fa*as eo tiet ,,Wlen Neèrl&ndS Blo4i$Y dot door do aanwezigen eta an do go- eaagon werd, volgden. Daarna nam de hear Wijnands hot woord. Hij sprak van de groote ver rassing, dio hem en al de leden van Jacob van Lenncp mot deze rnodaille borold to. Zij eou spreker stee-is e>an aangename herinnering aan dcoen avond blijvon. Da heer Wijnands ein digde met een: Lang lew do Ned. Politiebond. Hierna word het Wilhelmus gezon gen, on zeer plechtig klonk Aldegon- de's lied langs de liooge muren van de KurhauszoaL 't Was intusschen laat geworden en na de opvoering van eeu kluchtspelletje met zang, moest men zich voor de laatste tram nog erg haasten. In het tooucelstukje voldeden de medespel enden, Mimi en Lisine, de bloememnaaksters, Tammoxlau, do kunatscliilder, en <te vogelopzetter Ca- lifourchon bijzondei' goed. Het wus oen mooi besluit van een ui ooien avond! Uit de Omstreken 1JMU1DEN, Buitengewone vangst. ALs een bijzonderheid kunnen we melden, dat door den stoomliaring- logger ELsa IJm. Ill van firma Wed. I. S. Groen, heden niet minder dan 40 last 640 kantjes nieuwe ha ring is aangevoerd. Dit is de grootste vangst ooit in ééno reis gedaan. Quarantaine. Do s.s. Herbert Horn en Iringard Horn, beide van Petersburg naar Zaund<am bestemd, worden beide voorloopig te IJmuiden In quaran taine gehouden. Ofschoon zich op geen der schepen verdachte verschijnselen hebben voorgedaan, worden de moest nauw keurige maatregelen getroffen, Vischuanvoer en opbrengst. Gedurende de maand Juli zijn aan den Rijksafslag te IJinuiden aangeko men 282 stoomtrawlers met een lie summing van 272.612 gld., tegen 299 stoomtruwlers rnet 243.101 gld. be somming in Juli 1909. In JuJi 1910 dus 17 stoomtrawlers minder, doch 29.511 gld. besomming meer. In do afgeloopen 7 maanden van dit jaar kwamen 2028 stoomtrawlers aan met een opbrengst van 2.000.698 gld. Legen '1981 stoomtrawlers met 2.022.334 gld. opbrengst In hetzelfde lijkvak van 1909. In 1910 dus 47 stoom trawlers moor, doch 21.636 gld. op brengst minder. Is de maand Juli dus gunstig ge weest in vergelijking van 1909, het afgeloopen tijdvak van 1910 was aan merkelijk ongunstiger dan in 1909. Do opbrengst van de stoombeugvisscherij wna ln het afgoloopo» tijdvak van 1910 144.124 gld. met 123 stoombeu- gers tegen 119.906 gld. ophroiTgst met 148 stnombougers ln hetzelfde tijdvak van 3909. In 1910 dus 25 stoombougers min der doch 24.Z18 gld. opbrengst meer. IJMUIDEN. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Oosterbeek, gom. Ren- kuui, ds. J. H. Toers, te IJmuiden. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: B. Bouniln, Dielefeld, Hoogeweg 72 5 pors. J. van Raai te, Amsterdam, Zeestraat 31, 4 pers. J. v. d. Wielen, Zeestraat 33, 6 pers. Fam. Kroon, Rozennobelstr. 14, 2 pers. Fam. Lanee, Amsterdam, Rozennobelstr. 14, 2 pors. Fam. Knip, Amsterdam, Rozennobelstr. 14, 3 pers. Fam. Possen, Den Haag, Pension Vallo, 2 pors. Fam. Kuinders, Amsterdam, Grooto Krocht 5, 6 pers. Fam. Tie- man, Cappolen, Duinweg 17, 3 pors. Fam. Mogs, Oberhausen, Haltcstraat 15, 3 pers. Fam. Eykeu, Amster dam Haltestraat 32, a pars. Fam. Breed veld, Amsterdam, Haltestraat 50, G pers. Fam. Landweer, Ara-, hem, Bd. P. Loot, 2 pers. Fam. Et- scheld, Saarbruckeu, lid. P. Loot, 2 pors. Fam. Richelmann, Leipzig, Bd. P. Loot. Fam. Garrels, Am sterdam, Haarlemmerstraat 26, 2 p. Fam. Pette, Wormerveer, Haar- lemmorcfx.n.it ST.. 2 pers. -- Familie PirJet, Dinant, Kerkstraat 16, 4 p. Fam. Boss, Groningen, Hoogeweg 92, 2 p., Mej. Rletmeyer, id., id.. Dr. Reh- 15ng, Aken, Belvédère, Fam. Haring, Botterdam, Quisisaiiö, 2 p., Fam. Hunger, Berlin, id., 3 p., Fam. Séve- lucu5, Amsterd., id., 4 p., Fam. Koij non, id., id., 5 p., Fam. Goudeket, id., Hotel d'Orange, 2 p. Finn. Polmun, id., id 2 p., Fam. Gilse, id., id., 3 p., R. de Haas, Keulen, id.. Fam. Bam- rnevillc, Parijs, id., 6 p., A. Siervers, Hamburg, id.. Meyer, Groningeu, id., A. Katz. Berlijn, id, 4 p. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Pak me mee" bevatAls voorplaat een portret van kolonel J. P. Michiel- 8011. dio tot chef van den generalen staf van het Indisch leger benoemd werd. Verder Het plannetje van den dokter. Tuinfeest van „Het Roode Kruis" in het park van „Het huisten Bosch" te 's-Gravcnhage. De 29e Internationale hondentcntoonstelling te 's-Gravcnhage. Demonstratie1 met Roode-Kruis-honden. De Cric- ketwedstri:d Holland—België. De lawnlenrdswedstrijden te Schevenw- gen. Eva Gónneberg.— Beroemde paarden. Over bliksemafleiders. OlleslagéW ta 'Aïléile!.- Vele fraaie foto's sieren dit nura* mer. No. 14 van „De Revue der Sporten* bevalOver Sportenthouslasme. De lawntenni8-wedstrijden te 'a-Gra ven hage. De rennen te Dulndigt. De vliegtocht door Ost-Frankrijk. De kampioenschappen van Neder land op de Amsterdamsche wieler baan. Schermwedstrijden te Osten- de en Brussel. Een nieuw rcddlngs- tneetel. De schietwedstrijden te Ockenburgh. Het Augustus nummer van „Ons Schoolblad" bevat: Visschen door A. W. Kfoos Jr. Verklaring van spreek wijzen, door C. J. Vierhout. Faust op Waarder.burg door Dahlia. Zijn droom door J. W. A. Croiset van Ucholen. Een sprookje van twee elfen door ClasLna Treurniet Fragment uit een brief. „Het" waakt door Loe. Een dweper door C. en O. Boekheoordeeling door Jan Stoit. Een toevallige overeen komst door A. W. Kloos Jr. De electrische tram. Bankholiday on the Oval door J. du Saar. Over het vóór en tegen van wedstrijden door Wilkena. Het vacantiekamp bij Laren door H. Zeeman. Verder bevat dit nummer veel „poezie". HET LEVEN. Het juist verschenen nummer van Hel Leven (No. 33, van 19 Augustus 1910) bevat de volgende geïllustreer de artikelen en foto's: Een Hoheazoi- lerntrlo in een badstoel; Ut 't Kerse- l&nd, door H. D.; De glas-industrie te Leerdam; De Electrische Centrale van Amsterdam, door Elk a met vele foto's; De viering van het 25-jarig bestaan der Nederlandsche Banket- bakkersvereenigïng; Het Tuinfeest, van het „Roode Kruis" te 's-Graven- li age en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de reproductie van een schilderij van FL Arntzenius (Marktgewoel)* Gemengd Nieuws DE BRAND TE BRUSSEL. Koning Albert is te Brussel terug gekeerd van zijn verblijf in Tirol en verscheen anderhalf uur later op de tentoonstelling, waarvan hij de ver brande en beschadigde gedeelten be zocht. Ruim anderhalf uur vertoefde do koning op het geteisterde terrein en toen hij tegen kwart voor vieren ging vertrekken zeide hij tegen baron Jansen en andere heeren van het ten- toonstellingsbestuur ongeveer het volgende: Ik ben niet te Brussel te ruggekeerd alleen om u mijn deelne ming te betuigen, maar ook om u ge luk to wenschen met de geestkracht, die u allen na de ramp bezield heeft. Ik was blijde to vernemen, dat er slechts materieels verliezen geleden zijn, die voor een deel hersteld kun nen worden en ik dank u dat u zich niet heeft laten ontmoedigen. Ik zie,1 dat do arbeiders reeds aan den gang zijn gegaan en ik vertrouw, ook na hetgeen u me verteld hebt, dat er over tien dagen geen zichtbare spo ren van. den brand over zullen zijn. De Engelse he en de Belgische afdee- ling zullen gedeeltelijk weer opgezet worden en de beste dienst, dien u aan het land en aan Brussel kunt bewijzen, is de wederopbouw der ver- oeste gedeelten te bespoedigen. Zoo- _oendJe suit u aan de tentoonstelling een zeker welslagen verzekeren. Naar aanleiding van den brand zijn bij het tentoonstellingscomité, bij den burgemeester vau Brussel en bij den minister-president tallooze betui gingen van deelneming ingekomen. Koningin Elisabeth seinde uit Tirol heel hartelijk aan burgemeester Max; keizer Wilhelm zond aan koning Al- bert op Posenhofen een telegram en heeft ook aan de Belgische regeering van zij ndeelnemlng doen blijken. Aan den Duitschen gezant te Parijs had de keizer opgedragen de betui ging zijner deelneming aan de Fran- sche regeering over te breDgen. Ook de burgemeester van Rome heeft aan burgemeester Max een telegram ge stuurd. Naar men in de Vlaamse he Gazet van Brussel leest stelt de Engelsche; regeering de Belgische regeering ver antwoordelijk en dringt er op aan, dat er maatregelen genomen worden. Het blad meldt daaromtrent: Door M. Winlhour, Engelsch com missaris, is namens den heer Sidney- Brixlon, voorzitter van den Board of Trade en lord Herbert Asquith, eer sten minister van Engeland en minis ter der schatkist, eene dagvaarding gestuurd, lo. aan M. Hubert, minis ter van Arbeid en Nijverheid; 2o. aan M. d'UrseL algemeen commissaris der regeering; 3o. aan de naamlooze maatschappij der Tentoonstelling, ver tegenwoordigd door baron Janssen, M. Keym en van der Burch. In deze dagvaarding voor de recht bank van kortgeding wordt gezegd dat het blijkend is dat de brand, die de Engelsche afdeelïng vernielde, wer de Engelsche afdeeling vernielde, werd medegedeeld door de Belgische afdeeling die brandde; dat tot hiertoe do oorzaak van den brand nog niet bekend is; dat het niet zou kunnen bewezen worden dat de ramp te wij ten is aan de schuld van een der op geroepen personen of hunne rechtheb benden; dat overeengekomen werd tusschen de Engelsche regeering en het Uitvoerend Comiteit dat de ver antwoordelijke personen zouden op geroepen worden ter aansprakelijk heid ln geval van brand of ongeluk. Diensvolgens vraagt de Engelsche commissaris dat drie deskundigen zouden aangesteld worden om den toèstaod détf VèrWrtüade pT&afeên te beschrijven, den stand van eiken ten- toossteUer in de Engelsche afdeeling te bepalen, de opgegraven voorwer pen te beschrijven en er de waarde van te schatten; de oorzaak der ramp na te gaan en op te sporen en aan 'e dulden op welke wijze het vuur is medegedeeld geworden aan de Engel sche afdeeJing. De advocaat van hot Engelsch ge zantschap, M. Delaval, deed opmer ken dat de voorgestelde maatregelen werden genomen in 't belang der En gelsche lentoonstellers en der verze keraars. Do advocaten der regeering, van de maatschappij der tentoonstellers cn van het algemeen commissariaat, al hoewel akkoord ln grondbeginsel over de gevraagde maatregelen, heb ben doen opmerken dat het liier oen handelsconflicl gold, waarover dei burgerlijke rechtbank niet bevoegd is uitspraak te doen. De rechter van kortgeding heeft de drie experten-deskundigen benoemd. De burgemeester van Brussel heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in hij dank cn hulde brengt voor de bij den brand bewezen dienst en hulpvaardigheid aan de brandweer, de politie, de gendarme, de soldaten en aan allen, die de overheid hun steun verleend hebben, Do burgemeos ter prijst het volk van Brussel om dat het door zijn bewonderenswaar dige kalmte en koelbloedigheid een bewijs van burgergeest gegeven heeft, die het tot eer strekt. De commissie van deskundigen heeft thans definitief de belde moge lijkheden verworpen, dat de brand door een kortsluiting of een keuken brand veroorzaakt zou kunnen zijn. Zij gelooft veeleer, dat do ramp moet worden geweten aan de onachtzaam heid van een rookend bezoeker die een brandend eindje sigaar roekeloos heeft weggeworpen. Het viel in alle paviljoens den be wakers steeds zeer moeilijk, de roo- kers te verwijderen, ofschoon op groo to aanplakborden stond vermeld, dat ieder, die in de tentoonstellingshal len rookte, zich niet slechts voor een dag, maar voor den ganscheu duur der tentoonstelling de toegang ont zegd zou zien. (Het is niet zeer duide lijk, hoe meu dit dacht te bewerkstel ligen, waar op sommige dagen bij de 100.000 personen de tourniquets pas seerden). Zoo had b.v. op den laat- sten Zondag een enkele Belgische op zichter ruim 150 róokende personen moeten aanhouden. Ook bestaat nog de vierde mogelijk heid. dat de ramp aan boos opzet is te wijten. Hot gerecht doet, om niets te veronachtzamen, ook in deze rich ting onderzoek. Do commissaris der Engelsche sec tie heeft thans de Belgische regeering gerechtelijk aangesproken tot het be noemen van deskundigen, die den eisch tot schadeloosstelling, door En geland ingediend, zullen moeten on derzoeken. De waarde der Engelsche afdeeling wordt op 75 millioen francs geschat, waarvan een groot gedeelte komt op de niet te vervangen oudhe den der collectie-Carrington. De „Soir" heeft een inschrijving ge- opend ten bate der beambten lii de verbrande afdcelingen, die nu hun broodwinning kwijt zijn. De eerste dag der inzameling bracht reeds meer dan 25.000 francs op. De Vingtième Siècle geeft een lijst van na den brand vermiste, vermoe delijk gestolen voorwerpen. Er ko men op voor: drie kostbare broches, 100 paarle nhalssmoeren, 60 dasspel den, 200 gouden ringen, bijna even vele gouden horloges, een diadeem met drie briljanten, een horloge ter waarde van 20.000 fres. Verder is ver dwenen' een buitengewone zeldzame verzameling van munten, die alle soorten van Fransch geld, van den tijd der Galliërs af tot op den tegen woordige® tijd, omvatte. Er zijn weer drie dieven gepakt. KEIZER FRANS JOZEF 80 JAAR. Gister, op den 80sten verjaardag van keizer Frons Joseph van Oosten rijk, koning van Hongarije, waren de vlaggen van Oostenrijk-Hongarije ontplooid aan de woning van den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant aan de Prinsessegracht te Den Haag. Des ochtends te 9 uur had in de hoofdkerk van den II. Jacobus in de Parkstraat ter eere van het verjaar feest van den keizer een plechtige dienst plaats, bestaande uit een stil le mis, welke wer dopgedrugeu door mgr. Dominicus Guattieri, zaakgelas tigde a. i. van den Heiligen Stoel bij het Nederl. Hof, daartoe dragende de groot oraaat-kleeding aan zijn pries terlijke waardigheid verbonden. Bij deze gelegenheid was het groot altaar ten volle geopend en wegens het feestelijke karakter der plechtig heid aan weerszijden met groepen palmen versierd, terwijl tegen de zij altaren bloemstukken van rozen wa ren geplaatst. De dienst werd bijgewoond door ba- Ton Gerdenus, gezantschapsraod, tij delijk zaakgelastigde bij afwezigheid van den gezant graaf de Wyden- bruck; door den Oostenrijkschen hoog leereer Lamasch, president van het scheidsgerecht inzake de Ameri- kaansch-Engelsche visscherequaestie, zoomede door eenige leden der Ooa- tenrijksche kolonie te Den Haag en aldaar tijdelijk vertoevende Oosten- rljksche onderdanen, die allen plaats hadden genomen in de koorruimte. Onder de belangstellenden ln het kerkgebouw werd opgemerkt mr. Kolk man, minister van financiën. EIGENAARDIG AUTO-ONGELUK. Een eigenaardig automobiel ongeluk Is er van de week op een nacht in Engeland gebeurd. Tusschep Huck- mn AYiffsèièy vssrm m ir?8F la vaart door een kudde schapen hoen en verdween ln de duisternis zoixktr zich vorder om Iets te bekom meren. Elf schapen wordeu gedood en vier verminkt. Rechtszaken DE KINDEREN VAN DE WEDUWE DE RIJK. Gister zette het Gerechtshof te Am- sterdam do behandeling voort van 't appèl van don Voogdijraad Amster dam II tegen de beschikking dor Am- storxlainscho Rechtbank, waarbij do weduwe Do Rijk, te Hilversum, her-' steld werd in do ouderlijke macht1 over hare vijf kinderen. N-adat nog één getuige werd ge hoord, werd door nir. J. A. Levy, na mens do weduwe en door mr. Henri R. G. Goudsmit namens den Voogdij raad over do hoofdzaak gepleit (Woensdag 10 Aug. werd or gepleit over de al of niet ontvankelijkheid van het appèl). Onmiddellijk na do pleidooien werd door den procureur-generaal mr. ba ron Baud conclusie genomen. Deze strekte; overeenkomstig het betoog van mr. J. A. Levy, tot niet-ontvan- keljjklield van het appèl van den Voogdijraad. Koloniën DIRECTEUR VAN JUSTITIE. Tot directeur van het Departement van Justitie in Ned. lndië is benoemd mr. J. Reepmaker, vice-president van bet Hooggerechtshof en van het Hoog Militair Gerechtshof van Nederl.-ln- dië. (Hbld.) Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD TE ENSCHEDé. De vergadering van stakers der fin-ma Menko met do organisatiebe- sturen had als resultaat, dat nog gis termorgen tc half twaalf de arbeid door allen werd hervat. De directe- actie-staking werd behalve door de vrije organisatie afgekeurd. Men be sloot langoren tijd te wachten alvo rens to oordJcelen oveT de regeling en behandeling in de fabriek. De tijd van een dag achtte men te kort. Het verbod van samenscholing is opgeheven en do politie weer naar haa rstandplaatsen teruggezonden. Pers-Overzïdit DE VEERTIG MILLIOEN VOOR DE KUSTVERDEDIGING. In do „Telegraaf" vinden we een artikel <over de Regeeringsvoorstellon om 40 millioen gulden te besteden voor de reorganisatie van de kustver dediging. Het artikel vungt aldus ..Het is een reuzen-komkommer, die dezer dogen door onze regeering het Nederlandsche volk te verorberen is voorgezet. Hét is zoo stilletjes ge komen in den zomer, het wetsontwerp van de veertig millioen voor onze kunst-defensie. Veel sensatie heeft het noc niet veroorzaakt, 't Is warm, 't is vacantia de helft van het Nederland sche volk zit in de bosschen en aan zee. en maakt zich niet druk. Maar het rumoer zal nog wel komen. Daar liet het don het ontwerp, dat in het ministerieele leven van den heer Wentholt het groote moment worden moet. Want de lieer Wentholt is spe cialiteit op het gebied der kustverde diging. Daarom ook stapte hij in het tegenwoordige kabinet over. Hij zou dat varkentje wel wasschen. En hij doet het. Het kost 400 ton. Tenminste als maximum. Art. 5 van het ontwerp bepaalt, dat „in totaal geen grooter bedrug dan veertig millioen gulden" aan het beoogde doel mag worden besteed. Wellicht komen we er dus een paar kwartjes goedkooper af, maar veel zal het niet schelen. Het militarisme ls hongerig als een wolf wat het krijgen kan. neemt het. Z'n maag is van elastiek. De officieele raming in het ontwerp is 25 millioen voor de kustversterkingen en 13 mil lioen voor het nieuwe marine-mate rieel 8 zeegaande torpedo's, 14 pant- Berbooten. 2 onderzeeërs en een aan tal versper-mijnen. Samen ruim 38 millioen. Er valt dus nog 2 millioen aan onvoorzien te vertoren. Maar dat is een peulschilletje voor de heeren militairen. Daar zitten we dus 1 Het ontwerp, och, het zal er wel door gaan. Er wordt al jaren om voorziening in de kustverdediging ge vraagd. De Raad van Defensie is er gloeiend voor. Hij had hier en daar w el wat anders gewild 'n tweede fort aan de Wester-Schelde, nog een paar oorlogsbodems meer en de bediening der kustbatteriien door de landmacht, in plaats van, door de marine, maar dit zijn droppelen in de zee. Met <le veertig millioen ls de Raad "net eens. Er ls wel geen geld om arme ge meenten bij te springen, geen geld voor ouderdomspensioen en voor be strijding van volksziekten maar de- ,ze spaarpot moet er komen. De schrijver stelt dan de vraag ..Als het Nederlandsche volk die 49 millioen geofferd heeft, is onze kust dan sterk genoeg D a t is het hart van de kwestie. Nietwordt de kustverdediging iets beter Natuurlijk wordt ze beter. Meer schepen, meer forten, sterker stellingen natuurlijk, dat wordt wel iels lastiger voor den vijand. Maar ls het genoeg, zelfs voor het oogen- blik Koooen we voor die 40 milli oen de wetenschap, dat we met zoo'n kunst onzen man kunnen staan, onze neutraliteit werkelijk handhaven Ziedaar een vraag, waarop geen gun stig antwoord komen zal. De regee ring voelt ook wal, dat het hier op aankomt. En ze echreef in de memo rie van toelichting een diplomatisch zinnetje „Deze overwegingen moe ten er toe lelden, aan het stelsel van kustverdediging den eisch te stellen, dat de kuatveraterkingen te allen tijde in voldoenden staat van tegenweer en fh twtfanÏRöh gioveéhfswtórdïg^A toestand verkeeren. dat op elk oogen- blik over een voldoend z ij het dan nietten volle afwerend vorenogen kan beschikt worden." Wat wij hier hebben gespatieerd la de hoofdzaak. Het is de erkenning, dat zelfs met de veertig millioen niet wordt gekocht de zekerheid, dat onze kust „ten volle" sterk genoeg zal zijn. „Voldoend", maar niet „ten volle", zoo luidt hot ln militaire diplomatie. Do nuchtere waarheid is. dat de \raag. of onze neutraliteit geschon den zul worden van de land- of van de zeezijde, niet afhangt van de sterkte onzer verdediging, maar van dun Wil vau den vijand. Acht deze de schonding noodig..... Hij gaat er toe over. Nooit zal onze verdediging sterk genoeg zijn, nooit sterk genoeg kunnen zijn, hem te weerstaan, het Is moreel, financieel en physiek voor ons land onmogelijk, het zoover te brengen, dat we tegen een groote mogendheid stand kun nen houden. Dat is de nuchtere Tea- litcit. En nu mogen de veertig mil lioen bewerken, dat de vijand aan de zeezijde wat moer en wat langer zal moeten arbeiden om z'n doel te berei ken, dat we wat scherper tegenweer kunnen bieden, wat meer offers moe ten brengen, maar daarmee houdt 't dan ook op. In dit licht beschouwen wij hot ontwerp. We koopen den vrede niet voor die 400 ton, zelfs geen groo- tcre kans op vrede. We bewerken er' hoogstens mede, dat we aan de zee zijde iets langer stand kunnen hou den, wanneer b.v. Engeland onze noutraliteit schenden wil. En het Ne derlandsche volk moet zich afvragen, of het daarvoor 40 millioen betalen wil, met do wetenschap, dat over een kwart eeuw weer evenveel noodig is. Maar de zaak van den nationaleni vrodo is er niet mede gediend. En wej peinzen, of dit nu het voordeel is, dat de Noordzce-entente ons gebracht heeft, een voordeel, door onzen opli- mistischen minister van Buitenland- scho Zaken in zoo enthousiaste woor den uitgelegd. Dan bespreekt de schrijver de kwes tie van ontwapening. Op den Scheveningschen weg laat do heer Cordonnier voortbouwen aan z'n majesteitelijk Vredespaleis. Geen dag gaat voorbij, of het wordt groo ter en mooier. En wie er naar tuurt, dwaalt met z'n gedachten van dat steonen gebouw naar het heerlijk ideaal, dal het symboliseert: Vrede dooT recht. Vrede door rechtl En dio 40 millioen... zijn die ook voor den vrede, of voor het recht? Ze zijn voor geen van beide. Menschen, die in ons land die leus propageeren, ze zullen straks in de Staten-Generaal stemman, vóór dat kostbare offer aan de leer: vrede doorgeweld. En toch, de wereldvrede, de zegepraal der arbitrage, het recht in de inter nationale staatkunde: dit alles zal niet door woorden, maar door groote daden gebaat kunnen worden. En juist in deze zaak kunnen groote din gen door kleine staten woTden ge daan. Er is een denkbeeld, dat, door kleine staten in practijk gebracht, het internationaal rechtsbewustzijn en de zaak van den vrede ontzaglijke diensten bewijzen kan. Dat is het denkbeeld der ontwapening, reeds vaak geopperd en o.a. in een knap ar tikel met warmte bepleit door jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip (Groot Nederland, 1908). Deze schrijver zet voorop de zekerheid, dat wij het in eiken oorlog tegen een groote mo gendheid verliezen zullen. Nimmer kunnen wij leger en vloot zóó in richten, dat we ons met succes zul len kunnen weren. Dat gaat onze na tionale draagkracht vèr te boven. En hij betoogt dan, hoe we, gesleept in een strijd tusschen twee ons omrin-i gende mogendheden, bijna stellig on ze onafhankelijkheid verliezen zullen en alleen groote kans op behoud daarvan hebben zoo ons land de ont wapening, d. I. de afschaffing van 't oorlogsleder (met handhaving van een politie-leger), durft in practijk brengen. Daarmee zou het de zaak van den wereldvrede, de ontwikke ling van het rechtsbewustzijn der volkeren schitterend dienen. Zijn voorbeeld zou anderen lokken en het idee: vrede door recht, meer en meer doen triomfeeren. „Ik houd het er voor," aldus genoemde schrijver, dat het voor de menschheid van ingrij- pendo bctoekenis zou zijn, als Neder land van de defensie tegen een bui- tenlandschen vijand afzag. Die ééne daad zou meer uitwerken dan alle vredesconferenties. De kwestie van de beperking der krijgstoerustingen is in do werel daan de orde. Gezagheb bende staatslieden, ja, koningen en keizere spreken er over in gloeiende volzinnen. Tot dusverre vindt elk land, dat zijn buurman maar met de beperking beginnen moet. Stel eens, dat het onder de groote mogendheden werkelijk tot een af spraak over beperking van krijgstoe rustingen komt, wat heeft Neder land dan daarvan voor zijn veiligheid te wachten Een luttel klein beetje. Ook de beperkte strijdkracht van een groote mogendheid zal Nederland kunnen kraken... De kleine mogend heden moeten trachten het imperialis me tc breken. Elke daad in die ricn- ting is een daad van zelfbehoud... Ne derland moest zich niet langer een defensie-politiek laten voorschrijven door de groote mogendheden. Als er een land in de wereld is, geschikt om met de algemeene ontwapening te be ginnen, dan ls het Nederland. In ons land komt een heel opmerkelijk slag antl-milltaristen voor, waar men in andere landen haast niet van hoort bezadlede anti-militaristen. Hier te lande treft men veelvuldig onder dë zeer ontwikkelde menschen personen aan, dia het Nederlandsche leger een Bhlfelooze Instelling vinden.... liet he- staan van anti-militaire opvattingen onder bezadigde Nederlanders van al lerlei richting geeft hoop, dat ons land ln de beweging tot ontwapening een voorname rol gaat spelen. Er is nog 'n andere reden, waarom Nederland eerder dan aDdere kleine staten tot de overtuiging kan geraken, da» bet zijn leger moet afschaffen het Vre despaleis. Dat het permanente hof van arbitrage zijn zetel heeft geves tigd op Ncderlandschen bodem, is voor Nederland een onschatbaar voorrecht. Voor ons onafhankelijk volksbestaan kan het Vredespaleis groote beteekenis krijgen. In Don Haag zijn de groote mogendheden op onzijdig terrein. Die omstandigheid zal beter in staat zijn de groote mo gendheden angstvallig te maken voor het schenden van ons grond gebied, dan het beste Nederland sche leger. Is het eigenlijk niet ongegrond, dat Nederland het grond gebied. waar het internationale hof van arbitrage staat, in staat van ver weer stelt tegenover diezelfde mo gendheden. die hier in haar betere oogenblikken dat hof hebben geves tigd Is het dan zoo weinig ernst met de vervanging van den oorlog door scheidsrechterlijke beslissing, dat ook bet internationale paleis van justitie met kanonnen en bajonetten verdedigd moet worden. Nederland zou op geen wijze duidelijker z:jn \cr- trouwen aan den dag kunnen leggen in de toekomst van de instelling, "die op zijn bodem is gevestied, dan door zijn eigen oorlogstuig af to leggen. Deze daad van vertrouwen zou voor de menschheid een ware weldaad zijn. Ik houd mij stellig overtuigd, dat het vertrouwen in het rechtsge voel der groote mogendheden niét be schaamd zou worden." Tot zoover mr. Van Vierssen Trip, schrijft de 'Tel. en gaat dan voort Wij hebben wat ruim geciteerd, om dat wij zijn beschouwingen zoo uiterst belangrijk achten, en zo nog wel eens in wijder kring mogen wor den herhaald. Het is een ideaal, zal men zeggen. Zeker, maar het is een practisch ideaal. Het kan verwe zenlijkt worden. Maar de Nederland sche regeering heeft het antwoord op zulke denkbeelden. Een koude dou che. Zij komt en zij vraagt, naast het gewone oorlogsbudget, 40 millioen, om de kust wat sterker te maken, zoodat we misschien een dag langer tegen vreemde oorlogsmonsters kun nen vechton, vóór we ons overgeven. Zóó benadeelt zij de zaak van den vrede. De kleine mogendheid, op wier bodem het hof van arbitrage geves tigd is, waar dc vredesconferenties worden gehouden, waar de torens van het Vredespaleis zich reeds be ginnen te verheffen, en die door dit alles practisch de idee van het „vredo door recht" zoo schitterend zou kun nen en moeten propageeren, der menschheid ten baat, die kleine mo gendheid. ziet haar regeering tien tallen millioenen vragen om even tueel zich te kunnen weren tegen wat het grofste inteinationale onrecht zou zijnschending der neutraliteit, en dan nog met- de zekerheid, dat het alles toch nutteloos zal wezen. Wij, die door beperking of zelfs reeds door handhaving der be staande krijgstoerustingen de mo gendheden, die op onzen bodem sa menkomen om den wereldvrede en do arbitrage te bevorderen, een demon stratie zouden kunnen toonen van on zen sterken wil en van ons vertrou wen in hun rechtsgevoel, wij gaan weer, en dan nog met zoo stellig te voorspellen luttel resultaat, 40 mil lioen storten in den bodemloozen put.... En op den Scheveningschen weg bouwt men voort aan het Vredes paleis. Ia 1913 wordt het ingewijd, rnet vorstelijke woorden en bruisen den champagne. Maar onze millioe nen betalen we dóór, en we dragen bij tot den kanker van het militaris me, die knaagt aan de welvaart der volkeren. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Tambora, van Java naar Rotterdam vertrok 18 Aug. van Perim. Het stoomschip Flores, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Aug. van Jeddah. Het stoomschip Prins Willem V ar riveerde 18 Aug. van Paramaribo te Amsterdam. Het stoomschip Rotterdam arri veerde 18 Aug. nam. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Arnsleldijk, van Rotterdam naar Newport News, en Baltimore, passeerde 18 Aug., voorm. 9 uur 45 min., Dover. Het stoomschip Zaanland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 17 Aug. .van Bahia. Het stoomschip Sloterdijk. van New York en Baltimore naar Rotterdam, passeedre 18 Aug., voorm. 11 uur 40 min., Dover. Het stoomschip Bogor vertrok 18 Aug. van Rotterdam naar Hamburg Het stoomschip Rhipeus, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 16 Aug. Sagres. Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. van Sa- bang. Het st. Timor, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 16 Aug. van Suez. Het st. Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Aug. te Genua. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Aug. te Suez. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Tiei, 13 Augustus. H. F. Everls, tuinman, te Culeuborg. Rechter-coin- missariB mr. A. G. A. ridder van Rap- pard curator mr. J. Blom, te Ticl. Opgeheven Breda. 3 Aug. P. J. dc Jong, koop man en winkelier in sigaren, te Oos-. terhout. Geëindigd H. van Aardenne Dzn.. huisschildet te Dordrecht. (St.-CrU

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6