HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BS AB ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1910 Haarlemsche Handeisvereenigitig Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899, De Haarlemsche Handels vereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1882, heeft in den loop van den tijd wel hoor recht van bestaan bewezen, In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, waardeereu, door als lid der Vereem- ging toe te treden, Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dut is niet vol doende. Elk bandelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe- leu, dat men het werk op prijs steil, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wal hare hund vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaorlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- gmg bemoeit zicb in de eerste plaats- er mede, de belangen van bare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur dor Vereeniging te vragen, die ook in proceduron en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuw* ledeu voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts liet 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April, ad I 1 75 de halve contributie. Hechtsgeleerde adviseurs der Ver eenig-ng zijn de heeren Mrs. Tb. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vest. gd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vcreemgïng wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van ioformatiën naar buiten tie stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen do stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pre ten tien op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoediug is toegevoegd. Ruim 1748 informatien en rechts geleerde adviezen werden in het af- gelimpen jaar gegeven. Ir. Juni en Juli 1910 zijn S9 vorde ringen tot een bedrag van 1S43.25 betaald; 16 vorderingen worden af betaald, 13 vorderingen zijn uitge steld. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den ie blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. 11 Pt Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V toch van haar infor matien kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatfën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen uooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Brusselsche Kout. Gedachtig aan het spreekwoord: ,Het hemd is nader dan de rok", had ik zeker reeds lang eenige aandacht moeten vragen voor het paviljoen Groot-Nederland, maar er is ook een ander spreekwoord, waarop een vari atie tc maken is: de omstandigheden vormen den schrijver en het dag blad-artikel. Dit ten- verontschuldi ging. Hot paviljoen Groot-Nederland is gewijd aan onze taal, aan de taal ge sproken in Groot, in taalkundig Ne derland, van Delfzijl tot Duinkerken, in Amerika, Azië en Afrika. Hier von den we de collectieve inzending van den Ne-d. Boekhandel, die te belang rijk is, dan dat ik er mij met eenige woorden zou mogen afmaken. Hierop kom ik dus later terug. Maar het meest in 't oogspringende propagan distische is de inzending van het Alg. Ned. Verbond, die ons Iaat zien hoe- vcol bladen door de geheele wereld in 't Nederlandsch verschijnen, hoe lang zo verschijnen (we zien hier cou ranten uit Leiden van 1618 en uit Haarlem van 1656). Ze zien hier ver der de oudste Oprechte Haarlemmer an 1GS3, en de thans nog verschij nende couranten uit de geheele we reld, terwijl ten slotte om een denk beeld te geven van de vooruitgang die de Ned. Pers in de laatste halve eeuw gemaakt heeft, naast elkaar go legd zijn de eerste jam-gang van de Rotterd. Ct. van 1844 en die van 1909. Een aardig verschil in dikte. De Duitsche afdeeling, zij die het eerst gereed was, is een tentoonstel ling zelf, oneindig belangrijker en be zienswaardiger dan die welke jaren lang in Nederland aJs nationale of internationale tentoonstellingen zijn lepresenteerd. Wanneer men door de eerste poort hinnen komt, wordt eerst uw aan dacht gevraagd voor de kunst. We zien don een museum van moderne schilderijen. Docli laten wij na dit bekeken te hebben nu eens eerst .even een wan deling gaan maken. Dan passeeren wij een reeks zaaltjes in stijl gemeu bileerd als' een Tuinkamer, een zaal voor een kleinen gemeenteraad-, waar- dio van Karlsruhe tót voorbecJd werd genomen, 'n eetzaal, badkamer, ontbijtkamer, -slaapkamer, diverse boudoirs, de perszaal, en ten slotte de leeszaal, waar alle mooie geïllustreer de Duitsche tijdschriften gratis ter lezing liggen. Iemand die hier wat langer verblijf houdt, wil hier alleen graag een halve dag zoek brengen, want zoo'n keur van lectuur en mooie plaatwerken of aardige „wit- zen" ziet men maar zelden bij elkaar en als men er van zou willen profitee- ren, zou het anders aardig in de pa pieren looperi. De Duitsche drukkunst staat heel hoog en in deze afdeeling is men ook niet in gebreke gebleven dit te toonen. Zoo is hier een magnifieke bibliotheek voor Middelbaar- en Hooger onder wijs en aan beide takken en al haar onderdeeie» zijn een reeks van zalen gewijd. Men ziet hier niet alleen ge heele scholen volgens Saksisch en an der model ingericht, maar zelfs scho len voor achterlijke kinderen en blin den. Met eerbied en stilzwijgen pas seeren we de afdeeling van optische instrumenten ,om dan het wonder mooie werk van de Rijksdrukkerij (ook wol steendruk) en particuliere .drukkerijen te bewonderen. Na even gekeken te hebben in de zalen gewijd aan fotografie en de verfstoffen voor kleurendruk, komen we in een zaal waar eigenlijk een allegaartje is beelden, schilderijen, wijn, chocolade, enfin, allerlei artikelen, die men graag k contant in 't klein wil \erkoo- pen. Reusachtig zijn de zalen, waar auto's en auto-onderdeelen zijn geëx poseerd en daar achter vindt men weer een - concertzaal, waar meester werken worden vertolkt per pianola. Entree stalles geheel vrij. Natuurlijk passen hier verschillende zalen met. muziekinstrumenten bij aan. Een zaal voor ontplofbare stoffen en oorlogsm»- terieel heeft Duitschland natuurlijk niet vergeten. De machinezaal kan haast door men- schen van 't vak niet verlaten wor den. Ik kan echter over alles moeilijk schrijven wil alleen wijzen op <1 lieuwste pers van de „Petit Bleu ie een vernuftige combinatie van een snel- en rotatiepers moet zijn. Een bovenzaal is geheel gewijd aan linoleum en verder alles wat met hel bouwvak in verband staat, 't Spreekt van zelf, dat men hier ook weer de ingenieurs-afdeelingen (bruggenbouw en elevators) met ver heeft te zoeken, a als naar de reusachtige Duitsche mailsteamers. Een geheele zaal is verder gewijd in electromotoren en toepassingen der electriciteit, terwijl de Duilscne spoorwegen eon geheel eigen hal in richtten ,waai' men de fraaie wag gons van snel- en locaaltreinen kan bewonderen. Een aantrekkelijkheid van de Duit sche afdeeling is ten slotte de speel goedafdeling" op een bovenzaaltje gevestigd. Ieder wil de Neurenberger kermis gezien hebben, de kleinen na tuurlijk in do eerste plaats, maar de grooten willen het toch ook niet ver zuimen. Sinds eenigen lijd is het Tbéitre de l'Alhambra geopend en wordt daar door een uitmuntend gezelschap een drama opgevoerd „Bagne d'Enfants". Dit Kinderbagne geeft een scherpe criliek up wat wij tuchtscholen of verbeteringhuizen zouden noemen en daar 't verbazend handig geschreven is en uitmuntend vertolkt wordt, maakt het een verpletterenden in druk. Het prachtige theater, dat mis schien nog grooter is dan de Stads schouwburg te Amsterdam, zeker nog mooier is, maar er veel overeenkomst mee vertoont, is ondanks het prachti ge weer, dan ook eiken avond uitver kocht. H. HENNING Jr. Van de Residentie en haar hewnners, LXXII. Voor 1911 hebben we geen belssting- verhooging te wachten dat is verre weg het aangenaamste, dat de be- grooüng voor 1911 ons leert. We waren er anders al aardig aan gewend, telken ja re wat dieper in den zak te moeten grijpen ten bate van de gemeente het went zoo gauw, want reclameeren is meestal onbegonnen werk, dat geeft maar veel last en soms een negatieve uitkomst. Stagnatie in den opwaartschen be lastinggang is daarom dubbel wel kom het zal heel wat zwartzieners waaronder in de eerste plaats de wethouder van financiën wat min der bezwaard maken wat de gelde lijke toekomst van Den Haag betreft De inkomstenbelasting zal zelfs ruim een half millioen minder behoeven op te brengen, dan bij de behande ling in den raad gerekend werd, en het percentage moet vermoedelijk vastgesteld worden op 3 3/4 pCt. De vier bedrijven gas, waterlei ding, telefoon en centrale brengen naar verwacht wordt een zuivere winst van 6 ton in het landje, waarbij we moeten bedenken, dat rente en af lossing door de bedrijven gedragen wordt. Nu de mogelijkheid bestaat, dat binnen betrekkelijk korten tijd een particulier bouwplan goedgekeurd zal worden en de te bouwen 'straten namen behoeven, kan het volgende misschien van pas zijn. In het jaarboekje van ,,die Haghe" geeft de heer Morren, secretaris van die vereeniging, een kritiek op een boekje over Haagsche straatnamen, verleden jaar verschenen, welke kri tiek hij reeds voor de leden van de vereeniging uitsprak en waarin hij soms grove fouten in de samenstel ling aanwijst. Vooral wat betreft de jaartallen van ontstaan, schijnt de waarheid nogal eens geweld aange daan. Ten slotte groepeert de lieer Mor ren de straten naar de afleiding van do namen en het lijstje, dal hieruit op te maken is, is nogal aardig. In Den Haag Scheveningen niet meegerekend zijn 61 straten ge noemd naar vorstelijke personen, wat dan ook 'in de residentie wel mag. Op deze 61 volgen 51 schilders, die stra ten naar hen genoemd zagen. Van de zeehelden zijn er slechts" 12 vereeu wigd, van de dichters 10 en van de letterkundigen1. Zuid-Afrika vindt 29 bekende na- en op Straathoeken, Oost- en West- ïndië slechts 21; naar Gouverneur- generaals worden er 18 genoemd, naar werktuig- en natuurkundigen 29, naar waterbouwkundigen 7, naar ontdekkingsreizigers 4. Haast al deze straten zijn natuur lijk in de nieuwere wijken te vinden; de o\ide stad heeft meer kaxakteris tieke namen. Het is daarom gemak kelijk wat meer evenredigheid in de jetalien te brengen en daardoor weet nen meteen in welke richting de nieuwe namen gezocht moeten wor den. Is het, met allen eerbied voor Zuid- Afrika niet wat dwaas, dat onze ko loniën slechter vertegenwoord igd zijn dan het boerenland en heeft Neder land nooit meer dan 12 zeehelden ge had? En dan de letterkunde! Slechts één naam, die van Bosboom Toussaint, is aan haar ontleend en dat tegenover liefst 29 natuur- en werktuigkundi- ;en. "Waar nieuwe namen voor evenlu- eele straten te zoeken zijn, weten we dus. Nu zal men misschien beweren dat het niet aangaat een tweede zee- heldenwijk te maken, waar er reeds een bestaat, maar vergeten moet niet worden, dat die wijk verre van „zui- is, want liet i3 wel wat vreemd de Bazarstraat en Bazarlaan, Anna Paulownastraat, Jacob van de Over straal en de Spieghelstraat in het gezelschap van de zeehelden te vinden. Waar zoo weinig eenheid in naam betracht werd, kan het geen bezwaar zijn een nieuwe wijk naaT en te noemen. Van de Huisvlijttentoonstelling be gint langzaam het einde te naderen: een dubbel einde zelfs. Op 30 Sep tember wordt gesloten, dat eind komt dus van zelf, maar een ander dreigt ook nog: een aantal suppoosten is ontslag/en omdat hun salaris te duur werd, nu geen bezoekers kwamen op dagen. Dat laatste zal niemand verwonde ren, behalve het tentoonstel lingsbe- stuur, dat nog maar steeds muzikale middagvoorstellingen organiseert, waar ecu troepje kennissen van de uitvoerenden komen luisteren, maar vergeet de arbeidende klasse voor de uitgestalde voorwerpen te interessee ren. Die nalatigheid begint zich tc wre ken, en op gevoelige wijze ook: in de kas. Waarom b.v. niet eens propagan da gemaakt op liet volksfeest op Ko ninginnedag in den Koekump, waar een 20.000 personen, uit den werken den stand hoofdzakelijk, bijeen wa ren? Een knap mensch die het ant woord weet. Het was er aardig druk op het veld in het Bosch, dat slechts twee malen per jaar betreden mag worden, maar evenals vorige jaren, was op de voor stellingen weer veel aan te merken. Zooals reeds meegedeeld zouden de Verkadisten „Lanseloet" spelen daarvan kwam, nog minder terecht dan ik vermoedde. Het tooncel; aan twee lengtezijden open, toonde zoo goed als geen aeur en een klankscherm er boven ontbrak. Vlak er naast schetterde een orkest de nieuwste operettedeuntjes en rond om drensde een menigte van een paar duizend personen, die cr niets van snapte en dat overluid vertelde. Het was om meelijden met de tooners te krijgen Zelfs op de eerste rijen kon niemand hen geregeld vol gen en de spelenden, die heel goed be merkten. dat. alle voeling met het pu blick ontbrak, begonnen onwillekeu rig sterk t.e accentueeren, nadrukke lijker te gebaren, wat juist bij een stuk als „Laneeloet" zoo heel verkeerd Van een afstand gezien had het veel van een eindelooze, onbegrijpelijke pantomime een meneer in een lange groene jas, die heftig met zijn armen te zwaaien stond, voor een juffrouw, die alleen door oogenknippen liet blij ken, dat ze nog leefde. Verkade e. s. deden hun best, zelts meer dan dat, maar de omstandighe den waren tegen henze kwamer niet aan het woord, maar dat was hun schuld niet, want waar is de ac trice, is de acteur, die het op een open veld opneemt tegen ten fanfaregezel schap, dat aan het Dollarprinsessen is Laat het comité toch ook geen zwa re stukken te verwerken geven aan een publiek, dat in feeststemming uit is. De dood van Van Maasdijk heeft hier een oogenblik diepen indruk ge maakt. Hagenaar als hij was, hadden velen hem gekend, waren met hem schoolgegaan, en dat maakte, dat de slag zoo trof. Wanneer we pas een vliegmachine door het luchtruim hebben zien voort- schieten, als wegwijzer naar plaatsen waar we het onmogelijk waanden ons te bewegen, hoog boven ons hoofd, zien zwenken, zien rijzen en dalen, als meester van de lucht, dan kunnen we dat zoo moeilijk vercenigen met 't begrip dood. Toch moeten we dat, en wol voor de tweede maal. Eerst met Lefèbvre, nu met Van Maasdijk beiden kwamen om. kort na hun tochten in Den Ilaag. Wel mogen luchlvaarders vrij zijn in bijgeloof als zij hier mogelijk eens komen vliegen I SINTRAM. Stadsnieuws Een waarschuwing. De Burgemeester waarschuwt de lotelmgen dezer gemeente, voor de personen, die er hun praktijk van ma ken. om aan Intelingon, tegen betaling van een som grids, hun hulp aan te bieden, ten einde liun ongeschiktver- klaring voor den millfiedienst te ver krijgen. De bemoeiing van die personen kan in goon enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene leiden, terwijl de raadpleging van die personen den lo- tellno- slechts geldelijk nadeel kan be rokkenen. Tevens wordt met nadruk gewezen op liet bepaalde in artikel 206 van liet Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt „Met gevangenisstraf van ten hoog- „ste twee jaren wordt gestraft „lo. hij, die zich opzettelijk voor „den dienst bij de militie ongeschikt „maakt of laar maken ,,2o. hij, die een ander op diens „verzoek opzettelijk voor den dienst „ongeschikt maakt. Indien in het „laatste geval het feit den dood ten „gevolge heeft, wordt gevangenisstraf „van ten hoogste zes jaren opgelegd." GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 3 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 3 meubelmakers. mo delmaker, 2 metselaars, 8 opper lieden, I stucadoor, 3 witters, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 9 grofbankwerkers,— metaaldraaier, •uurwerkers, ketolmaker, 4 burgersmeden, 3 machinisten, 6 sto- ners, 4 electriciens, instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 8 loodgieters, schoen maker, l zadelmaker, kleerma kers, 8 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, l bloemisten, 2 tuin lieden, 8 grondwerkers, bakker, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, keilner, 6 ma gazijnknechts, 8 loopknechts, 2 huis knechts, sigarenmakers, b kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, binders, 20 losse werklieden dienstboden, werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. Uit de Omstreken Benoemd. De gemeenteraad van Gouda heeft tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium benoemd dr. A. Rutgers te Haarlem. HEEMSTEDE. Verlof. De burgemeester dezer gemeente is van verlof teruggekeerd. HAARLEMMERMEER. Met de spoorlijnen, die de Haarlem mermeer zullen doorkruisen, begint men reeds aardig op te schieten, en bij een tochtje door den polder en zijn omgeving ziet men hier en daar do spoordijken liggen, of kan men er getuige van zijn, hoe ploegen werklie den bezig zijn aan den bouw van een brug. Onder handen zijn thans de ge deelten Haarlem—Uithoorn, Hoofd dorp—Lelden en Aalsmeer—Amster dam. Den 20sten September zal aanbe steed worden de bouw van een brug bij Aalsmeer, terwijl van de brug over het Zijl bij Leiden de bovenbouw onder handen is. liet station te Amsterdam komt ach ter de <revangenis aan den Amstel- veenschen wegde bouw is nog niet aanbesteed. Naar we vernemen, zal vermoede lijk tegen het einde van het jaar het traject Aalsmeer—Haarlem gereed zijn ,de geheele lijn, bestemd vooreen lokaal verkeer in deze streek, moet op 5 April 1912 gereed zijn. (N. v. N.) Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Hoe de tijden toch veranderen Als er vroeger een openbaar feest werd gevierd, dan hielden de com missies wat zij noemden volksspelen. Dan werden er prijzen en premies uitgeloofd voor wie overwinnaars wa ren in mastklimmen, zukloopen en dergelijke vertooningen meer, die eigenlijk hierop neerkwamen, dat een stuk nf wat, meestal arme stakkers, den clown speelden voor de toeschou wers, zeker niet met hun zin, maar om hel prijsje te verdienen. Ik herin ner me uit mijn jeugd, dat er op het ijs hardrijderij werd gehouden om spek, zoogenaamde spekrijderij, met de bepaling, dat iedere deelnemer zoo- en zooveel pond spek krijgen zou, of hij won of niet. Daar kwamen liei- hebbers op af, onder andoren een postbode, die een groot gezin had en verder onzen onbarmhartigen lach lust opwekte door zijn buitengewoon slappo boenen. De man kon haast up zijn schaatsen niet staan, veel minder rijden, maar toen hij onder algemee- ne pret de baan was afgesukkeld, had hij zijn pondjes spek verdiend. Ik zeg het niet, om mezelf in de hoog te te steken, maar ik vroeg mij af, waarom het noodig was, den man dit dwaze figuur te laten slaan de com missie had hem zijn spek ook zonder die paljasserij wel kunnen geven. Langzamerhand zijn deze en derge lijke dingen afgeschaft en het is al jaren geleden, dat er op een verjaar dag van onze Koningin nog volks spelen zijn gehouden on de Gedempte Oude Gracht, die trouwens, als ik mij wel herinner, door de houding van het publiek in de war zijn geloo- pea. Best. De volksspelen hooren bij de trekschuit en wc verlangen het een, noch het ander terug. Na de volksspelen kwamen de kos- telooze uitvoeringen in verschillende lokalen. Tal van vereenigingen en so listen traden op in de Sociëteit Ver eeniging, den Schouwburg, de Kroon, St. Bavo en, naar ik meen, ook in het Brongebouw. Een dag of drie van te voren werden de kaarten uitgegeven cn dan was het letterlijk een bestor ming, waarbij menigeen moest wor den teleurgesteld. Op den avond van den Koninginnedag zaten al die ge bouwen vol, de vertooners werden flink toegejuicht en verdienden dat gewoonlijk ook, want er werden meestal goede voorstellingen gege ven. De voorzitter van de vereeniging reed dan met zijn secretaris de ver schillende zalen rond, hield er een korte toespraak, ter herdenking van den feestdag, kortom, het scheen, als of deze vorm van feestvieren jaren stand zou houden. Dat is een abuis. Het vorige Jaar was or op een van de feestdagen één kostelooze uitvoering in een zaal. Eén maar, nog wel in de mooiste, die we hebben, de concertzaal van de Sociëteit Vereeniging. De toegangs kaarten werden afgehaald, 't liep wel niet zoo hard als vroeger, maar ze gingen toch van de hand. En op den avond van de uitvoering was de zaal op verre na niet half vol. Natuurlijk werd daarvoor een aan leiding gezocht. Er was dien avond illuminatie, de mensclien hadden ook op straat wat tc zien. Dus werd liet dit jaar weer gepro beerd, want er was nu geen illumi natie. Twee bekende vereenigingen en een dubbel mannenquartet zou den zingen in de mooie Vereeniging- zaal. Er lieorsclite weer ontzaglijke belangstelling voor de gratis-kaarten, zoodat de aanwezigheid van de poli tie, die de zaak regel tie (en heel goed regelde), niet overbodig was. En op den avond van de voorstel ling? Dc gaanderij was flink bezet, de zaal omstreeks voor de helft Bui ten op straat was in die uren niets te doen. Ra, ra, wat is dat Ik zou een proef willen voorstellen, namelijk om een volgend jaar kaar ten uit te geven voor een dubbeltje, recht gevende op een besproken plaats en voor de honderd gulden, die daar van te verwachten is, een solist te engageeren, dien men anders niet kan komen hooren, omdat hij niet optreedt op volksuitvoeringen. Mis schien komen er dan ook meer vol wassenen en niet bijna alleen kinde ren, voor wie de uitvoeringen toch niet in de eerste plaats bestemd zijn. Dit onderwerp is haast te ernstig voor deze rubriek, zoodat ik eindigen wil met een aardigheid Een muziekliefhebber, gewichtig maar onwetend, zegt tot zijn neefje „Kareltje, denk cr om. Beethoven heeft drie symphoniën gesclireven, de Eroïca, de Pastorale en de negende." 'Als vaders of moeders den direc teur van een hoogore burgerschool komen spreken, dan is dat gewoonlijk niet om met hem een beurtzang over de deugden hunner kinderen aan te heffen, maar wel om van gedachten te wisselen over hun gebreken en te kortkomingen. Vandaar, dat 't verblijf in dc wacht kamer nooit heel plezierig is, ieder die er zit houdt den mond stijf dicht, is te veel in eigen bezwaren verdiept om mededongen te voelen mot ande ren, die er ook zitten te wachten, en hunkert maar naar het oogenblik, dat het gesprek met den directeur zal kunnen aanvangen en vooral... eindigen. Maar toen ik deze week Dr. Borg man moest spreken en een poosje geduld diende te oefenen, heb ik toch met belangstelling de omgeving, waar ik wachten moest, eens opgenomen. De kamer in het gebouw in de Jaco- bijnestraat is namelijk vol symbo liek, ten opzichte van handel en nij verheid, waartoe de leerlingen hier woixlen voorbereid. Daar is vooreerst de kaalheid van de kamer, die den aanstaanden jongen koopman toe roept „wees eenvoudig in uw be hoeften"; het tweekleurige behangsel, waaruit hij leeren kan, dat iu de we reld niet alles couleur de rose kan zijn de gebarsten ruit, die hem als 't ware toeroept„denk er aan, dat een ongeluk in een klein hoekje ligt", en ten slotte een teekening, voorstellende wolven om een inge sneeuwde hut dwalende, waarmee de teekenaar stellig te kennen heeft wil len geven, dat wanneer er wat te halen valt, overal concurrentie op komt dagen. Op den schoorsteenmantel heb ik eenige voorwerpen opgemerkt, waar van waarschijnlijk evengoed kan ge zegd worden, dat ze van onzekere waarde, dan dat ze van zekere on waarde zijn, maar die voor den jeug digen beschouwer de les bevatten „wie 't kleine niet eert, is het groote niet weerd". Daarboven hangt een symbolieke voorstelling van handel, nijverheid en scheepvaart, met in het midden een Mercurius-figuur, die den 1 anderen kant uitkijkt- Beseft wel ieder, welke diepe wijsbegeerte hierin schiult Het is deze „houd moed, o jongeling, ook wanneer de god van den koophandel u den rug heeft toe gekeerd." Ik mag niet nalaten, in dit ver band ook nog te wijzen op groote inktvlekken, die ik op het vloerkleed mocht waarnemen. Zij zijn ongetwij feld het symbool van den ijver. Waar inkt wordt gebruikt, is arbeidzaam heid. Mijn vrouw kon, tot mijn leedwe zen, met deze laatste beschouwing niet instemmen. Ze zei„de ware vlijt schrijft met inkt op papier, maar smijt dien niet op den grond. Overi gens zou ik uit je beschrijving willen opmaken, dat die wachtkamer niet heel mooi is „Vrouw", zei ik en liief een waar schuwende hand op, „wat ik je ver zoeken mag, ga niet verder. De ware levenswijsheid is ontberen. Als de aanstaande koopman en fabrikant dat maar leert, kan het nooit anders dan meevallen. Jij zou in zoo'n kamer wel een Deventer tapijt willen leggen, een goudleer behangsel laten maken, een piano laten zetten, om de verve ling van liet wachten mee te verdrij ven, en een electrisclio kroon laten hangen 't is waar ook, er staat nu zelfs geen kousje op den brander. Hou de jongelui eenvoudig, oefen en staal ze in tegenspoed. Daar heb Je bijvoor beeld het schoolgebouw zelf, dat voor een deel bestaat uit gangen en gaten, holen en hoeken. Een beeld van het leven, zeg ik je, dat toch ook geen ge- asphalteerd plein is Bovendien is het in de lokalen aan tie Jacob ij ne- straat dikwijls onmogelijk, door het. geraas van wagens en karren, om den leeraar te verstaan. Alweer een verborgen les stel u in de zaken met kleine winst tevreden. Er zijn plannen tot verbouwing in de maak, waarvoor het gebouw eenige meters achteruit moetis het niet, of een aanstaanden koopman geraden wordtblijf op den achtergrond als het noodig is Diezelfde verbouwing zou meebrengen, dat er eenige loka len boven elkaar worden gebouwd. Alweer symboliek.klim altijd hoo- ger dan een ander Mijn vrouw zweeg, toen ik deze lange toespraak ten einde had ge bracht. Ze keek me alleen maar aan. zoo strak en stijf, of ze mijn geheim ste gedachten in mijn binnenste wou lezen. Eindelijk zei ze „dat lange betoog van jou is in symbolieken zin een bewijs van lofwaardige volhar ding. maar in de letterlijke bet eekenis is het niets anders dan klets 1" „Vrouw", riep ik, ontsteld door lit optreden. „Klets, zeg ik, want als de ge meenteraad goed onderwijs wil laten geven, dan behoort hij ex ook voor te zorgen, dat er een goede school voor is. En anders doet de raad zijn plicht niet. Dat kun je hem uit mijn naam zeggen." Hiermee vertrok ze, mij figuurlijk in zak en assche, letterlijk verslagen achterlatende tfTDELlO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5