HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE Rï >0. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1910 OM ONS HEEN No. 1197. Een reis om de wereld. IV. Do Nederlandsche fabrikant, aan wiens dagboek ik een en ander ont leende, bezocht in Britsch-lndië Delhi, indertijd het brandpunt van den op stand tegen het Engelsch gezag, en Agra. In Agra zag hij den Taj M a-hal, een prachtige graftombe voor de meest geliefde vrouw van een vorst, die in de helft, van de achttien de eeuw leefde. Het monument kostte aan materiaal twintig millioen gul den, de arbeidsloonen heeft de vorst nooit betaald. Vandaar ging de reis naar Benares, de heilige stad van de Hindoes. Da gelijks komen daar een tienduizend pelgrims in den heiligen Ganges ba den en de beenderen van hunne afge storvenen, die met zoete melk gewas- schen zijn. in deze rivier werpen. Aan don oever worden ook lijken ver brand en de asch in den Ganges ge strooid. Terwijl duizenden zich in de rivier baden en hun mond zorgvuldig niet het water reinigen, onverschillig of misschien ook enkele passen ver der menschelijke asch daarin ge strooid was, worden lijken boven en onder met hout lWlekt, de beenen dubbel gevouwen en daarna het ge heel in brand gestoken. De Hindoe- priester steekt aan het vuur een siga retje aan. En zoodra de overblijfselen te wa ter zijn geworpen, springen mannen mot schepmandjes die na, om het geldstuk, dat aan eiken doode in den mond wordt meegegeven, machtig te worden. Calcutta is een moderne stad, maar van tijd. zoo klaagt onze we reldreiziger, „hebben de Indiërs abso luut geen idee. Zij bestellen je voort durend op een anderen dag en als je dan weer komt, hebben ze geen tijd, terwijl ze lui zitten te rooken of betel te kauwen. Ik heb van de week ver scheidene malen mijn geduld verlo ren, doch ook dat hïelo niet." Daar hij evenwel gemakkelijker hier de ordertjes nu de plaats zelf kan krijgen, dan van Nederland uit, be sluit hij wijselijk nog maar wat te blijven en dan maar <»en naar mooie uitstapjes op te offeren. Eindelijk komt hij dan in Rangoon, (■en nieuwe stad, ruim gebouwd, be woond door vele Chmeezen en Japan ners, terwijl de Bormeezeü, naar het schijnt, meer naar de binnenlanden teruggedrongen worden. Ze lijken op do Chineezen, maar dragen geen staart.. Hun vrouwen rooken zware, dikke sigaren, waarvoor menig da niesmondje in Europa te klein zou bliiken te wezen. De Europeanen wonen er buiten de stad, in een groot en prachtig parn, met mooie meren, waarop geroeid wordt, en prachtige wegen en lanen, als een Bois de Boulogne in 't klein. In het park zijn ook eenige cluhs, waar voor de gezelligheid ge zorgd wordt, zoodat onze reiziger geen enkelen Eurupeaan gesproken beeft, die zich er niet genoeglijk ge voelde. Toch heeft ook dit paradijsje zijn schaduw. Rangoon is een pest- stad, zoodat de vertrekkende reiziger er een vluchtig medisch onderzoek ondergaat De Bormeezen hebben een zacht aardig, vriendelijk karakter en mis sen geheel het schreeuwerige van een Indiër in Bombay. „Vraagt ge Oen koetsier wat hij krijgt, dan antwoordt hij in een onverstaanbaar dialect „dat staat aan uw beleefdheid". Geeft gij hem niet genoeg, dan wordt gij alleen getroffen door een vriendelijk vragenden blik, die zóó welsprekend is, dat men waarlijk zou beginnen te gelooven, dat men hem te kort go- daan heeft. Bij een hard woord schrikken zij terug, alsof zij onaange naam getroffen worden." Met een kleine stoomboot, die vol is, vaart onze reiziger naar Penang. Het is warm, wel niet zooals te Zan zibar, maar toch in elk geval te warm om in de hutten te blijven, zoodat de passagiers overnachten op het dek. Aangenaam was de reis overigens niet. Wel is het gezelschap geschikt, niaar het eten afschuwelijk, en manier, waarop borden, messen en vorken worden gereinigd, neemt allen eetlust weg. De meeste passagiers li ven dan ook op eieren, koude gans, brood en vruchten, zeker nog ver scheidenheid genoeg, erkent de schrij ver, om niet van honger om te ko men. Penang is de doorvoerhaven voor de meeste artikelen van en naar Su matra, zoodat er een levendige han del heerecht. De haven is vol schepen en op de kaden heerscht groote be drijvigheid. Het groote aantal Chi- neezen en Japanners geeft aan het geheel wel een Oostersch karakter, maar toch is de stad zeer modem. Tot de bezienswaardigheden behoort het Chinecsche theater, waar voor een kwartje toegang werd verleend lot den hoogsten rang. Merkwaardig was de voorstelling door het lawaai van trom en bekkens en de houterigheid van de spelers. Wie niet aan de han deling behoefden mee te doen, ver borgen zich niot achter de coulissen, maar gingen op banken aan den kant zitten. Uit alles blijkt, dat de schrijver een lereisd man is, maar zoover had hij het nog niet gebracht, dat het leed van medemenschen hem onverschillig liet Het gaat nog, dat een Chinees hem drie kwartier lang in een yinrlksha op een drafje voorttrekt, maar toen hij door acht dragers voor ■Hl dollarcenten per man f 1.15) in een rieten stoel een berg word opge dragen, en zag, hoe de menschen on der den last zuchtten en zweetten, sprong hij er uit en klom den berg verder zelf op, „uitgelachen door de dragers", voegt hij er wijsgeerig hij. Dan komt hij in Deli, waar hem n vaderlandslievend gevoel over meestert bij het hooren van de moe dertaal en het zien van de Nederland- die driekleur. „Het was echter slechts een kort moment, want wel dra haalden krenterige douanen mijn bagage onderste boven, moest ik 3 invoerrecht voor mijn camera beta len, mijn pistool afgeven, mijn mon- sterkist openen en een woordentwist voeren over het al of niet belastbare van een waarde van circa 2.50. irvoor 6 procent invoerrecht, zou moeten betaald worden. Dat betalen zou zoo erg niet geweest zijn, maar met afpassen vari het. geld was men niet klaar, daarvooT moest geschrc- worden in groote registers, enz., en ik was bang, den trein naai' Me- dnn te missen." Daarop loopt het dan ook uit, zoo dat de eerste indruk in de Noderland- sche koloniën niet pleizierig is. Wat zal men in dat geval doen Wat an ders dan berusten, een praatje maken met den stationschef en een blikje hutspot met klaprib laten warm ma ken en opeten. De vertraging is daarbij niet groot, twee uur later dan anders komt hij in Medan aan, een tuinstadje met vriendelijke, frissche •ilia's, mooie lanen en aardige hiiteu- k arretjes. Maar het treft hem al spoedig, dat alles er zoo duur is. Een fleschje bier kost f 0.90. een whiskey-soda f 0.80, bezorgen van zijne bagage; van den steiger van de boot naar het station in Be law an f 1.50. De stations chef, dien hij er over sprak, vond dat zelfs nog erg goedkoop Hier begint de tocht van onzen reiziger door onze bezittingen, die ik in zijn dagboek oversla, omdat veel daarvan uit vroegere reisbeschrijvin gen den lezer geacht kan worden be kend te zijn. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht zonder veel waarde aan deze wen- schcn hechten. Iets anders zou 't worden, wanneer van elk land een meerderheid van de Kamers met de plannen van de confe rentie sympathiseerden. Zoover is men evenwel nog niet. Maar 't kan nog komen, want 't getal der leden wordt steeds grooter. Ook nu zijn er weer verschillende „wenschen" uitgesproken. Er werd o. a. een voorstel gedaan, om alle ver tegenwoordigde regeeringen en parle menten te verzoeken onmiddellijk een nationale commissie te benoemen, die binnen twee jaren aan de respectieve regeeringen een rapport zal uitbren gen mot het oog op het bijeenkomen van de derde Haagsclie conferentie in 1915. Ook het internationaal socialisten- congres te Kopenhagen heeft zich weer niet de oorlogsquaeslie bezig ge bonden. Keir Hardie, de bekende socialist von 't Engclsche Lagerhuis, stelde r, dat z. i. bij dreigende oorlogs- ivikkelingen een internationale staking der transportarbeideis en in de industrieën voor oorlogsmateriaal oet worden afgekondigd. Alles voor den vrede iutusschen is de De algemeene toestand in Europa geeft gelukkig geen roden tot klagen. Afgezien van de overdreven vrees van sommige Engelschcn en Duitschers, die elkaar over-en-wcer wantrouwen en gruwelijke oorlogslusten toeden ken, is er geen wolkje aan de lucht en wordt er zelfs aan geen ernstige ver wikkelingen tusscheu de verschillende mogendheden gedacht. Na de heugenis aan spannende tij den zóu critiek, dat elk moment voor 't uitbreken van een geweldigen oorlog werd gevreesd stemt dit op lieden tot dankbaarheid Evenzoo stemt 't tot verheuging, dat we verwachten mogen, dat 't even wicht tussclien de Europeesche mo gendheden voorlóopig niet verstoord zul worden. Dit is te danken aan DE BESTENDIGING VAN DEN DRIEBOND, tusscheu Duitsclüand, Italië en Oos- tenrijk-Hougarije. Alles wijst er op, dat dit verbond weer vernieuwd zal worden. Deze zekerheid is in deze dagen ge bleken bij 't bezoek van den nieuwen Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken aan Salzburg, waar hij den leider van de buitenlandsche politiek van Oostenrijk-Hongarije, graaf Aelirenthal, ontmoette. De aanleiding van het bezoek was van zeer eenvoudigen aard. Minister San .Guiliano kwam zich voorstellen aan den Keizer van de Donau-monar- chie, zooals dit van ouds de gewoonte is, als aan het ministerie van buiten landsche zaken van een der landen van het drievoudig verbond een nieu we dignitaris optreedt. Dit was dit maal iiet geval met Italië en zoo wordt ook nu aan de traditioneele hof felijkheid vastgehouden. Natuurlijk is te Salzburg over de verhouding tusscheu de verbonden mogendheden «u over de algemeeue politiek gesproken. Een officieus ltaliaansch blad, de .Populo Romano", schrijft o. a. „De Driebond is in den loop zijner ontwikkefiug een noodzakelijkheid voor hel Europeesch evenwicht ge- j komen vrijheid liet in het stellen van worden, *J. w. z. zijn eenig doel is het jcandidateu. behoud van den vrede. In de betrek-1 Turkije wacht inmiddels nog op het kingen tussclien Italië en Oostenrijk j antwuoid der beschermende mogend- is hij liet meest werkdadig» middel lieden op zijn nota, waarin zij de ver tegen kinderachtige klachten eu la- kiezing van Kretensers voor de Griek- teute prikkelbaarheden, die zien vaak I sche nationale vergadering een cpen- bij een deel der openbare meening, f lijke uittarting van de zijde van Gric- dat gelukkig in de minderheid is, ken- - - - baar maken." Ook van de zijde van Oostenrijk in de ambtenaarswereld. Het heele ambtelijke leven is op 't oogenblik fei telijk stop gezet. DE TOESTAND IN BILBAO, in Spanje is nog ernstig. De autoritei ten hebben besloten den staat vuii be leg af te kondigen. De koning heeft liet besluit tot op heffing der constitutionueele waar borgen in de provincie Bilbao dade lijk geteckeud. Stadsnieuws Binnenland nog altijd niet bijzonder vredelievend. Zooals we in ons vorig Overzicht al meedeelden, worden er door Turkije vrij beteckenondc militaire maatrege len genomen,"die niet anders dan te gen Griekenland gericht kunnen zijn. Dc officiecle verhouding tusschen de landen is evenwel nog bestendigd. De Grieksche gezant had o. a. nog een langdurig onderhoud met den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken. De gezant klaagde opnieuw over het boycot, dat in den laatsten tijd weer verscherpt is. De minister bracht het gesprek daarentegen spoedig op de verkie zing vuu Kretensers voor de Griek sche nationale vergadering en wees op het gevaar voor verwikkelingen. Daarop antwoordde de gezant, dat de Grieksche kieswet aan de kiezers vol- door de autoriteiten een bericht ver spreid. Daarin wordt meegedeeld, dat door dit bezoek van den Italiaanschen minister een „nieuw bewijs geleverd oor de vriendschappelijke gevoe lens en het wederzïjdsche vertrouwen de betiekkingen tusscheu Italië en Oostenrijk-Hongarije. De samenkomst bood den bei dén staatslieden de gele genheid zich te overtuigen van de ge lijkheid hunner denkbeelden over den ulgemeeuen toestand in Europa, in het bijzonder wat betreft de toestan den in de Oostersche landen, die aan Itali en Uustenrijk gieuzcn. Do mi- j wlaitwo'aörüïlairs'kkenT maters waren bet op alle punten vol- lu |qq2 maakte Pleiiwe, de toenma- komen eens. Het doel der beide regee- jj nunjsler vau binnenlaudsclie za- ringen is voor alles het behoud van j. Q eeu dergeijjke reis. Hij bracht het den vrede en van den status quo te I eV61'lWcl uie? verder dau Tomsk Cn verzekeren, hopende, dat de nieuwe verzekerdezeer tevreden te zijn. regeering in lurkije zal bijdragen tot jlad dan ook een andere kolonis- consulidcenng van den toestand. Hun ao,ion ,lfin 1nna.B amnr. lauden zullen voortgaan niet sympa thie den vooruitgang en de welvaart kenland noemde. NAAR 'T DONKERE SIBERIë. SiberiëAlleen de naam doet ver schrikkingen voor den geest rijzen. Hoeveel bannelingen zuchten daar in 't barre oord van Russische tirannie De Russische premier, Stólypin, is een groote inspectiereis naar Siberië begonnen. Officieel heet 't, dat de mi nister het. kolonisatievrangstuk zal be- studeeren. In werkelijkheid zullen erschillende bestuurslichamen aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen worden. Stolypm reist met 10 ambtenaren en Kriwosjein, den minis ter van landbouw. Hij zal de reis tot der Balkanstaten gade te slaan. Keizer Frans Jozef heeft ook den Ita liaanschen minister ontvangen, die hem natuurlijk hartelijk gelukwensch- te met zijn SOsten verjaardag, dezer dagen gevierd. Tot dank kreeg do nieuwe minister een Grootkruis. Meu ziet 't uit deze officieele gege- eus, dat "t tusschen Italië cn Oosten rijk-Hongarije weer alles koek en ei is. ige de serzekering nu ook waar blijKeu, dat do hechtheid \an den Driebond een waarborg is voor den vrede in Europa. Uit zou dan van meer beteekenis ju, dan 't werken van de Interpar lementaire conferentie, die, zooals men weet. nu ie Brussel bijeenkomt. We willen gaarne aannemen, dat deze volksvertegenwoordigers van de erschillende landen met de uitne- mendste gevoelens voor DE BEVORDERING VAN DE VREDESIDEE bezield ziju, maar... als conferentie hebben zo weinig macht. Alles wut zo kunnen is eenige „wenschen" uit te spreken. Tot heden is er evenwel nog niet gebleken, dat do regeeringon bij- Aanbesteding. Gister werd door de directie der Ma rine te Willemsoord aanbesteed de levering van 144.000 KG. zachte witte tarwe. Minste inschrijver H. H. van Waveren, te Haarlem, 31.91 per 100 KG., 96.000 KG. harde roode tarwe, dezelfde, f 14.74 per 100 KG. ORGELBESPELING in do Groote- of Sint Bavokerk alhier, op Dinsdag 6 Sept. 1910, des nam. van 1—2 uur, door den Heer W. Ezer- raan. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach No. 2. Adagio (4e Symphoniej, Boot hoven. No. 3. Sonate, A. Maillij. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Ave Maria, Fr. Liszt. Rubriek voor Vragen Gonbonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een weduwe, die in be hoeftige omstandigheden verkeert, lioeft 2 kinderen en een zoon van I 25 jaar bij haar thuis, die wegens zijn gezondheidstoestand niet werken kan. De dochter dezer weduwe is rijf getrouwd. Is haar man nu verplicht I voor zijn A-rouws moeder te zorgen? ANTWOORD: Schoonzoons en schoondochters zijn verplicht, hunne behuwdouders, wanneer deze behoef tig zijn te onderhouden. Wanneer de weduwe onderhoud wenscht te ontvangen, dan zal een der advocaten-procureurs haar wei eens willen helpen of haar den weg aanwijzen dien zij te volgen heefL Uit de Omstreken I ten gezien dan die langs den spoor weg woonden en over het algemeen zeer welvarend zijn. Zal Stolvpin zijn onderzoek beter doen en ook eens gaan zien, hoe de menschen 't buiten de stationsplaat.- sen maken Zal Z.-Exc. ook eens kij- ken, hoe de ballingen 't maken Zoo ja, dan zal er misschien (heel misschien eindelijk eens verande- ring komen in deze wreede strafina- nier in 't land van Vadertje. Noodig is 't wel 1 't Wordt zeker genoemd, dat er VERRASSINGEN IN CHINA te verwachten ziju. Berichten uit Peking duiden op ge- wichtige wijzigingen, welke in 't He- melsche rijk op Ll zijn, met alleen in het binneniandsch bestuur, maar op het terrein der buitenlandsche poli tiek. Do regeering en de onderkoningen, die zich tegenwoordig in Peking be vinden, houden ijverige besprekingen over bet herstel van Joean sji kai in ziju ambt van onderkoning. De gouverneur-generaal der drie Oostelijke provincies dringt aan op oen grondige wijziging zoowel in dc binnenlandsche als in de buitenland- sche staatkunde van den regent. I Men verwacht gewichtige mutawea HEEMSTEDE. Armwezen. 1>© door het Burgerlijk Armbestuur aangeboden begrooting voor 1911 be- draagt in ontvangst en uitgaaf f 6616.62; er wordt een gemeentelijk 1 subsidie gevraagd van f 5400, alsme- de vergoed mg van het nadeelig saldo der rekening over 1909 ad f 50.62. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Fam. Fry bits, Amsterdam, Schelp- eg, 4 p., Fam. Van Notten, Zeist, Hoogeweg 94, 3 p., Fam. Arnaud, Hil versum. Kostverlorenweg, 4 p., A. Kuhn, Maunneunm, Beau Rivage, M. Kuhn, Wiesbaden, id.. Mevr. Oldigs, Darmstad, Kerkstraat 29, 2 p., Fam. Koss, Amsterdam, Dorpsplein 2, 3 p., Fam. Koks, id., id., p3.. Faro. Corci- lius, Baden, Hoogeweg 92, 2 p., R. v. Brenken, Drenken, Belvédère, L. Winkhaus, Hagen, id., F. van llillner Goerlitz, id., W. en Th. Reuter, Zul- pioz. Groot Kijkduin, 2 p., E. Sand- hall, id id., H. Heineudahl, Krefeld, ia. 2 p., J. Hordijk, Utrecht, ia., B. en C. Baaij, Haarlem, id., 2 p., A. Sleenkeu, Amsterd.. id., L. Boom, Bloemeudaal, id., E. Goitz, Bonn, id., S. Schreiterrer, Keuleu, id., Fam. Bender, id., id., 3 p., Fam. Wuste, Santpoort u'Orange, 3 p., Fam. Wen- zei, Hausburg, id., 2 p., Fam. De Marche van Voortbuisen, Atnsterd., id., 5 p., O. Rurth, Offenbach, id., Dr. Rumpol, Offenbach, id., H. Wiegand, Baltimore, id., 3 p., M. IL Teletier, Utrecht, id., 2 p., M. H. Zwart, Rot terdam, id,, 2 p, H. N. Reymers. id., id.2 p. HOFBERICHTEN. De vorst Wolrad Frederik van Wal deck Pyrmont, halfbroeder van de Koningin-Moeder, die enkele dagen de gast zal zijn ten Paleize Soest- dijk, wordt Zaterdagavond aldaar verwacht met denzelfden trein, waar mede Koningin Emma van iiaar reis naar Duitschland terugkomt. JOURNALISTIEK. Gister mocht de heer P. J. Appel zijn 40-jarige werkzaamheid herden ken als redacteur aan „Het Nieuws van den Dag." Met UI van blijken van hartelijke .waardeering is dit bij zondere feit lierdacht. EEN MOORDAANSLAG. Te Rozendaal kwam de justitie uit Breda om een onderzoek in te stellen naar een poging tot moord, gepleegd op den wegwerker der Staatsspoor Van Nispen, wien men getracht heeft door verworging het leven te benemen. Verdacht hier van worden zijn vrouw en de nacht waker bij de Staatsspoor J. M. De vrouw vau Van Nispeu is op vrije voeten gesteld. De nachtwaker blijft in hechtenis. Hij ontkent de moordpoging en tevens in de woning te zijn geweest. De vrouw beweert niets gezien of gehoord te hebben. Het slachtoffer horkent hem echter pertinent als zijn aanvaller. FEEST TE PURMERF.ND. Gister en heden wordt te Purmer- end volop feest gevierd ter herden king van het feit, dat 500 jaren gele den het slot Permersteyn werd go- sticht, van welken tijd af de bloei van Purmerend dagteebent. DOODELIJK GEVECHT TUSSCHEN BOEREN EN INFANTERISTEN. Woensdagnacht ontstond te Middel burg ruzie tusschen een paar boeren cn militairen. De soldaten ontmoetten bij bet sUtion 12 boerenjongens en meisjes, die jenever uit een flesch dronken. Een soldaat vroeg ook een slokje, hetgeen geweigerd werd. Hier op trok hij de bajonet en doodde daarmede zekeren Wallenburg. De gedoode is de 24-jarige Wallen burg, afkomstig uit Veere, ais boeren knecht werkzaam te Arnemuiden. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht. Drie soldaten, allen in garnizoen te Middelburg, werden door de justitie aangehouden. Onder hen is de ver moedelijke dader, D. genaamd, af komstig uit Zeeuwsch Vlaanderen. ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg der lijst van onderscheidin gen, toegekend ter gelegenheid vau den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Ch. Verdaasdonk, secretaris der ge meente Téteringen H. J. Hoogeboom, secretaris der gemeente Kollumer- land eu Nieuw-Kruisland T. P. Le- meer, oud-ambtenaar van den bur gerlijken stand te Maastrichtdr. M. H. J. Ruland, geneeskundige te Maas tricht C. Guldeusteeden Egeling, apotheker te Zeist mej. M. A. Adri i- ni, directrice van de inrichting voor ooglijders te 's-Gravenhage dr. N. P. Knpteyn, oud Jeeraar aan de 1ste hoo- gere burgerschool me: 3-jarigen cur sus te AmsterdamJ. G. van Rijt, directeur van de patronaatsteeken- school te Maastricht J. Bubbennau, oud-leeraar aan de burgeravond school te Leeuwarden E. Luiisz, di recteur der school voor wis- en zee vaartkunde te Harltngen A D. F. van der Wart, directeur der am bachtsschool te Goes J. A. 'C. Wijnol- dy, schoolopziener in het arrondisse ment Meppei te Frederibsoord G. J. W. Korff, hoofd der openbare lagere school te Mierlo G. C. Bunk, hoofd een er openbare lagere school te Rot terdam S. van Kampen, hoofd een er bijzondere lagere school te Vlaardin- gen. mej. E .A. van der Lugt, hoofd der Roomsch-Katholieke lagere school in het gesticht „de Voorzienigheid" te Amsterdam; Cyriel Buysse, letterkun dige te 's-Gravenhage; Jac. Hartog, musicoloog te Amsterdam; Joh. Schoonderbeek, toonkunstenaar te Na arden; tot ridder in de orde van den Ne- FEUILLETON ÏMO Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE, 65) Zij stapten in een cab en terwijl zij naar huis reden, kwam Nora weer wat bij. De kleur kwam terug op haar wangen, maar haar lippen bleven vast opeengeklemd en in haar oogen scheen een vuur te smeulen. Juffrouw Deborah loonde groote belangstelling en toen zij in bet hotel aankwamen, liep zij op zenuwachtige wijze om Nora heen maar deze verzekerde haar, dat de flauwte al weer geweken was en dat zij weer beelemaal her steld zou zijn, als zij eerst maar een poosje gerust had. Zij ging naar haar eigen kanier cn liet zich op iiaar bed neervallen maar ze kon niet rusten, liep haar kamer op en neer met haar honden in dc zijde, met moeite adem halend. Hot zien van El Lot had haar liefde voor hem opnieuw doen ontwaken, oh zij ooit geslapen bad maar nu was bet meer jaloezie dan liefde, die haar kwelde. Zij was jaloersch ge weest op Margery, maar die aandoe ning voi bleekte geheel tegenover die, welke nu iu haar brandde, nu zij Eliot in Londen had zien rijden, al leen met Florence Bartley. Voor Nora scheen deze mooie vrouw van de we reld schooner dan ooit. Het contrast tusschen haar zelf en Florence Bart ley trof haar met alle krachtde gedachte, dat terwijl Florence, ele gant gekleed, als een vrouw van de mode, met Eliot naast zich in een victoria reed, en zij, Nora, als jongen was gekleed en afhankelijk was van liefdadigheid, maakte haar bijna krankzinnig. Wel is waar had zij om zoo te zeg gen Eliot opgegeven, doordat zij liad uitgemaakt, dat zo van schaamte zou sterven, als hij kwam le welen, dat Cyril eigenlijk een meisje was maar in dit stormachtig oogenblik was Nora dat geheel vergeten. Iedere ze nuw in haar scheen op hem aan spraak te maken, alsof hij haar toe behoorde. En behoorde hij haar niet toe Had zij zijn leven niet gered Had zij hem niet lief En had hij haar niet bemind, totdat men hem had doen gelooven, dat zij was heen gegaan om te trouwen Toen zij naar haar jongen skieeren keek, beefde zij van schaamte. Zij wilde die hatelijke dingen niet langer dragen. Zij rukte aan haar kleereu toen hield zij op, snikte en wrong haar handen. Zij had geen vrouwen- klecren om aan te trekken en als zij ze al gehad had, hoe zou zij de ver-1 andering tegenover juffrouw Deborah verantwoorden Het zou onmogelijk ziju om dc verstrooide oude dame zoo iets uit le leggen, zij zou van de feiten niets snappen en Nora waar schijnlijk dadelijk wegzenden. En wat kon Nora alleen en zonder vrienden in Londen doen Zij had al zeer droevige ervaringen van de wreedheid eener groote stad opge daan. en wist. dat zij dit niet weer door kon maken. Terwijl zij op en neer liep als een jonge tijgerin in haar kooi, zoo nu en dan even stilstaand, om hatelijke blikken te werpen naar haar beeld in den spiegel, kwam er een denkbeeld in haar op. Het was een wild idéé, zóó wüd en moeilijk uit te voeren, dat zij het als onmogelijk uit haar gedachten zou hebben gezet, als de eigenaardige geestestoestand van juf frouw Deborah liaar niet tot een an dere opinie had gebracht. Nora hield haar adem in en werd beurtelings bleek en rood, terwijl het idéé vaster vorm aannam. Zij waschte haar ge laat en was bijna dankbaar, tot de ontdekking te komen, dat het bleek en vertrokken was. en dat zij er wer kelijk ziek uitzag. Zij ging weer op haar bed liggen, een oogenblik later kwam juffrouw Deborah boven en tak te aan de deur. Zij had op een blaad je een stukje biefstuk en een kop thee, blijkbaar was zij ernstig onge rust. Nora draaide zich vaai liet licht af, juffrouw Deborah leunde over haar heen en voelde haar voorhoofd. Ben je heter, Cyril vroeg zij. Ik heb een stukje biefstuk en een kop thee voor je meegebrachtje moet wat gebruiken. Anne jongen! Wat zou hem toch schelen Ik hoop van harte, dat het niet een van die hardnekkige koortsen is, waarvan men in Londen zooveel hoortIk zie nergens vlekken. Zij bekeek angstig Nora's gelaat. Maar misschien is het toch be ter ais ik een dokter laat roepen zeker zal ik er toch wel een kunnen vinden er moeten er natuurlijk veel zijn in deze ongezonde plaats. Nora ging zitten, at cn dronk wat, terwijl juffrouw Deborah haar op ecu onhandige manier op den arm klopte. Ik heb geen dokter noodig, zei Noro Het is beelemaal niet erg niets dan de Londensche lucht lk zou volkomen in orde zijn, als ik een poos lang een andere lucht kon inademen. Juffrouw Deborah ging op dat denk' beeld in. Natuurlijk stemde zij toe. Je moet weg gaan. Je moet naar Moorcroft gaan Ik wou, dat ik het ook doen konmaar het is mij on mogelijk Londen te verlaten ik heb zaken te doen met Mr. Stripley. Ik laat u niet graag alleen, zei Nura met oprechten tegenzin. Juffrouw Deborah keek haar mot onschuldige verbazing aan. Nu nog mooier riep zij uit. Denkt hij, dat ik niet in staat ben voor mij zelf te zorgen, dat ik iemand noodig heb, die op mij past 1 Hoe donk je dan, dat ik het klaarspeelde, voordat jij bij mij kwam Dat weet ik niet, antwoordde Nora. Als u mij alleen maar be loofde nooit te trachten de straat over te steken zonder een politie agent, maar al beloofde u het ook, u zou het toch weer vergeten, juffrouw Deborah. Als ik hier maar iemand kon achterlaten om op u te passen, om u Ste! eens, dat ik iemand in mijn plaats zend, zou u die persoon mijn plaats laten innemen Och, dwaze jongen l zei juf frouw Deborah. Je schijnt {e den ken. dal ik een baby ben of een krankzinnige Ik heb niemand noo dig om op mij te passen ik lieb ai zooveel jaren op mijzelf gepast. Door een speciaal en gelukkig toeval, mompelde Nora in zicti- zelf toen luid Maar uls ik iemand zend, zal u die persoon dan laten blijven Ik zal zoo spoedig mo gelijk terugkomen. Als u daarin bve wil stemmen, juffrouw Deborah, 1 ik gaan anders blijf ik. Goed dan, goed Je moet je zin maar weer hebben, zei juffrouw Deborah gedachlenloos. En ga dan maar zoo spoedig mogelijk. Ze ker heb je wel geld noodig Zij vond haar beurs, zocht er in en wierp eenige geldstukken op het bed. Nora nam wat zij dacht noodig to hebben, deed het overige weer in de beurs en gaf het aan juffrouw Debo rah terug. U doe', verstandig met deze na- mex maar aan te houden, zei ze. Ik zal heel gauw terug zijn. Nu zal ik trachten wat te slapen en als ik mij bij het wakker worden wat beter voel, zal ik dadelijk gaan. Ik ga. niet naar Moorcroftdat is zoo ver. Haar stem beefde, en zij word gloeiend heet, terwijl zij voortging met haar gemakkelijke taak. om juf frouw Deborah te bedriegen. Ik zal niet ver van Londen gaan. Na een paar dagen zal ik wel weer geheel beier zijn en u dan dadelijk schrijven, wanneer ik terugkom. Juffrouw Deborah zei „Ja, ja op kalmeerenden toon en waggelde met het leego vaatwerk weg. Nora bleef een paar uur lang doodstil liggen, toen ging z:j met haar reistasch in dc hand naar de zitkamer en ver telde, dat zij onmiddellijk vertrok. Juffrouw Deborah was geheel ver diept in een boek, maar zij wist zich los to rukken en nam hartelijk af scheid van Nora. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5