NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8365 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: JIm? Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem i.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meerƒ0.20. Reclames30Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der W/ W Wf :V': rö Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 t Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 fó rag» 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GüUustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem" I 037)! X) Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet, Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 19 der ru- briok DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Hoe denken wij in Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en duider Bui tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA ZATERDAG 1 OCTOBER. Schouwburg: De Hagespelers: ,,Joy' 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws O in Ons II e e n. In liet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een reis om de wereld" in de ru briek Om Ons Ileen. HET TOONEEL „DE DWAZE MAAGD", DOOR DE ROTTERDAMMERS." „De dwaze Maagd" is het nieuwe stuk van Henri Balaille, -waarover den la at sten lijd een paar Holland- sehc tooncehlirecUën elkander met de pen in liet haar zijn gevlogen. Wil lem Roy aards heelt het opvoerings- rcclit voor 'ons larnl gekocht, en Van Eysden Iaat 't spelen naar een Hol- landscho vertaling die, tusschen twee haakjes, leelijk en houterig is 'die hij heeft laten maken naar den gèdrukten tekst, welke in den han del is. Maar dit alles interesseert ons heel weinig. Een andere zaak is, welk van deze twee gezelschappen 't spelen kan. Ilct is een zuiver speelstuk van het spel hangt hier alles af van het begin tot het einde is het spel, spel, spel. En vooral komt 't aan op een eminente actrice, die voor Fanny d'Armuurv moet kunnen spelen. Heelt men dio niet, dan moet men maar niet eens uau het stuk beginnen, want dau is 'I. ul bij voorhaal ten docdc Opgeschreven. Kn of Royaards zulk een vrouwelijke kracht dit jaar hij zijn gezelschap bezit, weten we niet. Maar do Rotterdammers wel in Alida Tarlaud-Klein, wier talent zich elk seizoen nog heerlijker ontwikkelt en die gisteren weer heeft doen genieten van baar overprachtig spel. Diane de Chavance leende als een meisje van achttien jaar het oor aan de liefdesverkla ringen van een man van veertig, die bovendien getrouwd is. Wanneer beiden nu op de vlucht gaan want dc ouders van het meisje willen haar in een klooster opsluiten dreigt hen een groot gevaar van de zijde der Chavances, want Diane's broer, die den verleider heeft uitgedaagd maar een weigering heeft ontvangen, reist hen nu na om ziel) op hem te wreken. Maar ook dc vrouw van den verlei der, Fanny d'Armaury, die, ondanks j alles wat er gebeurd is, haar man blijft liefhebben, is hen eveneens na gereisd, waakt als een beschermengel over hen, en weet de wraakplannen van Diane's broer te verijdelen. En als dit zoo twee bedrijven heeft ge duurd, brengt de dwaze maagd zelf de oplossing. Ziende welk een ram pen hun liefdesgeschiedenis veroor zaakt het ongeluk in haar familie de kans op een moord door haar broer te plegenhet leven van den man, dien zij lief heeft, in gevaar de hereeniging van Fanny, die haar man toch nog zoo lief heeft, onmoge lijk zoo lang zij bij hem blijft en dat alles door haar schuld I Zij wil dus zelf den hinderpaal uit den weg ruimen, enzij schiet zich dood. Zij heeft de olie in haar lampje te snel opgebrand, de „dwaze" maagd We welen niet, wat Bataille met dit stuk heeft voor gehad het is erg verward mogelijk heeft hij een lof zang willen geven op de trouw in de liefde van sommige vrouwen, die, ofschoon zij bedrogen worden, toch alles blijven opofferen voor den man, die eenmaal haar liefde heeft gehad. Het kan zijn*t is mogelijk maar wij hebben geen enkel mooi gevoel, geen enkele aandoening van edeler aard uit hot stuk opgedaan. Alleen heeft het de verdienste van zooals we reeds zeiden een goed speel stuk te zijn. Het is in ieder bedrijf vol „groote" scènes, heftige emotie- uitbrekingen en psychologische ver wikkelingen 't geeft den gehecleu avond door aan demedespelenden gelegenheden om eens te laten zien wat zij kunnen. Dat Alida TartaudKlein dit emi nent gedaan heeft, zeiden wij al. Of schoon zij niet de „dwaze maagd" is, maar de liefhebbende en opofferende vrouw van den verleider Armaury, dien-zij nareist en beschermt, heeft zij toch eigenlijk de hoofdrol en be- heerscht zij het stuk. Heerlijk en prachtig was haar spel van dc vrouw, die geslingerd wordt tusschen haat en liefde, maar in wie de laat ste toch telkens weer overwint. Wat een ingehouden en toch vol innigheid gespeelde scènes tusschen haar en het jonge meisje, tusschen haai' en haai man, tusschen haar en den broer van Diune liet was schitterend van spel! En toch, met al haar talent, weet zij do verleiding weerstand te bieden, om in die scènes te veel te schitteren, zich te veel op den voorgrond te drin gen. Zulk mooi spel als we gisteren van haar zagen, krijgt men zelden op het tooneeL I-Iet achttienjarige, onbedreven meisje, dat zich blindelings over geeft aan haar alles verkerende lief de voor den ouderen man, en zich dan op het einde erg boekerig dood schiet, werd gegeven door mejuffr. W. Duymaer van Twist, die langza merhand een mooie positie hij de Rot terdammers is gaan inuemen, en daar meermalen knap spel laat zien. En gisteren weer. Haar stem is ook zoo aangenaam en beschaafd van klank haar standen op het tooncel zijn wel eens wat „bedacht", maar toch gaande naar het elegante. Eu haar toiletten, ofschoon zeer eenvou dig, kleeden haar zeer jong en lief. Trouwens de dames van dit gezel schap munten altijd door de zorg voor haar toiletten uit. Maar die Armaury, wat is dal voor een man Hij heeft een lieve vrouw, maai' verlaat haar om met een meisje van achttien jaar io vluchten hij weigert te duelleeren als men hem verantwoordelijk stelt voor zijn dadenhij accepteert dc ■hulp van de vrouw, die hij zoo ge meen behandelt, tot tweemalen too, om hem het leven te redden.... Heeft iieni'i Bataille hem bedoeld als een man zonder karakter, een ellendeling, of als oen zwakkeling in het leven, die geen stuur over zich zelf liccft en dien men dus eigenlijk beklage n moest, en als een fraseur, die de meisjes het hoofd op hol brengt Hef is moeilijk te zeggen dit ka rakter is niet gemakkelijk te ont warren en overeind te zetten. En Tartaud, die hem te vertolken ha l, wist dit blijkbaar ook niet te doen tn zat er voor, wat van hem te maken. Dat is dan mogelijk ook de reden, dat zijn spel zoo weinig bevrediging kon schenken. Alles bij elkaar hebben we gisteren toch een avond van heel mooi spel gehad. FRANS NETSCHER. Frits Koolhoven. In een brief aan zijn vader, deelde Frits Koolhoven mee, dat hij tijdens zijn vüegoefenïngen tweemaal met zijn toestel is gevallen, zonder even wel letsel te hekomen. Hij voegde er aan toe, dat men zich geen voorstelling kan maken, hoe moeilijk en gevaarlijk het vliegen J u b i 1 e. Onder zeer veel blijken van belang stelling herdacht gisteren de heer J. Sterk, schilder aan de Kon. Rijtuig- fabriek van de firma J. J. Beijnes, den dag waarop hij vóór 50 jaar bij de fi; ma in dienst trad. Door de ka meraden was zorg gedragen, dat de ze dag voor den geachien jubilaris met onopgemerkt voorbijging. Na mens het gezamenlijk personeel werd hem een fraaie leuningstoel aange boden. Namens de collega's uit den schil derswinkel een fraaie sigarenkoker, en namens de mede-reizigers, waar mede hij van Amsterdam komt, al waar hij woonachtig is, eveneens een sigaren-koker. Eindigt anders de werktijd 's morgens 12 1/2 uur, nu te 12 ure. In dit half uur maakten velen gebruik van de gelegenheid, den ju bilaris hun gelukwenschen aan te bieden. Doot het mannenkoor „Onder Ons" bestaande uit werklieden van de fa briek, werden een tweetal nummers ten gehoore gebracht. De jubilaris was ten zeerste getrof fen door de vele blijken van belang stelling. Morgen, 1 October, is de lieer W. J. van Tienen 25 jaar werkzaam bij den heer J. A. Boom, firma W. H. Woest. Hij is op deze drukkerij werkzaam als chef. Polïtie-diploma. Gisteren werd te Utrecht dit diplo ma behaald door T. de Vries, te Haarlem. A. J. Rijnders, te Houtrijk en Po- lanen, verkreeg het diploma met aanteekening, evenzoo A. Boorsma, te Spaarndam, en It. de Goede, te Zand voort. De Hagespelers. De directeur van dit gezelschap, rle boor Vorkade, sclu'ijft ons Naar aanleiding van een bericht, opgenomen in een artikel van den heer Frans Netscher, voorkomend in „Haarlem's Dagblad" van 28 Septem ber, waarin de beer Netscher zegt, dat wij eene generale repetitie in den Haarlemschen Schouwburg komen houden, „omdat wij op het oogenblik geen zaal bezitten", verzoek ik u het volgende op te nemen. Wij hebben inderdaad geen eigen theater, en hebben dit gemeen met alle gezelschappen, behalve de Ko ninklijke Vereeniging „Het Neder- landseh Tooneel" en de „Rotterdam mers". Waai' wij echter een derde ge deelte van het aantal speelavonden, in den „Hollandschen Schouwburg" te Amsterdam voorstellingen geven, beschouwen wij dit theuter als ons pied a lerre, evenals de „Nederland- sche Tooneelvereeniging" dit waar schijnlijk doel, die dit theater be speelt op dc andere data. Waar het slagen van eene première van vele toevalligheden afhangt, achtte ik het in het belang onzer voorstelling, de generale repetitie te houden ter plaatse waai' wij de eerste voorstelling geven. Drinkhui. Da Drinkhui der Staal waterbron- nou werd gisteren en eergisteren door 98 personen bezocht. Ongclu k. De W-jarige Simon Tesselaur was gisterenmiddag omstreeks drie uur, l.jj het hooiladen op de Turfmarkt, lxvzig ten ponderboom te bevestigen, u-en hij door het losschieten van het touw van een hoogte van drie meter naar beneden gleed en met zijn hoofd op straat viel. De ponderboom viel mee naar beneden en trof Tesselaar in den rug. Dr. Van Maas verleende hulp. De man kreeg een scheur in een der lip pen en een buil aan het voorhoofd. Ook klaagde hij, m de tapperij van Servaas binnengebracht, over pijn in den rug. Tesselaar is in een brancard naar zijn woning in dc Tulpenstraat ge bracht. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Hedenmorgen, bij het slot van de aanbieding van een oorkonde betref fende de stichting van de Oriënteer- tafel aan het Gemeentebestuur van Bloemendag werd de Petrs door den Burgemeester Jhr. A. Bas Backer op onheusche wijze bejegend. Daarom hebben wij liesloten geen verslag van deze plechtigheid te ge- BENNEBROEK. Kwartjesvinders. Donderdagmiddag waren een 4-tal kwartjesvinders in de omgeving van de Manpadslaan bezig met bun be kend spelletje met de kaarten en trachtten een heer van 40 te ont doen, hetgeen hun uiet gejukte. De politie werd gewaarschuwd, doch toen waren zij reeds vertrok ken in de richting Haarlem. Een ie der zij op zijn hoede. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Ten overstaan van notaris Daamen te Haarlem werd Donderdagmiddag in Hotel de Beurs te Hoofddorp pu bliek geveild een bouwmanswoning, schuren, kap bergen en verdere ge timmerten, alsmede een arbeiders woning. Voorts bouw- en weiland ter gezamenlijke grootte van 32 H.A. 10 A. en 60 c.A. Een en ander werd ingezet door den heer Allard, te Haarlem, op 51.300. Het werd afgemijnd op ƒ2400 dour de firma Nieuwenhuizen en Zn., té Lisse, die kooper werd voor 153.700. Thans heeft zich in deze gemeente weer een geval van febris typhoidea voorgedaan. Dit is in enkele weken reeds het vierde geval en allen in dezelfde omgeving, nl. Ringdijk bij Aalsmeer. Door den Burgemeester zijn publicatïe's gedaan en verspreid waarin dringend wordt gewaar schuwd, in verband met de reeds voorgekomen ziektegevallen van fe bris typhoidea, geen ongekookte melk to drinken, geen kanaal- of vaartwa- tor als drinkwater te gebruiken en het water vóór het gebruik tot reini ging vim vaatwerk, te koken. Do ziektegevallen die voorkomen zijn gelukkig allen van een goedaar dig karakter. Op het drietal voor Gereformeerd predikant te Groningen, komt voor ds. De Jong van Hoofddorp. Graanmarkt Hoofddorp. Nieuwe tarwe 17.508.25 per 80 kilogr. Haver f G.30-/ 7 per 100 kil. Rogge 5f 5.25 per 75 kil. Wintergerst f 4.80—5 per 65 kil. Chevalier gerst ƒ5.60f 7 per 70 kilos r. Paardenbodhèli f 6.75—7.25 per SO kilogr. Groene erwten 12.25f 13.50 per H.L. Kanvijzaad 13, inclusief. HALFWEG. Bij den Zaterdag aanvangenden winterdienst stopt do laatste trein van de richting Haarlem alhier te.... ruim S uur.- Aldus meldt onze correspondent. Dc Hollandsche Spoor rekent er ze ker op, dat Halfweg te half negen naar bed gaat 1 Dc lieer Blom, directeur der Ilaar- lemschc lichtfabrieken heeft in een bijeenkomst ten raadhuizc alhier, waarbij ook bijna alle raadsleden te genwoordig waren, de plannen uit eengezet voor gaslevering alhier; die levering zou dan geschieden in een door de gemeente iiaairleinmerliede alhier te bouwen gashouder. Voorloopig zal getracht worden, zooveel mogelijk aansluitingen te verkrijgen, waarvoor dan ook een al- gemeene voor alle belanghebbenden toegankelijke vergadering zal gehou den worden. De bedoeling is ook het aansta i tendc deel van Haarlemmermeer to doen aansluiten. Z ANDVOORT. j. Z. heeft aangifte bij de politie gedaan, dat zijn dochter Betje, dienst bode te Haarlem, sedert 25 Septem ber haar dienst heeft verlaten tii vermoedelijk rondzwerfL Binnenland EEN ONTWIKKELDE JONGEN. Iemand, die zich taxeerde als „een ontwikkelde jongen", heeft aan dc ad ministratie van de Bred. Ct. de vol gende advertentie ter plaatsing gezon den: „Een onwtkelde Jonen oud 34 Jaren zoekt Een wedewe of zoo be nede die Jaren die Een klien boerderij of zoo An de hand heeft of wel handel drijf om met haar het huwelijk au gaan lieft zonder kindere. bed aan stelende worde ver zogt zig te melde binen viertien dagen onder numer 4846 van dit blad." Een kansje voor ontwikkelde jonge dames. DE TABAKSBELASTING. In aansluiting met het Volk-bericht, meldt men uit 's-Gravenhage aan de Teil., dat bet in de troonrede aange kondigde „nieuwe middel" tot sterking dei' financiën, inderdaad in een tabaksbelasting zal bestaan, welke den vorm zal hebben van oen debietrecht en welke deel zal uitma ken van de reeds vroeger aangekon digde tariefsherziening. Do bedoeling is om van alle in Ne derland vervaardigde en in winkels verkochte sigaren en tabak een recht te heffen van 10 15 STATENVERKIEZING ZAANDAM. Do uitslag van de verkiezing voor de Provinciale Staten te Zaandam is. dal gekozen is de heer K. Prins, sociaal-democraat, met 3265 stemmen. Mr. H. j. C. van Tienen, liberaal, verkreeg 3139 stemmen. VERGIFTIGING? De gemeentebode Markus te Hoi die gisteren zijn 8ien verjaardag vierde, ontving vermoedelijk uil Amsterdam een taart present, waarvan de gever zich teekende „ou de kermisklant". De bejaarde echtge noot© en liet dienstmeisje van den heer Markus alen flink van dc taart, doch weiden eenige o ogenblikken later zoo onwel, dot medische hulp ingeroepen moest worden. De vrouw is hedennacht overleden en do toestand van liet dienstmeisje doot ook liet ergste vreezen. Het derzoek wees aan, dat de taait groote hoeveelheid arsenicum be vatte. Verleden jaar ontving de familie Markus ook een taart, waarvan de oude man alleen nuttigde, doch we gens den onaaagenamen smaak werd door niemand der familie verder iets daarvan gebruikt. De politie heeft de verpakking en het restant dei- taart m beslag genomen, en. is haar na- sporingen reeds begonnen. Tiet briefje dat de taart vergezelde, luidde letterlijk: ,,Nu, oude. smul daar maar lekker van met je familie, en wensch je in gezondheid weer met de kermis aan te treffen. Een oude kennisklant." (I-lbld.). IIET NIEUWE MIDDEL. Naar aanleiding van het bericht van „Ilct Volk" dat de minister van Financiën voornemens zou zijn eon tabaksbelasting voor te stellen, mis schien wel in den vorm van een de bietrecht, verneemt 't Hbld. dat het „nieuwe middel" van den minister Kolkman geheel hetzelfde is als het debietrecht op tabak, dat het minis terie-De Meester in 1906, bij de ope ning der Staten-Gencraal. heeft a gekondigd. iu de inillioeneu-nota was toen van deze belasting geen sprake, doch in het Voorloopig Verslag over de be grooting voor 1907 werd de opmer king gemaakt dat „eenige leden bo ven een debietrecht on de tabak, het geen tegenover de minder gegi clen onbillijk werd geacht, aan een invoe ring van een tabaksregie de voor keur geven" zouden. Het antwoord van den minister daarop was, dat de minister hoopte bij zijn voorstel onbillijkheid tegenover dc minder gegoeden te vermijden en dat dc in voering van een tabaksregie zou lei den tot tal van voor handel en indu strie zeer kinderlijke dwangmaatre gelen en daarom niet de voorkeur verdiende boven her aangekondigde voorstel. AUTOMOBIEL-ONGELUKKEN. Ter hoogte van de hofstede Schalie- hoeve op den straatweg naar Ant werpen kwam een aulo in botsing met een wielrijder, die achter en naast de stoomtram reed. Het was bij een helling en een gevaarlijken draai, zoodat de wielrijder de aulo eerst bemerkte, toen het te laat was. Hij werd tegen de auto geslingerd, waardoor hei raam van de nutmi duizenden stukken neerviel, lan taarns, spatbord en verdere onder deden van de nieuwe auto deerl'jk werden gehavend en het rijwiel onder de machine in elkaar werd gedrukt. De berijder werd onmiddellijk door den eigenaar der auto vervoerd naar het stedelijk gasthuis, waar bleek, dat hij eene, diep wonde aan 't been hud, henevens andere vleeschwon den. Zijn toestand is buiten verwach ting goed te noemen. Do 30-jarige horlogemaker IJ. ic Terborg is nabij Velp door een a.im mobiel aangereden. De man, die nog per tram huiswaarts reisde, is au ti de gevolgen overledcu. ëport en Wedstrijden Zaterdagmiddag speeil eon elf-ai der H.B.S. mei vijfjarigen cursus een voetbalwedstrijd legen een elftal i .r H.U.S. met 3-jarigen cursus op et terrein der II.F.C. in den Hóut. Leger eii Vioot SALARISSEN ONDEROFFI CIEREN. Bij het departement van Oorlog bestaan volgens het „Vaderland" plannen om de verschillende inkom sten van de onderofficieren samen to voegen en in veelvouden van J 10 naar boven af te ronden lot een jaarwedde. ZWITSERSCH VOLKSLEGER. Dc Weensche correspondent van do N. R. Ct. geeft het volgende oordeel weder van den chef van den geucra- len staf van liet Oostenrijksche leger, generaal Konrad von Hötiè&lorf, dio de herfstmanoeuvres in ZwiL-> land heeft bijgewoond, over het Zv. it-.-er- sclie stelsel van volksleger. ,De generaal verklaart, dat d.t stelsel in Zwitserland uitstekend werkt, maar voegt er tevens bij dat een onvoorwaardedijke cisch voor zulk een leger de uitstekende eigen schappen zijn die men bij het Zv. ;t-cr sche volk aantreft, namelijk groote vaderlandsliefde, aangeboren militai re geest, physieke en intellecturclo voortreffelijkheid, lust om in liet le ger te dienen. groote belangstelling voor dat leger, tucht cu voJhurding, verstandige ontwikkeling van die ei genschappen door de regeering, dio de jongens bijtijds militaire vooroefe ningen laat doen, een knap officiers corps dat zich op de hoogte houdt van de nieuwigheden en ervaringen in den vreemde op militair gebied, deze in toepassing brengt en een ro- geeriug steeds bereid om geld te ge ven als het noodig is. Daarom kan bij zulke eigenschappen, maar ook alleen bij zulke qualiteitcn een uit stekend volksleger geschapen worden als in Zwitserland." Letteren en Kunst Tolstoj ïs'n onvermoeid wer ker. Drie nieuwe vertellingen van hem zijn onder den gemeenscbuppe- lijken titel: „Drie dagen in het dorp" gepubliceerd. Met grooten eenvoud schildert Tolstoj daarin het geval van een Russisch dorp, hij geeft 'n ontzettend beeld van de verarming der Russische boeren. Daarbij wordt den boeren nog het laatste gc-ld afge perst voor de belastingen. De beschou wingen door Tolstoj daarapn vastge knoopt zijn door do censuur geschrapt.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1