HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 5 OCTOBER 1910 Buitenlandsch Overzicht Revolutie in Portuaal. In Portugal is een revolutie uitge broken. Voor bijzonderheden verwij zen we naar ons Eerste Blad. Gisteren werd geseind, dat de on derhandelingen tot bijlegging van hot geschil tusschen de i>at.roons en werk lieden van de scheepswerven in Duitschland mislukt zijn. Dit bericht stemde tot teleurstelling, "want daar door wordt de UITSLUITING VAN 500.000 WERK LIEDEN IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE waarschijnlijk. Men schat het getal op een half millioen, maar als de oorlog in het arbeidsleven inderdaad uitbreekt, dan zal het aantal strij denden en getroffenen ongetwijfeld nog veel en veel grooter zijn. De werfeigenaars hebben besloten 60 der werklieden uit te sluiten, waarop de werklieden hoogstwaarschijnlijk mot, een al gemeen e staking zullen antwoorden, om zoodoende do go- heele industrie stil te laten liggen, in de hoop, dat de werkgevers dan spoe diger zullen toegeven. In dat geval nadert het aantal stakers en uitge- slolenen al de 1 millioen. Ook dit is nog niet alles. Wanneer men bedenkt, wat de metaalnijverheid in Duitschland te beteekonen heeft, is het duidelijk, dat ook allerlei ver wante bedrijven, als de ertswinning, do kolenmijnbouw, de scheepvaart, enz., den terugslag van den stilstand in de metaalnijverheid zullen onder vinden. Het geheele volksleven moet er den weeromstuit van gevoelen. Maar, zoo zal men vragen, is het niet mogelijk, om bij goeden wil den strijd te voorkomen Alles gaat om de staking aan de werven In Ham burg, want om te beletten, dat de kameraden in heel Duitschland hun strijdende vakgenooten nog langer met geld helpen, dreigen de werk gevers met de uitsluiting. De strijd in Hamburg behoeft slechts geschikt te worden, en het land onzer Ooster-bu- ren blijft voor den vreeselijken oeco- nomischen oorlog bewaard. Gelukkig zijn nu. na de misluk king, weer nieuwe onderhandelingen aangeknoopt. Door de werkgevers werden gisteren eenige concessies ge daan. Van de aanneming of verwer ping dezer verzoeningsvoorstellen door de werklieden hangt het nu af, of Saterdag de uitsluiting in de ge heele metaalindustrie zal begiunen of niet. De vertegenwoordigers van de werklieden verklaarden het definitie ve antwoord vóór heden. Woensdag avond 8 uur te zullen mededeelen. duren ook nog voort. Thans zijn zelfs de onderhandelingen over het geschil in de Engelsche scheepsn ijverheid over een oplossing gestaakt, zoodat deze uitsluiting nog steeds voort duurt. De secretaris van de vakveree- niging der ketelmakers heeft aan een verslaggever gezegd, dat de arbeiders zooveel nebben toegegeven als hun maar «enigszins mogelijk is. Veel kans op een oplossing is er dus voor- loopig niet. Op de kolenvelden van Zuid-Wales staken thans 20.000 man, en 8000 dreigen niet een staking over een maand. De politieke toestand in Europa komt weer eens goed ter sprake, naar aanleiding van .HET AFTREDEN VAN ISWOLSKI, den Russischen minister van buiten- landsche zaken en diens benoeming tot Russisch gezant te Parijs. De pers in O os te nr i j k - II on gar ij e is vooral over het werken van Iswolski niet blijmoedig gestemd en betreurt zijn heengaan dan ook zeker niet. Iswolski wordt verweten, dat hij hoog in de politiek speelde, om daardoor zijn ijdelheid te streden. Zijn ideaai was Von AehrenthaJ, den leider der Donau-monarchie, te verpletteren, daarom zijn z'n buitengewone vriend schap voor Engeland en Frankrijk en het stoken in Turkije en Servië te verklaren. Gelukkig voor Iswolski, dat niet alle menschen zoo over hem denken, als de Oostenrijkers. Het zal voor hem vooral verblijdend zijn, dat de Tsaar betere gedachten heeft. Het keizerlijk besluit, waarin hem de orde van den Witten Adelaar wordt verleend, zegt namelijk, dat, Iswolski de portefeuille van buiten- landsche zaken aanvaardde in een tijd, dat de politieke toestanden zeer verwikkeld waren, dat hij met beleid en onvermoeiden ijver de ware belan gen van Rusland heeft gedierul en in die taak is geslaagd en wel bepaalde lijk door het sluiten van overeenkom sten met Groot-Brittarmië en Japan. Sasonof wordt als opvolger van Ie- wolski genoemd. Hij wil ln DE RUSSISCHE BUITENLAND- SCI-IE POLITIEK o. a. het volgende program afwer ken lo. De Triple Entente moet worden bevestigd, en de toenadering tot Italië worden gezocht, wijl die de beste waarborg is voor den vrede in den Balkan 2o. Rusland's houdihg tegenover Roemenië moet steeds vriendschappe lijk zijn de toenadering van dit land tot Turkije is slechts van tijdelijken aard en wordt voornamelijk veroor zaakt door vrees voor oorlogsplannen van Bulgarije. 3o. Op het voortbestaan van de nieuwe Turksche regeering moet niet te vast worden gerekend, wijl zij on rustbarende neiging toont voor een avontuurlijke politiek. 4o. Rusland moet voor Bulgarije en de overige Balkanstaten de broe derlijke raadgever zijn. Aan het feestmaal ter eere van de Belgische soevereinen heeft keizer Frans Jozef verklaard, in het bezoek het bewijs van vriendschap hoogelijk te waardeeren, dat niet zal nalaten, de uitstekende verhouding tusschen Oostenrijk en België nog intiemer te maken. Terwijl ik Uwe Majesteit, aldus de Keizer, den rang van kolonel verleen van het regiment, waarvan Leopold I en Leopold II de chefs waren, ver zoek ik u deze uiting van oprechte vriendschap te beschouwen als het bewijs van de waarde, die ik hecht aan de standvastigheid onzer verhou ding. In zijn antwoord verzekerde de ko ning, dat de koningin en hij ten zeer ste wensc-hen, den door zijn onderda nen vereerden monarch te evenaren, want dezen weten, dat hun geluk on hun voorspoed zijn eenige zorg is. Wij wenschen zelf onze gelukwen- schen te komen aanbieden voor uw verjaardag, die gevierd is te midden van betoogingen van vreugde, waar bij wij ons aansluiten. EEN ONTEVREDEN KONING, zoo zou men wel den Griekschen heerscher kunnen aanduiden. Da zaakjes gaan in het. land der Helle nen niet langs lijnen van geleidelijk heid en de geregelde verwikkelingen in het politieke leven bezorgen ook den koning onaangename uren en dagen. Z. M. heeft thans tegen een journa list zijn nood geklaagd. Hij zeide in bittere termen, dat zelfs staatslieden, die hem overreed hadden het besluit tot bijeenroeping van de Nationale Vergadering te teekenen, hem thans beschuldigen de grondwet te hebben geschonden. ,,lk zou het een geluk achten", zoo zeide de kening „afstand te kunnen doen van den troon, nadat ik zoo hard heb gewerkt en zooveel heb op- geofferd voor het Grieksche volk. De Nationale Vergadering moet nu maar uitmaken, of ik zal aanblijven, dan wel heengaan, want aan den huldi gen dubbelzinnigen toestand moet een einde komen.'' Allesbehalve tevreden zijn ook de MISHANDELDE JOURNALISTEN TE BERLIJN, en dat is geen wonder. Op de motie van de buitenlandsohe persvereeni- glng heeft de politie-president geant woord, dat bij gebrek aan een bijzon der recht voor berichtgevers, ook deze oploopen en samenscholingen principieel moeten mijden. Bij de voorvallen, in Moabit konden alle berich(gevers een plaats krijgen bij de politie, zoodat ze tegelijkertijd door haar beschermd konden wor den. Dit weinig zeggende antwooi-d, dat feitelijk geheel om de zaak heen- draait, zal de ontevredenheid, der journalisten zeker niet wegnemen. Er bestaat evenwel nog kans, dut de heeren genoegdoening krijgen, en wel van de autoriteiten, die boven den politie-chef geplaatst zijn. De pers-vereenigmg heeft namelijk van den onderstaatssecretaris namens den rijkskanselier een schrijven ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat do rijkskanselier hetgeen de vier Engelsche en Amerikaansche journa listen is overkomen, betreurt, dat naar bet gebeurde door den minister van binnenlandsche zaken een on derzoek zul worden ingesteld, en ver der, dat bijzondere maatregelen tot bescherming der pel's op het oogen- blik in bespreking zijn. UIT 'T VEREENIGD ZUID-AFRIKA. De ministers Botha en Hull, die bij de verkiezingen voor het parlement van de Unie niet gekozen werden, hebben de htm aangeboden candida- turen, respectievelijk voor Losberg en Barberton, aangenomen. Beiden zullen dus ministers blijven. EEN GROOTE BRAND TE MON TEVIDEO verwoestte die douonedokken, waar bij o.a. alle Europeesche goederen verloren gingen. De schade wordt op 3 mdilloen gul den geschat Stadsnieuws Asphalt in de Hoofdstraten. Dinsdagavond vergaderde de Groo- te-Houtstraat-Vereeniging om de zaak van de asphalteering te spreken. De heer Alir. Meijer opende de bij eenkomst, waarna mededeelLng ge daan werd van de kosten der versie ring van «Ie straat ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek. De ont vangsten bedroegen 1148.30 en de uitgaven 1664. U9. zoodat er een te kort is van f 515.79, welk tekort uit de kas zal gedekt worden. In de plaats van den heer H. J. Leupen, die bedankt had, werd geko zen de heer C. F. I-Ienning, die de be noeming aanvaardde. Daarna kwam de asphalteering aan de orde. De heer Abr. Meyer, die op onderzoek was uitgegaan, deed verslag van hetgeen een deskundige hem omtrent eenige soorten van pla veisel had medegedeeld. De keibestra- ting is het goedkoopst in aanleg en onderhoud. Keibestrating op een be- ton-laag is even duur in aanleg als asphalt. Men heeft bij die strateii het voordeel, dat het straatviak effener 'blijft liggen en het opspatten van modder geringer is. Asphalt is duur der in onderhoud, maar heeft het zeer belangrijke voordeel, dat het bijna geruischloos is. Wel is waar geeft asplialt stof, maar dat geven keien ook. En het lean ook zijn, dat het meer warmte geeft. Hiertegenover staat weer, dat het zeer gemakkelijk te reinigen is, waar door de vervuiling der winkelpuien en de bespalting der wandelaars ver meden wordt* Het hoofdpunt, dat wel in alles overweegt, is de gédruisch- loosheid op asphalt, waardoor het weer mogelijk zal worden, dat men in de winkels een gesprek kan voe ren. Kortom, asphalt, oordeelde de heer Meyer, is het aangewezen pla veisel voor een drukken verkeers weg. Hout-plaveisel, dat duurder is, valt alleen aan te bevelen voor stra ten, die door vele bruggen een geacci denteerd voorkomen krijgen. Nadat eenige leden asphalteering hadden aanbevolen, bleek bet, dat men algemeen doordrongen was van de w ens chel ijk held, om tot asphaltee- ren over te gaan. Hoewel men hier was als Groote- Houtstraat-Vereeniging, meende men zich niet te moeten bepalen tot deze straat alleen, maar kwain overeen asphalteering te verzoeken van den gaheelen verkeersweg StationHout, omdat bet liier niet enkel een straat- belang. maar een algemeen stads belang gold. Een der aanwezigen, bevreesd dat de te groote kosten van de asphaltee ring van dien geheelen weg het plan zouden doen mislukken, pleitte voor een gedeeltelijke asphalteering, zóó, dat de kosten over eenige Begrootin- gen zouden kunnen worden verdeeld. Hiermede waren de andere leden het evenwel niet eens. Zij meenden, dat het nu het oogenblik was om aan het geuite verlangen tegemoet te komen, nu de trambaan aangelegd werd. Kwam nu 'de asphalteering er niet, dan zou die ln de eerste tien jaren er niet meer komen. Ter sprake kwam de vraag, of het al dan niet wenschelijk was, dat de GrooLe-Houtstraat-bewoners eene bij drage in de kosten zouden bijeen brengen, om de invoering van een straatbelasting te voorkomen. Een der aanwezigen bestreed dit denkbeeld. Men moest zich niet op het standpunt stellen, dat asphaltee ring was een speciaal belang voor de bewoners der straat, maar dit voorop stellen, dat het was een algemeen be lang, omdat het verblijf in de ge meente er door veraangenaamd werd en dus de vestiging van vreemdelin gen in de hond werkte. Door asphal teering zou Haarlem de concurrentie met Arnhem, Nijmegen en Den Haag beter kunnen doorstaan. Daarbij be hoorde men ook in het oog te hou den, aldus werd verder opgemerkt, dat ook voor de inwoners het wande len in de straten aangenamer werd. Om die reden moesten de winke liers er van afzien geld aan te bie den, ondersteld dan nog, dat men een eenigszins groot bedrag op die wijze bijeen zou krijgen. Deze spreker her innerde er aan, dat, naar hij zich herinnerde, slechts éénmaal door de gemeente financiecle steun was aan vaard, namelijk voor de brug over de Ringvaart Later heeft men echter een aanbod van de bewoners van den Wagenweg, om f 900 bij io dragen in de kosten der kliakerbestrating, afge wezen, daar men van oordeel was, dat het niet ging om een straat-be lang, maar om een algemeen belang. Een verkeerde straten-politiek zou deze spreker het dan ook vinden, als men een bijdrage aanbood, omdat 't dan zou kunnen gebeuren, dat een straat, waar men geen geld gaf, geen asphalt zou krijgen, terwijl het daar misschien even noodig was, ais el ders, waar men wel geld gafl Deze redeneexing verwierf instem ming; evenwel wilde een der aanwe zigen in het adres, dat aan den Ge meenteraad zou gericht worden toch melding er van maken, dat men het geven van een bijdrage overwogen bad, om een achterdeurtje open te! houden, ingeval asphalteering in. denj Raad daarop zou afstuiten, dat men er wel toe wilde overgaan, als de be langhebbenden mee betaalden in de kosten. Over de kosten der asphalteering Liepen de meeningen uiteen. Terwijl eenigen het cijfer van twee ton noemden, meende een auder, dat met 78.000 zou kunnen volstaan worden. Volgens zijn inlichtingen i het gedeelte Nieuwe Gracht- Proveniershuis 9000 vierk. meter groot. Daar de betonlaag 2.40 en de aa- phaltlaag 4.45 per vierk. nieter kos ten, berekende hij de kosten voor dit gedeelte op f 63000. Een der aanwezigen achtte die cij fers wel juist, maar bij asphaltee ring werd het noodzakelijk de riolee- ring grondig te herzien. Op gezag van een Raadslid deelde een der le den evenwel mee, dat de rioleering in orde was. Eenige jaren geleden had men d.o vernieuwd. Een lid berekende nu, dat de as phalteering het Gemeente-budget met niet meer dan f 6000 jaarlijks zou be lasten, een geringe som Ln vergelij king met bet ontzaglijke voordeel er door verkregen. Hij vestigde de aandacht op de cij fers voor bestrating enz. uitgegeven voor 1909 86.000 en voor 1911 ge raamd op I 68.000. Tegenover die cijfers mocht men gerust een cijfer van f 100.000 zetten voor asphalteering. De Gemeente zou er als het ware een sprong door naar boven doen. Nog werd meegedeeld, dat het op breken van de bestrating door de tram al één vierde van de kosten van asphalteering bedroeg, Nu was het dus het moment om or too over to gaan. Gesproken werd nog over de kwes tie, of de Hollandsche Spoor al dan niet in de kosten zou bijdragen. Zij legt nu de rails niet op beton, het geen bij asphalteering noodig is. Mis schien, dacht men, is d» H.LJ.S-M. genegen de beton-laag wel te leggen, als zij daardoor ontheven wordt van het onderhoud van het plaveisel tus schen de tramrails en nog eeua halven meter er buiten. Eenige discussie ontstond over de vraag, hoe men aan den Raad adres seer en zou. Een lid stelde voor bij ge motiveerd adres adhaesie te betuigen aan het adres der Handelsvereeni- ging. Een ander wilde een afzonderlijk adres met een adhaesiebetuiging aan het bedoelde adres, doch anderen hadden gehoord, dat het adres van de Handelsvereeniging te weinig ar gumenten bevatte, wat door twee der aanwezigen bestreden werd. Zij zel den, dat alle aTgumenten, dezen avond hier gehoord, in het adres wa ren opgesomd. Men besloot echter een afzonderlijk adres zonder adhae siebetuiging te zenden. Een ontwerp-adres, samengesteld door den hoor Bosman, werd nu na eenige bespreking aangenomen, te welker gelegenheid die voorzitter den steller van het adres hulde bracht voor zijn ijverige bemoeiingen ten i der Groote Houlstraat-vereeni- Het adres luidt Onze Lachhoek Geeft met vcrschuldigden eerbied te kennen De Groole-IIoutstraat-Vereeniging, gevestigd te Haarlem, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 20 Novem ber 1909 no. 62 Overwegende dat een keibestrating als thans aan wezig is in den hoofdverkeersweg van Haarlem, van de Dreef door Groote Houtstraat. Barteljorisstraat, Kruis straat en Kruisweg naar het spoor wegstation, afgezien van den slechten staat, waarin deze zich thans bevindt, niet voldoet aan de eischen, welke daaraan in den tegenwoordigen tijd in steden van den omvang en de be- teekenis van Haarlem algemeen wor den gesteld dat zulk een bestrating toch oor zaak is; lo. van een zeer hinderlijk straat- gedruisch. ontstaande door het druk ke rij tuïgverkeer Co. van groote onreinheid van het plaveisel door min-goede afvloeiing van hemel- on sproeiwater, met als onvermijdelijk gevolg groote bevui ling van voetgangers, gevelpuien en voertuigen, daar de rijtuigwielen, over de onvermijdelijke oneffenheden der keibestrating voortrollende, bet straatvuil over groote afstanden doen wegspatten 3o. dat het verblijf in de hoofdstra ten van Haarlem dientengevolge wei nig aangenaam is, wat nadeelig werkt niet alleen op het bezoek aan deze straten, doch mede op de vestiging van vreemdelingen in deze Gemeente dat naar het gevoelen van adres sante derhalve een algeheele veran dering van de bastratme in de bedoel de straten een behoefte is, die alge meen dringend wordt gevoeld dat de eenstemmige wensch is, dat de hartader van het verkeer worde geplaveid Diet, asphalt, een bestrating, welke ten volle tegemoet komt aan de boven uiteengezette bezwaren, aan de keibestrating ld e vend n dat, door asph altbestraling het uiterlijk aanzien eu de aantrekkelijk heid der stad, in hooge mate zal wor den bevorderd, en het veel meen1 tot zijn recht zal komen, welke belang rijke plaats Haarlem inneemt, in de rij der groote Nederlandsche stedeu, wat aan zijn bloei en aan de welvaart zijner burgers slechts kan ten goede komen Redenen, waarom zij U met aan- drang verzoekt te besluiten tot het aanbrengen van een asphaltbestrating in bovengenoemde straten van het j Spoorwegstation tot het Houtplein. De redenen, waarom adressante 1 meent zich thans met dit verzoek tot Uwen Raad te moeten wenden, is ge legen in de overweging, dat de aan staande aanleg van de nieuwe lijn voor de Electrische tram van het sta tion naar bot einde van de Dreef na bij Heemstede, het opbreken der be strating zal noodig maken, en wel, in •band met bijkomstige verlegging van buizen van gas- en waterleiding, rioolaansluitingen, enz., over zoo groote breedte, dat mag worden aan genomen, dat een herbestrating van de geheele route op de werkzaamhe den zal moeten volgen. Adressante voegt hier nog aan toe de mededeeling, dat het in hare ver gadering, waarin tot het zenden van dit verzoekschrift, werd besloten, een punt van ernstige bespreking heeft uitgemaakt, der Gemeente Haarlem aan te bieden een deel der kosten van de asphailbestrutiug voor zoover de Groote Houtstraat betreft, door de le den der Gruote-Houtstraat-Vereeni- ging, alsmede belanghebbende bij de verbetering te doen dragen. De overweging echter, dat de ge- wenschie asphalteering overwegend is een algemeen belang van Haar lem. en Uw College bovendien oiu principieele redenen een dusdanig aanbod waarschijnlijk zou meenen niet te kunnen aanvaarden, heeft adressante dit denkbeeld doen ver werpen. 't Welk doende, enz. Ter vergadering werd nog de mee deel Lng gedaan, dat ook de Vereeni- ging tot Verfraaiing enz. en de Ver een. voor Industrieelen enz. de laatste op technische gronden aan den Raad zullen verzoeken om tot asphalteering over te gaan. AFGELUISTERD J ON GENS - VLIEG- GESPREK. „Heeft Wijnmalen zijn record gemaakt, op een twéé- of een één- dekker „Dat weet ik niet, en 't kan me ook niets schelen. Ik weet alleen maar, dat hij 'n gladdekker is t" DE VETERAAN TOT VRIEND. Ja jongen, ik ben ook in de bran- ding geweest de kogel had maar een duimbreed lager moeten wezen of )n lijk sprak nou tegen jou. DE VEILIGE PLEK. Bewaarder van het slotHier, da tes en heeren, was de gevangenis van het kasteel. Door den zwaren muur, meer dan oen meter dik, kon geen enkele kreet van de arme geker- kerden doordringen. Een der toeristen 'tot zijn vrouw) Wat 'n verrukkelijk plekje voor jotnv piano, lieverd 1 VREEMDE VOGEL. Men schrylt ons: De groote vogel, die eiken avona de gemoederen onzer Haarleinselie medeburgers m beroering brengt, door in weerwil van hei gejoel en geschreeuw beueden zich, hei kruis op den toren ^>an „Onze Lieve Vrou wenkerk" aan het Spaarne tot slaup- ploms te kiezen, is niet, zooais velen gisten, een zeearend, maai een zwemvogel: de Aalscholver of Schol levaar (m Noord-Brabant Waterraaf genoemdj. Het behoort tot de hooge zeldzaamheden, dat deze vogel, die zoozeer van gezelligheid houdt, en zoo schuw is voor dén mensch, zich van zijne mukkers afzonden en. zich in onze gruote steden vertoont. Aalscholvers belmoren tot de vraat- zuchtigste dieren, en daar ze zich bij na uitsluitend met viscli voeden, heeft men hen in ons land ijverig vervolgd en hunne broedplaatsen verstoord. Bij Giethoorn en aan do/Rotte wor den ze nog broedend aungetroffen; ze nastelen evenals de roeken op hoo rnen in kolonies vereenigrL Zelfs heeft het „Schollevaars-eiland" naar hen zijn naam gekregen. Ze zijn daar echter nu uitgeroeid. De schollevaar komt in alle landen der aarde voor, uitgezonderd Austra lië. Op de Far-öer zijn ze zeer gehaat, omdat zo zelfs lammeren aanvallen, hun goten in *t lijf vreten en ten slot te dooden. Do Chinee zen richten den v gel tot de vischvangst af. Eens gevangen iaat hij zich gemakkelijk temmen. De vogel is 81 tot 92 c.M. lang en heeft een vlucht van 135 150 c.M. Rubriek voor Vragen Genbonneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbnar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en •woonplaats van den inzender vermelden vordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Wanneer een man een vrouw moedwillig verlaten heeft, en zij elkaar in vijf jaar niet meer ge zien hebben, heeft zij dan recht op echtscheiding? ANTWOORD: Ja, dan kan zij tot echtscheiding tegen hem procedeeren en moet zich daartoe tot eenen advo caat-procureur wenden. VRAAG: Mijne ouders kunnen bij mijn aanstaand huwelijk op het stad huis niet tegenwoordig zijn. Hoe moet ik in dit geval handelen? Kunnen volle neven als getuigen optreden? ANTWOORD: Uwe ouders moeten door eenen notaris eene akte van hu- wel ij kstoestemmi/ng laten opmaken. Koston ongeveer f5 f 6. Volle neven kunnen als getuigen optreden. VRAAG: Als een kind in 't laatst van October 13 jaar is, mag het dan de school verlaten? FEUILLETON E^a langen tijd. 2) Novelle van MATTHIAS BLANK. 41 ij was dezelfde niet gebleven, hij wist liet. En daarom waren zijn eer ste woorden als een verontschuldi ging De jaren ziju bij mij niet onge merkt voorbijgegaan. Ik weet niet of gij den ouden man zult herkennen. Ik vind niet, dat ge een ander zijt geworden, antwoordde ze zacht. Ge zijt wel goed. Maar waarom zouden we elkaar complimentjes ma ken De jonge man, die daar op dc toetsen zoo dikwijls gefantaseerd heeft, die zoozeer van Beethoven en Brahms hield, is toch een geheel an dere geworden. Ze sloeg den blik naar beneden een gloeiend rood vlamde op haar ge laat, Ik heb er van geboord. Ge moet toen wel verschrikkelijk geleden heb ben, meneer Ruttenau. Ik geloof het. •Ge waart kunstenaar, wanneer uwe handen op de piano de doode meesters zelf weer lovend lieten worden. Dat is nu voorbij. Dat ge het overleven kondet gij, die zoo voor de muziek hebt ge leefd. Overleven Ge bedoelt daarmede slechts het verlies van de hand Was dat voor u niet het ergste ongeluk Het ergste Benno Ruttenau streek met de linkerhand over zijn hoog voorhoofd. Ik wil er lieelemanl niet aan denken, De mensch leert al les vergoten. Misschien hebt ge gelijk. Haar stem was veranderd in 't begin had deze nog week en bewogen geklonken, nu had ze een harden lclank. Wilt go niet .gaan zitten Hij nam plaats. Neem me niet kwalijk. Eenmaal gelooide ik, dat ik mij hier of lie ver daar in den hoek, iu don ouden leunstoel zoo'n soort van huiselijk recht verworven had. Maar dat is lang geleden. Ze viel hem in de rede Ge hebt het zelf gezegdDe mensch leert alles vergeten. Gij zijt zoo plotseling verdwenen en weggeble ven. Er zijn nadien vele jaren vervlo gen. Daardoor is mijn verwondering te grooter. Ge zult daarom mijn eer ste vraag begrijpelijk vinden. Daar ze een oogenblik zweeg, voor kwam Ruttenau haar Waarom ik hier wederom bij u kom Dat hadt ge willen vragen, nietwaar Marga Sornmersdorff knikte. Daar ik nu eenmaal hier ben, moet het wel gevraagd worden. Maar ik had gedacht, dat het gemakkelijker zou gaan. Waarom Ik zou bijna in de verzoeking geraken om do vraag in een anderen vorm te doen Waar om ik niet reeds vroeger gekomen ben. Wanneer men oud wordt, wOTdt men weer kindsch. Ik heb een gevoel, alsof ik wel tachtig jaar ben en de opengeslagen piano en het muziekstuk op inij gewacht hebben. Marga Sornmersdorff keek hem strak voorbij Zijt ge alleen gekomen, om mij dat te zeggen Ach, juist. Koud water koelt af. 't Is waar. Ik zal alleen over de zaak zelf spreken; ik zal beginnen te schreeuwen en de grummaphone van mijn zuster worden. U moet mij dezo uitdrukking verontschuldigen. Ik leef slechts onder mijn pachters. Ik ben ongehuwd gebleven. Ik wil daarmede alleen mijn toestand verklaren. Ik zeg het niet met bedoelingen. Ik heb niemand voor wien ik eigenlijk leef, voor wien ik werk. Mijn oudere zus ter is de «euige persoon, die in nau we betrekking tot mij staat En haar jongen Ze heeft een zoon, wiens va der reeds lang dood is. En sedert dien tijd heb ik mij verbeeld, dat mij ook een gedeelte van zijn hart kon toobe- hooren. Ik heb mij gevoeld als vader en den jongen werkelijk lief gekregen. De knaap is nu twee en twintig jaar oud. Een dweper ge kent hem. Meneer Hohlfeld. Benno Ruttenau knikte Meneer Hohlfeld. Ja. Wat klinkt dat komisch Voor mij is hij nog al tijd de jongen. En nu denkt die jon gen er werkelijk aan om te trouwen. Marga Sornmersdorff had zich in haar stoel zoover achterovergebogen, dat haar nek op de rugleuning lag. De lange wimpers verborgen eenigszins den blik barer oogen Wildet ge me dat alleen mede deelen Haar stem klonk zonder opwinding. Moet alles zoo snel gezegd wor den Raadt ge de ware redenen niet Aan raadsels oplossen doe ik niet. Maar ge kent mijn neef toch vroeg Ruttenau verder. Jal Ge ontmoet elkaar zeker dik wijls Ja Benno Ruttenau ondervond van haar kant geen tegemoetkoming. De jongen bemint u. Een glimlachje vloog over het ge laat van Marga. Is dat zoo erg Hij zal zelfs* uw hand vragen. -r- Heeft hij u dat verteld? i Neen. maar ziin moeder .weet er alles van. En Meer vroeg zij niet. Slechts dat eene woord. Het bracht Ruttenau in de war, daar hij tegelijkertijd den blik uit haar groote, zwarte oogen op zich ge vestigd voelde, en zonder nadenken ontglipten hein de woorden Dat is toch onmogelijk. 1 Juist zooals mevrouw Hohlfeld te gen hem gezegd had. Benno Ruttenau had in zijn verwarring zijn eigen be doelingen eu inzichten vergeten. Zijt ge gekomen om mij uw oor deel omtrent de plannen van uw neef mede te deelen Was het niet beter, dat ge daarmede uw neef zelf in ken nis steldet Zeker. Maar het resultaat was niet zooals ik het wenschte. Hij zal zijn wil toch doordrijven. Laat hem toch begaan 1 Ge zult toch niet Marga Sornmersdorff was op gaan staan en viel hem in de rede Ik zal doen, wat ik wiL Ik zal me niet laten raden. Ook Benno Ruttenau was opge staan Maar..... Ik wil niets hooren. Weet gij. dat ik uw zuster te gering ben, te slecht om de vrouw van haar zoon te den. Gij zijt echter hier gekomen om ruii te beïnvloeden, omdat gij en de moeder over den jongen, die u boven 't hoofd is gegroeid, geen macht meer hebt. Ik zal u nog meer zeggen 1 Ik weet, hoeveel hij van me houdt, en ik wacht er op. dat hij zal komen om mij ten huwelijk te vrugen. Ik ben hem niet te gering. En daaraan zal zijn moeder, die mij haat, ook niets kunnen veranderen. Ge kent mijn wil. Wildet go nu ook nog iets anders zeggen Neen I Dan kan ik wel vertrek ken Marga haalde de schouders op en sprak geen woord. Benno Ruttenau was naar de deur geloopen -. daar was hij nogmaals blijven staan en zeide Ge doet mijn zuster onrecht. Dat is niet de oorzaak, die gij met zulk een liard woord hebt betiteld, doch al leen het verstand, aileen de liefde der moeder heeft haar tot deze tegenwer king doen besluiten. Dn gij, juist gij speelt voor tu» schenyersoon. Ik heb den jongen lief. Weet ge, dat ge me met die woor den beleedigt? Begrijpt ge dat wel? Beu ik dan een onwaardige, dat gij beiden op deze manier probeert hein van mij vrij te maken Ga 1 Ik ga reeds. Hij maakte een beleefde buiging en: verliet de kamer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5