NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8343 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem»-20 T-a Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Atxmnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 //t Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (£5/50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant oSSzTd^hd,'voir'Hiartein' t :<W7« IJÏSMËÊS&Jl Redaeöe en Administratie: Groote Houtstraat 5J. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarnc 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 6 SEPTEMBER. Brongebouw: Sport tentoonstelling feestterrein „Japan", 11—5 en 711 uur. Groote Kerk: Kerkconcert, 8 uur. Corty Althoff: Standplaats, terrein bij de Jul ion astraat, circusvoorstel ling, 8 uur. SL Bavo, Leidsche vaart: Cursus in de R. K. Geloofs- en zedenleer. 8— 8 1/2. Onderwerp. Algemeen© beschou wingen over den Christus. Stadsnieuws DE HAARLEMSCIIE BEVOLKING. De „Staatscourant" geeft een statis tiek der geboorten en sterfte in Juli 1.1. van de gemeenten met een bevol king van meer dan 20.000 inwoners. Haarlem staat in deze lijst met 116 geboorten. In verband met 't geen onlangs in onze courant werd vermeld over de sterke vermindering der geboorten te Haarlem, wijzen we er op, dat Haar lem in de thans gepubliceerde lijst 't laagst staat, 't Gemiddelde geboorte cijfer aantal geborenen per 1000 in- wonere is over het geheele Rijk 27.44. Haarlem heeft echter slechts een geboortecijfer van 19.84, dus 7.60 beneden het gemiddelde. Het hoogste cijfer heeft Schiedam: 35.13. Het aantal der overledenen bedroeg 69, of wel 9.66 per 1000. Het gemiddel de sterftecijfer over 't geheele Rijk was 10.71, dus 1.05 hooger. Het laagste sterftecijfer had Henge lo 3.49 en het hoogste Maastricht met 28.22. Deze stad is dan ook de eenige, .waarvan vermeld staat, dat de sterf te de geboorten overtrof n.L met 0.31 per duizend. De kindersterfte daar was zeer boog. Er werden 89 kinderen geboren en er stiereven 46 beneden het jaar, dus ruim 50 pet. Wat dit cijfer zeg gen wil, bewijst het cijfer voor de groote bevolkingscentra" Amsterdam en Rotterdam, waar dat percentage ongeveer 9 bedraagt. Het Rijksgemid- •dolde dezer sterfte is nog geen 7 pet., dat voor Haarlem iets minder dan 10 pet. Muziek in den Hout. Het programma van de muziekuit voering door het Ilaarlenisch Mu ziekkorps, op Woensdag 7 September, luidt als volgt 1. Marsch uit het Ballet de Droom des Klokkenluiders, Mann. 2. Ouverture Le Père Gaillard, Re- ber. 3. Wuldmeisters Braut, Suite, 1. Waldleben, 2. Waldmeistere Stand- chen, 3. Waldmeisters Bruutmarsch, 4, 'l'anz auf der Wiese, Eilenberg. A Grande Fantaisie de l'opéra In Juive, Halévy. 5. Ouverture dos Goldene Krcuz, Brull. 6. Ave Maria, Gounod. 7. Walzer a. d. Operette der Graf van Luxemburg, Léhar. 3. Grande Fantaisie de i'opfera Faust, Gounod. Staal water. De drinkhal der Staalwaterbronnen is gisteren en eergisteren door 93 personen bezocht. Benoemd. Tot onderwijzer in den zang aan de Rijksnormaallessen alhier is be noemd de heer L. F. Berckenhoff, onderwijzer aan de Rijkskweekschool. S. D. P. In de ledenvergadering der afd. Haarlem van de S. D. P. werd tot voorzitter gekozen de heer Lapgen- bevg, in de plaats \an den heer De Bruin. Verder werd besloten twee af gevaardigden te zenden naar de kies- rechtbetooging. Door den wind. Zaterdagavond werd door de hevi ge rukwinden het bovengedeelte van liet stalletje van den marktventer Asscher op de Botermarkt afgerukt en een meter of 5 verder met een hevi- §en slag neergesmakt, hetgeen voor on betrokkene vrij veel schade ver oorzaakte. Tot directeur van het on langs opgelichte fanfarekorps „Sytn- phonia", is naar wij vernemen be noemd de heer G. Louwerenburg. HIJ WAS NIET TEGEN HET WILHELMUS. De heer E. ten Broeke, hoofd der le burgerschool te Haarlem, schrijft aan de Tel. „De feiten, bedoeld in het door u uit „De Maasbode" overgenomen be richt, dat u onder het hoofd „Ben manifesteerend schoolhoofd", plaatste hebben zich als volgt toegedragen Ik zat niet tegenover den heer burge meester, maar, naar ik gis, ruim een tiental meters van Z.Ed.A. af, met den rug naar hem toe. Het „Wien Neèriandsch bloed" heb ik staande, het „Wilhelmus" zittend aangehoord. Van het laatste lied heb ik de laatste regels meegezongen, terwijl ik na den zang den heer H. Zwart, die zich on middellijk naast mij bevond, toevoeg de „Wat is dat Wilhelmus toch een mooi lied." Na afloop van de festiviteiten vroeg mij iemand, dien ik niet kende, even bij hem te willen komen. Hij stelde zich aan mij voor als een bestuurslid van „Koninginnedag", kweet zich van zijn taak mij de prijzen ter hand te stellen van de tombola voor onze leerlingen bestemd, en wilde mij toen in het publiek een aanmerking ma ken, omdat ik mogelijk niet had ge daan, wat hij graag wilde. Hoe on aangenaam ook getroffen door het feit, dat iemand meende mij een aan merking te moeten maken, heb ik be doeld bestuurslid zoo beleefd mogelijk te verstaan gegeven, dat ik het daar de plaats niet vond om over de zaak te spreken. Ik geloof, dat eeuig com mentaar verder overbodig is." Ook de heer H. Zwart zendt aan de Tel. een schrijven, waarin hij protes teer! tegen bet door „Tijd" en „Maas bode" verspreide bericht en de mede- deelingen van den heer Ten Broeke bevestigt. Tot zoover bet bericht in de Tele graaf, waarbij bevestigd werd de op merking, door ons in het nummer van Vrijdag gemaakt„de meening was dan ook vrij algemeen, dat het school hoofd niet begrepen had, dat opstaan ook van hem verwacht werd." 't CIRCUS CORTY ALTHOFF. 't Is nog net als vroeger: 'n paar denspel is nóg 'n gebeurtenis-van-be- iang in 't maatschappelijk leven. Dat we als stad zoo gegroeid zijn met tienduizenden, dat we stukjes van Haarlem hebben gelegd tot in de om liggende dorpen, 't heeft heusch de psyche van do bevolking niet veran derd, we stellen nog in dezelfde din gen belang als vroeger en de opbouw van een mircus behoort tot die din gen van voorheen. Nu is het waar, dat wat nu op dit gebied onze aan dacht wekt, belangrijker is dan wat we vroegr te zien kregen. De dagen van Blanus en z'n mede dingers naar de volksgunst der pret- lievenden zijn voorbij. De anderhalve man-en-'n-paardekop hebben plaats gemaakt voor een stal met 'n hon derd paarden en de tent van nu biedt een luxe, waaraan men vroeger niet gedacht zou hebben. Vanmorgen is Corty Althoff in Haarlem gekomen en is thans -bezig de tent op te slaan op een terrein bij de Juliana-van-Stolbergstraat op het voormalig Lakenkoopersgild. De levende have van het circus was er vanochtend nog niet, maar toch er bedrijvigheid genoeg. Want het personeel was dra aan den slag •gen, om uit den chaos van zeil doek, latten, fluweel, koperdraden en wat niet al de keurige, electrisch ver lichte tent te construeeren, die van avond zeker velen herberg zal goven. En met rappe handen wordt er ge werkt Eerst rezen in 't midden twee masten uit den grond, die zullen op hun toppen den nok van 't circus dragfcn. Anderen waren bezig van 't zeildoek den opstand te maken en vast le zetten. Dat vast-zetten gebeur de bijzonder zorgvuldig. Nu, dit mag ook wel, want in deze winderige dagen mag zoon luchtig gebouw wel extra verankerd worden. Een eind verder had men de stal len ul onder den kap. Zoo rijst het circus snel op, zóó gauw, dat alles vanmiddag om vijf uur in gereedheid moest zijn, ten einde vanavond de eerste Haarlem- sche bezoekers te ontvangen. Ven die rsie voorstelling vertellen we mor- m 't een en-ander. Als zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat bij den landbouwer Mc ij land in diens tuin in de Kamperstraat een kersenboom in vollen bloei staat. £sii droevig oogelok. Een vroeger stadgenoot, den heer H. Visser, sedert eenigen tijd in Den Haag gevestigd, trof Zaterdagmid dag in de zweminrichting aan de Mauxitsstraat aldaar een droevig ongeluk. Bij het duiken van den toren kwam de jonge man met zijn hoofd op een anderen zwemmer, den heer H. Kok, terecht, waardoor hij eene ernstige beleediging van de rugge- groat kreeg. in bedenkelijken toestand werd de ongelukkige naar liet Haagsche Gast huis vervoerd, waar Zondag de fami lie uit Haarlem werd ontboden. Eene tragische bijzonderheid is nog deze: Zaterdag juist 9 jaren geleden gin gen de 3 va-lenden H. Visser, H. Kok en Roozen, allen toen in Overveen woonachtig te Zandvoort zwemmen met het noodlottig gevolg, dat één hunner, Roozen, verdronk. Zeer onder den indruk moesten de beide vrienden toen de treurige tij ding naar Overveen overbrengen. En nu Zaterdag juist 9 jaar later gingen de beide vrienden, Visser en Kok, die elkander toevallig in Den Haag ontmoetten, weder met elkaar zwemmen en gebeurde dit noodlottige ongeval. ""t Is wel zeer treurig. Inbraakpogingen. De dader van de poging tot diefstal van flesschen wijn in het Bronge bouw, die door de wakers van den Naohtveiligheidsdienst is aangehou den, vermeld in ons hlaxi van Dins dag 30 Augustus j.L, is genaamd Van H., is pas 16 Jaar en woont te Haarlem. Hij heeft ook bekend de poging tot inbraak te hebben gepleegd in het perceel No. 7 aan het Prinsen bolwerk, dat tijdelijk onbewoond was, alwaar door hem de stopverf van' een ven sterruit was verwijderd, om dan de ruit er uit te nemen en zoo naar bin nen te gaan. Gerucht in de nabijhe'd heeft hem evenwel op de vlucht ge jaagd. Uit de Rechtszaal De extra-zitting, die heden door de strafkamer van de rechtbank gehou den werd, gaf voor den verslaggever al weinig stof tot schrijven. Een groot deel van den tijd waren de deu ren der rechtszaal gesloten, omdat zaakjes betreffende de zeden of de Kinderwetten behandeld werden. Zie hier de oogst. AARDBEIENDIEFSTAL. Een eenvoudig opschriftOm sen- itie te wekken hadden we ook kun nen schrijven „de Prins van Oranje gestolen". De tuinder N. Warmenhoven te Velsen had op „Watervliet" eenigo bedden aardbeien geplant. Op Vrijdag 10 Juli wilde hij met eenige kinderen naar 't land gaan, om de vruchten te plukken, maar... alle aardbeienstrui ken waren geplunderd. Een onaangename ontdekking Vooral, omdat de gestolen aardbeien dien dag nog al een goeden prijs waard waren, zoodat de vermiste 40 mandjes vruchten ongeveer 4 gulden besomden. Warmenhoven was den dag van den diefstal bij twee Velsenaars geko men, die ook aardbeicnland hebben. Hij zag. dat deze menschen zijn aard beien hadden. Dit kon hij volgens zijn zeggen doen, omdat hij in die streek alleen het soort „Prins van Oranje" teelt. De twee VelsenanrB een 36-jarige opperman en een 32-jarige schilder stonden heden terecht; beschuldigd van diefstal. Beide verdachten ontkenden. Ze hebben land liggen naast dat van Warmenhoven en niets anders gedaan daai aardbeien van hun eigen grond geplukt. Ouder onze aardbeien zoo zeien ze zijn ook verschillende soor ten aardbeien, ook „Prins van Oran je" cn „Prinses van Oranje". Warmenhoven uoemde dit onmoge lijk, omdat onder de bij de v erdachten in beslaggenomen aardbe-ien, 14 mandjes, waren alleen van 't soort Prins van Oranje". De veldwachter Ten Brink heeft eenige deskundigen gevraagd, die verklaardeu. dat op het land der ver dachten geen „Prins van Oranje"- aardbeien groeien. De voetsporen, op het land van Warmenhoven gevonden, waren vol gens den veldwachter gelijk aan die gevonden op het land der verwach ten. De schoenen der verdachten pasten ook in de afdruksels. De tuinders S. Burger en Pleging hebben op verzoek van den veldwach ter een onderzoek Ingesteld. Op het land van Warmenhoven zagen ze „Prins van Oranje", maar op dat van de verdachten niet. Beiden zeien evenwel, heden ais deskundigen ge hoord, dat er op hun land toch nog wel „Prins van Oranje" gegroeid kan hebben. Een onderzoek van weken zou noodig geweest zijn, om plantje voor plantje te onderzoeken. De beklaagden gaven nog eenigo tuinders op, die ook zouden kunnen verklaren, dat op hun land „Prins van Oranje" groeide. Op verzoek van 't Openbaar Ministe rie werd de behandeling der zaak ge schorst tot 22 September, om nog eeni ge getuigen te dagvaarden. DIEFSTAL VAN GELD. H. G. v. d. Molen alhier woonde in een logement in de Kleine Houtstraat. Hij had een kastje in gebruik, waar in hij vijf rijksdaalders gelegd had. Later bleek, dat er twee rijksdaalders verdwenen waren. Van dezen diefstal werd een ande re logeergast, zekere v. S., verdacht, die dan ook na onderzoek bekende. Hij had de kast met een anderen sleu tel geopend. Tegen den niet verschenen beklaag de werd door het O. M. drie maanden gevangenisstraf geëischt, met bevel tot gevangenneming. [Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten;. Uit de Omstreken OVERVEEN. We lezen in BL W., ontleend aan het politie-rapport: Maandag nam. werd bij de politie te Overveen aangifte gedaan, dat er Inbraak gepleegd was in de woning van den heer Schlegel, aan den Zijl- weg alhier. De heer S. met familie was eenige dagen afwezig en zou dien dag terug- keeren, van daar, dat de dienstbode, genaamd C. v. d. K. reeds vier jaren bij da familie in betrekking, des mid dags in de woning kwam, om deze in gereedheid te brengen. Volgens haar verklaring stond, toen zij in de wo ning kwam, de achter keukendeur open en zag zij, dat een ruit van het keukenraam verbrijzeld was, hetgeen liaar deed. denken dat er ongewone gasten binnen geweest waren. Zij was daar hevig door ontsteld en liet door in de nabijheid wonende familie de politie waarschuwen. Direct werd naar bedoelde woning gegaan, een onderzoek ingesteld, waarbij wel bleek, dat bedoelde glas ruit stuk was, doch van braak of dief stal geen spoor, maar de dienstbode vermoedde dat een gouden heeren- harloge, dat op een dar slaapkamers in een étui gezeten bad, daaruit ver dwenen was en verder was niet te zeg gen, of er iets vermist werd. De heer S. des avonds teruggekeerd, verzekerde, dat er niets ontvreemd was dan het gouden horloge. Aangezien, de toestand in acht ge nomen zooals die door de politie ter plaatse werd aangetroffen ,net bijna onmogelijk is, dat er gedurende de afwezigheid van de familie S. in braak gepleegd is, staat de politie hier voor een zeer raar geval en is het onderzoek naar den dader of daders en het vermiste horloge nog in vollen gang. BLOEMENDAAL. Met ingang van 16 September wordt de klerk der posterijen en telegrafie 1ste klasse J. N. M. Maijer van hier naar Hilversum verplaatst. AALSMEER. Onze corr. schrijft Nadat door den inspecteur der volksgezondheid een onderzoek is in gesteld naar het verdachte ziektege val, dat zich zoo onverwachts heeft voorgedaan onder de polderwerkers van de spoorwegwerkeu te Aalsmeer, is het gebleken geen cholera te zijn, doch zeer zware dysenterie. De lijder wordt nog steeds in afzon dering gehouden en verpleegd in de ziekenbarak. Zijn toestand is nog hoogst bedenkelijk. IJ MUIDEN. Gemeenteraadsverkiezing. In da Zaterdagavond gehouden ver gadering van de Vrijz. Dem. kiesver- eeniging alhier werd tot candïthuat voor de vacatureL. Uytondaai, gesteld de heer R. de Boer, te IJmuiden, di recteur van de stoomvisscherij Mij. „IJsland" en regeeringsdeskunchgo voor de visscherij. Dat men ditmaal niet is medege- gaan met den coxididaat der Vrijz.- Dem. kiesvereeniging te Santpoort, den heer Limbach, vindt zijn oorzaak in de overweging der vergadering, dat IJmuiden met zijn 8000 zielen te weinig in den Raad vertegenwoordigd is, nl. door één afgevaardigde op de 1600 inwoners, terwijl de afdeeling Santpoort 1 afgevaardigde op de 500 inwoners heeft. Ongeluk. De stoomtrawler Hosenkamp, Y'M 169, Zaterdag naar zee vertrokken is Zondagmorgen terug moetan keeren. Een klap water sloeg de voori uiten van de stuurhut stuk, waardoor de stuurman C. Oldenburg zoo ernstig aan een oog verwond werd, dat do reis onderbroken moest worden. Schip gestrand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te IJmuiden tusschen Zuidpier en strekdam gestrand het Engelsche pleiziervaartuig Gwalia van Londen^ Het zeilschip, een vroegere barge en nog voorzien van 2 zwaarden, was Zaterdag voor stormweer binnen de pieren geankerd. Des avonds werd *t nog gepraaid door een sleepboot, die het aanbood naar binnen te sleepen, waaraan geen gevolg werd gegeven. In den nanacht is het schip bij vlie gend stormweer uit het Noordwesten van de ankers geslagen en tegen de Zuidpier gesmakt.Van de zas opvaren den, vier passagiers en twee man equipage, sprongen vier man op den pier over. Doordat het kluwenhout tegen de pier aanbonkte en afbrak, werd het schip niet tusschen de blokken ver brijzeld, maar in den hoek van de pier boog op het strand gezet. Zon dagmorgen bij laag water kon men om het schip, dat door het schuren langs de blokken nogal geleden heeft, heen loopen. De achtergebleven personen zijn ook behouden van liet schip afgeko men. Men brengt nu ankers uit om te voorkomen, dat het schip met den vloed op de steenen zal slaan. Nader schrijft onze corr.: In den toestand van het gestrande zeiljacht Gwalia is nog geen veran dering gekomen. Het schip zit zoo hoog, dat men zal moeten lichten of een geul graven om het zoo door het zand te trekken. Het ruwe weer maakt de pogingen moeilijker. Den ganschen Zondag was 1 on danks het stormachtig weer druk aan het strand. Binnenland CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING, /an het vijftiende congres voor openbare tzezoudheidsregeling, dat op 23 en 24 Sept. te Leiden wordt gehou den, zijn het programma en de prae- adviezen in druk verschenen Vrijdag 23 Sept. wordt het congres Na verschillende huishoudelijke be zigheden komt aan de orde het rap port der commissie in zake „Hygië nische toestanden aan boord van zee- visschersvaartuigen". Zaterdag 24 Sept. komt aan de orde, des voormiddags„De verontreini ging der openbare wateren." VAN DEN SCHRIK Gisteravond viel op de Lijnbaans- gruchl te Amsterdam een kind uit een raam der derde verdieping. Wonder boven wonder bekwam de kleine geen noemenswaardig letsel. De vader was door het ongeval zóó ontdaan, dat hij in de Lijnbaans gracht sprong. Slechts met moeite slaagde men er in hem weder op het droge te brengen. SPI RITUS-DRINKSTER. Te Barneveld had een vrouw Za terdag zooveel brandspiritus gedron ken, dat do politie zich genoodzaakt zag haar per kar naar het arrestan tenlokaal over te brengen. Bij haar arrestatie was zij nog in het bezit van 1 1/2 flesch spiritus. DE VERMISTE KNAAP TE ZEIST. Naar het Nieuwsbl. v. Ned. meldt, weet do moeder van den vermisten jongen uit Zeist, v. d. Wiel, nu met zekerheid, dat de jongen verblijf houdt bij zijn vader in Amerika. Zij berust nu in het geval. De vader woon de reeds geruime» tijd in Amerika eo kreeg op zijn herbaalde vraag, om '1 kind te hebben, steeds weigerend ant woord. De vader heefi het kind per auto naar Antwerpen vervoerd en iï naar Amerika vertrokken. MERKEN VAN KAAS. Een wetsontwerp is ingediend, hou dende bepaling, dat door den minis ter van landbouw enz. kaasmerken worden vastgesteld, waarvan hel ge bruik uitsluitend wordt toegestaan aan de aangeslotenen bij een kaascon- tróle-station, hetwelk zich onder Rijkstoeeicht heeft gesteld. BRANDEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks drie uur, ontwaakte mej. de wed. Jb. Nanning, te Zaan dijk, en bemerkte, dat haar slaapka mer vol rook stond. Opstaande en* de kamerdeur openende, bespeurde zij, dat de zolder nabij de trap brandde. Zij snelde naar buiten, en riep om hulp. Toen de brandweer eenmaal ter plaatse was, tastte zij met kracht den vuurgloed aan, die door den felle» noordwesten wind, lustig oplaaide. Va» de woning bleef weinig over, doch het aangebouwde perceel eveneens van hout bewoond door mej. M. Louw, kon grootendeels be houden worden. De waterschade was echter belang rijk. De familie Louw vertoefde juist te Amsterdam,' eu kreeg daar Zondag morgen de onaangename tijding te hooren. Mej. Nanning begrijpt zelf niet, hoe zij zich heeft weten te redden. Haar gezicht, handen en nachtgewaad wa ren letterlijk zwart van rook en roet, doch brandwonden had zij niet. Een groot uur voor het uitbreken van den brand was zij wakke rgewor- den, en had een nachtlichtje aange stoken. Hoewel zij zeker meent, dit uitgeblazen te hebben, toen zij weder te bed ging, neemt men toch aan, dat de brand hierdoor ontstond. Verzekering dekt de schade. EEN VERZONNEN VERHAAL. Bij de politie te 's-Gravenhage werd door een 17-jarigen kantoorloopcr aangifte gedaan, dat hij in de Nassau? Dillenburgstraat door een automobiel bijna aangereden zou zijn en dat men hem toen plotseling van achteren aangegrepen en in de auto geduwd zou hebben, waarin eenigo personen gezeten waren, die zijn geld en kwi- tantiën onderzochten, doch hem niets ontnomen zouden hebben. Na ernstige ondervraging door de politie bekende de jongen echter, het geheele verhaal verzonnen te hebben, om interessant te zijn in de oogen van zijn patroon. EEN OUDE TRUC. Bakker Bosnia aan het Zuiderdiop te Groningen, kreeg gedurende de vo rige week eiken dag" bezoek van een rijk en cbic-gekleodc Duitsche dame, die daar zelf haar brood kwam koo- pen. Zij wilde hierin echter niet door de meestal aanwezige dienstboden ge stoord worden Op de een of andere manier wist zij dezen dan uit den win kel te krijgen. Had zij daarop met do verkoopster het lijk alleen, dan vroeg zij dubbeltjes en kwartjes met den beeldenaar van Koningin Wiihelmi- na met opgestoken haar, waar zij een bijzondere voorliefde voor scheen te bezitten. Bij het uitzoeken daarvan, wist zij langzamerhand geld tot een bedrag van 10 gulden te ontvreemden. Reeds in het begin der week werd dan ook geld vermist. Men kreeg ach terdocht, stelde zich verdekt achter een deur op en nu werd de dievegge op heeterdaad betrapt. De winkel werd gesloten, het dienstmeisje haal de de politie en de Duitsche dame werd opgepakt en opgeborgen. OOK EEN STAKING. Het personeel der coöperatieve stoomdorschvereeniging „Termun- ten", te Tennunten [Fr.; legde den arbeid neer, omdat de boeren-aan- deelhouders besloten hadden en dit besluit in toepassing brachten, om niet langer sterkeu drank bij het dor- solien te tappen I DE VOLGENDE ZONSVERDUISTERING. De eerste zonsverduistering, die ons te wachten staat, zal den 28en April 1911 plaats vinden, doch dan slechts zichtbaar zijn van dat deel der aar de, dat voor observatie het onge- schikst is. De linie der kringvormige verduistering begint in liet Zuid-Oos telijk deel van Australië en loopt dan in Nuord-Oostelijker richting, slechts weinige der talrijke eiluden in den stillen Oceaan liggen er in.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1