Onze Vleet. Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) Do Dildt, 13 September. 1910. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. io Valentia (Zuid-West punt van Ier land) laagste 758.1 m.M. te Nice tMiddellandsche Zee-kust, Zuid-Oost- 'rankrijk.) Verwachting tot den avond van 14 September WindMeest matige Noordelijke ,wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuur Dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 763 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Tliermometerstasid te Haarlem. Dinsdag 13 September Hoogste gisteren 9 uur F. 61 Laagste hedennacht F. 57 Hoogste heden tot 12 uur F. 57 HOOQ. en LAAQWATERSTANDEN 14 September. Hoog water. IJmuiden vm. 10 u. 55 m.; nm. llu. 38m Katwijk vm. 1Ü u. 30 m.;nm. llu. ldm Petten vm. 11 u. 15 m.; nm. llu. Bbm Laag water. IJmuiden nm. 6 u. 56 m.; vm. 7u. 88 m Katwijk nm. 6u.3öm.;vm. 7u. 18m Peilen nm. 8 u. SDm.;vai. Hu. tiin Het aansteken der lantarens van rij wijlen, auto's en andere voertui gen moet te 6 u. 55 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per Tegel. De Afdeoling Haarlem van „Onze Vloot" is doende maatregelen te ne men om de leden met hunne huisge- nooten in de gelegenheid te stellen het vlootbezoek van H. M. de Koning- In met het Belgische Koninsgpaar op Zaterdag a.s. op een boot bij to kun nen wonen. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: Een portemonnaie met 6.06, A. J. van Zutphen, Gaelstraat 37. Een damestaschje, N. Noeielijk, Regijensteeg 1 B. Een pakje stoelenhand, H. van Ha<- Pen, L. Mar gar eth astraat 11. Een damesparapluie, J. Biersteker, Barendsestraat 55. Een bankbiljet van f 10, Gehrs. Tonville, Zijlstraat 33. Een gouden damesring, J. Kuyper, Bilderdijkstraat 20. Een sleutel en een melkbus, Bu reau van politie. Een bril, J. J. Groenendaal, Jan Steenstraat 22. Eenige vellen papier, W. Assen delft, Ursulastraat3. Een bronzen medaille, J. Janzen, Rozenstraat 47. Een medaillon, P. Zalm, L. Raam straat 47. Een damestaschje met Inhoud, Bu reau van politie. Een halsketting, W. Veldhuizen, &egu lierstraat 11. F aillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij onnis, d.d. 13 September 1910 opge- even liet, faillissement van C. Glass, koopman, handelende onder de firma C. Glass Co., to Velsen, hetwelk 'flen 4en Augustus te voren was uitge sproken. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door het Ge- eentebestuur alhier aangesteed et maken van eenige basaltkade- fnuren. Ingeschreven werd als volgt D. Spijker, Amsterdam, f22848. D. R. de Jong, llaarl., f22888. J. Schuurman, Medemblik, f24600. M. Bos, 's-Hage, f26666. Mart. Visse, Papendrecht, 27438. M. N. v. Aken, Haarlem, f23700. A. v. d. Meijden Jr., Hardingsveld, f 27490. J. Smit VIIV, Haarlem, f21900. A. Torenvliet, Amsterd., ƒ23900. J. Verstoep, Gouderak, f21840. C. Zanen Hzn., Jr., Aimnerstol, 22340. G. v. Doornik, Baarn, ƒ21900. A. Schoorl, Haarlem, ƒ23365. J. P. A. Nelissen, id 184C4. P. Knekaart, Amsterd., 24444. C. de Vries, Purmereud, f 24-180. T. J. Verzijlbergb, Bloemendaal, 22S60. C. J. Maks Jzn., Ainsterd., 24200. G. Klootwijk, Papendrecht, f 24340. J. Oldenburg Jbzu., Bergen, 26780. A. Zanen Pzn., Ammerstol, 22280. Personalia. Tot hulptelegrafist te Amsterdam is benoemd de hear J. C. M. Beniuga te Haarlem. Uit de Omstreken SCHOTEN. Voor het op 14 Sept. te Den Haag te houden congres van de Haagsche po litie, alwaar de heeren Mr. M. W. F. Troub, lid der Tweede Kamer, en Gan- zevoort, commissaris van politie te Utrecht als sprekers zullen optreden, zijn als afgevaardigden van de Noora- Ilollnndsche afdoeling als vertegen woordigers gekozen de heeren Dings- hoff en v. Keulen. Gisteravond werd een oude zwerver, die door de Haarlemsche politie over de grenzen was gebracht, door de schooljeugd gekweld. De oude, bekend als Herman zonder beenen, werd ©p ergerlijke wijze door de jeugd gesard, waarop hij van zijn stok gebruik maakte, doch natuurlijk zonder baat tegenover de vlugge jeugd. Vandaar dat de Schotensche politie zich zijn lot aantrok. HEEMSTEDE. De Burgemeester van Heemstede verzoekt opsporing van stukken loo tten afvoerpijp, eenige koperen wa terkranen en eenige koperen deur handvatten, in de laatste weken ont vreemd uit een onbewoond perceel aan de Vijverlaan 1e Heemstede. HAARLEMMERMEER. Schoorsteenbrand. Bij de R. aan den Ringdijk ont stond wegens roetaanladins: een vrij ernstige schoorsteenbrand. Ook de zolder werd reeds door hel; vuur aan getast. Door krachtige hulp van de buren gelukte het de R. den brand met emmers water te blusschen, waardoor erger werd voorkomen. Aan het huisraad is aanmerkelijke waterschade toegebracht. Alle schade wordt door verzekering gedekt. Dood gevonden. Terwijl de bakker v. L. aan den Ringdijk nabij Reunebroek gisteren morgen wakker werd, vond Ir vrouw dood op bed liggen. Hoewel zij reeds geruimen tijd ziekelijk was, was haar ziekte toch niet van dien aard, dat aan zoo'n spoedigen en on- verwachteu dood gedacht werd. Dat do man hevig ontsteld was van dit plotseling overlijden zijner vrouw, zonder dat hij er iets van bemerkt had. kan men begrijpen. Cursus. Door eenige leden van de aid. Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis", wonende te Nieuw-Vennep en omgeving, worden pogingen in het werk gesteld, om aldaar in dezen win ter ook een cursus van „Eerste hulp bij ongelukkeu"' te verkrijgen^ Reeds twee jaar achtereen werd vanwege do afdoeling ©en dergelijke cursus te Hoofddorp gehouden, waaraan even wel verschillende belangstellenden te Nieuvv-Vennep en omgeving woon achtig. wegens den verren afstand niet of zeer moeilijk konden deelne men. IJMUIDEN. Naar onze correspondent schrijft, loopon er geruchten, dat er tegen het naj aai' kans is, op een nieuwe sta king onder liet personeel van de vis- schorij. De ofd. IJmuiden van den Alg. Zeemansbond heeft zich met een ma nifest tot do reederijen gewend, waarin zij o.in. verzoeken: le. dat bij het einde dor maand ie- der opvarende ten kantore persoon lijk wordt uitbetaald en zulks 's mor gens direct na opening van het kan toor; 2e. dat, ter verkrijging van een ge lijke en voldoende verzekering voor alle hier gevestigd stoomvisscherij- maatschappijen aan de vereeniging „Zeemansbond' opgave wordt ge daan, waarvoor de zeelieden bij de reederijen verzekerd zijn tegen de ge- volgon van ziekte en ongelukken tij dens de werkzaamheden gekregen; 3e. dat, waar tegenwoordig het ver val aan boord volgens de loonrege ling van October 1909 onder alle op varenden wordt verdeeld, in het ver volg schipper en machinist hiervan uitgezonderd zullen worden; 4e. dat alle voorkomende kwesties cu verschillen aan boord van stoom trawlers, indien dit door de betrok ken zeelieden gewenscht wordt, gere geld zullen worden in overleg met den Zeemansbond. (Erkenning dus van de organisaties.) Aan de schippers en machinisten van stoomtrawlers is een schrijven gericht, om vrijwillige afstand van hun aandeel in hot verval te doen, op grond dat hunne gages hooger zijn dan die der andere schepelin gen. Gemeenteraadsverkiezing. Maandagavond had in Hotel Nieu we Willem Barendz. een druk bezochte openbare vergadering plaats, uitge schreven door de afdoeling IJmuiden van de S. D. A. P. Ais sprekers traden op de heeren Landeweerd, van Sant poort, candid an t voor den gemeente raad van Velsen, en Eysinga, onder wijzer van Amsterdam. Er was gelegenheid voor debat. Binnenland OPENING VAN DE STATEN- GENERAAL. In de Staatscourant is opgenomen het programma voor de opening van do zitting der Staten-Generaal te 's-Grevenhnge, op Dinsdag 20 Septem ber a.s. H. M. de Koningin zal te één uur van het Paleis afrijden. De stoet zal rijden door de Heulstraat, het Lange Voorhout en den Korten Vijverberg naar hef. Binnenhof. Naar het Paleis wordt gereden van. het Binnenhof, over den Korten Vij verberg, 't Lange Voorhout, en door de Heulstraat. DE SCHEEPVAART OP RUSSISCHE HAVENS. De Petoj-sburgsche correspondent van de „N. 11. Ct." schrijft in Batoem is weer een Neder lands oh schip aangehouden en wordt hermeting verlangd. Zooals men weet is dit in strijd niet de voorloopige conventie tol liet wederzijdse!; erken nen van meetbrieven, die lusscheu Rusland en Nederland is gesloten. De betrokken ambtenaar in Batoem schijnt de conventie dus nog niet te kennen. Naar ik verneem, heeft de consul te Batoem liet gezantschap te St. Petersburg met het gebeurde in kenuis gesteld en heeft het gezant schap oogonblikkclijk de noodige stappen bij de regeering gedaan. NEDERLANDSCH OF FRANSCIL Naar aanleiding van het bericht in Ncderlandsche bladen dat de officiee- le toosten hij gelegenheid van hel bezoek van den koning van België in het Fransch zouden worden uitge sproken en hetgeen hieromtrent in Nederiandschc bladen is gezegd, schrijft De Nieuwe Gazet, dat het als de gehoorde protesten niet mochten baten er wel aan wil toevoegen: „Met even grooien eerbied voor ons beider vorstenhuizen, dat het Vlaamsche volk, indien de reis van ons ko ningspaar naar Nederland slechts voor gevolg hebben moest; een ver mindering van liet gezag zijner taal en dus noodzakelijk schade en schan de voor zijn strijd tot eigen herwor ding... het die reis liever niet gebeu ren zag." EIGENAARDIGE TOESTANDEN. Te. Mook, mag men do verslagen der laatste Raadszitting gelooven, be staan op schoolgebied eigenaardige toestanden. De speelplaats der openbare school wordt gebruikt als kippenloopplaats. Om hieraan een einde te maken, wil de gezondheidscommissie, dat gaten in den muur der speelplaats worden dichtgemaakt. Doch »eide de Bur gemeester men diende er dan wel een wacht bij te hebben, tot het droog is. anders zal het den volgenden dag weer stuk zijn... Het hoofd der school wil daar een deur hebben, doch ik stel voor, den muur geheel te laten maken. Een Raadslid: lir komt nu een nieuwe regeling voor het reinigen der school. Maar waar moet nu het water gehaald worden, als die muur geheel dichtgemaakt is? De voorzitter: Dat moet diegene zelf maar weten, die het aanneemt... Op een 'desbetreffende vraag ant woordt de voorzitter: Er Ls geen leerplan... Het hoofd der school regelt daar alles zelf, zoo ook de vacantie. Nu heb ik gehoord, dat hij weer 17 kinderen vrij gegeven heeft voor het wal cl bessen plukken. Ik hel) hem gevraagd om het leer plan, doch ik krijg hierop maar geen antwoord. Ik heb hem ook geschre ven, dat, bij B. en W. niets bekend is omtrent de vacantie en dat dit niet is volgens de wet. Maar hij laat mij maar schrijven en regelt alles zelf. Na. nog eenige discussie wordt be sloten een leerplan vast te stellen. SPOORWEGONGEVAL TE ROERMOND. Het onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk heeft aange toond, dat de personentrein, komen de van Dalhelm door onveilig signaal gereden is. ONGELUKKEN. Te Ingen is de 23-jarige dochter van do wed. Lokhorst uit Ommeren in een sloot verdronken. Koloniën ATJEEL Naar de „Arnh. Ct" verneemt, heeft de gouverneur van Atjeh, die tijdelijk te Arnhem vertoeft, de tele grafische modedeeling gekregen, dat neergelegd zijn Teungkoe Tjhi Ma'et Tiro (de voornaamste geestelijke ver- zetleider in Pidië) en het steeds vijan dig gebleven landschapshoofd Keud- jioeen Geumpang, en dat in de onder af deeling Meulaboh zich gemeld heeft Teungkoe Pidië met een honderdtal volgelingen. Het verzet in Pidië en Meulaboh kau hiermede als geëindigd be schouwd worden. Rechtszaken SPEELHUIZEN. Bij vonnis van den Haagschen kan tonrechter werden Van Kampen, De Vos, Zechner en Muraire veroordeeld ieder tot tien dagen hechtenis, en Funke tot drie dagen hechtenis, we gens het in 1908 in de Nieuwe Mol straat te 's-Graverüiage houden van een zoogenaamde sociëteit, waar aan het publiek gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Deze zaak kwam reeds herhaalde malen voor verschillende rechtscolle ges in behandeling en werd gisteren weder in hooger beroep behandeld voor de Haagsche Rechtbank. Geen der beklaagden was versche nen. Substituut officier van justitie mr. Van Geuns vereenigde zich met de gronden van het vonnis, door den kantonrechter gewezen, maar achtte de straf te licht. Gevorderd werd tegen .Van Kam pen, De Vos, Zechner en Muraire drie maanden en icgen Funke twee "maan den hechtenis. Leger en Vloot DE KLACHT TEGEN LUITENANT NOLTHENIUS. Men meldt uit Breda aan de „Nicu-J we Crt." De klaoht, door milicien De Groof tegen luitenant Noltheiüus van het 6de regiment infanterie, ingebracht, als zou deze officier moedwillig en stelselmatig zijn 11.-K. minderen in hun godsdienstige gevoelens hebben gekrenkt, is op last van den Minister van Oorlog door een commissie van officieren onderzocht. In een dor ll.-K. bladen is gemeld dat de klacht van milicien De Groof werd ondersteund door vijf andere miliciens. liet is gebleken, dat deze vijf mili ciens hun handteekening onder de klacht hadden gezet zonder den in houd er van to kennen. Dit gebeurde in hot ll.-K. Militair Tehuis te Breda. Toen liet stuk hun werd voorgelezen, waren ze liet met den innoud niet eens. De vijf miliciens zijn daarvoor ge straft met 6 dagen provoost. Kerk en Schooi MODERNE THEOLOGEN. Do jaarlij ksche vergadering der moderne theologen, te Leeuwarden gehouden, was door 86 predikanten bezocht. Dr. D. J. Meyer, uit Wijnaldum, sprak over „Ailard Pierson, zijn ver houding tot godsdienst, wijsbegeerte en kunst". Dr. S. G. Kijlslra leidde het onder werp „Kcdoniestichting en kolonie- leven" in. Letteren en itunst JACOB CATS. Gister, 12 September, was het 250 jaar, dat „Vader" Cats op bijna 83- jarigen ouderdom overleed. DE POSITIE ONZER TOONEEL- SPELERS. In de aangekondigde bijeenkomst te Amsterdam heeft de heer L. Si mons gesproken over Het Doel en Wezen van een „Vereeniging van Tooueelspelers". Er volgde op de voordracht een le vendige gedachten wisseling waarbij o.a. de vraag, in hoeverre de Ver. van Tooneelisten Pensioenfonds in een Ver. die allen omvatten kon, zou zijn om te zetten, overwogen, en tevens de quaesiies der eventueele verhouding tot do directies, de geld middelen, besproken werden, en de inleider den raad gaf liet eerste te pogen, vooral samenwerking met de directies te zoeken en niet te steunen op hulp van buiten, maar op eigen kracht. Voldoend aan het tot hem gericht verzoek was hij gaarne bereid geweest deze propaganda-samen- komst in te leiden; doch de eventueele stichting der Vereeniging moest het werk blijven van de tooueelspelers zelf, zoodra er genoegzame innerlijke drang was om de taak te beginnen. Na het vertrek van den inleider bleef een dertigtal beroepsgenooten bijeen om dien innerlijken aandrang te toetsen. Gemengd Nieuws HEVIGE BRAND. Zondagochtend hoeft in do Londen- sche wijk Brixton in een groote laken winkel een lievige brand gewoed, die helaas ooit oenigo slachtoffers heeft geëischt. Op die bovenste verdieping van het huis sliepen nl. vijf winkeljuffrou wen. De meisjes, opgeschrikt door den brand, vlogen in haar nachtge waad naar da vensters en riepen wanhopig om hulp, daar zij meende, dat. de weg door de vlammen afge sneden was. Een paar flinke mannen hielden een linnen doek op, twee der meisjes sprongen naar beneden, de eene. viel echter naast het doek en werd levenloos opgenomen, en ook de andere werd ernstig gekwetst. De drie andere juffrouwen sprongen uit een venster van de tweede verdieping een kwam zonder ongeval beneden, terwijl «ie twee andere zich ernstig bozeorden, In den loop van slechts weinig we ken was er in ditzelfde peretel drie maal brand uitgebroken. Stcomvaartberichten Het stoomschip Grotius (uitreis) vertrok 12 September van Algiers. I-Iet stoomschip Koningin Wilhel- mina arriveerde 12 September van Amsterdam te Batavia. Hot stoomschip Rundam arriveerde 12 September van Rottei-dam te New- York. Telegrammen VERKIEZINGEN IN AMERIKA. AUGUSTA (Maine), 12 Sept. (Reu ter.) De uitslagen in 11)7 van de 628 districten voor de verkiezing van gou verneur van den staat Maine zijn, dat Fernald, <le tegenwoordige gou verneur, republikein, 16,111 stemmen verwierf, terwijl de democraat Plais- ted 20,505 stemmen op zich vereenig de. De winste van do democraten be draagt twaalf percent, het verlies van de republikeinen zes percent. In Ken nebec County, waar Plaisterd woont, zullen de democraten waarschijnlijk overal gekozen worden. Vroeger was Ivennechec County re- publikeinsch. Dc uitslag in liet eerste een het tweede kiesdistrict wijst op een ne derlaag van de beid© republikeinsche candidaten. Tot dusverre waren de ze districten republikeinsch. AUGUSTA, 13 Sopt. (Reuter). Het democratische verkiezingscomité be weert dat de heer Plaisted met een meerderheid van 5000 stemmen tot gouverneur is gekozen en dat voor het congres te Lewiston (Maine) de democratische oondidaten heben geze gevierd. De voorzitter van het republikein sche comité orkent, dat de democra ten hun candidaat voor liet gouver neurschap verkozen hebben gekregen benevens clrio leden in het congres. (Hbld.) INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender uiot teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich uiot aansprakelijk. Haarlem, 10 Sept. 1910. Mijnheer de Redacteur Zoudt u in ij een plaatsje willen af staan voor de volgende vraag Mogelijk hebben enkelen uwer le zers laatstleden W oensdag de hon derden kinderen gezien, die zich op het Donkere Spanrne verdrongen voor het Toynbeegebouw. Er was inschrij ving voor de kuiderclubjes. Ieder hoopte op een plaatsje. Helaas! slee: am vijftig kinde ren kon ik zeggen, dal zij komen mochten. Aan de anderen gaf ik de belofte, dat ik ze plaatsen zou, als ja als er iemand was, die zich met hen wilde bezig houden. Sommigen waren als ...aderen te vree en met deze boodschap en vertrokken hoop vol maar er waren er ook bij, die deze vage belofte wel kenden die be grepen, dat het nog heel lang kon duren tot er „plaats" was, en die af trokken, moci'.c doende om zich goed te houden, maar niet dikke tranen in de oogen cn niet alleen meisjes, zelfs jongens hadden het te kwaad. Mijnheer de Redacteur, zouden er toch in Haarlem geen menschen zijn, die een ir-rijc in 'le week beschik baar willen stellen, om aan kinderen uit den werkmansstand te leeren, hoe zij hun vrijen Woensdag- of Zaterdag middag nuttig «'li pre tig kunnen be steden Als Kerstmis nadert, ja, dan zijn er wel milde en bedrijvige perso nen, die feesten organiseeren voor de armen. Dan wil men wèl aan de kin deren geven en nog eens geven Ge lukkig, dat dit zoo is. Maar het zou ook gelukkig zijn, n.ls er buiten den Kersttijd goede geesten waren, bereid om de jeugd te loeren, Koe jongens en meisjes zelf kleine presenten kun nen malton voor vader of moeder of broertjes. De kinderen moeten niet alleen bedeeld worden met speelgoed, zij moeten ook loeren spelen en knut selen. En zij willen zoo graag, o zoo graag Zij strelen van genot als zij geholpen worden aan een speldekus- sen voor mocder's verjaardag, of aan een lijstje voor vader. En toch kan ik slechts enkelen plaatsen verder geen hulp Ik zou zoo graag hebben medewer king van beschaafde vrouwen of meisjes, om te helpen aan handwerk jes of poppekleertjes, om prettige spelletjes te bedenken, of om voor té lezen. En van de jonge mannen zou ik zoo graag hulp hebben, om vliegers te plakken liefst ook om ze op te laten en leiding voor alle soorten van knip-, plak- en teeken- werk. voor houtsnijden, enz. Wie er pleizier in heeft met kinderen te zin gen, zal vlijtige leerlingen bij mij vin den, en wie wat muziek wil maken voor de jeugd, kan rekenen op een dankbaar gehoor. Er wordt tegenwoordig veel ge klaagd over baldadigheid van de jeugd. En toch veel straatschende rijen zijn slechts het gevolg van drang naar bezigheid, die niet ten goede geleid werd. Het geldt ook hier: Overwin liet kwade door het goede. Wie helpt? Inlichtingen verstrek ik gaarne des Woensdags tusschen 2 en 3 uur aan het gebouw Donkere Spaarne 28, of andere aan mijn woning, Zijlweg 54. M. B. VAN BERLEKOM. Mijnheer Fidelio! Mag ik naar aanleiding van Uwe opmerking in liet Haarlemmer Hal letje van 10 dezer, over de samen vloeiing der twee zangvereenigingen Caecilia en Crescendo, een blijkbaar misverstand uit den weg ruimen? Het is niet de bedoeling van inzen der en velen met hem, om, wanneer de fusie eenmaal is tot stand geko men, dan nog een nieuwe vereeniging op te -richtcu, maar wel om b.v. op één vergadering het oude Crescendo te ontbinden en direct daarop een nieuw Crescendo op te richten. U zal het na deze toelichting met mi] eens zijn, dat een jonge vereeni ging veel meer kans van slagen zal hebben met een bescheiden aantal le den, dan oen vereeniging, dan het Crescendo van heden, waaraan zéér hoog© eischen worden gesteld, zoowel op een wedstrijd als op een uitvoe ring. Met beleefden dank voor plaatsing, Hoogachtend, INZENDER. De laatste opmerking begrijp ik, maar in hoeverre door de wijze waar op Inzender dankt te werk te gaan, mijn liezwaar wordt ondervan gen, is mij niet duidelijk. Dat be zwaar was op is, dat terwijl fusie zangers soineubrengt, dus wensche- lijk is, 't stichten van nieuwe veree- nigingen tot splitsing voert, dus niet gewenscht is. Heusch, w© hebben te veel zangver eenigingen in Haarlem (eu niet man nenkoren alleen) waarvan verschil lende af en toe in tobbenden toe stand. Tobbende met. besturen, di recteuren, financiën, tobbende als ik 't zeggen mag ook wel eens met de kunst. Minder scjiei«üngsl ij oen, meer sa menwerking, ziedaar het doel van mijn betoog. Mij dunkt. Inzender moet het met deze strékking eens zijnl FIDELIO. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN Sept. 12. T. M. BouwerVermeulen d., J. J. M. BaljéVerstegen, z., 11 G. S. Kruijer—Bosschieter, z.. M. Ploe ger—Den Held, z., 13. C. C. Doezie Tames, d., E. BrasserMassa, z. OVERLEDEN Sept. 11. 11. van Kampen—Kloek, 31 j., Vooruitgangst.r., 12. C. A. M., 15 mnd., tl. v. M. L. A. Klein, Korte Au, nastr., M, Mulder, 25 j., Beltweg. Amsterdamscfie Beurs Openingskoersen van 13 September- 1910, LABOUCHEl-IE OYENS Co.'s BANfl Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 577. ZUID-AMER1KAANSCHE STAAT» FONDSEN. C. Peru 11 3/8, Pref. Peru 39. PETROLEUM-AANDEKLEN. Prijshoudend. Koninklijke Petr. -188, Dordlsche Olie 161, Mooara Enim 223 1/2, Gecon solideerde 397-402,. Sumatra Palem- bang 18S, Tarakan 135, Orion 134 1/2. MIJNAAXDEELEN. ^^Guyana Goud PI. 40, Winstbewijzen De AMER1K. MARKT opende vasts Denver 30 8/4, Erie 26 1/8, Kansas 29 1/4, Preferente 63, Missouri 31 3/4f Ontario 39 3/4, Rock Island 31 7/16, Southern Rails 23; Union Pacific 165 1/2, C. Wabash 17 3/8, Wabash Pitts burg 5, Steel 69 5/8, Carren 48, C. Ma rine's 5 3/16, Preferente 15 1/2, /Amal gamated 63 3/4, Anglo 27, Interc. Rubber 31 3/4. Marktnieuws Haarlem. 12 Sept. 1910. Groentenmarkt. Aardappelen. Aangevoerd 37 H.L., verkocht 30 H.L., ƒ2—ƒ3. Appelen. Aangevoerd 120 H.L., ver kocht 100 ILL., f8—ƒ12. Peren. Aangevoerd en verkocht 94 H.L., 512. Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 2000 si., I 0.02-0.08. Roodekool. Aangevoerd 3000 st., verkocht 2000 st., ƒ0.02—ƒ0.03. Heerenboonen. Aangevoerd en ver kocht 970 mnd., f 0.40—f 1.30. - Snijboonen. Aangevoerd en verk. Wortelen. Aagnovoerd en verkocht 2000 bos, f 0.05—ƒ.0.07. Op de gisteren alhier gehouden Bo termarkt waren aangevoerd en ver kocht: Boter 52 KG., 1.65—1.75 per KG. Biggen 2 5stuks, 11—16. N. Kalveren 6 stuks, 12—18. PURMEREND, 13 Sept 1910. Kaas. Aanvoer 161 stapels kleinei 33 per 50 k.g. Roter. Aanvoer 156S kg., prijs ƒ1.4® a ƒ1.50, gemiddeld f 1.457 Vee. 730 runderen, waaronder zijn 442 vette, 43 stieren. 60 paarden, 60 a 300. 148 vette kalveren, 0 90 a 0.10 per kilogr. 253 nuchtere dito, 14 a 30 per stuk. 345 vette varkens, 0.54 a 0.58 per kilogr. 65 magere (Lite, 16 a 30 per stuk- 295 biggen, 9 a f 14. 4094 schapen en lammeren. 500 zak per$n, 2 a 8 per zak. Eieren. Kip- 4.60 a f 5.10 per 100 stuks. Vette koeien prijshoudend, handel stug, 68 a 50 cl. per k.g. Gelden koeien prijshoudend, han del stug, ƒ150 a 220 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, 170 a I 280 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel stug. Vette varkens prijshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen prijshou dend, handel stug. Vette schapen prijshoudend, han del stug, 22 a 32. Overhouders prijshoudend, handel stug, 11 a 18. Sport en Wedstrijden OLIESLAGERS EERSTE VLUCHT TE AMSTERDAM. Hoewel tot 3 uur gisteren te Am sterdam dicht© regenbuien neerkwa men, klaarde het weer later op en om half vier besliste de vliegenier, dat hij vliegen ging. De ééndekker op 't plankier gere den werd bestegen en de schoepen een lialven slag omgedraaid, dade lijk sloeg de motor aan en schoot het toestel met snellen gang lilt de han den der mannen, die 't toestel vast hielden. Toen gebeurde 't in eensl De grond werd los van de wielen on daar snelde het vliegtoestel de lucht in, als een ireuzig insect met statig-stille vlougels. Eenige onre gelmatige dalingen maakte het nog, dan klom 't opwaarts naar de wol ken. De vreedzaam grazende koeien in de weiden lieangst door dat gie rend geraas boven lien, vloden zod snel* als hun stijve pooten dat toelie ten. Zeven minuten bleef Olieslagers boven. Toen «laaide hij neer heel ge leidelijk. Toen hij behouden neer was gekomen, bestormde het publiek hem om hem geluk ie wenschen en MejK Boon, de dochter van den uitgever van „De Prins" kranste hem met groene lauweren. Maar de vliegenier was niet tevre- <len over zijn tocht. Hij was omhoog gegaan, omdat sommigen trucs zoch ten achter z'n niet vliegen. Maar het weer was niet goed ge weest. Roven had hij te kampen ge-. had met wervelwinden. Om 5 uur wilde hij nog eens vlie© gen. maar toen wns 't weder veel t«. slecht geworden. VLIEGEN TE BERGEN OP ZOOM/j Niettegenstaande deu wind heeft' Verstraeten Maandag halfzes nog vijf minuten gevlogen. Door opkomende/ buien moest hij liet plan om nog eeoa met zijn broor te vliegen opgeven. ZEILEN. Te Antwerpen werd Zondag eetT- wedstrijd gehouden om den eenmaal) per jaar te verzeilen coupe de Belgt^i que.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2