NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 23s Jaargang. No. 8354 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 17 september 1910 a HAARLEDI'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: 'M-a! Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per rcgeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der raCTjAbonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 jJ Advertcntiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (£7, 50 Cts- voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 0.02H JL Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post - 0.4o Intercommunaal Teleioonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot dfTolaitsine van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 18 SEPTEMBER. Brongebouw: Sporttentoonstelling met feestterrein „Japan", 11 tot 5 en 7 tot 11 uur. Soc Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1207. Onderzoek van Voedings middelen. Uit het Raadsbesluit van Woensdag is gebleken, «lat ons een uitbreiding van den keuringsdienst te wachten staat. Dut ligt ia de natuurlijke lijn der dingen. I-Iet begon met water- onderzoek,. daarna kwam de melkkeu- ring en zoo kwam men langzamer hand tot het onderzoek van allerlei, andere levensmiddelen. Gevraagd is, of liet in do bedoeling ligt een nieuw laboratorium te stichten en daarop heeft de voorzitter een ontkennend antwoord cegeven. Maar meer ruimte zal er stellig noodig wezen, zooals voor iedere onderneming, die groeit Het gebouw aan het Spaarne mag eon grootschen indruk geven, er moet vrijwat af voor gangen, die onze voorvaderen lang wenschten te heb ben en breed en. voor zoover ik weet, zijn er geen kamers meer over. Bene den zijn de ambtenaren, geenszins in overdadigheid, gehuisvest, en boven is zelfs geen ruimte voor een wacht kamer overgeschoten. Alleen zou het kunnen wezen, dat de teekenkamer van de waterleiding naar buiten kan worden overgebracht, maar dit is een losse* veronderstelling van mij, die misscliien uit administratief oog punt onjuist is. Moe het zij. wie het doel wil, moet ook de middelen willen en wanneer straks eenige verandering in het ge bouw mocht worden gevraagd, zal de Raad die niet afwijzen. Een keuringsdienst van voedings middelen is eenmaal oen zaak, die zich wel langzamerhand, maar dan toch uitbreiden moet. Stap voor stap moet worden voortgegaan, omdat het nisi in de eerste plaats tc doen mag zijn om tal van boeten of hecbienis- straffen onder dc overtreders te strooien, maar de menschen zóódanig op tc voeden, dat er geen overtredin gen meer voorkomen. De melkeon- Iróle is daarvan een levend bewijs. Geen enkel voedingsmiddel leent zich beter dan dit tot vervalsching en de jbijmeaging van water was zóó ge woon, dat Leveranciers cn klanten die waren gaan beschouwen als een van zelfsprekende zaak. Zoomin als on vermengd geluk, bestond onvermeng de melk. Het was er dus om te doen, dat verkooper en kooper zouden ge wennen althans aan een zekeren graad van deugdzaamheid. In die richting nu heeft de melkverordening mijt onbetwistbaar succes gewerkt. Wel is het vetgehalte van 2.75, dat in de verordening als minimum is voor geschreven, niet hoog, maar rekening dient te worden gehouden met de af wisselende samenstelling, die bij voorbeeld zelfs van temperatuursver andering afhankelijk is, om van voe- dingsvoorvvaarden nog maar niet te spreken. Merkwaardig is het, dat naar het gemeenteverslag over 1909 ons meedeelt, jaren achtereen een ge middeld vetgehalte van 3 procent is gevonden, waaruit wordt afgeleid, dat de melkverkoopers er niet op uit zijn, om de waar te verdunnen of af te roomen, totdat die precies, maar meer ook niet, aan de eischen voldoet. Toch geven de behaalde rosuliaten natuurlijk geen aanleiding tot rusten, noch berusten, 1-Ict percentage, dat onvoldoende was, gemiddeld 6, dient nog verlaagd, het vetgehalte daaren tegen verhoogd te worden, maar ook hier zal geleidelijkheid dc beste me- .thode blijken te wezen. En wanneer we daarbij in het oog houden, dat tot nu toe op het labo ratorium alleen de volle melk werd onderzocht, maar dat men aan de tapte melk en de karnemelk nog niet is toegekomen, dan blijkt meteen hoe veel er op dit gebied nog kan worden gedaan. Met bet wateronderzoek is het niet anders gegaan. We verbeelden ons wel eens, dat omdat Haarlem een eigen waterleiding heeft, nu ook nie mand meer iets anders dan duinwa ter drinkt, maar de werkelijkheid is geheel anders. De eerste ronde van het stelselmatig onderzoek is juist in het vorige jaar gereed gekomen, en we herinneren ons wel, hoeveel misè re dat heeft gebrachtverzet van menschen, die slecht water dronken, en er toch geen afstand van wensch ten te doen, omdat vader en groot vader het gedronken hadden en er oud hij geworden waren daarnaast liet zonderlinge wantrouwen, dat zich uitte in de veronderstelling, alsof de gemeente aan iedere nieuwe aanslui ting bij de duinwaterleiding wonder- vvat verdiende cn zelfs bet fraaie ver haal, dat eens de eigenaar van een put, om het. onderzoek op de proef te stellen, een flesoh duinwater had gegeven, dat daarop was afgekeurd Een vertelsel, dat natuurlijk nooit woar kon zijn, omdat de opzichter van de waterleiding altijd zelf het monster nam cn nimmer aanvaardde wat de bewoner, zoogenaamd welwil lend, hem geven wou. De tijd en de rustige voortgang van het onderzoek hebben wel wantrou wen en verzinsels uit de wereld ge holpen, maar daarmee is de ideale toestand nog niet bereikt, namelijk dat niemand in Haarlem nog iets an ders dan duinwater drinkt. Er zijn in de stad, zooals men dat noemt, nog heele Nortonstreken, zelfs nog enkele zakputten. En al mag een goede Nortonput water- leveren, waar op geen aanmerking te maken valt, zeker is de verbruiker nooit, omdat door het breken van buizen, dat na tuurlijk niet dadelijk wordt opge merkt, vervuiling kan ontstaan en bovendien door verslamming plotse ling de watertoevoer zoo goed als ge heel ophouden kan. In 1909 werden dan ook nog 224 monsters onderzocht, waarvan maar 121 werden goedgekeurd,, terwijl 26 wei-den afgekeurd en 78 een twijfel achtig resultaat gaven. Met zulke cijfers voor oogen kan niet gezegd worden, dat de drinkwater-quaestie in Haarlem tot volledige oplossing ge komen is. Met het pas genomen Raadsbesluit wordt bovendien te kennen gegeven, dat de splitsing ir. ons bureau van onderzoekingen dc gelegenheid zal geven, meer dan tot dusver aandacht te schenken aan het onderzoek vnn nog andere eet- cn drinkwaren. De zoogenaamde levcitsmiddelen-schci- kunde wordt meer en meer verheven tot wetenschap, sedert deskundigen als Dr. Lam van den Rotterdaraschen en Dr. Philïppo van den Ilaagschen keuringsdienst zich beijveren om eenheid te brengen in de methode van onderzoek en vast to stellen, aan wel ke eischen artikelen hebben te vol doen. Daarmee wordt tevens bereikt, dat de leveranciers weten, wat er van de waar geëischt wordtimmers ook hier is het proces-verbaal wo- gens overtreding geen doel, maar middel. Doel is de vervalsching te voorkomen, al zal de arm der wet wel altijd noodig blijken te wezen tot bestraffing van diegenen, voor wie de gelegenheid tot vervalsching nu eenmaal een te zware verzoeking is. Liefst neemt de onderzoeker van le vensmiddelen aan, dat leveranciers het goede willen en daarin wil hij hun met zijn proefnemingen dan ook wel behulpzaam zijn. Te meer omdat telkens blijkt, dat zij een- en andermaal, natuurlijk tegen hun zin, hot kwade hebben ge brouwen. Het is niet zoo heel bemoe digend, dat van dc 22 monsters, die op verzoek van do politie in 19(19 on derzocht werden, 18 in bedorven toe stand waren. Pruimen, peren, drop, vijgen, rozijnen, kersen, kaas. tot zelfs muskaatnoot toe, waren bedor ven en wie dat leest, kan de gedachte niet van zich afzetten, dat er wel meer zal zijn geweest, maai* dat de politie natuurlijk op alles de hand niet leggen ban. De maatstaf, waarnaar vroeger ge oordeeld werd, was of de artikelen schadelijk konden zijn voor de ge zondheid. Evenwel was deze voor waarde te vaag, gaf te veel aanleiding tot verschil van gevoelen, al ware het maar alleen hierom, dat wat den een weinig of niet hindert, den ander het leven kan kosten. Het is Dr. Lam geweest, die als grondslag van een onderzoek bepaalde, dat de waai- van deugdelijke samenstelling zou zijn, waaruit .dan nat uurlijk logisch volg de, dat ze onschadelijk voor de ge zondheid was. Op dit gebied valt zooveel te doen, ook ten opzichte van contróle, zonder meer unen denke maar aan preser- veermidtlelen, hun aard en de hoe veelheid, waarin ze zonder schade kunnen worden toegepast), dat in het kleine bestek van een artikeltje niets anders kan worden gegeven, dan een uiterst vluchtige beschouwing. Voldoende toch, hoop ik, om het in zicht der groote beteekenis van den keuriugsdienst voor de algemecne ge zondheid te versterken. Van het weg dringen en terughouden van schade lijke elementen uit de samenleving profiteert, haast onbewust, c-lk harcr leden. j. c. p. Stadsnieuws GEEN ZIN OM NAAR SCHOOL TE GAAN1 Twee jongentjes hebben al sinds ee nige n tijd geen zin om naar school te gaan. Ze benudeelen zich zelf natuur lijk, maar dit beseffen ze nog niet Later zal 't spijbelen hun berouwen! Gelukkig zijn er autoriteiten, die de kinderen van liet breede pad naar het smalle pad der deugd willen helpen. De commissie tot wering van school verzuim nam de zaak ter hand en werd aan een politieagent opgedragen om (ingevolge een door den gemeen teraad gemaakte verordening) de on willige jongens „met den sterken arm" naar school te brengen. Een agent er op afl Een der jongens was thuis en werd dadelijk meegenomen, cm nu met ge weld 't onderwijs te volgen. De andere jongen was evenwel niet thuis en ook nergens te vinden. Had hij zich verstopt, of was hij wegge- loopen? Nu zal de politie een oogje in hef zeil houden en zoo ganw een agent den deugniet te pakken brijigt, zal hij naar school. HIJ WILDE IN DE GEVANGENIS. Een 58-jarig timmerman P. II. W.; zonder vaste woonplaats, maar gedo micilieerd te 's-Gravenhage, had sigarenwinkelier op de Krocht om geld gevraagd. De winkelier had hem een dubbeltje willen geven, maar d:t was den zwerver niet genoeg. Hij nam nu een steen op en wilde een ruit van den winkel ingooien, zeg gend: ik wil iu de gevangenis, haul de politie. Voor de man de gewelddaad kon volvoeren was de politie al tusscheu- beide gekomen en nam den zwerver mee. Aan 't bureau bleek evenwel, dat de man te Schoten twee gehuwde kinderen heeft wonen, die hem vol gens zijn verklaring wel kunnen on derhouden. De man is daarop naar deze kin deren verwezen, en geraden desnoods de hulp der Scholcnsche politic in te roepen. Dc kinderen toch zijn volgens do wet verplicht hun hulpbehoeven de ouders te onderhouden. Zullen ze dit nu doen? Een oude spreuk zegt: Eer brengt een arme vader met vreugd tien kinderen groot, Dan dat 10 rijke kinderen hem hel pen uit don nood. Opgepast. Gisteravond zijn door de politie weer verschillende personen bekeurd wegens 't fietsrijden .zonder licht Men zij gewaarschuwd! echtende schooljongens. Oorlogje spelen! De schooljongens hebben af en toe de aardigheid in clubjes met elkaar te gaan vechten. Gistermiddag heeft een politie agent aan de Turfmarkt zoo'u troep je vechtende jongens gescheiden. De politïe-agent als vrederechter! Gered. Hedenmorgen omstreeks 10 uur ge raakte een 8-jarige jongen in het Spaarne nabij den Kampersingel. Op zijn hulpgeroep schoot zekere Peper toe, die er in slaagde den knaap op het droge te brengen. Door een nijdige lox-ler- rier werd gisterenmorgen een eend in den Schotersingel doodgebeten. Om zijn prooi te bereiken, begaf de hond zich te water. Jeugdige diefjes. De politie heeft de daders opge spoord van den diefstal van een olie lantaarn, die aan een melkwagen, staande aan 't Bagijnehof, hing. De daders zijn twee jongentjes mn 8 en 9 jaar. Ze hadden 't gestolene voor... 2 cent verkocht en daarvoor snoepgoed ge haald. De jongens zijn door de politie aan dï ouders overgegeven. Een zwervelinge. De 20-jarige dienstbode, die fe Rot terdam zonder middel van bestaan rondzwierf, is door de politie aange houden en aan baar ouders hier ter stede afgegeven. Straatschender ij. Drie 16-jarige jongens zijn bekeurd wegens het klimmen over een schut- hok aan 't Klein Heiligland. Hebben 16-jarige jongens (toch geen -kinderen meer!) niets nuttigere te doen? Rijwieldiefstal. Eenige dagen geleden werd ten na- deele van den rijwielhandelaar Van Goor in de Spekstraat een gehuurde fiets verduisterd. Te Utrecht werd later een man aan gehouden wegens diefstal van 3 rij wielen. Nu is onze recherche op on derzoek uitgegaan en heeft bevonden, dat de aangehouden V. ook schuldig is aan'dc verduistering van het Haar- lemsclie „zwijntje". De verduisterde fiets is te Amster dam opgespoord. Kind gedood. Vrijdagnamiddag omstreeks 5.13 uur is nabij het blokhuis 28, bij den overweg der Zandvoortsche laan, een kind, Jan van Aalst, 19 maanden oud, door den trein gegrepen en onmiddel lijk gedood. De vader stond op post bij den over weg, doch had het ongeluk niet opge merktdc trein stopte voorbij het huis. Muziek in den Hout. Het concert in defi Hout, Zondag as. 18 dezer te geven door het Haar- lemsch Muziekkorps, heeft het vol gende. programma 1. Talavera Marsch, Hume. 2. Ouverture Charles VI, Halévy. 3. Dream of the ocean, walzer, Gungl. 4. Fantaisie uit de Russische opera „Het leven van den Keizer", Glenka 5. Ouverture Sarafan, Erich. 6. CarnavaïsMlder walzer, Strauss. 7. Fantaisie de l'opérette „Robin son Crusoe", Offenbach. (Zie verder Stadsnieuws onder laat. ste berichten). ZANDVOORT. Dinsdag 20 September nam. 7 1/2 uur zal alhier eene openbare Raads- ergadering worden gehoHden. De agenda luidt: Aanbieding gemeen te-begrooting 1911. Waterleiding. Reclame aanslag plaatselijke di recte belasting naar het inkomen. Aankoop grond voor scboolbouw. Strandverpachting. Aanvragen aankoop grond. BLOEMEND AAL. Dinsdag 18 October a.s. zal de ver kiezing plaats hebben van één lid van den gemeenteraad, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het bedanken van Mr. P. Tideman (jaar van aftreding 1913). O VERVEEN. Voor 21.000 is bij, onderhandsche aanbesteding door den architectBaan- ders te Amsterdam aan de aanne mers Van 't Klooster en Klerckx te Bussum opgedragen het bouwen van m villa tc Overveen. LISSK, Te Haarlem is Vrijdag instructie gehouden in de bekende zaak der zware mishandeling en vermoedelij ke brandstichting. BEVERWIJK. Bij nader onderzoek wordt het aan nemelijk, dat de inwoner, van wien verondersteld werd dat hij op zijn vrouw geschoten zou hebben, een slukje vuurwerk in de kamer heeft afgestoken, waarvan knal en vlam aanleiding gaven aan een schot te denken. De man had trouwens een revolver in zijn bezit. Uit de Omstreken H A ARLEMMERMEER. Brutaal. Bij den broodbakker B., aan den Aalsmeerdorweg, heeft men 's nachts, terwijl de bakker in de bakkerij werkzaam was, een voordeurmat en een geemaillcerdo pan van het erf ontvreemd. Voordracht In een vergadering der Gezond heidscommissie voor deze gemeente is ter benoeming van een secretaris dier commissie op de voordracht ge plaatst de heer P. Borst, te Hoofd dorp. Deze voordracht is reeds toegezon den aan den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, om tot het doen eener benoemine over te zaan. Binnenland HET SCHOUWBURGVRAAGSTUK TE 'S-GRAVENHAGE. Naar het Vad. verneemt, is het BChouwburgvraagstuk thans in zoo- danigen staat van voorbereiding, dat tinnen enkele weken een exira-verga- dering van den Raad, om hfit te be spreken, kan worden tegemoet gezien. Over den toestand van liet tegen woordige scbouwburggebouw is een ongunstig rapport door den brand weercommandant ingediend. Men is deswege van oordeel, dat er haast is hij een beslissing. VERDRONKEN. Gisteravond is de 18-jarige dochter van v. d. J. te Teteringen, in den vij ver van lief Willielminapark te Bre da verdronken. Men doet onderzoen, of er aa*i gr weid gedacht moet wer den. GEMOEDELIJK. Het „Nieuwsblad van Kerkrade" bericht: Tot schoonmaakster in de nieuwe sch'ool te Spekholzerheide is aange steld de vrouw van het raadslid Paf fen alhier. ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen reden twee ledige aaneengekoppelde vierwielige wagens van do firma W. op do Schursmolen- straat te Breda. Het 4-jarig kind van den hoer Clerx sprong op den achter sten wagen, viel, kreeg do wielen over hals en hoofd en was onmiddel lijk een lijk. Tc Delft zijn twee Amsterdammers bij het sloopiugswerk van de voorma lige kogelgieCerij onder een instorten de muur geraakt. De werklieden wa ren genaamd. V. K. en H. H. De toe stand van dcri eerste is dooi' inwen dige verbloeding zeer bedenkelijk te noemen, terwijl de tweede minder ernstig is. Beiden zijn in liet- Gast huis ter verpleging opgenomen. ONTVLUCHT. Gisteren is uit Duin-en-Bosch te Castricum een vrouwelijk verpleegde van 40 jaar ontvlucht. Ze is gekleed in don kar blauwen rok en gestreepte blouse. Ecu aantal ver pleegsters op de fiets zoekt in den omtrek naaT de ontvluchte. METTRAY. Prins Hendrik der Nederlanden heeft zijn voornemen to kennen gege ven, Donderdag 22 September een be zoek to brengen aan Nederl. Mettray en de nieuwe woning met schoollo kalen „Prins Hendrikshuis" to zich ti gen. DE ROODE PET. Uit De Middenstandsbond „Van verschillende zijden vraagt men ons wat wij over 't optreden van zg. incassobureaux met roode petten denken. Wij hebben reeds in verschillende artikelen er op gewezen en herhalen het hier, dat het de plicht, is van den middenstand om dergelijke door particulieren op touw gezette me thodes niet in de hand te werken, doch met kracht tegen te gaan, en aan deze gelukzoekers geen posten ter in ning aan te bieden." .HET KAN NIET OP. Onder dien titel schrijft het Huis gezin Er moesten in Indiè drie jongelui worden onderzocht, die tool a tings-exa men wenschten te doen voor de Mi litaire Academie te Breda. De leger-coinmandant benoemde daarvoor een commissie van.... zeven tien leden. Die zeventien heeren hielden lv.ee voorloopige bijeenkomsten en exami neerden drie dagen. Volgens Bartjes kost dit geval aan het land 17 maal 5 maal X gulden. Als we voor X 10 nemen, krijgen we een sommetje van 850 gulden. Voor 'n millionnair is het. een peul schil. maar voor een noodlijdende be- grooting is het voel te grootscheeps. En dan is bet nog maar een uit vele. PROEVEN GESTAAKT. Het „N. v. d D." verneemt, dat het rapport betreffende de ontploffing aan de Henibrug op '21 Juli j.l.. waar bij do werkman P. Gelde f het leven verloor, thans aan d<*n minister van oorlog is ingediend In verband met de conclusion van dat rapport zijn de proeven met de springstof, .vaarmedc het ongeval gebeurde, voorloopig ge staakt. NOG GOED VAN GEZICHT. Een kranig schutter toonde zich in den gehouden ouderlingen schietwed strijd der schutterij „SI. Norbertus" te Gennep, de heer J. W'olters, die 82 jaar oud zijnde, in acht schoten vijf maal den vogel deed neertuimelen. WET OP HET AUTEURSRECHT. Naar Het Vad. meedeelt, is dc in diening van een wetsvoorstel tot her ziening en uitbreiding van de wet op h?i auteursrecht, in verband mei do wet betreffende de toetreding tot de Berner Conventie, in voorbereiding- Het ontwerp zal weldra aan den Raad van State worden gezonden. EEN BENOEMING. ,Het Volk" deelt nog het volgende mede, naar aanleiding van ens be- richt, dat voor de liooglceraars-benoe- ming te Delft dc heer Heyérmons nummer één op de voordracht stond en dr. Sieeswijk de benoemde hoog leeraar nummer twee. „M at dit laatste betreft, wordt ons nog medegedeeld, dat dr. Sieeswijk die tweede plaats op dc voordracht slechts innam, doordat een ander ge gadigde zich had toruggotrokken toen hij hoorde, dat Heijormans zich bereid had verklaard een benoeming to aanvaarden. Men verzekert trou wens, dat het besluit der Jjctrokkcn vergadering van Deutsche hoogleer- aren, om Heijormans als eerste aan le bevelen met algemoone stemmen genomen is." 't Bezoek van 't Belgische Koningspaar. DE VLOOTSCHOUW. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) Zaterdagmorgen Vlootschouw Om half negen druppelde 't fijntjes uit t onzeker-watcrige luchtengnjs, waarachter de verhulde lichte zou- schijf haai- zilverig schijnsel tracht to stuwen floor dc ijle wolkenwaziugcu. Maar als we om negen uur aan boord van de persboot „dc Prius Hen drik" van de Alkmaar Packet" bijeen zijn gekomen, is al aan gindsche zij van het IJ, Noord-Holland in, liet strakke grauw iu stukken gespron gen en zakken de verscheurde Huiden en Ifanjes uit dc lucht naar den rond om-cirkelende kim, waar zij zwaar- bochtige bouwingeu uitzet tot ei grü- lig-vormige, maar eentonig unt:gc rctsen-ketens staan langs den iiori zon. Links gaat daarin traag weg wol kend rookgepluim, uit de fijne, wat uangezwarte, roodbminige fabrieks- schoorsteenen. Rechts doemt er tegen op ecu afwisselend fragment van het stads-silhouet. De zon krioelt gezellig nu over liet IJ en maakt de waterdal let jés iot put- ie-s vol snrietend vuur.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1