HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD» DINSDAG 6 SEPTEMBER 1910 OM ONS HEEN No. 1199. Over de Gemeentebegrootlng. De gemeeutebegrooting voor 1911 lijkt, om oen afgezaagde uitdrukking te gebruiken, als twee druppclon wa ter op haar voorgangster. Natuurlijk zijn hier en daar de cijfers wat gewij zigd, hooger of lager gewordcu, maar principieele veranderingen, nieuwig heden treffen we er niet in aan. Ook niet een, die we nu al /aren lang met leedwezen missen, een som namelijk om daarvoor geschikte gronden tot openbaar speelterrein in to richten. Ik boop, dat dit punt in de afdeelingen ter sprake zal komen en dat*eenige leden het dagelijksch bestuur zullen uitnoodigen, binnen due maanden met een voorstel te ko men. Het moge waar wezen, dut deze zaak moeilijk is, niet minder vast staat, dat lastig© dingen met uitstel len niet worden opgelost, integendeel bezwaarlijker worden naarmate ze langer worden verschoven. Wie met ernst openbare speelterreinen wil. dient spoed te maken. Nog maar en kele jaren eu het tegenwoordig Haar lem bezit geen enkel groot terrein Een van de belangrijkste mededee- lingen, die we in de toelichting van B. en W. op de ontwerp-begrooting vinden, is wel deze, dat van dit Col- ltge een voorstel tot invoering van de verplichte aangifte voor de plaatselij ke, directe belasting niet te verwach ten is. Niet lang geleden is door Mr. Thiel op de weuschelijkheid van de invoering daarvan gezinspeeld, waar schijnlijk mogen we de opmerking van en W. als een antwoord daar op beschouwen. Het zou mij niet verwonderen, wan- opdragen, dan dient de Raad den be lastingschuldige tot eigen opgaaf te verplichten. Er zal ook daarna nog genoeg voor den controleur te doen overblijven, 'ten opzichte van menig- eon, die zich buiten staat acht zelf het bedrag van zijn inkomen uit te cïjfe- eu van anderen, die natuurlijk per abuis aan bet jokken zijn gc- eest. Is eenmaal de maatregel enkele ja ren in zwang geweest, dan zal ieder een, ook die er zich aanvankelijk te gen verzette, de nuttigheid daarvan inzien en erkennen. Hij zal er .toe mee werken, dat de waarheid in het moeilijke vraagstuk van de hoegroot heid van liet belastbaar inkomen, zoo dicht mogelijk wordt genaderd en het percentage zooveel mogelijk daalt. In het gemeentebelang, derhalve in ons aller persoonlijk belang. Is het veel beter, dat het belastbaar inkomen hoog en het percentage dus laag dan omgekeerd. Ik hoop dus wel, dat enkele leden van den Raad aan dit College gele- genhed geven, om zich over deze quaeslie uit te spreken. De begrooting bevat nog eenige on dergeschikte punten, waarop de aan dacht mag worden gevestigd. Dat de ontvangsten van de geineentereini- giug lager worden geraamd, mag te betreuren zijn, maar is niet van groo- te beteekenis. Aardiger is het staatje van den op brengst van te vellen boomen. Het wijst in 1904, 1905, 1900 en 1907, in ronde cijfers resp. ƒ2400, 4000, 5000 en 4350 aan. „Ha, die boomenhakke- rij roept iemand die dit leest, al licht vol woede uit. Hem wordt ver zocht oen oogenblik te wachten. Die ,ier jaren waren de periode van de Middelbare School voor meisjes. Hoe noodig dat is moge blijken uit dit nuchtere, maar veelzeggende feit, dat teekenen en gymnastiek ter zijde gelaten het salaris van de twee leeraressen die do meeste dienstjaren hebben aan de meisjesschool, nog 100 beneden de jaarwedde blijft van de jongste leeraren aan den 5-ja- rigen cursus. Toen ik over het Museum voor Schilderijen de toelichting las, heb ik toch even geglimlacht over de navol gende plechtige volzinnen Met het oog op de verplaatsing van het Museum verdient het aan beveling, de vacature van opzich ter over het Museum nog te doen voortduren. De mogelijkheid toch is niet uitgesloten, dat bij die ver plaatsing eeue andere regeling meer aanbevelenswaard zal blij ken. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten Zoo'n term, nadat een in structie voor een directeur is goedge keurd en de Raad zelfs al een (weder ingetrokken) voordracht voor direc teur achter den rug heeft. Wel werkt het Museum in den laat- sten tijd op onze lachspieren J. C. P. Circus Corty Althoff. Het circus Corty Althoff komt om de twee jaar regelmatig te Haarlem en wo kunnen ons bijna niet voorstel len, dat het al weer twee jaar gele den is, sedert liet den laatsteu keer onze gemeente bezocht. Twee jaar is niet lang, maar we zien dit circus al tijd graag terug, oindat het altijd met reorganisatie van den Hout, waarbij nieuwe nummers komt en er overi- i,.,,.Hnii', „O 'gans keurig uitziet. Als nieuwigheden vee! boouieo zijn (mueslen woroan) ge ten1 moclc„ wotdcn gmoem4 veld. Maar onmiddellijk daarna, in c|e bijzondere overvloedige elcclrischo daalde de hout-opbrengst tot verlichting en liet cocustapijt, dat neer m de ufdeeling dit punt vooral i j löü^ iu ltW9 zelfs lot 925 Cn voor J den^kring^w aanleiding gaf tot ampele beschou- J jgjj wordt dan ook niet meer dan "°vtm 1 Velen zien in de verplichte j f op dezen post geraamd. aangifte een machtig hulpmiddel tot I ^Vat ik daarmee zeggen wil Al- het verkrijgen van juiste gegevens, j leen de gemiddelde houthak Zooals de toestand nu ls, dat name- voistrekt niet buitensporig is en de lijk B. en W. den aanslag voor ieder j betichting, die der afdeeling Hout en opmaken, zal een belastingschuldige plantsoenen wordt aangewreven van veel eerder er in berusten, dat hij te rn(.t plezier en te veel te hakken, der- getaxeerd is, dan dat hij er toe komen zal, zelf een te laag cijfer op te geven. Deze stelling is, meen ik, niet voor tegenspraak vatbaar. Mis schien is zij het juist, die B. en W. aanleiding tot hun afwijzende hou ding gaf. Plezierig zullen vele belas tingbetalers die verplichte aangifte niet vindon. Bleef het door B. halve onverdiend. Wat B. en W. in de naaste toe komst van ons middelbaar onderwijs verwachten, blijkt duidelijk uit de ramingen van de schoolgelden. oor den 5-jarigeu cursus wordt f 2oüü0 Uitgetrokken, hoewel do opbrengst in 1909 33.397.50 is geweest; voor den aangenomen bedrag beneden de wer- j3-jarigeu cursus met 2-jarige handels- kelijkheid. menigeen wist zich te j school ƒ15000, ofschoon de opbrengst paaien met de overweging: „als ze j 8.287.50 was. Inderdaad geloof ik, dat niet meer van mij willen hebben, is i de bloei, dien B. en W. derhalve het mij goed." Wordt straks recht-1 klaarblijkelijk voor deze laatste in- •streeks gevraagd „geef ons uw inko- richtingen verwachten, niet achter- men op", dan heeft de belastingschul- wege blijven zal. wanneer de zuinig- dige lijnrecht met zijn geweten torna-heid de wijsheid niet gaat bedriegen, ken en helpt geen paaien meer. Dejviét andere woorden wanneer een opgaaf zal waar of onwaar zijn, de ilink, nieuw schoolgebouw voor den de voorstelling ge geven wordt, la piste zeggen de Franschen, (\s ij hebben er geen woord voor) geheel bedekt. Deze laatste ver betering is belangrijk. Vroeger had den de toeschouwers op de voorste rijen altijd last van rondvliegend zand en zaagsel, door dit tapijt is daarvan nu geen sprake meer. De heer Althoff zorgt ook in zoover voor een goede regeling, dat de num mers elkaar onmiddellijk opvolgen, cn dat er geen pauze wordt gehou den, zoodat de voorstelling te acht uur beginnen, Ie half elf geëindigd is, zoodat menschen uit de omliggen de gemt enten nog tijdig thuis kun nen zijn. Het aantal nummers bij de ope ningsvoorstelling, Maandagavond, achtige maniertjes en gebaren is hij met zijn vooruitstekende snuit en zijn behaarde kromme pooten, wel en werkelijk een echte aap. De directeur, de heer Althoff, eu mevrouw Althoff, toonen mooie nieu we dressuur, met twee zware Belgi sche paarden, die op het eerste ge zicht zóó log zijn. dat ze haast niet voor dressuur geschikt lijken, verder met twee alleraardigste poedels, Inco Cousin, zes Hongaarsche bruinen, span van zestien, acht schimmels en acht zwarten, prachtige dieren en ten slotte met een verzameling van niet minder dun 42 paarden, die op één commando allen op de achter- poolen gaan staan. De arena is er vol van Eu wanneer dan allerlei paarden nog steigerend vtui den eenen naai den anderen ingang gaan, barsten de toeschouwers in ecu luid c:i welver diend applaus voor den directeur en zijn echtgenoot© uit. Dan treedt een athleet te paard op, een kranig rijder, en de schoolrtjderes Fraplein ion Dy nar, een bevallige figuur, die haar paard keurige oefe ningen laat verrichten. En zoo ko men we tot liet glanspunt van ;le cluwns, de vertooning van T o in B ibb met zijn muilezel Susi, die na vele onvertelbare aardigheden hier mee eindigt, dut 25 wordt geboden aan wie één minuut op een draaiende tafel kan staan. Een dozijn liefheb bers meldden zich aan, maar worden één voor één onder dc malste kaprio len er af geslingerd. Alleen de ezel, die dus nog zoo dom niet is, heeft de kunst geleerd. Willy Manns met zijn twee olifan ten, een groole en een kleine, die wonderwel gedresseerd zijn, trekken vervolgens de aigemecne aandacht, en eindelijk sluit Sïgnora Pia de rij cn geeft ons kunsten op haar paardje te zien, waarbij zij zelfs aan één been gaat hangen. jJaii is het uit en stroo men de toeschouwers, onder hot laat ste nummer van de muziek, naar hui ten, om aan vrienden en kennissen te vertellen, dat het circus-Althoff een uitstekende voorstelling geeft en dut zij niet moeten nalaten, die te gaan Buiteriandsch Overzicht De wonderen der techniek Wie kan zich niet verheugen over de over winningen, die de raenschheid be haalt over de stof en de natuurkrach ten Elk zal een nieuwe uitvinding, mits deze oordeelkundig wordt toege past, prijzen. E 1 k.... behalve de mi nisters van oorlog en marine en, van den weeromstuit, ook de Excellentie vun de dubbeltjes. De nieuwe uitvindingen hebben, vooral op marine-gebied, al veel last veroorzaakt. 'lel keus wordt wat nieuws uitgevonden en daardoor ver mindert de waarde van het bestaan de natuurlijk, t Is zóó erg, dat een reuzen-oorlogsschip, op den kinder leeftijd van 10 jaar, al bijna als waar deloos wordt aangemerkt. Die gere gelde vernieuwing van oorlogsbodems kost millioenen en nog eens millioe- nen. De minister van financien mop- was niet minder dan twintig, vrijwel pert, de volksvertegenwoordigers passieve onjuistheid zooals we nu kennen, zal in een actieve worden veranderd. In 't algemeen houdt de mcnsch er niet van, dat een ander hem voor in wendige conflicten zet. Er zullen dus ontevredenen komen en B. en W. zien dat niet graag. Haarlem moet aan trekkelijk wezen en zoo weinig moge lijk hinderlijke maatregelen riemen. Voor die redeneering gevoel ik veel, maar wanneer die alleen de oorzaak mocht zijn van den tegenzin van B. en W., komt het mij toch voor, dat dit wat ver gaat, In beginsel heeft de Raad eenmaal uitgemaakt, dat hij scherper onderzoek wensclite naar den waren stand van het inkomen der ingezetenen, namelijk door de benoeming van een afzonderlijken belastingcontroleur. Wil men diens werk vruchtdragend doen zijn, hem niet do ondankbare taak van een soort van geuialen raadsel-oplosser 3-jarigen cursus en de handelsschool wordt gezet. Het dagelijksch bestuur heeft daarover nog geen vaste plan nen, althans de post tot stichting van nieuwe lokalen onder de buitengewo ne uitgaven, is uitgetrokken pro me morie voor éen gulden. In de afdee- lingsvergaderingen zal wel gelegen heid zijn, eens te iufurmeeren hoe deze uoodige zaak staat. Een andere merkwaardigheid is nog deze, dat het Rijkssubsidie voor middelbaar onderwijs, volgens de nieuwe wet, geraamd wordt op 22000, dat is dus 15000 meer dan liet fixum, dat sinds jaar en dag, door alle uitbreiding en vergrooting van de school heen, gegeven is. En ten slotte heb ik toe te juichen een maatregel van billijkheid, hierin bestaande, dat B. en W. 2000 bestem men voor een nog door den Raad goed te kouren nieuwe regeling van de traclementen der leeraressen aan de gelijkelijk onder paardendressuur specialiteiten-nummers verdeeld. Mill Rosa met haar evoluties op een gaiopjieerend paard opent dc rij, dan volgt de heer Hubert Mirow, die acht Oost-Pruisische voshengsten ver toont en daarna een alleraardigste 11 pony hengst, met welk nummer hij veel succes behaalde. Hij eindigde met een zoogenaamde troika, bestaan de uit drie paarden, waarvan de Dei- de uiterste zonder teugel zijn gedres seerd. Nauwelijks ia hij met de drie zwar ten door den ingang verdwenen, of Mr. Warton laat salto-mortales te paard zien, en signora Pia en Rosa vertoonen op twee paarden staaltjes van kracht en behendigheid. Dan komt een nummer, dat blijken zal een groot© aantrekkelijkheid voor de bezoekers te zijn, Consul Patsy, de menschelijke chimpansée. Er treedt een dresseur op, die buigt, maar vau een aap is niets te zien, liet blijkt, dat zijn meester liem onder zijn jas, gewikkeld in een mantel, heeft mee gebracht, want een chimpansée is teer. kan maar bezwaarlijk ons kli maat verdragen en doet licht uit één enkelen tochtwind een longontsteking op, die hem het leven kost Het is overigens moeilijk te geloo- ven, dat Patsy een aap is. Hij loopt als een mensch, eet en drinkt niet anders don deze, weet zichzelf met den sleutel uit een gesloten kooi te bevrijden, kleedt zich naar alle rege len van de kunst uit en gaat naar bed, om ten slotte als geoefend wiel rijder zijn vertooning te eindigen. Wat een stalen geduld moet er noo dig zijn geweest, om dat het dier te leeren, want met al zijn mensch- mopperen en de belastingbetalende burgers mopneren ook Eenige weken geleden wijdden we een beschouwing aan de proeven, bij de Engelsche eu Duitsche marine ge nomen, om dc stoommachines iu de oorlogsschepen te vervangen door olie-motors. Het heette toen, dat nog alleen proeven genomen weiden met kleine schepen. Nu komt 111 dc „Vorvvaris" het orgaan der S. D. A. P. in Duitschland een deskundige op marine-gebied, met een belangrijke en veel indruk makende onthulling. Hij komt vertel len, dat Ier tegenover do groote kruisers kan optreden. Op de ontwerpen zijn de volgende afmetingen aangegeven Lengte 36 nieter, breedte 14 meter, diepgang 6.5 meier. Het schip steekt 11/2 nieter boven den waterspiegel uit. De bepantsering is ook op liet dek zoo zwaar, dat de krachtigste projec tielen er niets tegen vermogen Het schip Leeft slechts één geschutstoren, die in het midden is aangebracht, en twee reusachtige kanonnen van groo te vuursuclhcid en een kaliber van 43 c.M. draagt. Zij kunnen projectielen van 2700 K.G. wegwerken en wel met ongekend korte tusschanpoozen. De kanonnen hebben waterafkoeling. De geschutstoren is volkomen draaibaar, wordt hydraulisch bewogen en liezit door rollen een groote beweeglijkheid. Het schip wordt van den toren alt bestuurd. Deze constructie is mogelijk door het ontbreken van stoommachines en -ketels. Vier ontploffingsmotoren, ieder van acht cylinders en (>000 P.K voorzien in dc beweegkracht. De «nelheid kan volgens Ivrekchiiit; tot 27 zeemijlen per uur opgevoerd w orden. De gemiddelde snelheid is 19 mijl. De vorm van deze schepen, die vee! op dc vroegere monitors gelijken, is zoo, dat zij onmiddellijke aanvallen op groote schepen kunnen wagen en een krachtigen ramstoot niet behoe ven te vreezen. Dit scheepetype zal een geweldige verandering doen ontstaan, omdat bijna geen der tegenwoordige pantser- schepen den doortastenden tegenstan der liet hoofd kan bieden. Vliegtuigen en luchtschepen, ook wanneer zij hun projectielen bij toe val op het verlangde doel mochten werpen, zullen tegen deze schepen niets vermogen. Tot zoover deze deskundige. Met «panning wordt het antwoord van officieele zijde op deze onthulling verwacht. Zijn de medcdeeliugeu juist, dau is ueu belangrijke organi satie op marine-gebied te verwachten. Een belangrijke, maar ook een d u- re! En misschien toch weer geen langdurige Al moge het waar zijn, dat de te- genwooruige luchtschepen legen deze nieuwe oorlugsliodems niets vermo gen, ook in de aviatiek worden gere geld vorderingen gemaakt. Iu Frank rijk ziet het legerbestuur de beteeke nis daarvan in, zoodat met kracht .an de samenstelling van EEN FRANSCHE LUCHTVLOOT gewerkt wordt. Het departement van oorlog heeft nog 30 vliegmachines be steld, namelijk 10 monoplaues-Blé- riot eu 20 biplanes-Fariuaji. De Fai: man's kunnen behalve den vliegenier, eik twee passagiers meeueineu. De eendekkers zullen over ecu maand, de tweedekkers binnen drie maanden ge reed zijn, zoodat nog voor hel einde van dit jaar het Fransche leger over een luchtvloot van zestig vlieg machines te beschikken zal heb ben. Voorts is» ter beproeving in 1911, een nieuw model aeroplane ontwor pen, die ten minste 300 K.G. zal kun nen medevoeren en een onafgebroken vlucht van 300 IC NL moei kunnen af leggen. Deze aeroplane zal eeue ge middelde snelheid krijgen van zestig K.M. per uur. Voor de daartoe benoo- digde motoren is een prijsvraag uit geschreven onder Fransche motoren- bouwers met een prijs van 100.000 francs, uitzicht op een bestelling van twintig aéroplanes en premien voor grootere snelheid dan de verlangde. Frankrijk is wel ijverig bezig, om den achterstand bij Duitschland op vliftggebied, in te halen. Concurrentie Gistoi en wezen we er al op, dat dank zij de tusschenkomst van de be schermende mogendheden een Hongaarsche firma, ligt sinds eenige dagen in de haven en mag niet lossen, hoewel het schip door ver schuiving van de lading in een kri tieke positie ligt cn de kapitein wel licht gedwongen zou kunnen wordeu, een deel der lading iu zee le werpen. Alle pogingen 001 de toestemming van bet boycot-comité te krijgen voor 'net lossen van liet schip waren vruchte loos. Kunnen de mogendheden daar ook niet tegen optreden? VORSTELIJKE BEZOEKEN. Dc „Nordd. Allg. Ztg." noemt do persberichten over een aanstaand be zoek van den Duitschen keizer aan bet slot Friedriclishof en een ontmoe ting daar met den Britschen koning, losse praatjes, evenals vroegere be richten over een samenkomst van Jen keizer eu den tsaar te Wiesbaden. Wel lieeft de tsaar bij zijn komst op Duitschen lmdem een hartelijk tele gram aan den keizer gezonden, dat door ilezen even hartelijk is beant woord. en ander bericht verzekert, lat keizer Wilhelm van 17 tot 25 October naar Brussel zal gaas, om daar den nieuwen koning van België te bezoe ken. DE TOESTAND IN SPANJE. Te Bilbao, waar Zaterdag •ul- gemeejie werkstaking heerschte, is Maandag de arbeid hervatalleen de staking 111 de menen duurt nog voort De minister-president Canalejas ver klaarde, dat de berichten uit Barce lona gunstiger luiden. Er zijn maat regelen genomen tol hel erijdeleu van de aangekondigde aanslagen te gen de spoorwegen en de telegraaf- en de telefoonlijnen. Maandag ver toonde de stad haar gewoon aanzien. Canalejas zei, dat hij van oordeel is, dal de beweging een politiek ka rakter draagt doch dat de republikei nen er niet voor aansprakelijk kun nen worden gesteld. STAKINGEN. De staking op de Duitsche werven breidt zich steeds uit. Zondag besla ten 1800 man. die op de werf Vulcan te Stettin nog aan den arbeid waren, het werk ook neder te leggen, zoodat deze werf nu geheel stil staat. Omtrent de uitsluiting in 't scheeps bouwbedrijf in Engeland wordt offi cieel gemeld De onderhandelingen t usschen de patroons ca het werklieden-syndicaat der ketelmakers, om den lockout te beëindigen, zijn aangeknoopt. Het gaat vooral oui den aard der verzeke ringen, die de patroons zouden kun nen aannemen, om een herhaling van de stakingen in de scheepsbouwnij- verheid, waardoor de lockout noodza kelijk geworden is, te voorkomen. zullen worden. Eerst wordt door den schrijver zekerd, dat op scheepsbouwkundig gebied, wat de oorlogsmarine betreft, zoowel in technisch als in financieel opzicht de grenzen van het mogelijke bereikt zijn. Men heeft dan ook aan gene zijde van het Kanaal (Engeland) ingezien, dat men de schepen niet grooter kan bouwen, want een mo derne kruiser of eeu modern slag schip vertegenwoordigt een waarde, die men in den zeeslag niet zonder aarzelen op het spel kan zetten. En ook het Duitsche marinebestuur heeft dit ingezien. Men tracht dus een vorm van schip te vinden, dat een groot gevechtsvermogen aan geringe koe ten paart en de reuzenschepen met succes kan bestrijden. Het is een feit, dat zoowel in En geland als in Duitschland sedert eeui- gen tijd met koortsachtigen ijver aan de plannen voor een klein pantser schip wordt gewerkt, dat als veraie- is. Het spande in de laatste dagen nogal lusschen Turkije eu Grieken land. Thans wordt weer uit Konstanti- nopel geseind De beschermende mogendheden her nieuwden hun stappen bij de Porte, opdat deze den toestand niet zal ver ergeren, door nieuwe eischen van Turkije in de quaestie der Krotenser afgevaardigden voor de Grieksche na tionale vergadering. In Griekenland blijft men intus- scheu ontevreden over liet nog altijd voortdurende boycot. Het auti-Griek- sche boycot in Salonika heeft weer een verscherping ondergaan. Kerim Aga, de leider der lossen-», heeft klaand, dat voortaan ook Grieksche stoomschepen, met niet-Grieksclie wa ren bevracht, niet meer gelost mogen worden. Een stoomschip onder Griek sche vlag, niet een lading liout van Uit de Omstreken IJMU1DEN. Ongeluk. Stuurman C. Oldenburg, die door het inslaan van de ruiten van de stuurhut aan boord van den stoom trawler Hasenkamp ernstig verwond werd, heeft daarbij één oog verloren. Het beroep naar Oosterbeek, Geref. kerken, is aangenamen door J. H. Koers te IJ muiden. Binnenland POST- EN TELEGRAAF- BEAMBTEN. In tal van plaatsen zijn Zondag ver ga leringen gehouden, uitgeschreven door den bond „de Post". In de bijeenkomsten werd de vol gende motie aangenomen: „De vergadering, enz., met belangstelling gehoord de re devoeringen van de sprekers over den toestand van bet personeel in de la gere rangen bij hel dienstvak dei- pos terijen en telegraphic, voor wat be treft de looneu, ofschoon dankbaar voor de ontvan gen salarisYerbetermg in 1905, gevoeleude echter den druk der tijdsomstandigheden, door bet bij voortduring stijgen in prtjs na 1905 der dr»w*Ujl» terugkeerendi levensbe hoeften eu van grondstoven voor kleeding, dekking enz., waardoor het thans genoten salaris onvoldoende is gebleken om in het levensonderhoud te voorzien, dringt er bij de regeer mg op aan FEUILLETON Naar het E n ge 1s e h door CHARLES GARVICR. 68) Ofschoon Nora de Oxfordstraat op en neer liep en de straten in die buurt langs keek, nergens was iets van haar te zien en zij haastte zich naar liet hotel, in de hoop dat juffrouw Debo rah daar zou zijn maar zij was er niet en Nora liep weer naar buiten, om opnieuw te gaan zoeken. Toen zij een uur later terug kwam, was juf frouw Deborah present met liaar goed nog aan en natuurlijk een boek in de hand. Haar rok en cape waren met mod der bespat en haar muts zat op één oor, maar zij keek Nora doodbedaard aan, toen deze naar haar toesnelde, en haar van pure blijdschap omhels de. O, juffrouw Deborah, hoe kon u dat doen riep zij uit. U heeft mij zoo doen schrikken. Waar is u ge weest Wat is er gebeurd U is beelcmoul niet modder bespal Juffrouw Deborah deed al haar best «fch allc.s weer tc herinneren en scheen nu heel verontwaardigd te zijn. Waarom ben je zonder een woord te zeggen den winkel uitgegaan vroeg zij- Maar dat is ook niet te verwonderen Het is juist iets voor een meisje, Cyril zou zoo iets niet doen. Ik ben den winkel niet uitge gaan ik ging alleen maar naar een andere afdeeling, zoo verdedigde Nora zich Maar dat doet er nu niet toe. Hoe is u zoo slecht te pas gekomen vroeg zij angstig, ter wijl zij de oude dame hielp aan het uittrekken van haar modderige klee- ren. Ik had een ongeluk, antwoord de juffrouw Deborah ernstig. Daar ginds op dat drukke punt in de Ovfordstrnat. Ik stak die straat over, toen er een rijutig langs kwam, en juist wilde ik uit den weg gaan, of ik gleed uit en zou zijn gevallen als een politieagent mij niet had opgevangen. Zij zijn werkelijk heel attent en hulp vaardig en ik had de grootste moeite, )den man er toe te brengen, een soe verein van mij aan te nemen. Ei- zaten een heer en een dame in liet rijtuig, heel vriendelijke menschen, en de dame was nog meer verschrikt en zenuwachtiger dan ikwant ik was eigenlijk niet eens gevallen, en had mij ook niet bezeerd, dank zij den politieagent. Zij drongen er op aan, 0111 mii naar het hotel te brengen, en de dame wilde bij mij blijven wach ten, totdat jij terug kwam, maar ik verzekerde haar, niet gekwetst te zijn en toen is zij heengegaan. Zij keek de kamer rond als was zij zeer voldaan over dit feit. Een heel aardige, huiselijke vrouw. Zij komt morgen weer hooren, hoe ik het maak, ofschoon ik haar verzekerd heb, dat het niet noodig was. Zij gaf mij haar kaartje laat eens zien, waar heb ik 't nu gelaten? Zij vonden het kaartje terug tus schen de pagina's van het boek, waar het als bladwijzer dienst deed. Nora was verbaasd en gaf daaraan onwille keurig uiting, want zij las LADY FERRAND Kensington Palace Gardens 109. Nora viel op een stoel neer en zat voor zich uit te staren. Wat een sa menloop van omstandigheden. Haar hart begon heftig to kloppen; want die naam riep oude dagen in haar herinnering terug, Ryall, haar vader, het geheele verleden dat zij zoo volko men achter zich gelaten scheen te hebben. Zou Lady Ferrand haar her kennen Dat was niet heel waar schijnlijk maar Sir Joseph wel. Maar nu moest haar eerste gedachte zijn voor de aaustaande veiligheid van juffrouw Deborah. U moet zoo iets nooit weer doen, lieve juffrouw, zei ze. Ik bedoel, dat u mij nooit moet verlaten. Maar Ik u ook niet weer alleen laten. U moet nu wat gaan liggen rusten. Heusch, dat moet u doen Ik weet ze ker, dat Cyril er ook op aan zou drin gen, als hij hier was. U mag uw boek meenemen, als u graag wil. HOOFDSTUK XXXI. Het gemaskerd baL Den volgenden middag zag Nora door het venster, waarvoor zij met angst zat te wachten, het rijtuig van de familie Ferrand voor het hotel stil houden. Met een zucht van verlichting merkte zij op, dat Lady Ferrand al leen was en even daarna werd zij in de zitkamer binnengelaten. Nora merkte op, dat de zwakke vrouw van Sir Joseph neel oud was geworden en er vervallen en angstig uitzag. Haar zenuwachtigheid werd nog veel groo ter op het gezicht van het mooie meisje, en zij stamelde eu stotterde toen zij juffrouw Deborah begroette. Ik ben zoo blij, u weer gezonden wel te zien zei ze op den burgerlij ken toon. dien de omgang met aller lei menschen van de wereld haar niet had kunnen afloeren. Ik was bang, dat u ziek zou wezen van den schok en Sir Joseph was al even angstig. U schijnt bij 011s in de buurt te wonen, wij zijn als 't waie buren, en hij weet alles omtrent u, Miss RailBon. U moest eigenlijk niet alleen uitgaan u is bijziende even als ik, niet waar Neen, u moet niet weer zonder gezelschap in die over drukke straten gaan. Zij keek naar Nora, terwijl zij die opmerking maakte en Nora zei Miss Railson was niet alieen ten minste het kwam alleen dooreen misverstand. Ik had haar alleen maar voor een paar minuten ulleen ge laten. Mijn jonge vriendin, Ada Miss Merton, zei juffrouw Deborah. Lady Ferrand stak haar hand uit n plaats van te buigen, en knikte riendelijk en met zichtbare bewonde ring. Ik begrijp het heel goed. lieve, zei ze. Ik ben overtuigd, dat u heel goed voor Miss Railson zorgt; d. w. z. ik bedoel, hier begon zij to stame len, want zij hoorde, dat juffrouw De borah verontwaardigd begon te brom men, het verheugt mij zeer u ontmoet te hebben. Wij moeten vriendinnen worden, Miss ltailton dat zou aardig zijn. U moet mij eens komen opzoe ken. Mij dunkt, u inoet zich wel eens vervelen zoo safnen in deze jjroote stad. Sir Joseph zal zoo blij zijn als bij u van eenig nut kan zijn on u bet verblijf in de stad vroolijk eu aange naam kau maken. Op dit oogenblik werd Nora door een der dienstboden buiten de kamer geroepen, en Lady Ferrand ging voort Wat een mooi meisje. Miss Rail sou 1 Hoe heerlijk voor u om zoo'n lief meisje tot gezelschap i* aebben 1 Hoe is u tan baar gek:nier. Het is zoo moeilijk im een -.veikclijk aardig beschaafd meisje te krijgen. Juffrouw Deborah trok haar wenk brauwen samen en wreef zich onder de kin. Zij is familie vau mijn jongen, Cyril. Hé ja, nu bedenk ik plotseling, dat ik heelemaai niet weet, waar zij vandaan komt. Het doet er niets toe. Lady Ferrand lachte, zich zeer ver makend met 2e eigenaardigheden van haar nieuwe vriendin. Waar zij ook vandaan mag ko men. blijkbaar is zij heel goed opge voed. Maar, ik moet nu heengaan er komt eeu groot geselschap bij mij theed ruisen, zuchtte zij vermoeid, en Sir Joseph zou boos ziju ais ik ie laat kwam. Deuk er aan, u moet mij ko- ineu opzoeken, li weet nu het adres. Juffrouw Deborah was Lady I er- rand eu haar adres al lang vergeten voordat het rijtuig voor liet groote huis was aangekomeneu ofschoon Nora het geval niet gemakkelijk kon vergeten, was juffrouw Deborah een paar dagen later zeer verbaasd, toen zij een uitnoodiging kreeg voor een gemaskerd bal in Kensington Palace. Gardens 1ÖÖ. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5