met blijde gezichten ontvangen. Na tuurlijk was 't voor de jeugd aantrek kelijk. om achter da muzikanten aan te loopen en zoo mee te mareheeren. Van 5 tot 8 uur had. de Geroot© Markt rust. Toen was liet 't Haarlemsch Muziek korps, dat het gewone Woensdag avondconcert gaf. In do pauze werd een bioscoop vertoond. Het doek was voor 't Stadhuis gespannen, zoodat 't overal goed te zien was. Hoeveel kij kers er waren? Duizenden en nog eens duizenden. De geheelo Markt van t Stadhuis tot de JunsstTaat stond opgepropt vol, zelfs stonden de men- schen in de Koningstraat tot aan de Jacobijnestroat. Zooveel kijkers heeft een bioscoop nog nooit gohadl Daarom was het jammer,, dat het "geduld een beetje op de proef gj^ald werd. Het wilde mot het doek niet goed vlotten; juist toen 't hing viel *t naar beneden. Zoo kwam het, dat niet om half negen maar om negen uur begonnen werd. Eerst zijn de portretten van H. M. de Koningin en van Prinses Juliana op 't doek ge bracht, die met gejuich begroet wer den. Daarna volgde een serie aardige bioscoop-nummers, incest aan den hu- moristischen kant Wat is er door de vele kijkers gelachen, b.v. om den minnaar die in een meelvat kruipt, enz. Als men even onder de toeschou wers stond, werd men gewaar, hoe veel menschen er zijn. die nog nooit een bioscoop gezien hebben. Oude mannetjes en vrouwtjes, ook menseli jks uit de volkRbuurten, stonden met aandacht te kijken, telkens voor zich mompelend: hoe is 'l toch mogelijk, dat ze zoo iets op een doek kunnen laten zien. In andere groepjes stond men te be praten, hoe zoo'r bioscoop is inge richt. Hij die 't zoo ongeveer wist, werd dooi- de anderen dii er niets van wisten en die vol bewondering naar z'n uiteenzetting luisterden, voor een Piet in de wetenschap aangezien. De bioscoop-vertooniug was dus een welgeslaagd piogramma-nummer! Nadat Haarleinsch Muziekkorps nog een uurtje gespeeld had, maakte het weer plaats voor de Postharmonie, die daar tot 12 uur zou spelen. 's Avonds werden ook weer eenige muzikale wandelingen door de stad gemaakt. Dat bracht goede vroolijk- heid. Opgewekte, huppelende jonge feestvierders, die zingend achter de muziek door de straten trok-Yen. En zonder muziek ging 't ook wel. Een troepje van 40 of 50 soldaten, zonder korporaal of generaal, liep huppelend en zingend door de stra ten, achtervolgd door eon lange sleep burgers, die minstens evenveel pret hadden. Op de Nieuwe Gracht liad men weer eens wat nieuws bedacht. Daar voer een stoomboot der niaatsch. „Bus" geregeld heen en weer. Op de boot zaten de leden der muziekveree- mging „Crescendo", die voor vroo- lijke muziek zorgden. Dit bracht op dc anders zoo stille Nieuwe Gracht veel drukte en bewe ging. Langs beide kanten waren hon derden wandelaars, die naar de mu ziek luisterden. Het was ook zulk heerlijk weer. Geen Haarlemmer wilde thuis blij ven, maar werd haast gedwongen om mee te doen aan de algemeene feest stemming. Eenige bewoners der hoofdstraten nadden hun huizen versierd of geïllu mineerd. Een der mooiste versierin gen was zeker die bij mej. Fleisch- mann. IN T BRONGEBOUW. In Japan heeft men natuurlijk ook Koninginnedag gevierd. De Bron-tuin was zelfs een der aantrekkelijkste plaatsen van 't feest. 's Middags gaf de Infanterie-mu ziek uiatinée en was er weer een kin derfeest georganiseerd. Dit slaagde heel goed. Veie honderden kinderen hebben zich onder leiding der heeren Martin uitstekend geamuseerd met dansjes en tele spelletjes, 't Begon met een promenade, bij de muziek van „Kobussie kijk je nog eens om." Dat bracht al dadelijk de goede stem ming er in! t Bloemencorso is niet geheel tot z"n recht gekomen, want er waren daarvoor te weinig deelnemers. Toch waren er eenige aardig versierde fietsen en wagentjes, die veel bekijks Vonden, bij een rondgang door 't park, Baarbij ook de Japansclic Prins na tuurlijk van de partij B as. s Middags waren er al vele bezoe kers, die zich op Japan uitstekend vermaakten. 's Avonds was 't er evenwel buiten gewoon druk en ook buitengewoon gezellig. Ook nu was 't weer de Infan terie die voor muziek zorgde, maar ook de dames-kapel liet zich niet on betuigd. Het optreden der Japanschc specia liteiten had als altijd veel succes. Het glanspunt der feestviering was natuurlijk het vuinwerk. Dit was mooi en slaagdo uitmuntend. De ve le groote stukken wekten terecut de bewondering der toeschouwers, voor al het slotstuk, ecu decoratie der .woorden „Leve de Koningin". Toen dit stuk brandde speelde de muziek -t W'ien Neerlandsch Bloed, maar het vuurwerk had zulke knal effecten, dat er van de muziek niet veel te hooren was. Nu 1 vuurwerk gingen velen wel- oldaan huiswaarts. Een ander deel der feestgangers bleef nog om als ge woonlijk den dag met een gezellig dansje te besluiten. Nog eens: Japan heeft op zeer ge zellige en welgeslaagde wijze "t Ko ningin nef eest- gevierd! Rubriek voor Vragen Gcabonneordcu hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haurlcru's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alie antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo Bpoedig mogelijk. Aan vragon, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Is een gehuwd man verplicht, wanneer zijne vrouw k-omt te sterven en er geon kinderen zijn, de helft vun zijn huisraad en goed aan zijn schoonouders terug te ge ven ANTWOORD. Wanneer die ech telieden verzuimd hebben een testa ment ten voordeele van elkander te m-iken, dan behoort de helft van den gemeenschappclijken boedel aan de erfgenamen van de vrouw. Hebben zij wel een testament, dan erven al leen de ouders en geen broers en zusters. De oudere krijgen dan alleen de legitieme portie, zijnde de helft van hetgeen zij zonder testament zou den geërfd hebben. De grootte vau dit laatste hangt van het aantal broe ders en zusters af. Binnenland KONINGINNEFEESTEN. In de verschillende plaatsen, ste den en dorpen, is gister opgewekt feest gevierd. Op Het Loo was natuurlijk ook feest. 5000 schoolkinderen uit Apel doorn brachten een bezoek aan het paleis, waar H. M. de Koningin met de Prinses den gelukwensch en hul de der kleinen in ontvangst nam. De Konlnklïjko familie bezocht dies middags per rijtuig het feestter rein, waar volksspelen plaats had den. Te 's-Gravenhago was de deftige en groote parade aan de Maliebaan een der voornaamste programma punten. De kinderen werden per trein naar Oegstgeest vervoerd, waar ze zich uit stekend vermaakten. Te Amsterdam hadden verschillen de feesten van buurtvereenigingen plaats. Voorts werden op het terrein achter 't Museum spelen van school kinderen gehouden. Ook b-as er pa rade. Op vele plaatsen werd muziek gemaakt, 's Avonds was ar als van ouds vuurwerk aan den Am stel. Een attractie was ook de opstijging van den luchtballon van Katohen Paulus, uit Frankfort, die te Water graafsmeer weer daalde. In den schouwburg werd Huf van Buren's „Stedendwinger" opgevoerd. De vereeuiging tot veredeling van het volksvermaak gaf een feestavond in het Paleis voor Volksvlijt. Te Utrecht was het groote nummer de historLsch-allegorische optocht, waarin voornamelijk twee groepen de aandacht trokken: „De gevangen neming van Ursul, Koningin van Brittonje, door Attila, Koning der Hunnen" en Jacoba van Beyeren ter Valkenjacht nabij het slot Teylingen in 1435." Deze laatste groep telde 77 personen, w. o. velen te paard. 's Avonds vond een muzikale om megang door de stad plaats, nu met fakkellicht, gevolgd door taptoe. Uit Brussel w ordt geseind Ter gelegenheid van den verjaar dag van Koningin Wilhelmina veree- nigde de Nederlandsche commissaris- generaal van de tentoonstelling aan een déjeuner de Nederlandsche le den van de interparlementaire confe rentie en eenige vrienden. Alle 70 gasten droegen een oranje- cocarde. De commissaris-generaal bracht een dronk uit op de Koningin en daarna op Prins Hendrik en den koning en de koningen der Belgen. Zijn rede werd levendig toege juicht. GALA-DEJEUNER TEN HOVE. Aan tafel van liet gala-dejeuner van gister ten Paleize Het Loo, gedu rende hetwelk de muziek van de ka pel van het 5de regiment Infanterie zich liet hooren, waren gezeten: H. M. do Koningin; H. M. de Koningin- Moeder; Z. K. H. de Prins der Neder landen; verschillende heeren en da mes van 't civiele en militaire huis van 't Hof, de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer der Staien-Ge- neraal: baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken en graaf v. Bylandt; de Ministers, mr. Heems kerk, jhr. De Marees van S winder en, mr. Regout, vicc-admiraal Wentholt, mr. Kolkman, generaal majoor W. Cool, mr. Itegout, de heer Talma, de heer De Waal Malefijt; de vice-presi dent van den Raad van State; de di recteur van het kabinet der Koning in. baron De Vos van Steenwijk; en de commissaris der Koningin in Gel derland, jhr. S. van Citters. DIPLOMATEN-DINER. De Minister van Buitenlandsche Zaken, vereenigde gisteravond ter eere van Koningin's verjaardag de hoofden der buitenlandsche missiën alhier en andere autoriteiten aan een gala-maaltijd te zijnen huize. EEN ONGEVAL BIJ PARADE. Kolonel Hoogebooui, inspecteur van het militair onderwijs, is bij bet tege- moetrijden van den inspecteur der pa rade in de Maliebaan te 's-Gravenha- ge, uit het zadel gevallen, heeft zich pijnlijk aan arm en been bezeerd en liet zich per rijtuig naar zijn woning brengen. EINDELIJK GEVONDEN. Te Doetinchem is bericht ontvangen omtrent den sedert 17 Juni vermisten heer Otto Horsting. Te Uerdingen na bij Krefeld is nl. uit den Rijn een lijk opgehaald, waarop werd gevonden een bewijs van lidmaatschap van 'den Alg. Ned. Wielrijdersbond No. 2350 (het nummer van den vermiste), be nevens een postbewijs, afgestempeld Doetinchem. ONDERSCHEIDINGEN. Naar 1 Hbld. verneemt is bij het verleenen van koninklijke onderschei dingen" ter gelegenheid van den ven jaardag van Hare Majesteit de Ko ningin ditmaal afgeweken van de veelal gevolgde gewoonte, om voor eono decoratie alleen die personen uit de arbeidende klasse voor te dragen, welke op een zeer langen diensttijd bij éón zelfden patroon konden terug zien. Men heeft ditmaal echter ook ge meend voor eeno onderscheiding per sonen in aanmerking te doem komen, die zich bijzonder verdienstelijk had don gemaakt in het uitvinden of toe passen van veiligheidsmaatregelen bij machnes en arlieidswerktuigeu. NEGEN-UREN-DAG EN LOONSVER HOOGING VOOR GEMEENTE WERKLIEDEN TE AMSTERDAM. In de toelichting tot de gemcentcbo gTooting voor 1911 wordt o.a. meege deeld, dat „de moties en adressen om trent de invoering van den negen- urigen werkdag, waaromtrent het on derzoek bijna ten einde is gebracht, allicht aanleiding zullen geven tot het voorstellen vau maatregelen, die tot meerdere uitgaven zullen Ic-iden. In verband hiermee verneemt do Tel. nog het volgende: Binnenkort kan een voordracht van B. on W. tegemoet gezien worden tot invoering van den negen-urigen ar beidsdag voor alle gemeente-werklie den, die onder het werldiedenregle- ment vallen. De bedoeling is, dat bij do invoering van dien negen-urigen arbeidsdag tevens de weekloonen der betreffende werklieden verhoogd zul len worden, ton einde ze in verband met de verkorting van de arbeidsweek vau 60 tot 54 uur af te ronden tot veelvoudigen van 54. Zal echter de verkorting van den arbeidsduur op zich zelf reeds allicht 'n uitgave van eenige tonnen noodig maken, do kos ten van de loonsverhooging worden op ongeveer een ton begroot. Overwogen wordt dus, of een ge lijktijdige invoering van den negen- urigen arbeidsdag en afronding dor loonen niet op eenmaal te zware fi- uancicele lasten op de gemeente zou den leggen en of 't niet beter is eerst den arbeidsduur te verkorten en later tot afronding dor loonen over te gaan. Wellicht echter, dat B. en W-, in verband met het voorstel der raads leden Pothuis c-s. tot verhooging der looneu, toe hover dit financieel© be zwaar zullen heen stappen en gelijk tijdige regeling van beide zaken voor stellen Do toezegging van den burgemees ter in. dc jongste raadsvergadering om behandeling van bet sociaal-demo cratische voorstel bij de begrootiug te overwegen, maakt dit geenszins on waarschijnlijk. OM HET CONGRES. (Van onzen berichtgever). Do eerste dag. I. Welk eeu rijke ontvangst hier: eerst dat knalpotgedonrier s morgeus bij het binnenkomen en nu bij het te rugkomen van Slavante en de Sint Pietersberg! neen maar, overdonde rend. Als Haarlem de Koningin ver wacht, zal het zich zoo gaan verlicB ten misschien en nu nu is het voor wat Hollanders „die aan het Woordenboek werken," ziedaar een volksmeening afgeluisterd. Al die ou de muur-omlijningen, poorten, toren tjes en afbrokkelingen met vetpotjes omrand, verlichting uit de diepte bij do torens op, weerspiegelingen in vij vers! Maai- laat mij geregeld vertellen onder het feestgedruisch op straat. In do zaa lvan de Mastreechter Staar opende Mr. Lamberts Hurrel- brink het XXXIste Taal- en Letter kundig congres in dezelfde stad waar ook het XlVde geweest was. En er was wel een toon even van weemoed in hem, omdat er sedert hij als jong ste congreslid dat eerste had bijge woond zoovelen gestorven waren en ik dacht aan zijn b'eemoedig versje: Ne waor Marie; maar voor het overi ge, zijn stem galmde, de zaal had weergalm, hij las niet mooi; hij was niet de oude HurreL Hij had z'n Zon dagsgezicht, zal ik maar zeggen, toen hij sprak van de verwezenlijkte wen- schen van dat congres: Steun aan de Airikaansche taalbe weging, zorg voor het Nederlandsche lied e. a. En zijn geestdrift werd wel grooter, maar de verstaanbaarheid niet als hij alle gelukkige voorteeke- nen opsomde voor de toekomst: Julia na's geboorte, Koning Albert's Vlaam- 6cho liefde, de Unie van Zuid-Afrika, die binnenkort een eigen vertegen woordiger naar de congressen moest zenden; het zenden van de Halve Maen naar Amerika met de gevolgen, het eigen paviljoen van het Algemeen Ned. Verbond te Brussel; alleen toen hij den wensch uitsprak, dat de Re geering meer voor de Nederl. scholen in het buitenland moest zorgen on verzocht dat de Regoeringsafgevaar- digde, de inspecteur van het lager onderwijs Fabius, dien wensch zou overbrengen, was hij goed verstaan baar; maar zie, toen het Bureel moest worden samengesteld en hij wel wist, dat hij voorzitter worden moest naar gewoonte, maar het officieel nog niet wist; toen Dr. KieBiet de Jonge hem begon te noemen en zij een soort van komedie dus vertoonden, toen werd de oude geest van humor b-eer over hem vaardig en hij vand 't gewaagd, dat men hem die steeds voorzitter van die congres-afdeeling dfe bl] nacht vergaderde, de Lite rkundglo, nu maakte tot algemeen voorzitter, maar hij nam het aan. Wat een mensch op oogenbiik zich vervormen kan! Nu was hij de gemoedelijke, gulle Lim burger weer en dat past hem boter dan de rol van statige, geestdriftige voorzitter van een congres. Statig wordt hij geilukkig nooit. Terwijl nu Prof. Te Winkel een standbeeld eischto voor den eersten Nederlandschen dichter Hoinrie v. Veldeke, zwierven wij dc stad door en bekeken die oude huizen in grijze tuf met hun merkwaardige oudheid van stijl; we kwamen in het oude Stadhuis met veel antieks van de Romeinen, ja van vroeger nog. Heel interessant: van de vuursteenbijl tot de Schnt- tereuniform met bustes van Napoleon en Canova. Toen zagen wij de Jeker „zich uit storten" in de Maas (aurdrijkskundi- go boekjesstijl), volgden een eind het kanaal naar Luik, dat er evenwijdig mee loopt, en belandden in de Sint Servoas. In die schatkamer is wel veel moois, maar men moet eerst wachten tot de juffrouw haar les heeft opgezegd cn daar niet naar luis teren, om er het rechte genot van te hebben; dan wordt bet goed: roliquien- scluijnen, beelden, geborduurde kerk gewaden kostbaar! Naar de kerk gaat men waar Carolus Magnus forsch in neerziet; men bewondert, altijd met die juffrouw, een altaarstuk uit een paar stukken hout wonderbaarlijk ge sneden, wordt opgojaagd, daalt af tot do graven van den laatsten Karolinger (ovenleden 1001) van den Heiligen Ser- vatius, (overleden 886), boven wiens graf do keirk gebouwd is; die geweldi ge oudheid dringt, als de juffrouw zwijgt, na haar geld ontvangen te hebben, zoo gaandeweg lot ons door on wij voelen den machtigen bouw als een groote indrukwekkendheid met z'n hooge verhevenheid in het kruisschip waaromheen men naar drie kanten met trappen tot het gewo ne gelijkvloereche moet afdalen. Daar achter in de absis ook hoog 6taat de noodkist die gebeente van heiligen be vat en door de stad gedragen werd bij pestziekte. Er is veel kunstzin in neergelegd. Toen weer naar het congres terug. Prof. N. Mansvelt sprak z'n veront waardiging er over uit in hevigo taal, dat men nu gewoon van plan look Zuid-Afrika's taalgebied voot onze boekenmarkt te sluiten omdat de Regeering en velen met haar maar al zaten te modderen inet de spel ling. Ze laten him boeken in Enge land drukken of doen het zelf, want (la ai- leeft en worstelt het. Maar op dezen geestdriftigen verontwaardigd© volgde een geestdriftige, soms ironi sche, steeds warme spreker. Frank, het bekende Kamerlid van de Flamin ganten., is een echte redenaar; dat spreekt maar misschien trouwens voor den 25sten keerl maar het vloeit, het gaat als vanzelf, want het is over de oude liefde, de Vlaamsche Hoogescbool, die er nog altijd niet is, maar komt, komt, zoo zeker als er eeu morgen zal aanbreken na dezen mooien dag! Daarover waren alle Vlamingen bij „doizendtallen" bet „zekerlaik" eens: die school zou „verraizen", zooals niet Frank maar een opvolger het noemde. Ook de katholieke geestelijkheid begon er voor«te gevoelen en wij mogen trotsch zijn: onze vacantie-lcergangen te Lei den hebben daar veel toe bijgedragen. Ze hebben doen zien üat het Neder- lundsch voor wetenschappelijk onder wijs geschikt is. Het werd om strijd door allen verzekerd. De bisschop van Luik heeft het ge zegd bij dirie gelegenheden en er is zelfs kans, dat de hoogeschool van Leuven voorgaat. Met dezen troost konden wij naar Slavante trekken. Hierover later meer. Tot verpoozïng werd ons een boot tocht naar Slavante aangeboden, de uitspannniug, die ten Zuiden van Maastricht op den St. Pietersberg ligt, op de grenzen haast van Neder land. De boot was vol opgewekte con gresgangers, maar kon niet te best vooruit, omdat een sleep vóór ons geen ruimte wou of kon geven. Het is maar een betrekkelijk smal kanaal, die Zuid Willemsvaart. In de verte rechts ging de grond al rijzen, en aan de andere zijde lagen rijen wui vende wilgen en daarachter 6teeg het heuvelland van Valkenburg en om streken. Slavante werd bestormd en inge nomen. Voor wie wat laat kwam was er bier en broodjes met ham te krij gen, meer niet, maar het uitzicht was prachtig onder het mooie geboomte over het Maasdal. Het orkest speelde en toen het op hield begon de tocht door de verlichte grotoveral vetpotjes in de gangen, hoog vierkant afgesneden, vol namen aam de kanten, waaronder van cle grootste Napoleon, óns Vorstenhuis, de Sultan van Assahan om <lc zoo veel tijd eens een voorwereldlijk mon ster op de plaats waar ze gevonden werden in steen uitgehouwen, manr de origineelen waren het nietde Plesiosuurus, de reuzenschildpad, de Mastodont, dan weer merk waardige schilderijen, als de Ster van Bethle hem. En onverpoosd wandelden daar de honderden met lampions in Muas- trlchtsche kleuren door d© kille gan gen met geheimzinnige donkere, of door zijbeuken verlichte dwarsgan- gen, waar nu en dan bengaalsch vuur verrassende effecten gaf. En on gemerkt waren we aan het eind van den grooten tocht en het was huiten donker geworden. De boot voerde ons terug en langs het kanaal stonden duizenden en nog eens duizenden, als men den langen afstand van Slavante tot Maastricht berekende. En nu be gon dat tooverachlige waarvan ik sprak een statige rij verlichte ka no's. gondels. Janansche schepen vol lieftallige Hollandscha .Tapanneesjes met waaiers en parasols, voer ons tegemoet en het was rood, groen, geel, dat uit de lampions in het water viel en daar zich mengde tot een trillenden lichtgloed. Het was mooi en toejuichingen klonken dan ook van alle kanten. Zoo naderden we de juist daar ver lichte stad met haar villapark en oude muren en. brokken, afgezet niet vetpotjes. En een menschen Een sigarenhandelaar vertelde mij later, dat het hier nog nooit zoo geweest was. En liet sjnak vanzelf, dat er op de gezellige bijeenkomst in Momus een warm woord van dank gesproken werd tot de Maastrichtenaren, en dat alle congressisten dat toejubeklen. Er was stemming In die bijeen komst en daar weerklonk ook weer als écho van het werk va,n dien mid dag het lied van den kop, die er op moet, wil het Vlaamsche volk een volkomen schepsel zijn. Die kop is de Vlaamsche Hoogeschool, waarde le zer. Zoo eindigde de eerste dag van dit XXXIste Taal- en Letterkundig Con gres. De tweede dag. Het is laat geworden gisteravond er druppelen gaandeweg leden aan in de derde afdcoling. waar schrijver dezes zijn werk moei doen. Tegen tie nen gaat de vergadering beginnen en wel zonder opzet met de „Invoe ring van de Vereenvoudigde Spelling door den lieer Jef Mennekens, een Vlaming uit Jet te. 't Is wel eigenaar dig, dat die spelling zoo'n heerlijke, onuitputtelijke gelegenheid geeft om te dèbalteeren, vooral als je dan spreekt over de regels, over de school, over dc Invoering er van. enz., alles tegelijk. Dan pakt die dit, die dat aan en er komt. als vanzelf verwar ring en hevigheid dreigt nu en dan. Gisteren al sprak Mansvelt hef tig over onze regeering, die maar wachtte, terwijl onze. boeken in de Vereenvoudigde in Engeland worden uitgegeven of in Zuid-Afrika. Dit woord van hem prikkelde de rest wist men, of meende men te weten. Nu weer, in de nfdeeling eerst, waar de Vlaming vroeg een commissie. Ja, waarde lezer, is het geen vondst, een commissie Niet waai-, dat men dat nu nog niet wist, dat het daarop zou uitloopen. Eindelijk dan een commis sie Het toppunt van zaligheid be reikt En in die (Liefst Noord- en Zuid-Nederlaudsche) commissie zou den dan onze letterkundigen zitting moeten nemen, de meest volkomen anarciiisten. Zoo komt men dus tot orde I I I Maar zoover is het nog nietmor gen zal die befaamde commissie be sproken worden, als er een motie, die in dc lucht hangt, komt. De heer L. II. Smeding, uit Ant werpen, hield heel belangwekkende beschouwingen over den Vlaamschen boekhandelaar in de Maatschappij. De boekhandel in Vlaanderen is treurig gesleld er- zijn haast geen goede boekwinkels en er wordt een schrikkelijk misbruik gemaakt van korting, enz. Prof. Spoyer wou het Vlaamsch Handelsverbond laten hel pen, maar de heer Smeding wees op dezen eigenaardigen tak van handel, die buiten allen handel staat, omdat er vaste prijzen zijn Van den Antwerp- schen boekhandel schijnt een goede invloed uit te gaan en nog meer te zijn te verwachten. Het is een eer voor ons, dat de heer Smeding met zijn open oog en ferm optreden een Noord-Nederlander is. De heer Günzburg, advocaat, sprak op echt-Vlaamsch levendige wijze een zwart, kittig man met donkere baard en snor en Vlaamschaohtig Ne- derlandsch over „Nederlandsche Rechtstaal en Terminologie", 't Is toch aardig om al die Vlamingen te hooren zij hunkeren naar het be schaafde Nederlandsch, dat zij niet hebbendat zoo'n echt Vlaamsch tint je heeft, dat er toch zoo iets innigs aan geeft en dat hunkeren ij heerlijk voor ons. Minder heerlijk, maar wel verdiend waren de aanmerkingen over onze rechtstaal en wetboektaai. Prof. Speyer sprak van een wetboek- bargoens. Maar hun eigen rechtstaal is weer vol slechte vertalingen van het Fransch. En dat alles kan uitloo pen op velerlei misverstand. Er is een middei Slel u gerust lezer, geen commissie, maar het persoonlijk ver keer over en b eerNederlandsche ju risten moeten komen op Vlaamsche juridische congressen en omgekeerd Vlaamsclie jongelui op onze vacantie- leergangcn. En later, als de Neder- landsch-Belgische commissie gedaan heeft gekregen dat de diploma's over en weer geldig zijn, dan beginnen de debatten en de leerschool van het le ven, want Dr. H. C. Müller mocht al zeggen, dat hij aan de rechtstaal be zig was het leven werkt beter dan een mensch, al is dat Dr. H. C. Mül ler, de veelzijdige. Hadden we de rust verdiend, om twaalf uur Om twee uur weer op het appèL Flink bezette zaul. die galmende van de Mastrcchter Staar men had er wat op gevonden. De sprekers ston den wat lager en leerden de zaal be spreken. Daar trad op d© krijgshaftig© figuur, welgeduan met z'n grooten of ficiers-knevel, van den heer F. H. Hoefer uit Hattum, met een warm pleidooi voor „Plaatsbescherming". Al dat mooie om ons mochten wij niet laten vervallen, niet afbreken en door fabriekswerk vervangen. Met zijn sympathiek geluid en aller sym pathiek onderwerp pukto hij de zaal in. Ook de heer C. E. Bakhuizen v. d. Brink, die „Een Oost-Indisch belang" bepleitte* was goed. Een groote, goed hartige, krachtige figuur-, die ons wees op onze plichten tegenover de Oost, plichten anders dan die van J. P. Koen, maar plichten. Wat verde digd© hij warm dien ouden held van het Desper&crt nimmer. Daar was in hem iets van den ouden Bakker, den Rijks-archivaris, Bakhuizen v. d. Brink, z'u oom, een man van kracht Majoor H. A. Kooij vulde hel aan me: kalmen. strakken toon, waarvan de ernst doordrong tot de vergade ring hij vroeg o. a. alweer vergeef mij de vereenvoudigde spelling voor de Indiërs, die onze taal zoo moeilijk vindenhij smeekte, dat on ze Prins toch niet tc lang wachten mocht naar dc Oost te gaan. De groep Indië van het Alg. Nederl. Verbond had hein, Kooij, afgevaar digd, om een cri ander te bepleiten. De lieer Simons sprak weer heiig uit overtuiging op zijn bekende scher pe muriicr over „Oppervlakkig en doeltreffend Nationalismemaar wou met z'n afgeven op wat de congressen nu geven, weer te veel, want hij is de man van volkskrachtwij moesten meer doen vóór liet volk en hij kreeg daarop van Dr. Schepers uit Haarlem to hooren, dat toen er te Londen iets een kleinigheidje maar, voor het volk te doen viel, n.I. het hechten van het zegel van de Algemeonc Vergade ring aan het besluit van de Afd., om d© vrijheid voor de vereenvoudigde spelling te vragen bij examens en on derwijs, dat alleen op hem was afge stuit. Natuurlijk antwoordde hij en haal de de letterkundigen tot zijn verdedi ging er bij©ven natuurlijk kroeg hij antwoord, nu vau Dr. Endepols, uit Maastricht, en uls Prof. T© Winkel de debatten niet gesloten had, was de algemeen© vergadering alweer gaan debatteeren. Dr. J. Boonen uit Heidelberg, bracht echter een meer tastbaar on derwerp aan de orde de belangen van onze lundgenooten (Belgen en Ne derlanders) in Duitschland, waar hij den grool van mee bracht. Die belan gen Berden daar schromelijk ver waarloosd en dat Bas eeu stambelang eerste soort, onzen Kamerleden aan bevolen. Ziedaar een dag van wer ken, gevolgd door d© rust bij zang en beeld, waarover later. ONGELUKKEN. Gistermiddag is op de Vischmarkt U Leiden in de feestdrukte een zevenja rig jongotje door ©en zwaarbeladen wagen overreden en ©enige oogenblik- ken later bezweken. Het 2 1/2-jarig zoontje van L. S. to Oosterblokker, N.-IL, is te water ge raakt en verdronken. Juffrouw E. van S.t echtgenoote van d© nlieetr D. S„ te Sassenheim woonachtig, is met de stoomtram uit Hoogvliet in de Rosestraat to Rotter dam aangebracht en naar het zieken huis vervoerd. Terwijl zij op het per ron van de Rolt, Tromwegmaatschnp- pij te Hoogvliet wachtte, kwam zij te dicht bij een binnenkomende tram, die haar aanreed. Door den schok viel zij van bet perron en raakte tus- schen d© tram en dat perron be klemd. Met een gebroken rechterbeen en rechterarm en inwendige kneuzin gen is zij uit haar benarde positie verlost. EEN TRIBUNE INGESTORT. Op het feestterrein aan den Lagen Naarderweg stortte gistermorgen een tribune in, waarop honderden men schen zaten. Een jongen kneusde zijn rechterbeen, een dame werd aan den pols gewond. Enkele anderen werden licht gekwetst. UIT HET RAAM GEVALLEN. Voor de bewoners der Roggestraat te Arnhem word gisteren do feestdag met een schrik ingesteld. De heer W. M„ ecu fotograaf, viel uit een x-aain der bovenverdieping op een binnen plaats en is zoo ernstig gekwetst op genomen, dat voor zijn leven het erg ste te vreezen is. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Te Hoogkarspel, N.-H., is een man bij liet verweiden van het vee door een stiar aangevallen, waardoor hij ernstige verwondingen en inwendige kneuzingen kreeg. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp worden ingeroe pen; hij is naai- het ziekenhuis te Enkhuizen vervoerd. SLAAPZIEKTE. Te Hengelo is Maandagavond een onbekend man op straat in elkaar gezakt. Hij werd naar het politiebu reau overgebracht, waai- het nog niet gelukt was om hem wakker te krij gen. Nu is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. SNELVERVOER. Te Nederhemert moest dezer dagen dc brandspuit beproefd worden. Ze moest uit haar huisje gehaald wor den naar het beproevingsterrein. Als trekkracht bezigde men.... een ezel. De „Gelderlander" is benieuwd, of de opperbrandmeester daar ter plaatse tot aankoop van dit trekdier zal ad- viseeren, met andere woorden, of de proef lievallen zal. Sport en Wedstrijden LAWN-TENNIS. Ten aanschouwe van hoegenaamd geen publiek omdat geen bekend heid aan deze ontmoeting gegeven was had op de banen van de Hil- versumschc Lawntennis Club de eind strijd plaats van het voor een maand te 's-Gravenhage onbeslist gebleven dames Kampioenschap van Neder land. Indertijd waren de dames L. Everts en P. Helm, beiden uit Hilver sum, voor de beslissing aangewezen; doch de eerste trok zach wegens spier kramp terug, waarop de tweede wei gerde het kampioenschap zonder strijd te winnen. Nu was de uitslag van den eersten set 2—6 voor mej. Helm, de daarop volgende sets 6—1, 6—4 voor mej. Everts. Deze laatste won daarmede het kampioenschap, en tevens den wïs- selprijs, een zilveren bonbonnière, daar ook het vorige jaar mej. L. Everts dameskampioen van ons land was. Stoomvaartberichten Hot st. Goentoer (uitreis) vertrok 30 Aug. van Southampton. Het st. Rindjani (uitreis) vertrok 31 Aug. van Suez. Het st. Tambora (thuisreis) passeer de 30 Aug. Saves. Het st. Amsteldijk arriveerde 30 Aug. van Rotterdam, L v. Baltimore, te Newport News. Het st. Eeniland (uitreis) vertrok 30 Aug. van Leixoes.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6