NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e> Jaargang. No. 8369 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 5 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R*TE N TI N: PER DRIB MAANDEN: ^an xt%&* 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.® 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Afzonderlijke nummers [MS 2 C Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemu.d/>v M/y ,s-^ï de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosftr. Directeur J. C. PEEREBOOH.Drokterij: Zuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de olaatsine vaiTadvertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 6 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. De Kroon: „Het klein tooneol," 8 u. Nut van 't Algemeen: Lezing The- Insofische Vereeniging, 8 uur. Sint Bavo: Cursus Katholieke ge- kwfs- en zedenleer. Onderwerp. Over het werk der Verlossing. Christus' Middelaarschap aan het Kruis. Bloemendaal: Gemeenteraadsver gadering, 2 uur. OM ONS HEEN No. 1218. Het nieuwe tarief voor electrischen stroom. In ons vorig nummer zijn de nieu we tarieven voor electrischen stroom opgegeven en ter vergelijking de tot tiu toe bestaande prijzen. Daaruit blijkt, dat er zeer zeker verlaging heeft plaats gehad, maar toch kan ik niet zeggen, dat ik er over verrukt ben. B. en W. hebben namelijk toch nog weer vastgehouden aan het z.g. dubbeltarief, bestemd voor industrie, waarbij na donker een hoogere prijs 'dan over dag moet worden betaald. Mijn bezwaar daartegen is evenwel op het prijsverschil niet in do eerste plaats gegrond, wel op het bezwaar van de ingewikkeldheid. Ik geloof ze ker, dat tal van verbruikers van stroom voor kracht veel liever naar een Ietwat hooger algemeen tarief zouden betalen, wanneer maar het hatelijke onderscheid tusscben dagen avond werd afgeschaft, dat last en 'moeite en verschil van meening te weeg brengt. Ieder die zaken doet weet, dat wan neer hij succes hebben wil, de manier van leveren moet zijn eenvoudig en zonder omslag. Daaraan voldoet het 'dubbeltariefstelsel allerminst. Op tel kens veranderende uren, uitgezon derd volgens het nieuwe tarief de maanden Mei tot en met Augustus, moet hij een hooger tarief betalen dan op de dag-werkuren, wat niet alleen in een fabriek of werkplaats ten ge volge beeft een zekere koortsachtige jacht om buiten die dure uren te blij ven, maar en dit is voor de popu lariteit der electriciteit als drijfkracht het ergst dat fabrikanten, tot dus ver met stoom of gas werkende, niet tot electriciteit zullen overgaan. „Met dat gezeur over een dubbeltarief wil Ik niet te maken hebben", zullen zo zeggen. En ze hebben gelijk. Zo hebben des te meer gelijk, omdat B. en W. zelf, blijkens hun voorstel, het dubbeltarief niet zoo heel poodig vinden. Do eenige reden voor een dubbeltarief bij de industrie is deze, dat bij het donker worden, door het nagenoeg gelijktijdig aanste ken van hun licht door de lichtver- bruikers een overgroote stijging van het verbruik kan ontstaan en daar een regelmatige vraag natuurlijk de aangenaamste en voordoeligste is, wil men bij het invallen van de duis ternis de klanten van stroom voor drijfkracht liefst kwijt zijn. Daarmee klopt evenwel niet, dat de avonduren voor deze laatsten bij het nieuwe ta rief gebracht zijn op bijna de helft van den prijs van het vorige, name lijk van 35 op 18 cents. B. en W. heb ben dus aan deze afnemers toch een concessie willen doen. waarom dan ook niet een stap verder gegaan en bet beele dubbeltarief afgeschaft 1 Het bezwaar, gelegen in den over gang van licht op donker, kan zooals ik reeds vroeger betoogde, alleen wor den wegeenomen, wanneer het ge bruik van stroom voor kracht zóó groot is, dat liet opkomen van de lichtverbruikers bij 't invallen der duisternis niet of nauwelijks gevoeld wordt. Zoo is 't bijvoorbeeld te Nijme gen, zoo zal bet evenwel te Haarlem nooit worden, als de populariteit van electrische drijfkracht door een dub bel tarief wordt tegengehouden. Ten aanzien van de practische ge volgen van het nieuwe tarief voor lichtverbruikers beeft een onzer redac teuren een onderzoek ingesteld. Toen we gister de nieuwe tarieven meedeelden, welke B. en W. voor de afdeeling Electriciteit onzer Lichtfa brieken voorstelden, en we daarbij ter vergelijking de bestaande rege ling afdrukten, bemerkten we, dat die beide tarieven niet gemakkelijk vergelijkbaar waren, omdat er een ander e indeeling van het aantal Kilo watt-uren gevolgd is. We hebben daarom eens navraag gedaan bij eenigo winkeliers in onze omgeving, om te weten te komen* boe groot hun electriciteits-gehruik over het vorige jaar was, ten einde die cijfers te kunnen vergelijken met die welke de nieuwe tarieven zouden geven. Die vergelijking zou dan aan het licht brengen, hoeveel besparing de nieuwe regeling zal geven. Degenen, die wij om inlichtingen verzochten, waren zoo welwillend ons hun quitanties van de Lichtfa brieken over te leggen, zoodat .we de juiste gegevens verkregen. Een van de groote zaken had voor het jaar 1909 een contract gesloten, waarbij lüj garandeerde te zullen go bruiken in dat jaar 5745 K.W.U. te gen 25 cts. per K.W.U. Hij gebruikte echter 6127 K.W.U., hetgeen een surplus van 382 K.W.U. opleverde, die bij met 15 cents pei K.W.U. moest betalen. Zijn electriciteits-rekening over 1909 luidde dus 5745 maal 0.25 is f 1436.25 382 maal 0.15 is 67.30 6127 K W U. totaal 1493.55 Wanneer we nu eens nagaan, wat die 6127 K W U deze firma zullen kosten volgens het nieuwe tarief, dan komen we tot de volgende becijfering: De eerste 2500 K W U kosten 2500 maal 0.20 is 600.— De tweede 2500 K W U kosten 2500 maal 0.18 is 450.— De 1127 resteerende K W U kosten 1127 maal 0.16 is 180.32 6127 K W U dus 1130.32 In deze zaak zal dus voor f1493 min 1130 is 1863 of 25 pCt. minder wor den gebruikt De eigenaar van een andere zaak verkeerde in een eenigszins ander geval. Hij had voor het jaar 1909 een ge bruik gegarandeerd van 1120 K W U voor 28 ots. per K W U, doch was daar 250 K W U boven gegaan. Zijn jaarrekening van de Lichtfa brieken zag er dus als volgt uit 1120 K W U vooi 28 cts. is 313.60 250 K W U voor 22 ofs. is 55.15 1/2 1370 K W U voor 368.751/2 Volgens do nieuwe regeling zou deze winkelier moeten betalen 1370 maal /0.20 is 274. Hem zou bet nieuwe tarief derhalve een besparing geven van 368 min 274 Is 94, of eveneens een 25 pCt Evenwel, deze zaak verkeert in «en eigenaardig geval. De eigenaar van de zaak heeft nl. het abonnements tarief laten varen en neemt nu elec triciteit per K W U. bij welk tarief onderscheid wordt gemaakt tusschen dag- en avondgebruik van het elec- trisch licht. Hij toonde ons zijn qnit&ntie van Mei l.L Toen bad hij gebruikt 65 K VV U voor 35 ct. per K W U en 66 K W U voor 10 cents (over dag). Die maand gebruikt hij dus voor: 65 maal 0.35 is 22.75 66 maal 0.10 is 6.G0 29.35 Het is echter de vraag, of dit tarief goedkooper is. Zeker, in Mei, toen het duurdere tarief pas om half 9 ging werken, had de winkelier het voor deel, dat hij maar een geringen tijd per dag tegen ƒ0.35 per K W bruikte Maar in December, als het dure tarief al om 4 uur in werking treedt, lijkt het ons een groote scha depost te zullen worden. En het is nog zeer de vraag, of de goedkoopere zomermaanden tegen de kostbare winteravond-verlichting op wegen. Evenwel, deze gegevens kun nen niet dienen ter vergelijking, daar bij het nieuwe tarief alle verlichting berekend wordt volgens het tarief van den enkeltariefmeter. Een derde winkelier, die twee za ken heeft, verbruikte in den eenen winkel gedurende de elf eerste maan den van 1909 de 1G50 K W U tegen 22 cents, die hij voor het geheeie jaar gegarandeerd had, doch had toen al 143.8 K W U meer gebruikt. Voor dien winkel luidde zijn electri- citeitsrekening 1650 maal 0.22 is 363. 143 maal 0.08 is 11.44 1793 K W U voor f 374.44 Die 1793 K VV U zullen hem volgens het nieuwe tarief kosten 1793 maal 0.20 is ƒ358.60. Volgens deze berekening zal deze winkelier dus slechts een gering voor deel hebben, maar dit kleine voordeel is slechts in schijn, immers de twaalf de maand van 1909 ging hij door met de surplus-K W U te gebruiken, die hem maar tegen 8 cent per K VV U be rekend werden. Over het geheeie jaar 1909 gerekend zou deze winkelier dus, volgens het nieuwe tarief een belangrijk nadeel hebben, daar hij volgens de nieuwe voorstellen niet meer do K W U. die hij boven het contract gebruikte, met 8 cent, doch met 20 cent zou be taald hebben. Het bl;:kt dus, dat er bij de oude regeling ook contracten te sluiten wa ren, die voordeeliger zijn, dan bet nieuwe tarief. Tot zoover de cijfers, die er wat vreemd uitzien. Aanvankelijk zouden we haast tot de slotsom komen, dat voor groote lichtverbruikers de nieuwe tarieven voordeeliger, voor gemiddelde ver bruikers evenwel onvoordeeliger zul len worden. Deze conclusie lijkt mij evenwel onaannemelijk, daar bet toch zeker de bedoeling van het ge meentebestuur niet kan zijn, het n rendeel der winkeliers, gemiddelde verbruikers, af te stooten. Voorloopig waarschuw ik dan ook tegen elke conclusie en kom, na gron diger informatie dan in dezen korten tijd mogelijk was, nader op de zaak terug. J. C. P. Een revolutie ln Portugal. Eedenmorgen ontvingen we uit Amsterdam de telefonische ling, dat daar de volgende men waren aangekomen: Uit Parijs: Het Fransche blad de ..Matin" maakt bekend, dat te 2 uur in den nacht in Lissabon een resolutie is uitgebroken. Het koninklijk paleis wordt door oorlogsschepen bardeerd. Leger en vloot hebben dein kant der republikeinen gekozen. Een Duitsche stoomboot heeft een draadloos telegram ontvangen, waar- bevestigd wordt, dat de revolutie is uitgebroken. De koninklijke stan daardvlag is van "t paleis gehaald en de repuhlikeiuscbe vlag daarop gehe- schen. Uit Parijs: Aan de bureaux van de .Daily Mail" wordt gemeld, dat de Koning gevangen genomen is. De telegrafische gemeenschap met Portugal is sedert gister verbroken. De Ponugeeeche gezant te Parijs beeft aan een redacteur gezegd, dat hij geen enkel bericht over de revo lutie ontvangen heeft. Hij gelooft evenwel, dat de particuliere berich ten niet overdreven zijn. Ook zei hij overtuigd te zijn, dat de leiding der revolutie in handen van de marine Het is mogelijk dat een deel van 't leger den koning trouw blijfi. Uit Londen: De Tirnee bevestigt de gevangenne ming van den Koning en wijdt een uitvoerig artikel aan de gebeurtenis sen in Portugal. Uit Lissabon: Het paleis is omsingeld. Op bet oogenblik hebben hevige vechtpartij en in dB straten plaats. Aan beide zij den vallen schoten, dooden, gewon den. Een deel van het Jeger der ar tillerie en de geheeie marine hebben zich bij de repuMikeimen aangeslo ten. De opstandelingen hebben de marine-kazerne, drie oorlogsschepen en de vesting aan den linkeroever in genomen. Alle verbindingen met het buitenland zijn verbroken. Seinen is slechts mogelijk over Madrid. Het be richt, dat de koning inderdaad ge vangen is genomen, kan elk oogen blik worden verwacht, maar de be- vastigiing ontbreekt. Aan Reuter-telegrammen door het Hbld. ontvangen ontleenen we nog, dat de toegang tot Lissabon verbo den is. Een bericht van de Matin verzekert, dat de beschieting van 't paleis reeds Dinsdagmiddag begon nen ia EEN BLIK IN DE GESCHIEDENIS. Portugal, en blijkbaar voorname lijk de hoofdstad Lissabon, is dus thans 't tooneol een er revolutie- Geheel onverwacht komt het be richt van de onlusten niet, want reeds long liepen er geruchten, dat er verwikkelingen in 't vooruitzicht waren. We herinneren aan den Konings moord, gepleegd op den Zaterdag middag van 1 Februari 1908, toen Koning Carlos en zijn oudste zoon in Lissabon door een groepje man nen, met karabijnen gewapend, cm 't leven gebracht werden. Sinds dien is de strijd, tusschen Monarchisten en Republikeinen, meer en meer op den voorgrond getreden. Herhaaldelijk doken in de pers be richten op, dat de Republikeinen een revolutie voorbereidden. Tot heden bleven ernstige verwikkelingen uit. In de Kamer werd evenwel meer malen een geduchte strijd voerd, waarvan eenige ministercri sissen t gevolg waren. De laatste verkiezingen voor de Kamer, in Augustus gehouden, ves tigden weer opnieuw de aandacht op de Repubükeinsche beweging, om dat de Republikeinen bij de stembus succes hadden en hun aantal afge vaardigden van 7 op 19 zagen stijgen. Reeds tóen werd door sommigen een meer daadwerkelijk optreden der Republikeinen verwacht. Eigen aardig Is het thans te lezen wat t Kamerlid mr. Alfonso Costa leider der Republikeinsche partij tegen over een journalist verklaarde. DE LEIDER DER REPUBLIKEINEN AAN 't WOORD. 'e slaan op ons Buitenlandsch Overzicht van 3 September en lezen daar: „Mr. Alfonso Costa was verheugd over 't groote succes der Republikei nen bij de verkiezingen, want nu hebben in 't nieuwe parlement min stens 19 tegenstanders van het ko ningschap zitting. Hij was zelfs van meening, dat deze verkiezingen de laatste in de Portugeesche monarchie zullen zijn, tenminste wanneer de Koning het parlement niet onmiddel lijk ontbindt. Dit zou voor de repu-' blikeinsche partij, volgens mr. Costa, niet anders dan gunstig kunnen we zen, want zij zou dan in nog groote ren getale in het parlement terugkee- Ten. En dan is de val van het tegen woordig© bewind onvermijdelijk, zoo zei hij. Bijna de geheeie marine waarvan een vice-admlranl als repn- keinsch afgevaardigde gekozen is en een groot deel van het leger staan aan de zijde der republikeinen. Do financieele toestand van Portugal is, onder de regeering van den jongen Koning, die geheel onder den invloed zijner moeder en van de reactionnai- ro hofhouding staat, nog erger ge worden dan zij vroeger was, onder de regeering van zijn vader. De poli tiek der republikeinen is te vatten ;a drie woorden: Vrijheid, bezuiniging, welvaart Mr. Costa verzekerde voorts, dat de republikeinen er niet aan denken, ge weld te gebruiken, ze zullen zich er toe bepalen, de monarchie te deen inzien, dat zij afgedaan heeft en het beste zal doen het bijltje er bij neer te leggen." De voorspelling van Mr. Costa is reeds gedeeltelijk uitgekomen. De Ma rine en ook een deel van *t Leger hebben den kant der Republikeinen gekozen. VOORTEEKENEN DER REVOLUTIE De revolutie komt achteraf be schouwd niet onverwacht. Op 20 September werden door de politie verschillende bommenvoorraden ont dekt; in een huis werden niet min der dan 171 van deze gevaarlijke in strumenten gevonden. De bommen waren van hetzelfde maaksel aJs de projectielen, die bij den konings moord gebruikt waren. In ons Over- Yan Kunst es Kunstenaars. Het heet, dat Haarlem geon stad is voor beeldendo kunst. „Nichts los op ons gebied ten inventschreef mij. Veronderstellen derwijs, dezer- dagen een schilder. Waarheid Ick en weet nog niet. Ben geen ingeborene. Moet de officieels belangstelling voor schil derkunst nog hoofdzakelijk afmeten naar de eerst kortelings verkregen zekerheid der twee-gulden-vier-en- zeventig daags, waarmede, na maan den van wijs beraad de nieuwe hoofd- functionaris van het Stedelijk Mu seum gehonoreerd zal worden. Dat is niet gering en ik heb mij best kun nen begrijpen, dat de Vroedschap zich yoor niet langer dan een jaar tot de ze luxe heeft willen verbinden. Blijkt, 'na verloop van dit procf-jaar, dat de nieuw -gecreëerde functie aldus op een te breed e leest is geschoeid, dan kan men altijd nog, zonder kans op rechtmatig verwijt, tot één-vier-cn- re ven tig teruggaan. Tusscben haak jes door 'u oprecht Haarlemmer heb ik hooren beweren, dat de be trekking in quaestie toch eigenlijk elechis een eere-functie opleverde en met vier-en-zeventig cents dungs reeds ruimschoots aan den toonvorm tegemoet gekomen zou zijn. Dit nu lijkt toch zeer onwaarschijn lijk. Immers, is de praemisse juist, dan zou het èn voor de schatkist, èn voor zuiverder verhoudingen in het algemeen, meer aanbevelenswaard zijn om ook in het vervolg der gelijke functien openbaar aan te be- stedon en aan den meest-biedende te gunnen. Docli vermeien we ons niet verder in liet aanschouwen dezer waarlijk aanlokkende toekomstbeeldenver heugen we ons liever in een ander, levendiger symptoom van frissche be langstelling voor beeldende kunst binnen de stad aan liet Spaarne. De hoofdredactie dezer courant heeft ge meend haren lezers aangenaam te zijn, door hen om de veertien dagen niet t e dikwijls kleine, zoo min zwaar-op-de-handsch mogelijk ge schreven overzichten aan te bieden, van wat er in die regionen voorvalt De opgave is even moeilijk heusch, als do schrijver er tenminste prijs op stelt, dat hij even aandachtig als de Geboorte- en Doodsberichten wordt doorgezien, als de opdracht voor mij, wien ze gewerd, eervol is. Dit feuilleton is de eerste der pogingen, zij het bij benadering, aan deze, ook door ons zelf gestelde, eischen te vol doen. Juist nu, tot den 15en October, zijn wij ter oriönteering op ons terrein in de gelegenheid een vrij juist en vrij compleet inzicht te verkrijgen om trent den smaak voor beeldende kunst, in het Holland der laatste dertig jaren overheerschend. Ik meen de honderöduizend-guldeus-fonds. tentoonstelling, in het Amsterdamsch Suasso-museum thans aangericht. Over het doel dier expositie, waar aan de ietwat langademige betite ling ontleend werd, kunnen wij hier kort zijn. De vereeniging die zich bezighoudt met het bijeenbrengen van goede moderne kunst in genoemd museum, wenscht do beschikking over een groot bedrag, een ton, om gedurende de eerstvolgend© jaren in staat te zijn, haai- verzameling naar befooo- ren t© coinpleteeren. Negen tienden van de ton waren reeds toegezegd. Ter verkrijging der laatste loodjes, die immers altijd zwaar wegen, bracht het Vereeni- gmgsbestuur een keur uit privó-bezat bijeen en stelde die tegen entrée toe gankelijk. Waar nu deze beetuursle- den bijna zonder uitzondering tot een jongere generatie van maecenas- sen behoor en, en, hunne verzamelin gen ln de laatste dertig Jaren ge vormd worden, is het duidelijk, dat ook deze keuze uit bun verscheiden bezit een goed beeld van den kunst zin dier jaren oplevert. Denken wij ons dut een generatie vroeger een soortgelijke keuze uit het bezit der kunstminnaars gedaan zou zijn, en stellen wij ons d i e tentoonstelling ©ven, heel losje3, voor, dan vinden wij wel de samen veranderd, maar niet, in wezen althans, de smaak. Het nationale wordt allerminst ver waarloosd, toen, noch thans; en pa rallel daarmee loopt, toen als nu, de Fransche pednture. Den Haag houdt voeling met Parijs, de geheeie negen tiende eeuw door, en als straks, nu wij alweer zoo gemoedelijk het eerste decennium der twintigste doorge wandeld zijn, nieuwere stroomingen in de kunst zich meer aaneengeslo ten gaan uiten, het sécessionisme zich alls groep consolideert (can dat nu maar eens heel netjes uit te druk ken), danzai er wederom ten on zent naar Pairijs gelonkt worden, als naar de Schoons waarheen de jonge ren begeerige Mikken werpen. Hadden onze of laat mij, voor zichtigheidshalve het verwijt der op snijding ontwijkend, liever zeggen; uwe grootouders, in hunne kunst kabinetten naast hunne B. C. Koek- koek's, Schelfhout's, Kruseman's, Springer's niet een enkelen Ary Schetter, een Delaroche of meerdere Rocqueplan's, Feyen-Perrin's, Hen- neris of Bouguereau's hangen? En vinden wij bij de jongere editie van het maecenaat tusschen de vele, en voortreffelijke werken der Maris sen, van Mauve en Bosboom en Weis- senbruck niet weder Corot Daubigny, Millet (schaars helaas), Troyon, Courbet terug? Een enkele Hollander, baron Van Lynden, kocht eens een Whistler. (Rijksmuseum thans). Een andere en keling bracht eens een Adolf Schreier mee naar buis. Op de tentoonstelling irover wij het eigenlijk hebben zouden, vindt ge iets van Swan, den Engelschmun, van John Duff, den Schot, maar de hoofdschotels blijven de Fransche meesters uit de Barbizon- omgeving (en wat daarmee samen hangt) en de z.g. Haagsche school met haar nabloei, die wederom tot de eerste groep in nauwe relatie staat. Zoo zijn wij steeds en familie geble ven. Immers wij vergeten met. dat diezelfde Barbizonners weer heel veel aan onze zeventiend'eeuwers te dan ken hebben en dat de relaties dus niet van gisteren dateeren. Toch doet dit evenals elk ex- clusioviame niet gezellig aan, en het is met het zoo vaak gehoorde „er is nou toch eenmaal niets anders" niet voldoende te motiveeren. Aan het hoe en waarom van het verschijnsel kan mettertijd nog wel eens een feuilleton gewijd worden. Blijven wij voor he den bij de expositie in Suasso en bij het advies deze, zoo mogelijk, te gaan zien. Want het moet gezegd werden, dat In hun zoo sterk uitgesproken voorkeur, de verzamelaars van heden wel van een fijnen smaak blijk j:©- ven. Wel mist men in hunne omgeving te zeer do prachtige J. H. van Eeprhen- ccllectie (waaraan nog enkele stukken hier, na in andere handen te ziju over gegaan herinneren), wel ziet men dat de tijden, waarin een H. W. Mesdag zijn museum van Fransche kunst kon samenstellen, voorbij zijn. doch e: is, naast de vele Hollandsche, zooveel goede Fransche kunst nog te genieten, die m andere openbare verzamelingen niet te bestudeoren valt, dat ons ad vies alleszins gerechtvaardigd schijnt Zal ik u voorspiegelen lm genot van een prachtigeu Jongkind, den \er- franschten Hollander, die een schakel is tusschen den Haag en Parijs Of de weelde van een Courbet, die kleur- gloeiend opleeft tusschen toch ook sterke prestaties van Diaz en Daubig ny. Of de teere geslotenheid van een enkelen Corot beschrijven Of wijzen op de bijna chargceronde felheid, waarmee Duumier zijn figuren ty peert U opmerkzaam maken op de métier-keunis van eigenlijk op het eerste plan niet eens staanden als Bonoln, den in eenzelfde genre als de zen werkenden, echter verfijnder stil levenschilder Philippe Rousseau? U tot een feestmaal nooden waar do k I e u r-uitbundighetd van een Monti- celli. toch vol gratieuse distinctie, een der fijnste versnar-'rin^en uitmaakt? Het lijkt ons overLudig, waar de af stand niet groot en de moeite gering zijn om een onvertroebeld genot te smaken en, al doende, eeu druppeltje iu de Vereenigingstou tc doen lekken, hetwelk een nuttig werk tevens is. E'.k kwartje is er één enmen krijgt waar voor z'n geld. J. HL DE BOIS. Haarlem, 3 October.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1