NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8351 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 14 september 1910 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drje maanden: Van 15 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten liet Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (w riT 'nS) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. OaM^zSSS^W'ltata '.031* Redactie Administratie: Groote Houtstraat 53. de ojnstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 15 SEPTEMBER. Btrongebouw: Sporttentoonstelling en feestterrein „Japan", 11—5 en 7 11 uur. St. Bavo, I.eïdsche vaart: 8—8 1/2 uur: Cursus R. K. Geloofs- en Zeden leer. Onderwerp: De vereeniging van Christus goddelijke en menschelijke natuur in een goddelijken persoon. BloemendaalRaadsvergadering, 7 1/2 uur. Heemslede: Raadsvergadering, 7J OM ONS HEEN No. 1205. Het Belgische Koningspaar op bezoek. Koning Albert van België cn zijn gemalin komen, voor het eerst na hun troonsbestijging, een bezoek brengen aan Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Dat wil zeggen België komt bij Nederland op bezoek. In Nederland wordt dit bezoek met Ingenomenheid begroet. Gevoelighe den wegens den oorlog van 18S0/1 zijn lang bij ons afgesleten, wc zien alge meen in, dat bet voegen van België bij Nederland indertijd een fout is geweest, die niet anders dan geweld dadig kon worden Hersteld, zooals datgene wat ten onrechte aan elkaar werd geplakt, niet anders dan met een ruk weer kan worden gescheiden. Geschiedkundig, aardrijkskundig, vol kenkundig behooren Nederland en België niet bij elkaar, al hebben zij vaak zooveel gemeenschappelijke be langen, dat een groote vriendschap, een nauwere aaneensluiting ongetwij feld voor beiden mogelijk en wen- 6chelijk is. Moet dus alleen reeds daarom het Belgische koningspaar welkom wor den goh celen, wij, Nederlanders, die critisch aangelegd als we zijn ook vragen naar- de persoonlijke eigen schappen van wie als bezoekers tot ons komen, mogen ook in dat opzicht Koning Albert en zijn gemalin met sympathie begroeten. In den - korten tijd, dat hij aan de regeoring is, heeft do jonge koning blijken gegevon van twee deugden te bezitten, die in het bijzonder aan den Nederlandschon stam dierbaar zijn huiselijkheid en eenvoud. En de harten van zijn Vla mingen heeft bij veroverd door de kalme, maar besliste manier, waarop hij bij officieele gelegenheden aan de Vlaamsche taal dezelfde rechten toe kent als aan de Fransche, door de onbevangenheid, waarmee hij Vla mingen toespreekt in hun eigen Inal. Er wordt wel gezegd, dat hij in zijn nplreden eenigszins schuchter schijnt, di; redacteur van het Fran sche tijdschrift Lectures pour t o u s evenwel, die van den Koning een audiëntie heeft gehad in het pa leis te Brussel, schrijft ,,'s Iionings houding en gebaar zijn eenvoudig, maar waardig, zijn blik is openhar tig en li ij spreekt gemakkelijk en pre cies'. En zijn uiterlijk beschrijft, hij aldus „De Konjng is groot en slank, draagt met eenvoudige elegantie een zwarte, gekleede jas en ziet er zóó jong uit, dat men hem jonger zou schatten dan de vijf-en-dertig jaar, die hij werkelijk heeft." De Koningin wordt door dezen zelfden journalist, beschreven als een superieure vrouw, wier blauwe oogen de Belgen hebben veroverd, oogen zonder trotsche majesteit, maar vol vriendelijke belangstelling Wil de lezer er meer van weten Hij vindt in weinig woorden deze karakterschets van het Belgische ko ningspaar in het Zuidncderlandsche tijdschrift de „Dietsche Warande en het Belfort". „Prins Albert heeft de voornaamste deugden van zijn ras. Zin voor het practische leven en kalm geduld. Evenzeer als Leopold II heeft hij den arbeid lief. Misschien meer dan eenig ander Europeesch vorst stelt hij be lang in staathuishoudkundige en maatschappelijke vraagstukken. Hij is niet beducht voor de volksbewe ging, die zoovelen verontrust. Hij ziet haar met frisschen moed en wellicht met vreugde te gemoet. Niemand is meer dan hij kind van zijn tijd. I-Iij staat niet voor zijn eeuw met gebalde vuist, maar reikt haar zijn hand. Hij wil dat zijn gouwen haar welstand putten uit menigvuldige hulpbronnen. Ook hij droomt van de zee bij den aanblik er van. Voor de toekomst op zee heeft hij een korps van scheeps jongens gevormd het scliip Ibis, dat hij hun heeft geschonken, is hun drij vende school geworden.... Hij bezoekt hen dikwijlsHij ontdekt onder hen de nakomelingen van verschillende rassen, die in den loop der tijden het Vlaamsche strand bewoonden. Zijn stem klinkt luider als hij uit eigen studie beschrijft, aan welke af stamming ons kustvolk zijn zwijgende kracht en zijn stille volharding dankt. Hij ziet de Belgische koopvaardijvloot reeds met volle zeilen op de wereld zee. Hij haat pronk, omslachtigheid en onoprechtheid. Daar opgeruimd heid de kenmerkonde eigenschap der Belgen is, schept hij er vermaak in, haar om zich heen te verspreiden. Hot kost hem geen moeite zich een voudig en hartelijk te geven. Men meent soms, dat hij schuchter is, schuchter zooals iemand die zijn kracht verbergt, In Afrika reed hij alleen op het rijwiel langs de kronkel paden van het woud, om van station tot station de voorgeschreven ont vangsten te vermijden Zijn wensch ware met het minst mogelijk vertoon een vorst, maar met den hoogsten graad van waarheid een mensch te zijn. Hij is een goed ruiter. Menig maal laat hij zijn paard dwars over het veld rennen in het behaaglijk ge voel vroolijk en vrij te zijn in wind en zon. Prinses Elisabeth vergezelt hem op deze dolle ritten. Ook zij bemint deze plotselinge verjonging, die geput wordt uit de bron van de levendige en krachtige natuurDe prinses bezit de zeldzame en kostelijke eigen schappen van een moeder en een gade. De prins getuigt, dat zij degene is geweest, die de kunst in zijn huis binnen voerde. Nu heeft hij de kunst loeren liefhebben. De prinses is mis schien de eenige aan het Brusselsche hof, die de goede letterkunde kent Wanneer zij kiest raakt zij onder de boeken, die in de mode zijn, niet ver dwaald Tot zoover dc Dietsche Warande. Politieke beteekenis kan natuurlijk dit bezoek niet hebben. Onderhande lingen over samenwerking of ver bintenis, in welke richting ook, tus- schcn België en Nederland, zullen wanneer de tijd daartoe gekomen is, elders worden gevoerd. Het zijn, om net huiselijk te zeggen, alleen goede buren, die op bezoek komen en zeker een vriendelijke ontvangst zullen ge nieten, niet van gastvrouw en gast heer alleen, maar ook van hun geving, het woord genomen in ruimste beteekenis, van dc Nederlan ders. Ik overdrijf niet, wanneer ik zeg, dat wat wij hier van Koning Albert en zijn gemalin uit zijn eigen land vernomen hebben, de sympathie voor hunne personen in Nederland heeft opgewekt Zonder twijfel heeft 's Konings hou ding tegenover de taal daartoe bij gedragen. Wij zien hem als Nederlan der, als Nederlander van Groot-Ne derland, en juist daarom zou menig een in het Noorden, evengoed als in het Zuiden, gewenscht hebben, dat de ontvangst in ieder opzicht Neder- landsch ware geweest. Het hof-cere monieel schijnt het anders te hebben noodig gevonden de tafeldronken zullen in het Fransch worden gehou den. Niet om voet te geven aan het Franschsprekendo gedeelte van Bel gië, zeker niet, nog veel minder om onaangenaam te zijn aan 't Vlaamsch sprekende deel, maar omdat de ge woonte aan het Nederlandsche hof dat zoo meebrengt. De tijd, hoopt zeker menigeen, zal nog wel komen, dat aan het Neder landsche hof in een vreemde taal zul len worden begroet alleen die vorste lijke personen, die de landstaal niet verstaan. J. C. P. Stadsnieuws J acob van Lennep. Deze tooneelvereenigiug hield giste renavond in de Kroon oen algemeene rargadcring. De heeren Kappers en Lucet brachten verslag uit van hun bevinding bij het nazien van de reke ning en verantwoording van den pen ningmeester over het afgeloopen boek jaar. Alles bleek in orde te zijn en de voorzitter, de heer Wynands, dankte deze heeren voor hun werkzaamheden. Na afloop had het bestuur een ge zellige bijeenkomst georganiseerd voor de leden met hun dames. Voorde noodige attracties was als altijd ge zorgd. Twee handwagens vermist. De wagenverhuurder J. M. P. deed aangifte bij de politie tusschen 5 en G dezer een handwagen te vermissen, dio onbeheerd voor zijn woning in dc Korte Lakenstraat stond, terwijl hij den 12den een wagen verhuurd heeft aan E., in de Brouwersstraat, terwijl hem gebleken is, dat wel een E. in die straat woont, doch deze den wa gen niet huurde of deed huren. Twee huzaren gedeser teerd. De commandeereoide officier van het depöt Huzaren verzoekt om op sporing van de huzaren E. R. en S. K., die sedert 10 dezer de kazerne heb ben verlaten en niet meer zijn terug gekeerd. Een ontvluchte papegaai. Sedert enkele dagen bivakkeert in de boomen van den Hertenkamp in den Hout een papegaai, die uit zijn kooi ontvlucht is. Pogingen om het beest te vangen, bleven vruchteloos. Krullen in brand. Bij den bakker K. II. is hedennacht omstreeks half één een begin van brand gemerkt in een geheel gesloten, gemetselden kelder, waarin krullen werden bewaard. Deze zijn vermoe delijk in brand geraakt door het in vallen van een vonk bij het uithalen van den oven. De bewoners van het perceel bluschten de smeulende massa met eenige emmers water. Straatschenderij en. Tegen drie jongens is proces-ver- baal opgemaakt wegens het afrukken van latten van een hek rond een ter rein aan de GoltziusstraaL Gedurende de laatste dagen hebben de ruiten van de Kenau Jamfabriek, aan den Spaamdammerweg, het bij dc baldadige straatjeugd moeten ont gelden. Een zeer groot aantal zijn door do belhamels geheel vernield. Vuurwerk afsteken. Een jongen van 14 jaar, die op de Gasthuisvest vuurwerk afstak en rotjes gooide tegen <ie huizen, waar door gevaar van beschadiging ont stond, is bekeurd. e Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een huissleutel, aan het Politiebu reau. Een houten stoelzitting, J. Stoel man. Schagchelslraat 38. Een tax hondje, C. Koreman, Goud- smidspleintje 2. Een doublé halsketting, aan het Po litiebureau. Een stuk gaas, L. Mok, Molensteeg 6 rood. Een portemonnaic, waarin f 16.27, J. Ruiter, Donkere Spaarne 2. Een schoen, J. Witkamp, Oliesla gerslaan 26. Een bruine reticule, inhoudende een bruine kous, M. van den Bosch, Doelstraat 32. Een handwagen, gemerkt A, Ier Wal No. 3, aan het Politiebureau. Van 't Kantongerecht UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: R. v. R., en L. N. M. B., te Haar lem. overtreding Arbeidswet, no. 1, ontslagen van rechtsvervolging, no. 2(3 bootc of 3 dagen hechtenis. H. H., te Haarlem, en 6 anderen, overtredingen IJkwet, f 1 boete of 1 dag hechtenis, 2 maal f 0.50 boete of 2 maai 1 dag hechtenis, 3 maal 0.50 boete of 3 maai 1 dag hechtenis. W. B., te Haarlem, nachtrumoer. 1 3 boete of 3 dagen hechtenis. N. v. d. M., tc Hillegom, een trek dier onbeheerd laten staan, 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. R., te Haarlem, en 26 anderen, loopen op verboden grond, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 3 dagen hechtenis, 2 bete of 2 dagen hechtenis, en 1 boete of 2 dagen hechtenis. J. M. F. M. te Schoten, rijden op erboden grond, vrijgesproken. J. A. C. v. B., C. A K„ H. C. de G. en II. C. v d. V., te Haarlem, over treding Politievei-ardening Haarlem, f 1 boete of 1 dag hechtenis, II. H. te Schoten, vrijgesproken. J. P. te Velscn, C. A. de R. en J. J. B., to Haarlem, overtreding Provin ciaal Reglement, no. 1 f 1 en f 2 boe te of 1 en 2 dagen hechtenis, no. 2 f 1 boete of 1 dag hechtenis,no. 3 2 maal f 0 50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. J. A. v. d. V., te Beverwijk, rijden zonder licht en valsche naam opge- en, f 1 en f 3 boete of 1 en 3 dagen hechtenis. H. de V., te Wijk aan Zee en Duin en 28 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Reglement, f 3 boete of 3 da gen hechtenis, 2 boete of 3 dagen hechtenis, 2 boet© of 2 dagen hech tenis, f 1 boete of 2 dagen hechtenis, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 36 personen eroordeeld wegens openbare dron kenschap iot 21 dagen, 14 dagen, 7 dagen en 3 dagen hechtenis, f 9 boete of 3 dagen hechtenis, f 8 boete of 3 dagen hechtenis, (6 boete of 3 dagen hechtenis, f 4 boete of 3 dagen hech tenis, 1 3 boete of 3 dagen hechtenis, 2 boete of 2 dagen hechtenis cn 1 boete ol 1 dag hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). De heer Mummelen, beroepen pre dikant bij de Geref. kerk, Aalsmeer- derweg O.z. alhier, is door de classis Haarlem geëxamineerd en met alge meene stemmen toegelaten tot dc be diening des W'oords. Het voornemen bestaat dat Z.Eerw. op Zondag 2 October zijn intrede zal doen. Het rooien der suikerbieten heeft te Haarlemmermeer een aanvang ge nomen. Over het algemeen wordt ook hiervan een goede oogst verwacht. VELSEN. Bij de gister gehouden stemming oor één lid van den Gemeenteraad •erden uitgebracht op de heeren J. P. Handgia.af, R.-K., 817, J. Lini- bach, vrijz.-dem., 205; R. de Boer, vrijz.-dem., 606; W. Landcweer, soc.- dem., 214 stemmen, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Handgraaf en De Boer. Z ANDVOORT. De minderjarige varensgezel J. P-, woonachtig te Zandvoort bij zijn oom, is door de politie uit Rotterdam, waar hij zwervende was, naar Zand voort overgebracht. De jonge man was te Hull van zijn schip moeten achterblijven wegens ziekte. Vandaar is hij naar Rotterdam overgebracht, r hij zwervende werd aangetrof fen. Uit de Omstreken SCHOTEN. Alhier is opgericht een Hengelaars- vereeniging onder den naam „Scho- ten's Morgenstond". De verc-eniging telt 14 leden. Opgepast Dezer dagen kwam een juffrouw bij m onzer winkeliers, een geschikt cu- deautje voor een zilveren bruiloft uit zoeken. Zij liet zich daarvoor ook minder geschikte cadeautjes, als ket tingen, armbanden enz. geven. Door de aandacht van den winkelier een oogenblik af te leiden, wist zij zich een paar gouden slootjes toe te eige nen. Daarna maakte zij keus en zal het gekochte den volgenden dag ko men halen! De winkelier bemerkte de vermissing pas bij het opruimen zijner artikelen. Tot meerdere zeker heid geofi de juffrouw naam en «rlres op, welke natuurlijk verzonnen blij ken te zijn. Dit geval slaat svaar- schijnlijk niet alleen, de winkeliers mogen dus wel op hun hoede zijn. HAARLEMMERMEER. Hoewel deze poldei' niet te be schouwen is als een waar aardappel land, daar er slechts een klein ge- deolte ran bebouwd wordt met aard appelen voor den verkoop bestemd, zoo zijn toch oio er nog zijn, zoo goed als allen gerooid. De vroege soorten hebben weinig opgeleverd, daar die erg door de aardappelziekte waren aangetast, zoodat ongeveer een derde deel voor de consumptie ongeschikt waren. Als late soorten werden hier vroeger veel „blauwe" en „blanke zeeuwen" verbouwd, doch deze soor ten zijn hier uitgediend. Ze gaven bijna geen beschot meer en gingen te vroeg dood. Thans is het algemeen en bijna uit sluitend de „bravo-aardappel" die hier geteeld wordt. De opbrengst is dit jaar minder over het algemeen, als het vorige jaar, doch de kwaliteit is uitstekend, terwijl zieken slechts sporadisch in voorkomen. Het rooien is echter met groote moeilijkheden gepaard gegaan, door dat de bodem verbazend taai en stug is en in diepere lagen groote „bon ken" heeft, een en ander als gevolg van den natten winter en daarbij een winter zonder vorst. Hier kon onzen poldergrond in het geheel niet tegen en men ondervindt er dezen zomer do gevolgen van. Het rooien van bieten, dat nog veertion dagen op zich zal laten wach ten, zal van deze laatste omstandig heid, ook veel moeilijkheden onder vinden, daar deze nog dieper den ho ldout indringen dan de aardappel. Binnenland SCHILDERSPATROONS. De Bond van Nederlajtdsche schil derspatroons hield gisteren te 's-Grn- •enhage een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer W. C. van As, herdacht het 30-jarig bestaan van den bond en huldigde het comité, dat gewerkt heeft voor de zoo welgeslaag de tentoonstelling. Buitenlandsche afgevaardigden wer den welkom geheeten. Aan II. M. de Koningin en aan Z. K. H Prins Hendrik werden hul- de-telegrammen gezonden. De coöperatieve aankoop voor Ne derlandsche schilde rpatroons werd op advies der commissie voor onder zoek nog niet behandeld. Op een volgende vergadering zal het leerlingwezen besproken worden. Tot eersten voorzitter is gekozen de heer W. C. van As, en als hulpbe stuurslid de heeren H. M. Soumans, to Rotterdam, A. Schotel, te Dor drecht,, en T. Manak, te Assen. 's Avonds had te Scheveningen een feestmaaltijd plaats, personen aanzaten. ONGELUKKEN. Een 39-jarige grondwerker is uit het dakvenster van het logement voor grondwerkers op het terrein van de voormalige Pletterij aan het Zieke Den Haag gevallen. Hij werd in be- wusteloozen toestand naar het zieken huis vervoerd en is aldaar eenige uren later overleden. Gisteren is een schoorsteenbouwer, uit Elberfeld afkomstig, werkzaam aan een 25 meter hoogen fabrieks schoorsteen te Maassluis, gevallen. De man was onmiddellijk dood. DE FABRIKANT-SOLDAAT. De uitsluiting welke op de sigaren fabriek van den heer Van Omme te Wageningen was afgekondigd, is niet doorgegaan. Op het laatste oogenblik kwam voor den patroon de vergun ning, om zijn inilitieplichten te Edo in plaats van te Utrecht te vervullen, waardoor het hem mogelijk is de lei ding zijner fabriek te blijven waarne- STE E N KOOL-BORINGEN. Onder de gemeente E scharen, in het zoogennamde Huuksken, worden anwege het Rijk boringen verricht, naar verluidt tot onderzoek van den grond, ter opsporing van steenkolen. Deze boring wordt uitgevoerd door den heer II. Reekers te Noordwijk- Binnen, die meer boringen voor het zelfde dool voor het Rijk uitvoerde; Op diit oogenblik is men tot pl.ni. 35 M. die pge-vorderd, waarbij op IG M. diepte reeds een zwarte steenlaag werd aangeboord. Deze voorloopige boringen worden gewoonlijk tot 100 M. diepte gedaan, waarna do geologen uitmaken of er uitzicht bestaat bij diepere boringen steenkolen aan te treffen. DE INEENSCHAKELINGS- COMMISS1E. Bij Koninklijk besluit is de zooge naamde Ineenschakclingscommissie voor het onderwijs ontbonden ver klaard. Prof. dr. J. Woltjer, voorzitter van de commissie, is benoemd tot coi mandeur in de Oranje Nassau-orde. Scheepsramp. Men seint ons uit Den Ilaag Gisteravond is voor de Schevening- sche haven omgeslagen de schokker U. K. 72, bemand met vier menscheu. De reddingsboot ging uit, maar kon niets meer ontdekken. Hedenochtend zijn drie lijken aan gespoeld. Afin het „Ilbld." wordt nog ge meld Gisteravond te half tien, bij harden ind, dik van regen en zware bran ding vóór en in de haven, weid door den kapitein van de sleepboot „Staal duin" aan den seinwachter der ois- schershaven. gerapporteerd, dat een schokker vóór de haven was omge slagen. Dc gereed liggende motor- reddingsboot „Jhr. Rutgers van Ro zenburg" vertrok onmiddellijk met de bemanning, bestaande uit schip per Klausscn, monteur Kamp, stuur man Klaasseri, havenbedienden Zwart en Dijkhuizen er werd onder zeer moeilijke omstandigheden een uur op de plaats des onhails rond gestoomd, doch noch mo-nschen, noch vaartuig erden gevonden. De directeur der haven met den chef van dienst cn eenige opvarenden van schokkers maakten een ronde op het strand en vonden eenige wrak stukken, waaronder een stuk hout met het merk UK 72 bezuiden de ha ven. Aan boord van dit vaartuig be vonden zich vier menscheu De schipper, twee knechts en een jongen. De-lijken der drie laatsten zijn heden ochtend gevonden, twee aan het strand en één op dc glooiing van de visschershaven. AFSCHAFFING BAKKERS- NACHT ARBEID. De landelijke lietooging, te 's-Gra- venhago door het Nationaal Comité voor Afschaffing van Nachtarbeid in Bakkerijen belegd, was gisteren door een groot aantal bakkers-patroons en -gezellen bezochtde groote zoal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen was geheel gevuld. Op liet podium, waar verschillende banieren waren opgesteld, werden achter de bestuurstafel, evenals in do zaal, enkele leden der Tweede Kamer opgemerkt. De voorzitter deelde in zijn ojoe- ningswoord mede, dat sympathiebe tuigingen van ruim 80 organisaties, vertegenwoordigende meer dan 00.000 leden, waren ingekomen Ook in den loop der vergadering kwamen nog telegraphische betuigingen van in stemming in. Als sprekers traden op de heeren Mr. Aalberse, Bokhorst, Ds. Rudolph en Diemer. Aan minister Talma werd een tele gram gezonden, waarin hen» hulde werd gebracht voor de indiening van zijn wetsontwerp. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, welke in optocht langs N. Havenstraat, Turfmarkt, Spui, Hofsingel naar Binnenhof, ter griffie van de Tweede Kamer werd bezorgd. De motie luidde als volgt „De groote vergadering, gehoord de verschillende sprekers rer dc noodzakelijkheid, doorvoer - baarbeid van de aanhangige wets- oorstellen spreekt als haar overtuiging uit, dat het aannemen van een wettelijke regeling in hei bakkersbedrijf, waar bij de Zondags- en nachturlx-id ver boden is. voor de duizenden beoefe naren, zoowel patroons als gezellen, een zegen zijn zal, en dringt er bij onze Volksvertegen woordiging met ernst on aan, nog vóór de begrooting de wetsvoordrach- ten te willen behandelen en aanne men." MARKEN ONDER WA TER. Aan de „Standaard" wordt ge meld Op Zondag 4 September j.l. is liet eiland Marken door het zeewater overstroomd, zoodat de landerijen onder water staan den gauschen Zondag waren de veehouders bezig hun vee in veiligheid ie brengen. De schade is groot. Naar aanleiding van deze over stroom ing hebben de veehouders en melkslijters van het eiland een adres gezonden aan H. M, dc Koningin, waarin zij er op wijzen, dat het her haaldelijk voorkomt, dat hot. eiland door de zee wordt overstroomd, het geen hun niet geringe schade bezorgt, daar het water soms weken lang op de landerijen blijfst staan, aangezien het eiland geen watergemaal bezit. Adressanten verzoeken daarom dringend, het daarheen te willen lei den, dat het eiland Marken van rijks wege worde voorzien van een water gemaal. EEN VETERAAN. II. Kramer, te Tiel, gedenkt 1 Octo ber u.s. den dag, waarop hij voor 50 jaren werd aangesteld als stadsom roeper. Op dienzelfden datum is hij 40 jaar als bode in dienst van het Pol derdistrict Neder-Betuwe.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1