RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Wit kan evenzeer dam halen op 4 in plaats van 2, waardoor zwart ook verloren is. Goede oplossingen van no. 185 en 186, zonden de heeren W. J. Balke nende, R. Houw, J. Dijkstra, J. Jacob- sou Azn D. G. Koning, J. Lycklama, W. J. A. Matla, H. A. Meyll, A. Schotte, C Serodini, B. Slokker, J. Sonntag. EEN NIEUW WERK. Bij den uitgever J. F. van de Ven te Baarn is op Damspel-gebied weder een nieuw werkje verschenen van den Heer C. H. Broekkamp, getiteld: De Dammer. Verhandelingen over de gewijzigde Centrum-Opening. Zij dio reeds liet genoegen mochten smaken de voordrachten van den Heer Broekknnip over deze opening bij te wonen, zullen zich voorzeker verheugen deze interessante studie thans in eigendom te kunnen verkrij gen, te meer, daar die nu nog be- lungrijk is uitgebreid. Wij zijn overtuigd, dat de gewij zigde Centrum-Opening van den au- te ir Broekkamp meer en meer in be oefening gebracht en toegepast zal worden en beschouwen het dan ook als het spel der toekomst Ieder die het damspel ernstig be studeert, zal niet nalaten zich ook dit belangrijke werkje aan te schaffen, wijl liet van een diepgaande studie getuigt. Ruim een twintigtal diagrammen verduidelijken den tekst. De uitgevers zorgden voor een mooie duidelijke uitvoering en stellen het voor den geringen prijs van 35 ets. verkrijgbaar. De Haarlemsche Damclub houdt hare bijeenkomsten iedoren Maan dag-avond van 8 tot 12 uur in het ge bouw „de Nijverheid", Jansstraat 85, alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. DE NIEUWSTE UITVINDING VAN EDISON. Thomas A. Edison heeft weer eens wat uitgevonden. Dit klinkt bijna alledaagsch. In dit geval is de uitvinding ook voor lee- ken interessant, daar een lange tech nische beschrijving niet noodig is, om haar te verstaan. Eenige vertegenwoordigers der pers en enkele andere personen, wier oor deel zeer hoog gescnat worat, wer den uitgenoodigd, dit allernieuwste voortbrengsel van den toovenaar te komen zien Edison noemt zijn nieuwe uitvin ding de kinetophon de eleclriciteit speelt ook hierbij een hoofdrol, zooals trouwens wel vanzelf spreekt, als Edison iets onderneemt. Een der persmannen, die de eerste voorstelling van de kinetophon bij woonden, beschrijft die thans als volgt We zalen voor het gebruikelijke doek, waarvoor, zooals bij al zulke voorstellingen, do kinematograaf op gesteld was, terwijl zich achter haar een phonograaf bevond. Op het doek verscheen een elegant gekleed heer, die ons vriendelijk groette en ons ver telde, dat hij bewijzen zou, dut niet alleen het beeld van den mensch, maar ook gelijktijdig zijn spraak en andere geluiden weergegeven konden worden. „Gij ziet", zoo zei hij, „dezen gum mibal. Ik zal hem op den grond wer pen, en u zult niet alleen zien, dat hij telkens weer opspringt, maar dat ook hooren. En werkelijk, de man liet den bal vallen, en wij hoorden duidelijk den gedempten toon van het zich telkens herhalende opspringen in steeds af nemende sterkte. Dan wierp hij een porceleinen bord op den grond, dat kletterend in scherven brak. Daarna greep hij een automobiel-toeter, drukte op den bal, en wij vernamen het melodische en in drukke straten den gewonen sterve lingen, die niet per auto gaan, zoo veel schrik aanjagende getoeter. Hierop boog do schim nogmaals, verklaarde het bewijs voor de waar heid zijner aankondiging geleverd te hebben, maar dat hij op het oogen- blik niet meer vertonnen kon. Daar mee verdween hij. Edison zelf zei toen, dat er nog wel een jaar zou kun nen verloopen, voor hij zijn uitvin ding op de markt brachtvoor het oogenblik was zijn bedoeling slechts geweest, toonen, dat hij op den goe den weg was. Hiermede was de korte voorstelling afgeloopen. Alles, wat er van te zeg gen valt, is, dat de illusie volkomen was, en niemand er een oogenblik aan twijfelde, of de man op het doek, die zijn lippen bewoog, evenals een mensch van vleesch en bloed, vertel de ons werkelijk alles, wat hij te zeg gen had. Over de toekomst van dezen nieu wen triomf der tecliniek behoeft wel niets te worden gezegd, en het is vol doende te constateeren, dat nog slechts weinig tijds verloopen zal, voordat de geheele wereld de spre kende beelden bewonderen en op de nu nog getoonde met hetzelfde mede lijdende lachje kan neerzien, als waarmede de volwassenen van thans aan de Chineesche schim dennen, die hen in hun kindsheid in verrukking vermocht te brengen. BETALENDE SOLISTEN. We lezen in het orgaan van de Vereeniging van Muziek-onderwijzers en -onderwijzeressen Onder den titel „Betalende Solis ten" bespreekt August Spanutli in de „Signale" het meer en meer vóórko mend verschijnsel, dat solisten, om als zoodanig bij groote concert-insti tuten te mogen optreden, zich gelde lijke offers getroosten. Tegen het feit, dat d't geschiedt, heeft hij geen bezwaar„wanneer een solist zijn optreden in de omlijs ting van een aanzienlijk concert-insti tuut als een voordeel beschouwt, is geen redelijke grond er voor aan te voeren, dat hij dit voordeel gratis zou genieten. Maar de immoraliteit van deze praktijken ligt daarin, dat het publiek over den juisten stand van zaken niet wordt ingelicht, dat het den solist met totaal verkeerde veronderstellingen aanhoort. De abonné's van de philharmoni- sche concerten te X of Y zijn trotsch op dit instituut, leven in de voste overtuiging, dat ze de beste solisten, die te krijgen zijn zullen hooren. Valt nu een solist tegen, dan zal de obon- né m<sschien de opmerking maken „die zullen ze goedkoop gekregen hebben 1" en misschien in een onte vreden schrijven aan de directie ra den „een beetje meer honorarium te geven, in ieder geval voor betere so listen te zorgen". Wat zou men echter wel zeggen, als de directie volgens <le waarheid op de programma's ver melde „de solist van hedenavond heeft ons driehonderd gulden vooi. zijn medewerking betaald we ver-' zoeken dus eenige toee - vendhe'd Daar er echter- geen middel bestaat bedoelde solisten of concert-instituten tot een dergelijke openhartigheid te dwingen, bl-ft slechts de weg open dat solisten, die weigeren voor hun medewerking „op den koop toe" te be talen en concert-instituten, die het beneden zich achten op die wijze een belasting van de medewerkende kun stenaars te heffen, geen gelegenheid laten voorbdgaan dit het publiek be kend te maken. Raadsels (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onz© Jeugd" lezen. De namen der kin deren, die mij vóór Donderdagmor gen goede oplossingen zenden, wor den in het volgend nummer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE RESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd In verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Piër Heidweiller). 'k Woon steeds in de kleinste wo ning, Even goed als hij den koning, 'k Woon ook midden in de zon, Even goed als bij den koning. Nu zult gij mijn naam wel weten 1 Zeg mij, hoe ik word geheeten I 2. (Ingezonden door Paulien Koe- iemij). Mijn 1ste en 2de lettergreep doen vele menschen. Mijn 3de lettergreep is een water- keering Mijn geheel is een plaatsje in Zuid- Holland. 3. (Ingezonden door Lucia Lembeck). Mijn geheel bestaat uit 14 letters en is de naam van een stad in Neder land. 2 3 4 5 is de naam van een vlug viervoetig dier, dat in het bosch woont. Een 6 11 7 zit in het hoofd. Een 12 13 14 6 8 9 vindt men aan den voet. Een lü 6 5 is een visch. 4 3 8 1 5 is een riviertje in Over- ijsel. 1 5 3 4 is een hemellichaam. 2 3 4 5 6 7 is een hooggeplaatst per soon. 9 8 7 8 9 is een getal Een 11 12 koopt de slager. 4 (Ingezonden door Bertha Clau sing.) Hoeveel is 48 maal 48 maal 48 maal 9891 maal 7654 maal 0 5 (Ingezonden door Willy Germe- raad). Mijn lsto is een geliefd persoon. Mijn 2de steekt in zee. Mijn 3de en 4de vindt men op 't land. En mijn ge heel moet het van de beweging heb ben 6. (Ingezonden door J. W. Koopman) lk ben een plaats van 11 letters in Siberië. Een 7 8 3 9 duurt een bepaalden tijd. I 3 is een verkorte meisjesnaam. 7 G is ook een verkorte meisjes naam. 7 3 5 is een jongensnaam. II 3 2 gebiuikt de koopman. 1 6 0 4 is een verkorte meisjesnaam. 7 8 10 is een kleedingstuk. 7 (Ingezonden door Talliena Stuit.) Welk spreekwoord leest gij hieruit isbe anee revr terd eeng nver ocde .end jbuur 10. (Ingezonden door Jan II. Heek.) Mijn 1ste is een vervoermiddel. Mijn 2de is een kleedingstuk. Mijn geheel is in de kamer. 11. (Ingezonden door W. Overmeer.) Zet onder eikaar De naam van een werelddeel. Een booze vrouw uit de geschiede nis. Een plaats in Noord-Brabant. De naam van een dier, waarmee ge niet graag vergeleken zoudt willen worden. De beginletters vormen den naam an een dorpje in Zeeland. 12. (Ingezonden door Karei v. d. Heijde.) Ik ben iets in Haarlem, wat ieder een wel eens gezien heeft en ik besta uit 10 letters. 8 6 7 2 3 gebruikt men op een schip. 7 8 9 is een toiletartikel. 4 3 8 9 vervoert menschen 1 2 5 4 is niet koud. 9 8 4 bevat papier. I (Ingezonden door Jan Bos. \Vat leest ge hieruit? 9. (Ingezonden door Cornelis Snel lens.) Mijn geheel bestaat uit 12 letters en beslaat een groot terrein. 11 2 8 10 3 5 is een onderdeel van een machine. 12 10 9 8 is een vervoermiddel. 4 3 9 8 is een deel van een huis. Ben 1 3 9 10 bestaat nooit uit één ding. 10 6 8 is onmisbaar aan een locomo tief. 9 10 wordt in den winter gebruikt. 3 7 7 9 is «ei Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Menuo Baron van Coehoorn. 2. Paascheieren. 3. E E N E I. 4. Leiden. 5. Een bank. 6. Oosteurijksche Successie-oorlog. '7. Boven karspel. OOR KOORD KOOPMAN EMMER- J A S N 9. Wees medelijdend jegens de ar men en hulpvaardig jegens de zwak ken. 10. Denemarken. 11. Nachtegaal. 12. De Maan zij ontvangt haar licht van de zon. Goede oplossingen ontvangen van Jo v. d. Weijden 7. Annie M. Rozenhart 12. Annetje v. d. Ban 12. Paulien Koeiemeij 5. Machiel v. Harsberge 8. Bertha Clausing 8. Nanne Nauta 12. Truus V'erbene 8. J, W. Raalgever 8. Gerrie Renger 8. Lode wijk Cornelis Ballintijn. Henri Janse 11. Gerard. Renger 8. bertus eu Dina v. Putten 11. Jo en Lucia Lembeck 11. Zonder naam 7. Clara Bon 9. Aagje Bon 9. Cato Dreijer 4. Wilhelmus Gerardus Dreije. i Jopie v. Koningsbruggen 8. Jan Hendrik Bruiju 12. Johaaaa Been 10. Andrea Quist 8. Zus Duursma 12. Clasina v. Loon 5. izaak Bos 11. Willy. Germeraad 11. Aalije Huizinga 11. Jansjc v. Dijk 11. W. Overeem 11. Elsje en Betsy Hoenderdos Annie Schinkel 7. Willy Huber 12. Ans v. d. Ban 12. STRIKVRAGEN Antwoorden. 1. De vlieg want zij zet zich bij kei zers en koningen op den neus. 2. De dag van gisteren. 3. Die van de tafel valt, omdat hij spoediger op den grond is. 4. De bedelaars, want die zijn steens van gasten vrij. 5. De luiwagen. O. Oin zijne armen. 7. VII. 8 Den 2de» Januari. 9. Omdat hij zijn liedje van buiten kent. 10. Een gat in de kous. 11. Een schoen of klomp. 12. Een pijpekop. Goede antwoorden ontvangen van Jo v. d. Weijden 7. Annie M. Rozenhart 6. Annetje v. d. Ban 15. Paulien Koelemeii 1L Truus Vei bene 5. Bertus eu Dina v. Putten 9. Gerard Renger 9. Nanne Nauta 11. Zonder naam 6. Cato Dreyer 4. Wilhelmus Gerardus Drcyos 4. Johanna Been 12. Andrea Quist 6. Zus Duursma 12. Clasinar Loon 8. Izaak Bos 11. Willy Germeraad 8. Jansje v. Dijk 3. W. Overeem 10. Willy Huber 12. Ans v. d. Ban 12. BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door Philinc Cohcn). 1. lk hoor de trom en de trompet. 2. Mina, pelsjassen zijn moeilijk te naaien. 3. Dit is ©en mooi galon, de naad wordt mooi. 4. Je kijkt niet aldoor naar Je hen gel, Otto zeidc Jan. 5. Zeg Frits, waar je die bon nu toch gelalen hebt, ik kan haar ner gens vinden. b. Wat is de vent er lam aim toe; gisteren viel hij uit de vliegma chine. 4| i V. Kom, Huur, loop eens even bij den slager aan en haal een pond biefstuk. 8. Roer de kalk, maar niet de klei. 9. Haal wat bloemen. Da, allemaal rozen, hoor I BEGRAVEN RIVIEREN. (Ingezonden door Piér Heidweiller.) 10. Maakt Moe zelf een schort 11. Nel, betert broer al weer? 12. Die peer smaakt heel lekker I 13. Overüsel is een provincie. 14. Ik heb acht knikkers en Jo der tien. Die vent is gek, mompelde de vreemdeling, en vervolgd snel zijn weg. Nu riep hem Esopus toe Hei vriend, voor het sluiten der poort kunt gij nog te Mycene zijn. Kondet gij mij zooeven dit ook niet gezegd hebben beet hem de rei ziger bits toe. Neen, zeide Esopus. Hoe kon ik het n zeggen, vóór ik wist hoe snel gij zoudt loopen Nu zie ik het. De poort sluit steeds om negen uur nu is het zeven. Gij hebt dus nog twee uren tijd, en de weg dien gij nog moet doorloo- pen tot Mycene is slechts één uur 1c opens. Toch nog zoo dom niet, die ke rel, meesmuilde de reiziger, en ver volgde zijn weg. HOE HEIN EEN GOEDE LES KREEG. (Opstel zonder a van Zus Duursma.) Hein speelde in den tuin. Opeenc vloog er een vlinder voorbij. „Die vlinder wil ik hebben", ze: Hein tot zich zeiven. Hij ging in huis en kreeg zijn vlindernet. In den tuin terugkomende, vond hij den vlinder op een muur zitten. Vlug sloeg hij met het net tegen den muur, doch het diertje vloog in een boom. Deze stond dicht bij den muur. Hein klom op den muur, en probeerde den vlinder te grijpen. O wee hij verloor zijn even wicht, en tuimelde op den grond. Ge lukkig bezeerde hij zich niet, doch schrikte erg. Hij schreeuwde luid. Op Hein's schreeuwen liep zijn Moeder den tuin in. „Wel, hoe kom jij op den grond te liggen vroeg zij hem. Hein vertelde de heele geschiedenis. „Jongen, jongen, wees toch niet zoo dom", zeide zijn Moeder hoofdschud dend. „Een vlinder is immers veel te vlug! Rij de minste beweging vliegt hij immers weg. Je ziel er zoo uit, verkleed je en verfrisch je even I Hein ging in huis, en verkleedde en verfrischte zich. Hij heeft die tuimeling niet verge ten, en is sedert het gebeurde veel voorzichtiger geworden. EEN GUIT. (Versje zonder a ingezonden door Annie Schinkel). Kleine Henk, die is een guit 1 Hij klom op grootmoe's bed; En heeft de bril, een gouden wel, Toen op zijn neus gezet Zijn moeder komt weer binnen En zegt: „Jou kleine guit 1" Kom grootmoe, moet 'k u helpen Kom fluks het bed nu uit 1" DRIE KLEINE KONIJNTJES. (Versje zonder a, ingezonden door Maartje Verdel.) Mönheertje Hein, Een vlug konijn. Sprong vroolijk in de zonneschijn Hup, éen, twee, driehup één, twee, drie, In de rij I IIuup, hei I Zijn broertje Fried' Een ferme Piet, Sloeg op de trom met veel pleizier Boem, rom-bom-bom 1 Boem, rom- bom-boüi 1 Rom-bom-bom 1 Zoo sloeg hij op zijn trom Klein zusje Kee Doet ook nu mee 1 En strijkt op ue viool voor twee i Tuut, fideldi, tuut, fideldi, Fideldi I Zo heeft wel pret voor drie 1 Doch nu.... o, wee 1 Klein zusje Kee l De vos ,die slimmerd, neemt zus mee 1 En Hein, en Friedrich schreien zeer. Hun zusje zien ze nimmer meer I.... IETS UIT HET LEVEN VAN ESOPUS. (Opstel zonder a door Geertje P.) Eens ontmoette Esopus, dicht bij Mycene op weg oen reiziger, dio hem vroeg, of hij voor het sluiten der poorten nog in Myceuc kon komen. Esopus zeide den vreemdeling tot bescheid Loop 1 Zoo wijs ben ik ook, luidde het wederwoord des reizigersdoch ik wilde weten, of ik nog bijtijds er ko men zou. Loop klonk het weder uit Eso- dus mond. DE SNOEPER. (Opstel zonder a door Jan H. Bruijn). Ieder, die Frits kent, vind hem een leuk ventje. Doch hij bezit een groot gebrek. Elke week krijgt hij eenig geld met de les er bij, om het nuttig te besteden, doch telkens komt hij in de verleiding, om er snoepgoed voor te koopen en bezit zoodoende geen cent. Nu komt op een keer de onder wijzer, bij wien Frits school ging, met een treurig gezicht de school in, en zei „Lieve kinderen, ongeveer een week geleden is het geheele dorp Bruinrode door een vrecselijke overstrooming vernield. En de ongelukkige bewoners hebben niets hunner bezittingen kun nen redden. Nu loopen zij hulpeloos rond, zonder het noodige voedsel, en zullen zoo misschien wel omkomen. Nu verzoek ik jelui iets te geven, om de ongelukkïgen te redden." De kinderen gevoelden diep mede lijden met de ongelukkigen en ieder wilde wel iets geven. Doch Frits wierp niets in de bus en keek bedremmeld voor zich. Dn viel den onderwijzer te gen. 11 ij liep op Frits toe en vroeg „Welnu, Frits, hoeveel wilt gij voor de ongelukkige Bruinrodere geven Frits kreeg een kleur en zei niets. Doch eindelijk riep hij uit „Och, ik zou wel iets willen geven, doch ik heb hei met." „Hebt gij niets ?i', vroeg de onder wijzer verwonderd. „Hoe is dit moge lijk r Eindelijk vertelde Frits „Meesier, gisteren heb ik mijn geld voor iets lekkers uitgegeven." Dit bedroefde den onderwijzer zeer. Den volgenden morgen vroeg Frits zijn ouders dringend om eenig geld, doch zijn ouders weigerden dit. Zoo kon Frits dus niets geven. Dit speet hem zeer en hij heeft zich voorgeno men, in 't vervolg zijn geld beter te besteden Eu dit hopen wij voor hem. terwijl je er toch liet goede adres op had gezet Dat begrijp ik niet. Breng in het vervolg dan maar zelf in de bus. Gezellig, dat je nu geregeld mee gaat doen Heb je al een plan voor den Sint Nicolaas-wedstrijd ANNIE M. R. De nieuwe raad sels zijn goed. Was het gezellig, dat Grootvader bij jullie logeerde, en is hij lang gebleven Ja, als er logés zijn, komen de raadsels dikwijls niet klaar komt er nu niemand meer Ik ben nieuwsgierig, of je raadsels nu geregeld komen zullen I JOH. W. R. Heb je de nieuwe doos al in gebruik genomen En wat heb je er al mee gedaan JAN B. Het is best, als I. nu voortaan meedoet. Ja, help hem dan maar wat op gang. In welke klas zit L nu? WILLEM S. Is je prijs goed thuisgekomen en heb je er al iets mee gedaan ANNETJE v. d. B. Het is gezel lig, dat je nu geregeld mee gaat doen. Ja, je oplossingen waren pracli- 'n orde, hoor Maar zorg nu voortaan, dat ze niet later dan des Woensdags bezorgd worden, want an ders kunnen ze diezelfde week niet r in de „Zaterdagavond" komen. Eigenlijk waren ze dezen keer ook bijna te laat geweest. JOH. P. S. Ja, het examen daar voor is nogal moeilijk, want er zijn altijd zooveel candidaten. Zij moet 's avonds zeker heel veel werken, .r de R. K. in A. is dan ook prach tig Wat zal het 's avonds bij jullie stil zijn, als iedereen het zoo druk heeft I PAULIEN K. Neen, prijzen win nen is niet zoo heel gemakkelijk, maar je kent het spreekwoord aanhouder wint Je nieuwe raadsel P. E. Het is best, als je ook met ons meedoet. Komen de week je raadseloplossingen MACHIEL v. M. Ja, nu is het in orde en met een nog wat moeilijker te raden. Het zal wel gauw geplaatst worden, denk ik. NANNE en COR N. Het lijkt me een aardig spel, maar toch wel moei lijk. Het duurde zeker heel lang voor dat alles er af was Ben je al met kleuren begonnen BERTHA C. Ik ben blij te hoo ren, dat het er je zoo goed bevalt. Ik ken bijna geeneen van de dames, die je opnoemt De overigen krijg je ze ker later, is 't niet Wie vind je het aardigst? En heb je 's avonds erg veel te doen Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevr. VenemaVan "Doorn, Wa genweg no. 88, Haarlem). JO v. d. W. Stond het aantal goede oplossingen niet in de courant. TRUUS V. Ja, „geen tijd" is een lastig dingHoe lang studeer je per dag en vind je het prettig Is het schort ai haast af, en wat komt er dan GERRIE R. Ja, dat i9 een prach tig cadeautje Maar of er een prijs mee verdiend zal worden, kan ik na tuurlijk niet vooruit zeggen Heeft Moeder veel oude restjes wol Ja, je hoort in de derde afdeeling Nu, dat is wel prettig, hè? JOHAN W. R. Als je het nu vast kunt, komt het je later nog wel eens te pas, denk ik Maar ik vrees, dat je dan toch eerst nog wel een paar keertjes om zult vallen, denk je ook niet GERARD R. Je nieuwe raadsel is goed Vind je het prettig, om ze zelf te bedenken Heb je 's avonds ook veel huiswerk te maken Of wat doe je dan meestal HENRI J. Ja, uitstel is geen af stel, dus dat komt in het voorjaar wel weer terechtJa, dat andere tochtje zal ook wel prettig geweest zijn. "Begreep je goed, hoe alles ging Beschrijf het mij dan maar eens, of vind ie dat erg lastig Doe je inet den volgenden wedstrijd ook mee MARIE en JOPIE v. K. De nieu we raadsels zijn prachtig, maar jul lie hebt ze toch zeker niet zelf be dacht, is 't wel? Ja. die tijd is ook goed, dan zal ik ze voor je klaar leggen. Ik geloof, dat Jopie wel dagen zoo'n feest zou willen hebben, is 't niet Het was dan ook buitenge woon, hoor Heeft Jopie de raadsels nu alleen opgelost JAN H. B. Zoo. heb je 's mid dags meegedaan aan die O. L. Ja, ik had er \an gehoord, maar was tot mijn spijt verhinderd, zelf eens te gaan kijken. Vond je bet een pretti gen middag en hoe lang doe je al mee Ja, de St Nicolaas-wedstrijd is net wat voor jou, denk ik Weet je al, wat je maken gaat CLARA en AAGJE B. Gezellig, dat jullie ook weer hoven water ko men, nu de winter nadert. C. komt dagelijks nogal dicht Pij mij in de buurt, is 't niet'? Of ga je niet alle dagen En heeft A. het op school ook druk BERTUS en DINA v. P. - Dat zal wel een prettige plaats voor je zijn, Bertus Vind je het er moeilijk En heb je het er erg druk Moet je des avonds ook nog wel eens komen Of wat doe je 's avonds meestal JO en LUCIA L. Heb je al een plannetje gemaakt voor den wed strijd en doen jullie het samen NICO T. Ik zal je maar vast ko men feliciteeren, Nico, al ben ik veel te vroeg. Maak maar erg veel plei zier. hoor 1 CLASINA v. L. Je nieuwe raad sel is goed, maar de strikvraag heeft er al eens meer ingestaan. Hoe oud zijn die zusjes, en is je vriendinnetje ook geabonneerd op onze „Zaterdag avond" Is liet ook een vriendinnetje van P. K. En zit ze bij jou ill de klas Ja, het is een heele wandeling voor je, maar verkeerd loopen zal jo nu toch wel niet weer. IZAAK B. De nieuwe raadsels zijn goed. Je hebt flink opgepast, hoor, of hebben Jan en jij het nu sa men gedaan Wil je voor mij aan Vader zeggen, dat ik op het oogenblik dien jaargang niet in mijn bezit heb, maar wel weer krijg. Heeft Vader die reis (immers in 1891) ook meege maakt? ZUS D. Ja, de boekeu van D. B ken ik wel. Hoe ver ben je er in Ja, Hollandsche boeken zijn beter ge schikt voor ontspanning, maar als j« er je wat moeite voor getroost, gn j» vreemde taal ook Doe langer hoe vlugger en prettiger lezen en dat zal jou op den duur ook wel zoo gaan, denk ik. Lees je wel eens lang achter elkaar, of verdeel je het eu lees je alle dagen een lieetje JOHANNA B. Wat voor een feest was het En heb je veel pleizier 'gehad Vertel me er maar eens wat van 1 Is Jo 's avonds nog erg moe, en heeft ze altijd veel te vertellen ANDREA Q. Ik vind het heel prettig, als je meedoet en ook raad sels inzendt, maar rebussen worden meestal onduidelijk gedrukt en die plaats ik daarom nooit. JANSJE v. D. Als je dezen wed strijd zoo aardig vindt, dun zal je ook wel wat aardigs bedenken, denk ik. Ben je al begonnen En mag ik het ook weten, of blijft het een ver rassing voor me AALTJE H. Dat kwam *ekei nog door de vacantie, dat jij de raad sels vergatIk geloof, dat je verleden jaar geen één keer overgeslagen hebt, is 't wel Zou Liebe je weer helpen raden dezen winter, en hoe is het me» mijn kleine vriendje C. H. v. d. F. Ja. je mag net n)«-e doen, waaraan je liet liefste wilt. Lijkt deze nieuwe wedstrijd je pret tig? ANNIE S. lleP je ook ui huis werk voor school te maken Of mag je den geheelen avond doen. wat je wilt Dan heb je prachtig tijd voor den St. Nicolnas-wedstri.id Heb je al bedacht wat je maken wilt WILLY G. Ta, zoo'n wandeling is heerlijk, vooral met Vader en Moe der, denk ik Die wijzen je dan ook nog veel meer moois dan je zelf zoudt zien Vond je het laats" niet grappig, om je eigen versje in de courant te zien ELSJF. en BETSY H. Het k» maar gelukkig, dat niet iedereen ln <le wereld hetzelfde wil, want dan kregen we of le veel, óf te weinifj onderwijzeressen, denk je ook niet i F.n als jij er niet erg van houdt, mat je ook zeker wel iets anders doen na derhand Zou je liever thuis blijven of naar de huishoudschool gaan 9 Ja Betsy zal het nu wel erg druk heb ben. Wanneer krijgt zij een rapport WILLEM O. Jij houdt me prac»v tig in de raadsels, Willem Waai haul jr die toch allemaal vandaan Ik kan ze beet gebruiken, hoor Mevr. VEN E MAv. DOORN 24 September 1910

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 15