advertentiEn Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONIXKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 3 September 1910. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. te Valentia (Zuid-Westkust van Ier land) laagste-753.9 m.M. te Dun ross- ness (Atlantische Oceaan ten Noorden van Schotland). Verwachting tot den avond van 4 September Wind Meest matige Noord-W< lijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwisse lende bewolking, mogelijk een enkele regenbui. TemperatuurDezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 762 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 rnM. OPGAVE VANi JOH. M. SCHMIDT Opticien 8S ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstamï te Haarlem. Zaterdag 8 September Hoogste gisteren 9 uur F. 63 Laagste hedennacht F. 56 Hoogste heden tot 12 uur F. 61 HOOQ- en LAAGWATERSTANDEN 4 September Hoog water. IJmuldenv.m. 3u. 98 m. ;n.m. 3u. 62 m Katwijk v.m. 3u. 3 m.; n.m. 3u. 27 m Petten v.m. 3u. 48 m.; n.m. 4u. 12 m Laag water. lJmuiden r.m.llu. 98 m.; n.m. llu. 52m Katwijk v.m.llu. 8 m.; n.m. llu. 32m Petten n.m.l2u.68m., v.m. lu. 22 m September. Hoog water. IJmuldenv.m. 4u- Sm.;n.m. 4u. 27m Katwijk v.m. 3u. 88 m.; n.m. 4u. 2m Petten v.m. 4u. 98 m.; n.m. 4u. 42 m Laag water. IJmuldenn.m. 12u. 3m.;v.m.l2u.97m Katwijk v,m. llu. 43 m.; v.m.l2u. 7m Potten n.m. lu. 83 m.; v.m. lu. 67 m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moet te 7 u. 10 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. Tegei het1 Dr. Hommel's Haematogen WAARSCHUWING 1 BLOEMEND AAL. Alhier is aan de bijzondere school tot onderwijzer benoemd de heer J. OverweeL BEVERWIJK. Aan de R.-K. School alhier is be noemd tot onderwijzer de heer W. Q. Grimbergen, van hier. Hedennacht ongeveer half twaalf brandde de stoomzui vel fabriek „Ken- nemerlandstaande op het Hofland, gemeente Heemskerk, en toebehooren- do aan den heer v. d. Heuvel alhier, geheel af. Een poging tot blusschen werd door gebrek aan bluschmiddelen niet gedaan. Doordat de fabriek ge heel afzonderlijk staat, breidde de brand zich niet uit. De oorzaak ligt geheel in het duis ter des nachts is er niemand in da fabriek. Verzekering dekt de schade. HALFWEG. In ons vorig nummer is de naam 'der plaatselijke zangvereeniging abu sievelijk vermeld als „Excelsior", ter wijl die is „Crescendo". IJMUIDEN. Scheepvaartbeweging. Van 1 Januari tot en met 31 Augus tus zijn door de sluizen te lJmuiden geschut 2822 stoom- en 79 zeilschepen met een gezamenlijken inhoud van 3.049.375 ton. Binnenland DE QUAESTIE AAN DE G. E. W. TE AMSTERDAM. De heer A. VV. Ressing, directeur der Electriciieilswerken, heeft een adres tot den gemeenteraad genen», waarin hij onder meer het volgende onder de aandacht van dat bestuurs lichaam brengt „Meent Uw Raad, onder den indruk van de door de commissie gegeven be schrijving van mijn karakter en van mijn tekortkomingen en fouten, dat het volstrekt noodzakelijk is, in mijn plaats een anderen directeur aan te stellen, zoo zal ik, hoe zwaar mij *ulks ook moge vallen, daarin wel moeten berusten. Ik zal dan heengaan met hetzelfde gevoel, waarmede een ouder van ziin zeer gelierd Kina scnoiar, maar toen de G. E. verlaten met de wetenschap voor mij zelf en voor ieder, die mij kont, dat ik, Goddank, niet dfit karak ter bezit, zooals het zicii, hei kan niet anders, wel moest afbeelden, tengt vclgo van de wijze, waarop het onder zoek is voorbereid, geleid en uitge werkt., waarbij aan de beschuldiging en aan de getuigen h charge, in den ruimsten zin van het woord, vrij spel werd gegeven, daarentegen de verde diging tot het uiterste minimum gere duceerd. Hel zal echter Uwen Raad duidelijk zijn, dat zoo mij, onder deze om standigheden, op bijna 45-jarigen leeftijd, in overwerkten en overspan nen toestand, ontslag wordt verleend, terwijl het feit, geen werkkring voldoend bestaan in het vooruitzicht te hebben, mijn herstel zeer zal be lemmeren er jaren over heen zullen gaan, vóór ik mijn overspanning te boven zal zijn gekomen, veronder steld. dat ik ze ooit te boven kom. Ik 'meen te mogen vragen, of ik dat aan Amsterdam verdiend heb, waar deze stad op directe en vooral op in directe wijze overvloedig de vruchten plukt van mijn overmatig en ruste loos werken. Volgens het oordeel van een der hoogleeraren, die ik kort geleden om trent mijn gezondheid consulteerde, zal na eonige maanden verpleging in een sanatorium, naar alle waarschijn lijkheid, mijn overwerkte en over spannen toestand zoo zeer verbeterd zijn, dat ik mijn werk zal kunnen hervatten en naar behooren zal kun nen waarnemen. De heer Uessmg besluit aldus lk veroorloof inij daarom Uwen Raad te vragen, of Uw ltaad, in aan merking nemende, wat ik voor Am sterdam gepresteerd heb, al heb ik daarbij tekortkomingen en fouten be gaan, maar welk bedrijf heeft liet ook harder te verantwoorden gehad dan de G. E. genegen is mij in de gelegenheid te stellen, te toonen, te meer nu de moeilijkste eu drukste ja ren achter den rug zijn, dat ik van die tekortkomingen en fouten leering heb weten te trekken en in alle op zichten een goed ambtenaar zal kuii- sluit zal nemen, dat, wat mijn toe komst betreft, op rechtvaardigheid zal kunnen bogen. EXAMEN-CIJFERS. Do Haagsche Tel.-correspondeilt schrijft: Bij de „Staatscourant" zijn gevoegd de rapporten der verschillende com missies, die dit jaar zijn belast ge: weest met het afnemen der examens voor onderwijzer en onderwijzeres. We brengen uit die rapporten hier enkele cijfers naar voren. Er blijkt uit, dat over het geheole land aan het examen hebben deelgenomen 1211 mannelijke en 1505 vrouwelijke caudi- daten, waarvan resp. slaagden 759 en 1034 of 63 pet. der heeren en 69 pet. der dames. Totaal werd dus door 2716 candidatcn het examen afgelegd. Uit bij de rapporten gevoegde opgaven sinds 1881 blijkt, dat in die 29 jaren slechts één maal een hooger cijfer be reikt werd, nl. in 1900, toen zich 2830 Candida ten hadden aangemeld, ter wijl het aantal in 1896 nog slechts 1432 bedroeg. In 4 jaar tijd steeg het aantal candidaten naar de onderwij zers-acte dus met 100 pet.! Sinds 1900 ging het langzamerhand dolen, om nu dit jaar weder een fermen stoot in de hoogte te krijgen: 27161 Tellen we sinds 1881 al de cijfers bij elkander op, dan zien we, dat in dit tijdsver loop niet minder dan 62890 Nederlan ders getracht hebben, onderwijzer of onderwijzeres te worden, wat aan 38031 gelukte. Dit is even 60 pet KAMERVERKIEZING TE EIND HOVEN. Naar de Eindh. CL thans met zeker heid verneemt, zal de heer V. van den Heuvel tegen het einde van het parlementaire zittingsjaar, ongeveer 17 Sept. a.s., zijn ontslag nemen als Kamerlid voor Eindhoven.- PROV1NC. STATEN VERKIEZINGEN. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Zaandam (vacature-K. de Boer Cz.), zijn candidaat gesteld de heeren J. Brinkman Hz. (vrijz.-dem.) en K. Prins (S. D. A. P.), heiden te Zaan dam woonachtig en leden van den Ge meenteraad. DECORATIES VERGETEN. Naar aanleiding van de toegekende onderscheidingen, schrijft de „Zutpli. Crt" In breeden kring zul het verwonde ring gewekt hebben, dat er thans niet aan gedacht is onder dezen, meer en meer gebruikelïjken vorm, hulde te brengen aan de mannen die door hun voortreffelijke organisatie van het zoo welgeslaagde Internationaal Uitge vers Congres te Amsterdam de eer van ons land hebben hooggehouden. Daarover is in de buitenlandsche uit geversbladen maar dén roep, getuige deze uiting van de Ainerikaansche Publishers Weekly, die schrijft: „Het was verreweg het best geslaag de van alle tot nu toe gehouden con gressen, wat betreft het aantal der leden, geestdriftige samenwerking en belangrijkheid van het programma... Om de voortreffelijkheid van de voor bereidende regeling mag het Amster- damsche congres wel dienen als een model voor het leiden van dergelijke bijeenkomsten, terwijl de gastvrijheid der Noderlandsche gastheeren van de uitgevers bezoekers even goed over legd als hartelijk en welgemeend werKzaamneaen gaai ae concierge er binnen en hoort duidelijk een kat miauwen. Onmiddellijk wordt de vloer opengebroken en... tiaar is de verloren poes. Ze had op den dag af een maand zonder voedsel onder den grond doorgebracht. (H. Ct.) Pers Overzicht DE 10-UlUGE ARBEIDSDAG. „Het Centrum" sclirijft: „Alom in den lande is een bewe ging gaande voor den 10-urigcu ar beidsdag. Een beweging, die door velen, ook onder ons, mei ccnige bevreemding woidt gadegeslagen. Moet dan in alk bedrijven, vraagt men, even lang wor den gewerktDient geen onderscheid ie worden gemaakt tusschon de voort durende inspanning van geest of lichaam, die de letterzetter en glas blazer ondergaat en het kalme voort doen van den tuinman of schippers knecht Moet dan alles naar den aard van Pruisische tucht over één kam worden geschoren, en dient geen rekening gehouden tc worden met bijzondere- toestanden van plaat.- en tijd Zeker, wanneer in da beweging voor den 10-uron-dag mét dit alles geen rekening werd gehouden, zou er alle reden wezen om daar aarzc lend, zelfs afwijkend tegenover U gaan staan. Maar zoo ligt het geval niet. De actie, die wordt gevoerd, lieefi vooral een algeineene strekking de aandacht te vestigen op het feit, da1 in vele bedrijven te long wordt ge werkt. Te lang met het oog op de krach ten van den arbeider, op zijn per soonlijk en huiselijk leven; te lang ook met betrekking tot de werkelijke belangen der nijverheid. Dit laatste niet te vergeten. Immers tal van proeven en ervarin gen hebben bewezen, dat bij verkor ting van werktijd binnen zekere grenzen natuurlijk niet enkel de hoeveelheid der productie weinig of niet verminderde, maar dat daarbij gewoonlijk de qualiteit aanmerkelijk won. En dit laatste is in onzen tijd van het hoogste belang. Er worden steeds hooger eischen aan de uitvoe ring en afwerking van de meeste ar beidsvoortbrengselen gesteld en dat is een gunstig toeken; het bewijst, dat we meer oog krijgen voor wat goede smaak en duurzaam gebruik, wat ge zondheid en veiligheid eischen. Doch hoe zal aan al deze eischen kunnen worden voldaan, wanneer hetgeen we noodig hebben, moet wor den gemaakt door menschen met ver moeide ledematen en beneveld oog, die niet meer over hun volle aan dacht en kracht beschikken? Men schen wier rust te kort is om zich van de uitputting te versterken en wien de tijd ontbreekt om mee te leven het leven van onzen lijd, om zich te ontr wikkelen en te genieten van wat na tuur en kunst ons bieden? Het is dus waarlijk in bet algemeen belang, dat op verkorting van ar beidsduur wordt aangedrongen. Men sta daarom tegenover de bewe ging voor den 10-urendag niet wan trouwend, maar begrijpe, dat het gaat om een ernstig volksbelang." Letteren en Kunst TAAI LEVEN. Den len Augustus miste de concier ge van een der bureaux te 's-Graven- hago zijn kat. Niet terug le vinden. Dien dag was in een der lokalen de vioer opgebroken en vóór den avond weer in orde gebracht. Geruimen tijd daarna zei een der ambtenaren, in dat lokaal werkzaam, steeds een kla gend geluid te hooren na afloop der MEVR. MANN—BOUWMEESTER. Mevrouw Mann-Bouwmeoster her dacht Donderdag in den huiselijken kring met eenige collega's den dag waarop zij, 25 jaren geleden, voor het eerst met het gezelschap der K. V. Het Ned. Tooneel is opgetreden. Bij haar optreden gisteravond te Amsterdam in „Do Zeventienjarige" erden haar, tot- herdenking van dit feit, vele bloemstukken aangeboden, waaronder oen van den Raad van Be heer, met het opschrft: „Een verwelk- bare hulde aan een onverwelkbaar talent." „REVUE DER SPORTEN". Het laatste nummer van dit tijd schrift bevat photografieën van: Het Concours Hippique dat Woens dag en Donderdag te Woerden plaats vond. Clement Van Maasdijk. De Courses te Duindigt en Gronin gen. De Jubileumwedstrijden van do Zeilvereeniging Het IJ te Amster dam. De Athletische wedstrijden van Xerxes, Zondag 1.1. te Rotterdam gehouden. Den Bol d'Or welke Zon dag op de Buffalo baan te Parijs voor de 17e maal verreden word. De Wielerwedstrijden van Zondag 1.1. op de Scheveningsche Wielerbaan. Do Zwemwedstrijden te Gouda en de Sportfeesten van den N. B. L. O. te Maastricht. De „Hollandschc Revue"bevat dit maal als frontispiece een portret van Luitenant generaal G. C. E. van Daa- len, nieuwbenoemd legercommandant in NederL-Indië. De rubriek: „Belangrijke onderwer pen" bevat artikelen over: „Openbare leerzalen," „Stemmingen over drank verbod „Een kranig man in Indië", en „Hoe krijgt men een mooien neus?" en „Kaarsenschermpje". „Het Boek van de Maand" is Nieuws uit oude boeken'', door F Bezerner Sr. De karakterschets handelt over Jhr. Jan Feith. BROCHURES. In de laatste jaren gaat er een be langrijke werkzaamheid uit van het Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Dit departement onder steunt met veel energie de pogingen van den Nederlandschen handel, den landbouw en de nijverheid, om deze bestaansbronncn meer en meer te ontwikkelen, o. a. door aan het bui tenland te toonen, wat er in deze tan- ken van nationale welvaart in Neder land omgaat. Met een breed© opvatting van za ken wordt er door dit departement li teratuur gemaakt en in het buitenland verspreidt, om to doen zien, tot wolk een peil van ontwikkeling de zooeven genoemde bestaansbronncn hier tc lande zijn ontwikkeld. Thans ontvin gen we van het Handelsdepartement zoowaar een geheel bibliotheekje, ge- ormd door een twintigtal brochures, lie elk een handelsartikel behande len. No. 1 geeft een beschrijving van de groote havensteden van Nederland en no. 2 een overzicht van de stoom bootlijnen. Dezo brochures verschijnen ondei den verzameltitel ze zijn in liet Franscli gesteld „Aperyu du Com merce et de Tindustrie des Pays Bas' Zij waren ook op de Brusseische tentoonstelling verkrijgbaar. De inhoud der brochures is ontleend aan oen uitgebreide beschrijving in 't Nodcrlandscli van den handel en de nijverheid iu Nederlaud. Deze uitvoeriger werkjes zullen over eenigen tijd verschijnen. Gemengd hieuws I.EGEROEFENINGEN MET LUCHT SCHEPEN. President Falliéies van Frankrijk is voornemens, met den premiei Briand en generaal Bron, den mi nister van oorlog, op 14 Septeanbei le groote legermaiioeuvres in Picav iie bij te wonen. Aan deze manoeu- res zullen 4 luchtschepen en 12 vlieg uigen deelnemen. HET PRUISISCHE KROONPRIN- S EX PA AR NAAR AZlë. De Berlijnsche bladen melden, dat de Pruisische kroonprinses haar echt genoot op diens reis naar Oost-Azië <al vergezellen, doch niet over zee, maar over land zich daarheen zal be- CHOLERA. In de jongste 24 uren zijn in Apulië 18 gevallen van cholera voorgekomen waarvan 11 met doodelijken afloop. Onder de Chineezen te Nioetsjwang in Mandsjoerije) zijn "eenige sterf gevallen van cholera voorgekomen, en ook is een Japanner aan die ziekte overleden. In Spandau Is een nieuw geval van echte cholera vastgesteld bij oen waschvrouw, die het lijfgoed van de daar aan de ziekte bezweken vrouw Sarnow behandeld had. Haar toe stand is voorshands naar omstandig heden redelijk wel. Men meent n-i het uitgangspunt an de besmetting in de munitie werkplaatsen te Spandau ontdekt te hebben. Daar staan kisten met patro nen, die van buiten met vuil schimmel bedekt en de Russische grens overgekomen zijn. Sarnow, de werkman uit de fabriek, die de ziekte het eerst heeft gekregen, had in den laatsten tijd die kisten moeten nn- De dokters denken, dat in de schimmellaag buiten aan de kisten cholera bacillen voorkomen. HEVIGE BRAND. In de bosschefi van St. Sauveur, te Nice, is een brand uitgebroken, die zich met verbazende snelheid uit breidde. Uit Nice zijn troepen en brandweer lieden gezonden, om den brand, die zich bij de afzending van het bericht reeds over een bosch gebied van tien K.M. uitstrekte, te blusschen. STAKENDE KOETSIERS. Te Calcutta staken 4000 koetsiers van huurrijtuigen, bij wijze van pro test tegen de strenge gemeentelijke rerordening op hun bedrijf. SPIONNEN. Te Bozen zijn twee Italiaansche spionnen in hechtenis genomen, die reeds lang gezocht weiden. Er wordt een scherp onderzoek ingesteld. On langs waren brieven der thans ge pakte spionnen onderschept. UIT WRAAK. De arbeider Grobet was wegens laster van de familie vap den sta tions-restaurateur André, te Vallorbe, in het kanton Waadt, tot 10 maan den gevangenissrnf veroordeeld. Sindsdien had de man een doode- lijken haat aan het gezin gezworen. Donderdagavond begaf hij zich naar het restaurant, waar mevrouw An dré slechts alleen aanwezig was, daar haar man op reis was. Grobet, die zich met een jachtgeweer had gewa pend, verklaarde, dat hij alle zes per sonen, waaruit de familie André be stond, kwam ombrengen. Hij begon met een schot te lossen op mevrouw André, die achter het buffet stond. Daar hij haar echter slechts ver wondde, sneed hij haar met een mos den hals af. Opmerkzaam gemaakt door liet lawaai, kwam de 22-jarige kok, Ferrero, toesnellen. Grobet stiet den man, dien hij in het geheel niet kende, zijn mes in de borst en ver wondde hem doodel ijk. Toen nu een andere bediende kwam aanloopen, duwde de moordenaar dezen ter zijde eri doodde zichzelf, door een schot in de borst. LEVENSLANG VEROORDEELD. Men herinnert zich het geval van de Parijsche vrouw Marie Bourette, die door het zenden van vergiftigde anti-pyrine-poeders aan het echtpaar Doudieux, den dood van den jongen zanger Godard veroorzaakt heeft. Marie was half Juli door het assisen hof van de Seine tot levenslangen dwangarbeid veroordeeldzij ging in hooger beroep, maar het hof van cassatie heeft haar beroep verwor pen. Uit de Arbeiderswereld schadevergoeding ingesteld tot een be d/rag van twee millioeu doll. De mijndirecties beweren, dat de verlenging der staking oen samen zwering is tegen liet bedrijf en dat bovengenoemde bond derhalve straf baar is volgens de bepalingen van de anti-trustwet. De staking komt de maatschappijen op ongeveer f 36.000 per dag te staan Zij is algemeen geworden m April, zoodat het verlies thans in de millioe uen loopt Rechtszaken DIEFSTAL UIT ARMOEDE. Een naaister, die in geen drie da gen warm eten had gehad, nam bij ïaar kostjuffrouw in de Covert Flinckstraat to Amsterdam, uit de kast van een alkoof twee rijksdaal ders weg. Zij bekende aan de kostjuf frouw haar daad en deze deed aan if te bij de politie. Gisteren stond liet Jonge meisje, dat vijf weken in de preventieve hechte iis doorbracht, voor de 5e Kamer der \uisterdamsche Rechtbank terecht. Het O. M., eischte veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. DE STAKING TE BILBAO. BILBAO, 2 September. (Reuter). Do vrachtrijders en de dokwerkers heb ben besloten Maandag den arbeid te hervatten,. (Hhld.) Laatste Berichten Nieuwe zaak. Het heden '.e openen magazijn „De Eenhoorn" van de firma Rijbroek en Kelderman, lood- en zinkwerkers, lansstraat 44, is er werkelijk een, dat oor de beste zaken op dit gebied in onze stad niet onder behoeft te doen. De menigte artikelen is werkelijk buitengewoon groot. Van alles vindt men er. Geysers, sanataire- en ver lichtingsartikelen, als hanglampen etc. zijn in groote verscheidenheid te genwoordig. Achter den winkel be indt zich een ruim kantoor, en de verkplaats, dio door een gang met dit kantoor in verbinding staat, is ge- iieel naar de eischen des tijds inge richt Vooral de lichtinval is te be enderen. Nog zij vermeld, dat de ffrma zich ook met den aanleg van gas-, waler- i electrische geleidingen bezighoudt Staalwater. De drink hal der Staalwaterbronnen word gisteren door 80 personen be zocht Verduisteri Als verdacht van naar het Iiuis van gebracht zekere K., meester van den TlmmerliedouDond, lem. Hem wordt ten hij ten nadeele van ongeveer 250 heeft Het stoomschip Tambora arriveer» de 2 September van Batavia te Rot terdam. verduistering is Bewaring over- destijds penning- Nederlandscheu afdeeling Haar- laste gelegd, dat die.n Bond zich toegeëigend. Ontvreemd. Uit een tent iu den tuin van het Brongebouw zijn door zekeren v. H. twee flesschen champagne en eonige lepeltjes ontveemd. Benoemd. Aan de Christelijke School alhier is benoemd als onderwijzer de heer R. Dorresteyn. G e v. Voorwerpen. Een gouden ring, Kogelstr. 8, Heem stede. Een wandelstok, Van Marumslr. 37. Een manchet- of blouseltnoop, Stads Armen- en Ziekenhuis. Een ceintuur. Gasthuislaan 157 rd. Een damesparapluie. Gr. Markt 19. Een kinderzak met inhoud, Nieuwe Gracht 32. Een portefeuille met inhoud, Gast- huislaan 136. Een ladder, Essenstraat 19. Een lorgnet, Kampersingel 20. Een onderstuk van een oorbelletje, Rollandstraat 48. Cen broche, Mr. Joostenlaan 19. Een armband. Oranjestraat 190. Sport en Wedstrijden EEN PROCES OM SCHADEVER GOEDING. Zeven directies van kolenmijnen in het Pittsburgsche mijndistrict, waar 10.000 mijnarbeiders in staking zijn, hebben tegen 87 leden van de United Mine Workers Union een eisch tot LUCHTVAART. Een militaire vliegmachine, met slappe vleugels, bestuur door Bré- guet, legde met oen passagier den af stand Diuai—Arras heen en terug 40 K.M. in 26 minuten af. Een vliegmachine, die dadelijk van den grond kan rijzen als een ballon op diezelfde wijze daalt, die zoowel achterwaarts als voorwaarts kan vliegen, in de lucht kan blijven stil staan en zes passagiers kan vervoe ren, is, volgens do „Daily Mail'uit gevonden door een jong Iersch inge nieur. De deskundigen, die liet mo del voor de machine zagen, waren er zeer mede ingenomen, maar men zal zich eerst een definitief oordeel kun- vormen als de machine, die op ware grootte nu in het geheim wordt vervaardigd, is geprobeerd. Slechts is bekend, dat de machine op gyrosco- pisch beginsel berust. In tal van lan den zal octrooi worden genomen, Glenn Curtiss is weer teruggevlo gen over 't Erie-meer. Hij deed er nu 102 minuten over. Den heenweg had hij in 79 minuten afgelegd, maar toen had hij een stevig windje in zijn voordeel. Curtiss heeft nu den prijs van 14,000 dollars gewonnen. Prinses Dolgorouki, die te Chartres loerde vliegen, is met haar toestel ge vallen van een hoogte van 15 M. Ze bleef ongedeerd. ZWEMSPORT. De Ned. Sport schrijft over de po gingen van Ooms en Meyer om 't Ka naal over te zwemmen: „Laat ons hopen, dat zij in hunne pogingen zullen slagen en als zij den tocht met succes volbracht hebben. wat zal dan het resultaat zijn? Da» men kan zoggen: zie de beide Neder landers, Ooms en Meyer, zijn fameus© zwemmers... eene waarheid die roods al lang bekend was. Do beoefening van sport in alle tak) ken vindon wij hoogst nuttig en aan. bevelenswaardig, en het ware te wee schen dat een ieder de overtuiging had, dat het ontwikkelen \an geest eu om het lichaam sterker en uieer weerbaar te maken, maar evenais in alle andere zaken zeggen wij: wacht voor overdrijving. WEER EEN MISLUKTE POGING OM OVER HET KANAAL TE ZWEMMEN. Heaton heeft het opgegeven op 4 1/4 mijl van de Franschc kust. Hij had 16 uren gezwommen, doch reeds bij het 14de waren zijn krachten uitge put Telegrammen Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Langweer (toez.) ds. P. Kama te Riitiiemte Lobiih ds. A. Groenevolt te Schagerbrug le Langezwaag ds. P, 11. A. van Meurs, Oudkarspel. GER. KEUKEN. Beroepen te Witmarsum ds. Tj„ Petersen te Winsurn (Fr.). Bedankt voor het beroep te Purmoi» end ds. J. C. Rullmann te Garijp. Stoomvaartberichten Marktnieuws BEVERWIJK. Groen tenmarkt van 2 September» Andijvie per 100 str. f 2. Wortelen 100 bos 8. Komkommers pe rl00 3. Augurken per mandje 30 ct. Aardap. klei, per Heet f 2.50. ld. zand, per Heet. 4. Doppers per Kilo 12 ct. Capucijners per Kilo 16 cL Kaspers per Kilo 1 8ct. Tuin boon en per 1000 L Snijboonen per 1000 1. Heerenboonen, por 1000 25 ct Rood© Kool, per 100 f 4. Savoye kool f 6 Bloemkool per 100 f 814. Uien per Heet. f 3. Prei per bos 10 ct. Sla, per 100 krop 1. Rabarber, per 100 bos f 5» Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie per bos 5 ct. Appelen per Heet. f 6f 8. Peren per Heet. 8—f 12. Frambozen per mandje 10 ct Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD 1 September. J. Boezer en A, W. Gerritz. BEVALLEN 2 September. J. E. Hesterman, geb. Lindeboom, z. A. Dortmundt, geb. De Mooij, tL 3 September. W. M. Bakker, geb. Van der Horst, z. M. Teeuwcn, geb. Ileijnen, z. OVERLEDEN 2 September. M. A. H. Travaglino, 65 j., Kruisstraat. A. Spiering, geb. Dernison, 69 j.. Wagenmakerslaan. SCHOTEN. BEVALLEN G. Timniers, geb. Dam, z. OVERLEDEN A. Hubroek, weduwe van A". P. Scheuerman, 85 j. HILLEGOM. GETROUWD L. Muller en R. BloemendaaL BEVALLEN F. van der Linden, geb. Kopperl, H. J. van Zeijst, geb. Brüggeman.n, d. E. H. Smult, geb. Guijken, z. W. Assendelït, geb. De Haan, d. G. J- Langcveld, gel) Nuimink, z. A. M. van der Mcij, geb. v. Lierop, d. L C. Rusman, geb. Zuiderduin, d. G. M. ter Woorl, geb. Rijke, d. M. Siecker, geb. Koomen, d. S. Walraven, geb. Duijser, d. A. C. Tromp, geb. Van Deursen, d- - A. IL Berkhout, geb. Rijnders, d. OVERLEDEN S. Winkel, 36 j. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN P. Hilbers, geb. Geerlings, z. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht u kennis te ge ven van het overlijden van on zen geliefden Echtgenoot, Va der. Zoon, Behuwdzoon, Broe der en Behuwdbroeder, den Heer JAN BOOIJ Czn., in den ouderdom van 40 jaren. Uit aller naam: Wed. BOOIJ—KORF en Kinderen. Haarlem, 2 Sept. fklÖ. Banrevootestraat 17. Eenige en algemeene kennis geving.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2