HAARLEM'S DAGBLAD. fWEEDE BLAD. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht Eon van do Europeesche staats hoofden heeft een belangwekkende rede gehouden. Lezer, ge denkt na tuurlijk aan keizer Wilhelm uw gedachten zijn verklaarbaar maar ge slaat den spijker niet op den kop. Neen, 't is nu Frankrijk's president, die het woord gevoerd heeft. Dikwijls doet hij dit nietdaarom is het wei nige, dat hij zegt, ook meestal belang rijk. Fallières maakt thans een reisje door Savoye en bij eenige plechtighe den stak hij een speech af. Te Anne- cy zei hij een en ander OVER DE FRANSCHE REPUBLIEK EN HAAR POLITIEK, en wel„Onder mijn presidentschap zal, met de medewerkers, die ik zoo gelukkig ben dicht bij mij aan de re- georing te hebben, het openbaar on derwijs geen gevaar loopen. En zoo wij sterk gehecht zijn aan de zaak, die ook gij verdedigt, dan is dat, zoo als de voorzitter van onzen minister raad gezegd heeft, omdat de neutrale school de hoeksteen der democra tie is." In zijn toespraak, die de president te Thonon-les-Bains tot de burgemees ters uit het departement gehouden heeft, zei hij o. m. „In ons land worden de wetten niet aangerand en zoo ze dit werden, ik weet, dat gij onder de eersten zoudt zijn, om ze te verdedigen. De repu bliek wordt evenmin aangevallen men mag zeggen, dat ze in Frankrijk thans eenstemmig erkend wordt. Én wat het buitenland betreft, geloof mij, ik heb, wanneer ik, fier, onze kleuren over de grenzen heb mogen dragen, den diepen eerbied kunnen opmerken, dien men er voor de Fransche repu bliek koestert en niet slechts voor Frankrijk alleen. Dat is het antwoord |dat men hun moei geven, die gehoopt (hadden dat het monarchistische Eu ropa de Fransche republiek zou ver wikken. Ik ben hoofdsteden van mo narchieën binnengekomen onder de .tonen der Marseillaise en overal heb lik de achting kunnen waarnemen, die het republikeinse he Frankrijk ge niet, den eerbied, dien deze groote en nobele figuur inboezemt." Tot zoover dezo rede. De reis van den president is nog niet geëindigd, jzoodat de kans bestaat, dat we nog eenige redevoeringen krijgen. Keizer Wilhelm zal het nu wel niet prettig vinden (of juist wel dat Fallières, de ongekroonde koning iuit het vijandige land, nu een onder werp van veler gesprek is. 't Is, of Wilhelm jaloersch is, want hij heeft nu ook weer iets gedaan, om de aan- ducht tot zich te trekken. DE KEIZER VAN DU1TSCHLAND MAAKT PROPAGANDA VOOR DE GEHEELON THOLDING. Z. M. heeft order gegeven, bij de keizermanoeuvres voor zijn persoon lijk gebruik geen andere dan alcohol vrije dranken mee te nemen. De kei zer verzekert aldus de vermoeienissen van >het leven te velde beter te kun nen weerstaan. Verder heeft de keizer den troepen aangezegd, gedurende de manoeu vres zoo weinig mogelijk alcohol te gtLruiken. Statistisch is namelijk be wezen, dat het aantal wegens hnrt- gcbieken afgekeurde soldaten gedu rende de laatste 10 jaar verdubbeld is. Overmatig alcoholgebruik zou hiervan de oorzaak zijn. Bier bevat ook alcohol. Of de Duit- sche soldaat, luitenant, of generaal gemakkelijk z'n potje Beiersch en Münchener kan laten staan, valt wel te betwijfelen. Misschien denkt de keizer goed voorbeeld, doet goed volgen 1 Slecht voorbeeld doet ook volgen, getuige DE MANIE VOOR SPIONNEEREN. Menschep, die het weten kunnen onlangs werd er in ons blad in de rubriek „Om Ons Heen" over geschre ven verzekeren, dat de spionnage een buitengewoon grooten omvang heeft genomen. liet feit, dat er nu in Duitsclüand twee Engeische verspieders en in En geland een Duischon verspieder ge vangen genomen zijn, bewijst dit trouwens ai. Ook bewijst het, dat de mogendheden elkaar niets te verwij ten hebben, want dot ze zich allemaal aan deze ongeoorloofde afkijkerij «chuldig maken. De autoriteiten houden deze spion- uage-gevallen zooveel mogelijk ge heim. De mededtelingen der bladen, nu weer over den Duitschen spion, zijn dan ook karig. Een Pruisisch pionnier-officier, do luitenant Holm, van het Maimer Pinnmerbataljon, was met een dame in de nabijheid van Portsmouth aan het teekenen of schilderen. Met een verrekijker werd dit waargenomen, en do jonge luite nant werd gearresteerd. Hij werd on dervraagd door een Engelschen kapi tein en een luitenant. In zijn bezit werden schetsteekeningen gevonden maar naar een Engelsch blad uiteen zet, be teekent dit niets, daar die for ten ontmanteld zijn of worden, en, naar de regeering in het Parlement verklaarde, ongeschikt zijn voor het doel, waarvoor zij zijn aangelegd. Slechts het maken van schetsen door een vreemdeling is strafbaar. De Pruisische luitenant wordt nog steeds te Portsmouth gevangen ge houden zijn teekeningen zijn naar Londen gestuurd, om in de bureaux van den generalen staf te worden na gegaan. Anders luiden evenwel de Duitsche berichten. Het „Berliner Tageblatt" weet b.v. te verteilen, dat behalve schetsen van oude forten, teekeningen van oen kustfort en van de haven verdediging bij den spion gevonden zijn. Eigenaardig is. dat de pers de spi onnage niet zoo heel ernstig opneemt De Engeische „Express" jubelt o. a. „Voor de twee Engeische Olïviers, te Borkum gearresteerd, hebben wij een Roland gevangen genomen." Revanche Nog een treffend staaltje, hoe bang de autoriteiten voor spionnc-eren zijn. Het geldt hier Duitschland. Te Baden-Baden is een Zeppelin luchtschip gestationneerd, waarmede passagiers konden opstijgen. Die bal ion zou tochten naar Straatsburg maken, maar de commandant-gene raal van het XVe legerkorps heeft op een desbetreffende vraag van het mi nisterie van oorlog ten antwoord ge kregen, dat het vliegen boven vestin gen, met het oog op de mogelijkheid van verraad van militaire geheimen, niet kan worden toegestaan. In ver band hiermede is geweigerd In de na bijheid der vesting een terrein af te staan voor halteplaats der luchtsche pen. De minister schijnt van meening, dat het meerendeel der reizigers vreemdelingen zijn, die met photogra- phische toestellen opnemingen ma ken en daar het verboden is de plat te gronden van vestingen af te beel den, moet het maken van zulke af meldingen uit de iucht, waar men de geheelc vesting met alle bijzonderhe den in de vogelvlucht kan waarne men, zeker worden belet. Doch het maken van photo's is-nog niet eens noodig het bekijken der werken met een verrekijker moet reeds worden belet. Zoo denkt althans deze minister. Kan Z. Exc.. de lucht boven de vestin gen niet met ijzerdraad laten afras teren en eigen luchtschippers als schildwachten aanstellen Spionnage is natuurlij weer een uitvloeisel van den coneurrentiegeest tusschen de mogendheden. Die con currentie vindt men nu ook al tus schen DE TURKSCHE EN DE GRIEKSCHE VLOTEN. De uitbreiding van de Turksche vluot, door den aankoop van twee half afgedankte Duitsche pantser- schepen,^ heeft in Griekenland tot na ijver en ongerustheid aanleiding ge geven. Want daardoor was Turkije plotseling sterker en grooler gewor den, als zeemogendheid. Dat kwetste de nationale eigenliefde van Grieken land, en het zon op middelen, om het evenwicht te herstellen. Twee nieuwe pontserschepen bestellen wus te duur en nam te voel tiid in beslag. Dus moest worden uitgezien naar „balf- sleetsch" pantserschepen, door een der grnote mogendheden afgedankt, maar die nog goed genoeg zijn voor Griekenland, om eventueel tegenover de Turksche „halfsleetjes" gebruikt te worden. De Grieksche regoenng is zoo gelukkig geweest, na eenige ver- geefsche onderhandelingen, cLrie af gedankte Italiaausche pantsersche- pen te kunnen koopeu de „Urnber- to", de „Sicilia" en de „Sardinia", die nu de Grieksche vloot de hegemo nie in de Turksche wateren zullen hergeven, en met een nieuwe verflaag en mooie Grieksche namen, zoo goed als nieuw zulleu schijnen. Voor het Grieksche doel zijn zij allicht nog goed genoeg. Hot wordt op die manier v oor groo te mogendheden een voordeelig zaak je, dc half versleten pantserschepen aan tweede rangs zeemogendheden te verkoopen 1 Heeft onze minister van marine ook nog geen paar oudroest schepen? Wat ze opbrengen is winst 1 Nog altijd is de GESPANNEN VERHOUDING TUS SCHEN TURKIJE EN GRIEKENLAND niet geheel geweken. De tot lid der Grieksche nationale vergadering gekozen Kretenser mi nister-president Venisekw, is uit het buitenland te Kanea teruggekeerd en door de bevolking hartelijk ontvan gen. Tegen een journalist heeft Venise- los o. a. gezegd Mijn recht om zit ting te nemen in de Grieksche Natio nale Vergadering, kan mij als Grieksch onderdaan door niemand wordeu betwist. De gekozen Kreten- sers zullen bedanken. Welke reden kan Turkije nu hebben, vroeg Veni- selos, om ontevreden te zijn Een feit is evenwel, dat Turkije ontevreden is en blijft. De minister raad lieeft het jongste antwoord der mogend heden-voogdessen van Kreta op zijn nota niet geheel bevredigend bevonden. De Porte zal een meer af doend antwoord vragen. Hoeveel nota's zijn er nu al gewis seld In de Unie hebben dezer dagen ver schillende verkiezingen plaats gehad. Uit de telegrammen blijkt, dat de vooruitstrevende Republikeinen de groep dua, die haar politiek gaar ne vereenzelvigt met de zoogenaamde Roosevelt-pohtiek in enkele staten der Unie besliste successen hebben behaald. Zoowel in Caiifornié als in den Staat New Hampshire zijn in de Rcpublikeinsche partij -conventies de vooruitstrevenden meester van het terrein gebleven. De verkiezing in Vermont in de overige staten is men tot dusver nog maar toe aan candidaatstellingen in de partij-conventies heeft een over winning gebracht van de Republi- keinsche candidaten met naar het schijnt een bevredigende stemmen- meerderheid. Het is echter vooralsnog niet mo gelijk, iets te voorspellen omtrent den afloop der verkiezingen. Wel wordt waarschijnlijk geacht, dat de groe pen van Taft en Roosevelt steeds scherper tegenover elkaar zullen ko men staan. Roosevelt gaat ongestoord voort, politieke redevoeringen te houden. •eft elke speech weer wat Fargo heeft Toddy over gesproken. Hij wees er op, dat er in de Unie nog zeer talrijke arbeiders ■zijn, die een hard en wreed lot had den, en die veel te lang moesten wer ken voor te weinig geld en met te weinig tijd voor rust en ontspanning. Dat is zei spreker. niet enkel voor die lieden zelf slecht, maar op den langen duur ook voor de gemeen schap. Onder de maatregelen ter ver betering, welke Roosevelt wil geno men zien, zijn de volgende aan te stippeu kostelooze scholen met kos- teiooze veistrekking van leermiddelen en verplicht schoolbezoek een maxi mum-arbeidsdag van 8 uren één va- cantiedag in de week afschaffing van het, „sweat-shop" stelsel hygië nisch e inspectie van fabrieken, werk plaatsen, mijnen en particuliere wo ningen aansprakelijkheid van den werkgever voor letsel of dood zijner werknemers, tengevolge van ongeval len bij het werk strenge wetgeving tegen den kiuderarbeai talrijke, be hoorlijk ingerichte kinderspeelplaat sen in alle steden. kamer vuil liet perceel aan do Gier straat No. 71. Rubriek voor Vragen Geubonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mila v beantwoording vutbaur, in te zenden bij Redactie van Haariein'a Dagblad, Groote Hout?trant 53. Aile antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden vordt geen aaudacht geschonken. VRAAG: Wanneer een commensaal Dinsdags opzegt om Zaterdag reeds te te vertrekken, moet hij dan geen schadevergoeding betalen? ANTWOORD: Wanneer hij per week betaalt, meet hij ook een week vooruit opzeggen. Doet hij dit niet, dan hebt u recht een extra week kost- geld als schadevergoeding te eischen. VRAAGt Ik wil naar Leipzig, hoe kan ik daar het vlugst heen loopen? ANTWOORD: Van Haarlem, over Hallweg, Amsterdam, Weesp, Hilver sum, Baarn, Amersfoort, Barneveld, dwars over de Veluwe, naar Dieren, Doesburg, Doetinchem, Terborg, Aal- len, W interswijk, Munster, llamrn, Soest, Aroisen, Kassei, Sbmmerda, Lutzen, Leipzig. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen om naaiwerk te krijgen. ANTWOORD: Op dergelijke vragen kunnen wij in deze rubriek niet ant woorden. U zult, wilt ge uw doel be reiken, een annonce in ons blad moe tan plaatsen. VRAAG: Zijn de loten Paleis voor Volksvlijt, serie 6080 en Ned. Weer- ba.irheidsvereemgiug, serie 4594 al uit geloot? ANTWOORD: Ons niet bekend. U doet het best te informeeren bij den- gene, van wien u bedoelde loten ge kocht hebt VRAAG: Ik was voor 14 dagen als werkvrouw bij iemand aangenomen, en nu werd ik Maandag 1.1. al weg gestuurd. Op hoeveel heb ik recht? ANTWOORD: U hebt recht op 14 da gen loon. VRAAG: Hoe hoog is het percentage der plaatselijke belasting in de meente Velsen en hoeveel mag men aftrekken voor noodzakelijk levens onderhoud? ANTWOORD: Het is het eenvou digst ais u zelf even naar het gemeen tehuis in Velsen een hriefje schrijfL Sluit een postzegel voor antwoord m. VRAAG: Tot wien moet ik nnj wen den voor passage naar Amerika? Wat ziju de kosten? ANTWOORD: Informeer bij de di rectie der Holland-Amerika-1 ijn, die zijn kantoren te Rotterdam en Am sterdam gevestigd heeft. stadsnieuws binnenland Militairezaken. De le luitenant-kwartiermeester B. J. Verbrugh van het 3e regiment veld artillerie >e Bergen op Zoom is overgeplaatst bij hel korps pantser- fort artillerie te Haarlem. Hinderwet. B. en W. brengen ter kennis dat van heden tot 20 September ter ge meentesecretarie ter inzage is neder- gelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. 11. Odenthal om vergunning tot oprichting van eene smederij, waarin 3 moffelovens in het perceel aan do Lange Hof straat no. 12. Op 20 September ten 1 1/4 ure kun nen op het Raadhuis ten overstaan van het gemeentebestuur bezwaren tegen de oprichting der inrichting ingebracht worden. Verlof Drankwet Door C. van Beusekom is aan B. en W. gevraagd om verlof (ingevolge art. 34 dier wet) tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in do gelag- Onze Lachhoek GEEN JAS AAN 'T LIJF. Jansen. Eu hoe maakt hot onze vriend Klaassen Pietersen. Toen ik hem den laat- sten keer ontm-jelte, had hij geen ïas san 't lijf. Jansen. Arme kerel Waar was dat Pietersen. In zee, te Zandvoort, N FG RWAARDIGH EID. „Jethrozei tie rechter gestreng tot den ouden inau, „je wordt be schuldigd van net stelen van kippen bij je buren. Kun j'e getuigen aanwij zen, die in je voordeel verklaren „Neen, mijnheer", zei Jethro ver ontwaardigd, „ik steel nooit kippen in 't bijzijn van getuigen." P\S NIEUW. ...Wel, kleine dreumesvroeg de be zoeker, „hoe oud hen jij „Ik ben niet oud", zei het kleina bijdehandje, „ik ben pas nieuw." DAAROM. sluit je dien koffer zoo zorgv uldig vroeg oen student aan den ander. „Er ls immers niets in „Juist daarom als mijn hospita wist, dat er niets in zit, zou ik gauw moeten verhuizen." UIT DEN AMSTERDAMSCHEN GEMEENTERAAD. In de gistermiddag gehouden vorga- dering weiden allereerst verschillen de benoeniingeto gedaan. (Voor de bo- noeming van hoogleeraren zie men onder de rubriek kerk en school). Daarna kwatu in behandeling een voorstel van B. en W., iu zake het verstrekken van voorschotten op loon of salaris aan werklieden, enz in ge- zal. Onze zegsman wees ons er aller eerst op, hoo moeilijk het enquêteeren in het algemeen is, maar welke bij zondere moeilijkheden zich bovendien voordoen bij een middenstands enquê te, waarbij een vijftigtal vakken en bedrijven grondig moet worden onder zocht en de toestand der ondernemers moet worden nagegaan, die uit den aard der zaak dikwijls zeer wantrou wend zijn. Met het oog nu op de veie moeilijkheden heeft de staatscommis sie voor haar onderzoek de gemeen ten verdeeld in een drietal groepen. De eerste groep wordt gevormd door de plaatsen beneden 2000 zielen. Dit zijn er niet minder dan 500. Van meer dan 400 gemeenten zijn gegevens inge komen: een uiterst bevredigend resul taat. De tweede groep bestaat uit de gemeenten van 2000 tot 20.000 inwo ners. Uit deze groep koos de commis sie typen van gemeenten en hierin werden van alle vakken volledige mo- nographischo beschrijvingen opge maakt. Ook hier slaagde de enquête in het overgroote deel der plan-sen. De derde groep eindelijk vormen de grootere steden. Hier wordt een on derzoek naar verschillende vakken ingesteld: in iedere gemeente wordt een verschillend bedrijf onderzocht De enquête in deze groep is, in tegen stelling met die in de beide andere af deel ingen, nog niet afgeloopcn, maar valt reeds zeer dudelijk te bespeu ren, dat het werk der commissie ook hier goede resultaten zal hebben. Da belangrijke enquête zal dus sla- «L Dat in eenige gemeenten het onder zoek geen bevredigend verloop had, èn door tegenwerking van den mid denstand zelf ên door verzet van an- deren kant, zal aan hei totale resul j meentedienst, alsmede het inleggen taat zeer weinig afbreuk doen en van spaargelden, door bemiddeling werd dau ook van den aanvang af van de Stadsbank van leening. wal verwacht. Het doet ons echter ge- Dit voorstel w as gedaan om de de pessimistische berichten te.menschen uit de handen der woeke- kunnen tegenspreken: de arbeid der I raars te houden, ijverige, hard werkende stoatscom- Na eenig debat werd met algemee- missie zal ongetwijfeld een schat van ne steramen een motie van den lieer materiaal opleveren. j Schock aangenomen, waarbij B. on j W. worden uitgonoodigd een regeling EEN BANGE NACHT. te ontwerpeu, waardoor alle ambtona- Men meldt aan de Leeuw. Ct.ren, beambten en werklieden voor- Na een moeilijke reis en met eeni- schotten zullen kunnen krijgen van ge vertraging arrveerde te Sneek de'de hooiden van dienst, en wel zonder stoomboot Sneek IV, kapitein Kas-1 kosten. persma, van de reedenj St. Martin. Vervolgens werd de indeeling van Op de reis van Amsterdam naar't Damplein besproken. Daarbij Sneek geraakte in den nacht op de I kwam ter sprake een voordracht van Zuiderzee bij vliegend weer en m B. en W. tot vaststelling van voorga volle zee het stuurtoestel onklaar. vel rooilij uen en weghoogten voor de Door de duisternis kon men niet debebouwingen aan en nabij den Dam, oorzaak hiervan ontdekken. De stoom |en tot onteigening van aldaar liggen- boot. daardoor geheel ten spel van de perceelen. wind en golven, geraakte geheel Deze voordracht bedoelt, zx.als men dwarszee en schommelde zoo gewei- uit vroegere berichten weet, do gehee dig, dat een drietal ijzeren platen, ie onteigening van het blok V ijgen samen wegende pl.m. 300 K.G., en dam—Vischsieeg—W'armoesstraat, en die plat op het dek lagen, overboord een vaststelling van rooilijnen, als sloegen. aangegeven ui het plan van de Raadr Met veel moeite daar de hoogohuis—Dam Commissie, zeeën over de verschansing sloegen j Uitvoerig werd over deze quaestie en het werk bemoeilijkten slaagde gedebatteerd. men er in het anker over boord teDe heer Posthumus Meyjes zei, dat krijgen en te ankeren. Toen het na i t onderscheid tusschen dit en het vo- eenige uren dag werd en men den I rise plan een financieel verschil van toestand boter kon overzien, bleek t,|7 u 8 ton is. Toch meende spr., dat de Koningin-Moeder gael in geweem, dek'"« *-*«««*' Amnlerdan. Jd „«e, nol breng-u.-g verliet gisteren Soesldijk en keerde zware balk °P den stuurkettmg was om een goeden toestand te verkrij- gekanteld. Nadat deze daarvan was gen. Wel betreurde hij het mei door- verwijderd, werd de reis voortgezet- trekken vaa de Beurssura&t, en de Bij lossing der lading bleek, dat de'zeer diepe insnijdingen in dë" voor- schade zich verder alleen bepaalde gevel van het te stichten gobouw, tot gebroken vloertegels en dakleien. maar h»j hoopte dan ook, dat de voor- gevelrw.lijn, desnoodig, zal kunnen EEN SCHIP GESTRAND. HOFBERICHTEN. Vorst Wolrad Frederik van Wal- deck-Pyrniont. die enkele dagen van *2*^ /Ia 1. i rr i r, - I AA.l Qr (ro.l 1/ i.i.m'AOC- UUl naar Duitschland terug. DE MIDDENSTANDS-ENQUêTE. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: In den iuatsten tijd hebben berich ten de ronde gedaan, dat in sommige gemeenten Bussum, Wildervonk, Zupüien de door de betrokken staatscommissie ingestelde enquête naar den economischen toestand van den middenstand was mislukt en aan. deze mededeelingen werd in eenige organen de conclusie vastgeknoopt, dat de enquête in haar geheel even min zou slagen. Ten einde hierom trent eenige zekerheid te krijgen en een en ander over den stand van bet onderzoek der staatscommissie te kunnen melden, hebben wij ons ge wend tot iemand, die ter zake geheel deskundig en op de hoogte meet wor den geacht. Het is ons een oprecht ge noegen te kunnen mededeeion, dat de middenstands enquête,- naar het zich laat aanzien, zeer goed gelukken Op de Nnordsvaarder, bij Vlieland, is de kotter HF 190 Möwe van Finken- worden veranderd. De heer Simms vroeg voor de nieu we terreinen de voorbereiding van warder gestruud. De equipage, uit -4een e.'fpachts-, en niet van een ver man bestaande, wist zich met de ei-1 koopscontract. Daarbij drong hij er gem sloep te redden. op aan den prijs niet ie hoog te stel- llen, andere zal er in een stad als Am- JONGE ZWERVERS. sterdam geen goede exploitatie op 't Op den Utrechtschen weg werden nieuwe terrein te ondernemen zijn. door de Zeister politie drio knapen j De heer Vliegen informeerde, welke aangehouden, die ontvlucht warenplannen B. en W. hebben met het uit het doorgangshus te Hoeuderloo. I tweede gedeelte van het rapp>rt, be- De knapen zijn naar bedoelde in-1 trekkelijk het Raadhuis, richting terug gebracht De heer Fabius was verblijd met de I conclusie van de oommissie over de Raadhuisquaestie. Spr. vroeg, wat er ie. ui\ met hri Commandantshnis titans zal Deze tentoonstelling is gister door i gebeuren? minister Talma en den directeur-go-De heer Van den Bergh was even- neraal van landbouw bezocht. eens verheugd, nl. over het foit, dat FEUILLETON Waar het Engolscb door CHARLES GARVJCE. 70} Maar plotseling, toen zij naar den Ingang keek, zag zij twee mannelijke gestalten Lady Ferrand begroeten. De een was in een domino, de under in een cosluum van zwart sa tijn uit die vage periode, die gewoon lijk als de „Middeleeuwen" wordt aangeduid. Haar blik ging van den monnik naar zijn metgezel en daar bij was zij zich bewust van een aan doening van heerlijke verrassing. Die gestalte, zijn gang, zijn gebaren het kwam haar alles zoo bekend voor. Na tuurlijk was bet een spel van haar verbeelding maar het bracht haar de gestalte en gang van Eliot Gra ham in herinnering. Het bloed steeg iu haar gelaat, haar hart sprong op, maar voordat zij uog een meer be paalden indruk kon krijgen, waren de twee heoren in de menigte verdwe nen maar enkqle minuten later zag zij, hoe de zwart satijnen gestalte haar walsend passeerde. Hij danste met een dame gekleed als een schaap- herdorinuotje van Watteau. Zij had iets over zich dat Nora bekend voor kwam en zij bekeek haar nieuwsgie rig. Zij kwamen weer voorbij en hiel den vlak bij haar even in, en Nora hoorde de dame zeggen Wat is het hier warm Dat komt van dat onmogelijke masker. Dadelijk herkende Nora dc stem. Zij was van Florence Bnrtley. Onwille keurig leunde Nora voorover, om de stem van Florence's cavalier cp te var. enmaar hij gaf geen antwoord en een oogenblik later waren zij weer voorbij. Zooals meer voorkomt op gemasker- do bals, was het niet noodzakelijk aan elkaar te worden voorgesteld en nu ikwam er een heer naar haar toe in het costuum van een kruisvaarder, boog voor juffrouw Deborah en Nora en v'-ocg de laatste om een dans. Nora danste met hem on bemerkte tot haar genoegen, dat zij 't walsend nog niet verleerd was. Zij vergat zichzelf en haar cavalier in het heerlijk genot van op dc maat der muziek rond te walsen eu zij kwam met een schrik tot zichzelf, toen hij met een sterken neusklank zei Schitterend, dit feest van den ouden Sir Joseph, niet waar? Er mankeert eenvoudig niets aan. Na tuurlijk wil hij een of anderen groo ten slag slaan. Sir Joseph doet zoo iets altijd om een of andere reden. Nu, ik wensch hem het beste ik ben er n.L ook bij betrokken evenals de meeste meuschen. die hier aanwa- 2ig zijn. Nora mompelde vaag een antwoord; en toen de dans was afgaloopen, bracht hij haar bij juffrouw Deborah terug. Je danst heel goed, lieve, zei ze, blijkbaar met voldoening. Nora leunde achterover en wuifde zich met haar waaier koelte toe. Zij hoopte, dat er iemand anders zou ko men om haar te vragen. In een hoek van de balzaal stonden de domino en de jonge rntrn in zwart satijn, die wel voor Romeo kon door gaan. Een mooi gezicht, vindt je niet? zei de domino, die Wedderburn was. Waarom dans je nu niet Eliot haalde do schouders op, want hij was de zwart satijnen Romeo. Aanstonds weer. zei hij. Jo wacht zeker up de mooie Flo- rcnco zei Wedderburn plagend. Nu je kunt geen beter of mooier danse res verlangen. Wat ik zeggen wil, heb je dat meisje daarginds opgemerkt, dat meisje met die zilveren sterren op een zwarte japon en dat donkere mas ker Ik denk, dat zij zichzelf Nacht" noemt. Ik heb haar zoo straks gadege slagen en als mijn dansjaren al niet ^ang voorbij waren, dan zou ik zelf haar vragen eens een toertje met mij te doen. Dans eens met haar, mijn jongen. Eliot gaf geen antwoordtoen liep hij dwars de balzaal door en maakte een buiging voor de „Nacht". Wil u dezen dans met mij doen vroeg hij. Nora had hem zien naderen, en bijna onbewust was haar hart onre gelmatig beginnen te kloppen. Op het geluid van zijn stem scheen het bijna stil to staan want liet was de stem van Eliot Graham. Zij had een ge waarwording of zij zich niet kon bewe gen, niet kon spreken. Zij stond daar uls een standbeeldlevenloos alsof zij doof en blind was. Met verbazing, eenigszins verlegen, boog Eliot ern stig en stond op het punt zich om te keeren, daarmee haar stom antwoord accepteerend, toen zij opstond en haar kleine hand luchtig op zijn arm legde. HOOFDSTUK XXXII. Do gemaskerde „Naclit". Liefde Ls een vreemd, geheimzinnig iets Toen Eliot zijn arm om de dame „Nacht" legde doortrilde hem een on beschrijfelijke gewaarwording, en hij was zich bewust van iets bekends, alsof hij haar meer ontmeet, zelfs ge kend had vóór dezen avond. Hij keek neer op het gelaat vlak bij zijn schou der maar er is geen vermomming zoo ondoordringbaar als «en halï zwart masker eu Nora bad haar hoofd naar beneden gebogen, zoodat hij de trekken, die zichtbaar waren, niet goed kon onderscheiden ;-maar in weerwil daarvan was hij overtuigd, dat het een mooi gelaat moest zijn, even zeker als hij zich bewust was an de bevalligheid harer meisjes gestalte. Zij had geen woord gesproken en Eliot zweeg ook, terwijl zij door de balzaal zweefden. Nora danste goed met dc rhytmische bewegingen van een vrouw, die van muziek houdten toch danste zij als in een droom. Hem le zien, dicht bij hem te zijn as goed maar zijn arm om haar heen te hebben, met hem te dansen op de heetlijko muziek, vervulde haar met een onbeschrijflijke vreugde. Zij dacht aan alles wat te Byeworthy, en op Lonaway gebeurd was, aan den dag, waarop zij hem het levon had ge red - dat ulles ging snel als een pa- nurauia aan haar geest voorbij. En hij was hior in Londen in dit groote en voorname gezelschap niet langer een soort van bediende van Sir Jo seph, maar zijn gast. Wat beteekende dat Had Sir Josph zijn verdienste erkend en hem een hoogere aanstel ling gegeven En Florence Bartley zou Eliot met haar gaan trouwen Zij hield haar adem in bij dat idee en haar lichte, zwevende voet gleed uit. Dat spjjt mij 1 Het i9 mijn schuld. Eliot, en terwijl hij de conventio- neele woorden uitte, ontwaakte ook hij uit een droom, waarin het verlo den aan hem was voorbijgegaan, even duidelijk als het in Nora's brein was opgekomen. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat Eliot weinig op zijn ce- mak en bijna ongelukkig was. Mij had genoeg van Londen, van dot eindel o ze uitstellen en verschutven, dat net voor hem onmogelijk maakte om te vorderen met dr zr.ken, waarvoor iuj gekomen was Hij trachtte zichzelf te overtuigen, dat hij aangenamo dagen doormaakte, dat de meeste mannen zich verheugd zouden hebben -.tr het leven, dat hij leidde en hij w .3 niet ongevoelig over het feit, dat hij) genade had gevonden in de oogen van. een der mooiste vrouwen uit Londen.' Hij kon Florence aan het andere eind: der balznal zien, en wist dat haar; oogen telkens op hem gevestigd wa-t ren, en ultijd met een glimlach alsof er een soort van verstandhouding tua-i schen h6n beiden bertond. W aarom! kon hij niet opgaan in bet genoegen, van het oosrenblik zooals andere man-J nen om hem heen ook dedeu v anr-j om moest hij altijd denken aan dieo, avond lo Ihtherconibe, toen hij Norai Ryail in zijn armen had gehouden enj meende, dat hij haar liefde gewonueq had (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5