NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8367 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 OCTOBER 1910 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Costèr. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Voetbal-Uitslagen. Voor het eerst hadden wij Zondag avond voor de ramen van ons Bu reau in do Groote Houtstraat de uit slagen meegedeeld van al de wed strijden in de eerste klasse-compe- titiün, zoowel Oostelijk als Westelijk die op dien dag waren gespeeld. Wij kondigden dit niet vooraf aan, omdat het de eerste maal was en dus een proef, die wel eens haperen kon. Inderdaad kwam een van de tele grammen, namelijk dat betreffende HerculesV. O.C. wat te laat, zoodat we daarin nog verbetering moeten brengen. Wij deelen dus nu mede, dat bo venbedoelde uitslagen van de eerste klasse competitien West en Oost voortaan eiken Zondagavond voor ons Bureau Groote Houtstraat 53, na zeven uur zuilen worden meegedeeld. AGENDA DINSDAG 4 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uuir. Schouwburg: Kunstavond, 8 uur. De Kroon: Ned. Operette-Ensemble: „De Dollarprinses, 8 uur. Sint-Havo: Cursus Katholieke ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Over het werk der Verlossing. Christus de eenige Middelaar tusschen God en de menschen. Stadsnieuws AFSCHEID RAZELIUS. Men schrijft ons: In de Tuinzaal bij Brinkmaan wa ren Zaterdagavond 1 October eon veertigtal hoofden van scholen uit het arrondissement Haarlem samen geko men om afscheid te nemen van hun nen Arrondissenientsschoolopziener, den heer K. J. Razelius. die zich uit het ambtelijk leven terugtrekt en Haarlem caat verlaten om te Brum- men zijn verdere levensdagen in ruste door te brengen. Tegon acht uur werd de heer Razelius met zijne echtge- noote bij het ruischen der muziek de zaal binnengeleid door de heeren Prins en Vintgens. Aan mevrouw werd ♦een bouquet aangeboden en daarna werd hef woord gevoerd door den heer Hnbresrtse, die den heer Razelius huldigde al? schoolopziener en oud collega. Hij wees er op, dat mijnheer Razelius do sympathie heeft verwor ven van zoovelen door zijn humaan optreden, door zijn zucht om gaarne te waardeeren, wat er te waardeeren valt. „Het doet ons innig leed van u te moeten scheiden, maar nu gij u ge heel terugtrekt uit het ambtelijk le ven en ons gaat verlaten, verzoek ik u, uit naam der hoofden \an de open bare en büzondere scholen uit uw ar rondissement. dit voorworp aan te nemen als blijvende herinnering aan de jaren, waarin gij als schoolopzie ner in het Arrondissement Haarlem werkzaam waart". F.en sierlijk bronzen beeld op voet stuk, do Herfst voorstellende, met een kunstig bewerkt album, bevattende de namen der 50 deelnemers, hoofden van scholen in het Arrondissement, werddaarop den vertrekkende» School opziener als bewijs van sympathie en hoogachting aangeboden. Met een hartelijk woord werd hierop 'door den heer Razelius geantwoord, daar hij het geschenk als betuiging van sympathie, gaarne aanvaardt en het eene eereplaats in zijne woning zal geven. Hij is ervan overtuigd, dat zijn arbeid verre van volmaakt is ge weest, maar daarom te meer is het hem een blijde verrassing, dat zoo zeer wordt gewaardeerd, wat hij voor het onderwijs en dc onderwijzers in het Arrondissement heeft kunnen doen. Onder een kop thee en een glas wijn werd verder de avond doorgebracht, waarbij nog menig ernstig gemeend en hartelijk woord is gesproken tot 'den heer Razelius en zijne echtge- noote. Uitgeleid door twee leden der com missie, namen mijnheer en mevrouw Razelius, zichtbaar bewogen, tegen tien uren met een handdruk afscheid van de aanwezigen. Een arend. Gisterenmiddag omstreeks half vijf is op den toren van de O. L. Vrouwe- kerk aan het Spoarne alhier een arend komen aanvliegen. Bij het val len van den avond zat hij er nog op, maar hedenmorgen was hij verdwe nen. KWARTJESVINDERS. Een van onze lezers ging onlangs per fiets naai- Hiilegom en vond on der de gemeente Bennebroek een troep kwartjesvinders, omringd door eenige boeren, die met aandacht ke ken nfe&r de pogingen, om ben Uit spelen te verlokken. Er waren er drie, waarvan een met de drie kaar ten tooverde: „een, twee, drie, waar is schoppenvrouw?" 't Ging evenwel niet, aan het aas wou het publiek niet bijten, zooaJs onzen lezer bleek, toen hij uit nieuwsgierigheid afstapte en bij de groep ging staan. Wel zette een van do handlangers een tientje op en won, maar deze attractie bleek niet voldoende. Onder de toeschouwers was een jpngmensch, keurig in een fietscos- tuum gekleed, die medelijdend tegen onzen lezer de schouders ophaalde en hem toefluisterde: „hoe is '1 mo gelijk, dat de menschen maar nooit wijzer worden; iederen dag staan in de couranten waarschuwingen en 't helpt allemaal niet!" Onze lezer stemde dat toe, maar nam meteen hot jonge mensch wat scherper op, dat hem bekend voor kwam. Weldra wist hij zich te bin nen to brengen, dat hij hem vroeger aj eens op denzelfden straatweg, bij de Van Merlenlaan in een soortgelij ke omgeving liad gezien, zoodat het jonge mensch klaarblijkelijk een handlanger was. Met belangstelling lette hij dus op, wat het jonge mensch verder doen zou. Deze zei hardop: „misschien zijn het wal dubbele kaar ten," nam schoppenvrouw op legde er haastig een vouwtje in, waarna hij de kaart teruggaf, zeggende: „neen, de kaart is goed." Daarna begon hij onzen lezer te bewerken. „Ziet u wel", fluisterde hij, „dal liet vouwtje duidc&ijk te zien is? Daar moeten wij nu eens van profiteeren, die kerels hebben zoo menigeen ongelukkig gemaakt, 't is niet meer dan billijk, wanneer ze zelf ook eens moeten bloeden." „Ik zou het niet fair vinden te spelen ep een gemerkte kaart", zei onze lezer. Maar de lokvink gaf het niet op, haalde op eens een bankbil jet van veertig gulden uit zijn zak, en zei overredend: „nu dan, bier is veévtig, u legt er zestig bij, wc spe len samen honderd..." en toen weer fluisterend: „je kunt immers precies zien, dat schoppenvrouw dèAr ligt?" Onze lezer bleef natuurlijk afwe ren, „Hier is iemand, die veertig gulden op wil zetten," zei hij tot den man met de kaarten. En toen deze zich niet haastte, voegde hij er bij: „Kom, waarom doe je het nu niet? moet het juist op mijn zestig wach ten? Ik zie wel, hoe dat hier toe gaat' Meteen keek hij het goed- gekleed© jongemensch in de oogen, dat wel brutaal terugkeek, maar geen antwoord gaf. Denkelijk had onze lezer nog wel een pak slaag kunnen krijgen, wanneer er niet andere per sonen bij waren geweest, die het wel voor hem zouden hebben opgenomen. Hij kon dus rustig zijns weegs gaan en waarschuwde dc politie, die er wel dadelijk op uittrok, maar na tuurlijk do bende niet meer vond. Onze lezer kwam ons het geval ver tellen, om te laten zien, hoe listig de handlangers het vertrouwen van den toeschouwer trachten te winnen. Als zóóveelsto waarschuwing plaatsen wij het verhaal. Weldadigheids weds irijd. Deze wedstrijd in het Bondsgebouw aan de Schouwtjeslaan, mocht zich Zondag verheugen in een zeer druk bezoek. Gedurende den geheelen dag is geen baan onbezet gebleven. Ook wend de wedstrijd bezocht door mevrouw de Douairière Mr. D. Visser van Hazerswoude, die drie eereprijzen schonk voor de personeels en vrije bonen. Doch behalve deze schenkingen mocht de commissie zich verheugen in een buitengewone deelneming van leden en van buiten de vereeniglng staande dames en heeren terwijl de zusterverenigingen zorg hebben ge dragen voor de korpsprijzen. Haarlem sch Muziek korps. Op het a s. concert voor de abon- né's van het Brongebouw worden voor liet eerst door het orkest uitge voerd de Nieuwe Suite „In Hol land", van den heer Ch. Kriens Jr., en diens twee stukjes voor strijk kwintet, die dezen zomer door het Orkest van het Concertgebouw lijn uitgevoerd. TELEURGESTELD. Wy lezen in de Politiebode: De Haarlemsche Gemeentebegro ting is verschenen, doch waarnaar de Haarl. pol.-agenten zoo reikhalzend hadden uitgezien, kwam niet; name lijk een voorstel van H.H. B. en W. aan den Raad dezer gemeente om eenige gelden meer toe te slaan voor het politiekorps, om het zoodoende mogelijk te maken zonder inkrimping van den dienst, de agenten van poli tie een wekelijkschen rustdag te ver strekken. Dit is voor hen toch geen overtol lige weelde. Voor den gemeentewerkman in Haarlem is de werkdag al lang op 10 uren gesteld. De Haarl. politieagent heeft er 12 te verrichten. De werkman heeft een vrijo dag per week, de po litieagent een in de 14 dagen. Bovendien is de gemeentewerkman des nachts, zon- en feestdagen vrij en juist dan heeft de politieagent zijn zwaarsten dienst te verrichten. Voorwaar, wei een schrille tegen stelling. Wanneer toch, zoo vragen wij, zal eens met dez© verouderde sleur wor den gebroken? Hoelang nog zal een politieagent bij een werkman worden ten achter gesteld? Het vorig© jaar nog werd door een der H.H. Raadsleden in een der af- deelingen de wenschelijkheid uitge sproken om ook aan de agenten van politiepersoneel een wekelijkschen rustdag te verstrekken doch tot heden toe hebben zij er verder niets van ge hoord. Zou datzelfde Raadslid nog niet eens weer voor do agenten van po litie in de bres willen springen? Hij zou daarvoor de dankbaarheid van het geheele politiekorps inoogsten. Komt, Mijne Heeren, waar de Haarl. pol.-agenten hebben getoond geen offer te zwaar te vinden om zich geheel vrijwillig voor hun vak te be kwamen wat toch zeer zeker aan de burgerij ten goede bomt, waar zij ge heel vrijwillig met de sleur onkunde hebben gebroken, breekt nu ook met de sleur geen of weinig rust. Bij den zwaren dienst welken de agenten van politie in Haarlem hen- ben te verrichten, wat algemeen wordt erkend, is een wekelijksche rustdag voor hen een vereischte. Laat hen niet langer achterstaan bij alle an dere takken van dienst. Alg. Neder 1. Verbond. De Haarlemsche Jongel leden-Afdee- ling van het Alg. Ned. Verbond kwam Zaterdagavond in de Kroon-boven- zaal bijeen om te luisteren naar een voordracht van Dr. J. B. Schepers over „Don Torribio" van Frederik van Eeden. Dit tooneelwerk van Van Eeden is een „oude liefde" van Dr. Schepers. Wie ongeveer vijf jaren geleden de literaire lezingen van Dr. Schepers volgde, herinnert zich, dat „Don Torribio" toon ook het onder werp van een der voordrachten was. En de jongelieden, dia Zaterdag avond in groot getal Dr. Schepers aanhoorden, zullen er we] geen spijt van hebben gehad, dat de spreker van den avond dit tooneelwerk voor hen behandelde. Hel zeer geestig-he kelende stuk van het droomende hof van Karmenie verdient het wel meer bekend te worden, dan het nu is. En de aardige wijze waarop Dr. Sche pers den inhouden van het werk gaf met voorlezing van de belangrijkste gedeelten bracht er toe bij, om de goedige satire en de leuke volkshu mor van de opgestane onderdanen tot haar recht te doen komen. Aan het eind der bijeenkomst sprak Dr. Schepers een gemoedelijk- opwekkend woord tot de jongelieden, om lid to worden van deze afdeeling van het Nederl. Verbond, waarbij hij liet uitkomen, hoe de vereeniging overal in de wereld, waar Nederlan ders zijn, tracht om den Holiand- achen stam bijeen te houden. In een huishoudelijke bijeenkomst werden tot bestuursleden benoemd Mej. J. Faber en de heer J. R. du Rieu, in de plaats van Mej. D. van Ommeren, die bedankt had, en in de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer A. da Costa. Verkiezing Kamer van Koophandel. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat op Vrijdag 4 Novem ber 1910 eene verkiezing (periodieke) zal plaats hebben van vijf leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in deze gemeente, waartoe door kiesgerechtigden voor die Ka mer stembriefjes kunnen worden in geleverd ten Raadhulze, van dos voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, DE SLAGERSPOP. In de laatste dagen loopt er in de stad een reuzen-slager rond, een pop, die als propagandamiddel dient voor de beweging voor de Zondagsrust der slagersgezellen. Dat is een gebeurte nis van belang in het straatjongens- leven. Honderden loopen achter den pop aan. Een jongen uit Bloemendaal P. W. W. heeft Zaterdagmiddag den ïondagsrust-verlangcndon slager lastig "Ovallen op het Leidsche plein. Maar de 4de klas-agent, die den pop vergezelde heeft den dader bekeurd. Later op den middag werd het zoo erg met de jongens, dat de pop naar 't Bureau van Politie werd gebracht. Een 200 jongens sterke bende gooide met vuilnis, kortom het werd zoo'n tumult, dat de orde werd verstoord en de vergunning om met den slager rond te loopen ingetrokken werd. Maar men kon met het gevaarte het Politiebureau niet in. Toen heeft men den pop een knak in de lendenen ge geven en hem opgevouwen. Zoo ging hij naar binnen om beveiligd te zijn togen d© ergerlijke baldadigheid der straatjongens. Een ergerlijk staaltje van baldadig heid bij de velel Een inktgooier gesnapt De dertienjarige Marie J. is door den jongen Van T. in de Pieter Kies- etraat met rooden inkt gegooid. De politie doet onderzoek naar de zaak. Museum van Kunetnijver- heid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September bezocht door 627 belangstellenden uit de aan het Mu seum verbonden boekerij werden 185 boek- en plaatwerken naar verschil- i lende plaatsen van ons land in bruik leen verzonden. Do lessen der aan het Museum ver bonden School voor Kunstnijverheid werden gedurende de afgeloopen maand door 140 vrouwelijke en man nelijke leerlingen gevolgd, terwijl voor den winteravond-cursus 86 leer lingen werden ingeschreven. De tentoonstelling van Noorsche huisvlijt, welke zeer belangrijk be looft te worden, zal vermoedelijk ein de dezer maand in het Museum ge opend worden. Een rijtuigte water. Gisterenmorgen omstreeks half ne gen sloeg het paard gespannen voor het rijtuig van den heer Opdekelder uit de Haarlemmermeer aan de Zo- mervaart, door het breken van het leinoen, op hol. Het gevolg was, dat het rijtuig kantelde en in het water terecht kwam. Met moeite werd Op dekelder onder zijn rijtuig vandaan gehaald. Door omstanders werd met vereende krachten het rijtuig, waar in de huisgenooten van Opdekelder gezeten waren, op het droge ge bracht Deze waren met den schrik vrijgekomen. Het paard was inmiddels door een stalknecht van den heer Rusman ge grepen en tot staan gebracht Een serenade. Het was Zaterdagavond tusschen 9 en 10 uur in de Twijnderslaan een gezellige drukte. De Postharmonie bracht namelijk een serenade aan den heer J. C. van der Walle, die dien dag zijn 25-jarigen dienst bij de Pos terijen herdaeht en dat bracht in de anders zoo stille straat een buitenge wone levendigheid. De Postharmonie had met haar muziek veel succes. Niet alleen dank te de jubilaris voor de hem bewezen hulde, maar de vele honderden be langstellenden gaven ook meermalen blijk van hun tevredenheid. DE R. K. PAROCHIE-KERK OP HET SPAARNE. In Mei van dit jaar bestond de Pa rochiekerk van O. L. Vr. Rozenkrans en den H. Dominicus aan het Spnarne 25 jaar. Daar gister de dag van het Patroonsfeest der kerk was, heeft men de herdenking eerst gister ge vierd. Het feest was er een van kerkdijken aard. Des morgens om half 11 werd door Pastoor Vlaming een plechtige Hoog mis opgedragen. Des middags volgde het lof met een toespraak tot de jongelieden door Pa ter Polman. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem droeg des avonds het Pontificaal lof op, met processie en predicates door Pater Polman. Ter gelegenheid van dit feest is een fonds gesticht voor de scholen In het patronaat. Jongelieden zullen eiken Zondag daarvoor geld inzamelen In de kerk. OVERLEDEN. Het vierjarig kindje Oostveen, dat een week geleden op een wagen op den Harmejansweg klauterde en er af viel, is gistermiddag In het Gasthuis overleden. OP HET HOOFD GESLAGEN. De smid F. II. van H. is Zondag avond om half 11 in de Groote Hout straat door J. van de M. met een ijzer twee malen op 't hoofd geslagen. De getroffene kreeg maar onbedui dende kwetsuren aan 't hoofd. PORTEMONNAIE ZOEK. J. Sch,, vrouw van J. H. B uit de Keijstraat heeft aangifte gedaan bij de politie, dat zjj in het Brongebouw uit haar mantelzak ©en porternonnaie met 72 cent vermiste. Gsv. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: Een zwarte reticules, J. van Dijk, Gasthuisstraat 1 rood. Een pakje sajet, J. W. Demmers, Jansstraat 33. Een kinderschoentje, H. Vork, Lan ge Poellaan 8. Een notitieboekje, J. van den Burg, Witte Heerenstceg 33. Een bril, Th. Verhorst, Klein© Houtstraat 101 rood. Een huissleutel, aan het Bureau van politie. Vier leesboeken, P. Zipp, Tettero destraat 21. Een zak met zout, G. Jonker, D. Spaarne 50. Een bruine hondenzweep, A. Ploeg, Rozenprieedstraat 3. Een lichtbruin kinderechoentje, D. Kars, Doopsgezind Weeshuis. Een fantasierhroche, L. Kroons- berg, Gierstraat 59 rood. Een pak inhoudende papieiren zak jes, C. v. Wanrooy, Damsteeg 4. Een zilveren broche met steentje, G. Veldhuizen, Regulierstraat 11. Een bruin kinderschoentje, L. de Boo, Lange Boogaardstraat 16 rd. Een rozenkrans, N. J. Zoet, Paul Krugerstraat 48. Een knipmes, D. Wesseling. Brou wersetraat 104. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichtenj. Uit de Omstreken SCHOTEN. Zaterdagavond, bracht de Harmo nie „Crescendo" v. d. Holl. Spoor, aan haren directeur den heer Van Tienen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju- bilé ter drukkerij van den heer Boom te Haarlem een serenade. Van wege de vereeniging werd den jubilaris een prachtige kruk (stoeltje) aangeboden. SCHOTEN. Naar ons wordt medegedeeld, zal er een liberale courant worden uitge geven, in hoofdzaak bestemd voor Schoten. HAARLEMMERMEER. Poging tot diefstal. Bij den kastelein Van L. aan den ringdijk bij Burgerveen heeft men des nachts een ongewoon bezoek ge bracht De vrouw des huizes, die alleen was doordat haar man wegens werk zaamheden afwezig was, werd des nachts wakker door het aanhoudend gekef van den hond. Behoedzaam ging zij eens kijken, wat hiervan 6e reden was, en zag door hot raam in de keuken, dat een man in de schuur bezig was 1 wasch- goed te verzamelen en in een zak te doen. Zij bezat de moed, om teekenen van haar aanwezigheid te geven, waarop de man, die in ©en blauwen kiel ge kleed en klein van gestalte was, hard wegvluchtte, het waschgoed in de schuur achterlatende. Des morgens ontdekte men, dat het slot van dc schuurdeur geforceerd was, om binnen te komen. Men heeft tot op heden omtrent den dader nog niets naders te weten kunnen ko men. BEVERWIJK. Tot onderwijzeres aan de St. Jaco- busschool te Amsterdam is benoemd mej. A. R. van Zeiand te Beverwijk. IJMUIDEN. Aanvaring. De uit zee terugkeerende stoom trawler Eveline IJM 15, en de naar zee vertrekkende trawler Oceaan TI IJM 92, zijn Zaterdagmiddag met el kander in aanvaring geweest, waar bij beide stoomschepen ernstig be schadigd werden. Beide schepen kwamen hier bin nen. ZANDVOORT, ZooaJs we reeds meldden, is aan het strand alhier bij paal 70 het lijk van een manspersoon gevonden. Met signalement luidt: Donker blond hoofdhaar, kleine neus, blon de snor met eenige grijze haren, kleine mond, en op den rechterarm kleine litteekens een lengte van pl.m. 1.70 M., dc kleeding bestond uit een donker grijs gestreept colbertcos- tuum, bruine kousen, nieuwe rog- schoenen, flanel en ka toen hemd. Jager onderbroek, een zwarte schip perspet, in den rechterzak van zijn jas zat eeD nieuwe roode zakdoek, en een klein model bruin knipmes. Al les was ongemerkt. De burgemeester van Zandvoort verzoekt inlichtingen omtrent 't lijk. Sport en Wedstrijden VOETBAL. VELOCIT AS— IIA ARLEM De roodbroeken hebben gisteren Je fraaie traditie van sinds 1931 onge slagen uit Breda terug te kevren, schitterend gehandhaafd. Onder gun stig weder verliet het elftal de Spaar- neatad, doch hevige regens deden on derweg 't ergst© vreezcii, daar 't veld in de Academie-stad niet veel vocht kan verwerken. Erger nog dan de regen was het feit, dat Utermark nergens te vinden was, en Haarlem dus zonder keeper den stryd zou moe ten aanbinden. „Dat nooit", zei Jon van den Berg, die steeds als voorzit ter de zijnen vergezelt, „dan ga ik onder de lat", en na hier en daar wat voetbalplunje geleend te hebben, verscheen hij met de witte trui van Jules aan en de krekelpet op, om twe© uur in 't doel. Niemand van hei publiek begreep er iets van en aaa 't iijntje ving men de zonderlingste gezegden op, o.a. „ik dacht, dat U ter mark veel dikker was", en „zou Utermark een vermageringskuur on dergaan!" Haarlem stelt als volgt opi Jan v. d. Berg, Wolf, Sernè, S. Veen, Healy, A Haak, J. Bakker, Bouwmeester, Bijleveld, Jut. Haak Philips. Velocitas komt met: Dyxtaoorn, Balluseck, de Nijs. N. N., Vismans, v. d. Nagel, Doorman, Hosselaar, v. Erpecum, de Voogt, v. Galen Last. Het terrein is in 't geheel niet iu orde en het gras is zoo hoog dat onze stadgenooten de eerste oogenblikken raar staan te kijken en de voorhoede heel lastig kan samenspelen. Vooral Jur. Haak en Bijleveld schenen hier mede voel last te hebben. De cadetten spelen met veel vuur en zijn vast be sloten nu eindelijk eens met deze ha telijke traditie te breken. De Haar lemsche achterhoede is echter weer enorm en zooals de achter- en mid denspelers gisteren waren, behoeven zij beslist voor geen enkele achter hoede onder te aoeD. Wolf was weer subliem en liet zien dat zijne opne ming in het Westelijk elftal volkomen was gerechtvaardigd: Sernó zuiver de steeds met verre trappen het ter rein, terwijl S. Veen, Healy en A. Haak een middentrio vormden, waar tegen de cadetten vrijwel niets kon den uitrichten. Na ongeveer een hall uur spelen forceert Haarlem een hoekschop, die prachtig door Jur. Haak genomen, via Albert's hoofd iD het cadettennet wordt opgeborgen. Het publiek moedigt zijne favorie ten thans luide aan en brult om da gelijkmaker. Jan van den Berg in 't doel weert zich kranig, als de tijd tot wegtrappen ontbrak, dan gooide hij op zeer tactische wijze den bal naar een vrijstaand partijgenoot. Nadat Bijleveld een mooien voorzet van Jan Bakker juist naastkopt, volgt de rust met 1—0 voor Haarlem. Na een zeer lange pauze, die weJ 20 minuten duurde en waarin de spe lers gelegenheid hadden zich op te frisschen, begint de tweede helft Merkwaardig dat de zon thans juist begon te schijnen en de cadetten haar precies tegen hadden De tempera tuur is nu te hoog voor voetbal en op dit zware veld raken de spelers vermoeid. Thans komen eerst de ta lenten van Jan v. d. Berg voor den dag. Hij slaat en stompt de ballen fraai uit het doel en weet dikwijls door oordeelkundig uit loopen ln me nig gevaarlijk oogenbhk te redden. Uit een algemeen opbrengen ver groot Haarlem de leiding door een good geplaatsten bal van Bouwmees ter waarbij aan Dyxhoorn evenwel

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1