HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht In dezo dagen wordt weer eens over DE STAATKUNDIGE VERHOU DINGEN IN EUROPA gesproken. Deze hooge politiek komt ter sprake naar aanleiding van het cenferccren van graaf Aehrenthal, riiinisier van buitenlandsche zaken in Oostenrijk-Hongarije, en markies di San Giuliano. dito van Italië. Do Neuc Freie Presse, ©en Weensch blad. dat over buitenlandsche aange legenheden meestal goed ia ingelicht, schrijft De ministers hebben onder vier oogen een onderhoud gehad over oi ilige netelige ijuaesties. Het is zeer waarschijnlijk, dat daarbij ook de be trekkingen tusschen de beide volken ter sprake zijn gekomen, die, het moet erkend worden, vrij wat minder har telijk zijn dan de officieele." Eon üuitsch blad, de Allgem. Zei- lung, acht de ontmoeting tusschen de genoemde ministers van groot© be- teekcnis, omdat bij het onderhoud tusschen de leidende staatslieden on getwijfeld gebleken zal zijn, dat er volkomen overeenstemming bestaat ten opzichte van de buitenlandsche politiek van beide staten, hetgeen een waarborg te meer is voor het behoud van don vrede. Met 't behoud van den vrede be doelt dit blad natuurlijk de besten diging van 't verbond tusschen Duilschland, Italië en Oostenrijk- HuQgarijc. 't Behoud van den vrede. Daarvoor wordt ook geijverd door 'T INTERPARLEMENTAIRE CONGRES, dat dezer dagen te Brussel verga dert. We hebben gisteren al iets meege deeld over de mooie rede, die de Bel gische staatsminister en voorzitter der conferentie, Beernaert, heeft ge- li luien. Ter aanvulling zij nog ge nu! I. hoe hij deze rede besloot: ..Boven de menschen, hun belangen e:i "hun eischen staat het recht. De justitie eischt, dat het overal geëer- bic'igd wordt. Dat is de grondslag van elke beschaafde maatschappij. Wij zijn lang reeds aan de tijden ontwassen, toen macht recht was. W aarom zou hetgeen geldt voor de Individuen, die een volk vormen, niet van kracht zijn voor de volken onder ling Zou daar het recht moeten onder doen voor de niacin 1 Waarom zou de overwinnaar steeds gelijk hebben? De toekomst zal daaraan dan c-t%. wel ten einde maken en zeker eeu for mule vinden ter bescherming van on ze rechten en onze bezitting in de ha ven van de internationale gerechtig heid." Op 't liopenhaagsche internationale congres hebben ook de SuCIAAL-DEMOCRA TEN OVER DE ONTWAPENING gesproken. De Britsche gedelegeerden verklaar den, dat hun liberale regeering wel voor een plan tot vermindering der uitgaven voor oorlogstoebereidsclen te vinden zou ziju. De Duitsr.hers achtten het voor hun land voorloopig nog onuitvoerbaar, zij gaven evenwel als hun overtuiging te kennen, dal bij de eerstkomende Rijksdagverkieziugen zooveel partijge- nooten gekozen zullen worden, dat zij de regeering wel zullen kunnen nood zaken de duaestïe onder de oogen te zien. Alle overiTe gedelegeerden verklaar den zich voor het denkbeeld, met uit zondering van de Russen, die moes ten bekennen, dat zij in de Doema volslagen machteloos staan. Zal de vrede in den Balkan nog verstoord worden Nog steeds worden ec aan de Grieksche grens MILITAIRE TOEBEREIDSELEN DOOR DE TURKEN gemaakt, 't Gebeurt alles natuurlijk in stilte 16 batterijen anelvuurge- scliut, die zoogenaamd voor het hou den van oefeningen naar Karuferia gezonden werden, dienen in werkelijk heid ter greusverslerking. De commandant van het legerkorps heeft de officieren doen weten, dat er geen verloven zullen verleend worden. Waarom dat alles? Denken de Turken nog aan een oorlog met Griekenland Wel is ter verdediging van de houding der Tur ken aan te voeren, dat DE TOESTAND IN GRIEKENLAND nog altijd onzeker is. zoodat er van Griekscho zijde wel eens een verras sing zou kunnen komen. Een journalist heeft dezer dagen een onderhoud gehad met Vonizelos, 't hoofd der Kretenser regcering, die nu te Athene tot Grieksch volksverte genwoordiger is gekozen. Venizelos zei o. a. Ik weet nog niet, of ik 't mandaat dat de kiezers van Athene mij willen toevertrouwen, zal kunnen aannemen. Ik zal 't zeker niet aannemen zoo er eenige kans op complicaties uit voortkomt. En ik be doel natuurlijk binnenlandsche com plicaties en niet internationale, want deze laatste kunnen niet voorkomen. Ik ben Griek en mijn vader is 18 jaar uit Kreta verbannen geweest, omdat hij Griek was. Maar daar ik ©r na tuurlijk niet over denk mijn nieuwe mandaat te aanvaarden, zonder eerst mijn functie als hoofd der Kretenser regeering neer te leggen, kunnen er geen buitenlandsche complicaties voorkomen. Maar ook van een binnen- landsch standpunt bezien, zou ik nim mer aanleiding tot moeilijkheden wil len geven. Ik ga dan ook naar Kreta om mijn vrienden te raadplegen en met mijn tegenstanders te praten. Daarna zal ik een beslissing nemen, die dus --heel zal afhangen van de opvatting der verschillende partijen. Zoo ik het mij aangeboden mandaat aanvaard, dan heb ik daarmee slechts één bedoeling mede te werken tot den volkomen vrede voor GrleKenland en Kreta, naar buiten en inwendig. Tot zoover Venizelos. Hij wil den vrede, maar... de Grieksche idealen der eilandbewoners blijven hem bij. Dat is juist 't bedenkelijke in deze zaak. Bedenkelijke berichten komen er ook uil Noord-Afrika. 't Schijnt, dat we weer voor EEN OORLOGJE IN MAROKKO staan. Eenige Marokkaansche bladen ver zekeren. dat de Spaanscho regeering het garnizoen te Ceuta aanzienlijk versterkt heeft. De bezetting bedraagt reeds 15,000 man eu in de in den loatsten tiid opgetrokken barakken kunnen er, zoo dat noodig mocht zijn, nog tweemaal zooveel geborgen wor den. Ook zijn er een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal, transportmid- delen en genie-troepen aangekomen. Men veronderstelt, dat Spanje strate gische wegen wil aanleggen en reeds gaat het gerucht, dat er bij Ceuta een Spaansch achterland voorbereid wordt, dat Tetoean en de omgeving zou omvatten. Heeft Spanje bij de laatste strafex peditie in 't land der Mooren nog niet genoeg geleerd DE REDE VAN DEN DU1TSCHEN KEIZER maakt nog steeds een onderwerp van vele besprekingen uit. Na de laatste aanvullende verduidelijking van Wil helm is 't protest der liberale bladen wel zeer belangrijk verminderd. Bijna algemeen werdt met de toelichting ge noegen genomen. Niet alzoo de sociaal-democraten. Ir» Berlijn en zijn voorsteden zijn op 33 verschillende plaatsen vergaderin gen van sociaaldemocraten gehou den, die oorspronkelijk bijeen waren geroepen, om te protestceren tegen de duurte der levensmiddelen, maar waarvan nu teveus gebruik werd ge maakt, om felle kritiek uit te oefeueu op de rede des keizers. Er werd ecu uitvoerige motie aan genomen, waarin wantrouwen jegens den rijkskanselier werd uitgesproken en protest aangeteekend tegen des keizers verklaringen en tegen de steeds grooter wordende oorlogslas ten. Ook wordt de onmiddellijke bij- eeuroeping van den Rijksdag wen- scbelijk verklaard. Een ander protest komt van den kant der vrouwen, die verzet aantee- kenen tegen de plaats, die Wilhelm in zijn Koningbergsche rede aan ae vrouwen liceft gegeven. In de Morgenpost schrijft een vrouw o. a. „Met bezorgdheid hebben wij des Keizers woorden gelezen, wijl er uit blijkt, dat de hnogstgeplaatsten in den staat geheel buiten de wereld leven, wijl men er uit ziet, dat zij van nij pen van het gebrek, van de zuchten, geslaakt uit honger en ellende iu hun kasteeleu en paleizen nooit iets hoo- ren en dat de reizen, die zij onderne men in prachtige treinen, in plezier jachten en auto's hen nooit brengen op plaatsen, waar de ziel van «ei volk klopt en de echte werkelijkheid aan het licht treedt Zij stellen zich tevreden met het ge zicht van talrijke volksmassa's in hun Zondagsche kleederen te middeji van feestgedruisch, met de begroetingen van zelfvoldane deputaties, die hun met luide stemmen een van buiten ge leerd welkom toeroepen. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1910 reeks van 150 jaren, sedert de gebroe ders Montgolfier hun eersten ballon met heette lucht het hemelruim de den ingaan. Een zeer belangwekkend gezicht was het nu, om in een tijd, dat men eiken dag van vliegmachines hoort en van de eene verbazing over de mae-htig-koene vluchten in de an dere valt, zoo'n primitief ding uit den oertijd der aviatiek te zien opstijgen. De toebereidselen voor de vulling van den ballon wekten al veel aan dacht. Die was dan ook wel interes santer dan de vulling van een gas- ballon. Onder leiding van kapitein Tho- mik, den luchtschipper, bouwdln rap pe handen fluks uit losse bak- .©enen een 25 steens hoogen oven op het plankier, waarin een steeneu vloer werd gelegd. Hel leege hulsel, dat slap ais een vaatdoek hing, werd nu boven den oven omhoog gehescben en de mond van deu ballonzak rond den oven gebonden. Door de stookguten werden nu ach ter elkander zestig kilo stroo in den oven gebracht. Dit stroo vuurt je, door een ervaren stoker onderhouden, bracht de luclïl in den bollonzak tol erhiUuig. Alras zag men liet slappe hulsel bollen en tegen zes uur zweef de er boven liet oventje een sierlijk gewelfde ballon. Beneden aan de opening hielden soldaten den ballon vast. Om vijf minuien voor zessen nam de kranige Thomik de trapéze-staal in zijn handen. Toen klonk hetEiu, zwei, diei los 1 De ballon van zijn belemmeringen ontdaan, vloog vlug omhoog en met een foirschen ruk werd 't lichaam van Thomik aan*het trapéze hangend tientallen meters de hoogte ingeslin- gerd. Dat was een angstigspannend oogenblik. De koene iuchtsehipper maakte buitelingen om het rek en kioin er op. Men zag 't kiein-gewor- hen figuurtje op het trapeze staande, honderden meiers in de lucht met zijn pet de menigte groeten. Toen dreef de ballon over het Spaarne weg. Een ontzaglijke me nigte, die in den Hout den ballon zag gaan, holde naar 't Haarlemmerhout- park. Politieverordeningen schenen met meer geldig, want elk grasveld was een schouwplaats of werd be- end door de deu ballon aebterna- jagende menigte, die eebter aan de Spaarneoevera hun loop moesten ein digen. Maar een aantal personen, die zich vooruit aan liet bestuur hadden opgegeven, ten einde in aanmerking te komen, om deel te nemen aan den wedstrijd, wie 't eerst den ballon na de neerdaling zou vinden en daarvan bericht brengen aan 't bestuur van Koninginnedag, waren op de fiets naar buiten getogen. Om kwart over en landde de ballon in goede orde op vijf meter afstand van den Ringdijk der Haarlemmermeer. De namen dergenen, die het eerst I bericht van do vinding van den bal lon zonden, zijn: 1. J. H. Bagger man, 2. C. Polderman, beiden uit Haarlem. Zij ontvingen de daarvoor uitge loofde zilveren en bronzen medailles. In de Sociëteit Vereeniging werd van zeven uur tot half 9 eeu gratis FEESTUITVOERING gegeven. In de stampvolle zaal gaven Poly hymnia, Haarlem's Zanggenot en een dubbel kwartet van Zang lust een mooie zanguitvoering- Met groote aandacht werd toegeluis terd en 't telkens weerklinkend ap plaus deed -hooren, dat men de goede zang zeer waardeerde. Het eerst was het Polyhymnia aan 't woord, 't Wilhelmus en Aan de Hoop werden fraai vertolkt. Daarna zong 't Dubbel kwartet Zanglust het magistraal klinkende Benedictus en Psalm 83 van Andriee- sen. Het mannenkoor Haarl. Zangge not, sloot het voor-de-pauze gedeelte niet een mooi koornurumer: „Mari fjaeren" van Andriessen. Na de pauze was de volgorde omgekeerd. Nimmer Nacht van t mannenkoor opende dit gedeelte. Daarna zong het dubbel kwartet Heidebloem en Om hoog en tot slot 't Gemengd koor het Meilied van Schubert en Zomermor gen van Olman. Ruim negen verlieten de toehoor ders zeer voldaan do „Vereeniging.' HET AVONDFEEST. Bij het avondfeest in den Herten kamp genoot men van den heerlijk- zuchten zomeravond. Kleurig omhangen met oranje-lich- teude ballons eu fel beschenen duor het electriscne gestraal uit de boog lampen, lag t schouwterrein met de paar duizend bezoekers prettig en genoeglijk. Er hcerschte den geheelen avond een zeer gezellige stemming. Men was goedsmoeds en opgewekt van geest. Verscheiden clubjes waren er, die nu en dan in de pauzes een lied aanhieven. Op de tooneelen zag men de ver schillende nummers afwerken, waar van we in 't verslag van t middag- feest reeds melding maakten. Zeer toegejuicht werden weer de toe ren van miss Hendricka, die nu haar slottoer achterwege liet en van de grappige Halley-brothers met hun leuke, maar ook zeer kranige rek- oefeningen. Heerlijk klonk nu in de avondstilte de zaug vun het Gemengd Dubbel kwartet H. P. Deze kwam nu prachtig tot zijn recht. Zuiver eu edel van klank wa ren de liederen. Men genoot zeer vun dit mooie nummer. Terwijl de bioscoop werd klaar ge maakt, ging men alvast een gezellig dansje maken. Eeu deel van het hoofdbestuur paradeerde met zijn da mes voorop, 'loeu de polonaise-wals was afgeloopen, kwam het bioscoop nummer. Was verleden jaar door den hevt- gen wind op 't Spaarne dit nummer mislukt, doordat ten slotte het goh cole doek wegwoei, thans was men geluk kiger. Eerst haperde 't wel een beetje, doordat een touw van 'n katrol af liep, maar dat werd weer spoedig verholpen. Evenwel, toen een nummer ver toond was, bleek het in 't midden van het terrein te licht en daarom werd der tooneelen de bioscoop voorstelling voortgezet. Nu en dan brandde men rondom het veld rood eu groen bengualsch licht. Dat guf een prachtig tinten- spel in de boom enen veel rook. Tot twaalf uur ging men toen dan sen en tot het laatst bleef de gezellige stemming er in. MUZIEK, BIOSCOOP EN DRUKTE LANGS DE STRAAT. Aan muziek heeft het gister niet ontbroken. Bijna den geheelen dag klonken, op verschillende plaatsen, de vrooiijke opwekkende tonen, die bijdroegen om de feestgan gers een goede stemming te krijgen. Niet lang had de Groote Markt rust, na de koroalmuziek op den to ren, want om 3 uur nomen de loden der Postharinonie in de muziektent plaats en gaven, onder leiding van hun directeur, den heer J. Blad, een concert. Behalve de volksliederen klonken verscluileiiae populaire stuk keu, waaronder ook de Posi-marsch. De Postharinonie geeft met vaak een openbare uitvoering, daarom zij bij deze gelegenheid eens opgemerkt, dat dit korps er wel wezen mag en goede muziek laat hooren. Ook nu was 't vol op de Markt. Een enkelen keer gaven de hoorders met een applausje uiting aan hun tevre denheid. 's Middags werden ook weer eenige muzikale wandelingen gemaakt. Ilot was weer het korps van 't Leger des Hoi Is, dat er op uit trok om door zijn muziek in vele straten vroolijkheid te brengen. Voor liet Diaconiehuis en 't Buitenhuis werd halt gehouden, oin daar eenige extra-nummertje ten ge hoor© te brengen. De oudjes vonden dit zeer aangenaam en luisterden met veel belangstelling naar de muziek. „De geheelonthouders-bazuin' Lrok er ook op uit, om met muziek door de stad te wandelen. Na de doortrekking van 't Leidsche kwartier werd op het Leidsche Plein balt gehouden, om daar nog een concert te geven. De muzikale wandelingen hadden, zooals andere jaren, ook nu weer suc ces. Overal werden de muzikanten FEUILLETON NORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE, Sir Terence keek haar aan als iemand, die zijn best doet door een mistgordijn heen te kijken. Ik hoop van ganscher harte, dat je niet bezig bent ten opzichte van dien kerel een dwazen streek uit te halen, zei hij. Hij ziet er bijzon der goed uitmaar jij kunt Een donkerrood© blos kwam op haar wangen en haar oogen schoten vlammen. Denkt u, dat het noodig is mij te herinneren, dat ik mij niet kan per- mittearen, een dwaasheid te begaan, zooals u het elegant noemt Denkt u, dat ik ooit vergeet, dat ik de die nares v an Sir Jozef ben Denkt u, dat het mij mogelijk is, dat ook maar een oogenblik te vergeten Heeft u zich ooit afgevraagd, wat zoo'n leven als het mime voor een vrouw wil zeg gen, een meisje, dat nog voelt, dat zij eon recht heeft zelf te kiezen, een eerlijk leven te leiden, om geèerd te zijn en te worden ik weet niet, wat je meent, zei hij op beleedigden toon. Ik kan niets veranderen aan de omstan digheden. Ik kan niet helpen, dat ik arm ben. Denk je, dat ik geen gevoel heb Denk je, dat ik er op gesteld ben, de jakhals en factotum van Sir Jozef te zijn, klaar om op zijn roepen te komen, als een hongerige hond, orn de kruimels dp te likken, die van zijn tafel vallen Ik moet naar de Beurs gaan en trachten mijn gutnje te verdienen bij dezen laatsten zwen del, ik moet mijn best doen om ook nog wat meer machtig te worden bij dit bedrog. En dan zit ik daar eu luis ter en word bijna opgegeten van haat en verlangen, om hem de waterkaraf naar zijn vet gelaat te slingeren Maar dat kan ik niet doen. Misschien zal u nog eens In staat zijn het te doen, zei Florence licel kalm. Wat bedoel Je riep hij geme lijk uit. Dat doet er niet toe, zei ze, het is nu nog geen tijd mij nader te verklaren en ai was dat zoo. dan zou ik het nog niet doen. Wij voren in hetzelfde schuitje, vader, zooals u mij zooeven herinnerde. U trekt aan uw riem en ik aan den mijne. Mis schien komt eens de dag Maar ga nu heen. Ik heb liever niet, dat u hier is, als Mr. Graham komt. Zij was weer even trotsch en schlt- De Keizer gelijkt al zeer weinig op Haroen al Raschid, die zich gaarne in armoedige kleederen onder liet volk bewoog, teneinde het te leeren kennen. Nooit heeft de Keizer de plaatsen bezocht, waar vrouwen wer ken strijden en lijden." Ook EEN REDE VAN OUD-PRESIDENT ROOSEVELT trekt veel de aandacht Teddy sprak te Denver en ging daar te keer tegen de conservatieve uitspraken van nei hooggerechtshof. We kennen allemaal wel, zei hij, rechters, die volkomen eerlijk zijn, maar fossielen naar den geest en die zeggen men moet een jong meisje de vrijheid laten lange uren te arbeiden onder ongezonde omstandigheden. Voorts critiseerde Roosevelt dc juridi sche haarkloverijen, waarmee rech ters somtijds volksrechten trachten te kort te doen en zei, dat die vierkani in tegenspraak waren met dan geest van onzen tijd. Waarschijnlijk heeft Roosevelt ge doeld op de uitspraak van rechter Goff te New-York, die een groote kleermakers-werkstaking, waar wel 75.0 menschen bij betrokken waren, onwettig verklaarde, omdat het hoofddoel der staking was, arbeiders, die geen leden zijn van de vakverec- nigingen, niet in de werkplaatsen toe te laten. DE AMER1KAANSCHE VER KIEZINGSSTRIJD is al flink aan den gang. Roosevelt heeft al 8 stateu afgereisd en 33 rede voeringen afgestoken. In vele plaatsen hebben de burgers hem toegejuicht. Als men 't bericht gelooven mag, heeft Teddy in een station tusschen Cheyenne en Denver, 's ochtends in de vroegte.... in nachtgewaad tot de bevolking gesproken, die hem toen reeds stond op te wachten. Maar Ted dy was heel boos over de onbeschei den fotografen der dagbladen, die hem in dat intieme costuum gekiekt hebben. De democratische burgemeester van Denver betoogde, dat de groote meer derheid der republikeinen in liet wes ten en vele democraten niet tevreden zullen zijn, voor Roosevelt weer tot president verkozen is. STAKING IN SPANJE. De arbeidersfederatie te Bilbao be sloot tot afkondiging van do algemee- ne staking. Verschillende fabrieken zijn thans gesloten ook courantdruk kerijen. Een gedeelte van de stad is door militairen bezet. Er zijn tal van per sonen in hechtenis genomen, die de gewapende macht hebben beleed igd of aangevallen, ook worden door de gendarmerie voortdurend cliarges ge maakt. De stoomschepen, die te Bilbao aan kwamen, ontvingen bevel zich naar andere havens te begeven. Verschil lende schepen moesten met ballast vertrekken, terwijl andere door de bemaunin" verlaten werden. Stadsnieuws Koninginnedag Het feest van gisteren is, mede door het zeer fraaie weder, uitmuntend verloopen. In ons vorig nummer hebben we al verteld van de ochtend-feestelijkhe den. We zetten dus ons verslag voort met hetgeen er des middags voorviel Van deu Groot e-K erktoren weerklonk, toen de machtig metalen stem van de middagklok gezwegen had, luid op van den hoogen trans de breed uitgedragen, de geliefde me lodie van het Wilhelmus. Wat klinkt die „der vaderen zang" plechtig op een nationalen feestdag. Dit is hel lied van Oranje, het lied dat de eerste vorst uit het aloude stamhuis reeds de trouw der landzaten verkondde, 't zal klinken nog, zoolang een Oranje de kroon draagt van Nederland. De „Harmonie", die onder leiding van den heer H. W. Hofmeester tel ken jare dit plechtig nummer der feestviering handhaaft, zette de ko raalmuziek voort door eenige gewijde wijzen ton gohoare te breugen. „Eiu fester Burg", „Nun danket allen Gott" en „Sei Lob und Ehr", die alle statig- breed over de stad wegmistten. Het „Wien Neerlandsch Bloed" sloot de rij der muzieknummers. Inmiddels hadden velen zich naar het Cavalerie-terrain begeven, om daar de P a r a d e van het garnizoen te zien. Het kleurige militaire schouwspel werd door een groot aantal personen bijgewoond. terend als gewoonlijk, toen Elioi de kamers binnenkwam. Het spijt mij zoo, zei ze, ter wijl zij hem do hand gaf, mijn va der was genoodzaakt uit te gaan het was een groote teleurstelling voor hem en hij wachtte tot het allerlaat ste oogenblik. Ga hier zitten. Zij trok een stoel dicht bij dien van haar, en nam liaar handwerkje op. Eliot keek de kamer rondzij was heel gezellig en smaakvol. Omdat hij een man was, zag hij niet, dat het be kleedsel der stoelen vuil was, dat de meubelen lang niet goed onder!touden waren en dat de geheele kamer een air van deftige armoede had. De thee werd binnengebracht door een bru taal dienstmeisje, die den bezoeker openlijk aanstaande. Al had hij deze kleinigheden al opgemerkt, dan zou de indruk, dien zij teweeggebracht hadden, al spoedig uitgewischt zijn door de bekoorlijke manieren van Florence. Zij sprak vloeiend en scheen nauwelijks een enkele vraag te doen en later kwam het Eliot niet eens in de gedachte, dat hij haar veel van zijn vroeger leven had verteld, zelfs van don droevigen tijd, die »n- verband stond met den dood van zijn vader. Eens of tweemaal had zij lachend, luchtig en vol sympathie haar hand op zijn arm gelegdzij behandelde hem werkelijk mot groot© vriendelijk heid en intimiteit Hil bleef eanigen Buiten lungs het terrein stonden dikke menschenhagen en op het ter rein stonden rond liet veld de gerjoo- digden naar de troepenbewegingen te zien. Veel lieve lichte toilJetjes tint ten vroolijk op de gras-groene vlakte er tegen dc zware kleuren van de militaire uniformen. De troepen stonden onder aanvoe ring van luitenant-kolonel Van Spong ier en werden gecommandeerd door den kolonel-commandant P. A. Spaan. Jhr. mr. J. \V. G. Borecl van Ho- gelanden woonde do parade bij. Om één uur was er in de Groote Kerk het jaarlijksche Feestcon- eert, waarover men in het Eerste Blad een verslag van den heer Ph Loots vindt. In den middag trok het Dubbel Zomer-t heater eerie kolossale menigte naar den Ilout. Een groot deel bleef bij liet hek de wacht hou den, om te zion, wat er daar nog te zien viel, maar vooral om de Mont- golfière de lucht in te zien gaan. Op het veld was het een feestelijk gezicht de met groen en vlagge-wim pels versierde tribunes en tooneelen Ie zien. öm drie uur was er een groote menigte toeschouwers neergezeten, door vriendelijke comitéleden naar hun plaatsen gebracht. Over die plaatsen viel heel wat te klagen. O. i. niet ten onrechte. Als we dit zeggen bedoelen we geen on welwillendheid tegen het bestuur, want dit moest zelf erkennen, dat Jc inrichting daarvan niet gelukkig was. Achteraf bleek, dat de minst-betaal de tribuneplaatsen de beste waren, zelfs veel beter dun de stalles. Hierbij moet echter in aanmerking genomen warden, dat 't het publiek zelf was, die door van de plaatsen op te staan, velen een goed uitzicht be namen. Eenige leden van het hoofdbestuur trachtten dit tegen te gaan, maar dit baatte slechts voor eenige oogenblik- ken. Vooral, toen er op het plankier in het midden nummers werden uit gevoerd, kon, wie behoorlijk op zijn plaats bleef, niet veel zien. Dat de schuld voor een deel aan de bezoekers lég, bleek wel bij de avond voorstelling, toen er een zeer orde lijke geest heerschte en de bezoekers zitten bleven. Op de beide tooneelen werkte men tegelijkertijd. De lieer Binger, de or ganisator van dit hoofdnummer der feestelijkheden, troonde als een ka pitein op de brug in zijn bestuurs lage. Vernuftig hod de leider hier electrische schellen en huistelefonen naar de beide tooneelen laten aan leggen, zoodat hij de geheele regeling hier in handen had. Voor de pauze kreeg men eerst een serie athleten te zien, Livennore, de Muraldi's, het Roland-irio, goede jongleurs, acrobaten en riugenwer- keis. Terwijl voerden de Areud- Brothers en hun collega's van Halley hun leuke kunstwielrijdersnuniiners en dat aan het rek uit. Het Gemengd Dubbel-kwartet „H. P." voerde beurtelings op de beide tooneelen eenige liederen uit. Jam- mor maar, dat deze liederen in ileu drukken middag niet overal goed te hooren waren. Zelfs klonken op een oogenblik do tonen van Haarlemsch Muziekkorps daar doorheen, dat in do Buitensocie- teit een matinée gaf. Had die uitvoe ring nu niet kunnen worden ver daagd of op de Groote Markt gehou den? Een heel pakkend nummer was het optreden van Mias Hendricka, die ver bazend knappe dans-, fiets- en klini- oefeningen op een staaldraad uit voerde. Rijden op een fiets op een draad, 't bracht veler bewondering gaande, ook het steltleopen. Dit laatste is een zeer moeilijk nummer, waarvoor Miss Hendricka zes jaren noodig heeft gehad, eer zij het kende. Het laatste nummer, het rijden op een klein wiel alleen, mislukte, even als des morgens. Do koordrijdsler viel, maar bleef gelukkig met haar been om den draad hangen, waar door zij ©r ongedeerd afkwam. Dat deze toer niet gelukte buiten, is wel begrijpelijk, als men weet, dat een tochtje voldoende is, om het evenwicht, der balanceersler te ver breken. Miss Hendricka, die haar toeren gisteren voor het eerst buiten verrichtte, is dan ook zoo zorgvuldig, om, als zij het laatste nummer in een zaal vertoont, geen deur op het too- neel open te laten. De opiating van den ballon „Co lumbia" was het glansnummer van den middag Montgolfière en vliegtuig, welk een grooien afstand ligt er tusschen I Een tijd en toen hij haar hand drukte of zij de zijne beloofde hij haai den volgenden avond o© een bal te zullen komen, waarvoor zij hem een kaart zou zenden. Toen hij naar zijn hotel terugwan delde, vroeg Eliot, die niet zoo met zichzelf ingenomen was als de meeste jongelui van den tegenwoordige! tijd, waarom Miss Florence Bartley zoo buitengewoon vriendelijk tegen over hem zou zijn geweestmaar hij schroef het toe aan haar goed hart en beminnelijkheid en was heel dank baar tegenover haar gestemd. Den volgenden dag bracht ©en kell- ner hem een brief op zijn kamer. Hij scheurde hem open en las vol vreug de en verlichting den brief van Nare. Daardoor werd een zware last van zijn hart afgenomen maar dadelijk begon hJJ zich nu af te vragen, waar de jongen was en natuurlijk stelde hij zich hem voor alleen en hulpe loos in Londen. Kon hij hom maar vinden, hem maar weten te krijgen hij besloot, dot de jongen hem niet weer zou ontsnappen. Maar waar zou hij hem zoeken Het spreekwoord© lijk gezegde van de naald in den hoii- berg scheen gemakkelijk op to loosen, vergeleken bij het opsporen van een jongen in zoo'n stad. Hij stak den brief in zijn borstzak, en dacht den geheelen dag aan Cyril, 'a Avonds ging hij naar het bol, dat bijna even druk bezocht was als de receptie van Sir Jozef; maar hij dans te tweemaal met Florence Bartley, en bleef verscheidene malen in haar gezelschap zitten het grootste deel van den tijd brachten zij samen dooi en hij werd tegeD den volgenden dag geïnviteerd om een rijtoer met haar te maken. Toen Sir Terence van zijn dochter hoorde, dat zij tegen den volgenden middag oen victoria wild© huren, keek hij haar ontsteld aan en vloekte binnensmonds. Je kunt het krijgen als de man je wil borg-eo. Br staat nog een lange rekening van ons bij hem, en ik weet in de verste verte niet, wanneer zij betaald z«l worden. Zij neuriede „Geduld maar, ge duld 1", en oo het afgesproken uur stond zij heel mooi gekleed op Eliot te wachten. Zij reden bet pnrk iaën maakten den gawonen toer. Zij bracht Eliot er toe, over zichzelf te spreke® hij vond het een hij zonder prettig ritje, en het speet hein op recht, toen de victoria het park weer uitreed en een dor drukke hoofdstra ten in. De straat was overvol men schen en hot rijtuig moest even stil staan. Op dat oogenblik kwam juixt uit een winkel aan de overzijde een oude dame en een jongen. Nora keek op en zag Eltot Zij schrikte hevig eu kneep juffrouw Deborah bijna in den arm. Een seconde lang had zij voor mets anders Oog dan voor Eliot; toen keek zij naar dc elegant gekleed e dame aan zijn zijde Haar gelaat weid vuurrood, zij hield haar adem in^en stapte snel tusschen de menig te, zoodat zij voor Eliot's gezicht ver borgen was. HOOFDSTUK XXIX. Invrouwenkleeren. Op het zien van Eliot had Nora een vuurroods kleur gekregen, maar even plotseling werd zij doodelijk bleek, toen zij zag wie het was. die naast hem in het rijtuig zat, want jaloezie stak haar als met een dolk. Nora'» ijverzucht was snel opgewekt en hef tig, en op dat oogen; lik werd zij zoo zeer aangegrepen door een vlaag van jaloezie en haat, dat het haar geheel dreigde te behoerschen; de grooto huizen, de volle straten schonen te zwaaien en wankelen, eu haar irvgen weiden dofzij was voor het oogen blik zóó onder den indruk, dat zij den arm van juffrouw Deborah moest vastgrijpen, om niet te vallen. Juffrouw Deborah keek verschrikt op en nep uit Maar, jongen, wat scheelt Je? Ben je ziek, Cyril Je «iet zoo wit al» een Lakea 1 Ik ben niet wel, reide Nora zwakjes. Laten wij naar hui» gaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5