KOSTSCHOOL. BLOOKERS CACAO; Slaapkamers in verscheidene houtsoorten. DE RENTE-CASSA, Koffers. Meubelfabriek en Behangerij. Groote voorraad Salon- en Eetkamer-Ameublementen. Safe deposit UITZETTEN „De Kleine Kapel", G. DE VLEESHOUWER Co. F. HARTENDORP Zee- en Riviervisch. G. J. DE LANGE, KOOP, BUSSEN DAALDERS gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. menigte, ale Xloh voor den fioofdln- gan gbevindt, in de tentoonstelling toegelaten. Er ls wellicht nooit meer volk op gekomen dan heden. Het afgebrand gedeelte der exposi tie ls afgesloten; en niets is boter ge schikt om over den omvang dier ramp te laten oordeelen. Een dor eersten, die wij op plaats waar zich de bureelen van het Uitvoerend Comiteit bevinden, ont moeten, is de heer Keym. Van het hoofdgebouw ls slechts het geraamte gedeeltelijk overgebleven. Hier en daar ligt een tafel of een stoel, maar van al de pracht dier overschoone tentoonstelling valt niets meer te bespeuren dan verbrand hout an verwrongen ijzer. De pompiers zijn nog steeds ter plaatse. Het vuur smeult midden dien puinhoop, en gedurig wordt er nog water gestort. Geniesoldaten van Antwerpen zijn toegekomen. Die jongens doen over al hun best en werken met een groo- ten ijver. Vlak bij Brussel-Kermis liggen de brandkasten van het Uitvoerend Co miteit. Geniosoldaten en pompiers bevrij den een brandkast, waarin de bijzon derste oorkonden van de maatschap pij der tentoonstelling opgesloten zijn. De heer Keym tracht de brandkast, die aan het vuur flinken wederstand heeft geboden, te openen. Men stelt vast dat de oorkonde in de nog al goed bewaarde brandkast moeten zijn bewaard gebleven. Nevens deze plaats zien wij eenige heeren van het commissariaat der re geering, die de gouden penningen la ten oprapen. Hier zijn dus die beloo ningen bestemd voor de bekroning van tentoonstel! eens wier schoonste voorwerpen in den brand gebleven zijn. Werd er gedurende den nacht veel gestolen? zal men vragen. Wij hebben reeds gezegd dat het publiek zich opperbest gedragen heeft en in het algemeen met veel orde de tentoonstelling verlaten hacL Maai' zoodra het nieuws van den brand in de stad bekend werd, is het schuim der bevolking naar de ten toonstelling gekomen. Gedurende den nacht was een streng toezicht noodig om eerlooze kerels van het terrein te houden. Een heer, wiens villa zich achter Brussel Kermis bevindt, werd op treurige wijze voor zijn offervaardig heid beloond. Hij had doorheen zijn huis meer dan 300 personen laten vluchten, die wat laattijdig in Brus- sei-Kerniis waren gebleven. Een dief heeft het geharrewar be nuttigd om aan dien edelen man voor 17.000 fr. aandeelen te stelen, alsook allerlei familiestukken, voor hem een groote waarde hadden. Üe heer Wetz is het die zoo ellen dig voor zijn dienstwilligheid werd beloond. Wie langsheen de vernielde halls gaat. schrijft het Belgische blad, zal een gevoel van wanhoop niet' kunnen bedwingen bij het zien van zooveel vernieling. Overal ontmoet men ten- toonslellers. die naar hun stand ko men kijken en meestal slechts een tafereel van verwoestiug zien. En naar een onderzoek, dat wij hebben ingesteld, waren talrijke stands niet eens verzekerd. Voor vele menschen is het de ondergang zoo het hun niet mogelijk is op een andere wijze zich te laten vergoeden. Dat een dergel ij ke ramp tot allerlei processen zal aanleiding geven, dient wel niet ge zegd. In het publiek heerscht de alge- meene gedachte, dat er naar bijzon dere middelen moet uitgezien worden om de stoffelijke gevolgen der ramp te bestrijden. Ziedaar ook onzen druk. Reeds heeft de heer Acker een ont werp voorbereid, dat het vernield ge deelte zou verbergen. De heer Acker, die de bijzonderste bouwmeester der tentoonstelling is, verklaart ook, dat het misschien mogelijk is op veertien dagen tijd Brussel-Kermis tot cene nieuwe wijk te herscheppen, waar de herinnering aan het werk van bouw- 'meesters Barber en Van Ophem zou levendig blijven. Er werd ook beslo ten. dat de tentoonstelling niet zou gesloten worden. De Italiaansche afdeeling werd niet beschadigd, maar al de kleine mar meren beelden werden in de grootste wanorde in de hovingen gebracht. Ook aldaar zijn eerlooze kerels te werk gegaan. Een dief, die met aller lei voorwerpen wilde wegloopen, werd zelfs door de Italianen heel erg toegetakeld. In de Italiaansche afdee ling zijn heel wat voorwerpen ver brijzeld geworden. Wij hebben gevraagd, of geene pompiers gekwetst werden. Een offi cier van Laken verklaart ons, dat twee pompiers van Loken gekwetst werden Van Landuyt werd zw gewetst en naar het gasthuis overge bracht Thys bekwam insgelijks won den. DE SCHADE. Hoe groot de schade is, door den brand op het tentoonstellingsterrein aangericht, en dit niet alleen wat be treft de tentoonstelling zelve, maar wat geheel Brussel aangaat, blijkt uit het volgende staaltje, door een cor respondent van de ,,B. Z. am Mi Mag* te Brussel aan zijn blad gemeld. Hij had een gesprek met een oog getuige van den brand, eigenaar van een veelbezocht restaurant in oud- Bruasel, ,,De Gebochelde", waar niet anders dan gebochelde kellners be dienden. I>e nia.n was geheel terneer geslagen. Hij alleen verliest ongeveer 50.000 francs Nog niemand kan thans de gewel dige schade ook maar flauw benade rend taxeeren. Het moet echter vast staan. dat alleen het verlies aan ver nielde goederen minstens 70 millioen francs bedraagt. In oud-Brussel was zoo goed als geen der ondernemers verzekerd; wel moesten de exposanten huh Inzendin gen verzekeren. Yoor geheel Brussel is overigens de materieeJe schade ontzaglijk groot, want, ook al slaagt het tentoonstel- lingsbestuur er in, de expositie open te houden, toch zou de heele stad onmetelijke schade lijden door het wegblijven van duizenden adspirant- bezoekers. Augustus en September moeten de beate maanden worden, en al had het succes der tentoonstelling tot dusverre de stoutste verwachtin gen verre overtroffen, toch rekende men er over het algemeen op, dat de bloeitijd thans pas zou beginnen. Inderdaad heeft nog geen der tot dusverre gehouden wereldtentoonstel lingen een zoodanig overweldigend resultaat kunnen aanwijzen, als deze worldshow te Brussel. Tot op een paar dagen geleden was er vier millioen francs aan entree geld ontvangen en men rekende er stellig op, de 5 millioen te halen. De tentoonstellingscommissie deed dan ook, wat mogelijk was, om het be zoeken der expositie zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Zoo waren er op den noodlottigen dag van Zondag al leen 227 extra-treinen te Brussel aan gekomen, en Maandag zouden er 180 hebben moeten aankomen. Nog altijd is het niet mogelijk, na te gaan, of en hoeveel personen bij den brand om het leven zijn geko men. Men spreekt van het verbranden van een kellner, terwijl anderen meenen te weten, dat ook nog twee bezoekers in de vlammen zijn omge komen. Het plan bestaat nu. de vernielde afdeelingen, paviljoens, gebouwen, enz. door schuttingen te maskecren en tuinen aan te leggen op de onbe zette terremen, nadat deze opge ruimd zijn. Van Bruxelles-Kerinesse, het vroo- lijke uitspannings-terrein, is echter niets overgebleven. Zoo ver de blik reikt, ziet men, na den hoofdingang te zijn doorgegaan, niets dan grillig verbogen, ijzeren gebinten, verkoolde balken, nog smeulende puinhoopen, plassen blusschingswater. Alles is tot den grond toe afgebrand, en zóó ge weldig was de hitte, dat de groote zerken op den grond zijn gebarsten. In de. menagerie van Bostock lig gen, verstikt en verbrand, de haast onkenbare kadavers der groote leeu wen, tijgers, luipaarden, beren, wol ven. Wat het onderzoek naar de oorzaak van de ramp aangaat, dit duurt nog steeds voort, maar het wordt waar schijnlijk geacht, dat het niet het min ste resultaat zal hebben. Er gaan reeds stemmen op. die het voorhan den zijnde blusschingsmateriaal op 't tentoonstellingsterrein meer dan on voldoende noemen. De .Matin" geeft echter in overweging, deze beschuldi gingen maar liever te verzwijgen, tot het onderzoek geheel beëindigd zal zijn. De correspondent van het „Berl. Tagebl." te Brussel meldt nog aan zijn blad. dat Duitschland en Holland Maandag hun paviljoens gesloten zouden houden, dit op aanbeveling van den burgemeester van Brussel, die Zondagnacht om 3 uur nog over het verwoeste tentoonstellingsterrein liep, in gezelschap van eenige journa listen. Ten slotte merkt deze correspondent op, dat, ondanks de toegebrachte schade, een bezoek aan de tentoon stelling nog altijd zeer looneüd zal blijven. Er is gelukkig nog genoeg fraais gespaard gebleven. De meeste verzekeringsmaatschap pijen hebben al enorme bedragen "moeten fourneeren. Men noemt er te Brussel eene, die voor 300 millioen francs bij de tentoonstellingsverzeke ring betrokken is. Het is waar, dat zij zonder twijfel aanzienlijke her-verze keringen heeft afgesloten. Men voorziet echter groote moeilijk heden bij do uitbetaling der verzeke- ringssommenvele maatschappijen zouden inderdaad den wederopbouw der vernielde gedeelten kunnen eischen En wanneer zij tot een trans actie komen, dan zal dit natuurlijk moeten geschieden tegen oen aanzien lijke verlaging der uit te betalen ver zekeringsbedragen. In de Fransche afdeeling was voor 8 millioen gulden aan edelgesteenten; in de Engelsche voor 11/2 millioen aan meubelen. Voor het eerst had ditmaal de di rectie van het Victoria en Albert Mu seum er in toegestemd, voorwerpen af te staan voor een tentoonstelling buitenslands. Al die kostbaarheden schijnen verloren te zijn. Groot is ook het verlies van de beroemde firma Josiah Wedgwood, die sedert 1878 zich steeds van deelneming aan ten toonstellingen onthield, nu echter weer eens deelnam en thans vijf vi trines met hare kostbare artikelen verloren ziet. Er worden beraadslagingen gehou den om de Engelsche afdeeling ge heel te hernieuwen. dat het vei-loren is. Ofschoon de Jus titie overtuigd is, dat het tweetal meer van de verdwijning van do som afweet, dan het bekennen wil, is het resultaat van het gerechtelijk onder zoek tot nu toe zóó poover, dat het zeer de vraag is, of do arrestanten langer dan nog hoogstens eenige da gen in hechtenis kunnen worden ge houden. SPEELHUIS TE SCHEVENINGEN. In aansluiting aan het bericht be treffende een inval van justitie en po litie in de Sporting Club te Schevonin- gen wordt gemeld, dat het misdrijf, waarvan de Zaterdagavond gearres teerde Fransche croupier M. wordt verdacht, aangemerkt als bedrog liet door listige kunstgrepen iemand l>e wegen tot de afgifte van eenig goed of tot het aangaan van een schuld, in art. 326 W. van Str. stralbaar gesteld met een gevangenisstraf van ten hoog ste drie jaar. De verdachte bevindt zich op het oogenhlik in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring in Den Haag. BIJ EEN TWIST GEDOOD. Bij de familie K., to Bargerooster- veen (Dr.) is telegrafisch bericht ont vangen, dat hun zoon, in Pruisen werkzaam, bij een twist wns gestoken en aan de bekomen verwonding over leden. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koninklijke familie keerde he denmiddag te 4.20 uur per Holland- sche Spoor naai' het Loo terug. BEZOEK AAN DE KONINGIN MOEDER. Zaterdag worden met de mailboot te Vlissingen verwacht Prins en Prin ses Alexander van Teek, die per aan- sluitenden mailtrein naar Soestdijk zullen vertrekken, alwaar zij de gas ten zullen zijn van 11. M. de Koningin- Moeder. DE VERMISSING VAN 11,000. Omtrent de verdwijning der ƒ11,000 van de firma Moquette Co., te Am sterdam, is niets nader bekend, meldt de „Tel.". Het speuren met politie honden van de rijksveldwacht gaf ais resultaat, dat de dieren herhaalde lijk, van welke zijde op den weg naar Sloterdijk ze ook werden losgelaten, na lang snuffelen standhielden bij de zelfde plek. Of de broer van den loo- per, de 21-jarige W. N. op die plaats na de wandeling is gaan zitten, en het bedrag, gesteld dat hij 't had, aan een ander heeft overhandigd, is nog niet gebleken. Bij hun verhooren. voor den reph- ter van instructie, blijven de beide broeders hardnekkig ontkennen, Iets anders van het geld af te weten don Gemengd Nieuws DE SPOORWEGRAMP IN FRANK RIJK. Omtrent de vreeselijke spoorweg ramp bij Saujon geven de Fransche bladen nog de volgende bijzonderhe den: Het prachtige weder en de twee Zondagen achter elkander hadden vele bewoners van Bordeaux verlokt, die twee dagen buiten of op een der nabijgelegen badplaatsen te gaan doorbrengen. Van den vroegen och tend af was het Zondag dan ook stampvol in de stations. Te 8 uur 20 ongeveer vertrok een pleiziertrein met duizend reizigers uit Bordeaux naar Royan; zeshonderd personen konden bij gebrek aan wagens niet medegenomen worden. En zij die een plaatsje hadden veroverd, zaten nog dicht opeengepakt of stonden in de doorgangen. Te 10 uur 33, toen de trein roeds te Royan moest aangekomen zijn, was hij nog pas aan het station Saujon, de machinist verlangzaamde den gang, maar desondanks botste de trein op 200 M. afstand van het sta tion met woest geweld tegen een goe derentrein aan, die van Royan kwam. De schok was ontzettend. De vijf eerste wagens van den pleizier trein werden in elkander gedrukt en de twee machines sloegen om. I Op het ontzettend geraas volgde een kort oogenblik van akelige stilte;' toen weerklonken van alle zijden kre- j ten van angst en van smart. Er ont- stond een hevige paniek onder de ongedeerd gebleven Teizigers, die zoo snel zij konden de compartimenten ontvluchtten. Maar toen het eerste oogenblik van schrik voorbij was, keerden zij terug en hielpen zij de beambten, die de verbrijzelde wa gens doorzochten. Van (lezen hadden de drie voorste het meest geleden. De tweede was geheel en al versplin terd. In die wagens hadden een aantal jonge meisjes uit een school van Barnc gezeten, die grootendeels gedood of ernstig gewond werden. Zoo snel mogelijk werden de gewon den op brancards naar do goederen loods gebracht en daar neergelegd op kussens., die uit de wagens wa ren gehaald. De lijken werden in de wachtkamers nedergelegd, en met la kens bedekt. Alle geneeskundigen te Saujon wa ren binnen korten tijd op het tooneel van de ramp, waar zij aan de ge kwetsten de eerste hulp vendeenden. Twee en dertig personen waren om het leven gekomen, zeven en dertig zwaar gewond en zeventien minder ernstig. De machinist en de stoker van den pleiziertrein hadden zich nog kun nen redden door van de machine te springen. Eerstgenoemde heeft verklaard, dat het sein op veilig had gestaan en dat hij, toen h ijhet gevaar had bemerkt, nog uit alle kracht geremd had, maar toen was het reeds te laat geweest. zz=rz= Gevestigd 1867. z^zzzrzzz Alles eigen fabrikaat. Linoleums, Tapijten, Gordijnen, enz. Verhuizingen billijk onder garantie. Gierstraat 16, 22, 24. A. RANDOE. - HEERENGRACHT 179. - (geb. Associatie-Cassa), Amsterdam. Kapitaal. f 1.000.000. Reservefonds f 1.089.477.02 Rentevergoeding voor gelden Deposito Met 1 dag opzegging. (bedragen tot I 5000.— t 3 pCt. direct te ontvangen). Met 10 dagen opzegging3l/2 Voor 1 maand fixe 3!/2 n 2 en 3 maanden fixe 3% 1 Jaar fixe 3^2 B Prolongatieconditle (tot beperkte bedragen) pCL onder den Prolon- gatiekoers. u*n Kantore van CROMMELIN BOUWMEESTER, Kassiers en Commissionairs in Effecten, Assurantiën en Hypotheken STATEN BOLWERK 5, ji TELEFOON 28ó. LOKETiEN IE HOUR von 2.- per maand af, of 10 per jaar. ONDERPANDEN van gegeven pro- longatiën kuunen geborgen worden tn een loket of op Naam van den geld gever ten kantore van de Associatie- Cassa of de Ivasvereeniging te Am sterdam. DepOtrente met Één dag opzegging 37. pGt. Een der firmanten bezoekt dagelijks de Effectenbeurs te Amsterdam. De sterkste en de fraaiste zijn altijd de eigen gemaakte koffers Eenig adres aan de Koffermakerij en Reparatieinrichting van H. L. RUIJTENSCHILDT, Nassaustraat 23. WAAROM wordt INMAAKGLAZEN E\& A APPARATEN algemeen de voorkeur gegeven? OMDAT ze zijn lo. geen namaak van verouderde systemen 1°. practisch van vorm en doelmatig in gebruik. 3o. voor alle bestaande systemen passend. 4°. van prima qualiteit. 5. billijk in prijs. LEVERING ONDER GARANTIE. VRAAGT geïllustreerde Prijscourant! Alléén-Verkoop voor HAARLEM en omstreken bl| C. J. v. d. BROEK, firma Wed. VOULLAIRE, Oude Groenmarkt 2-4 Telefoon 507. VOOR DE Gierstraat 4-6. Telefoon 763. Eigen ateliers. Directe levering naar maat. Handel In Haarlem, Pieter Kiesstr. 1. Spaarndam 41. voorheen DE HAAN DE LANGE, Magazijn van Feestartikelen, Ged. Oude Gracht 125, HAARLEM, bij de Kleine Houtstraat. Ruime sorteering Bruiloftsliederen, Mutsen, Mirlitons, Ijswafels, Chocoladetabletten, euz. Menu' en Tafolkaarteu. Papieren Guirlandes, Lampions, THEATERSMINKEN in alle kleuren. Alle Feestartikelen worden tegen ongekend lage prijzen omgezet. Daar wij het grootste deel der artikelen zelf ver vaardigen, is concurrentie onmogelijk. Vraagt Catalogus. Zondags gesloten. Stoomvaartberichten Het st. Ophir, van Java naar Rot terdam, arriveerde 16 Aug. te Mar seille en zette de reis voort. liet st. Lombok, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Aug. van Mar seille. Het st. Java, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15* Aug. te Sin gapore. Het st. Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Aug. Point de Galle. Het st. Rijndam vertrok 16 Aug. v. New-York naar Rotterdam. Het st. Willehad (Canada Lijn), van Rotterdam naar Quebec en Montreal, passeerde 16 Aug. nam. 1 u. 50 min., Wight. Het st. Rijnland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. v. Montevideo. Het st Wilis, van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Aug. te Port-Said. Volgens draadloos bericht via Crookhaven bevond het stoomschip Rotterdam, van New-York naar Rot terdam, zich 16 Aug., des morgens te 8 uren, op ongeveer 293 mijlen West van Scilly. Volgens een draadloos bericht via Crookhaven bevond het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van Rotterdam n. New-York, zich 15 Aug., des middags te 12 uren, op ongeveer 325 mijlen ten Westen van Scilly. Het st Goeben. van Rotterdam n. O.-Azië, vertrok 14 Aug. van Shang hai. In plaats van losse cacao of poederchocolade, vierkante bussen van 1 ons. 18 CtS. m 'h pond. 42'/i - m 1 pond. 80 n „2 pond. 150

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6