NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8340 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag i september i9io a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: ^$1 Van 1—5 rege,s 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem'-20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JsJ Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (fc/ ^te- voor plaatsingen a contant GelUustreerö Zondagsblad, 'voor Haarlem* W. W. ",ofm Redac,ie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 2 SEPTEMBER. Brongebouw: Sporttentoonstelling en „Japan", 115 en 711 uur. OM ONS HEEN No. 1198. Over Vreemdelingenverkeer. Op het Stationsplein, een meter of wat buiten de lijn, die door vertrek kende en aankomende reizigers wordt gevolgd, staat de kiosk van vreemde lingenverkeer. Ik zeg dat kort, maar in werkelijkheid is de naam veel lan ger, onbruikbaar lang, want de orga nisatie heet„Vereeniging tot Ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdel ingenverdeer". Om haar doel, in de laatsie vier woorden genoemd, beter te kunnen bereiken, stichtte deze vereeniging een jaar of wat geleden een Informa tiebureau voor vreemdelingenverkeer en dat bureau spoorde een kiosk op ik meen van den Volksbond, en be noemde een informator, den heer \V. C. Booij van Campen, die zich in dat gebouwtje vestigde, namelijk in het reisseizoen, wanneer er vreemdelin gen komen. Let nu wel op, dat de benaming vreemdeling bijzonder ruim wordt opgevat. Onze neef uit Leiden cn onze tante uit Bodegraven heeten onverbiddelijk vreemdelingen, daar is niets aan te doen. Precies zooals de Engelschen iedereen, die geen En- gclschman is, een foreigner noemen. Maar ons Informatiebureau doet het niet, als zij, uit minachting, maar uit welbegrepen menschenmin. Of heeft een Purmerender niet even goed hulp en voorlichting van noode, als een Londen aar of Berlijner De loop der dingen bracht mee, dat ik op een morgen in de laatsie da gen door het open loketje van de kiosk naai' binnen gluurde en ver zocht, of ik even mocht binnen ko men. Feitelijk is dat tegen den regel. Als je raad en voorlichting komt vra gen, sta je er klaarblijkelijk bui ten, en de man, die je raad en voor lichting geven moet, is e r i n, dat wil zeggen in de zaak waar het om gaat. Maar er is nog een ander mo tief, waarom de bezoeker op het Sta tionsplein behoort te blijven de kiosk is niet op bezoekers ingericht, zooals ik bemerkte, toen de heer Booij van Campen mij vriendelijk binnen had genoodigd. Hij had zelf natuurlijk een zitplaats en dan was er nóg een stoel, maar daarmee was de ruimt© ook op. Een derde zitgele genheid zou ontoelaatbaar zijn ge weest. Toch was half Nederland in het achtkantige gebouwtje aanwezig. In beeld wel te verstaan, want aan den wand hingen allerlei reclameplaten van andere N'ederlandsche gemeen ten. Het vreemdelingenverkeer is van zelf coöperatief wie naar Nijmegen komt, spoort licht door naar Haar lem en omgekeerd, maar wie heele- maal builen onze grenzen blijft, be zoekt geen van beide. Het vreemdelin genverkeer, wil ik maar zeggen, is dus een lands- cn geen stadszaak. Zoo vat het ook de heer Booij van Campen op, die correspondentie on derhoudt met bureaux en vereenigin- gen elders. En juist terwijl ik daar zoo zat en vragen wou, wat er an ders zoo al voorkomt in de kiosk, verschoen aan een van de twee loket ten een reiziger van een onmisken- ,baar Teutoorisoh type en zei „Morgen. Bitte, wie falire ich nacli flillegom Meteen had de informator al een ■spoorboekje gevat en de lijn Amster dam—Rotterdam opgezocht„IJille- goinzwolf vier und vierzig." Dit scheen onzen man niet te be vallen. Zestien minuten vóór eenen, en 't was kwart over elven „Sie kónnen auch mit der Strassen- baiin gchenen weer werd opge zocht, jawel, er zou een stoomtram uit den Hout vertrekken te lialf- twaalf. Als hij zich haastte, kon hij het met de paardentram nog net ha len. En toen de man, blijkbaar wei nig bereisd, nog stond te draaien en zijn knevel opstreek, zei de informa tor militairement„also, vorwarts marsch, eilen Sie, der Wagen fahrt echonen de Duilscher, op een drafje, liep de paardentram na, sprong er op en verdween om den hoek, terwijl de lieer Van Campen zei „als bij de stoomtram niet haalt, komt hij wel weerom en is dan nog vroeg genoeg voor den trein." Met een vriendelijk goeien mor gen verscheen een goed gekleed jong- mensch voor het andere loket. „Zoo, mijnheer, gaat u den tocht voortzet ten Wacht, ik kom bij u." En de heer Van Campen slapte zijn tijdelijk verblijf uit en begon op een plattegrond van Haarlem aanwijzin gen te geven, waaruit ik opmaakte, dat. de bezoeker kamers zocht „Ik heb de adressen voor u aangeteekend, dit hier lijkt me liet beste, eau flinke kamer met een balocui, en het pension is goed, ze hebben daar hun sporen verdiend. Aan dat andere adres moet u niet wezen, daar zijn rare buren, niet prettig als je een rustige kamer zoekt. U wou wel graag een mooi uitzicht hebben Ja zeker, dat hebt u aan dit adres. Enfin, u moet maar eens zien. Als u niets vinden kan wat li bevalt, dan komt u maar terug en zullen we verder kijken." Het jonge mensch stapte weg en ik kreeg de explicatie „Dat is iemand, die uitstel van den militairen dienst heeft gekregen voor zijn studie, hij is nu afgestudeerd en moet zijn dienst tijd doormaken, maar wil 's avonds de lessen aan de School voor Kunst nijverheid volgen." „Maar hoe weet u al die bijzonder heden over de kamers en de men- schen f"1 „O, daar ga ik even naar toe, 's morgens voordat ik hier wezen moet. Maar er kwamen alweer nieuwe bezoekers, een jongmensch om een gids van Haarlem en een meisje om een spoorboekje, maar dié moest on getroost vertrekken, daar in de kiosk alleen prentkaarten verkocht wor den. „In het drukke seizoen", zoo ver telde de heer Booij van Campen, „in de maand Augustus bijvoorbeeld, ko men er wel veertig vreemdelingen per dag, ze zijn heel dankbaar voor de inlichtingen en beloven dan, terug te komen om prentbriefkaarten te koo- pen, denkende dat ik daar een voor deeltje van heb, maar ik doe het voor de vereeniging. En meestal komen ze toch niet terug, ziet u." We lachten nog om den zoo spoedig weldaden vergetende» mensch, toon een Duitsche dame met haar zoon kwam vragen, of ze op een rondreis van de Hollandsche Spoor, per boot naar- Zaandam konden varen. Ze wer den in vloeiend Duitsch naar de boot aan de Nieuwe Gracht verwezen, maar zouden vandaag liever in den omtrek blijven. 0, dan konden ze naar Bloemendaal gaan of naar Zandvoort, eiu Seebad, wis sen Sie. Welk van dc twee ze moesten gaan zien Beide, zei de in formator met besliste onpartijdig heid en zond hen naar de electriscbe tram Toen verschenen koopers van prent kaarten, bejaarde mcnschen, die voor een dag of wat door de zorgen van den heer Van Campen een niet te duur, maar goed pension in Bloemen daal hadden gevonden. Terwijl zij uitzochten, vertelde bij van de eigenaardige bezoekers, die er soms komen twee Engelseho dames onder anderen, van wie de Jongste twee-en-zeventig jaar was en die eiken morgen, voetje voor voetje, kwamen aangestrompeld. „Ik stond dan mijn stoel af en werd geëxami neerd, neen maar, u kan niet begrij pen, wat ze al niet wilden weten." Maar het is niet om mondelinge informaties alleen te doen. Mcnschen, die in Haarlem willen komen wonen, vragen inlichtingen over huizen, be lastingen, scholen, abonnementsprij zen van tram en spoor, kortom zen- i den vragenlijsten, zoolang als van een Staatscommissie, en sturen dan soms een boo ze briefkaart, wanneer ze niet binnen twee dagen antwoord hebben. Ik heb er maar een uurtje gezeten, toch tog gehocg om to totok -™-|, S.'ÏESZ i tp riftmihr» rlr.t 1 lied" van Zweers beide stukken m verband mei den feestdag. Zijn taak was juist niet gemakkelijk, want bei de stukken zijn omvangrijk en hoog van ligging en wat de zaak (uit het oogpunt van adembeheersching o. a.) niet minder bezwaarlijk maakte de zanger had hier en daar zijn tempi wel wat te zeer op de majesteit der plaats van uitvoering berekendwat te nemen, dat dit informatiebureaue\cnwc] den aandachtigen toehoor- goed werk doet en dat de hoer Booij ders weer het voordeeltje bezorgde, van Campen zijn taak opvat vol fris-des te langer van zijn zilveren tenor- schen ijver. De eene mensch houdttimbre te mogen genieten. Enfin de cm too ïe zeggee ujn arbeid alloc.lzal "il dcz<: ««"totenihSfi de wetenschap zijn gekomen dat, zoo- gaande, de ander spant er zich voor we[ wat de keuze der uitvoerenden in, laat er zijn hersens bij werken, I ais de samenstelling van 't program- doet het werk zoo goed als mogelijk ma betreft, dit Kerkconcert er op is. Tot die laatste soort behoort onze jleek ingericht, de meest uitóenloopen- informator. de smaken te bevredigen. Deze in het t~„., ;i. "j„ j1 gegeven geval beslist onmisbare eigen- oe ik de deur van de kiosk ach- SC|IUp_ j„ verband met de hoedanig- ar weer de beid der uitvoering zelve, geeft het ter me sloot, stond Duitscher die naar HiUegom moest. Hij had de stoomtram gemist en vroeg nu: „Wo kann ich eine Fahr- karte bekommen J. C. P. Stadsnieuws Koninginnedag Gisteren is door „Konniginnedag" een telegrafische gel uk wens ch ge stuurd aan de Koningin. Heden is een. dankbetuiging terug ontvangen. 'olste recht aan dit Feestconcert in de Groote Kerk het predïcaat „volko men geslaagd" toe te kennen. PHILIP LOOTS. RECEPTIE. Gisterenmiddag na vier uur werd ten huize van Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin, receptie gehouden, waar een vijftig burger lijke en militaire autoriteiten ver schenen. O. u. waren er het gemeentebestuur van Haarlem, versciiillende burge meesters uit den omtrek en het be stuur van „Koninginnedag". De gaslicht-illuminatie van 1 Stad huis slaagde gisterenavond uitste kend. De gekroonde W., omgeven door lauwertakken en met het onder schrift „Je maintiendrai", maakte een mooi effect Aan kijkers en be wonderaars ontbrak het op de Groote Markt dan ook niet. FEEST-CONCERT. Voor het traditioneele Kerk-concert op Koninginnedag dat on9 feestvie rend publiek weer met in gebreke ge bleven was in overgrooten getale te bezoekeD was dilmaal de artistieke medewerking verkregen van n.ej. Hermine Scliolten, concertzangeres te i Heemstede, en de heeren Carel Phlip- J u b i 1 peau, concertzanger te Haarlem, Heden herdacht de heer C. v. d. Louis Robert, organist te Haarlem, en j Ree den dag, waarop hij vóór 35 ja- Chr. P. W. Kriens Jr., violist te New-ron in dienst trad als machinist bij York. Wat de drie eerstgenoemden be- de stoomboot-maatschappij „W. Bus", treft, de mate en de hoedanigheid i Deze dag is voor den jubilaris niet on- van hun talent is bij ons muziekbe- opgemerkt voorbijgegaan integen- oefenend en -genietend publiek sedert deel. li ij mocht vele blijken van be- larnr bekend maar onzen oud-stadgc- langstelling ondervinden. Ten zijnen noot, den talentvollen zoon van on-huize werd de jubilaris door vele zen talentvolle» stads-kapelmeeste:vrienden en kameraden hartelijk ge- hadden wij nog maar zelden het ge- i lukgewenncht Namens de vereenl- noegen in op zo cuncertzalen te zien i ging van chefmachinisten en stokers optreden. Een heel goeu idee alzoo i bij de maatschapoij werd hem door 't van „Koninginnedag om zich voor bestuur een stoffelijk blijk van be- bestuur een stoffelijk blijk i langstelling aangebeden, bestaande uit een gouden horloge. De huzaren he bienWeer onrust verwekt. Een medewerker schrijft: Gisteravond omstreeks 10 uur trok ken eenige huzaren met groote en kleine trom door de stad, alles wat voor den stoet kwam werd met den het tweede te theatraal maar dat blanken sabel uit elkaar gedreven, niettemin, vooral natuurlijk ook door j ju ac Groote Houtstraatstonden twee iginnedag die gelegenheid van zijne medewer king te erzekeién. Aan die medewer king dankten wij vooreerst een zeer schoone uitvoering van Gounod's zangstuk „Repentir" een nummer, dat nu juist wel niet voel met een E&ningiunefeest, en eigenlijk niet eens met een kerk-concert iets heeft uit te staan want voor het eerste is het veel te zwaarmoedig en voor het warm expressief zingen van mej. Scholten, tot een der meest bel::. - wekkende nummers van het program ma werd. Niet minder deed de heer Kriens Jr. zijn welklinkend cn temperament vol vioolspel genieten in het Andante van Mendelssohn's Vioolconcert (waarin orgel en viool bijzonder ge lukkig samenwerkten), in Bach's wonderbaar melodieus „Air" en ein delijk in „Sons du soir", fragment van Kriens' Suite „In Holland" een stukje vau veel stemming en waarin de solo-viool dikwijls op zeer effectvolle wijze met de een of andere naar voren tredende begeleidings stem concerteert. Dit laatste brengt mij tegelijk de fraaie registratie van Louis Robert in bermnering. Die ge- tuigue weer doorloopend van evenveel muzikalen smaak als kennis van het ir strument En de gekozen orgel solo-nummers variation over „Wien Neêrlandsch bloed" van Van Éljken en die andere variatiën van Guilmant waren er wel als op be rekend den organist op het sluk van registratie-kunst te beproeven, daar bij tegelijkertijd dikwijls zeer belang rijke eischen stellende aan zijn kla vier- en pedaaltechniek. Mej. Scholten zong later nog op haar voortreffelijke wijze een paar Hollandsche liederen „Het evange lie der Natuur'' van Zweer^, en het eerste lied uit mijn bundeltje „In 't Kronmgsjaar". Deze zangoros schijnt gelukkig niet de maar al te gangbare mcening te huldigen, als zou het in een groote rtuinle zoo ongeveer alleen om „klank maken" to doen te zijn. Juist haar rijk en goed gevoeld nuan ceeren deed ook hier liuar voordracht tot het einde toe boeien. Maar 't spreekt van zelftot het bereiken van zoo mooie tegenstellingen behoort een stemvolume als waarover Hermine Scholten beschikt. Den heer Carel Phlippeau eindelijk komt de eer toe een uitsluitend Ne- derlandsch programma te hebben ge kozen. Hij zong „Een Vrouwenhand" van W. P. H. Jansen en een ..Feest- agenten op post, en toen de huzaren dat zagen, staken zij den sabel in de scheede, maar op de Gedempte Oude Gracht konden zij wegens de menig te er niet door. Acht man trokken den sabel opnieuw en in een oogen- blik vloog het argelooze publiek uit een. Een heer, die niet op zijde wilde gaan, sloeg men met de kleine trom zoo op liet hoofd, dat het vlies aan flarden hing. Zij droegen een banier, bestaande uit een bezem, waar een bos wortelen en eenige leege jene verkruiken aan hingen. (Zie verder Stadsnieuws onder la ah ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Kon nginnedag. li» Bloemendaal is de Koninginne dag zander veel feestelijkheden voor bijgegaan. Des avonds gaf de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" een muziekuit voering te Overveen en het Bloemen- daalsch Muziekkorps te Bloemendaal. Natuurlijk waren vele ingezetenen naar Haarlem gegaan, om daar dc feestelijkheden bij te wonen. Daardoor was het publiek niet bij zonder talrijk. Maar dat nam niet weg, dat do loden van beide korpsen op zeex goede wijze de concert-pro gramma's uitvoerden. Des ochtends waren de kleinste kinderen van de school te Overv onthaald. Heden maakten de oudere kinderen een tochtje met hun onder wijzers en onderwijzeressen naar Ar- tis". De leerlingen der Zusterschool gingen naar Noordwijk, terwijl die uil Bloemendaal morgen feest heb ben. ZANDVOORT. In het laatsie raadsverslag is een vergissing gemaakt. Mej. Zankel heelt thans als vroedvrouw nog geen pensioen en vroeg dus ook met om verhooging van dal pensioen. Wel is door dcu raad besloten haar op 65- jariger» leeftijd (zoo oud is mej. Z. nog lang niet) ƒ500 pensioen toe te ken nen, evenwel onder verplichting, dat ze dan geen particuliere practijkmeer mag uitoefenen. Dit bedrag is mej. Z. evenwel te laag, daarom heeft ze per adres aan den raad gevraagd, het peusioencijfer te verhoogen. Koninginnefeest Ons dorp heeft gister blij en opge wekt het feest van den Koninginne dag gevierd. Alles liep goed van sla- pel en slaagde naar wensch. Voor een belangrijk deel was dit te danken aan L mooie weer, maar de verdiensten van de leden der feestcommissie mo gen toch ook niet onderschat worden. 't Feest begon 's morgens al vroeg; zokor opdat men zooveel mogelijk van den dag zou kunnen genieten! Om 7 1/2 uur gaf de muziekvereeniging .Harmonie' een onderafdeeiing der werklieden vereeniging Onderling Hulpbetoon een aubade. Deze had plaats op het terrein van .den heer Driehuizen bij de R. K. Kerk. Voor den eersten keer heeft men dit nieuwe feestterrein in gebruik genomen, om dat hel vroegere bij de Hervoimde kerk thans gedeeltelijk bebouwd is. Het nieuwe terrein is goed ingewijd en voldeed uitstekend. Na de aubade liad een optocht der schoolkinderen door 't dorp plaats. Het waren de leerlingen der openba re lagere scholen A en B en de ver pleegden in de vacantiekolouien, te zamen ongeveer 450 jongens en meis jes. Ln den stoet liepen ook versciiillen de aardig gecostumeerden. Daarvan trokken vooral de aandacht een fiets- clubje van 8 kinderen, een jongen als Napoleon gekleed, een meisje in een pukje van postzegels, een jongen als de Vliegende Hollander, en eenige jongens in gewone clownpakjes. Ook de bokkenwagen met twee bok ken bespannen, die zooals elk jaar ook nu weer verloot werd, liep in den optocht mee. De muziek ging vooraf en zorgde er voor, dat de inwoners van Zandvoort niet verzuimden, om de stoet kinde ren voorbij te zien trekken, 't Was oo"k zoon aardig gezicht, die vele jongens en meisjes met van louter- prel lachende kopjes. Na 't dorp doorgewandeld te zijn werden de kleine feestvierders naar de scholen geleid, waar ze onthaald werden. De limonade, koek en kren tenbrood lieten zich uitstekend sma ken. Nu was er een poosje rust. Den kinderen moest even tijd gelaten wor den, om thuis aan ouders, broers en zusters te vertellen, hoe ze zich ver maakt liadden. Om 2 uur begonnen op het feest terrein de kinderspelen, die heston den uit: mastklimmen, stoofsteken, ezeltjesteken, tonsteken, f ietsrijden op een plank, boegsprietvechten, koek- slaan, liardloopen met hindernissen, schijfschieten, enz. Wat hebben de kleinen zich ver maakt! Ook voor de ouderen was het aar dig om naar 't spelen der kinderen te kijken. Het leukst werd het tonsteken ge vonden. De jongens moesten in een ton van een helling rollen, en dan trachten onder 't rollen een ring uit 'n watervat te steken. Gelukte 't, dan kreeg de steker het water over zich, maar... hij had den ring en dus ook een prijs! Na afloop der spelers trokken de kinderen naar Café Suisse waar door de feestcommissie do behaalde prij zen werden uitgedeeld. Do moeste prijzen bestonden uit geld (kleino bedragen van 1 of 2 kwartjes, maar die in de arme vis- schersge/annen toch wel goed ge bruikt kunnen worden). Ook waren eenige kunstvoorwerpen en snuiste rijen uitgeloofd, zooals scheepjes cu klcurdoozen. Van 7 tot 8 uur werd op 1 feestter rein weer een muziekuitvoering g< ven. "Van 8 tot 9 uur was er muziek op liet terras van de Bodega, wat velen belangstellenden had gelokt. In het Groot Badhuis begon om 8 uur het kinderbal en om 10 uur de danspartij voor de ouderen. Beid© bals waren recht gezellig. Het is welhaast zeker, dat uilvoe ring gegeven kan worden aan het plan om, wanneer de financiën het toelaten, de leerlingen der hoogste klassen van beide scholen een uit stapje naar Amsterdam te laten ma ken, onder geleide van onderwijzers. Heden was de temperatuur van het water 14 gr. R. Binnenland PROV. STATENVERKIEZING TE AMSTERDAM. Gister zijn als candidate» opgege ten voor de verkiezing van een lid tan de Prov. Staten in district I (vac.-Van der Wall Bake) de heeren E. Ph. F. A. van den Bogaert (R.-K.) en B. C. E. Zwart, (lib. DE QUAESTIE DER G. E. W. TE AMSTERDAM. Naar het Hbld. verneemt, heeft een bijeenkomst plaats gehad van eenige raadsleden in verband met de quaes tie der Gemeentelijke Electriciteits werken en de aanstaande behande ling in den Raad van hei commisso riaal rapport. Bedoelde raadsleden waren tot sa menkomst uitgenoodigd door den heer B. C. E. Zwart. VECHTPARTIJEN TE HENDRIK- IDO-AMBACHT. Na de ernstige mishandeling van Jan Smits, Donderdagavond j.l., is de rust te Hendrik-Ido-Ambacht nog niet teruggekeerd. Eergisteravond na melijk is"er weer hevig gevochten. Ilct terrein van den slag was nu tus- schen Rijsoord en Hendrik-Ido-Am» bacht. Gistermorgen om vijf uur was het ook al weer mis. Toen Lodder, een „dorper", op dat uur naar zijn werk ging, werd hij door A. Kanters flink afgerammeld. Waarschijnlijk is dit van dezen „dijker" een wraakneming Men zal zich toch herinneren, dat Kanters Donderdagavond tegen den grond werd geslagen en dat hij, door zich buitere westen te houden, toen geen verdere kastijding opliep, zoo schrijft de „D. CL". AANVARING OP ZEE. De stoomboot „Salland 1", van De venter, werd Dinsdagnacht bij Mar ken door de „Paul Kruger" aangeva ren en is gezonken. De ..Salland I" vertrok Dinsdag middag u>t Deventer naar Rotterdam met man aan boord en beladen met stukgoederen. Uit Rotterdam was de „Paul Kruger" vertrokken naar Mop- pel. De „Salland 1" werd ter hoogte van de macninekamer aangevaren en zonk bijna onmiddellijk. De kapitein en de stoker konden met moeite ge red worden. Allen werden overge bracht op de „Paul Kruger". Dit schip ging met de voorsteven naar on deren, zoodat slechts het achterste ge deelte boven water bleef. De noodsei nen werden gegeven cn zoowel de mannen van ue „Saland I" als die van „Paul Kruger" werden overgeno men aan boord van een der Lemmer- booten naar Amsterdam. De „Paul Kruger" moet vermoedelijk als verlo ren worden beschouwd. ONGELUKKEN. Terwijl te Loosduinen een 15-tal arbeiders bezig waren een put uit te graven, waarin van beton oen kolder gemetseld zou worden voor de ma chine van een stookkas, stortten eens klaps de wanden in en werden allen tusschen hout en aarde bedolven. Op het vreeselijk hulpgeschreeuw kwam van alle zijden hulp en zoo waren de menschen "spoedig naar boven ge haald. Een drietal waren bewuste loos, enkelen waren kreupel en do overigen vrijwel ongedeerd. Op Beukers (bij Zwartsluis) is een droevig ongeluk gebeurd. De 11-jarige Lok werd door de kamraderen van een watermolen aldaar gegrepen, waardoor een arm geheel werd afge draaid, terwijl de andere in erge mate werd verminkt. De kleeren wa ren hem van het lijf gescheurd. liet kuaapje was onmiddellijk dood. EEN AUTO VERBRAND. Te Rozcndaal wilde de chauffeur van mr. Van Gartel benzine in de auto gieten, toen de vloeistof plotse ling in vlam vloog, door welke oor zaak is vooralsnog onbekend. In een cogwenk stond de auto in vlam en werd geheel vernield. De chauffeur be kwam brandwonden in liet gezicht De vernielde auto was verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1