht- tentoonatelling hun Intrek hadden ge nomen. De botsing met de politie ont stond doordat Duitsche betoogers het cordon wilden verbreken, dat de po litie om het Tsjechische voreenigings gebouw had getrokken om de Tsje chen te beschermen. Do politie schijnt echter hier en daar wat overijld te zijn opgetreden. Zoo werd een vergadering van Duitsch-nationalen in een hotel ver boden en bij de poging om de verga derzaal te doen ontruimen Is de poli tie wel wat te ruw opgetreden. Door dat het lokaal tamelijk klein was, werd het spoedig een algemeen hand gemeen, waarbij ook de agenten een pak slaag opliepen. Negen agenten werden gewond. De afgevaardigden Weldenhofer en Pittner* hebben bij don minister van hinnenlandsche zaken telegra fisch geprotesteerd tegen het optreden der politie. Roosevelt en Taft stonden in den laalsten tijd tegenover elkaar, teder met oen deel der republikeinsche par tij achter zich. Nu heeft ROOSEVELT ECHTER EEN GEVOE LIGE NEDERLAAG GELEDEN. Het bestuur der republikeinsche partij in den staat New-York, dat de conventie der republikeinen uit dien staat te Saratoga regelt, heeft met 27 tegen 9 stemmen het voorstel verwor pen om Roosevelt tijdelijk voorzitter te maken. De vice-president Sherman is daarop tot die waardigheid verko zen. De vrienden van Roosevelt zeggen, dat de strijd nog niet geëindigd is en dat de afgevaardigden ter conventie niet verplicht zijn de aanbevelingen van het bestuur te aanvaarden, zoo- dat, zij hem toch tijdelijk voorzitter kunnen maken. De waardigheid wordt bijzonder be geerd, daar de tijdelijke voorzitter, naar men aanneemt, do hoofdtoe- spraak bij de opening der bijeen komst houdt eif de republikeinsche politiek van den staat uiteenzet. Ilel optreden van het bestuur is eenvou dig een kennisgeving aan Roosevelt, dat zij- overeengekomen zijn hein te bestrijden om een einde te maken aan zijn beheersching der politiek van den staat, aldus seint Reuter. Andere berichten maken er melding van, dat Taft en Roosevelt in brief wisseling zijn, om hun geschillen uit den weg te ruimen. In Duitschland heeft men een bewe ging op touw gezet, om een Engelsch- Duitsch fonds in 't leven te roepen ter eering van den gestorven koning Eduard van Engeland en zijn nog levenden bloedverwant Keizer Wil helm. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat Sir Ernest Cassel aan het hoofd slaat Het kapitaal bedraagt voorloopig 2 1/2 ïnillioen julden. Er zal een stelsel van armenzorg geschapen worden, dat gelijktijdig de minder bemiddelde Engelschen, die in Duitschland vertoeven en daar werk zoeken en de Duitschers in En geland, die in denzelfde toestand ver- keeren, ten goede zal komen. De Koning, de Koningin en de Ko ningin-Moeder van Engeland, alsme de de Duitsche Keizer en Keizerin zul len het protectoraat aanvaarden. De kwestie over de afvaardiging van KRETENSERS NAAR DE GRIEK- SCHE NATIONALE VERGADERING is nog niet uit. Te Athene is bericht ontvangen, dat de beschermende mogendheden beslo ten zijn, met een nieuwe bezetting van Kreta te dreigen, indien hun voorloopige stoppen tot verhindering van de candldaturen van Kretenzer politici voor de Grieksche nationale vergadering vruchteloos blijven. Tegenover het plan van enkele dweepzieke aanhangers van het vroe gere militaire verbond, om den 28en Augustus, den verjaardag van het be kende pronuücianiiento plechtig te vieren, heelt de club van officieren van leger en vloot openlijk verklaard, dat zij aan ©en dergelijke belooging niet alleen geen deel zal nemen, maar haar zeifa zal verhinderen. Ver der verzekeren zij, dat zij noch aan de verkiezing noch aan de beraadsla gingen van de Nationale Vergade ring zullen deelnemen, onverschillig welke besluiten die vergadering zal nemen. De door hun leiders bedrogen officieren verlangen enkel een sterke regeering met een krachtigen minis ter Yan oorlog. Wanneer den kroonprins bij zijn terugkeer te Athene een ontvangst zal bereid worden, zullen tweederden van de officieren van de landmacht er deel aan nemen. In liet keizerlijk paleis te Peking is een belangrijke diefstal gepleegd. Uit een van de offerhallen van het mausoleum van keizerin Tse-ksi van China, in de oostelijke keizergravea bij Peking, zijn behalve andere zeer kostbare voorwerpen zes zware gou den en zilveren offervaten ter waarde van ongeveer 1.800.000 gulden, gesto len. De overheid is er ontdaan over en doet ijverig onderzoek naar de da ders. Dit kunnen alleen ambtenaren geweest zijn, daar niemand anders in het mausoleum kan komen. Bij keizerlijk besluit zijn reeds de mannen, die rechtstreeks voor de vei ligheid van het mausoleum verant woordelijk waren, hertog I-p'»e en ge neraal Soeloe-tai, de bewaarders van het heiligdom, ter verantwoording ge- x'oepen en Is last gegeven hen te be straffen. Men vermoedt, dat het on derzoek niet veel zul opleveren, tenzij men. om tenminste den schijn te red den, voor geld een „dief" koopt, die aan zijne familie, als vergoeding voor zijne onthoofding, een bescheiden vermogen wil verzekeren. PRESIDENT FALLIèRES is Maandag in de Zwitsersche hoofd stad Bern geweest De Federale Raad bood den presi dent ren diner aan. Aan het einde van den maaltijd dankte de Zwitser sche oresïdelit den heer Fallières, dat lxii aan zijn bezoek zeer duidelijk het karakter gegeven had van een sym pathie-betuiging voor het republica- ismè. De president constateerde verder, dat tusschen Frankrijk en Zwitser land een volkomen goede verstand houding bestaat, ook op commercieel en economisch gebied. Het bezoek van uen heer Fallières is een bewijs van cle welwillend® po litiek van beide landen tegenover elkaar, die ook in de toekomst voor aan zal slaan, 'lensiotte bracht de president een dronk uit op de repu bliek Frankrijk- De heer Fallières antwoordde daar op. dat de vriendschap met Zwitser land hem ter harte gaat. Hij geeft zijn vreugde en voldoening te kennen, dat onlangs zulk een gelukkige oplossing is gevonden voor de kwestie der spoorwegen tusschen Frankrijk cn Zwitserland. Deze oplossing zal de commerciecle en economische goede verstandhouding voorzeker nog be vorderen en de wisseling van produc ten. denkbeelden en neigingen zal noz volkomener worden. President Fallières bracht daarna een dronk uit op den voorspoed en de grootheid van Zwitserland. Het „Journal" verneemt uit Baycux dat Maandagavond een poging is ge daan. om DEN EXPRESTRE1N UIT CHER BOURG TE DOEN ONTSPOREN. De machinist van een goederentrein bemerkte kort voor Bayeux, dat de weg versperd was. Daar hij wist, dat de exprestrein uit Cherbourg op komst was, liet hij zijn trein stilhou den en bracht, door met een roode vlag te zwaaien, ook den exprestrein tot slaan. De beambten van de twee treinen maakten het spoor vrij. Er lagen één- en-dertig zware balken over de spoor staven. Een bericht van Lloyd meldt, dat het Spaansche stoomschip Marto3 Dinsdag bij mist ter hoogte van Ta- rifa. aan de Noord-Afrikaansche kust, in aanvaring is geweest met het Duit sche stoomschip Elsa. Eerstgenoemd scliip is gezonkeneeaiigen van de passagiers en de bemanning werden door de Elsa gered en te Gibraltar aan wal gebracht. ZEVEN- DER BEMANNING EN 32 PASSAGIERS ZIJN VERDRONKEN. ANTWOORD: Wanneer u zek ei- weet, dat deze patroon aldus tegen strijdige informaties geeft, schrijf liem dan een brief en wijs hem op het getuigschrift, dat immers gun stig Is, zoodat hij te kort doet aan de waarde van zijn eigen handteeke- ning, wanneer hij nu informaties geeft in tegenovergestelden zin. Hij zal, dit inziende, er wel mee eindi- VRAAG: Ik heb een woning ge huurd. welke ik per week betaal, doch zonder contract. Nu heb ik voor mijn rekening een kastdeur laten ma ken. Als ik nu vertrek, mag ik die kastdeur dan weer meenemen? ANTWOORD: Jawel, als u maar zorgt om geen schade aan te richten en de zaak te brengen In den toe stand waarin zij te voren verkeerde. Overneming door den eigenaar is verstandiger. VRAAG: Als inwoner van Haarlem een groot® jachtakte hebbend®, mag men dan in de gemeented uinen op konijnen jagen of moet men er buitengewone machtiging voor heb ben? ANTWOORD: U moet aan den be trokken minister (landbouw, nijver heid en handel) een buitengewone machtiging verzoeken, welk verzoek schrift aan Z. Ex. kan worden inge diend op ongezegeld papier. Naar wij meenen zijn er alleen geringe le- geskosten aan verbonden. Uwe Jacht akte helpt niet in gesloten jachttijd. De machtiging wordt gegeven om al te groote vermenigvuldiging van wild te voorkomen. Dat u inwoner van Haarlem zijt doet niets lot d® zaak. Of de door u bedoelde duinen wel gemeente-eigendom zijn betwijfe len wij. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 5 timmerlieden, - ma 'hinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 4 metselaars, 8 opper lieden, 2 stucadoors, 2 witters, 8 machinebankwerkers, 2 monteurs, 9 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers, 3 vuurwerkers, 1 ketel maker, 4 burgersmeden, 5 machinisten, 6 sto kers, 2 eiectriciens, i instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, 4 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 11 schilders, 2 behangers, 2 stoffeerders, 1 bloemist, 8 tuin lieden, 6 grondwerkers, 2 bakkers, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 11 ma gazijnknechts, 8 loopknechts, S huis knechts, sigarenmakers, b kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 2 letter zetters, lithograaf, binders, J6 losse werklieden dienstboden, werksters, z naaisters, 1 kook ster, 2 huishoudsters, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., boutdraaier. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrcobt, vragen op vorsohlllend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Mijn zoon heeft van een vorigen patroon, bij wien hij door vermindering van werkzaamheden werd ontslagen, een goed getuig schrift, maar wanneer hij solliciteert en er wordt bij bedoelden patroon ge ïnformeerd, dan antwoordt deze, dat hij niets goed heeft gemaakt Wat is daaraan te doen? Brussels Wereldtentoon stelling verwoest. DE OORZAAK. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in liet onzekere. Er wordt van kortsluiting gesproken, maar volgens den correspondent 1® Brussel van het Berliner Tageblatt wordt ook beweerd, dat in een brand een keuken van het gebouw van België de oorzaak gezocht moet wor den. De waarheid zal echter wel niet meecr aan het Licht komen. De man van het Berl. Tagebl. zegt, dat de ou- derwetsche manier, waarop de ten toonstelling gebouwd is, in elk geval de hoofdschuld van de ramp draagt. Men zal, zegt hij, nu wel in Brussel geleerd hebben, dat men in plaats van de zoo bij uitstek brandbare pa pieren dakbedekking andere daken op de paviljoens behoort te zetten. En ook de gevaarlijke dunne weeïseïs, gaas en tuile, enz. zal men beter doen te vermijden, evenals de vlaggen eu wimpels op -Ie daken, die bovendien geenszins mooi staan. BIJZONDERHEDEN VAN DEN BRAND. Do Vlaamsche Gazet van Brussel geeft de volgende beschrijving: Zoodra de brandweerpost der ten toonstelling ter plaatse van de romp kwam, maakte men zich bereid om lansen op den vuurgloed te richten. Helaas, er was geen water. De straal die uit de slang te voorschijn kwam, bereikte pas twee meter hoogte. In die omstandigheden was er aan geen blusschen t® denkeu. De pompiers van Brussel op het eerst® sein toege sneld moesten ook met de woede in het hart deze vernieling aanblikken, pompen van Brussel-Ker mis komen insgelijks aan eu eindelijk komt er wat drukking* Doch wat vermogen eenige lansen op dezen vuurgloed. De vlammen aange hitst door den wind verspreiden zich meer om meer. Alle pogingen werden aangewend om de duizenden toeschouwers die ter plaatse waren gebléven te verwijde- ui, doch vruchteloos. Zij vormen achteraan in de hovin- in als oen menschel ijke muur. Troe pen en gendarmen inmiddels aange rukt, moeten zich tevreden stellen er orde ouder t® handhaven. Sprekende over de tailooze tentoon gestelde kostbaarheden, van welke er zoovele verloren gegaan zijn, zegt de Gazet: Onschatbare rijkdommen zijn vei loren. Het zal zeer moeilijk wezen de schade zelfs bij benadering te schat ten. Vele hebben dadelijk gedacht aan de kostbare wonderwerken onzer ju weliers, aan het Stadhuis van Brus sel, uit edelgesteenten vervaardigd, aan do diamanten van de De Beers Company. Wat is er van dit alles geworden? Een hoop assche? Op dit oogenblik valt daarvan nog niets te zeggen. Zondag had men druk bezoek gehad op de tentoonstelling. Men berekent, meldt de Gazet, dat er Zondag meer dan 225.000 perso nen de tentoonstelling bezochten. Op' het oogenblik der ramp. om 9 ure 's avonds, was er in Brussel-Kermis eone zoo groote opgepakte menigte, dat men zich met moeite in de stra ten kon bewegen. In het Luna-park met zijn talrijke aantrekkelijkheden was er eene zee van menschen. Toen het alarm van den brand werd gegeven, vluchtte de ze menigie met ongelooflijke snelheid. Het dient te worden gezegd, dat die duizenden en duizenden zonder on- gelukken Brussel-Kermis konden ver laten, voortdurend roepende: Niet duwen, niet stooten, of anders gebeu. ren er ongelukken. Aan den hoofdingang werpen wij, persoonlijk, met twee controleurs, de tourniquets omver om meer doorgang te verschaffen aan die overgroot® vluchtende menigte. Volgens de Vlaamsche Gazet is ge spaard gebleven, de rechterkant der Natiënlaan wanneer men de ten toonstelling binnenkomt, evenals het paviljoen der Stad Brussel, de Feest zaal, het paleis van Brazilië, het ge- houw van Nederland, Algerië, Mona> co, Duitschland, Canada, enz., enz. Een vertegenwoordiger der Gazet heeft aan graaf van der Burch ge vraagd op hoeveel hij wel liet verliep schatte van deze ramp. „Vele tentoonstellers zijn verze kerd, doch oneindig veel zullen les varliezen, daar zij tegen brand niet verzekerd waren, antwoordd^ hij ons. liet vei'lies is overgroot: 30 o€ 40 millioen frank, misschien wel hef dubbel; wie kan zoo iets schatten!% Twee tentoonstellers, die wij ont«j moeten, verliezen elk 66.000 en 150.001 frank. In Brussel-Kennis waren vele ne winkeltjes niet verzekerd. Met honderden menschen zullen hierdoor gansch geruïneerd zijn. Gisterochtend is de tentoonstelling al weer om tien uur geopend. Rond 10 uur wordt de ontzaglijke! FEUILLETON .Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE» 501 Zij kende de plek, waar Eliot lag .uitgestrektdaar was een klein soort 'haai of inham, waarvan het strand alloen bij boogen vloed door de zee 'overstroomd werd; de vlood kwam nu juist op. en had aan lederen kani van de kleine inham de uitstekende punten van do rots al bereikt. Het zou iimmogelijk voor haar zijn, om te loo pen en bom te bereiken, voordat de Vloed opkwam en de plaats bedekte, jwaar hij lag. En toch moest zij hein :Opzoeken en zorgen, dal de vloed hem niet kon bereiken. Zii keek naar beneden en om zich met een angst, die als koorts door haar aderen stroomde. Er was geen 'oogenblik te verliezen. Eerst dacht zij !®r over. naar beneden te klimmen, .maar zij kende het plekje 1® goed som dat voor mogelijk te honden, paar had zij dien zeldzanien vogel in 'pin nest waargenomen, want halver- <weze naar heneden kon men tame lijk gemakkelijk komen, maar vlak boven het nest ging de rots binnen waarts, en daarop volgde een lood rechte wand naar beneden. Eliot's voet was uitgegleden op het glibbe rige sleunvlak, en zijn val was doo- delijk. Neen, zij kon niet naar bene den gaan op de gewone wijze, het was zelfs twijfelachtig, of zij het eer ste eind. zou kunnen afleggen, want er waren kalme zenuwen, langzame en besliste bewegingen voor noodig en haar zenuwen waren tot op het uiterst® gespannen, en zij wist, dat zii niet in staat zou zijn zichzelf te dwingen, langzaam voort te gaan. Wat zij noodig had, was een touw en iets om liet aan vast te maken. Zii sneldo naar de steengroeve, om om hulp te roepen maar het was haar onmogelijk, haar stem tot roe pen te dwingen, zij kon zich niet ver staanbaar maken. Zii daalde naar d® steengroeve af om tot de ontdekking te komen, dat er niemand in was, en zij herinnerde zich nu, dat Shuffley gezegd had, dat hii en de mannen naai- den haven- dam gingen om gereedschap t® ha len, dat zii daar hadden laten liggen. Zij ging de hut binnen, waar het dy namiet en andere stoffen en werk tuigen werden geborgen en met een zucht van verlichting vond zij een streng touw. Zij nam hot op en hing het over haai' schouder, en hollende naar da nlaats waar den staan werken, nam zij oen zware iizeren bout en een hamer mee. Zij droeg nu een last, zwaar ge noeg voor een sterken man, maar zij was zich daarvan volkomen onbe wust tot op het oogenblik, dat zij al halverwege was; toen moest zij wach ten om adem te halen. Hijgend en hevig transpireerend, kwam zij aan bij de plek, waar Eliot naar beneden was gegaan, dreef de bout in de rets en maakte er het touw aan vast Het touw was heelemaal niet dik, maar zii wist dat het haar luttel gewicht zou dragen, zij zou het in elk geval Snel het touw naar beneden latend, probeerde zij het en begon te dalen eerst zwaaide het afschuwelijk heen eh weer, en zij voelde zich minder veilig dan zij zou gedaau hebben, als zU op de gewone wijze naar benedeu was gegaan maar zij wist tot rust te komen, door met haar voet tegen i'de rota te steunen en daalde zoo snel on voorzichtig mogelijk naar om laag. Zij kwam bij d® uitstekende punt, en bleef even rusten, steeds liet touw vasthoudende keek zij naar beneden. Op dit punt ging de rots binnen waarts, maar zij zag dat ongeveer halverwege tusschen haar en het strand nog een uitsteeksel was er groeiden eenige struiken op en zij begreep, dat Eliot daarop neergeval- Ton, KbLüwst «iin dut dli «tin vbJ rmi zebroken hebben. Met- vernieuwde hoop ging zij weor naar beneden en kwam bij het voor uitstekende gedeelte aan maar het mulle zand brokkelde af, toen haar voet het aanraakt® en zij moest even rusten. Weer keek zij naai' beneden en zag Eliotde vloed was nog maar enkele voeten van hem af. Zij zag nog iets anders, dat haar het hart in de schoenen deed zinken en een wan hoopskreet ontsnapte aan haar bleeke lippen zij had namelijk bijna het eind van het touw bereikt. Hot was nu een val rechtstreeks naar beneden, want er was geen plekje, waarop zij kon rusten, geen enkele weg, waarlangs zij, hoe ge vaarlijk ook, naai- beneden zou kun nen komen. Heel langzaam en voor zichtig ging zij verder naar beneden, totdat er nog maar een paar voet touw overbleven. Er was geen tijd om na te denben, om het geval te overwegen zij zou de kracht niet cdhad hebben zichzelf weer naar bo ven te trekken cn al zou zij dat wol, dan zou do tijd, dien zij daardoor verloor en zou verliezen, noodlottig voor Eliot zijn en de vloed zou hem bereiken en meeslepen in zee. Er bleef niets anders over dan zich t® laten vallen. De dapperste man zou zijn teruggeschrikt voor dezen val; en zelfs Nora, die een vrouw was en overspannen in zoo hevige mate, waa.rrm d® mOfld van flftp VTOUW diet! van een man overtreft, sidderde en werd koud- Zij klemde haar handen om het touw vast, alsof zij nog geen besluit kon nemen, maar haar aarze ling duurde slechts een oogenblik. Met ingehouden adem en gesloten oogen, liet zij los en half verdoofd voelde zij zich door de ïnimte gaan. Zij viel op het mulle zand, dat den laatsten tijd niet overstroomd was viel met zoo'n kracht dat zij half be graven werd in het lichte stof. Een Doosje lag zij daar, niet in slaat om zich te bewegen, maar daarna stond zij op en sloeg het zand van haar ge laat en oogen. zich iutusschen afvra gend. of zij iets gebroken zou hebben, oen van haar ledematen bijv., en of zij zelfs nu in staat zou zijn hem te red den maar met een stomme dankzeg ging werd zij zich bewust, dat zij geen pijn had en stond op, nog bevend over al haar leden, maar in staat om te staan en haar leden te bewegen. Zij zou wel naar die onbeweeglijke ge stalte daar hebben willen heensnel len, maar zij kon or zich slechts heeu- sleeuea en viel eindelijk op haar knieën naast hem neer. Zijn oogen waren gesloten, zijn ge laat doodsbleek een dunne bloed streep was uit een wond boven zij» slaap gevloeid zijn kleeren warer; gescheurd, het shirt van zijn arm af gerukt, die geschaafd en gesneden was door zijn aanraking met de 6tee- nan van de uitstekende punt Maar hij ademde nog. Met wat water uit een plas bevoch-j tïgde zij haar hoofd en gelaat, en; nam in haar handen wat mee voor; Eliot. wiens voorhoofd zij be vochtigs de maar zij kon niet zooveel meene» men. dat het van eenig nut kon zijn j] en zii besloot dadelijk al haar krach?; ten in te spannen om hem buiten het' bereik van den vloed te trokken. De inspanning had haar uitgeput hij was een man in de volle kracht van, zijn jaren en zwaar, zij kon heiu, maai een heel klein einclje voorttrek* ken, dan was zij weer gedwongen te rusten. Op dat oogenblik had zij een. gevoel of zij niet in slaat zou zijn.' hem in veiligheid te brengen of zij samen zouden moeten verarinkeiv want zij zou hem. natuurlijk niet fer> laten. Het water was nu nog maar en» kele duimen van hen af de zee kwam snel op als een uitdagende, kwellende, vijand. Zij klemde hear tanden op^ eoo. sloeg haar armen om hem heeq,' en trok hem nog wal. verder T. strandj op. Zoo ging de strijd voort, tusschec^ dit meisje en de steeds nader komen» de zee (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5