VRAAC-EH-AANBODS ADVERTENTIES 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEI f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Den volgenden morgen werden re als ..vreemdelingen zonder middelen van bestaan" wederom naar Duitsoh- land tenlggezonden. Eenige dagen na hun vertrek heb ben de twee marskramers een aan- klucht bij de Duïlsche politie te Löh- ne ingediend, waarin vermeld was, dat de brigadier te Oldenzaal een hun toebehoorcnd bedrag van 500 Mark aan geldswaardige papieren zich zou hebben toegeëigend tijdens het onderzoek, hetwelk in de ka zerne had plaats gehad. Op deze valsche aanklacht heeft zich de brigadier direct tot de politie te Lóhne gewend, om tegenover de gebroeders Osterhagen een tegen- klacht in te dienen, wegens beschul diging van diefstal van een politiebe ambte in de uitoefening van zijn dienst. SIR PHILIP SIDNEY. Het comité, dat zich te Zutphen heeft gevormd, om er een gedenktce- ken voor Sir Philip Sidney op te richten, heeft aan bekende Nederlan ders en aan tal van buitenlanders een brochure verzonden, waarin de beteekenis wordt uiteengezet, die Sid ney heeft en meer in het bijzonder het licht wordt geworpen op de rol, die hij in onzen strijd met Spanje heeft vervuld. De brochure is in twee uitgaven, een Nederlaudbsche en een Engelsche, verschenen. Aan de leden van ons Vorstenhuis, aan den koning van Engeland en den Duitschen keizer zijn exemplaren in prachtband verzonden. AANRANDING. Op den weg WanneperveenLeen* ders (bij Zwartsluis) is de slagersbe- diende M. M., te Meppol, op brutale wijze aangerand door een onbekende, naar uiterlijk te oordeelen een land- looper. Hij sprak M. aan en vroeg om geld bij de weigering werd M. on verhoeds aangegrepen. Een worste ling ontstond, waarbij van weerszij den bloedige slagen vielen, die den aanrander noodzaakten den strijd op te geven. Later bleek, dat M. bloe dend verwond was, ook was zijn jas ter hoogte van de borst stuk gesne den. Men meent den dader op het spoor te zijn. KATHOLIEKE RAADSCLUB. Naar „Vooruit" uit zekere bron verneemt, hebben de Katholieke raadsleden te 's-Gravenhage zich tot een vaste club geformeerd, ter gere gelde bespreking van in den raad aanhangige belangrijke onderwer pen. WAAGGEBOUW TE HOORN. Aan B. en W. van Hoorn werd een crediet toegestaan van 30.900 voor restauratie van het Waaggebouw, mits hiervan door het Rijk de helft en door de provincie een vierde deelte wordt bijgedragen. DE VLOOTMANOEUVRES. De Minister van Marino, vice-ad- mïraal J. Wentholt, vergezeld van den schout-bij-nacht F. C. E. L. Kos ter en den luitenant ter zee le kL W. B. K. Boom, vertrokken gistermor gen, gevolgd door den schout-bij- nacht J. B. Snethlage, met zijn staf per motorboot „Tien Gemeten" Hellevoetsluis naar het terrein der manoeuvres, om aldaar de bewegin gen in oogenschouw te nemen van de vloot. De tocht droeg geen officieel karakter. ERNSTIG ONGELUK. Gistèrmiddag is in het kleedingma- gazijn Nederland van de firma Kat tenburg en Co. te Amsterdam, een ernstig ongeluk gebeurd. Ee siere, die zich met de lift naar boven begaf, raakte tusschen de lift be kneld en werd ernstig aan een der beenen gewond. Het ongeluk is ver moedelijk hieraan te wijten geweest, dat het meisje uit de lift wilde stap pen, terwijl deze nog in beweging was. Onmiddellijk werd de lift stop gezet, doch toon was het ongeluk reeds geschied. Per rijwielbrancard werd de ongelukkige naar het Bin nen-Gasthuis gebracht. GENEESKUNDIG ONDERZOEK. De Rein-leven beweging heeft een adres tot Hare Majesteit de Koning in gericht, betreffende: „Wettelijke regeling van het Geneeskundig on derzoek vóór het Huwelijk". „De maatregel zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huweilijk voltrokken mocht worden, zonder dat beide partijen overlegden, een verklaring van een geneeskundig on derzoek hoogstens 14 dagen vóór hot huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor „gezien" ge Leek end moeten zijn door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek toestemming hebben te ver- leenen, en eindelijk door een aanle ren geneesheer dan degene, die het onderzoek gedaan heeft." Dli Se AmsterdamscliG en Haagscha Brieven aan varsctliilencts Maden De kiekjesman van 't N. v. N. heeft 't over de politiek. Hij sclirijfi over de zaak-Van Heeckeren: Niemand heb ik gesproken, die niet voor zichzelf do overtuiging had, dat ©r „iets" gebeurd moet zijn. Waar men ook in de laatste maanden zijn licht trachtte op te steken, overal kreeg men hetzelfde bescheid: „iets" is er wel gebeurd, maar. wat er ge beurd is, kon men niet zeggenl Nu moet, naar ik uit goede bron •verneem, het jongste schrijven van den heer Van Heeckeren, aan do Eerste Kamer gericht, opnieuw een critiek bevatten, op het afsluiten der Noardzee-entento, waarbij de schrij ver in het licht stelt, dat de aan vraag der 40 miüioen een direct ge volg is van dit verdrag. De kwestio of er al dan niet een brief van den Duitschen Keizer is ontvangen, laat hij wijselijk in het midden. Zoolang hij niet in staat is dien brief zedf te produceeren, oi vottr het aanwezig zijn ar van zoovele indirecte bewij zen aan te voeren, dat men aan het bestaan niet meer kan twijfelen, ver zwakt hij zijn positie meer, dan dat hij haar zou versterken, door op dit onderwerp door te gaan. Maar in eik geval is dit echrijven, hoe onbelang rijk ook in de oogen van den heer Schimmelpenninck, van genoegzaam belang, dat hot groole publiek er kennis van neme. Het zou dus zeer wenschelljk zijn, dat de schrijver de zer nota haar maar eens publiceerde. Ook voor hen, die er niet van wil len hooren, dat de aanvraag van die 40 miüioen in eenig verband zou staan met welke pressie ook van „buiten-af kan het slechts dienstig zijn om aan te loonen, dat ook op dit terrein de heer Van Heeckéren niet anders dan „bakerpraatjes" ver koopt. Nu maakt het een zonderlingen in druk, dat juist zij, die geen verband hoegenaamd zien tusschen de Noord- zee-entente en de 40 millioen, er het sterkst voor ijveren, om aJles, wat de heer Van Heeckeren zegt, voor bloo- te verzinsels te ver ld aren. De Hagenaar van de P. Gron. CL schrijft: Het parlementaire raderwerk schijnt van 't jaar wat vlugger te zullen draaien dan in het vorig jaar. Door het onderzoek der Indische be grooting ia de Tweede Kamer om zoo te zeggen in een wip heen geweest en vrij algemeen is de verwachting, dat het onderzoek der staatsbegroo- ting niet langer duren zal. Dit is deels een gevolg van de om standigheid dat de begrootingen in en op zichzelf niet veel nieuwe denk beelden zullen doen rijzen, ander- s van den bij de meerderheid aanwezigen wensch om in dit zitting jaar méér wettel ij ken arbeid te leve ren dan in het voorgaande. Inzonder heid wil men minister Talma in de gelegenheid stellen om een of andere proeve van zijn wetgevend talent den weg naar het Staatsblad te zien in- j slaan. Met de Bakkerswet zal dan, denkelijk in de tweede helft van Oc tober, worden begonnen en daarna zai men, vermoedelijk, nog willen be ginnen aan de herziening van enkele strafwelbepalingen (ontwerp- Neiis- sen) waarover eindverslag is uitge bracht. Of dat lukken zal, staat nog te bezien. Het is de gewoonte, dat in den tijd, dien aan de regeering wordt geschonken ora de afdeeiin geversla gen over de begroolingen te beant woorden, de Kamer nog een korte va cantia neemt, om in de eerste dagen von Nov. met de Indische hegrooting te beginnen. In liet geval, dat deze gewoonte ook ditmaal wordt gevolgd, zai er van de behandeling der nieu we bepalingen tegen onzedelijkheid en speelzucht wel niets komen vóór Februari. RUKSTUINBOUWWINTER- SCI-IOOL. In do vergadering van den Raad van Hoorn, werd besloten, zich te wenden tot H. M. de Koningin, om bij eventueels oprichting van een rijbstuinbouwwinterschool in N.-H. benoorden het IJ, als plaats van ves tiging daarvoor Iloorn te willen aan wijzen. ONBEWOONBAARVERKLARINGEN OP UILENBURG TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche raad wijdde gis termiddag eenige uren discussie aan het bekende voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van 381 wo ningen op Uilenburg. De verdere beraadslaging, alsook de beslissing, werd aangehouden tot de volgende vergadering. derzlns, den smaak misleiden. Daar naast zullen dan overeenkomstige voorwerpen van gebruikskunst te zien zijn, die niet aan deze fouten lijden. Leger en Vloot BENOEMD. Bij Koninklijk besluit is met in gang van 1 November benoemd bij den staf deT genie, tot generaal-ina- joor, inspecteur van het wapen, de kolonel H. J. van den Broek, van dien Staf, commandant in het 2de genie- com mandement. Koloniën DE CHOLERA-INENTING. Uit Batavia wordt dato 6 Sept. aan het Soer. Hbld. geseind: De inspuiting met het cholera-se rum door het instituut Pasteur blijkt een groot succes, ondanks do tegen werking der dagbladen. Dagelijks verdringen zich een paar honderd menschen voor het gebouw, wachtende tot hun beurt gekomen is. Over twee weken zal het serum ter beschikking worden gesteld der plaatselijke doktoren. DE DOOD VAN CIIAVEZ, Bij wat geschreven is over het on geluk en den dood van Chavez, is steeds de indruk gevestigd, dat Cha vez de vlucht gedaan heeft uit eigen beiweging, zelfs tegen waarschuwin gen van omstanders in. Een Italiaansch blad, de Secoio XIX, geeft nu een andere lezing en verklaart, dat er wel degelijk invloed op Chavez uitgeoefend is en dat hij eindelijk, tegen zijn zin, het waag stuk gedaan heeft. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET NOORDELIJK ELFTAL. Het Noordelijk elftal, dat Zondag a.s. te Utrecht zal spelen, is als volgt samengesteld Doel: II. van Slooten. Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente le Rotterdam heeft ter voor ziening in de vacature-wijlen ds. A. H. Roose, uit het bestaande drietal de keuze uitgebracht op: ds. P. Veen, te Zutphen. Aangenomen het beroep te Hauier- wijk, Fr., de heer H. W. te Winkel Hzn., cand. te Scheveningen. Beroepen te Zwolle ds. A. H. Schol- te Zutphen. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERK. Aangenomen het beroep te Nieuw- Pekela ds. K. Zuidersma, te Steen- wijk. Beroepen te Nieuw-Amsterdam, Dr. ds. R. J. Schoemaker te Heemse (O.) ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het propaedeutisch exa men in de geneeskunde door de hee- ren J. II. Landwehr en J. Veldhuyzen van Zanten. Utrecht Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift „De invloed der temperatuur op den „Duitschland", had 8e heer Muys- ken gezegd, „drykt de prijzen van de locomotieven, die het uitvoert, zooda nig neer, dat het voor een land, dat geen bescherming geniet onmogelijk is daartegen te concurreeren. Het kan hierheen spoorweg-materieel zen den nagenoeg vrij van invoerrechten het produceert zóó vlug en goedkoop, dat hetgeen het als overbodig produ ceert hier in prijs gedrukt wordt met verlies voor zijn eigen fabrieken. Zijn eigen fabrikanten worden be schermd door een hoog tarief, dat het ons onmogelijk rnaakt met hen te con curreeren op de Duitsche markt, en onze eenige hoop is nu gevestigd op de tarieven, die in werking zullen ko men. De Xederlandsche nijverheid is ja ren lang in het nadeel geweest door ons onwetenschappelijk mengelmoes van vrijhandel cn 5 procent. Het is een onoverkomelijke moeilijkheid ge weest nieuwe fabrieken op te richten tegenover groote ondernemingen, die goederen kunnen fabricceren tegen lage prijzen. Er is een ontzaglijke be hoefte aan nieuwe werkplaatsen in Nederland, want door de toenemende bevolking moet werk gezocht worden voor onze arbeidersklassen. Ik geloof, dat de fabrikanten, die tegen tarief-herziening gekant zijn, zulks doen omdat zij mededinging vreezen. Zoodra de vreemde fabrikant in het nadeel komt, zal het voor nieu we fabrikanten loonend worden nieu we werkplaatsen en fabrieken te ope nen. In stede de prijzen te doen stij gen zal gezonde mededinging de nij verheid prikkelen en zal ieder fabri kant trachten zijn goederen tegen den laagst mogelijken prijs te verkoo- pen. Indien er slechts één enkele fabriek in een beschermd land bestond, zou ik de redeueering der vrijbandeiaars begrijpen, dat een verhoogd tarief die faüriek het voordeel zou geven de prijzen te kuurieu verhoogeu tot scha de van den afnemer, poch het doel der tarieven is juisttien fabrieken te hebben, daar waar er nu slechts één is. Gemengd Nieuws Rechtszaken VALSCHE MUNT. De Bossche Rechtbank veroordeelde I. Vaassan, photograaf, beschuldigd van 't maken van valsche bankbiljet ten, tot 3 jaar en 6 maanden, met aftrek der voorloopige hechtenis. Letteren en Kunst Het nummer van PAK ME MEE bevat eeu 40-tal illustraties, waaron der zeer actueele. We noemen daar van: Het portret van kolonel P. Kleyn- hens, benoemd tot generaal-majoor. Een 3-tal kiekjes betreffende het bezoek van het Belgisch Koninklijk Echtpaar aan Amsterdam. Eenige kiekjes, betrekking hebbende op de opening der Staton-Generaal door H. M. de Koningin. De onthulling van het Juliana-gedoukteeken. Een 8-tal interessante opnamen van de vliegdemonstvaties van Jan Oliesla gers te Leeuwarden en Rotterdam. De vliegenier Verslraeten te Ber- gen-op-Zooin. Jaarvergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland. Portretten van bekende personen enz. Verder schetsen, boeiende verhalen wetenschappelijke mededeelingen. De kinderrubriek „Ons Prinsesje" en de rubriek van redacteur X. enz. SMAAKMISLEIDING. Da vereeniging „Kunst aan het Volk" zal een „tentoonstelling van smaak misleiding" openen. Er daartoe met veel zorg een groote ver zameling bijeengebracht van de meest rerscheiaono voorwerpen van dagelijksch gebruik en tot huisver siering bedoeld, maar die alle door constructiefouten, door valsclielijke nabootsing van materiaal als Achter: J. M. H. van 't Oever F. Veldmeijer. Midden: R. Roeltseina, E. A. Piuto en J. Meindarsma. Vóór: li. Ifolwerda, H. J. Kalt, J. A. van Beek, F. H. van Wisse - lingh en H. Kasar. Reserves: H. Holsbergen en G. C.. B. E. Suringar. HET NIEUWE REGLEMENT. We lezen in de „N. R. Cf' Men kent de geschiedenist wordt zoetjes aan een drama 1 Vijf jaar heeft een commissie gewerkt, duizen den besteed't concept is er. De sportpers heeft het niet vriendelijk ontvangen. „De Sport" schrijft „Het beste is, dat do buitengewone algemeene vergadering op do vraag, wanneer dit reglement moet worden ingevoerd, het eenige verstandigo antwoord geeft, dat er op past .Met St Juttemis, ais de kalveren op het ijs dansen." ZWEMMEN. De bekende zwemster Miss Floren ce Trusler uit Darlington© die slechts 18 jaar oud is, maakte een wereldre cord voor langeafsta ndsz wemmen in stilstaand water. Miss Trusler legde 23 U2 KM. in 9 uur en 20 min. af- 'AUTOMOBILISME. In verband met het ongelukkig© verloop van de rennen oin den Van der Biltprijs te New-York loopt het gerucht, dat de gehouden ren, i laatste geweest is, voor welke Amerika toestemming gekregen is. LUCHTVAART. In L'Auto oppert iemand het plan om hoogte-prijzen voortaan Chavez- prijzen te noemen. praesentatietijd bij geotropie", heer A. A. L. Rutgers, geboren Amsterdam tot doctor in de godge leerdheid op proefschrift „De Ethiek van Auguste Comte", de heer J. van Dorp, geboren te Zoeter meer. Utrecht. Gesl. Prop. Geneesk. Ex. de heer J. v. Tilburg; doet. ex. theo logie de heer H. C. M. Fourie. Delft. (Technische Hoogeschool). Geslaagd voor propaedeutische exa mens civiel-ingenieur, de heer en J. W. Duijs, J. de Jong, L. J. Boone, J. J. Huisman werktuigkundig ingeni eur de heeren J. Th. Allart, J. Hoo- gendijk, P. Klapwijk, G. F. J. Staar- gaard, A. J. Staring, J. K. Wijmans scheepsbouwkundig ingenieur de hee ren G. Cool, W. van der Windt; schei kundig ingenieur do heeren M. J. Weidema, G, M. A. Kayser, H. W. van Ockenburg. Groniugen. Geslaagd voorbereidend geneeskundig examen de heer S. H. Scheepstra Leiden. Geslaagd tweede natuur kundig examen de heer Pb. A. E. Roelofs'; candidaats-examen rechten: de heer J. A. Repelaer. Dir. RUTGERS VAN DER LOEFF. Dr. A. Rutgers van der Loeff. vroe ger leeraar aan het Gemeentelijk Gymnasium te Nijmegen, aanvaardde zijn lectoraat in de archaeologie hare hulpwetenschappen aan de Rijks universiteit te Utrecht met het hou den eener openbare voordracht ova-: „Geestelijke Gemeenschap". SCHEEPSRAMP. Volgens een bericht uit Panama van Lloyd's scheepsagentschap is het stoomschip „Chiriqui", van de Bri tish Steam Navigation Company, met 127 personen aan boord, waaron der 27 kajuitspassagiers, ten gevolge van een ketelontploffing in volle zee gezonken. Ongeveer 50 personen zijn verongelukt. Een stoomboot van den reddingsdienst is vertrokken om den overlevenden hulp te brengen. JEUGDIGE MOORDENAARS. Tissier en Desmarest, de jeugdige moordenaars van den ongel uk kigen kantoorlooper te Parijs, hebben, zoo ais we meldden, hun afschuwelijke misdaad volledig bekend. W aar schijnlijk zal het dus niet al te lang behoeven te duren vóór zij, kinderen nog bijna, voor de assisen zullen ver schijnen. Tissier is 17, Desmarrest 16 jaar oud, voor beiden zal dus de president van het assisenhof aan de gezworenen de vraag moeten stellen of zij geacht worden met oordeel des onderscheids gehandeld te hebben. Indien het antwoord bevestigend luidt, dan za ihet hof de gewone, door liet strafwetboek voorziene, straffen opleggen. Zij kunnen dan ter dood veroordeeld worden. Indien daarentegen het antwoord van de jury ontkennend luidt, dan zal hof artikel 66 van het strafwetboek moeten toepassen, dat aldus 'luidt: Wanneer de beschuldigde jonger is dan achttien jaar, indien het uitge maakt is, dat hij zonder oordeel des onderscheids gehandeld heeft, dan zal hij vrijgelaten worden; maar hij zal, al naar de omstandigheden, aan zijn ouders teruggegeven of naar een strafkolonie gezonden worden, ,jQ daar gedurendo zooveel jaren opge voed en gehouden te worden als het vonnis bepaalt, waarbij in geen geval het tijdstip, waarop hij meerderja rig is, mag overschreden worden. hebben- dat de tocht tot ©©langrijke resultaten zou leiden. Amundsen heeft medegedeeld, waarom hij den steven naar de Zuid pool heeft gewend. Hij deed dit niet om daarmede af te zien van zijn plan tea- bereiking van de Noordpool. De Noordpool stond trouwens alleen op het programma om hel noodige geld bijeen te krijgen voor zijn expe ditie, waarmede bij eigenlijk, strikt wetenschappelijk, slechts ten doei had gehad zich te laten meedrijven met het ijs in de Noordelijke IJszea Na Cook en Peary was dc belang stelling voor de Noordpool echtei niet heel groot meer geweest, zoodat hij 150.000 Kr. te weinig liad om zijn drijfplon, dat verscheidene jaren in beslag zou nemen en dus heel wat kosten, te volvoeren. Hij hoopt nu door het bereiken van de Zuidpool zooveel geestdrift te wekken, dat hem de noodige baten v<or de Noordpool expeditie zonder aarzeling ter houd zullen gesteld worden. STORMWEER IN ENGELAND. In verschillende plaatsen in het Westen van Engeland heeft een storm gewoed, die on de kust nogal wat schade teweegbracht. Twee artil lerie-officieren brachten moeilijke oogenblikken door op den Solent, waar zij in een open boot van de Jacht-club aan het zeilen waren, toen plotseling een storm uit het Zuid westen opstak. Tevergeefs trachtten zij de haven van Yarmouth binnen te loopen, terwijl ook eene poging, van het jacht „Albion" gedaan, om de in gevaar verkeerende lieden te hulp te komen, faalde. De boot werd door den storm voor zich uitgedreven, en reeds werden beide officieren als ver loren beschouwd, toen het bericht kwam, dat zij te Stubbington waren aangeland. Elders moeten wel menschen]evens zijn te betreuren geweest, zooals van de bark „Sylvia", die bij Selsey Bill in nood verkeerde. Toen de redding boot het schip Ik: reik te, bleek, dat de opvarenden dit reeds hadden verla ten. Men vermoedt dat de boot, waar in zij zich bevonden, is omgeslagen, daar reeds een lijk werd aangespoeld. Te Londen veroorzaakte de storm indirect eenige branden. Wegens de hitte waren in vele huizen de ramen opengezet. Toen nu des avonds de storm plotseling opstak, woeien da gordijnen daarvóór ho.og op tegen da gaslichten, zoodat op verschillende plaatsen geheelc vertrekken plotseling in lichte laaie stonden. ROOVERS. Toen te Wladikawkas de familie van den roover Selim Chanbergen gearresteerd zou worden, opende deze met zijn bende, die op drie punten in een hinderlaag waren gelegd, een geweervuur op de troepen, waardoor de chef van het district Nasraw, drie officieren en verschillende onderoffi cieren gedood werden. Het personeel van de Zuiderspoor wegen in Oostenrijk heeft besloten op November weer tot lijdelijk verzet over te gaan, wanneer de eischen dan niet ingewilligd zijn. Pers-Overzicht DE TARIEFSWIJZIGING. De correspondent van de Daily Ex press geeft thai^s verslag van een on derhoud met den hoer J. Muysken, directeur der Konk. Ned. Fabriok van Werktuigen en Spoorwegmateriaal. HÜ schrijft o. a VADERMOORDENAARS. Te Belfort hebben twee jongens in oen twist met hun vader den ouden man gewurgd. De vader had eerst de jongens met een mes gedreigd. De moordenaars zijn in hechtenis geno men. BOTSINGEN TE KEULEN. Te Keulen hebben ook ernstige botsingen plaats gehad tusschen poli tie en stakende aa,rdwerkers. Toen de politie arbeidswilügon, die van 't werk kwamen, naar huis wilde bege leiden, werd zij door de stakera aan gevallen en met straatstoenen ge bombardeerd. Toen de politie zich verdedigde, voegden zich andere per sonen. meestal werklieden die hun werk naar huis terugkeerden, bij de aanvallers, en begonnen even eens met atoenon naar de politie werpen. Ook de politie kreeg verster king en chargeerde met de wapens op de aanvallers. In het gevecht werd een agent ernstig gewond, drie ande ren werden licht gekwetst. De toestand van den ernstig ge wonden agent is bedenkelijk. "AMUNDSEN's" TOCHT NA.AR DE ZUIDPOOL. Uit GhrLstiania werd geseind: het bericht door den koning ontvangen, dat Roald Amundsen het plan zijner expeditie totaal heeft veranderd dat hij van Madeira naar liet Zuiden Is uitgezeild, ten einde te trachten de Zuidpool te bereiken, heeft hier groo te gemoedsbeweging veroorzaakt. Nansen verklaarde goede hoop Financiëele Berichten FAILLISSEMENT TILANUS. Uit Tiel wordt gemeld: De ter griffie gedeponeerde lijst van schuldeischers in het faillisse ment Tilanus geeft eon passief aan van ruim 159.000. De staat van balen geeft een bedrag van ongeveer f 20.000 aan. FAILLISSEMENTEN. Vernietigd: Th. Sikkeina, bakker te Hardega- rijp. Geëindigd: J. Brevée, vroeger te Oegstgeest, thans te 's-Gravenhage. L. van Zeeland, bakker te Ilave- stein. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Ambon, thuisreis, arriveer de 5 Oct. te Marseille. Het st Billion, thuisreis, vertrok 5 Oct van Havre. Het st. Koning Willem III, uitreis, vertrok 5 Oct van Suez. Het st. Lombok, uitreis, vertrok 5 Oct. van Panim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st Bandoeng, thuisreis, ver trok 4 Oct van Padang. Het st Basoeki arriveerde 5 Oct van Kopenhagen te Hamburg. Het st Malang, thuisreis, passeen de 4 Oct. Malta. Het st. Menado, uitreis, anriv. 5 Oct. te Port-Said. Hel st. Tambora, uitreis, orriv. 5 Oct te Marseille. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Andijk, naar Rotterdam, vertrok 4 Oct. des avonds 10 u. 3 van Havre. Het st. Nieuw Amsterdam vertrok 4 Oct. van New-York naar Rotterdam met 113 le kl., 150 2o kL, en 450 3e kL passagiers. Het st. Prinz Adalbert, arriveerde 5 Oct. van Montreal te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Het st Eemland arriveerde 5 Oct, van Amsterdam te Buenos-Ayres. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Prins Willem III arriveerde 4 Oct. van Amsterdam te Paramaribo.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7