NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8382 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 20 october 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN Jfe -^^§£8 ADVERT ENTIËN: Voor HaarlemPER DRIE MAANDBN:120 f,ffL V»n 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. BuHen het Arrondissement V°°™S" de° °mlrelt Waa' ee" A6en' g£VeSHgd iS 'k0m der 30 aar va" '^e B{ AbóneLmSeLTzién{^f?alSïlameS 30 Ce"' Franco per post door Nederland' 1 I I I I I I 'w Lffi é/gltÊ PrN% so^vöoflXSnT iïïSÏÏ h°0p,enS 248 regek' 25 C,s- per '>,Mtsi"« Afzonderlijke nummers0.02W S3* BM.-f 50 Cte. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per pos) 0.45 Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. gy-jDrukkerij: Znider Bnitenspaarne 6. Teleioonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en BÜitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y ALT.A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 21 OCTOBER. Dö Kroon: Bioscoopvoorstelling. 8 1/4 uur. OM ONS HEEN No. 1236. Wie zijn de slechte betalers? Door het optreden van vereenigin- gen, die de Roode Pet als dwangmid del gebruiken om van slechte betalers geld los te krijgen, is het vraagstuk van de betaling van kwade posten weer op den voorgrond gekomen. Over het algemeen is bet publiek, ook dat gedeelte dat geen vrees voor xoodepet-bezoek behoeft te koesteren, weinig met deze manier van incassee- ren gesticht en het is dan ook waar, dat daaruit allerlei misbruiken kun nen voortkomen. Maar aan den ande xen kant is gebleken, dat er sentimen- taliteits-argumenten tegen worden ingebracht, die geen steek houden Menschen, die de practijk van het le ven niet kennen, stellen zich bij voor keur den slechten betaler voor als «en stumper, een beklagenswaardi- gen stakker, die niets liever zou wil len dan betalen, wanneer hij maar kon, doch die door ziekte en tegen spoed achteruit is geraakt en nu door een onbarmhartigen leverancier wordt achterna gezeten. Naar deze opvatting wordt de nian: die zijn geld wil hebben een wreedaard en wanneer hij er een xoode pet op afzendt, een monster, een barbaar. De werkelijkheid is evenwel anders. En ik behoef voor gegevens niet op de zoek te gaan bij particuliere incas- soburcaux, die ten opzichte van hun incasso's niet alle zich aan vaste rege len houden, maar bij de Haarlem- sche Handelsvereeniging, naar men weet een onderlinge stichting van winkeliers en neringdoenden alhier, die dus als het ware voor zichzelf zor gen en hun eigen incassobureau zijn. Het spreekt van zelf, dat er wei on der hun debiteuren voorkomen, die door omstandigheden, volkomen bui ten hun wil, op oen bepaald oogen- blik niet in staat zijn om aan hunne verplichtingen te voldoen. Wanneer zij dan naar den leverancier gaan, hem bun toestand openhartig bloot leggen eu verzoeken om uitstel of een voorstel doen ter afbetaling, dan is ex-, durf ik wel zeggen, geen enkele man van zaken in Haarlem, die daar- iu niet bewilligt. Vooreerst omdat de menschen geen harten van steen heb ben en vervolgens, omdat zij in be paalde omstandigheden eerder kans zien, het verschuldigde geleidelijk en met zachtheid, dan door scherp op treden binnen te krijgen. En zelfs in dien de leverancier in zoo'n geval met hardheid zou willen optreden (ik keu geen enkel geval van dien aard) dan is het bestuur er nog, om zijn bemiddeling te verleenen. De voorstelling van den rampzali gen debiteur, vervolgd door ongevoe lige schuldeischers, pust dus op Haar- lernscl c toestanden allerminst. Inte gendeel, herhaaldelijk heeft de U. H. V. zich moeite, dikwijls veel moeite gegeven om tot een schikking of afbe taling te komen voor iemand, die fi nancieel was vastgeraakt. En nu nog, tot op den huldigen dag, worden al lerlei pretenties bij twee kwartjes en kwartjes tegelijk afbetaald. Niet iedereen komt dat brengen aan 't kantoor, voor menigeen wiens geheu gen een beetje zwak is, zou dat ook de ware manier niet zijn. Dus wordt meermalen een dergelljko termijnbe taling gehaald, hetzij aan huis of bij het werk. Hoeveel 'moeite dat geeft, kan iedereen zich wel voorstellen. Het is natuurlijk een van de grond regelen van onze samenleving, dat ieder betaalt wat hij schuldig is. Zoo oppervlakkig gezien kon niemand dit beginsel onjuist vinden, maar in de werkelijkheid dringt het tot velen niet genoegzaam door. Er leven overal dus ook in Haarlem, personen, die blijkbaar niet gevoelen, dat zij, wanneer ze zich om het betalen van hun schulden niet bekommeren, daar mee financieel de schuldeischers, maar tevens moreel zichzelf benadce- len. De eischen, die de mensch als lid van de samenleving aan zichzelf stelt, nemen óm zoo to zeggen in 't kwadraat af, zoodra hij er een laat vallen, zooals bij een muur verschil lende steenen losraken, zoodra een er uitgewrongen is. We kennen ze allen wel. die mede menschen van ons, van wie gezegd pleegt te worden, „dat ze nu eenmaal geen financiers zijn." Nauwelijks heb ben ze een gulden in de portemon- naie, of hij danst hun in den zak. De uitdrukking „het geld is rond om te rollen" vatten ze op, alsof er mee be doeld werd, dat het nu ook maar rus teloos bij hen weg moet rollen. Ze kunnen geen honderd passen in een winkelstraat doen, of er is iets dat hun oog bekoort en flap de gul den is er uit, terwijl hij misschien had moeten dienen, om een oude schuld te betalen. Het is inderdaad merkwaardig om te zien. hoe n sehen een sommetje, dat zij dikwijls nog niet eens hebben ontvangen, be stemmen om er schulden mee te beta len, die zij tot een veel liooger bedrag aangaan. Een daalder bij den banket bakker, drie gulden bij den manufuc- turier, een tientje voor belasting en vijf gulden bij den goudsmid, moeten te zamen worden betaald met een extraatje van twaalf gulden vijftig, dat ze over veertien dagen wachtende zijn. Dat daarvan niets terecht komt, spreekt van zelf denkelijk wordt de belasting betaald, omdat do ontvan ger anders zulke onplezierige midde len toepast, een dwangbevel en daar na executie. De andere schuldeischers krijgen geen cent, want de rijksdaal der brokkelt in. waaraan weet de eigenaar zelf niet, maar hij staat er zelf versteld over, hoe gauw een rijksdaalder vervlogen is, wanneer hij eenmaal in kwartjes wordt omge wisseld. >em niet zonder opzet den ban ketbakker en den manufacturer als crediteuren, zij zijn het, die voor een overgroot deel met kwade posten heb ben te tobben, in gezelschap van kleermakers, leveranciers van heeren artikelen en dokters. Dezelfde menschen, die voor een pijntje in hun pink aan de bel van den doktor han gen, zien er geen been in zijn rekening niet te betalen. Hij levert er niets vooi', meenen ze. Alsof niet dc oplei ding van den medicus kostbaar was geweest en zijn tijd geen geld Is. In 't algemeen is do toestand zoo, dat particulieren vaak schulden ma ken voor dingen, die zij zeer wel kun- ssen. Gebakjes, een nieuwe blouse, een das naar den laatsten smaak, een gouden broche, zijn toch allemaal dingen, die een mensch voor zijn levensonderhoud niet noodig heeft. Hier komen snoeplust en ijdel- heid op den voorgrond, met nog een derden vijand van 's menschen ge moedsrust „Als ze op Zondag naar Amsterdam naar 't theater Flora gaan. betalen ze op Maandag hun schulden niet", zei me dezer dagen iemand, die het weten kan. Hoe het mogelijk is, om Zondagavond pret te hebben, met de zekerheid, dat Maan dagmorgen de narigheid van de onbe taalde rekeningen weer begint, vra gen anderen zich met verwondering af. Het antwoord daarop kan kort zijn: 't went wel. Slecht of niet betalen schijnt een gewoonte te worden, evenals wel betalen. Een ontzaglijk kwaad wordt gesticht door een koop zieke moeder, die aan liaor kinderen het voorbeeld geeft van zich niet over haar schulden te bekommeren. Wan neer dio kinderen, volwassen gewor den, zelf een huishouden hebben op gezet, hoe moeten zij dan het diepe gevoel van recht en billijkheid heb ben verkresren. dat den mensch noopt tot het nakomen van zijn verplichtin gen Menschen die zich in wijsgeerige stelsels verdiepen, beweren wel, dat door een bijzondere hersendïspositie in sommige personen of families het besef, dat een mensch zijn schulden dient te betalen, is verminderd of ver dwenen en dat hun dus deze tekortko ming niet kwalijk mag worden geno men, maar daarmee bewijzen zij dan toch ook meteen de maatschappelijke ongeschiktheid van zoodanige lieden en de noodzakelijkheid om hen door krachtige middelen tot him plicht te brengen. Zoo weet ook het kind niet, dat de kachel heet is, maar onder vindt dat, zoodra het die voor do eer ste maal aanraakt. En ten slotte zal men, vertrouw ik, ook wel eens aan dacht willen schenken aan de belan gen van de andere partij, die van den leverancier. Heeft hij, die dan toch niet voor zijn genoegen zaken drijft, die vaak met allerlei zorg en moei lijkheden te kampen heeft, niet het recht om betaling te krijgen voor de waar, die hij geleverd heeft Ik zou meenen van wel. Er kwam «ens een slechte betaler bij een winkelier. Hij sloeg een hoo- gen toon aan, was verontwaardigd dat hij zoo herhaaldelijk gemaand werd en zei ten slotte „in iedere zaak zijn kwade posten, die kan nie mand ontgaan." Is 't wonder, dat de winkelier hem de deur uitzette en den volgenden dag de hulp van den kantonrechter inroe pen liet Toch zijn er wel meer, zooals doze brutale wanbetaler, die het hun leve- cier kwalijk nemen, als hij beta ling eischt. Inderdaad, waar iemand om schul den vervolgd wordt, daar is meestal niet hij, maar de vervolger het slacht offer. J. C. P. Stadsnieuws Hinderwet. B. en W. van Haarlem doen we len, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 9 tot dee namiddags 2 uur, tot 1 November e.k. 's voormiddags ten 1 ure, ter ge meente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen von II. T. van den Broek, om vergunning tot oprichting van eene bewaar- en ver- werkplaats van lompen in het bene- denachtergedeelte van het perceel aan 't Krom no. 47, en dot op den 14den dag na heden, zijnde 1 No vember e.k., en wel dies voormiddags ten 11 ure op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van hot gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. DOOR DE STOOMTRAM AAN GEREDEN. Gistermiddag omstreeks 12 1/2 uur is door een stoomtram, komende van Haarlem, bij de Schoterbrug de 15- jarige bediende van de banketbak ker Meereboer te Haarlem aang- den. De handwagen, waarmede de jongen zich op den weg bevond, is geheel verbrijzeld. De jongen Is aan den rechterschouder en arm ge kneusd. Door het voorbijkomende rijtuig van den heer Teeuwen, Is de knaap naar Haarlem vervoerd, en aldaar onder geneeskundig» behandeling van Dr. Ootmar gesteld. Wat van zins. Een bewoner van de Parklaan merkte, dat men bezig was alles wat koper was aan den voorkant van zijn huis los te schroeven. Het gold zijn naamplaat, deurknop en echel- knop. 't Lijkt wel of Haarlem een Hooge- sohool rijk is. DE BAKKERSWET. Wij vernemen, dat de Kamerdub der Liberale Unie haar houding, om trent de Bakkerswet van Minister Talma nog niet heeft bepaald. Dit zal eerst geschieden na d» Algemeene be schouwingen over dit wetsontweirp. De Kamerfractie is tot nu nog deeld in haar meening omtrent het ontwerp. Ook de Vrijzinnig-democra ten zijn niet voor een ongewijzigde vaststelling der wet. De bezwaren te gen de Bakkersraden moeten alge meen gedeeld worden. Brandje. In de Kleine Houtstraat, hoek Ou de Gracht, in den winked van den heer Keg, raakte gistermiddag om 3 uur spiritus in brand. Met een nat te dweil wend het gebluscht. De brandweer Jetje was er ook hoefde niets te doen. PISTOOLTJE-SCHIETEN. Daarvoor is een 17-jarig» jongen P. C. R. uit de Brouwerstraat be keurd. Hij deed 't in de Noorder- Schoolsteeg. Verbetering. Ter verbetering van een gisteren door ons opgenomen bericht zij ge meld, dat aan den heer C. G. van Houten Lzn., alhier, bij Koninklijk besluit vergunning is verleend, oin het onderscheidlngsteeken van Offi cier d'Académie aan te nemen. Dl Bmsselscbi tentoonstelling. De officieele lijst van bekroningen dezer wereldtentoonstelling bevat o.a. de volgende onderscheidingen aan Haarlemmers OPVOEDING EN ONDEBWIJS m eere-dxploma aan de School voor Kunstnijverheid voor bijzonder kunstonderwijs en een eere-diploma xor ambachts-onderwijs. FOTOGRAFIE een lste prijs aan R. Tepe, te Bloemendaal, een gouden medaille aan P. Clausing te Haar lem, en een eervolle vermelding aan P. J. vau Emmerik, te Sloten. MATERIAAL EN ALGEMEENE WERKWIJZE DER MACHANICA in gouden medaille aan de Werf Hubertina, een eere-diploma aan de Haarlemsche Machinefabriek, voor heen gebr. Figee. Electriciteit eere diploma aan de Haarlemsche Ma chinefabriek. BURGERLIJKE BOUWKUNDE EN VERKEERSMIDDELEN: een hoogste prijs aan de Werf Conrad, een gou den medaille aan de Koninklijke fa briek van rijtuigen en spoorwagens J J. Beynes, te Haarlem, een zilve ren medaille aan de Werf Huixertina. TUINBOUW EN BOOMIvW EEKE- RIJ een zilveren medaille aan G. v. Waveren en Kruyff, te Sassenheim. VISCHVANGST, BOSCHBOUW EN JACHT een zilveren medaille aan N. II. Hymans, te Haarlem, en de maatschappij IJmuiden Stores, een bronzen medaille aan N. Levekamp, te Bloemendaal VERSIERING EN MEUBELS VOOR GEBOUWEN EN WONINGEN twee hoogste prijzen aan J. v. d. Bosch, te Bloemendaal, een gouden medail le aan Sabelis en Co., twee zilveren medailles aan Bertha Bake, cn een aan mevr. Van Waveren Reesink. VERSCHILLENDE INDUSTllIEèN: m eere-diploma aan Ger. Schoor, gouden medaille aan Bert Nieuhuis. HYGIëNE EN W ELDADIGHEID een gouden medaille aan de Tucht school te VeLsen. HANDEL EN KOLONISATIE: eere- diploma aan de Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beynes. DE St. BAVOKERK. Prof. Daike schrijft in de Tel.: De beschouwing van de prachtige Haarlemsche kerk op de Groote Markt deed mij zien, dat op vele plaatsen de voor de restauratie ge bruikte Udelfangerzandsbeen al aan het verxveeren en afbrokkelen is. De oude Gobertangerkalksteen, die hon derden jaren gecond in de kern bleef, schijnt mij toe veel solider te zijn. Gaarne zou ik eens van ervaren ar chitecten willen vernemen, welke opinio zij hebben over 't gebruik der Udelfanger, tot vervanging van de Gobertanger. DE SCHILDERIJEN' IN 't MUSEUM. Prof. Dake schrijft in de Tol.: De toestand der schilderijen van Frans Hals blijft statkmnair. No. 129, regenten van 't oude-mannenbuis, vertoont doffe plekken in de vernis en is Wauw uitgeslagen. No. 130, de regentessen van 't o.hl huis, lijdt aan 't zelfde euveL No. 123, de officie ren van SU Joris, vertoont strepen van ongelijk opgebrachte vernis. No. 125, de officieren van St. Adriaan, is amarig-dof. De wondeplek is nog al tijd de hoed van Gilles do Wit. No. 124, maaltijd der St Jorisofficieren, zit nog vrij gaaf in de vernis; de hoed van Dirk Scheepgen is sterk ten. No. 127, officieren van St. Joris ió in zeer slechten staat. Do borsten, die ik in dit voorjaar constateerde, verdiepen zich. Het stuk is vuil vtxn toon geworden. No. 128, regenten van het St. Elibebhsgeeticht, vertoont vlekken en doffe plekken in de vernis. No. 126, eindelijk, (de officieren van SL Adriaan), schijnt opnieuw gelakt (vernist kan ik niet zeggen) te zijn. Het stuk glimt als een nieuw rijtuig en vertoont hier en daar blauwe waasplekken en loodrechte, doffe strepen. Uit de Rechtszaal TRAGISCH. Een 67-jarige oude man stond te recht, omdat hij zonder middel van bestaan in de omstreken van Zaan dam rondgezworven heeft De oude man sprak in roerende oorden over zijn leven „Vroeger ben ik in dienst geweest, pontonnier en maréchaussée, later was ik poli tieagent, en ten slotte polderbode in het waterschap van den Schermer. Toen kreeg ik een ongeval aan den voed. waardoor het mij onmogelijk werd, mijn betrekking ie blijven waarnemen. Eervol werd ik ontsla gen, maar toen ik om een pensioen tje vroeg, was men niet te spreken. Ik was nog te kort in deze betrek king. werd er gezegd. Daarna begon de ellende. Ik trachtte wel te wer ken, maar kon het niet meer. Mijn jeugd was heen en mijn kracht ook. Zoo moest ik zwerven en bedelen. Vier keer ben ik al naar de Rijks werkinrichting gestuurd, rnaar ook daar kan ik niet meer voldoende wer ken. Ik heb nu niets meer, geen klee- ren, geen ondergoed, geen geld, en weet niet wait te doen Mr. Hoyer, zijn requisitoir nemen de, achtte de feiten volkomen bewe zen. Een informatie, bij den direc teur van de Rijkswerkinrichting ge nomen, had tot resultaat, dat bericht werd ontvangen, dat de man niet meer kon werken. Spreker vroeg twee hechtenisstraf- fen van twaalf dagen ieder. „En als ik nu vrij kom, wat moet ik dan?".... vroeg de grijsaard met bevende stem. „Wat moet ik dan droefde 't nog eens, zacht en dringend. Maar de Rechtbank bleef het antwoord schuldig. EEN AARDAPPEL-DIEF. Een oude bekende van de justitie, Lambertus S.. had zich wegens het stelen van een hoeveelheid van vier H.L. aardappelen te verantwoorden. Ze waren weggehaald van een land. dat toebehoorde aan den heer v. \V\, te Hillegom. Beklaagde zei geen werk te heb ben, en aangezien hij niet roef leege handen wilde thuiskomen, had hij zich maar aan het eigendom van anderen vergrepen. De aardappelen had hij bij zijn schoonouders in den kelder gebracht. De substituut officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat liet hem niet verwondert, dat beklaagde nergens werk meer krijgen kan. 1 lij steelt waar hij iuaar komt, en heeft reeds een veroordeel mg ten zijnen laste. Spreker kon beklaagde alleen den raad geven, naar een andere streek te gaan en een nieuw leven te be ginnen. l)e eisch luidde zes maanden ge- angenisstraf. Mr. Dr. Vos, beklaagde's veixledi- ger, releveei-de in zijn pleidooi de omstandigheid, dat er zoo weinig ge daan wordt, om ontslagen gevange nen weder tot bruikbare leden der maatschappij te maken. Was de or ganisatie in dat opzicht beier, dan zouden recidive-gevallen als dit veel minder voorkomen. FIETSENDIEF. Een „z\vijntjes"-dief, maar een nog ongeoefende, trad als derde in het bankje. De bakkersknecht Adria- nus V. heeft ach in de Zaanstreek onledig gehouden met het weghalen van rijwielen. De eerste diefstal te Worm ervoer gelukte. Voor 7 werd de fiets verkocht Door dit succes aan gemoedigd, liet hij zich tot een tweeden diefstal verleiden te Zaan dam, en ook dit rijwiel verkocht hij ƒ20. Maar toen achterhaalde hem de hand der gerechtigheid, en het gevolg was, dat hij nu reeds 7 weken in preventieve hechtenis heeft doorgebracht- Be klaagde bekende volmondig, en Mr. Hoyer achtte, na het hoor en van eenige getuigen, de feiten dan ook wettig en overtuigend bewezen. Spr. meende omdat diefstallen van fiet- in de Zaanstreek aan do ordo van den dag zijn een ernstige straf te moeten vragen. De eisch luidde een jaar gevange nisstraf. Beklaagde's verdediger, Mr. Dr. H. R. Ribbius, vond de eisch te zwaar, te zwaarder, waar beklaagde nog nimmer met den strafrechter in aan raking geweest is. Pleiter vroeg ccn lichte straf met aftrek van de pre- ventieve hechtenis. JOH. DE BREUK. Met genoegen vernemen wij, dat de heer De Breuk met lo. November zijn bezigheden van wethouder hoopt te hervatten. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is hoden aanbesteed het maken van een gebouw te IJmui den, bestemd tot woning voor den ingenieur, en het maken van bureel- kantoren in een daarbij behoorende voormalige timmerfabriek. Minste inschrijver P. Braijer te Leiden, voor 2940 Muziek. De dames Henrietta Roll en Anna RisRoll, welvermaard door haar voortreffelijk samenspel op twee kla vieren. hebben weder een Neder- landsch werk bij haar repertoire ge voegd, nl. een Passacaglla voor twee piano's van Leander Schlegel. Het werk zal voor het eerst ter uitvoering konxeu te Haarlem. (Zie verder Stadsnieuws onder laat» ue berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gisterenavond is alhier in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer G. van Beek, een bekend grond eigenaar. HALFWEG. Te;r gisteren gehouden paarden markt waren 33 paarden aangevoerd, waarvan ea- een zestiental werden verkocht; hoogste prijs f 350, hitten 50 70. SLOTEN. Op de vrije n a j a ar s vee-mark t ston den 59 runderen aan de lijn; bij vlug-' gen handel liepen de prijzen van f 240 tot 300. IJMUIDEN Woensdag is aan de rijksvischhol aangevoerd een ongeveer 2 M. lange haai, gevangen in de Noordzee. De visch is kort na de vangst gestorven. Vischaanvoer en opbrengst In de maand September 1910 zijn aan den Rijksvischafslag te IJmuiden aangekomen 281 stoomtrawlers met een opbrengst van 341507 gld. tegen 305 stoomtrawlers met 2S4.223 gld. opbrengst in September 1909. In de afgeloopen negen maanden ven 1910 kwamen 2618 stoomtrawlers aan de markt met 2 605 329 i op brengst tegen 2590 stoomtrawlermet met 2.460 106 opbrengst in hetzelf de tijdvak van 1909. De besomming in September 1910 was dus f 57.284 meer dan in Septrm ber 1909, terwijl over het tijdvak van negen maanden over 1910 I 145.224 meer beeomcl werd 'i ui over hetzelfde tijdvak van 1909 De opbrengst van de stoooibeugorï was in 1910 over 9 maanden /Mi 124 voor 123 stoombeugers tegen 119.906 voor 148 stoombeugers in dat tijd vak van 1909. Binnenland Dr. J. KOUWENS. Dr. J. Nouwens te Ueeswijk ie be noemd tot Nederlandsch procurator te Rome (zaakgelastigde sinds 1908 van het Neder) aiwlsch Episco paat voor de behandeling der kerke lijke aangelegenheden iusschen de Nederi- kerkprovincie en de Romcin- sche congegaties;. De middenstandsbew eging hier te Jande lijdt hierdoor een gevoelig ver- Mes; dr. Nouwens toch was een ha- rar krachtigste en werkzaamste be stuurd eren. NEDERLANDSCHE INZENDINGEN. Van de Nederlandsche afdeelingeu op de Brusselsche tentoonstelling werden van 1183 tentoonstellers er 103 met den Grand Prix bekroond. De Jury van de afdeeling Schoone Kun sten verleende een gouden medaille voor een gravure van Bauer in deze afdeeling werden van de 141 Neder landsche inzenders er 41 bekroond. BAKKERSWET, De heeren: Goeman Borgesdus, Dolk Vft;i Doom, Eland, Jannlnk De Kan-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1