gesloten verdragen", ten einde de ré- gcoring do verplichting op to legigen, om, zoo de belangen van den Stoat zich daartegen niet verzotten, do geslo ten verdragen dadelijk mee to deolen aan do Volksvertegenwoordiging en daarmede niet te wachten, totdat hot verdrag ter goedkeuring is aangebo den. Ook het denkbeeld der vorige com missie om door wijziging van het eer ste lid van artikel G2 meer zelfstan digheid der koloniën mogelijk to ma- keil, is opnieuw te berde gebracht. Het belangrijkste deel der gehou den besprekingen betrof natuurlijk art 80, het kiesrecht-artikeL Bij de discussies, daarover gevoerd, zijn zoowat allo ideeën op die gewichtige materie betrekking hebbende, geven tileerd. De besprekingen doen echter ver wachten, dat de commissie niet gun stig gestemd zal zijn voor de invoe ring van het algemeen stemrecht. ONGELUKKEN, In een onbewaakt oogenblik ge taakte het kind van den bakkers knecht Broer, in dienst bij de firma Wansink, te Holten, in een gierput, waar het eenigen tijd later levensloos werd. uitgehaald. De veehoudersknecht W. Klaassen te Kaag, N.-H., is bij het mestvaren in de tochtsloot gevallen en verdron ken. Hij was ongehuwd. NAT. VEREENIGING VOOR VROUWENARBEID. Onder voorzitterschap van mej. Ma rie van Dijk hield de Natonale Vere» niging voor Vrouwenarbeid eene bui tengewone algemeene vergadering te 's-Gravenhoge, ter bespreking van het gerezen conflict tusschen de meerder heid van het bestuur en de directrice van het Nationaal Bureau voor Vrou wenarbeid, mej. Anna Polak. De op komst ter vergadering was buitenge woon talrijk. Na lange discussie vereenigde de vergadering zich met 125 tegen 21 stemmen (1 stem was blanco) met de volgende mote van mevrouw dr. Alet- ta Jacobs. de vergadering enz. spreekt haar volkomen vertrouwen uit in de wijze waarop de directrice hare taak vult, hoopt, dat zij op dezelfde wijze hare taak zal blijven uitoefenen en gaat over tot de orde van den dag. Vervolgens werd bij zitten en op staan aangenomen een motie van me juffrouw Henriette Goudsmit, waar in de vorgadering zich uitspreekt voor wijziging der statuten, opdat aan de directrice van 't bureau meer zellstandigheid zal kunnen worden toegekend. Een commissie zal deze statuten wijziging voorbereiden. ITALIAANSCH OORLOGSSCHIP. Zaterdagmiddag ls te IJmuiden aangekomen het Italia arische oorlogs schip Etna, dat naar Amsterdam is opgestoömd. Het cal hier enkele da gen blijven. AANVARING, liet visschers vaar tuig „Zorg en Vlijt", gemerkt „Scheveningen 24", toebehooroDde aan Albert de Jong, al daar, is Zaterdagavond, binnenko mende, in den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland aan stuurboord boeg aangevaren door het uitgaande stoomschip „Ary Scheffer", bestemd voor Havre. De logger, bemand met 13 koppen en beladen niet ruim 20 last haring, werd zwaar beschadigd en ge raakte in zinkenden toestand halver wege de pieren tegen den Noorderdam aan den grond. Dc logger zit tot aan het dek onder water. De bemanning heeft zich op de Noorderpïer kunnen redden. EEN BRUTALE INBRAAK. Vrijdagnacht ls ten kantore van den ontvanger der belastingen te IJs- selmonde ingebroken. De brandkast, waarin zich vermoedelijk 1000 aan geld bevond, werd medegenomen en "s morgens in het Zuiddiep leeg te rug gevonden. De brandkast is waar schijnlijk in een roeiboot vervoerd, daar men Donderdagavond aan het Kraliiigscheveer een roeiboot miste en 's morgens weer terug vond. Sport en Wedstrijden PLAGENSMOEDE. Een schoenmaker uit de Oudaen- straai te Rotterdam werd voortdu rend door kinderen geplaagd. Dit plagen moede, liep de man zijn deur uit, de kinderen na, waarbij een kind van een groenteman uit de Ou- daenstraat viel en zich bezeerde. Het kind kwam thuis en gaf den schoenmaker de schuld van het beurde, waarop de moeder er op uit trok om verhaal te halen. Later, toen haar man, de gioenteKoopman, thuis kwam, werd deze in het geschil be trokken. Driftig en opgewonden door het verhaal dat hem gedaan werd, trok hij naar de waning van den schoenmaker, drong er binnen ging hem te lijf. De den ganschen avonu geplaagde en nu nog mishan delde schoenmaker greep toen een schoenmakersmes en stak dit den groentekoopman in den buik. De ern stig verwonde man werd naaar het Ziekenhuis vervoerd. De schoenma ker is naar het politiebureau ge bracht. GROOT-NEDERLANDSCH STUDEN TEN-CONGRES. Zaterdag werd te Leiden het con gres heropend, waarna hij bet woord gaf aan den heer G. F. Haspels, let terkundige te Rotterdam, die sprak over het onderwerp: „De Nieuwe Ne derlandse he Letteren." Hierna trad als spreker op dr. N. Mausvelt, oud-superintendent van on derwijs in de voormalige Zuid-Afri- kaansche Republiek over: „De betrek kingen tusschen Nederland en Zuid- Afrika." Ten slotte verkreeg de heer W. D. van Hoogenhuyzen van Utrecht het woord voor zijne inleiding over: „De noodzakelijkheid van moer koloniale belangstelling bij den Nederlandschen student." MISDAAD? Te Darp, Drente, is het lijk gevon den van den timmerman L. S.f met een wonde aan den hals. NED. VEREEN. TEGEN DE KWAK ZALVERIJ. Te Utrecht werd ouder leiding van den voorzttcr mr, P. W. de Koning van Amsterdam een algomeone ver gadering gehouden. Het ledental is iets vooruitgegaan en bedraagt thans 767. In het verslag wordt op vooruit gang der beginselen gewezen. Dr. F. C. Fleischer,,-. Winterswijk, mr. A. Lind, Amsterdam, en J. M. van Elk te Eefde worden als bestuurs leden herbenoemd. Besloten werd met Januari een pro pagandablad uit te geven Dm dan zilveren Voetbal. Het weerbericht van het Konink lijk Meteorologisch Instituut te De Bildt voorspelde veel goeds voor den Zondag. Zwakke tot matigen, Noor delijken tot Noord-Oostelijken wind, waarschijnlijk droog weer; inder daad, dat was een voor de voetballers zeetr verblijdende tijding. En 't mooi ste was, dat de voorzegging uitkwam ook wat lang niet altijd hel geval is! Motregende 't in den vroegen mor gen nog wat later, tegen negen uur, kaatste 't sprankel-goudend I zomerzonnetje zijn fel-vroolijk I schiju, tegen de effen-groene gras- lakte, net Sparta-veld, waarop straks de demi-Lu al es en den eind strijd om den „bol d argent" zouden gespeeld worden. Rond de ver zijden van 't kalk-over- lijnde „gras tapeet" golf-deinde 'n v ij I-zes gelederen diepe menschen- heg, waaruit onbestemd-gonzend op klonken doffe geluiden, waar-boven uit soms even de naam van d'een of andre V. O. C.- of Sparta-speler tin kelde. Want tusschen de twee stadgenoo- ten, de Maassteielijke eerste-klassers, de concurrenten, die nog nooit tegen elkander in "t vuur geweest waren, zou de strijd-van-'t-eerste uur gaan. Een wedstrijd, die voorbestemd is, klassiek te wórden. Want al kennen wij ook de ontmoetingen tusschen do plaatselijke clubs, al weten ook wij, 1 Haarlemmers, wat 't zoggen wil de rood-broeken tegen de blauw-witte Spanjaardslaan menschen in 't veld te zien toch kennen we nog niets. Wanneer men het cijfer twee gebruik- te om het enthousiasme aan te dul den, dat bij een dergelijke ontmoe ting in hoofden en harten van vi letbal-mfnnend Haarlem gonst en I bonst, minstens zou men zich dan j van het cijfer zeven moeten bedienen, om de mate van razernij te ben ad e- I ren, die het Maasstad publiek bezielt. Het spel is alles geworden. Men hoort, men ziet, men voelt slechts dat gene, wat daar gebeurt, op dat recht- h ek-vlflk, tusschen die tweeën-twin tig jonge mannen met dat stuk leer- met-luchter-in. Verward zijn do ge luiden, en, ln het einde, heesch-ge- bnild de kelen, 'n spontane woede- schreeuw gaat op, als 'n dot-van kans. verknoeid, jammerlijk knoeid wordt; langs den ganschen veld-omtrek golft 'n ver 1 i chtm es-zucht als een dreigend gevaar wordt afge wend. Maar ter zake! Te tien uur ongeveer fluit scheids rechter A. H. Tromp. V, O. c EN SPARTA. In 't veld, die de volgende elftallen op de been gebracht hebben: Sparta: Poth, Wetevreede, De Bruyn, Van der Meulen, De Korver, Boerdam, Van der Wolk, Vermeer, Ruffelse, Dassen, van Dalsum. V. O. C.: Breuning, Arn. Hörburger, J. v. d. Sluys, C. F. v. d. Sluys, Brand, Ant Horburger, D. van Prooye, Stenger, J. van Prooye, Bronger, Hagen. V. O. C. gaat dadelijk met oen vaartje af, maar de Sparta-backs kee- ren den aanval onmiddellijk. Een at taque van de rood-wit-geslreepten heeft echter evenmin succes. Toch zijn de rood-zwarten wat sterker en hun aanhangers juichen luide. Plots gaat De Korver er van door, draait op oer-handige wijze om een paar tegenstanders heen en lost oen reusachtig hard schot, maar Hagen keert goed. De spelers lijden nogal aan „Nervenfieber", wat vooral blijkt als Van Dalsum, met een vrij veld voor zich, hoog over schiet. Dan 'n sensatie-moment. Van der Moulen maakt even buiten straf schop gebied free-kick, maar Hagen schiet ver naast. De Sparta-voorhoede is over het al gemeen te langzaam, en vooral niet schot-vast. Dassen breekt eons schit terend door, maar Vermeer mist, en aldus is de kans weer verkeken. Het publiek is dol van enthousiasme, maar het spel is toch niet fraai. Te gen het einde van de eerste helft wordt dat beter, maar Ruffelse stelt keer op keer door slecht schieten te ileur. Zoo komt do rust mot een blan ken stand. Dadelijk na de pauze krijgt V. O. C. een heerlijke kans» maar I Van der Sluys schiet onder razend publieks-gebrul jammerlijk naast i Even later doet Sparta hetzelfde; Ver meer, met een veld voor zich waarop geen sterveling is te zien, mist het leder. Vurige aanvallen volgen, maar succes blijft voor beide partijen uit. Groote teleurstelling is er, als 10 minuten na rust de voorwaarts Hör burger even moet uitvallen, maar on der donderend gejuich neemt hij een oogenblik later weer aan den strijd deel. Een goed genomen hoekschop van Boerdam wordt door den koppenden Ruffelse verknoeid, maar dan gaan de oudere Rotterdammers geweldig opdr ingen. Voor het rood zwarte doel grijpen geweldige worstelingen plaats en nu en dan valt V. O. C. gevaar- j lijk uit. Maar er zit een puntje in de lucht; de spanning en het enthousias me groeien met de minuut, eu dan plotseling breekt een donderend ge juich los, uit een hoekschop van Van Dalsum weet Ruffelse schitterend te doelpunten (1—6). En nog juicht men, als het rood- wit-gestreepte kwintet er van door gaat en Vermeer onhoudbaar j fabriceert (20). Nu heeft Sparta gewonnen, en hoe wel de rood zwarten hun best doen, kunnen zij in den stand geen veran dering moer brengen. Het einde komt met oen 21 zege voor de Spartanen. Te lialf twaalf volgt dan de ont moeting tusschen klaart hij het punt ongeldig. Dat Is oen teleurstelling! En die wordt groo te r, als H. B. S. geweldig komt op zetten, De Jong het ieder voor de voeten krijgt, on hot met verraderlijk effect tegen den binnenkant van dc bovenlat in Jules' doel doet springen. H. R. S. leidt! (1- 0). Maar niet lang Een minuut later rusht Jan Bakker, zet over naar Bijleveld en deze weet den bal langs Van Weel te jagen. (1-1). Met dezen stand eindigen de eerste 7 1/2 minuut, on na de tweede is die nog niet veranderd. Nu gaat het er om, wie het eerst een doelpunt weet te maken. En II. B. S is de gelukkige. Nog geen twee mi nuten na het lierlteginnen schiet Bou- man hard in hei hoekje, zonder dat U termark kans (veeft te redden. (21). In de finale komen de roodhroeken dus niet. Vóór evenwel de eindstrijd een aanvang neemt, krijgen we eerst nog de match QUICK II—N. O. A. D. om den Revue-beker, onder leiding van scheidsrechter H. J. Willing. De elftallen stellen zich als volgt op: N. O. A. D. Van Steyn, Hartheorn, Vermeulen, Brevet, Konert, Nagel, Meeuwissen, Lonen, Wollenberg, Son, Vink. Quick II: F. Tijmstra, Prell, Kollmann, T. Tijm- stra, De Lange, Mennes, Loos, iUetink, Lebbe, Le Roux, Boudier. HAARLEM EN H. B. S De roodhroeken zijn er in geslaagd, een vrij goed elftal in het veld te brengen, maar Healey ontbreekt, Van den strijd zelve is weinig be langrijks te vertellen. Die was nogal u- saai met enkele spannende momen- 21 ten voor het Breda-doel vooral, waar- bi; de toeschouwers meermalen in de gelegenheid waren de schitterende capaciteiten van Van Stejrn te bewon deren, die prachtige staaltjes van keeptalent te genieten gaf. Quick II sjieelde niet zoo doortas tend als anders wel 't geval is, en na 'n kwartier stond het dan ook al 10 voor de geel-zwarte Bredanaars, die de score 10 minuten later tot 20 wis ten op te voeren. Met dezen stand kwam de rust. Na de pauze herstelde Quick zich eerst een oogenblik en wist een tegenpunt te forceeren (21), maar overigens was de leiding in han den van N. O. A. D. Met onverander- die elk Jaar weer deze wedstrijden met onverflauwden geestdrift op touw zet, en deze op haar beurt, dank te Sparta voor de beschikbaar-stelling van het mooie terrein. Alle Spartanen dronken een teugje uit den veroverden bal en Sparta bood H. B. S., die 't langst den strijd heeft volgehouden, een zilveren herinne- rings-medaille aan. En zoo eindigden de wedstrijden, die met volle recht op het predicaat welgeslaagd" kunnen aanspraak maken. Gisteren speelde op het terrein aan den Ouden Weg de voetbal vereen i- glng D. O. S. een wedstrijd tegen Prinses Juliana II, om een zilveren medaille, uitgeloofd door den heer C. d. Spek. De rust kwam met 10 voor D. O. S. Na de rust veranderde de stand en scoorde P. J. II drie maal tegen D. O. S. eenmaal, waar na aan P. J. II de medaille werd overhandigd. Zondag 3peelde Hercules II een wedstrijd tegen T. O. V. Met de rust was de stand 00. Na de rust won Ilercu'es II, na een kwartier verlen ging, met 1—0. Zondag speelde de V. V. „Heemste de" een vriendschappenj ken wed strijd tegen „Concordia" uit Haar lem. Voor de rust waren de partijen vrij- el even sterk. „Concordia" wist evenwel vóór rust te scoren, zoodat het met 1—6 de leiding had. Na de rust was Heemstede overwe gend sterker, zoodat, behoudens enke le uitvallen, de strijd op de Concordiu- helft plaats had. Hierbij wist Heemstede 2 maal te scoren, zoodat „Heemstede" met 2—1 wou. LUCHTVAART-TRIOMFEN. Aubrun heeft in Bordeaux 315 K.M. gevlogen in 3 uur 43 min. 56 sec., en hiermede heeft hij dus het lange af- stands-snelheidsrecord van Oliesla gers, die te Rheims 250 KM. gevlogen heeft in 3 uur 8 min. 44 2/5 sec. ge- dat is een leelijke handicap. Oo'k de»den stand Kondigde Willing het einde -noede ziel er allesbehalve slers uit, en die is dau ook het zwakke punt gebleken. IL B. b. daarentegen komt met zijn beste team. Scheidsrechter H. A. Meeruin Ter- wogt's fluitje stelt de volgende elftal len tegenover elkaar H. B. S. Van Weel, Valkenburg, Stenvers, Boere, Bckker, Gonsalvez, Van der Wilde, Crock, De Jong, Bou- man, Ros kolt Haarlem Philips, Bijleveld, Wilhelm, Heim, Bakker, S. Veen, Bouwmeester, De Koek, De Wolff, Serné, Utermark. Dadelijk na den aftrap ontwikkelt zich een ontzettend vlug spelin het veld doen de zwarte en rood-blauwe Bij N. O. A. D. viel voornamelijk het uitmuntende spel van den keeper en Wollenberg op van de blauw witte Hagenaars soeelden het best Le Roux en Mennes. En om drie uur komt dan onder reusachtige belangstelling de eind strijd tusschen SPARTA en H. B. S., onder de ongeëvenaarde leiding van scheidsrechter C. J. Groothoff. Dezelfde elftallen als '3 morgens bonden den strijd aan. Na vijf minu ten apelens waarin beide partijen zich nog wat sparen blijkt het al dra, dat de Spartanen heel wat min der vermoeid zijn, dan de H. B. S.'ers, wat zich ook wel verstaan laat, als men in aanmerking neemt, dat er tusschen den vorigen wedstrijd van do Rotterdammers anderhalf uur meer is verstreken dan tusschen die, welke "is verstrene» uan tusscnen cue, «veine spelers uitstekend werk, maar nauw H ars 8treden, en te- is de bid voor een van beide doelen t hfcTj vr. nat Haarlem-, noch de H. B. S.-voorhoede doo'r het publiek ne bezitten een goedan schutter, eu ad™" «J (tastheeren dan ook ^oedic probeert Ciok nu en dan eens een de leiding van het spel in tonde» en goed schot, hij wordt door zijn mede-Wilgen de resideutie-me^hen steMe spelers niet ondersteund. naar de eigen goal terug, an I Weel is daar echter op zijn post, en Individueele werkzaamheid van den ex-Velocitaan loopt dood op De Wolff of Sernó, die beiden hun dag heb ben. Plülips rent nu en dan snel langs het lijntje, maar de goede voorzetten, die voelmaals volgen, worden door de binnenspelers geen enkele maal be- jnut. Het verband, dat Wilhelm tus- [schen zijn beide vleugels weet te hou- den, laat eveneens vaak heel wat te wenschen over. Wij zien op die plaats liever Bouwmeester of Heim. Eens doorstaat het roodblauwe doel een gevaarlijk moment, als De Wolff bij een omhaal, bijna het le«ier keihard in eigen doel zet. Maar dan, j als het naar rust loopt, beginnen de de naam van de „zwarte duivel", die het lijntjes-publiek al dra voor hein heeft uitgevonden, is waarlijk zeer op zijn plaats. De zoo-vurig-be>geerde zilveren voetbal pronkt met de Revue-beker en wat flesschen champagne, op een tafeltje vóór de tribune en het ver- leidel iike geschitter van het ding spoort de spelers aan tot 't hun-uiter- ste-best-doen. Dassen en vooral De Korver, verrichten uitnemend werk, Ruffelse doet nog niet veel, maar dat zal straks wel anders worden. Bij H. B. S. vallen ln het veld voor al Crock en Gonselver op. De luitenant Vie rijn de eenigen, die nog over Het duurrecord staat nog steeds op naam van den Belg (5 uur 3 min. 5 1/5 sec.) OLIESLAGERS. In tegenwoordigheid van een en thousiaste menigte, maakte Jan Zar terdagnvddag een prachtige vlucht van 18 minuten 33 1/5 sec. Zondagmiddag heeft Olieslagers te Leeuwarden 30 min. 32 1/5 sec. gevlo gen. Hij bereikte een hoogte van 720 meter, de grootste hoogte tot nu toe ln ons land bereikt DE AUTOMOBILIST G1UPP0NE VERONGELUKT. Terwijl de bekende automobilist, specialist in het besturen van lichte racewagens, de zoogenaamd© voitu- rettes, het circuit bij Boulogne-sur- Mer probeerde, waar Zondag de „Cou pe des Voiturettes" zou plaats hebben, werd hij het slachtoffer van de ver regaande achteloosheid van twee wielrijders. Giuppone kwam op een rechten weg in volle vaart aanzetten, twee wielrijders plaatsten zich rechts den weg, de bestuurder zette er toen weer full speed achter, totdat op meter afstand van de wielrijders gekomen, een hunner nog den weg overstak. Ten einde dezen roekelooz© t© sparen, offerde Giuppone zijn ei gen leven op, hij smeet zijn stuur om, waardoor de wagen kantelde en Giup pone verpletterd werd. Hij was on middellijk een lijk. 24 boete, subsidiair een maand tuchtschool. Uitspraak 23 September. Kerk en Schooi DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Hinde- loopen en Koudum ds. A. de Jong te Noordhorn. STUDENTEN EN HOOGLEERAREN. Men meldt aan de NederL uit Gr» nuigen: Het studentencorps Vindicat heeft den band met den senaat en <io hoog leeraren verbroken en zal zich bij de overdracht van het rectoraat niet la ten vertegenwoordigen. Leger en Vloot DE EERSTE TORPEDOBOOT- JAGER. In tegenwoordigheid van den direc teur voor scheepsbouw van het depar tement van marine werd Zaterdag middag op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde' te Viissingen, met goed gevolg te water gelaten de torpedo- bootjager Wolff". Dit schip is de eerste torpedoboot- jager, welke in Nederland gebouwd wordt en evenals het zusterschip Fret» dat thans nog op dezelfde werf op stapel staat, bestemd voor de verdedi ging ven Nederlandsch-Indië. De lengte van het schip is 230 voet, breedte 21.5 en holte 13.75. De romp ia grootendeels vervaardigd van staal van zeer hooge breekkracht, om bij een ininunumgvwicht de noodige sterkte te verkrijgen. Het schip wordt voorzien van twee torpedolan- ceerkononnen, vier kanonnen van 7.5 c.M. en vier machinegeweren. Koloniën Schoterwegcnaars zich Al meer te la- genoep veerkracht beschikken om den ten gelden vooral Jan Bakker, —die 0ngelijken strijd vol te houden. De den ganschen wedstrijd door goed speelde is gevaarlijk, maar alléén kan hij het werk ook niét doen. Daar bij komt, dat de Haagsclie backs eu vooral Van Weel, in uitmuntende conditie zijn. De laatste werkt alle dreigende ballen op vlugge, zonder linge en soms gansch onbegrijpelijke wijze het verre veld weer ln. De rust komt met een blanke score. Na do pauze lijkt het, of Haar lem'* dadel nk de leiding zal gaan ne men. Jan Bakker rent vliegensvlug langs 't lijntje, een goede voorzet volgt, Bijleveld zet er zijn hoofd on der, maar kopt jammer genoeg naast. Een tiental minuten later krijgt de zelfde speler een prachtkans, als hij alleen tegenover den zwarten doel- veixlediger staat. Het goede, harde schot heeft echter geen resultaatde bal springt via Van Weel de lucht in, en de hoekschop, die volgt, levert het gewenschte puntje niet op. Volgt een lange periode van Hout- rust-overheerscking, waarbij Uter- mark's doel eens als door een wonder ontsnapt. De H. B. S.-aanval, die zeer onstuimig is, doet den bal via Uter- mark's handen, tegen de bovenlat springen, drie zwartjes loopen toe, missen allen, en het leder verhuist wederom naar de andere helft. I Enkele corners, op beide doelen, brengen geen puntje, en als Meerum tijd fluit, is de stand nog steeds 00. Verlengen 1 En zie, wat in een uur niet kon, ge beurt nu binnen de hal vu minuut. Het rood-blauwe vijftal rent op Van Weel toe, wat geharrewar eene scrimmage noemt men dat deftiglijk volgt, Philips krijgt den bal, en „prikt" hem mooi in 't hoekje. Alles juicht, maar te vroeg I Het leder is een oogenblik achter geweest, en nadat Meerum het advies der lines-men Ingewonnen heeft, ver delende laag-schljnende zon hindert do spelers zeer en meer dan eens wor den eenvoudige ballen daardoor ge mist. Na 'n twintig minuten een doelwor- striing voor de H. B. S.' goal. Drie, vier Spartn-spelers l "pen toe, elk brenirt den bal wat dichter bij Van Weel en Vermeer geeft hem het beslissende tikje, dat hem over de doell"- -t (10). 't Publiek ls dol van enthousiasme, maar hoe ook aangevuurd, vóór de pauze lukt 't den Maasstedelingen niet meer de hechte H. B. S.' achter hoede voorbij te komen. Na de pauze is 't evenwel geheel mot de Houtrust-men8chen gedaan. Als men 'n paar zeer sporadische en volstrekt niet gevaarlijke uitvallen niet meetelt, is het zwarte doel aan één stuk door van rood-wit-gestreep- ten als 't ware belegerd. Na 'n achttal minuten doelpunt Ruf felse (20) en zes minuten later her haalt hij dit spelletje (3—0). Het is op dit moment, dat het spel nog al woest wordt, zoowel van de zijde van de Spartanen, als van die der Hagenaars. Bekker verlaat het veld, als Van Dal sum den stand op 4—0 gebracht heeft. Ten slotte krijgt Sparta nog een pe nalty te nemen een der 11. B. S.'ers hoeft den bal binnen strafschopgebied met de handen geraakt eu Ruffelse zet die onberispelijk in een doelpunt om (5—0). Met dezen stand komt het einde. Voor de eerste maal is de bal binnen de Maasstad-muren 1 Het einde begrijpt ieder. Veel hoe- ra's, veel toespraken, veel champagne. De heer Jasper Warner, voorzitter van den Ne<L Voetbal-bond, bracht hulde aan de Zilveren-Bal-comniissia. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE WAALWIJK. In verband met de staking die se dert ©enigen tijd te Waalwijk heerschtis het verbod van samen scholing algekondigd. Deze bepaling beeft het volk blijkbaar verbuierd. Duizenden menscbeu waren Vrijdag avond op de been. De politie maakte meermalen gebruik van de sabel en talrijke arrestaties hadden plaats, het bestuur van den R. K. Leder be werkersbond verspreidde circulaires, waarin (volgens "t Hbld.) wordt ver zocht geen underkruipersdieiist op do schoenfabriek der firma Van Schyn- dol te gaan verrichten. Het stelt den heer Van Schyndel verantwoordelijk -oor alle gevolgen, daar hij tot drie maal toe weigerde met de katholieke organisatie te onderhandelen. De po litie is door de marechaussee uit Den Bosch versterkt EEN-ASSISTENT DER DELI-MAAT- SCHAPPIJ VERMOORD. Uit Medan werd dooi" den Assisten- •ïuboud aan de „Telegraaf' geseind: „Vooreergisteren is een assistent der Deli-Maatschappij termoord door oen Chinees. De aanvallen op assis tenten vermeerderen. Gisteren is op een monstermeeting van planters be sloten, een request nan den gouver neur-generaal ldenbui'g te zenden, waarin om doelmatiger koeliesU affen wordt gevraagd." Bij nadere informatie vernam het blad nog het volgende: „Het slachtoffer is de heer U. M., zoon van den burgemeester van Lo ch em, een man van nog geen 30 jaar, die sedert 3 jaar bij de maatschappij in dienst was. „Blijkens do or de directie ontvan gen berichten, werd de jonge man doodgestoken om een onbeduidende oreden. Trouwens men heeft nog nooit gehoord, dat .hij moeilijkheden had- met het koelie personeel." tetteren en Kunst HUF VAN BUREN EN „KIPPE- VEER'. In de nalatenschap van J. Huf van Buren is een stuk gevonden, dat vol ledige opheldering geeft omtrent liet auteurschap vun deu roman Kippe- veer. Het weekblad De Amsterdam mer ontving verlof tot publicatie van het in 1901—1902 geschreven docu ment, dat aantoont dat hij de schrij ver is. Ook is interessant, dat Hul van Bu ren de schrijver is van het tooneeP stuk Kippeveer, dat in het seizoen 8990 werd gespeeld in den „Salon" van Kreukniet, Blaaser en Bigot. Rechtszaken VEROORZAKEN VAN DEN DOOD DOOR SCHULD. Vootr de rechtbank to Middelburg had zich te verantwoorden A. W., 17 jaar, staihoudersknecht, geboren en wonende le Middelburg. Dezen jongen man werd ten laste gelegd, dat hij op 28 Juli op den hoek van de Lange Delft on St. Jansstraat te Middelburg als bestuurder van een postwagen, en onvoorzichtig in een voor die plaats veel te snellen draf en met oen veel te scherpen draai, dien hoek is omgereden, tengevolge van welk woest en onbesuisd rijden Cornelia Adriaans Peene'n door den postwagen werd gegrepen, het wiel over het li chaam van dit kind is gegaan en dat kind bijna onmiddellijk is overleden. In deze zaak waren 10 getuigen, waaronder twee als deskundigen, ge dagvaard. Hot O. M. eischte tegen beklaagde Stoomvaar ïuenchten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Hei stoomschip Koning Willeon III vertrok 17 Sept. van Amsterdam naar Batavia Het st. Madura, uitreis, vertrok 16 Sept. van Suez. Het sL Nius arriv. 17 Sept. van Ja va te Amsterdam. Het st. Rindjani arriveerde 16 Sep tember van Rotterdam te Batavia. Het st Kawi, thuisreis, passeerde 17 Sept. voorm. Ouessant. Het st Ophir, uitreis, vertrok 17 September van Lissabon Het st Nieuw Amsterdam vertrok 17 Sept van R otterdam naar New- York met 337 le kl401 2e kl. en 870 3e kL passagiers en was des ochtends te 2 u. 30 in xee. Het st. Potsd.un, naar New-York, is 16 Sept Kaap Race FAILLISSEM ENTEN. Uitgesproken Winschoten. Tb. Rix, boekbin der te Veendam. Rechter-commissa ris mr. Dorhout Meescurator mr. F. J. Tjabbes. Roermond. M. Timmermans, winkelierster, handelende onder do firma G. Timmermans, te Roermond. Rechter-commissaris mr. R. baron De Bicberstoin curator mr. P. Tripels. Geëindigd J. van Haastrecht, caféhouder fe Veur. Opgeheven J. Schlamann en P. Th. Radema- kar. belden Den Haaz.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7