INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). C«n onovertroffen middel togonbloed- armoede. Digestie! werkend. Vrouwen behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt var pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofd pijn, duizeligheid en schemeringen voor de oogeu, ^heumatische pijnen, hartkloppingen, en gij u al- gemat gevoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gij er dan wel aan wat de oor zaak vau uw kwaal is? Vele vrouwen zijn er toe geneigd oin dergelijke verschijnselen toe to schrijven aan hun vrouwelijk gestel, niet weiend welk een gewichtig werk de nieren te vervullen hebben en niet wetend hoe vaak deze belangrijke organen juist hij de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van 't bloed en verschijnselen als do boven staande toonen aan, dat zij hun werk niet behoorlijk verrichten. Velen ver- waarloozen deze eerste verschijnselen en zonder twijfel doen ziel» daarna ernstige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting der nieren ten ge volge hebben. Verdraagt daarom de eerste ver schijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmiddellijk met het genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Foster's Rug pijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en maken hen volko men geschikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de prikkelende onzuiverheden af, die de bovenstaande verschijnse len veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheumataek, lendenjicht, urinestoornissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam) zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. BEENZIEKTEN. Adoripottlge WONDEN. Dauwwormen, f Jeukingen. WONDEN Viü van eiken aard, ZwenEN, VVl UITSLAG, SMSÜOB B£J OMUWIII» «irllihllni (om fl 1.75 Tor fUoen Per fleooe f! 1.75 **lrljk« bowljien wan oenexlnn. Wrifert alle namaak, 0. OCKItltR, IntMir-fifctall. <1 ft» fe Ui. Una (low). Fnam ua bul» tegen eoiiw'Htl oso Genertel-Dapei voer Ne4e/I.r>4 H. SANDERS, BoUa 8, Ani.i«rU.m. Te Haarlem bijJ. J. GÖP PINGER, Gr. Houtstraat HJ. Dat virmoelda. iuittlooze gevoel. die steeds terugkeerende hoofdpijnen, die doffe pijnen in borst, rug en len denen, die zenuwzwakte en neiging tot slapen, in het midden van den dag zelfs, d a t is de meest voorko mende vorm van Malaria (Binnen- kooris). De Palm-Pillen zijn een spe cifiek, onfeilbaar geneesmiddel voor Malaria en de daaruit voortkomende ongesteldheden en indien ge de Palm- Pillen bijtijds, vóór dat het geheels lichaam ondermijnd is, volgens do ge bruiksaanwijzing inneemt, d'an zult ge de weldadige, genezende werking der Palm-Pillen reeds bij de eerste dosis bemerken. De Palm-Pillen kos ten per doos slechts GO cents en zijn verkrijgbaar bij de voornaamste Dro gisten en Apothekers. Centraal-Depöt: 278 Heerengracht, Amsterdam. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER. Men meldt uit Königslein in den Taunus, dat H. M. de Koningin-Moe der der Nederlanden Donderdagavond daar aankwam, voor een bezoek aan de Groothertogin-Moeder van Luxem burg. Aan het station werd H. M. ontvangen door de Groothertogin v. Luxemburg met hare dochters, en de Groothertogin van Baden, die se dert eenige dagen in Königatein ver toeft. De stad was feestelijk versierd, OPENING STATEN-GENERAAL. De Koningin komt den 20o in de residentie voor de opening der zit ting van de Staten-Generaal. ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg der lijst van onderscheidin gen, toegekend ier gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Zijn benoemd tot officier in de orde van Oranjc- Nassau dc luitenant-kolonel A. G. M. J. ba ron van Oldcnneel, van het wapen der cavttlPrie, directeur van dc rij en hoefsmidschoolde luitenant-kolo nel-in tend.an I, W. A. H. Doorman, di recteur dor centrale magazijnen van militaire kleedlng en uitrusting de reserve-kolonel J Klasing, comman dant in hot XXVlIIste landweerdia- trictdo hoogleeraar C. Poenson, leeraar hij de Hoogere Krijgsschool tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de kapiteins M. D. A. Forbes Wels en T F. J Muller Massis, beiden van. den generalen staf, onderschelden- lijk adjunct-chef van den staf van het I hoofdkwartier van het veldleger en loeraar bij de Hoogere Krijgsschool de kapiteins K. G. Ubbens, P. A. A. Olréé en P. J. A. Vintges, onderschei denlijk van den staf der infanterie, werkzaam bij het Dopartoment van Oorlog, adjudant van hel 2de regi ment infanterie en van het 11de regi ment infanteriedo ritmeester C. Sandt van Nooten, van het 3de regi ment huzaren de kapiteins G. T. van Dam en W. C. baron Roeil, onder scheidenlijk van den staf der artille rie, werkzaam bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen en van het lste regiment vesting-artilleriede kapitein J. J. Schuil, van den staf der genie de kapitein-kwartiermees- ter A. van den Bosch, toegevoegd aan den hoofdintendantde officier van gezondheid der lste klasse. J. W. Deknatel, van het personeel, van den geneeskundigen dienst der land macht L. M. van Hengelaar, te 's-Graven- hage, commies der telegraphie lste klasse tot ridder in de Orde van den Ne- dorlandschen Leeuw J. Blom, voor zitter van het Genootschap ter bevor dering van den landbouw in Drente, te Meppel A. Roelvink, beheerend vennoot, der Twentsche Bankvereem- ging, lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Amsterdam F. G. Waller, directeur der Nederland- schc Gist- en Spiritusfabriek, te Delft; tot officier in de orde van Oranje- Nassau G. A. M. Groeneveldt, rent meester der domeinen, te BredaJ. van Scheers, voorzitter der commis sie tot het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen, te 's-Gravenhage D. Boost Gips, hoofd der firma C. Gips en Zn., scheepsbouwmeesters en machinefa- brikanlen, te Dordrechtmonseigneur G. W. Konings. geestelijk adviseur van den Nederlandsch Roomsch-lva- tholieken Volksbond, te Amsterdam (bij bevordering) tot ridder in de orde van Oranje- Nassau A. W. Heidema, voorzitter van de subcommissie A der algemeene keuringscommissie voor de paarden fokkerij, te Groningen I. G. J. Kake- beeke, Rijkslandbouwleeraar, te Goes; Ph. J. van Dixhoorn, voorzitter van de A f deel in g Axel der Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland, te Axel J. Hartevelt Azn., eigenaar der branderij en distil leerderij Isle klasse, genaamd „de Fransche Kroon", firma Hartevelt en Zoon. lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. Tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: G. J. C. A. Pop, te 's Gravenhage, directeur-generaal der posterijen en telegraphie; A. E. Kempees, v. i., te Leeuwarden, hoofd ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat der 2de klasse; mr. J. B Peyrot., te 's-Gravenhage, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten; J. ten Cate, te 's-Hertogen- bosch, inspecteur der posterijen en telegraphie; Th. TT. de Meester, te Middelburg, directeur van de Stoom- vaairtmaaIschappij Zeeland. Tot officier in de orde van Oranic- Nassau: G. Rink, te Utrecht, inspec teur in algomeonen dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; F J. Matthijsen, te Amsterdam, chef van tractie van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij. Tot ridder in de orde van Oranje- Naseau: K. Kaaskooper, te Oosthni- zen, dijkgraaf van den polder de Zeevang, hoogheemraad van de Uit- walerendo sluizen in Kennemerland en Westfriesland, lid van de Provin ciale Staten van Noordholland, bur gemeester van Oosthuizen; G. A. van Ilattem; te SUedrecht, aannemer van publieke werken; D. Fockema, te Am hem, hoofdoonsnl van den Algemee- iven Nederlands chon Wtelrijdersbond Toeristenbond voor Nederland; J. A. de Zwaan, te Utrecht, insnecteutr der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; J. H. Schuwer, te Zwolle, onder-afdeftlingschef bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; L. Halberstadt, te Amsterdam, tarief-inspecteur bij de HoUandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij; S. J. J- H. van Embden, c. i. te 's-Gravenhage, ingenieur der tele graphie in algemeenen dienst. DE VERKIEZINGSKWESTIE TE ST. MAARTENSDIJK. Men schrüft aan de Tel. De verkiezingskwestie te Sint-Maar- teusdijk is de laatste phase ingetre den. De heer J. W. Roskes. als gemeen teraadslid gekozen, maar door den Raad niet toegelaten, welk besluit God .Staten van Zeeland hebben goed gekeurd. heeft zich bij die beslissing niet neergelegd. Met de meerderheid van het stembureau en de minderheid van den gemeenteraad is hij van mee ning, dat de twee ongeldig verklaar de stemmen niet voldeden aan den eisch, in art. 77 der kieswet gesteld, en dat hij, de heer Roskes, wel dege lijk met 271 stemmen tegen 270 op den heer Gaalteer gekozen is goworden. Met gebruikmaking van art. 3G der Gemeentewet heeft hij op dien grond zich in lioogcr beroep begeven bij de Kroon. EEN SLECHTE REIS. Men meldt aan de Tijd -. Donderdag fietste een Leidenaar van Voorschoten naar de stad zijner in woning. Onderweg haalde hij een bruiloftstoet in, die uit een aantal til bury's bestond. In zijn feestroes belet te een der gasten aan den fietser het pussoeren van zijn tilbury, zoodat naast wrevel over het langzaam moe ten rijden ook wraaklustige gevoelens bij den fietser werden opgewekt.. Aan de uitspanning „De Vink" werd halt gehouden en de fietser meende, dat nu het uur der vergelding was geslagen. De fiets tegen een boom ge- zot, zijn jas uitgetrokken en over het stalen ros geworpen en aldus zijn te genstander, den bruiloftsgast, tege moet Hij wilde hem een flink pak slaag geven en inderdaad diende hij den nietsvermoedenden gast eenige flinke klappen toe. Er ontstond eenig tumult maar ten leste droop de fiet ser af, bevreesd als htj was voor al het manvolk. Hij is er echter heel slecht afgeko men. Bij zijn fiets terugkomend, be merkte hij. dat zijn jas. waarin een portefeuille met 145 zat, door rappe handen was weggehaald. In zijn overhemd moest hij naar de stad terug om later bij den burge meester van Zoeterwoude aangifte van de vermissing te gaan doen. DE KINDEREN DER WED. DE RIJK. Het bericht, dat de Voogdijraad na de uitspraak van het Hof te Am sterdam in cassatie:zou gaan bij den Hoogen Raad. is onjuist, althans voorbarig. De voogdijraad overweegt nog heeft derhalve nog geen be sluit genomen, zoo meldt 't RbkL WIJZIGING GRONDWET. De Grondwetcommissie, Donderdag na hare installatie voor de eerste maal saamgekomen, hoeft gister hare vergaderingen voortgezet en zal deze heden en de volgende week vervol gen, Het coliege houdt zijn bijeen komsten in do Trèveszoal te 's-Gra venhage ondor leiding van dan minis ter van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk. MINISTER HEEMSKERK GAAT TE AMSTERDAM WONEN. Naar wordt medegedeeld, is door Minister Heemskerk het perceel Oranje Nossaulaan 47 (Willemspark) te Amsterdam ter bewoning aange kocht. TEVREDEN GEVANGENE. Dc lieer A. ie Almelo was in het be zit van eon wijxjesmerel, die door hem van jongsaf was opgefokt. Daar hij het dier niet wilde houden, ging hij er dezer dagen mee naar buiten en gaf het dier de vrijheid. De merel bleek daarvan echter niet gediend en bloef om den lieer A. heenflodderen. Eindelijk gelukte dezen zich uit do voeten te maken. Het duurde echter niet lang of tot verbazing van den heer A. en zijn huisgenoot-en kwam de vogel zijn vroegere tehuis opzoeken. De heer A. verjoeg het dier daarop nogmaals, maar denzelfdcn avond was hel weer terug voor zijn vroegere kooi. De heer A. heeft hel dier daarop maar weer in de kooi geplaatst. OOK EEN UITSLUITING. De heer L. van ümme, sigarenfabri kant te Wageningen. heeft volgens 't Hbld., in zijn fabriek de volgende ken nisgeving opgehangen „Daar ik opgeroepen ben om van 12 Sept. tot ultimo October mijn militai re dienstplichten te vervullen, ben ik genoodzaakt mijn fabriek gedurende dien tijd stop te zetten. Met ingang van Zaterdag 10 Sep tember foef ik daarom allen werklie den ontslag en kunnen zij, die einde October opnieuw bij mij in dienst wenschen te treden, zich tegen dien tijd bij mij aanmelden". Door doz'e „opsluiting" komen T5 man gedurende 6 weken zonder werk. Op een door den heer Van Omme in gediend verzoek om vrijstelling van dezo herhalingsoefening weid afwij zend beschikt. ONW EDER. Tijdens een uevig onweer sloeg de bliksem in de boerderij der weduwe Otto Kersten te Puiffluik. De vijftien jarige zoon schrok daarvan, liep de deur uit en nel buiten dood neer. De boerderij brandde geheel af. NOG MEER VOOR EEN SPEELBANKHOUDER Nadat, door justitie en politie aan de speelhuizen te Scheveningen hel bie den van gelegeuheid tot spel zoo goed als onmogelijk gemaakt was, heeft een der speelhuishouders, wiens séan ces afgewisseld werden door orkest muziek, den leden van dit orkest ge daan gegeven met 1 September. Daar de artisten tot 15 September waren aangenomen, is daaruit met dezen moeilijkheid gerezen, daar zij op na koming van hun contract staan en dus Uitbetaling van honorarium tot 15 Sept. vorderen. De (Erectie blijft echter hare verbin tenis als met 1 September geëindigd beschouwen, zich beroepende op over macht het beletten der voortzetting van haar bedrijf. De muzikanten heb ben dientengevolge hun vordering in handen van een advocaat gegeven. ZWALUWEN. Voor de tweede maal in dezen zo- mor heeft een paar zwaluwen in hot veilingsgebouw te Loosduinen eieren uitgebroed te midden der enorme j drukte van het veilen, liet nestje zit op een Ijzeren bint, vlak boven liet lioofd van den afslager en naast den snorrendon gasmotor, die den wijzer drijft, 's Avonds liet men de ijzeren roldeuren niet tot op het water zak ken, zoodat de diertjes toch uit en in konden vliegen FRIESCH VEE NAAR JAPAN. Drie Japansehe heeren, daartoe door him Regeering aangewezen, hebben in den omtrek van Leeuwar den een collectie Friesch Stamboek vee aangekocht. ONTPLOFFING IN EEN RIOOL- PUT. Op de Lindengracht te Amsterdam wierp een knaap uit baldadigheid een brandenden lucifer door het sleutel gat van den ijzeren deksel van een rlooLput. Een ontploff ing volgde, waardoor het deksel omhoog werd geworpen en een zevenjarig knaapje ernstig aan het hoofd verwond. Het jongetje moest in het Dinnen-Gost ij u is ter verpleging warden opgeno- EEN AMBACHTSSCHOOL* QUAESTIE. Te Alkmaar moet een nieuwe am bachtsschool komen, omdat de tegen- woordige te klein is. Het plan is, om I er nu oen van 21/2 ton te bouwen. Maar, B. en W. en het bestuur der Ambachtsscliool kaunen het niet eens worden over de plaats en hebben elk een verschillend terrein uitgezocht. Geen van belde ooileges wil alsnog toegeven. Nu moet de raad binnenkort uit spraak doen. Do beslissing wordt niet gemakkelijk gemaakt door het foit, dat het bestuur der Ambachtsschool heeft medegedeeld, dat het, als de raad de plaats, door B. en W. geko zen, aanneemt, zijn aanvrage oin do nieuwe school te bouwen zal intrek ken. Ook wordt verzekerd, dat het school toezicht 't meeste opheeft mot de plaats, door het bestuur dei- schooi uitgezocht. B. en W. willen de school zetten aan de Hoornsclie vaart en het be stuur heeft het oog gevestigd op dc E gm onderst ra at. Wie zal 't «-innen ONGELUKKEN. Te M aarssen is het anderhalf jarig kindje van den schipper V. overboord gevallen en verdronken. Het driejarig dochtertje van den machinist van der Linden te Princen- hage hteft door kokend waschwater vreeselijke brandwonden gekregen on ia daaraan overleden. MOORDAANSLAG. Aangaande den moordaanslag te Rozendaal leest men nog in „De Grondwet" Op het stationseniplacement ver spreidde zich het gerucht, dat in den afgeloopen nacht een moordaanslag had plaats gehad op den wegwerker der S.S., J. van Nispen inet vrouw en pleegkind, wonende in een onteigend huisje, eigendom \an de Staatsspoor, tusschen do spoorbanen Rotterdam- Bred a. Van Nispen nu was in den vorigen nacht op de lijn werkzaam geweest en verlangde nu reeds vroeg naar bed lo gaan. zoodat hij en zijn vrouw be sloten, reeds te 8 uur ter ruste te gaan. Nu is liet huisje niet groot en beslaat feitelijk uit één groot vertrek met een vóór- en een achterdeur en twee bedsteden, waarvan in de voor ste de man en in de achterste ue vrouw en het pleegkind slapen. Voor aleer hij ter ruste ging, slvot v. N. de vóór- en achterdeur met één gren del, terwijl do ramen, z.g. vaste ra men zijn, die nooit geopend kunnen worden. Omstreeks half twaalf wordt de man plotseling wakker en ziet boven op z'n lijf oen man met een dienstpet van de S.S. op, die tracht hem de keel toe te knijpen. Van Nispen rukt zich met geweld los en poogt naar do voor deur te loopen, waartegen zijn nan- •aller zich echter met geweld verzei. Een hevige worsteling ontstaat nu, men gnoit en rolt over elkaar, zoodat een tafel, waarop een wekker en een lamp, wordt omgeworpen. Zoo komen beide mannen al wor stelend en vechtend bij de achterdeur, voorbij het bed der vrouw, die... won der genoeg, bij ul dal lawaai, maar rustig doorslaupt. Voor de achterdeur voelt v. N. z'n krachten afnemen, hij geheol doodop en raakt een oogon- blik de kluts kwijt. Even na dien weer tol zich zelf kortfimd. zag hij, dat z'n belager, die hij omierLussehen zeer goed herkend heeft, een touw rond zijn hals hoeft gedaan, um hem daar- mde te wurgen. Nu bij beseft, dat het om zijn leven-gaat, verzet hij zich met de kracht der wanhoop en rukt met geweld den strop open, daarbij luidkeels om hulp roepend, zcodat z'n aanvaller, thans voor mogelijke ont dekking beangst, hem los laat en v. N. de kans heeft de achterdeur, waar- an de grendel reeds weggeschoven was, te openen en op de vlucht te gaan. Eerst nu wordt de vrouw wak ker en ziet baar man over de lijn naar een seinhuis vluchten, doen eigenaardig genoeg... van den aan valler heeft ze niets gezien. urhjk werd tut-nzelfden nacht de marochaussée van een en ander op de hoogte gebracht, die terstond op onderzoek uitgingen. Van Nispen klaagde-daarbij terstond en met de grootste beslistheid zekeren J. M., nachtwaker op het staliunsemplace- ment, een gehuwd persoon, ruim 53 jaar oud, als den dader aan. Deze ontkent echter in het huis geweest te zijn. te. «ijl de vrouw maar blijft bij d'r verklaring van niets gezien en niets geboord te hebben. KWAADWILLIGHEID Te Ophuis (Fr.) verbrandde voor een paar dagen de boerderij, eigenaar de Herv. Gemeente te Surhuizum en bewoond door het bejaard echtpaar J. v. d. Veer. De oorzaak werd eerst toegeschreven aan hooibroei. doen hiervan is in 't hooi niet gebleken. Er wordt thans aan kwaadwilligheid ge dacht de justitie heeft reeds ver schillende personen gehoord. Tegen een hunner zijn zware vermoedeus gerezen. NIET ERG SLIM. De N. Venl. Ct. vertelt: Een smokkelaar uit Siebengewald, meer bekend onder den naam van „de Kies", voerde in het voorjaar, verge zeld van zijn koon, per kar en paard een partij tabak Pruisen in. De vader wist zich over de Hollandsche meet in veiligheid te stellen, de zoon moeet het gelag betalen en ging de nar in; paard, wogen en inhoud werden in beslag genomen en publiek verkocht. Voor ettelijke dagen werd de jon gen opnieuw opgeroepen, om „in der Sache seines Voters" vera om men zu werden. „Da's zekeir la vajer's kleeren", peinsde de jongen. Den volgenden morgen zette hij pa pa's hoed op, trok diens vest, kuiten- dekker en laarzen aan, en zoo uitge dost verschijnt hij voor die heeren, die hem vragen waarom hij er zoo potsierlijk uitziet. „Ja, heeren," zegt de jongen, die zich zelve van alle kanten bekijkt, „da he'k ok al bij m'n eigen zeivers ge dacht, mer zo lia'n mien toch 'n op roeping thuus gestuurd, da k in de Sache van Vajers most kommen, en da's toch mien schuld nre." 'T GROENE-KRUJS-CONGRES. Gisteren werd te Utrecht de eerste zitting geopend. Door <lr. H. G. Hamaker werd inge leid het vraagpunt„Welken arbeid heeft „Het Groene Kruis" op het plat te land en welken in de steden te ver richten Hierna sprak ds. H. G. Brink over: „Is or aanleiding toe, oen Algemeene (Centrale) Groene-Kruls-organisatie tot stand brengen? Zoo ja. welke lichamen dienen te worden uitgenoo- digd, zich hiertoe te votecnigeu Op de vraag, of centrale organisa tie gewenscht is, antwoordt de inlei der bevestigend, en drong aan de centrale organisatie te bevorderen. Ds. C. Fleischer sprak in aanslui ting aan de inleiding van ds. Brink over de vraag „Hoe moet het ar beidsveld dier nieuwe orgunisatie worden afgebakend tegenover dat van verwante lichamen als Het Roode Kruis, de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose". Spreker wees ©r op dat de werk gebieden dier vereenlgingen. Het Groene Kruis inbegrepen, gedeelte lijk samenvallen en ook weer aanmer kelijk verschillen. Spr. deelde mede, dat, in den boezem van het hoofd comité van Het Groene Kruis thans belangrijke zaken worden voorbereid, die het in den tijd van 2 en 3 jaar in staat zullen stellen den Roode-Kruis- arbeid met kracht voort te zetten. Sa menwerking met het Oranjekruis zal gewenscht zijn. De arbeid van de Cen trale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose valt gehcol samen met (lien van Het Groene Kruis. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat de Centrale Groene Kruis er moge ko men. In de middagvergadering sprak de heer G. Oosterbaan over „Hoe dient de ontsmetting ten platte lande te worden ingericht Ten slotte sprak de heer L. A. Tromp over„Wat kan het „Groene Kruis" doen ter bevordering van een verbeterde verzorging van kraam vrouw en zuigeling V" Als goed voorbeeLd wees spreker O.a. op de pas te Haarlem opgerichte vereeniging. Bij het debat zei Dr. Abrahams, dat hij het aanstellen van wij kraamver zorgsters afkeurt, omdat deze den ontwikkelden verpleegsters hot brood uil. den mond halen. Hierna werden de congresleden in de gelegenheid gesteld een bezoek te brongen aan verschillende Utrocht- sche instellingen en inrichtingen. COLLECTE PRINS WILLEM II. De in Suriname gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten betrek kingen der opvarenden van de Prins Willem H bracht in het geheel ƒ3575.84 1/2 op. Het comité heeft hiervan 1500 doen toekomen aan de ouders van drie der opvarenden (in Nederland en Duitsch- laiid), ouders, die voor het meoren- deel op noogen leeftijd zijn en uilen in zeer behoeftige omstandigheden jverkeeren. Verder werd 250 overge- I maakt naar Curagao teil behoeve van vijf daar nagelaten weduwen, terwijl ton slotte een bedrag vuil 1817.841/2 {bestemd werd ten behoeve van de i moeder van een der passagiers in Suriname woonachtig. BERENBURG OF KOEK. Wij ontleenen aan de Drankstrijd: Een niet onaardig tooneeltje woon den we dezen zomer in dén hooi schuur van een Fnesche boerderij bij. Het hooivolk was pas met eenige volgeladen wagens hooi thuisgekomen en nog bezig de paarden uit te span nen, toen de kloeLï, guitig uitziende boerin op de deel verscheen met der den eenen arm een flesch Beren- burg en onder den andereneen koek. Eon helder gelach weerklonk bij haar verschijning en n" oogeu blik la ter stonden allen, het waren 4 man nen en 2 jongens om haair heen go- schaard „Nou, Berenburg of kook?" Een verward geroep van „koek", „Berenburg", klonk dooreen. Drie na men koek, 'n flink stuk, twee Beren burg; een weifelde 'n oogenblik en toen klonk het naief: nou, ik schamje mij einliks al 'n bytsje, mar 'k ha dochs Ijeaver koeke 1), en... hij beet gretig in 't toegereikte stuk koek. De vrouw lachend af, zeggend: voer de zomer om is heb ik ze allemaal aan de koek. 1) Nu, ik schaam mij eigenlijk wel 'n beetje, maar 'k heb toch liever koek. aport eu Wedstrijden ED. MEYER's MISLUKTE ZWEM TOCHT OVER HET KANAAL. Men schrijft aan de Tel. o.a.: Om twee uur zwom Meijer, bij de verwisseling van getij, in z.g. „dood" water, dat hem beroofde van het voordcel van den stroom. Hij schoot toen ook minder op. En tot ons groot leedwezen begon hij ernstig over pijn I In de oogen te klagen. Wij zagen door de glazen van zijn zwem pet zij ne oogen deerlijk gezwollen. Onder elkander beklaagden wij hem. Doch wij spraken hem moed in, hopende, dat de pijn over zou gaan. Erger werd het, toen hij gedurig uit zijn rechten koers en van het roei bootje verwijderd geraakte tot in de onmiddellijke nabijheid van de sleep boot. Eenmaal zat hij dicht hij de schroef, zoodat 11c hem uit alle macht moest toeschreeuwen. Zijn hoofd even boven het water houdende, riep hij zoo goed als niets te kunnen wen. De heviger wordende golfslagen begon nen hem ook te hinderen en spoelden telkens zijn hoofd onder. Doch hij wou het aanvankelijk niet opgeven. Ik zag het moeilijke in, hem tot doorzwemmen te bewegen; met een rauw ei en later met een slokje champagne beurden wij hem op. Om half ilrio vroeg ik hem, of onze Anus rikaansche metgezel hem even in do zee zou vergezellen. Hij vond dat toen nog niet noodig. Dat gaf ons hoop, dat alles nog goed zou gaan. Hij bleef mot denzelfden slag van 27 por minuut zwemmen. Maar tegen drieën riep hij, de pijn zijner oogen niet langer uit to kunnen staan, en niots om zich heen te kunen zien. En te gen wil en dank, tot groot verdriet van allen, die hem kranig zagen zwemmen, klom hij om 2.50 In het roeibootje. Toen hij bij ons op de sleepboot kwam .zonder eenige huivering c4 vermoeienis, zagen zijn oogon er in derdaad deerniswekkend uit. Hij £on ze nauwelijks openen en spoedig be gonnen ze hevig te tranen. „Mijn hemel, wat is dat water zout," zeide hij tegen mij. Doch hij bemerkte, dat alleen door de ontste king zijner oogen, want hij had or niets van ingeslikt. Zijn oogglazen waren niet voldoende afgesloten. Hij had dat in de Zuiderzee niet erva ren. Met betere oogbeschermors zou hij een heel andere vortooning van zijn kracht hebben gegeven. Want, den ongunstlgen toestand der zeo in aanmerking genomen, zwom hij een flinken afstond. In 2 uren en 56 minu ten wist hij zich 7.6 kilometers van de Engelsche kust te verwijderen, tor- wijl hfj met de afdrijving een totalen afstand van 9.2 kilometers zwom. De kapitein teekende zijn richting op 'n door ons meegenomen kaart van het Kanaal. En daaruit bleek, hoe jammer het was, dat zijn hevig© oog ontsteking als een beletsel in den wog was getreden. Want, indien hij enke le uren langer met dezelfde snelheid! had kunnen zwemmen, zou hij on ge veer midden in het Kanaal zijn ge weest, waarna de vloed hem gemak kelijk tot een heel rand bij do Fran sche kust zou hebben gedreven. Waarschijnlijk had hij dan zijn dool bereikt, in ongeveer 12 uren over liet. Kanaal te zwemmen. EEN MONUMENT VOOR VAN MAASDIJK TE HEERENVEEN. Te Heeren veen vergaderden 53 van de 96 aandeelhouders in de vliegon derneming. De voorzitter, de heer Straatsma, wijdde een gevoelvol woord aan oe nagedachtenis van wij len den syoipatliieken aviateur Vim Maasdijk. Uit de mededeelingen van den penningmeester bleek dat de ont vangsten hadden bedragen 12.080, de uitgaven 7739. Staande de vorgade- ring werd f 550 gotcekend voor een te Heerenveen op te richten monument. LUCHTVAART IN NEDERLAND. Het is zoo goed als zeker dat op uib- noodiging van het vliiegcomité te Ber gen op Zoom aldaar van 8 tot en met 12 September zal komen vliegen do Belg Leon Verstraeten, die o.a. Lu de Ardennen en bij Antwerpen vlieg tochten gehouden heeft en in ons land te Enschedé als aviateur optreden zaL Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat ten gevolge van het noodlottig on go- val, den heer Van Maasdijk te Arn hem overkomen, de sportfeesten één week zijn uitgesteld, en de heer Jan Olieslagers vliegdamonstratiën zal houden. Pers Overzicht GEMELNTEBEDRIJ VEN. In een nabeschouwing over de zaak aan d,e Gém. F/1 ectriciteitswerken te Amsterdam, schrijft 't Algemeen Han delsblad o.a.: Hel rapport der enquéLe-ccmmissie levert ons 't duidelijkste bewijs van de verkieslijkheid, indertijd door ons besproken, van meer dagelij ksche kzaamheid van bijzondex-e raads commissies bij de leiding van tukken van gemeentedienst, in plaats van do onhoudbare centralisatie der werk zaam heden bij het eene college van burgemeester en wethouders, die or toch toe leidt, dat zij de teugels uit handen geven aan hun ondergeschik te ambtenaren. Bij eene dergelijke centralisatie wordt in waarheid alle centraal bestuur een schijnvertomi; en krijgt men veel noodlottiger onre gelmatigheid, don bij een gezonde de centralisatie het geval zal zijn. Hier door ook kan meer de geest van te zijn een gemeente-instelling, in hot bedrijf varen, en zal de geest vuil harmonische samenwerking met an dere takken van dienst worden be vorderd, die nu duor 't rapport zoo terecht wordt gemist Ons dunkt, do Gemeenteraad, die i deze zaak gelukkig getoond heeft er te zijn, zal niet kunnen nalaten dit fundamenteele vraagstuk ouder de oogen te zien. Het is verreweg do ge wichtigste kant van de zaak. Eerst op deze wijze zal men de volledige conclusies trekken uit de „zaak-Res- eing", en zal de gemeente daarvan heter kunnen worden. Koloniën HET CHINEEZEN-VRAAGSTUK. Men leest in „De West" o. a. Ook de „Suriname" is thans tot de slotsom gekomen, dat het belang van de kolonie eischt, tegen te gaan den vrijwilligen trek van Chineezen naar Suriname. Zij legt daarbij don na druk op kwade praktijkon, uie bij Chineesche handelaars In zwang zijn. Voor ons zijn die praktijkon niet de hoofdzaak. Natuurlijk zijn zij de aan dacht waard, en hebben ook wij niet geschroomd die zijde van het vraag stuk aan te roeren. Maar hoofdzaak blijft voor ons het feit. dat de inheemsche bevolking niet

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6