•niotj eerst nog eens een ptft'éï proef jes met de mtorfiete en w a t 'n proef jes I In het seizoen 1904 wordt hij we- rcldrecordman voor den mij laf stand te Ostende en Sohevenrngenl Of hij al eens een schouderbeen, eon paar ribben kneust of breekt door een val, wiat maakt dat uit; hij komt altijd weer op z'n pootjes terecht, nèt als een kat zijn ledematen schij nen als van een ledepop of hans worst... alles is snel weer in 't gel ld. Jan is géén melkkoetje voor den dokter; hij is een natuuxmlenach, ge neest van zélf. Drommels, die tui meling Le Roubaix kwam aan, maar na eenige weken rust, aat-ie weer in don zadel, met het gevolg, dat-ie als gangmaker twee wereldkampioenen tegelijk maakte te Londen. Oliesla gers bleef de held der motor wedstrij den; de Hollanders weten er van mee te praten; herinnert men zich niet zijn 2-maandsche prestatiën op het ver plaatsbare velo-droom in Holland in 1907? Zijn staat van sportddenst is rijk aan schitterende bladzijden. „Ve- ni, vïdi, vici" scheen hem tot richt snoer te dienen... Het zou ons te ver voeren al de courses op te sommen, waar hij het meesterschap der Bel gische motorrijders wist te bevechten en nog altijd is hij wereldrecordman. Of hij zich er nog om bekommert, dat ls de vraag; hij leeft thans In hooger sferen; van. landrot is hij luohtrot ge worden, vogel-vejschrlkkeir en óók vee-verschrikker. „Maar..." zult u vragen, „hoe kwam hij er toe, om zijn geluk in het do mein der vogelen te beproeven;" wél, hij heeft het wonder met eigen oogen aanschouwd; de vliegmachine heeft hem in éeaa, als hij too verslag, aan gegrepen; in Januari 1908 deed Far- man nabij Parijs zijne aviatischo de monstraties en in extase riep hij uit: „Dat is mijn sport." Toen toog hij aan het werk; hij kocht oana machine oefende zich met de stoutheid en den durf van den volleerden aviator, dacht met de schranderheid van den uitvinder en den practicus na over het beste systeem en reeds spoedig toonde hij te Antwerpen vliegproe- ven, die bewondering wekten. Van daar naar Pau met zijn Blériot-ééu- dekker; eerst dachten de Afrikanen, dal een booze geest over lien heen ge varen was; ze werden door angst op de vlucht gedreven, en kwamen te rug, gewapend met vorken en bijlen, maar toen ze bemerkten, dat het een gewone blanke man was, droegen ze hem in triomf rond. 't Volmaakt geluk bestaat op dit onderznaausche niet; Jan Olieslagers ondervond het óok in Algiers; bijna halfgod yen die bruintjes, had hij het malheur zijn vliegmachine in brand te zien „vlie gen..." De geharde, onversaagde aviator, onbevreesd voor de levensgevaarlijke vluchten... stond als een kind te wee- nen bij zijn ontredderde lievelingl... Zijne populariteit deed dadelijk in schrijvingen openen en weldira had hij 'n nieuw vliegtuig, waarmede hij te Pau zijn diploma als luchtvaarder verwierf. Spoedig daarna werd hij w are kir e oor rl man vooir do snelste in-! gungbrenging; hij deed verrassende vluchten te Mouirmelon( te Nice, te Barcelona, te Genua... De Middellandsche Zee oefende blijkbaar een grooter magnetische kracht op hem uit dan ham lief is, want plotseling stopte zijn motor en met zijn vliegtoestel valt hij in zee; na 1 1/2 uur zwemmens wist hij zich te redden, maar zijn machine lag te pletter tegen de rotsen; met een nieuw toestel op naar Reims voor het wereldkampioenschap...! Het leed was ras vergeten... en ziet, daar gaat hij met den Grooten Prijs strijken. Dat gaf een enthousiasme van ge weid; van duivel was hij in eéns Ko ning geworden!" DE VLIEGENIER BOVEN AMSTER DAM. De Tel. schrijft o.a.: Tusschen half elf en elf, Woensdag morgen, daar had je hem, boven de stad, boven je eigen tuin, Je eigen kantoorll! Olieslagers op het veld zieu opstijgen is 'n phenomeen, maar 'm toevallig zien anriveeren in je ei gen lucht, 'm gonzend in strakke vaart zien komen voorbij de sterke, verblindende zon, lange den fijn blauwen heinal tot vlak boven het raam, waarvoor je, nuchter stads- mensch, zonder aan „den heelen Olieslagers'1 te denken, nog 'n secon de geleden zat te pennen, is 'n ver rassing, zóó verheffend, diat je figuur lijk gesproken meteen... In de wolken bent. In die tuinen van Prinsen- en Kei zersgracht, tusschen de fuchsia perkjes, flappen de meidon de klop- kleeden in de blauwe bakken, en hand tegen het achterhoofd, dat de tul ie mutsen niet afrollen, staren ze omhoog. Daar hè je 'n 'ml daar hè je 'n 'm,... net 'n groote bij... Jansien- tje zegt 't aan mevrouw!"... En me vrouw met de dochters naar 't dak, de vliering, en daar, hoofden te saam. Oogen even dichtgeknepen, voor de feiie zon, naar boven geke ken, trillend en hijgend van trappen- loopen, ontroering. Op straat blij ven de „mooie wijnpeer" en de „bot- bot-bot" den verkoopara in de keel steken, want In verbroederde ver bazing. slaat 'n deel van Amsterdam als één Piet-kijk-in-de-lucht het aan gezicht ten hemel, en juicht, juicht den kranigen kerel toe, zoo hartelijk, dat 'n juffrouw waarschuwt: stil toch miruso, asie es draaierig wier! Am- Sterdam voelt zich lekker opgeschud;. véflëèfiï, Ir&ch, ontróerd, door de wij ze, waarop het, voor het eerst, op den mooien Septemberdag is bevlogen. Rechtszaken EEN GEDUCHTE SCHIETPARTIJ. In den avond van 25 Juli begaf zich do 25-jarige zeeman IJsbrand van G. naar de Öostenburgergracht tc Am sterdam, waar zijn vrouw Cornelia Appolina Bos inwoonde bij haar zwa ger en zuster. Hij loste uit een met scherp geladen revolver van klein ka liber ft bout portant een kogel op de vrouw, gelukkig zonder haar te tref fen de kogel stuitte op haar corset af en bleef In haar Ideeren zitten. Juf frouw Bos pakte de revolver beet, waarbij haar ringer tusschen den trekker bekneld raakte. G. liet nu de revolver los en greep een mes waar mede hij haar te lijf wilde gaan. Op hetzelfde oogenblik kwamen baar zuster Anna en haar zwager G. H. v. Maurik het vertrek binnen, om haar te ontzetten. G., door het woedende heen en door drank verhit, loste ver volgens een kogel zoowel op Anna als op haar echtgenoot. Eerstgenoemde werd in de linkerarmoksel getroffen; de kogel bleef echter onder de huid steken. Van Maurik kreeg een kogel in de linkerwang. Beide kogels kon den gemakkelijk verwijderd worden. Van G. vluchtte na zijn euveldaad naar zijn woning, waar hij spoedig ge arresteerd werd. Gisteren had hij zich voor de 5e Kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. Hij ontkende het voornemen te heb ben gehad om moord te plegen. Uit de behandeling der zaak bleek dat de vrouw beklaagde een jaar geleden had verlaten, omdat hij plagerig van aard waszij was toen bij haar zwager en zuster gaan inwonen. Pogingen die hij aanwendde om weer met haar sa men te leven, stuitten af op haar on wil. Het O. M. achtte den voorbedachten raad aanwezig. Zijn uitlatingen en zijn bekentenis voor den rechter-com- missaris, dat hij te voren het plan had opgevat om zijn vrouw te dooden, wijzen daarop. Dat het levensgedrag van bekl.'s vrouw niet was, zocals het behoorde, was hoogstens een rede om echtscheiding te provoceeren, niet om zijn vrouw naar het leven te staan. Eisch: wagens poging tot doodslag, tweemaal gepleegd, en poging tot moord, tien jaren gevangenisstraf. Mr. J. C. W. Evenblij. bekl. als ver dediger toegevoegd, achtte den voor bedachten raad niet bewezen, evenmin als de opzet om te dooden. In blinde drift, door het dolle been ea door drank, verhit, pleegde bekl. zijn daad, zoodat hij niet geheel toerekenbaar is te achten. PI. drong aan op een psy chiatrisch onderzoek, subsidiair ver zocht hij oplegging eener lichtere straf. OVERTREDING GEDISTILLEERD- WET. Het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht eischte tegen C. Marree, bran der, een boete van ƒ16.000, wegens overtreding van art. 128 ai. I der ge- distilleerdwet, benevens verbeurdver klaring van het in beslag genomen gedistilleerd ter waarde van 10.000. Gemengd Nieuws STROOPERSDRAMA. Te Wyschate in België, nabij de Fransche grens, had in den nacht een wildstroopersdrama plaats, dat heel die streek in opschudding brengt. Henri Everaedt, jachtwachter, deed met zijn 23-Jarigen zoon Evarist als naar gewoonte zijn nachtronde. In het midden van den nacht, na bij het dorp Hollebeke gekomen zijn de, bemerkten zij op de gronden van de wed. Goudyser een lichtbaak. Zij besloten de stroopers achter te nade ren en zoo te bekeuren. Zij naderden de stroopers en de zaon van Everaerd sprong eensklaps vooruit, om den strooper, die het geweer droeg, te be machtigen. Op hetzelfde oogenblik keerde deze zich om en loste een schot. De jonge ling werd in de zijde getroffen, wan kelde en viel, veel bloed verliezend. De wildstroopers namen, onder be scherming der duisternis, snel de vlucht Vader Everaedt liep zijn zoon ter hulp, trachtte het bloedverlies te stel pen en sleepte het slachtoffer naar de hofstede van Leplat, die dichtbij was. Terwijl de vader ed de huisgenooten Leplat den gekwetste verzorgden, liet men den uastoor halen, die weldra ter plaatse was, doch te laat kwam, Everaerd's zoon was reeds bezweken. Alvorens te sterven heeft het slacht offer aan zijn vader verklaard in de wildstroopers-moordenaars tw$e ge broeders te Wijschate wonend, her kend te hebben. Spoedig waren de gendarmen van Yperen ter plaatse en begonnen ©en onderzoek. Een der twee verdachte stroopers is aangehouden. Hij ontkende evenwel. DE „ZWARTE HAND"- AAN HET WERK. Een vreemdsoortige kinderdiefstal houdt op het oogenblik de belangstel ling in New-York bezig. Ongeveer drie maanden geloden werd het zoontje van dokter Scime- ca, een kereltje van vier jaar, door de „Zwarte Hand" ontvoerd. On danks de ijverigste nasporingen der politie was deze er niet in geslaagd, het spoor van het gestolen knaapje te ontdekken. Zaterdagavond echter werd 't kind door zijn tante naar 't ouderlijk huis teruggehracht. Dokter Scimeca, een Italiaan, wei gert echter ten stelligste om eenige inlichting te geven omtrent het plot seling terugkeeren van zijn zoontje, en verklaart, dat hij het geheim tot zijn dood zal bewaren. De politie echter, die meent te weten, wie de roovers zijn, is voornemens, hen zoo spoedig mogelijk te arreateeren. Alleen is uitgelekt, dat dokier Sci meca 2500 dollar heeft móeten beta len om zijn kind terug te krijgen. Maar die bedreigingen van de „Zwar te Hand", voor het geval, dut hij iets mocht loslaten, Zijn blijkbaar zoo ver schrikkelijk, dat de vader voor bet overige een halsstarrig stilzwijgen in acht neemt. Deze houding van den dokter bewijst wel de ontzettende macht dezer georganiseerde Italiaan- sche misdadigere, die kinderen ste len, iedere week een paar huizen jn de lucht laten vliegen en hun rijk- geworden landgenooten, die hun geld weigeren te geven, van kant maken. HET TAALVRAAGSTUK IN ZÜID-AFRIKA. De Schoolraad van Montagu in de Kaapkolonie heeft met algemeens stemmen het volgende besluit geno- „Aangezien in dezen Raad de meest algemeen gesproken en best verstane taal de Holiandsche is en het werk derhalve bijna uitsluitend in die taal verricht wordt, en aangezien volgens artikel 37 van de Zuid-Afrikaansche wet het Hollandsch een van de offi- cieele talen van het land is. zoo ver zoeke de Raad het Departement van Onderwijs beleefdelijk om voortaan zijn correspondentie met dit lichaam in het Hollandsch te willen voeren". Het voorbeeld van Montagu zal ze ker door andere onderwijsraden ge volgd worden daarom is hot wel van beteekenis en is ook het antwoord, dat het departement zal geven, van be-1 lang. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Eigen Haard" bevat Zijn keuze, door M. J. Salverde de Grave-IIerder- scheê. Nederland vóór honderd ja ren, door generaal Wüppermann. Op een oude plek, door Corn. J. Gim- pel. In het voorbijgaan door Mar- tima. Vogels van diverse pluimage, door M. Wigman. Verscheidenheid. No. 36 van „Architectura" bevat o. a. Oud en nieuw in Amsterdam. Bliksemschade en Bliksemafleiders. Het dak en bet raam. De strijd in den cementhandel. Weekbladen en tijdschriften. Berichten. Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Onstwedde, Grom, da. K Bakker te N ieu w-Durdrecht, Drente. Marktnieuws B oterm arkl Staat der Botermarkt te Haarlem over Augustus 1910 Boter. Aangevoerd en verkocht 268 K.G., hoogste prijs 1.75 i>er K.G., laagste 1.60. Biggen. Aangevoerd en verkocht 53 stuks, hoogste prijs 18 per stuk, laagste 13. N, Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 35 stuks, hoogste prijs 16 per stuk, laagste 12. Vervolg Gemeenteraad Ingekomen stukken en mededeelin- gen. De VOORZITTER deelt mede A. Dat zijn gesteld ln handen van Burgemeester en Wethouders om ad vies lo. een verzoekschrift van de af- deellng Haarlem der Nuord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis", om ten behoeve van het tweede volks- douchebadhuis voor het jaar 1911 we der 1000 subsidie te verleenen 2e. een verzoekschrift van G. van Dokkum en andere ambtenaren, be last met de inning van haver.- en kaalgeld, om herziening van hunne saiarisregeling 3e. een verzoekschrift van J. E. A. R. van Helden en andere bewoners van de Badhuisstraat, om de keibe- strating in die straat door eene klin kerbestrating te vervangen 4e. een verzoekschrift van G. F. Per- quin en andere brandstoffen hand el a- ren in zake den verkoop van cokes der gemeentelichtfabriaken 5e. een verzoekschrift van het be stuur der Haarlemsche PolitlevereenJ- ging „Verbetering zij ons streven", om de regeling van do vrije dagen dor agenten van politie te willen her zien. B. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van B. en W., houdende aanbieding van de ont- worp-begrooting der gemeente, dienst 1911 2e. een voorstel van dezelfden tot vaststelling van eene verordening, rogelende de aanstelling en de bezol diging der brugwachters 3e. een schrijven van mejuffrouw J. C. van Gelsdorp, houdende bericht van aanneming van- en dankbetui ging voor hare benoeming tot leera.res van de Meisjesschool voor Middel baar Onderwijs 4e. een schrijven van den heer R. Soetan Casajangan, houdende bericht van aanneming van- en dankbetui ging voor zijn benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus en daaraan verbon den Handelsschool met 2-jarigen cur sus 5e. een schrijven -van den directeur en andere ambtenaren der Gemeente lijke Bank van Leening, houdende dankbetuiging voor de vaststelling eener nieuwe salaris-regeling 6e. een verzoekschrift van A. H. Garrer en andere leeraren van het Gymnasium, in zake het reglement voor die inrichting en de regeling hunner jaarwedden. (Te behandelen bij punt 12 van den oproepingsbrief) C. Dat op 31 Augustus J.l. aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hoogsbderzelvetr verjaardag, een tele- urnm van rrelukwensdh ls gezonden. Ivoor welk telegram namens Hare Ma jesteit dank is betuigd. (Appluus). D. Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is benoemd tot buitengewoon gemeenteveldwachter I.. M. van Bun- ren, opzichter bij het Bouw- en Wo ningtoezicht, en dat als zoodanig eer vol ontslag is verleend aan C. G. in 't Veld, gewezen bewaker van het Raadhuis. Dat op 7 September J.L zijn op genomen de boeken en kas van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Alles werd in orde bevonden, ter wijl het saldo in kas ƒ1229.91 1/2 be droeg. F. Dat door Burgemeester en Wet houders is benoemd tot bewaker van het Raadhuis F. van Kessel, tot ma chinist aan het Openbaar Slachthuis J. van Kampen en tot werkman aan hei Openbaar Slachthuis C. van Bern melen, en dat door hen eervol ont slag is verleend aan J. de Koe, J. John en J. F. Biesbrouck, werklieden bij den dienst van Openbare Wer ken. G. Dat door B. en W. pensioen is verleend aan P. Hersman, eervol ont slagen werkman der gemeente-reini ging, ten bedrage van 333 per jaar. en aan J. van der Riet, eervol ont slagen werkman der gemeente-reini ging, ten bedrage van 235 per jaar. H. Dat door de Vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aan de ge meente in bruikleen is afgestaan een sluitsteen uit de voormalige Nieuwe- of Kennemerpoort I. dat de heer Dr. J. Timmer heeft bericht, dat hij de benoeming tot lid der Commissie voor de bezwaarschrif ten in zake de plaatselijke directe be lasting aanneemt. J. Dat voor de leden ter lezing is nedergelegd een schrijven van den directeur van Openbare Werken om trent veiligheidstoestellen aan elcclri- sclie tramwagens. K. Dat G. Meppeli.nk heeft bericht, af te zien van den hom bij raadsbe sluit van 20 Juli j.l. no. 20 verkochten grond aan de Zuidzijde van de Tem pel iersstraat. (B. en W. stellen voor bedoeld be sluit alsnu in ie trekken). Aldus wordt besloten. L. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van een uittreksel uit hel Koninklijk besluit van 9 Augustus j.l. no. 93, houdende goedkeuring van Je Verordening op de heffing van rech ten wegens ontsmetting van lijf- en andere goederen, enz. 2g. een schrijven van dezelfden, tan geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 20 Juli J.L, No. 15, inzake overeenkomst met de ge meent© Bloemendaal tot levering van duinwater 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 3 Augustus J.L, Na 13, tot verkoop van grond aan de Vestestraat, hoek Jacobsxraat 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 24 Augustus J.L, No. 8, tot aanvaarding van voor straat bestemden grond 5e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 24 Augustus J.L, No. 9, tot ruiling van grond aan het Nieuwe Kerksplein 6e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 24 Augustus J.L, Na 10. tot in gebrulkgeving van schoollokalen 7e. een schrijven van dezelfden, ten gelelde van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 24 Augustus J.L, No. 12, tot het aanbrengen van ver beteringen aan de Opleidingsschool voor jongens. (Vervolg discussie punt 8.) Technisch plan der tramwegen. Amendement-Van Rossum. De heer VAN ROSSUM wil dan een meer stellige redactie. Deze ls zeer vaag. De heer HULSWIT blijft meenen, dat redactie-wijziging niet noodig ls. De heer MODOO merkt op, dat de vrees van den heer Van Rossum on gegrond* is, hierom, wijl het eigenbe lang der H. IJ. S. M. meebrengt, dat zij de constructie zoo goed mogelijk maakt, daar hiertoe andere concessie- bepalingen nopen. De VOORZITTER bestrijdt ook de opmerking van den heer Van Ros sum. Volgt men diens redeneering, dan zouden de concessievoorwaarden, die reeds zijn vastgesteld, feitelijk worden uitgebreid. De heer VAN ROSSUM dient nu een amendemeut in, om aan B. en W. de bevoegdheid te geven wijziging te bevelen en bij verschil drie deskundi gen te benoemen. De VOORZITTER houdt zijn mee ning staande, dat dit amendement thuis hoorde bij de vaststelling der concessie-voorwaardetf. Die kunnen niet meer veranderd worden. De heer VAN ROSSUM is 't daar mee niet eens. Men kan deze bepaling hier toch wel opnemen. De VOORZITTER zegt, dat de HolL Spoor bezwaar maakte tegen de des kundigen. De heer VAN ROSSUM ontkent, dat B. en W. die bepaling omtrent des kundigen vroeger wilden. De VOORZITTER erkent, dat do Holl. Spoor zich niet over de deskun digen heeft uitgesproken. De heer RINKEMA verdedigt de te- genwoordtee redactie. Die van den heer Van Rossum houdt de zaak op. De HolL Spoor maakte tegen 1 vroe- ?ere plan van B. en W. bezwaar, om- at zij dan geheel van B. en W. af hankelijk was. De heef LASSCHUIT is 't met den heer Van Rossum eens, nu is de bepa ling te vaag. De heer HULSWIT merkt op, dat daar in de concessie-voorwaarden de arbitrage is uitgeschakeld, 't Voorstel- Van Rossum is dus in strijd met de concessie-voorwaarden. De heer SPOOR zegt, dat de heer Van Rossum een juiste meening heeft. Gevorderd wordt, dat blijkt, dat de constructie niet goed is. Hoe moet dit blijken als het niet door deskundigen wordt vastgesteld De heer THIEL meent, dat de moo ning van den heer Van Rossum volko men onjuist is. „Hoe moet 't gebleken zijn vraagt de heer Spoor, Wel, als er verschil van meening bestaat, moet de rechter dit uitmaken, die deskun digen benoemen kan. Spr. rindt zoo'n procesje over ©en concessie niet zoo erg. (Gelach.) Hij vindt het voorstel-Van Rossum ook niet zoo erg, maar hij ziet er niets geen reden toe. Bovendien, da arbi trage-clausule is in de concessie weg gelaten. De heer SPOOR voorkomt liever een proces. (Gelach.) Dat vindt hij beter. Maar dat kan den heer Thiel geen ernst zijn. Daar zitten we hier toch ,niet voor. De heer THIEL merkt op, dat hij liever deskundigen benoemd ziet door den rechter, dan door partijen. Daar mee heeft de Gemeente ook wel on aangename ervaringen opgedaan. Is de heer Spoor 't nu niet met spr. eens. dat dit een zaak voor den rech ter is? De heer SPOOR Neen I De heer THIEL merkt op, dat het verschil toch niet zoo groot is. Men- schen met een billijken kijk op de zaak kunnen de zaak beslissen. De heer SPOOR Wie zijn die man nen De heer THIEL Daarom benoemt de rechter deskundigen. De heer VAN ROSSUM zegt, dat de heer Rmkema hem straks niet geheel begrepen heeft. De heer RINKEMA zegt, dat de zaak nu niet langer opgehouden mag worden. Eerst was men hier bang voor de HolL Spoor, toen was de Holl. Spoor bang voor de Gemeente en nu is men bang, dat de Gemeente de Holl. Spoor zal benadeelen. Geroep Wat nou I Juist andersom! De heer RINKEMA Dat kan niet. Geroep: Juist wel; men is bang voor benadeeling van de Gemeente. De heer RINKEMA dringt dan aan op afhandeling. De VOORZITTER komt er tegen op, dat een nieuw element in deze zaak in gebracht na de vaststelling van de concessie. De heer VAN ROSSUM bestrijdt dit Het aiuendement-Van Rossum wordt verworpen met 8 stemmen vóór. Voor waren de heeren Krelage, Van Rossum, Seignette, Van de Kamp, Lasschuit, Spoor, Levert eu Slingenberg. De bepalmg, in de lezing van B. en W., wordt aangznonien met de stem van den beer Van Rossum tegen. Bij het volgende artikel vraagt de heer VAN ROSSUM wat verstaan wordt onder de bepaling, dat de HolL Spoor de meerdere kosten zal moeten betalen bij verandering van de bestra ting. Eerst is voorgesteld, om met 't oog op asfalt, het onderbed der rails te maken van beton. Moet nu bij as- f alteeren een betonbeö gemaakt en óetaaid worden door de Holl Spoor Bovendien maakt spr. bezwaar te gen de bepaling, dal de Gemeente „na v erloop van tijd" een ander plaveisel kan aanleggen. Dat houdt in, dat het den eersten tijd niet geschieden mag. Daarmee bindt de Gemeente zich te veeL De heer HULSWIT zegt, dat de meeningen over het systeem van as- lalteereu van tramstraten nog ver deeld zijn. Misschien moet langs de rails hout worden aangelegd. Daar men hieromtrent niets weet, kunnen geen definitieve sommen of opgaven gogeven worden. Spr. meent, dat de Gemeente zich niet bindt door de bepaling „na ver loop van tijd". De heer VAN ROSSUM blijft van meaning, dat „na verloop van tijd" beteekentin den eersten tijd niet De heer SPOOR ontkent dit. 't Kan bet eekenen Morgen De heer DE BR AAL Over een uur I De heer VAN ROSSUM Wat mee nen B. en W. van die bepaling De VOORZITTER Ik meen als 'k namens B. en W. mag spreken, dat „na eenigen tijd" kan beteekenen morgen, maar niet over een uur. De heer LOOSJES is 't daarmee niet eens. „Na verloop van tijd" beteekent: over ©enigen tijd. De heer LASSCHUIT vraagt, waar om B. en W. niet nu al kunnen bepa len, welk systeem van asfalt genomen zal worden, nu men er toch studie van gemaakt heeft. De heer HULSWIT: Omdat men ook met de Gemeente-fin an cl 6n reke ning moet houden. PUNT 9. Door B. en W. is een schrijven aan den Raad gericht over de uitbreiding der Electrische Centrale. B. an W. bevelen daarin aan: L Het voorbereiden en voeren van onderhandelingen, die tot uitbreiding van stroomlevering op aannemelijke voorwaarden kunnen leiden. IL Uitbreiding der bestuande eleo- trische Centrale met een draaistroom gedeelte van zoodanige capaciteit, dat aan de verplichting tot stroomlevering aan de H. IJ. S. M. en aan de ln de naaste toekomst te verwachten afne mers kan worden voldaan. III. Verlaging van de tarieven voor de levering van electrLschen stroom voor licht en kracht IV. Scheiding van de beide bedrij ven Gas en Electriciteit en het stel len van die bedrijven onder een af zonderlijke directie. Zonder op het oogenblik, nu de zaak nop geheel in voorbereiding is, be paalde voorstellen aan Uwe Vergade ring te doen, meenen wij U toch van onze overwegingen niet onkundig ie moeten laten, ten einde te zijner tijd nadere voorstellen in te dienen, al dus eindigen B. en W. De heer HULSWIT merkt op, dat de volgorde dezer punten waarschijn lijk niet zal zijn de volgorde-indignlng van de voorsteilen van B. en W. Het schrijven wordt aangenomen. PUNT 10, Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen bij de behandeling van het reglement voor de Arbeidsbeurs stellen B. en W. voor te bepalen, dat de leden, eener werkloozenkas steeds den voorrang genieten bij plaatsing. Het bestuur van de Arbeidsbeurs heeit echter bezwaar, om de redenen, waarom inschrijvingen geweigerd kunnen worden, duidelijker aan te geven. De heer VAN DE KAMP wil nog eens in het bijzonder de aandacht vestigen op de bepalingen, die aan geven, in welke gevallen men uitge sloten wordt van inschrijving aan da Beurs. Spreker dringt niet moer aan op nadere formuleering van deze be palingen, na een gesprek met den directeur der Beurs, waardoor spre ker overtuigd is, dat er geen moeilijk heden zullen ontstaan bij uitvoering. Speciaal vestigt hij de aandacht er nog eens op, dat nu geen lid van een vverkloozenkns bijslag uit de gemeen tekas zal krijgen in tijden van werk- loosheid, Indien hij niet bij de Ar beidsbeurs is i ïgesclireven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 11. Wegens overplaatsing van leerlin gen dar Opleidingsschool voor meis jes naar die voor jongens en meisjes, en met het oog op het aantal inge schrevenen voor de Meisjesschool, kun de betrekking van mej. M. Ber ber aan die school woidan opgehe ven. B. ea W. stellen voor, haai eer vol ontslag te verleenen met 1 Octo ber a-s. Aldus wordt besloten. PUNT 12. Meermalen is de wenschelijkheld gebleken van een geheele herziening van het reglement van het Gyiona- siuui, dal van 1883 dateert, schrijve! B. en W. aan den Raad. Tevens wordt een wedde-herzieaing noodig geacht Daarom stellen B. en W een nieuw reglement en een nieuwe sa iarisregeling voor. Dit reglement be vat m de volgende opzichten nieuwe bepalingen. Daar thans aan de school He- breeuwsch en gymnastiek wordt ge geven, zijn die vakken ook onder de leervakken opgenomen. De vacantia* zijn gelijk aan die bij het B. O. Bij vacaturen zullen door B. en W., sjmedshalve, tijdelijk© leerkrachten kunnen worden aangesteld. Bepaald ts, dat de leeraren verplicht zijn, de schoolvergaderingen bij te wonen. De leeftijd voor de Leerlingen, die toegelaten worden tot de earsLe klasse wordt ln den regei gesteld op 12 18 jaar. Curatoren kunnen onthef fing van deze bepaling verleenen, in bijzondere gevallen. De her examens worden afgeschafL ln hel reglement wordt nie; meer gesproken van pnjs- uitdeeling, daar deze niet weer ge houden wordt. Leerlingen kunnen volgens een nieuwe bepaling wegens w uitgedrag of ongescliikUieid van de school ver wijderd worden. De minimum-jaarwedde is, in over eenstemming met de wedden bij net AL O., van ƒ2000 op ƒ1800 terugge bracht. De eigen-pensioen-storungen komen tb ars echter voor rekening der gemeente. De maximum-wedde van den rector wordt van 4000 tot ƒ4500 verhoogd. De conrector, die thans eene wedde heeft van 23003200, krijgt voort aan dezelfde wedde als de leeraren, doch hij ontvangt een jaarlijksche toelage van 300, waardoor zijn posi tie niet verandert. De jaarwedde van den rector be draagt minstens 3500, met twee jaar lijksche verhoogingen van ƒ200 tot 4500. De leeraren hebben een salaris van 1800 met verhoogingen tot 1900, 2000, 2200, 2400, 2700 en 2900. na onderscheidenlijk 2, 3, 4, 8, 13 en 18 dienstjaren. Het salaris van den rector wordt met 1 September 1.1. gebracht op 4300, dat van den leeraar in Nedor- landsch en geschiedenis op 2900, de salarissen der andere leeraren zullen niet mogen dalen beneden de op 31 Augustus 1.1. genoten wedde De vr<>©- ger verleende aanspraken blijven van kracht, totdat de nieuwe regeling voordeeliger ls voor den betrokken leeraar. De heer LOOSJES merkt op, naar aanleiding van een adres van den rector en der leeraren, om wijzigingen van het ontwerp-reglement, dat hij 't betreurt, dat dit adres niet eerder dan hedenmorgen is ingekomen. De recto, die van de voorbereiding dezer zaak •.vist, had reeds eerder met. leeraren kunnen spreken en dan vroeger bun bezwaren kenbaar maken. Uitstel van een zaak werkt vaak verlammend op B. en W. Vervolgens *t advies besprekend, merkt spr. op, dat drie punten niet alleen bij deze zaak passen, maar ook later kunnen overwogen worden. Deze punten zijn de verhoogde al gemeen© levensstandaard, dat kan later ter sprake komen. Dan de kwes tie, dat gedoctoreerde leeraren moei lijk op 65-jarlgra leeftijd volledig pensioen (40 dienstjaren) ktmnen heb ben. Deze zaak zou ook in verhand met de H. B. 8 moeten worden be- schouwd. Daar xijn ook gedoctoreerde leeraren. Het argument, dat aan hei gymnasium lessen van 60 minuten ea nan de H. B. S. van 50 minuten won den gegeven, en daarom gelijkstel' ling van salarissen niet billijk is, kan nog niet gelden. Aan de H. B. S- zijn de verkorte lesuren als proef in gevoerd. Slaagt de proef, dan «al overwogen worden, ook dese verkor ting aan het Gymnasium in te vod- ren. Het bezwaar tegen de werkzaam- stelling van Gvmnasium-leeraren aatï de H. B. S., kan bij de artibeleö worden behandeld. De heer SPOOR vindt het onbillijk, dat er geen regard wordt geslagen op de wenschen van ambtenaren inzake hun reglement en jaarwedden. De leeraren lubben zeer snel hun adres samengesteld. Men nioec niet verge ten, dat de vacantia er tusschen kwam. Daarom vraagt spreker uit stel De heer SCHRAM is eveneens voor uitstel. De heer MODOO vraagt of cr geen regeling moet getroffen worden in geval van ziekte van de leeraren. De heer SPOOR merkt nog op, J U de leeraren het adres zeer snel heb ben ingediend, omdat het gedrukte stuk van B. en \Y. pas dagtoefcciit van 10 September. Spreker vindt het onbillijk om do Gvmnasium-leeraren le dwingen aan dc 11. S. les te geven, ais zi.' daar voor niet aangesteld zijn. Spreker In grijpt, dat men daartegen bezwaar heeft. l)e beer LOOSJES zeg'., dat de heer. Spoor allerlei geweldige argumenten l>czigde, om aau te toonen, dat de leeraren cr zoo vlug'bij geweest wa ren. Maar dc zaak dateert al varf

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7