ONS FEUILLETON. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8366 Verschijnt dagelijks^ behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG I OCTOBER 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PEP DR'E maanden: ft ^an regels 50 Cts.; iedere regel raear 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem J 1 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd li (kom der Bij Abonnernem aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 TK"Kfj 135 50 Cts. voor 3 plaatsingli dt contant. Afzonderlijke nummers0.02H j 0n f Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per pos) „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES I AAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Een ongelukkig toeval wil, dat in ons Geill. Zondagsblad, dat wij wel verspreiden, maar niet zelf redigee- ren, onder een anderen tiled hetzelfde feuilleton voorkomt, waarmee gisteren onder den naam Villa Rose in de courant zelf een begin hebben gemaakt. In 't belang onzer lezers zuiden wij nu een anderen roman geven als feuilleton in ons dagblad. AC-ENDA ZONDAG 2 OCTOBER. Schouwburg: D. I. U De Wedu we Hansen, 7 1/2 uur De Knx>n: Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw: Noord-Ned. Tooneel- gez.: „Een berucht proces", 7 1/2 uur. Soc. Verecnigïng: Openb. verg. v. d. Mgem. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, 12 uur. Soc, Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. )M ONS HEEN No. 1216. Eflnard Verkade. De mécsLn van ons kiezen geen vak, maar raken er in. De zoon van een officier" wordt officier, die van den koopman volgt zijn vader in de zaak op en velen komen In een vak bij toeval als de loop van din gen hel wil, worden ze dit. en als die zelfde omstandigheden anders zijn, worden ze dat. Alleen zeer scherp omlijnde karakters kiezen in den waren zin van 't woord, en zoo is Eduard Verkade, nadat hij, zoon van een fabrikant, in Hengelo een trijp weverij had gedreven, gekomen tot zijn eigenlijke roeping, het tooneel. Daarover heb ik hem Vrijdagmid dag hooren vertellen in een van de kleedkamers achter het tooneel van onzen lJaarlemschen Schouwburg, in eene omgeving van diverse toi- .letvoorwcrpen, koffers, kleerhaken en tasschen. Wat het publiek ziet van het tooneel mag kleurig wezen, wat het er niet van ziet, is om het be scheiden te zeggen, van den aller grootsten eenvoud. „Ik ben nu met mijn gezelschap in 't vierde seizoen", vertelde de lieer Verkade; „het ontstond uit de Zomer spelen en de eerste opvoering, die we gaven, was van Candida en Para- celsus, die we voor het eerst in Haar lem hebben gespeeld. A propos, ik heb u gevraagd een stukje op te nemen over ons pièd A terre is het "ge plaatst? O, dank u wel. Zeker, wij hadden in 't begin geen schouwburg, daarom koos ik den naam van Hage- spelers, in navolging van het woord liagepreekcrs, maar nu we een derde van onze speelavonden in den Hol- landschen Schouwburg geven, zijn we toch niet meer zóó bohémien als vroeger. Natuurlijk reizen we veel, wij zijn het eenige gezelschap, dat een lournée achter elkander af maakt, de anderen sporen van Am sterdam bijvoorbeeld naar Zw;olle, dan weer terug naar Amsterdam, dan weer naar Groningen, wéér terug naar Amsterdam, dat is véél ver moeiender, dan wat wij doen. Gere geld in Amsterdam spelen is natuur lijk heel mooi, alleen moet je dan haast iedere week een nieuw stuk hebben en doubleeren, zelfs triplee.-! ren ik hou daar niet van, wij zijn dit jaar maar met ons achttienen, verleden jaar met zes-en-tvvintig, wat te veel was. Iedere maand geven we een nieuw stuk, en spelen dat op de heelo tour- née. en zij het totaal valt, zóó, dat er niets van ie hopen i.-. Het vorige jaar heb ik ten paar maal stukken gege ven met het oog op de kas, dingen bedoel ik als Raffles, de gentleman- inbreker, en Arsèno Lupin, maar dat doe ik dit iaar niet meer. Ik geef al leen wat ik mooi vind. Aan een heel mooi stuk, zooals Hamlet, kom je zelf hooger, daar is telkens als je 't speelt weer wat nieuws instukken als Raffles en Arsène Lupin moet je zelf loodzwaar meesleepen. Er is niets moeilijker, dan het kiezen van stuk ken, ik heb er van den zomer tachtig of negentig gelezen, zonder iets goeds te vinden. Zoo kom je vanzelf tot het oude repertoire terug. Een stuk bij voorbeeld als Een Huwelijk onder Lodewijk XV was wel romantiek, maar zuiver in haar soortde tijd van het realisme is voorbij en nu zijn we zoekende. Het tooneel in Ne derland heeft geen eigen stijl, geen eigen stempel, we moeten het om zoo te zeggen van voren af aan opbou wen en daaraan zal het wel liggen, dat er zoo weinig oorspronkelijk Ne- derlandsche stukken zijn. Op dit oogenblik ben ik in onderhandeling over een oorspronkelijk stuk, er zit niet gemakkelijk op te lossen is. Ver schillende plaatsen, waar we in den beginne kwamen, bezoek ik niet meer, maar we komen toch nog zoo wat in vijf-en-veertig steden van het land. En soms onder omstandighe denik herinner me, dai toen we De Ernst van Ernst zouden geven, het décor te laat kwam, de boel half voorbereid was en ik niet meer kon afzeggen. Enfin, we hebben gesjjeeld en de première ging boven verwachting den tweeden avond liep alles naar wensch, we waren er door. Bij zoo'n gelegenheid wordt er wel eens een nacht dóór gerepeteerd." Er was tijdens ons gesprek al eens iemand om den hoek komen kijken, die de hulp van den heer Verkade noodig had. Nu werd de oproep even wel zóó dringend, dat ik niet langer wachten mocht en, afscheid nemende, de tooneeltrap afdaalde naar de gang die naar het „Café du thé&tre" loopt. veel moois in en toch denk ik niet, dat het gaan zal. maar ik wil het opvoeren omdat dan de schrijter aangemoedigd zal worden om n te schrijven en zoodoende licht tot nog betere dingen komt Het stuk, dat we morgen spelen, J o y, is eigenlijk een, dat er tusschen in gevallen is. We zouden een ander spelen, maar dat is door ziekte uil- gesteld moeten worden. In 't begin toen ik alleen heel jonge spelers had, ben ik begonnen met sociely-slukken, omdat die het dichtst bij hun' kun nen lagen nu zij ervaring hebben, ik ook ouderen in het gezelschap heb, geven we andere stukken, dan die van theekojijes en cigaretten. De Rivale van Sheridan zullen we weer opvoeren en'ook Romeo en Julia, zóó dat ik de structuur van het Shakcspeare-tooneel heb behou den en het stuk, ongecoupeerd, in twee uur en een kwartier geven kan. Ook denk ikHedda Gabler te geven, dat naai' mijn meening altijd •eel op 't woord gespeeld is. Allerlei dingen, die de menschen zeg gen, zijn niets anders, dan een poging om dc gedachten te verbergen nu wil ik de dingen laten zeggen in de intonatie van den gedacht engang. Toch ben ik van oordeel, dat de too- neelspeler zichzelf moet blijven, bo ven zijn rol moet staan. Dat moet mo gelijk zijn, omdat, hoe hij zich ook vervormt naar de figuur, die hij uil te beelden heeft, het vaste punt, waarbij hij van die vervorming uit gaat, toch altijd zijn eigen persoon lijkheid blijft. Of ik veel aan décor en costumes hecht 'l O, zeker, mej. Nieb heeft die voor Joy ontworpen, in overeen stemming met mij, maar voor de Rivale hel» ik ze zelf geteekend. Een gehuurd costuum is niets, daarin voelt de speler zich niet op zijn ge mak, hoe kan hij dan een mooi ge baar maken in een pak, dat hem niet past Ook ontken ik de beteekenis van de grime niet, al hou ik cr niet van om je gezicht met veel wol te be plakken. Dit vervangt toch niet de finesses in 't zeggen, de innerlijkheid van de rol. Zeker, de functie van directeur is overdruk, vooral wanneer je zelf in alle stukken meesi>eclt. De vraag, die je hebt te beantwoorden, is deze „hoe is de economische mogelijkheid, om in Nederland iets artistieks te geven Ik verzeker u, dat die vraag Het portret, dat we hierbij geven en dat ontleend is aan een groepje in het bekende, geïllustreerde tijdschrift „Het Leven", geeft wel de trekken uitnemend weer, maar is toch, om dat hij daar in een rol is gephotogra- feerd, iets ouder, don de werkelijk heid. Die werkelijkheid is een jonge man van 32 jaar, met los krullend, donker haar, baardloos gezicht, en kloeken neus, een cclite tooneelkop. Iemand moL een ideaal, dat hij zijn best doet onder do duidelijkst moge lijke woorden te brengen, waardoor zijn betoog dikwijls iels oarzelends, iets zoekends krijgt, dat evenwel ruimschoots vergoed wordt door de aangenaam en warm klinkende stem. Een man met een doel. Verkade. Die jong is en nog jonger zou willen wezen. ,.'k Wou, dat ik vijf-en-hvin- tig jaar was", zei hij.... om meer tijd te hebben, dat ideaal te bereiken. Man zonder opsmuk en die kalm praat over critici, die aanmerking op hem maken of hem eens voor 't lapje houden al is hij van oordeel, dat de recensenten zich minder er op toe moesten leggen in détails aan te wij zen, wat naar hun meaning niet goed is, daardoor als 't ware zelf mee- tooneelspelende, maar liever liet pu bliek voor te lichten „dit is goed, dat moet je gaan zien" „dat is niet 1, daar moet je maar vandaan blijven 1" J. C. P. Stadsnieuws DE NACIITVEILIGHEIDSDIENST BEKEURD. Twee wakers vun den Particulieren Nacbtveiligheidsdienst, directie M. Pothoven, zijn bekeurd wegens het dragen van een model-wapenstok. Dit is een eenigszins zonderling ge val, zouden we zeggen. Dat men par ticulieren voor het drogen van een wapenstok bekeurt, heeft zijn reden daar anders zekere elementen zich zouden wapenen tegen de politie; maar om een korps wakers, dat toch ook de veiligheid der ingezetenen tracht te waarborgen, te beletten zich van een behoorlijk wapen te voor zien, gaat toch niet aan. Mogen de wakers nu wel een wa penstok dragen, die niet precies mo del is? NEDERL. WERKLIEDEN VERBOND. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond werd door den penningmeester van het ondersteuningsfonds veerslag uit gebracht over de laatste drie maan den. Nadat zij vooraf door de commissa rissen was nagezien, werd de reke ning en verantwoording goedge keurd. O.m. werd door de vergadering sloten in handen van het bestuur te stellen, het benoemen van twee af gevaardigden naar de gecombineer de vergadering van don Vrijz.-Dem. bond en Alg. Nederl. Werkl.-Verbond, te houden te Utrecht in November. Benoemd. Benoemd is tot hoofd der R. K. school te BerkeJ, de heer Th, C. J. Copray, onderwijzer aan do St. Ca- nisiusschool alhier. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 10 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 4 meubelmakers, mo delmaker, 3 metselaars, 5 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 6 machinebankwerkers, 2 monteurs, 10 grofbankwerkers,— metaaldraaier, 6 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 6 burgersmedan, 3 machinisten, 7 sto kers, 4 electricians, instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 1 loodgieter, schoen maker, zadelmaker, kleerma ker, 92 schilders, 2 behangers, 2 stc'Veriers, 1 bloemist, 1 tuin lieden, 8 grondwerkers, 8 bakkers, banketbakker, slagers, krui deniersbediende, 1 kellner, 8 ma gazijnknechts, 10 loopknechts, 1 buis knecht, sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 24 losse werklieden dienstboden, 7 werksters, 1 naaister, 9 kook ster, 1 huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- raut bouwk. opz., boutdraaier. Politie-diploma. Gister werd to Utrecht het gewone diploma behaald door G. W. His- sink te Bloemendaal en het diplomi met aanlcekening door J. A. Steen te Zandvoort. Zang en Vriendschap. De repetitién van Zang en Vriend schap, deze maand weder aangevan gen, worden door de werkende leden in grooten getale bezocht en bedoven buitengewone resultaten. In studie zijn o.m. genomen: de Ruïne, van L. F. Brandts Buys en Hymne aan den Haarlemmerhout, van M. H. v. 't Kruys, beiden uit het Gedenkboek, 18S0, 20 Febr. 1910. EEN LASTPOST. De politie beeft al genoeg te doen nu-en-aau met beschonken lieden, ir als meer niauschen doen, als R. T. gisteravond, dan wordt liet wel wat al te erg. T.. die de politie niet welgezind is, hield zich in de Ana- gang dronken, maar toen hij naar 't bureau gebracht werd, bleek hij nuch ter te zijn. De man had 't alleen gedaan om de politie overlast aan te doen! BALDADIGHEID? De schilder R.. C. B. uit de Aster straat. liep gisteravond door de Klei ne Houtstraat, toen een onbekend hem een slag in het gezicht gaf. De schilder daarover terecht ontsticht deelde "t geval mee aan de politie. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Müiler. Bakenessergracht 46 r., een lint. J. Voogt, St. Anthoniesteeg 13 rood, een broche. A. Bruyn, Kruisweg 3, een porte- monnaie met geld. Sloot, Spaarne 21, een demi- saison. Uit wraak? De groeiitenverkooper J. J. II. in de Gaelstraat, vermiste uit zijn handwa gen voor de deur een blikken siga renkistje met eenige papieren. Om zes uur, den volgenden morgen, stond de bus voor de deur. H. vermoedt, dat eenige jongens hem een poets hebben willen bakken, omdat zijn vrouw hen een bal had afgenomen. EEN UITHANGBORD /AFGEREDEN. Tot de zonderlinge dingen behoort zeker wel het geval, dat een wagen van Van Gend en Loos een uithang bord afrijdt. Dat gebeurde gister in de Groote Houtstraat bij de firma Van Santé, toen de wagen, waarop meubels wa ren gestapeld, uitwijken moest voor een tram. DIE MOEST WAT VOORZICHTI GER ZIJN. Een werkman uit de houtzagerij van den heet' Fruyticr aan de Hee- renvest was gister zoo onoplettend, dat hij met een houten balk op den schouder naar buiten liep, zonder te zien, of hij bij het naar buiten gaan ook ongelukken kon maken. Daarom kreeg de schilder S„ die de werk plaats passeerde, den bulk tegen het hoofd, waardoor eenige ontvellingen veroorzaakt werden. Hij deed er aan gifte van bij de politie. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopeu week 776 baden genomen. In dat aan het Leidscheplein bedroeg dit 1110. Jubileum. Ter drukkerij van den beer J. A. Boom alhier, herdacht heden de heer W. J. van Tienen den dag, dat hij 25 jaar aan deze zaak verbonden was, den laatsten tijd als chef der zetterij. Na van zijne woning afgehaald te zijn, werd hij bij zijn eenigszins fees telijk versierd kantoor door den heer Boom in eenige goedgekozen woorden toegesproken, onder overhandiging van een enveloppe met inhoud, waar-; na hij het verdere deel van den dag in den huiselijken kring kon door brengen. Zoowel van het personeel als van andere zijden ontving hij blij ken van belangstelling. Uit de Omstreken SCHOTEN Witte-Kruis-vergadering. Gisteravond vergaderde de afdee- ling Schoten van de N. II. vereeniging v. h. „Witte Kruis" in- het Café Staal alhier. Door den voorzitter, den bur gemeester van Schoten, werd na ope ning der vergadering meegedeeld, dat het bestuur, nog niet in staat was in lichtingen te verstrekken inzake de tot standkoming van een badinrich ting door samenwerking van dc af- deelïng Haarlem met die te Schoten. Op een volgende vergadering hoopie spreker hierop terug te komen. De beschrijvingsbrief voor de 5he al. ver gadering van de N. TI. Vereen, het W. Kruis te houden op 4 October te Amsterdam, werd goedgekeurd, in zooverre dat het voorstel van de afd. Castricum Hcilo en I.inimen werd ge steund. onder bijvoeging evenwel van „voor zoover ©r te Amsterdam geon verplegend personeel beschikbaar is- De heeT H. v. Leeuwen werd als afge vaardigde benoemd. De voorzitter deelde mede voor dat nunt 5 in behan deling kwam, dat hij wegens drukke werkzaamheden niet voor een herbe noeming in aanmerking wenschte te komen. In plaats van de hceren Führhop en Hooij, periodiek aftre dend, werden benoemd de heeren J. F. v. Halem en J. II. Westendorp, als bestuursleden. Tot voorzitter werd be noemd de heer IT. v. Leeuwen, tot le den voor de commissie van bijstand en beheer de hceren P G. Wezel, A. J v .Giin en M. v Waarde Bij de rondvraag vroeg de heer De Braai, ot hier te Schoten eeen mogelijkheid be slaat om een cursus op te richten ten doel hebbende, „Eerste hulp bij on gelukken" van deze afdr. uitgaande. De voorzitter zou hierover een be spreking houden en hoopte een vol gende ver-adering met voorstellen te kunnen komen. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. Tot onderwijzeres aan de bijz. school alhier is benoemd mej. Ros, van Am sterdam. Toe ngisteravond een vrouw, bij haar man kwam. die van haar was weggeloopen, en bij zijn vader intrek had genomen, deze om brood voor haar 3 kinderen vroeg, werd zij op een pak slang onthafdd, en door de schoonmoeder op straat gezet, waarbij zij een bloedende wond opliep. UMU1DEN. Hotel „Willem Barendsz". Men meldt aan 't Hbld.: Dit welbekende hotel, dat zijn naam ontleende aan één onzer groote zee vaarders, werd gisteren voor af braak verkocht. Het gebouw ging in handen van den heer B. D. Slier, handelaar in afbraak te Amsterdam, voor 2630, terwijl de grond werd aangekocht voor 9606 door den heer Jan Visser Hz. alhier. liet eertijds zoo schooue gebouw, dat met zijn tuin 559 vk. M. beslaat, werd kort na de ojwnmg van het Noordzeekanaal gesticht en had men daarvan in den beginne groote ver wachtingen. Zeer vele families, die hier nf lo geerden of vertrek of aankomst vaa verschillende schepen opwachtten, maakten van het hotel gebruik. De verwachting dat Uitluiden eene bad plaats zou worden, is niet verwezen lijkt, zoodat het gebouw spoedig over bodig werd. Daarbij kwam nog dat de verbetering van het Noordzeeka naal het oponthoud der schepen voorkwam en de uitbreiding van bet spoorwegverkeer hel nachtverblijf ounoodig maakte. Voor eenige jaren ging het bouw werk, dat een halve ton gouds gekost had, reeds in andere handen over voor nog geen derde van de waarde. Men trachtte toon het bedrijf op i-e- scheidener voet in te richten, echter ook zonder resultaat. In de laatste jaren werd het in het geheel niet meer bewoond, zoodat het hard achteruit ging en thans, na even meer dan een kwart eeuw te hebben bestaan, gelijk een bouwval is en in handen van den slooper moet overgaan. Op het dak had men een glazen koepel gebouwd, van waaruit men een prachtig vergezicht had zoowel op de Noordzee als op do lauderijeu rond Beverwijk en Haarlem. VELSEX. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velson oi> Woensdag 5 October 1910 narniddatrs 1 uur ten gemeentehuize. Aeenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd lid. 3 Voorstel om een cr edict beschik baar te stellen ad f 0 10 per i inzake voorbereidend onderzoek ar meen scha'•"iel i j ke wa t e l.-idin e 4. Verordening op dc kcuir u van levensmiddelen. 5. Idem op het verkenen van bij dragen voor verzekering tegen -ekle- lijkc gevolgen van werkloosheid. 6. Voorstel om het schooleeld der eerste 3 klassen van school (M.l' T O. gelijk te maken aan dat der andere scholen. 7- ..Suppl. begrooting, af- e» over schrijving, onvoorziene uitgaven. 8. Toezicht uitvoering werken gas levering. 9. Onbewoonbaarverklaring vat» perceelen. 10. Adressen: a. Wed. R. •Zwemmer om teruggaat van precariorecht b. Afd. Kennemorl.od v. d. Bond van Ned. Onderwijzers om \c: bete ring der jaarwedden c. W. Snrengers om inzage van het rapport der Commissie van Onderzoek inzake laster ten nadeele van den op zichter A. C. M. Hofman. d. Mej. D. d'e Boer, verloskundige te IJmuidcn, om eene gratificatie ad f 100 voor 1910. e. E. Pekema c.s. inzake straat ver lichting. f. Bestuur Visschcrijschool. inzake dc gemeentelijke subsidie. g. L, Kaasenbrood om afwijking rooilijn Hagelingerweg. h. II. Janvier, om staanplaats op ae kennis voor 3 jaren. i. J. J. Glas, inzake weigering i-ouw vergunning. 11. Verslagen herhalingsonder wijs. 12. Benoeming leden Armbesturen. onderwijzer lierha- lingsonderwijs Yelscn. lid Commissie we ring schoolverzuim Umuiden. 13. Verklaring van onvermogen. 14. Belastingreclame. BLOEMENDAAL. Door de duisternis misleid kwam gisteravond omstreeks 11 uur, zekere J. Moolcnaar, afkomstig van. Zand voort, in een sloot nabij de poort van Duinvlied terecht Vermoedelijk kwam de man op een paal of iets der gelijks te vallen, althans toen hij door een hem vergezellend man uit de sloot op het droge was gehaald, was hij niet in staat zijn weg te ver volgen. Door de politie werd hij toen per wagen naar het bureau te Over- veen gebracht en vervolgens per rij tuig naar de Maria-Stichting te Haar lom vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1