gegeven als overleden aan azlatische cholera. - De minister van Binnenlandsche Zaken is met den centrale» gezond- hcldsraad, dien hij ter zake hoorde, van meeniing, dat in soortgelijke go- vallen al moge een andere opvat- "ting met de woorden der wet verde digd kunnen worden volgens de bedoeling der wet niet kan worden gez gd, dat in de gemeente, wuar de iaol-jor-inrichting is gelegen, aziati- tische cholera (of c. q. pest) voorkomt in den zin van artikel 24 der Ziekten- wet, en dat dan bekendmakingen, ge lijk nu te Delfzijl zijn geschied, ou- coodig en hoogst ongewenscht zijn. De minister heeft do betrokken Commissarissen der Koningin ver zocht, het bovenstaande ter kennis te willen brengen van de burgemeesters yan de havenplaatsen, met verzoek, zich daarnaar te gedragen. GESTOORDE NACHTRUST. De zoete rust der ingezetenen van Sloten (Fr.) werd 's nachts gestoord op een zoo het scheen bedenkelijke, maar inderdaad vermakelijke wijze. Er was namelijk een stier van oen in de nabijheid wanenden boer van zijn touw losgerukt en door vervaarlijk stierengeluid deed hij den volke kond, dut hij een wandeling door de straten der stad was begonnen. Allereerst klopte bij bij drie vergunningen aan, maar daar het gesloten tijd was, werd de zwartbonte niet toegelaten. Uit wraak daarover tooide hij zijne horens met een damespantalon, als om er nog meer den scltrik in te bren gen. Nu stoven de menschen vooral do dames naar binnen, zeer geagi teerd in dit nachtelijk urn*. Daar ver scheen o, gelukkige redding I een bewoner van Sloten, gewapend met een duchtig werktuig. Daarvoor had de boosdoener respecthij gaf zich vrijwillig gevangen. Uit was de pret. HET VOORVAL TE HILVERSUM. Na het langdurig verhoor, dat de drie verdachten in zake den vermoe de! ij ken moord op de weduwe Mols hebben ondergaan, is door de j'ustitie rechtsingang tegen hen verleend mei bevel tot hun gevangenhouding. Ze zijn gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Het denkbeeld van moord bogint weer veld te winnen. Op aanwijzing is nog een vierde gearresteerd, J. van Sent, die gezegd zou hebben te geloo- ven, een vrouw te hebben vermoord. Ook»door bein zijn halve centen neer gegooid in akkermaalshout aan den Eemnesserweg, waar zij door de jx>- lilie zijn gevonden. Op den dag na de misdaad heeft hij zich uit de voeten gemaakt, doch weid door don recher cheur Molenaar, van Hilversum, te Baam gearresteerd. Hij werkte daar toen in de klompenmakerij van zijn vader. Hij blijft echter alle deelne ming aan de zaak ontkennen. BRANDEN. Zaterdagmiddug ontstond brand door liooibroei in den hooiberg van de boerderij van J. L. v. d. Naaixlt, te Duivendrecht. Aanvankelijk meende men, dat slechts het hooi was aange tast. De brandweer uit Oud-Amstel was spoedig aanwezig en haalde het hooi uiteen, na liet bovendien duch tig bespoten te hebben. Niet zoodra was de brandweer ver trokken, of er brak brand in de boer derij uit. De kapitale hofstede, zoo mede 120 000 pond hooi, werd spoedig een prooi der vlammen. De inboedel is grootendeels gered. Alles was verzekerd. Zaterdagmiddag Is te Zierlkzee een felle brand ontstaan in een drietal stroo-klampen en een hooischelf, ge logen op een afstand van slechts 25 meter van den grooten gashouder der gasfabriek. Daarom werd het ergste gevreesd, maar spoedig was men den brand, tot blussching waar van de geheele brandweer op do been was. in zoover meester, dat het ge vaar geweken was. Te Meersen is Con zware brand uit gebroken, waardoor vier woningen werden vernield. Oorzaak onbekend. De schade is aanzienlijk. To Breskens is afgebrand de land- bouvversschuur met inhoud, alsmede ti paaiden, toebohoorende aan J. I-o- ko. De oorzaak is onbekend. Onder Suawoude is in den nacht ten gevolge van hooibroei afgebrand de groots boerderij van W. Andringa. .Verzekering dekt de schade. TREURIGE TOESTANDEN. Van liet kluizenaarsechtpaar te Oslnguhuizen (Fr.), dat in zeer arme en vuile omgeving leefde, is door toevallig komende familie do man dood te bed gevonden, De vrouw had ©r niets van gemerkt. TREURIG. Schipper S., met zijn vaartuigje in 't Meppelerdiep te Meppel, liggende, vierde deze week, 's avonds met eeui- ge ..vrienden" feest. Worst, kaas, har ringen, en... veel jenever giageu door liet keelgat. Toen de gasten waren vertrokken, ging de schipper slapen; hij is niet meer ontwaakt. Het vele jenevargebruik moet de oorzaak van den dood zijn, zoo schr ft de Tel, EEN KANON OPGEVISCHT. In liet Wantij, onder de gemeente Dordrecht is opgcvischt ecu ijzeren kanon uist de 15de eeuw, een zooge naamde veldslang of lang kanon. Een jaartal of wapenfceeken is op het vrij goed bewaard gebleven stuk niet te ontdekken. Het bestaat uit den eigenlijken loop, die circa 1.60 meter lang en 4 centimeter wijd is, daarach ter een 40 c.M. lange, van boven open vierkante ruimte, waarschijnlijk de kruitpan, en ecu ongeveer 65 c.M. lange lichts tang te zamen éón geheel vormend. Het kanon rust met twee nokken in een beugel, die met een pen in het affuit hoeft gerust. ONGELUKKEN. Tijdens afwezigheid der ouders, die bezig waren te verhuizen, had de 3J- Jarige C. J. Marges, wonende Nadorst straat te Rotterdam, een doosje luci fers weteq. te bemachtigen. Al spoedig waTon zijn kleertjes in brand geraakt. Er was op zijn geschreeuw spoedig hulp aanwezig, doch de kleine had roods zoodanige brandwonden beko men, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Ongeveer 11/2 uur na aan komst aldaar is het kind aan de ba komen brandwonden overleden. EEN AVONTUUR VAN EEN BOERTJE. Een Noord-Hollandsch boertje, Jas per Barendregt geheeten, reed dezer dagen met den trein naar Dordrecht. Een paar statiqps vóór die stad houdt de trein stil en wordt het portier ge opend, terwijl de conducteur roept „Barendrecht, uitstappen 1" Jasper Barendregt stapt uit en blijft op het perron staan, torwijl de trein zich weer in beweging stolt en weg rijdt „Zijn we hier al in Dordrecht?" vraagt hij eindelijk aan een der be ambten. „Dordrecht? Wel neon, daar gaat de trein naar Dordt. Hadt je mee willen gaan?" „Ja zeker, ik heb een kaartje voor Dordrecht" „En waarom ben je er hier dan uit gestapt?" vroeg de beambte. „Wel, omdat de conducteur het portier opende en mij toeriep, dat ik er uit zou guuu ik heet Barendregt en ik heb duidelijk gehoord, dat hij mijn naam riep." De beampte begon hartelijk te la chen, want do conducteur had natuur lijk don naam van het station Baren drecht afgeroepen. Een uur of wat later stoomde Ba rendregt naar Dordrecht en toen hij later in Noord-Holland terugkeerde, vertelde hij zijn avontuur, waarover een zijner kennissen, Klaas Brand, zich zeer vcoolijk maakte. Vol ergernis riep de gefopte uit „Nou, als jij in den trein gezeten hadt en ze hadden gero-epen Klaas Brand, uitstappen, dan had ik wol eens willen zien, wat jij gedaan hadt." (N. C.). ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg der lijst van onderscheidin gen, toegekend ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G- J- Jannink, lid der firma Arnt- aenius en Jannink Co., textiel- en netten-industrie, te Goor H. J. M. Witlox, lid der firing Van Iersol, Witlox er. Co., lederfabrikan ten, to Waalwijk G. Reygers, alge meen secretaris der Neder landsche Banketbakkersvereeniging te Amster dam C. Gips Ir., industrieel, lid dei- Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Dordrecht, wonende te 's-Gra- venhage zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw mr. H. Radier, Oost-Indisch rech terlijk hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk raadsheer in het Hoog- rechtshof van Nederlandsch-Indië nu-. A. Brouwer, advocaat-generaal bij het Hooggerechtshof van Neder- landaoh-Indië mr. dr. M. S. Koster, directeur van onderwijs, eeredlenst. en nijverheid in Nederiandsch-Indili C. van de Velde.' resident van Palem- bangW. J. Rahder, resident der Oostkus.t van Sumatra L. Kreischer, resident van Pasoe- roean; L. J. Lambach, hoofdagent te Batavia van de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij; mr. H. 's Jacob, chef van de firma Rcynst en Vinju, voorzitter van de Kamer van koop handel to Batavia; Ph. Th. L, Grinwis Plaat, gepensionneerd hoofdinge nieur der 1ste klasse bij den walen staat en 's lands burgerlijke werken in Nederlandsch-Indië; G. C. E. van Daalen, luitenant-generaal, comman dant van het leger en chef van het departement van oorlog in Neder landsch-Indië; dr, H. Groothoff, ge pensionneerd kolonel van den militai ren geneeskundigen dienst in Neder landsch-Indië, gewezen souschef bij 't hoofdbureau van dien dienst; tot broeder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: Mas ardjo, dok ter djawa te Soengeiliat (Ranka); Os car Elius, dokter djawa te Muntok (Banka); J. Ch. Sibbald, tijdelijk eer ste klerk op het bureau van den eerstaanwezend waterstaatsamble- naar in de residentie Batavia» Tot comiuundeur in de orde van Oranje-NassauH. J. Hoogeveen, oud- voorzitter der commissie van voor lichting, bedoeld in art. 17 der ordon nantie op de inkomstenbelasting in Nederhuidsch-Indië. Bevorderd zijn tot officier in de or de van Oranje-Nassau: A. H. Rus man, secretaris van het gouverne ment van Nederlandsch-Indië; Ch. F. de Rochemont, luitenant-kolonel der genie, chef van de exploitatie van de Atjeh-tram, met verlof in Nederland; benoemd zijn tot officier in de or de van Oranje-Nassau: E. A. E. Kals- hoven, secretaris van het departe ment van onderwijs, eeredienst en nijverheid, te Batavia; J. Polak, tijde lijk administrateur bij het departe ment van binnenlandsch bestuur te Batavia. F. P. Sollewijn Gelpke, inspecteur voor de landelijke inkomsten en ver plichte diensten in Nederlandsch- Indië, met verlof in Nederland; B. ten Bruggencate. tijdelijk inspec teur van de belastingen bij het depar tement van financiën te Batavia Th. Hillen, gewezen chef der exploi tatie van de Serajoedal-Stoomtram- maatschappij P. A. van de Stadt, generaal-agent te Tandjong Pandau van de Billiton-inaatschuppij voor Singapore en China, oud-ambtenaar voor Chincesche zakenE. A. van Ar- cken, iugeuieur der 1ste klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch- Indië Assoelthan Ibnoessoelthan Al- mahfoodl Bifadlilahil Malikii Wahab Siradjoelmoelki Amiroedini Wahoe- wa Patra Mohamad Oesman Sjah, sultan van Batjan (residentie Terna- te) Janv di Pertoean Hadji Moham mad Sjah, radja ïjan Koealoen en Leidoeiig (residentie Oostkust van Sumatra) H. J. Waleson, Oost-Indisch ambte naar met verlof, laatstelijk voorzitter van den gemeenteraad en ussistent- resident van do politie te Soerabaja mr. Ch. Ph. du Cloux, officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaja W. G. van W'otlum, waarnemend in specteur van de opiumregie in Neder- landsch-Indiü dr. F. Wijdenes Spaans, oudstannwezend stadsgenees heer te Soerabaja. ONDERSCHEIDING. Prof. mr. J. Simon van der Aa, hoogleeraar aan de Groningsehe uni versiteit, is uitgenoodïgd een der vier openbare lezingen te houden, die lei- gelegenheid van het internationaal penitentiair congres te Washington zullen plaats hebben. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Om den zilveren voetbal. Zoo is dan het nieuwe voetbalsei zoen met do reeks wedstrijden, die Je eerste ronde van den strijd om den zilveren voetbal vormen, ingewijd Het moet gezegd worden, dat die in wijding onder niet al te fraai weer plaats had. Wol blonk zoo nu en dan, soms zelfs wel eens meer dan een uur achtereen, con gul-stralend zonnetje, maar dan weer ondergingen spelers en publiek al dc onaangenaamheden van een plotse regenbui, die veel op een douche geleek. Dat mindcr-ge- schikte weer was ook waarschijnlijk wel ooi-zaak, dat niet al te veel be langstellenden zicli de lange wande ling naar het Spar'a-terrein getroost hadden, dat dan ook maai' heel wei nig beschutting voor het regenwater biedt. Open ligt het, heel anders dan het veld van onze blauw-witte staxlgenooten aan de S pan j aar dal aan totaal onbeschut, en, behalve in de tribune, is men nergens veilig, noch voor den regen, noch voor den wind. Die wind was inderdaad al zeer hin derlijk. Fel blies hij uit het Noord- Oosten, en de vlaggen, waarmee het terrein afgezet was, en die een vroo- lljk, feestelijk aanzien aan het geheel gaven jammer dat er voor geen muziek gezorgd was trokken soms zoo, dat de stokken, waaraan ze be vestigd waren, ervan dóórbogen. Het terrein zelve was uitstekend in orde, gelijk en effen als een biljartla ken, maar ook zóó glad. dat de cene na den anderen voetballer in soms- minder-zaohte aanraking met den bodem kwam. Even over tienen vingen de tAvee eerste elftallen den strijd aan, onder leiding van scheidsrechter H. A. Mee- rura Terwogt V. O. C.QUICK II. Dat zou een zeer interessante strijd worden, zou men zoo oppervlakkig denken. V. O. C., de pas-gepromo veerde eerste-klasser, en Quick II, de kampioen van de reserve eerste klas se. Maar het viel togen. Het bleek, dat de rood-zwart-gestreepte Rotterdam mers den Hagenaars weit liber ie g o n waren. Geholpen door den stevigen wind, ging het eerste klasse kwintet er flink op lós en na 10 minuten doelpuntte C. IJörburger. Al ge me ene bewonde ring oogstte zijn broeder, de inter nationaal, die zich weer als een waar slangenmensch gedroeg, en meer dan een Hanenburger tot wanhoop bracht. Met een 10 stand werd van doel verwisseld, maar wie dacht, dat Quick na half time zou ophalen, had m ingerekend. Niettegenstaande de Maasstedena- ren den wind nu tegen hadden, ble ven zij overwegend sterker, en na men het spel geheel in handen. Wel dra doelpuntten dan ook, elk op zijn beurt, de gebroeders Van der Sluys, aldus den stand tot 30 opvoerend. V. O. C. maakte een uitstekend li- guur. Van 111/2—12 3/4 werd de volgende wedstrijd gespeeld. HAARLEM I—N. O. A. D. Onze Schoterwegsche roodbroeken brachten een eenigszins twijfelachtige combinatie in iiet veld, deze Utermark, S. Veen, De Wolff, A. Haak, I-Ieoley, De Koek, Jan Bakker, Bouwmeester, Heem, Jur Haak, Philips. Een achterhoede en middenlinie dus, die solide genoeg waren, maar eon voorhoede, die, ja, missciiien wel kon meevallen, maar waarvan 't veel waarschijnlijker was, dat zij heel weinig zou presteeren. En dit laatste was het geval. Na een 20 minuten heem-en-weer-getrap, waarbij de zwarte Bredanaars, die een gelen adelaar op de horst dragen, toonen, dat zij zeer wel tegen de eerste-klas- sers zijn opgewassen, slagen de blauw-hemden er in, goed geholpen door den wind, oen goal te fabricee- ren. Dit puntje kwam, na een alge- meonen aanval, van den voet van Heem. Dan hebben de Spaarne-st ©delingen den smaalt te pakken en vijf minuten later is 't 2—0, ditmaal door toedoen van Jur Haak. Met dezen stond wordt gedraaid, en nog niet lang heeft Groothoff het signaal van herbeginnen gegeven, of de Noord-Brabunters hebben Jules verschalkt, an don stand op 21 ge bracht. Het schot was voor Utermark niet te houden. Dan, op het laatst, komt er wat meer vuur in de strijdende partijen, maar het lukt geen van beide meer te doelpunten. Nadat het Haarlem-doel nog een zeer benauwd oogenblikje, door een plotselinge onzekerheid van Jules, doorstaan heeft, wordt het einde aan gekondigd. Bij Haarlem waren de besien De Wolff en De Koek. Heem heeft nog meer oefening noodig. Utermark kreeg weinig te doen. De nood-broeken zijn er dus in ge slaagd, zich in do tweede ronde te plaatsen. Dat zij nu ook verder ko men Nauwelijks was deze wedstrijd ge ëindigd, of een geweldige stortbui doorweekte het lijntjes-publiek. Maar het duurde niet lang, en toen kwam de match KAMPONG—BEERSCHOT F. C. Een internationale 1 Wel geen Hol- 1 lmd-België, maar toch een surrogaat er van. en een zeer belangwekkend. De witte Utrechtenaren, die bijna Oostelijke eerste klussers geworden waren, en de paars-gejersey-de Ant werpeuaren, voorspelden oen mooi uurtje. Nu, dat was het ook wel, maar de Belgen gaven toch heel wat meer dan de Hollanders to genieten. Kampong won den toss en koos natuurlijk het briesje mee, maar Beerschot geeft geen kamp, neemt zelfs op een zeker moment het spel in handen, en na niet te langen tijd was het 10 voor Zuid-Nederland. Een onhoudbaar hoekschot riep dit eerste punt in T leven. Maar dan gaan de Stichtenaren zich geven. Do witten forceeren cor ner op corner, en in doze periode zijn zij werkelijk veel sterker. 1(1 aar het Beerschot-doel schijnt bctooverd, en koepor, polen en wind weten, samen werkend, het leder er huiten ie hou den. Na rust worden do Belgen over weldigend. Binnen oonige minuten is het 2— en 3-0 Dan doet Utrecht een uitval, schiet, en het is 31. Zoo schijnt de stand te blijven, maar Beerschot weet hom, even vóór scheidsrechter Tromp's fluitje het einde aankondigde, op 41 te bren gen. Kam pong's achterhoede was niet vee). Alleen Ketlitz blonk uit. VELOCITAS— QUICK I. Dit was de meest komische match van alle. Want de uitslag was zóó verrassend, als niemand ook zelfs maar had durven droomen. Dc cadetten hebben met niet min der dan 10—0 verloren Te hunner verontschuldiging moet aangevoerd worden, dat zij vóór half time slechts met 9 man speelden, en er na mei 10. Maar vergeteh moet niet worden, dat de Ho.ncnburgers in de tweede perio de ook met hun tienen waren, wind tegen luidden, en juist in dien tijd zes doelpunten maakten. Die ecno man, die bij Quick uitviel, was Edu Snot.hlage. Het was jammer, het was bijzonder jammer. Het vorig jaar kon hij bijna het gansche seizoen wegens een knie-ongeval niet spelen, en nu. nu hij nog eerst 25 minuien in 't veld was, kwetste hij in ©en aanval dit lichaamsdeel wederom en moest gaan. Jammer zou 't zijn, vooral ook voor internationale matches, als wij Sneth- lage voor goed moesten missen. Van den wedstrijd zelf is maar heel weinig tc zeggen. De Hanenburgers waren overwegend en v. Staveren, de Vel oei tos-keeper, kon niets tegen do juist gerichte scholen der blauw-wit te» beginnen. Voor half time, mot wind mee, maakte Quick 4 goals en later nog 6, zoodat de eindstand 10—0 is. De besten waren Quick Ol- ten en Welcker, en, voor hij uitviel, Sne tillage. Over «ie cadetten zullen we ditmaal maar geen oordeel vellen. De oude Van IlasseJt evenwel, die ook weer eens de Breda-kleuren had aangetrok ken, oogstte dikwijls een applaus. Scheidsrechter Groothoff voldeed, als steeds, uitstekend. Do laatste wedstrijd, van 45 uur, was SPARTA—H. F. C. H. F. C. bracht de volgende combi natie in het veld Van de Weerd, Mooy, La Bastide, De Klercq, v. Spengler, Le Sueur, v. Laar, Boissevain, Laan, Franc ken, Reydon. Een combinatie dus, die vertrouwen wekte. Maar weldra bleek, dat olie goede verwachtingen deerlijk door do blauw-wittcn zouden beschaamd wor den. Want tegen Sparta, dat woest speelde, en bovendien door 'n loeiend publiek aangevuurd werd, was niets te beginnen. In den aanvang ging do strijd nog wat gelijk op, maar na 20 minuten was het toch 1—0. En toen één scliaap over den dam was. volg den er meer. Mannus Frnacken, die nu en dan aardig met Reydon sa menspeelde, werd zpó bewaakt, dat hij bijna niets kon uitvoeren. Nadat de Rotterdammers uit een corner No. 2 hadden geforceerd, kon digde scheidsrechter Willing de rust Na de rust weet Ruffelse dadelijk voor No. 3 te zorgen, en binnen een kwartier is do stand, voornamelijk door toedoen van genoemden Spar taan, op 6—0 gebracht, Dat wordt H. F. C. to bar. Een snelle uitval volgt, Reydon centert naar Mannus Franc-ken, deze zet voor en Van Laar zet onhoudbaar in. Dadelijk daarop is het tijd. Bij H. F. C. waren het best I>e Klercq, Mannus Francken, en Rey don, terwijl ook Le Sueur goede ©ogenblikken had. De doelman redde dikwijls fraai. Deze eerste ronde is aardig en ge animeerd geweest. Alles wijst er op, dat de tweede dat in verhoogde mate zijn zal. H. F. C. Zaterdae 1.1. had de jaarlijksche algemeene vergadering der H. F. C. plaats. Het bestuur werd als volgt ge kozen J. Swens, voorzitter, M. Loos- jes, vice-voorzitter, J. de Breuk Lzn., penningmeester, R. Remmelts, le-se- cretaris, J. Thüne, 2e-socretaris, en E. Holdert, commissaris. De rekening sloot met een batig saldo van pl. min. 650 gulden, dat gebruikt wordt voor schulddelging. Besloten werd met het le elftal in de eerste klasse N. V. B., en met liet 2e elftal In de reserve eerste klasse van denzelfden bond uit te komen. Ook werd besloten liet tweede elftul in te sckriiven voor den Holdert-beker Ais leden van het kiescollege wer den benoemd G. L. v. Lennep, A. v. Spengler, H. le Sueur, E. Holdert, H. E. Boissevain, Kimmijser. C. Sand- berg, H. J. v. d. Weerd. Als aanvoer der van bet le elftal werd H. J. M. Francken gekozen, dio do benoe ming aanvaard heeft. VAN MAASDDKS PLANNEN. Van Maasdijk zou geen vlieger ge bleven zijn. Hij had zijn verloofde, die reeds van den beginne af sterk haar tegenzin er over had uitgespro ken, dat haar toekomstige echtgenoot zich aan de levensgevaarlijke vliege rij ging wijden, moeten beloven, dat hij na het nakomen van de nog lou- pende contracten de vliegerij vaarwel zou zeggen. Reeds was een betrekking toegezegdhij zou mede-directeur worden van een nuitenlandsciio auto- mobielenfabriek, waaraan tevens een afdeeling vllegtuigen-fabrlcago zou worden verbonden, zoo schrijft 't N. v. F.l. Pers-Overzicht AAN WIE DE SCHULD? De Beukelaar ft orgaan van Mr. dr. Van Laarj had de vraag gesteld, of do eisch van 40 millioeu guldcu voor verbetering dor Kustverdediging, in verband stond met de buitenlanclsclie pressie. ,,De Nederlander" schreef daarop o.a.: „Dit is liet wat ons ergert. Wij inee- ncn, diat inzonderheid waar hot onze verhoudingen tot het buitenland aan gaat, onzo pers nooit te voorzichtig kan zijn en geen praatjes ill do we reld moet brongen, zonder zich van de waarheid te hebben verzekerd." Daarop antwoordt de Beukelaar nu: „Deze uitlating nu van „De Neder lander" is hoogst merkwaardig. Voor-! eerst moet zij echter in zooverre ver beterd, dat wij niet 2ijn uitgegaan van de onderstelling, dat wij leven onder de pressie vuil Duitsclie orders. Wij hebben onkel geschreven, dat men in onderscheiden kringen schijnt te mee- nen, diat er in tegenspraak met de ver klaringen van den minister van bui- teulandsche zaken wel degelijk iets is voorgevallen, dat voor ons land van gevaarlijken aard was. En schreven wij voorts: „Mocht men nu hierin niet mistasten, dan heeft de minister van buitenlandsche zaken door heel zijn optreden ons volk een rad voor de oogen gedraaid. Zulk een minister verdient dan niet meer het vertrou wen van hot volk en de volksvertegen woordiging." „„Derhalve zijn d)e verwijten van! „De Nederlander" aan een verkeerd adres gericht. Niet ,,De Beukelaar", maar dr. Kuyper en „De Standaard" luidden door hour scherpe afkeuring moeten worden getroffen. Dr. Kuyper weet als minister-president uit dien tijd, zeker wel het beste wat er in de jaren 1903 en 1904 is voorgevallen. En hij heeft met geen enkel woord de meaning van den hear Van Hoeckeren gelogenstraft, dat er in dien tijd voor Nederland bedenkelijke maatregelen zijn genomen, dat wij in gevaar heb ben verkeerd. Integendeel, in „De Standaard" verscheen een driestar, waarin uitdrukkelijk werd gezegd, dat er in 1904 wel degelijk iets is ge schied, de heer Van Heeckeren had geenszins de geheele zaak maar uit zijn duim gezogen, maar dit alles droeg een geheim karakter en moest dit blijven behouden. Op het hoofd punt van zijn beweren, dat er name lijk voor Nederland gevaar zou heb ben gedreigd, dat er vrees voor vreemde inmenging, zou zijn geweest, werd de heer Van Heeckeren feitelijk door „De Standaard" gesteund. De heer Van Heeckeren had zich alleen schuldig gemaakt aan schending van geheim. „De fantastische voorstellingen van den heer Van Heeckeren, zooais „De Nederlander" schrijft, zijn dus door d.r. Kuyper in „De Standaard" feite lijk op het hoofdpunt als juist bestem peld. En dus aan dr. Kuyper de schuld, zoo er zijn, die meenen, dat „Minister Van Swinderen in do Eer ste Kamer den volke wat heeft voor gelogen". Aan dr. Kuyper en „De Standaard" de schuld zoo „al die losse praatjes en onbewezen onderstel lingen hun weg in de buitenlandsche pers vinden." En daarnaast ook de 6chuld aan den hear Hovy, het lid van de Eerste Kamer. De heer Hovy toch wenschte in de vergadering van 1 Ju li 1910 te verklaren, dat hij na on derzoek de heer Van Heeckeren gaf aan enkele Kamerleden inzage zijner bescheiden de overtuiging had ge kregen „dat do bewering van den heer Van Heeckeren nopens den ernst der gebeurtenissen die in 1909 hebben plaats gehad, juist is." De diplomatieke beweringen van den heer Van Heeckeren zijn dus op het hoofdpunt door dr. Kuyper gestaafd, en uitdrukkelijk door den heer Hovy, na inzage van bescheiden, voor juist erkend. Wil dus nu „De Nederlander" deze beweringen niets dan diploma tieke fantasieën noemen, dan richte zij zich èn tegen da-. Kuyper èn tegen den heer Hovy. En dit blad hebbe dan den moed tegen deze heeren haar scherpe pijlen af te schieten en niet tegen ons." 11ET ONTWERP OMTRENT DE KUSTVERDEDIGING. „Het Vaderland" schrijft Er kan ternauwernood misverstand heerschen over de vraag, tegen wien onzer naburen het wetsontwerp tot instelling van een fonds van 40 mil- lioen voor de kustverdediging ons be doelt te wapenen. Het zou struisvo gelpolitiek wezen, zich in dit opzicht van den donnne te houden. Versterkingen van onze kust zijn nu eenmaal bestemd ons een vijand van het lijf te houden, die uit zee, en niet een, die over land komt. En aange zien de oorlogsvraag zich voor ons verbindt aan een botsing tus.schen Engeland en Duitschland, ligt hei voor de hand, dut Engeland bedoeld is. Aan de mogelijkheid, dat Duitsch land, met zijn sterke garnizoenen langs onze Oostkust, van waaruit het binnen enkele uren na de oorlogsver klaring ons land met zijn troepen kun overstioomen, de voorkeur zou geven aan een aanvul van de zeezij de, waarvoor het, behalve het door staan van dc kwade kansen eener zee reis, nog bovendien eerst de Engel- sche vloot zou hebben te verslaan. aan zulk een mogelijkheid behoeft niet gedacht le worden. Het „credo quia absurdum" is bij een zoo nuclite. re quaestie als het bepalen van toe passing. Ook indien men de waarschijnlijk heid van bet bestaan van den veelbe sproken brief van Keizer Wilhelm ge heel builen beschouwing laat (iets, waartoe wij voor bot oogcublik gaar ne geneigd zijn, omdat deze quaestie Cr zoozeer op berekend is, de harts tochten in ons goede landje gaande te makcuj. dan nog blijkt uil Tiet op werpen van die vraag op zichzelf reeds, dat ook ons volk het aldus ge voelt. Een dergelijk dreigement toch is slechts aannemelijk, indien men het ingegeven denkt door al of niet gegronde vrees van Duitschland voor een coup de main van Engeland tegen onze kust. Do Noordzee>-«ntonte, waarvan wij het goede ofschoon men in dit op zicht niet overdrijven moet geens zins over liet hoofd wenschen te zien, heeft, hoewel zij er op berekend was, gerustheid te geven, er feitelijk slechts toe medegewerkt om het denkbeeld eener Engclsche invasie meer op den voorgrond te brengen. Immers de mogelijkheid van een Enge 1 seh-DuitSchen oorlog is voortdu rend schering en inslag geweest van de debatten en de gbddchtenwisseling in do pers over, na en naar aanlei ding van dat verdrag. Alles wal daarover gedacht en ge sproken is, im ons opgediend met sau ce A la guerre Anglo-Allemande. Nim mer is die quaestie zóózeer aan de orde ccweest als na het aangaan van die overeenkomst. De inhoud van het verdrag gat daartoe alle aanleiding. Het is langen tijd een puzzle geweest, naar welks oplossing Kamerleden en publicisten om strijd zochten. En slechts bij stuk jes en beetjes is men achter den wa ren aard van die overeenkomst kun nen geraken. „Het Vctd." brengt nog eens enkele brokstukken uit de beraadslagingen over do Noordzee-entonte in herinne ring, en besluit dan aldus Uit dit alles blijkt, voor zoover het nog niet duidelijk genoeg was dat Duitschland er belang bij heeft onze kusten versterkt te zien, en onze Oostgrenzen open te houden. Uit gegronde vrees voor een inval van Engeland Of uit dc zeer verklaarbare neiging om zoo mogelijk te bewerken, dat ons stelsel van verdediging, tot nu toe, om in de taal der militaire manoeuvres le spreken, in hoofdzaak gericht te gen „een uit het Oosten binneudrin- goiiden vijand", meer dan tot dusverro het front zal keeren tegen een even tueel uit het Westeu komenden be lager Deze vragen mogen wij beide beant woord achten, indien wij het antwoord geven op de vraag, of er inderdaad gegronde reden bestaat om te vreezen, dat Engeland, ingeval van een oorlog met Duitschland, zijn tegenstander zal trachten aan te tasten via Neder land. ONBESTELBARE POSTSTUKKEN. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten over de tweede helft van Augustus 1910 Binnenland. Brieven M. de Lange. Alkmaar, I. R. Cot, P. J. G. van Dijck, Tramweg Mij., Amsterdam, Jac. Wogeuoar, Broek op Langeiidijk, J. W. Keemink, Groenlo mej. D. de Graaff, mej. Van Haaaen, mej. T. Kattenberg, mej. S. v. d. Mye, mej. Marie Mes, mej. E. Muller, mej. Greta Smit, Haarlem; A. Vermist, Haarlemmermeer Jb. Har ten, Helder, Van dor Velden, Hoorn, M. van der Linden, Leeuwarden, fir ma Ba.rré 13runen Co., Nijmegen, H. Bedford Lister, T. Brinkman, wed. Meyer, Rotterdam, inej. A. van Ekel, Rozendaul, Heine. Zaandam, Zuster M. Postma Zaandam. Briefkaarten Beers, mej. E. v. Erven, B. de Jong, Wed. E. Leek Droog, Meeuwis, Jon- gej. A. Nieuwehuizen, J. de Rooy, Wed. W. de Vos, Mej. uit Haarlem, Amsterdam, Bluzer, Bentveld, G. Jan sen. Dordrecht, J. A. Beerens Eindho ven', J. Jernezon, Jongej. L. Junge, P. Junge, Kuipers, P. Moerkerk, F. Mulder, N. N., den Haag, A. Bergs- ma, Groningen, Jos. Jonkergouw, Mej. J. Knop, Borland, Dys, Mej. M. Loos, Mej. L. Post, Haarlem, Mej. A. de Boer, Hilversum, Jongej. T. v. Del- den, Koog a. d. Zaan, Mevr. A. Bien- fait," Meerwijk, O. Sopjes, Oostzaan, C. van Res, P. Stokman, A. W inter, Rotterdam, Mej. A. v. Beek, Utrecht, N. v. Koningsbrugge, Zaandam, 6 briefkaarten zonder adres, 137 druk werken. Brieven. Buitenland H. Ruth, Arnsberg. P. D. Santel- hauw, Boekarest, Mme. F. J. Ozin- ga, Brussel; Frau Koster Dyserinck, Dresden t, E. Roes, Grand Rapids, S. Punt?, drie stuks. Briefkaarten. Miss E. Joslyn, Miss Pfeifke, Ber lijn, G. Kraayer, Brunsbuttel, Mme. de Koervel, jongej. S. Steenstra, Brus eel; J. Leidel, Chicago; Clemens Schulte, Coblenz, Joh. Farley Dun dee; J. de Lyner, Gent, Belg., Mrs. Porter, llford, Essen; de Jong, Inter laken; mej. I-I. v. Egmond, Königs- winter; Miss Pegge Lorvo, Mej. W. Smit, Londen; mej. A. v. d. Schoot, Münchc», E. Roes, Ontario; John Shinger, San Francisco; Mrs. G. Kco tes, South Ealing; James Fitz, Luald. Yankees, Ny., mevr. Janssen? J. ten Zijthoff cn 15 drukwerken. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Kawi, thuisreis, vertrok 2 Sept, van Perim. Het sl. Madan, thuisreis vertrok 2 Sept. van Aden. Het st. Ternale arriv. 3 Sept. von Rotterdam te Batavia. Het st. Amstellond, uitreis, arriv. 2 Sept. te Santos. Het st. Holtandia vertrok 3 Sept. des nachts van Southampton naar Amsterdam. Het st. Rijndam vertrok 3 Sept. van Rotterdam naar Newyork.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6