NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8355 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen maandag 19 september 1910 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RT EN T i JI: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl-j® 50 Cts- v00r 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H n M de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buiienspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de nlaaTsirür van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Het Fransche blad de „Matin" heeft gemeend, een sensationeel en tevens ook verrassend bericht de wereld in te kunnen sturen, namelijk dat TURKIJE EN ROEMENIë EEN VER BOND GESLOTEN HEBBEN. Algemeen wordt evenwel aangeno men, dat men hier met een echt „Ma- tin"-verzinsel te doen hoeft Reeds lang liepen er hceJ vage geruchten, die evenwel even dikwijls werden te gengesproken. Aan het ministerie van buitenland- sche zaken in Frankrijk wist men van het nieuw gesloten verbond niets af. Het Duitsehe blad, de „Frankforter Zeitung", oordeelt, dat het „Matin"- bericht behoort tot het gebied der in ternationale porsmanoeuvres, waar mee men in den Balkan de Duitsehe Balkan-politiek verdacht wil maken. Algemeen dus tegenspraak. Voor wo dus waarde aan het zoogenaamde nieuwe verbond hechten, mag hot be richt eerst wel van veel betrouwbaar der zijde bevestigd worden 1 Beslister zijn helaas de berichten die wellicht opnieuw onrust zullen brengen. Een officier der Turksche gendar merie en twee Turksche gendarmes zijn, op weg van Cassandra naar Iswok, door een Grieksche bende doodgeschoten. Het tweede incident geldt Perzië en Turkije. Perzische troepen plunder den en verbrandden drie plaatsen, waar Koerden, die aau den invloed van Turkije zijn onderworpen, een toevlucht hadden gezocht. Er- is weer eens EEN TURKSCH-FRANSCH CONFLICT, dat wat afleiding brengt in den saaien gang van de loopende geschil len in den Balkan. Het conflict loopt naar aanleiding van het. gebeurde in Smirna, waar- een van diefstal beschuldigde Tune siër, door de Turken uit handen van hei Fransche consulaat ontrukt is. Het Fiansche blad de „Temps" slaat een opvallend scherpen toon aan en schrijft o. a. „De quaestie moet nu maar eens voor goed worden geregeld. En we vernemen met genoegen, dat Pichon (de Fransche minister van buiten- landsche zaken) de gelegenheid, die hem het geval te Smirna aanbood, heeft aangegrepen, om een definitieve oplossing te vragen. Op het oogenblik zelf, waarop Turkije zich tot ons wendt om het tekort op zijn begroe tingen te helpen dokken, leggen het voorval te Smirna, dat van Jeruza lem, de bezetting van Djanet, in weer wil van de met ons aangegane ver bintenissen, getuigenis af van een niet goedgezinde, zoo niet vijandige politiek tegenover Frankrijk. De jong- Turksche bladen te Konstantinopel, zij die de gewone vertolkers zijn van de denkbeelden en wenschen van het comité van eenheid en vooruitgang, gaan heftig tegen ons te keer. Dat al les is er niet op berekend, om ons een blind vertrouwen in Jong-Turkije te schenken. En we mogen ons er mede gel uk wenschen, dat de minister van buitenlandsche zaken, buiten de eco nomische en politieke waarborgen, welke hij eischt voor de bescherming van het in Turksche waarden beleg de Fransche kapitaal, tevens de Por to verzocht heeft een einde te maken aan den ondraaglijken toestand, waarin Algerijnen en Tunesiérs in het Turksche Rijk worden ge plaatst". Dat klinkt nogal scherp. Men zal In Konstantinopel nu tegen Frankrijk wel een toontje lager moeten aan slaan, want..... anders krijgt men geen geld meer. En voor alles moet men in het land van do halve maan geld hebbenOf zouden de Duitsehe kapitalisten soms Willen helpen Tusschcn DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK- HONGARIJE is de verhouding veel hartelijker. Keizer Wilhelm is naar Hongarije vertrokken, waar hij gaat jagen, maar ook een samenkomst zal hebben met den grijzen keizer Frans Jozef. De „Neue Freie Presse" schrijft daarover „Die samenkomst is een symbool van het verbond. Dit was van den aanvan gaf populair, en is nog meer populair geworden, toen in een tijd van Europeesche spanning de inhoud openbaar gemaakt werd. In de an nexatie-crisis kreeg het don vuurdoop. De alliantie is in Duilschland in het gevoel der geheele natie vastgelegd, maar belichaamd is zij in het hoofd des Rijks. Ook heeft keizer Wilhelm feitelijk van het begin zijner re gee- ringswerkzaamheid af de grootste waarde er aan gehecht, dat het ver bond niet alleen volgens de letter, maar ook naar den geest moet wor den nageleefd. Oostenrijk-Hongarije zal den keizer met al de hartelijkheid ontvangen, die toont hoe vast Oosten rijk en Duilschland aaneengesloten zijn, en hoe in het diepst van dit door belangen geboden vei bond toch ook een gevoeïsquaestie ligt. Het is meer dan diplomatie, waardoor dit ver bond is geschapen, en dat geeft er le warmte, den gloed aan. De intimiteit tusschcn de heerschers, die in de aanstaande ontmoeting tot uiting ko men zal, is het symbool van dit ver bond." DE ONTWAPENINGS-QUAESTIE wordt weer ter sprake gebracht door een interview met den Engelschen minister van financiën Lloyd George. Deze zeide tegen den bekenden vredes- man-journalist William Stead, dat hij de kostbare krijgstoerustingen voor een land als een stap op den weg naar den ondergang beschouwt Hij acht de krijgstoerustingen van groot nadeel voor een land, maar ziet niet in, hoe Engeland daaraan kan ontkomen, zonder medewerking van de andere landen. Pogingen om daar toe te geraken, waren in het buiten land met achterdocht ontvangen, en dus moest Engeland wel mee blijven doen aan dit zelfmoordend spel. Voor Engeland is het intusschen een groo te geruststelling, dat, terwijl andore landen voor hunne vloot leenmgen hadden moeten sluiten, do Engclscho vlootkosten uit de gewone middelen werden bestreden. Wordt hot spelletje nu tot liet uiterste doorgedreven, dan kan Engeland dus nog steeds zijne toevlucht nemen tot een leening, welk middel door mededingende landen reeds lang geleden werd te baat geno men. Al verheugen we ons over den vre destoestand in Europa, het blijkt dui delijk, dat het wantrouwen tusschen de volken in het minst nog niet ver minderd is. Daarvan getuigt o. a. DE SPIONNAGE-MANIE, die algemeen schijnt te heerschen. Twee gevallen kent men al de twee Engelschen, die in Duilschland spion neerden en de Duitschcr, die de En- gelsohe vestingwerken eens wilde in- specteerou. Gedachtig aan t spreek woord, dat driemaal scheepsrecht is, heeft men nu ook voor het derde ge val gezorgd. Eenige dagen geleden werd in de buurt van Moskou een jonge man, die de Russische troepen-manoeuvres aandachtig volgde, onder verdenking van spionnage gearresteerd. Hij legitimeerde zich als de Pruisi sche luitenant Heinze, Later werd nog een Pruisische luitenant, Wen- zei, die Heinze in diens woning wilde gaan bezoeken, eveneons gearres teerd. Belden ontkennen ton stelligste, dat zij voornemens waren te spionneeren. Opvallend is, dat alle van spionna ge verdachten ontkennen schuldig te zijn. Ook al zijn ze volmaakt onschuldig, dan nóg blijft wat we over de spion- nage-manie schreven van kracht,] maar dan slaatQi&t terug op de arres tee rders. trekken wel de aandacht. Opvallend dat de unionisten, beter gezegd de Engelsch-gezinden, in een belangrijk aantal verkiezingen tegenover de Hol- landsch-gezinden gewonnen hebben. Een telegram in ons vorig num mer meldde zelfs, dat Botha, de eer ste minister, aan aftreden denkt. Of dit een op waarheid gegrond be richt is We betwijfelen het, getuige onze beschouwing in het vorig Over zicht. Het is immers hoogst waarschijn lijk, dat de Botfaa-partij toch de over winning zal halen en minstens 66 van de 121 zetels bezetten. Dat is een meerderheid waarmee wel te werken valt, vooral waar de 4 arbeiders-af ge- vaardigden de nationalisten wel zul len steunen. Nu Botha te Pretoria niet gekozen is, zal men elders wel een plaatsje voor hem maken. DE TOESTAND OP DE SPOORWE GEN IN FRANKRIJK wordt in de laatste weken scherp ge- criti&eerd. Er heeft op een der lijnen van de staatsspoor nu weer een spoorweg ongeluk plaats gehad, waarbij één persoon gedood en verschillende menschen ernstig gewond zijn. Het ongeval had plaats bij Benauge, en werd veroorzaakt door een losse ma chine, die, van een zijspoor komend, op den zeer vollen, van La Bastide komenden trein inreed. Het wordt nu toch wel wat erg met de spoorwegognelukken in Frankrijk Hebben de menschen, die klagen over den slechten toestand van het mate riaal, toch gelijk ARBEIDSGESCHILLEN. De groote uitsluiting in 't scheeps- bouwvak in Engeland duurt nog voort. Gelukkig is er wel kans op een spoedige beslechting van den strijd. De uitsluiting in de Engelsche ka toen-industrie is nog altijd even drei gend. Heden zal in de vergadering van werkgevers de vraag behandeld worden: of zal worden overgegaan tot den maatregel, het geheele bedrijf stop te zetten. Stadsnieuws Zondagsrust derSlagers- gezellen. Zaterdagmiddag werd «en zeer eigenaardig middel to buat genomen om de aandacht van het publiek te trekken. In verschillende straten en buitenwijken liep een pop van zeer reusachtige afmetingen, waarin na tuurlijk een man stak, die haar droeg. Do pop was gekleed in 't wit en op dat kleed in zwarte letters de woorden „Gedenk de Zondugsrust der slagersgezellen". Deze reclame had natuurlijk veel bekijks, zoodat het doel dan ook wel bereikt is. Zag de heer J. G. Tuytel zich door vele bozigheden genoopt te bedanken ais hoofdbestuurslid der afdeeling „buitenverblijven van Eigen Hulp, thans moest hij ook voor „Het Studie fonds" belanken. Onze studgenoot, de heer C. Eekhout, werd als hoofdbe stuurder dier afdeeling gekozen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits Toor beantwoording vatbaar, in te zc-nden bij de llednctie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. lie antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook zoggen of or gelegenheid bestaat kosteloos tot aviuteur te. warden opgeleid? ANTWOORD: Dat. gelooven wij niet. Een vliegmachine kost u iu ie der geval 20 a 30.000 francs. Iets an ders. zou het zijn. als u iets nieuws ip luchtscheepvaart-gebied had gewon den; dan zou allicht een of ander ge fortuneerd man, u de noodige gelden ■erstrekken om uw vinding aan de practijk te toetsen en dienstbaar te maken. VRAAG: Hoeveel geld moet men verdienen, om in de bedrijfsbelasting te worden aangeslagen? Waar moe ten bezwaarschriften worden inge diend? ANTWOORD: Om bedrijfsbelasting te betalen moet men minstens 650 uit beroep verdienen. De plaats wai bezwaarschriften moeten worden in gediend, staat op uw belastingbiljet vermeld. VRAAG: Mijn dienstbode heeft te gen November haar betrekking op gezegd, maar is nu ondragelijk in den omgang. Kan ik haar eerder weg sturen en tot den dag, dat zij bij mij is, uitbetalen? ANTWOORD: Zeker, wanneer zij daartoe door haar houding beslist aanleidng geeft. Maar u moet dan op feiten kunnen wijzen. - Uit de Omstreken SLOTEN. Zaterdag vergaderde onder leiding van den burgemeester, jhr. Van Such- telen van de Uaare, de Raad der ge meente Sloten. Van de iugezetenen uit Sloten (dorp) was ceu verzoekschrift ontvangen, waarin den Raad werd verzocht de noodige maatregelen te willen nemen om het dorp Sloten iu aansluiting te brengen niet het Rijks-telegraaf- en tephoonnet. Naar aanleiding van dit request deelde burgemeester mede, dut aansluiting nog niet tot stand was gekomen, omdat het in het hulppost- kantoor ontbrak aan voldoende loca- liteit. besloten werd thans te vragen, of er in het Weeshuis te Sloten geen lokaal voor 't beoogde doel in orde zou kunnen worden gemaakt en het ei'zoekschrift aan te houden tot op deze vraag uutvvoord was ontvangen. De voorzitter deed thans mededee- ling van 't ontstaan eener vacature van hoofd der school aau den Over toom door het overlijden van den heer P. de Boer. Van de hoeren F. de Dreu en H. J. Veldhoen, hoofden van scholen in de gemeente respectieve lijk te Groote IJpolder en Sloten (dorp), waren verzoekschriften inge komen om in gelijke betrekking te worden overgeplaatst aan de school te Overveen (Baar&jesweg). Na eenige discussie besloot do Raad met 8 tegen 2 stemmen één iler boven genoemde hoofden van scholen over te plaatsen, na gehouden overleg met den districts-schoolopziener De gemeenterekening over het jaar 1909 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 98,879,92 1/2 cn in uit- gaaf op f 102,436.57, zoodat zij sluit met een nadeelig saldo van ƒ3556.64 1/2 De heer Mulder bepleitte met het oog op mogelijk brandgevaar, 't nood zakelijke vun naar buiten openslaan de deuren in de schoolgebouwen. Door B. en W. werd een onderzoek naar de mogelijkheid en eventueele kosten toegezegd. In 't belang van de bewoners van den Sloterpoider, met name van de zoogenaamde groenboe ren, vroeg de heer Schouten aanschaf fing van een kleine drijvende stoom- brandspuiL De heer Terwey bepleitte de nood zakelijkheid van 'de aanschaffing van een rijtuig voor het vervoer van lij ders aan besmettelijke ziekten. De Raad zag hierin nog al bezwaar. ..ijl hij vreesde, dat daardoor te veel in de hand zou worden gewerkt het opnemen van patiënten in gast- en ziekenhuizen, vooral in gevallen, dat de patiënt in eigen woning zou kun- worden verpleegd. Binnenland DE KONINGIN IN DEN HAAG. De trein der Staatsspoor waarme de do Koningin Dinsdag in de Resi dentie komt ter opening van de zit ting der Staten-Generaal, komt te 12 uur 30 minuten aldaar aan. Met den trein van 2.47 keert II.M. weder naar het Loo. HET TEGENBEZOEK AAN BELGIë. Te bevoegder plaatse wordt het, in strijd met het vermelde bericht van de ,,Etoile Beige", zeer onwaarschijn lijk geacht, dat H. M. de Koningin reeds in de tweede helft van October een bezoek aan het Belgische hof zal brengen. ONTWERP-ARBEIDSWET. Door het Hoofdbestuur der Neder- landscho Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden is aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een adres gezonden, waarin wordt verzocht de grenzen der wet zoodanig te verruimen, dat de arbeid op de kantoren verricht niet langer aan de bepalingen der wet ontsnapt. Onze Lachhoek ZIJN BOUQUET. De jonge S. maakte ijverig het hof aan een rijk meisje en hij mocht de beste verwachtingen koesteren, toen deze door een ongelukkig toeval voor goed vernietigd werden. Zekeren dag vernam hij, dat de aangebodene haar jaardag vieren zou en hij beloofde haar, in eenige welgemeende verzen, den volgenden dag een bouquet rozen, met ééne roos voor ieder levensjaar. Dienzelfden avond schreef hij aan den bloemist, dat deze den volgenden morgen vroeg aan -de jonge dame een bouquet met twintig mooie rozen zen den moest. De man las het briefje en meende zijn begunstiger een genoegen te deen met er voor denzelfden prijs wat meer te zenden zoo droeg hij de winkeljuf frouw dan op „Hier is een bestelling van 20 rozen van meneer S. Hij behoort tot mijn beste klanten geef er dus een tien tal méér. Zoo ontving de spijtige schoone twintigjarige dertig rozen voor ieder levensjaar één. TOEGESTEMD. De kleinste zaker ter wereld be reiden ons veelal de grootste bezwa ren Zeer waar Gisternacht b.v. vond ik dadelijk mijn thuismaar het sleu telgat kon 'k niet vinden. EEN PANIEK VOORKOMEN. In den schouwburg van een Duit- iche provinciestad geraakte, tijdens de voorstelling, een scherm in brand en de brandlucht drong in de zaai door. Een paniek scheen niet te vermij den, toen plotseling de eerste komiek op het tooneel verscheen. Dames en heeren, stelt u gerust sprak hij. Er is volstrekt geen ge vaar. Het publiek kwam echter hierdoor niet tot kalmte en drong naar de uit gangen. Met stemverheffing ging de tooneel- speler nu voort: Denkt jelui, als er gevaar was, dat ik hier stond Dat hielp. Men nam zijn plaatsen veder iu. 't Bezoek van 't Belgische Koningspaar. Na de welgeslaagde vlootrevue op Zaterdagmorgen werd 's middags te 1 3/4 uur uitgereden, om een bezoek te brengen aan t BURGERWEESHUIS. Koningin Elisabeth droeg een zwor ten hoed met grijze struisveeren en een witzijden japon met zwart tulen overkleed, en een zwart fluweelen mantel. Koningin Wilhelmina was gekleed in zeegroen gewaad met champagne- kleurigen mantel, en droeg een zee groene toque met witte aigrette. Ko ning Albert droeg de generaals-uni- form, Prins Hendrik die van vice- admiraal. Voor den ingang van het weeshuis in dc St. Luciensteeg was een eere poort opgericht. Daar werden de Vorstelijke personen ontvangen door FEUILLETON MOKA Naar het Engelsck door CHARLES GARVICE. 79) Maai' het kan mij voor 't oogen blik ook niets schelen. Genoeg is het voor mij, dat jc hier bent en vrij Steek je hand uit. Door haar aan te raken wil ik overtuigd zijn, dat ik niet droom. Waarom heb je dat ge daan.. waarom ben je weggeloopen, verdwenen Toch niet omdat je bang waart voor mij, is 't wel, Nora vroeg hij met gebroken stem. Haar lippen beefden, er kwam een blos op haar gelaat. Neen, fluisterde zij zacht Het was om een klap mijn stief moeder sloeg mij. En ik kon dat niet verdragen. Ik moest weg Eliot's gelaat was doodsbleek ge worden, en hij hijgde naar adem. Je geslagen Geslagen Ja, dan kan ik het mij begrijpen. Maar waarom ben je niet bij mij gekomen Je wist toch, dat ik je liefhad. Och Ja, ik weet hetJe deedt dat niet, om dat je mij niet beminde Bij deze woorden verliet haar hare zelfbeheerschirig. De storm, die zoo lang in haar binnenste onderdrukt was, barstte los in een vloed van tra nen. Hij keek haar een oogenblik in stilte aan. Toen begreep hij alles. Iets in haar houding vertelde hem de waarheid. Hij snelde op de gebogen gestalte toe, nam haar in zijn armen en drukte haar aan zijn borst. En daar lag zij vol zalig geluk in de haven van die sterke armen, haar betraand gezicht tegen zijn schouder verborgen zich maar half bewust van de vele kussen op haar gebogen hoofd. Kijk eens op, lieveling smeekte hij. Zeg eens wat tot mij. Hot is zoo moeilijk te gelooven. dat ik je eindelijk in mijn armen heb. dat je mij liefhebt, dat je niet getrouwd bent, dat je de mijne, de mijne bent Zij glimlachte tot hem met haar door tranen verduisterde oogen de storm was voorbij en do opgewekt heid van de oude Nora kwam weer to voorschijn, zooals de zon schijnt door de wolken. Omdat ik je liefhad, daarom hield ik mij voor je verborgen, fluis terde zij met een gloeienden blos. Dat begrijp ik nietzeide hij, terwijl hij haar bevende lippen kuste en haar steeds sliif omvat hield. Vertel mii alles, Nora, alles 1 Nu niet. verzocht zij. Och. geef mij wat tijd 1 Laat ik mijn ons geheim nog een beetje langer mogen bewaren. Och, Eliot, heb me delijden en geduld niet mij. Het is zoo moeilijk, om dat alles te vertellen. Misschien zul je niet meer van mij houden, als je- alles weet Een oogenblik fronste hij het voor hoofd toen keek hij in de openhar tige oogen, die tot hem waren opge heven en hij lachte het oude, korte lachje, wat de lieflijkste muziek, die zij ooit gehoord had, voor haar was. Doe zooals je goed dunkt, lieve ling, zei hij weer lachend. Je zult het mij vertellen als je er lust in hebt en zooals het je goed dunkt. Het laat mij onverschillig wat er ge beurd is het is voor mij genoeg, dat ik je veilig en wel hier heb. En ik zal heel goed oppassen, dait je nooit meer van mij wegloopt Dat zal ik nooit, Eliot, fluister de zij vol vuur. Maar, lieveling, wil je doen, wat ik van jc vraag? Zul je niets er van vertellen, dat wij ei kaar liefhebben, hoe mijn werkelijke naam is, tot ik den tijd gekomen ocht? Goed zei hij gehoorzaam. Mag ik het ook die lieve oude dame, juffrouw Deborah, niet vertellen Nora schudde van neen. Weet je al, lieve, dat zij de ver loofde van mijn vader is geweest, dat zij mij behandelt alsof ik haar zoon was Nora's oogen begonnen te schitte ren en door met haar hoofd te knik ken gaf zij te kennen, dat zij begreep wut deze woorden voor hem beteeken- den. Zij begreep, dat Eliot niet meer arm en zonder vrienden was en zij was blij om zijnentwille, niet om haarzelf. Dat had ik wel kunnen begrij pen, zei ze fluisterend Dat por tret boven is van je vader Ja, hoe heb ik zoo blind kunnen zijn Geen wonder, dat zij in een oogenblik zoo veranderd was nu heeft zij jou ge kregen. O, het doet mij pleizier, lieve ling, want ik heb haar lief. Maar zij moet er toch nu nog niets yan weten, Eliot! Bewaar ou6 geheim nog een klein poosje Sst Daar komt zij ga nu gauw zitten Zij ging achter in de kamer staan, toen de deur open ging, en juffrouw Doboiuh met een bijzonder opgewekt gezicht binnenkwam. Alles is in orde, beste jongen, zei ze. Wij zullen zorgen, dat je hier goed geïnstalleerd bent. Jij bent de nieuwe meester hier Waar is dat meisje O, daar is ze 1 Eliot zou graag, ja, wat zou je graag willen eten, Eliot, beste jongen Eliot lachte met zoo'n eigenaardi- gen, vroolijken klank in zijn stem, dat de oude dame hem vragend aan keek maar vóór zij kon spreken,, hoorden zij het peluid van het rollen van wielen. Och, hemelriep zij uit, wie kan dat zijn? Waarom krijgen wij nu bezoek HOOFDSTUK XXXIX. Ontsluierde geheimen van Mr. Stripley. Een oogenblik later werd de deur geopend en trad Mr. Stripley in een twee nummers te groote overjas bin nen. Op het gezicht van Eliot bleef hij in de deuropening staan en grin nikte. Neen maar riep hij uit, wat een prachtige samenloop van om standigheden, Mr. Graham Hoe maakt u hot, juffrouw En u, mijn heer Als ik nu bedenk, dat ik u nu juist hier op dezelfde plek zoo graag wilde hebben Neen maar, nu sla ik twee vliegen in één klap. Niet, ge achte juffrouw, met een buiging tot Miss Rail ton, dat ik er van zou droom en, om u zoo weinig eerbiedig een vlieg te willen noemen, of dat ik verlangend zou zijn, u te slaan. En de jonge dame ook ging hij voort, met die woorden glimlachte hij tegen en maakte een buiging voor Nora. Neen maar, ik zou het niet beter heb ben kunnen treffen. Juffrouw Debo rah (dank u, Mr. Eliot, toen deze hem hielp zijn zware jas uit te trek ken en hem een stoel gaf), ik heb onze zaken in orde iremaaktten minste behalve een enkel overtui gingsstuk, een belangrijk document, ofschoon ik geloof, dat wij het zonder dat ook wel klaar kunnen spelen. Hij stond op, leunde over de tafel heen, keek liet drietal aan, en ging toen, zijn keel schrapend, voort Juffrouw Deborah, u zal blij zijn te hooren. dut ik nu in staat ben te bewijzen, dat die mijnheer hier, de zoen van uw ouden vriend, Mr. Paul Graham, eigenaar is van een der giootstc bezittingen in Australië Wacht nu eens, zeg nog niets zei hij. ofschoon geen van drieën gepro beerd had, hem in de rede te vallen. Ik kan u in vijf-en-twintig woor den vorklaren, Mr. Eliot, hoc u jaren en jaren achtereen bestolen is door dien huichelachtige», vetten, dubbel hartige» (hij hijgde naar adem), ge- wetenloozen, heerschzuchtigen tiran, mijn meester, Sir Jozef. Juffrouw Deborah was op een stoel neergevallen, en knikte bedaard, als was dit alles haar niet geheel onbe kend. Eliot leunde op de tafel, zijn oogen op het wonderlijke gelaat van Mr. Stripley gevestigd, zijn lippen ernstig saamgetrokkenwant hij raadde, wat er komen zou. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5