HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DONDERDAG 20 OCTOBER 1910 Vlot gaat het met de erkenning der PORTÜGEESCHE REPUBLIEK niet. Ia de Hongaarache delegatie zeide graaf Von Aëhrcnthal O. a. Wij zullen tegenover Portugal een afwachtende houding aannemen, om te zieu, hoe de toestand zich zal ont wikkelen, en welke houding het Por- tugeesche volk zal aannemen. I)e Oostenrijksche zaakgelastigde te Lis sabon heeft last ontvangen, zich in betrekking te stellen tot de bestaande regeering, 0111 de belangen van Oos- tenrijk-IIongarije te beschermen. Er komt na den zomer weer wat Twee partij-kopstukken hebben re devoeringen gehouden. Balfour sprak te Glasgow over de vloot en veroordeelde do vloot-poli- tiek der tegenwoordige rogeoring. Se dert 1905 is 2. L do Britsche marine, vergeleken met den vooruitgang van die dor andere mogendheden, sterk achteruit gegaan. Het overwicht van Engeland ter zee is niet meer wat het destijds was, en daardoor is een afdoende bescherming van de Brit sche handelswegen onmogelijk. Het Britsche volk moet al het mo gelijke in het werk stellen, om deze schade in te halen. De minderheid ter zee moet algeheel en onmiddel lijk verdwijnen. Kan Engeland dit niet uil de gewone middelen bestrij den, dan zal een leening aangegane moeten worden. Het buitenland moet inzien, dat alle Britten, ondanks de binnenlandsehe partijgescliillen. het onvoorwaardelijk eens zijn, om des noods den laatsten stuiver op te of feren, om de meerderheid ter zee te handhaven op een wijze, die geen twijfel mogelijk laat. Zoo sprak Balfour. Mc. Kenna, dc eerste Lord van de Britsche Admiraliteit, is het evenwel niet met hem eens. Ook deze heeft een politieke speech gehouden. Hij was van oordeel, dat het sluiten van een groote leening, om leger en vloot uit te breiden, een denkbeeld, waarvan ook vele hooggeplaatste of ficieren van zee- en landmacht voor standers zijn, geen aanbeveling ver dient. Wij mogen met leger en vloot niet achterop raken, maar wij moe ten voortgaan deze uitgaven uit onze gewone inkomsten te bestrijden. Het zou het eerste teeken van achteruit gang zijn, wanneer wij daarmede op hielden, zoo zei Mc. Kenna. DE TOESTANDEN IN DEN BALKAN trekken weer in het bijzonder de aandacht, door de ministersverwisse ling in Griekenland. Het kabinet onder Venizelos heeft thans de re geering aanvaard. Venizelos is mi nister-president en Griparis, de vroe gere gezant te Konstantinopel, mi nister van buitenlandsche zaken. Wat zal Turkije nu doen Bekend is, dat de Turken het op treden van den voormaligen Kreton- ser Venizelos heel onaangenaam vin den, maar volgens de wet is er niets tegen in te brengen. Wel verwacht men een nieuwe verkoeling in de houding tusschen Turkije en Grie kenland. Nog onzekerder zijn de toestanden 1 het rijk der Perzen. Het is daar al lang een geharrewar en daarom denkt men nu aan EEN VERDEELING VAN PERZIé. Engeland heeft in een vrij scherpe nota aan de Perzische regeering te kennen gegeven, dat het zich ver plicht zal zien, zelf de zorg voor orde en rust in Zuid-Perzie en voorname lijk op den grooten handelsweg, in handen te nemen, zoo de Perzische regeering dien weg niet behoorlijk en veilig onderhoudt. Vanwaar plotseling die zorg vraagt men zich in Engeland af. En de antwoorden op die vraag zijn van tweeërlei aard. Een zeer pessimisti sche opvattin» beeft het Engelsche blad de „Daily News". Dit blod ge looft niet, dat de storingen van den handel in Zuid-Perzie de verklaring of de verontschuldiging kunnen ge ven voor een besluit van zoo groote beteekenis, maar het beschouwt dit optreden veel meer als een gevolg van Rusland's actie in Noord-Perzie. De Russische regeering toch wei gert beslist, ondanks alle protesten, haar drie corpsen uit Noord-Perzië terug te trekken, en maakt zelfs alles gereed voor de winterkwartieren van die troepen. Uit naijver heeft Enge land nu besloten, in Zuid-Perziè het Russische voorbeeld te volgen. Dit kan niet anders ten gevolge hebben, dan de verdeeling van Perzie tus schen Rusland en Engeland. Een ander Engelsch blad daarente gen, de „Times", zegt, dat dit Engel sche besluit wordt gemotiveerd door de zorg voor den handel in Perziè, die door de heerschende anarchie in Zuid-Perzië volkomen wordt vernie tigd. Het blad meent te weten, dat de Engelsche nota met voorkennis der Russische regeering werd overhan digd, en dat Engeland zich gedu de de gehecle Perzische crisis in komen overeenstemming met Rus land heeft bevonden. De tijd zal het loeren, wie gelijk heeft. Hoe het ook zal zijn en wor den, het optreden van Rusland en Engeland zal de onafhankelijkheid van Perzië zeker niet bevorderen UIT MAROKKO. Uit Tanger wordt aan de .Matin" geseind EI Mokri heeft, nadut Spanje met een afbreken der onderhandelingen gedreigd had, zijn toestemming ge geven, dat Spanje niet alleen in de omgeving van Melilla, maar ook in de buurt van Ceuta een politiekorps mag organiseeren. Spanje heeft bo vendien verklaard, dat het zich niet tevreden stelt met 80 millioan francs oorlogskosten, maar 150 millioen eischt. Bij de Maghzen hebben deze overdreven eischen den indruk ge maakt, dat Spanje zich voor eene nieuwe expeditie gereed maakt, die ten doel zou hebben, zich meester te maken van Tetuan. De gouverneur van Ceuta heeft reeds bekend ge maakt, dat de aanleg van een straat weg naar Tetuan, waarvan uitge maakt was, dat hij in strijd was met de Mgeciros-acte, en die dus was op gegeven, weer zal begonnen worden. Men meent hieruit te kunnen opma ken, dat Spanje besloten beeft, de Marokko-quaestie weer op het tapijt te brengen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. In druk zijn thans verschenen de adressen van de Haarlemsche Han delsver eeniging betreffende de stop plaatsen voor do o-s. tramlijnen door de stad en de asfalteering, van de Voroeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten on tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, van de bewoners der Bar tel jorisst raat, van de Vereeni- ging van Industrieelen en Kooplieden op Bouwkundig gebied en van de Gr. Houtstraatveroeniging, alle in zake asfalt. Den inhoud van deze adTessen ga ven wij vroeger reed a VERKOOP GROND. Door J. Noondeloos alhier, is tot B. en \V. liet verzoek gericht om hem voor den prijs van f 12 per vierk. M. in koop af te staan een strook gtrond op dien hoek van de Jan Nieuwen- hu ijzenstraat en de Leidsche straat, om daarop een winkelhuis te bou wen. Togen de Inwilliging van dat ver zoek bestaat bij B. en W. geen be zwaar. RAPPORTEN FINANCIEELE COMMISSIE. De oommissie van bijstand in het beheer van die gemeente-financiën deelt medo, dat de ontwerp-begroo- ting der gemeente voor het dienst jaar 1911, haar geen aanleiding heeft gegeven tot opmerkingen. De commissie adviseert vast te stellen een staat tot beschikking uit den post voor „Onvoorziene Uitga ven', dienst 1910, tot een bedrag van 1 50.50. HERZIENING JAARWEDDE. B. en W. stellen den Raad voor de Jaarwedde van den 1 eeraar in de gymnastiek aan het gymnasium, den beer B. ten Have, te herzien en deze nader te bepalen op f 1200, onder verplichting daarvoor 16 uren per week les te geven. Gebleken is n.J. dat met 12 uren les per week niet kon worden vol staan. DE AMBTENAREN-VERORDE NINGEN. Verschillende adressen betreffende de ontwerp-ver ordeningen betreffen de het toezicht op den gezondheids toestand en tot regeling van de be zoldiging van ambtenaren, enz., in gevallen van ongesteldheid, zijn gekomen. De „Vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem", is erkentelijk voor de bedoeling van B. en VV., om den ambtenaren in geval van ziekte ze6 maanden lang nog liet volle en daarna gedurende 6 maan den het halve salaris te doen genie ten, maar meent, dat, aangezien ge vallen van ziekte met hoogere uitga ven gepaard gaan, de na zes maan den vormindel ing en na twaalf maan den geheel-ophouding, dubbel zwaar zal drukken. De Vereeniging wijst dan op mil dere bepalingen, deze materie rege lende in andere steden. Te 's-Her togen boscli is 0. a. be paald, dat bij ziekte den ambtenaren de gewone bezoldiging ten volle wordt uitbetaald, zonder oenige res trictie omtrent den duur der ziekte. Te Utrecht en Nijmegen gelden be palingen, dat gedurende 12 maanden de geheele weddo wordt uitbetaald, en dan eerst verminderd wordt. Ook te 's-Gravenhage is ccd gun stiger regeling don de Haarlemsche in wording. De Vereeniging verzoekt tenslotte in de verordening mildere bepalin gen te willen opnemen, dan sedert 1906 te Haarlem hebben gegolden en ook thans weder zijn voorgedragen De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Gemeente- Werklieden verzoekt, dat aan art. 3 der eerstgenoemde verordening zal worden toegevoegd behalve, wanneer er verschil van meening bestaat tusschen den ge meente-geneeskundige en den huis- Is. In dit geval is de ambtenaar, be ambte of werkman slechts dan tot op eigen der voorschriften verplicht, in dien ze goedgekeurd worden door een derden geneeskundige, aan te wijzen door beide andere artsen, en dat van laatstgenoemde verordening in de eer ste alinea van art. 1 zes maanden in een jaar zal worden veranderd en in de tweede alinea van hetzelfde art. zes maanden in een jaar, en twaalf maanden in twee jaar. De afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers verzocht juist het zelfde als de vorige adressante. Het bestuur der afd. Haarlem van het N. O. G. verzocht ten aanzien van het voorgestelde sub b 1 lo. dat da controleerende genees heer eerst bericht ontvangt van afwe zigheid door ziekte, wanneer de pa tiënt niet binnen 3 maal 24 uur een door B. en W. voldoende geachte ge neeskundige verklaring aan B. .en W. heeft overgelegd 2o. dat de controleerende genees heer geen voorschriften mag geven dan in overeenstemming met die van den behandeleuden geneesheer, tenzij de patiënt zich nog niet onder behan deling heeft gesteld. Tevens verzoekt zij, ten aanzien van dc voorstellen sub C. 1, dat de dan voorgestelde bepalingen niet van toe passing zijn op de onderwijzers, of zoo dit. toch het geval mocht worden de beide termijnen van zes maanden ie veranderen in termijnen van een jaar. Aanbesteding. Woensdag werd door don heer G. Nan, alhier, aanbesteed: Het bou wen van 3 woningen te Vogelenzang, waarvan de raming bedroeg f 6500. Ingeschreven werd als volgt: T. M. v. Deinrsen. Haarlem, f 6648. C. Rol, Haarlem, f 6625. P. Reeuw ijk, Vogelenzang, f 6486. Louw en Lubbers, Haarlem, 6475. A. ten Broeke, Haarlem, 6472. Metselaar en de Pous, Haarlem, f 6359. J. Tongeieu, Vogelenzang, 6348. A. den Ouden, Nieuw-Vennep, f 5S50. T. Beerepool, Wognum, 5849. M. A. Alders, Haarlem, f 5780. S. v. Keulen, Aordeuhout, f 5696. W. Kromhout en Zn., Haarlem, 5688. P. de Braijer, Leiden, 5360. J. H. Suijkerland, Lisse, f 5090. C. Leenheer, Heemstede, f 4965. De man met de Roode Pet. Naar aanleiding van een bericht in ons blad, als zou de debiteur na twee dagen, waarin geen betaling der schuld" geschiedde, gemaand worden door den man niet de Roode Pet, schrijft men ons echter, dat men- schen, die komen naar aanleiding der sommatie eventueel een regeling, schikking, kunnen treffen of uitstel bekomen. De Roode Pet verschijnt al leen bij hen, die beslist onwillig zijn en welks schuld voldoende bewezen kan worden. ASSOCIATION FRANcAlSE. De pogingen van den heer J. II. Sauveur, om hier ter stede tc komen tot de oprichting van een Haarlem sche afdeeling der Association fran- Qaise, zijn met zeer goed gevcJg be kroond. Reeds 140 leden hebben zich aangemeld, en telkens nog komen er nieuwe bij. Hoewol het in het voornomen de opening binnenkort te doen plaats vinden door prof. Maurice Wilmotte van de universiteit te Luik, moest hiervan afgezien worden, doordat deze heer wegens ziekte verhinderd is te komen. Begin November komt thans de hoer René Delbost uit Parijs spreken met wien de Haarlemmers reeds een maal 't genoegen hadden kennis te maken. Het is zeer wel mogelijk, dat ook de heer Sauveur zelf dezen winter voor de afdeeling spreken zal. Het onderwerp zal dan waarschijnlijk zijn: Emile Verhaeren. Een bestuur is thans nog niet de finitief gekozen; in den loop van de volgende week zal tot dat doel verga derd worden. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: S. J. van der Laan, Waldeck Pyr- montstraat 9. een broche H. Israël, Saenredainstraat 92, een lorgnet in éluL W. Waning, Koninginneweg 81, een witte ceintuur. Aan het Bureau v. Politie, Een groen geschilderd roeibootje. Aan het bureau van politie, een ge ruite paardendeken. Van 't Kantongerecht VAN SLECHT ONGESTEMPELD VLEESCH. Te verantwoorden had zich gisteren morgen een Haarlemsche slager, F. J. van 't V., die op den 9en Juni van dit jaar stukken rundvleesch in de ijs kast van zijn winkel gehad heeft, een binnenveer, het deksel van een bin nenveer en een stuk van een buiten eer, die niet van een stempel voor zien waren, waaruit men noodzakelij kerwijze de conclusie trekken moest, dat het vleesch ook niet gekeurd was. Dit vermoeden kreeg nog meer grond van waarschijnlijkheid, toen, na on derzoek, bevonden werd, dat het vleesch voor de consumptie inderdaad niet geschikt was. Volgens den direc teur van 't Openbaar Slachthuis, die als deskundige gehoord werd, heeft zich in het lichaam van de koe, waar aan dit vleoseli „unlléeud" werd, een ziekteproces afgespeeld. De deskundi ge was eveneens van meening, dat er geen stempels opgestaan hebben. Was dit wel 't geval geweest, dan zou 't ook mogelijk zijn, 't vleesch af te snij den en te verkoopen op een wijze, waarbij de stempel tot het laatste ons gespaard bleef. De slager was van tegengestelde meening. Hij zei, dat de stempel wel degelijk aanwezig geweest was, maar dat hij zich genoodzaakt gezien had, hem af te snijden om een klant te be lieven. 't Was op dien dag ook zoo heet, dat 't vleesch misschien wel wat kleverig heeft aangevoeld, maar om te gebruiken was het nog zeer goed. Trouwens, geen mijner klanten is er ziek van geworden, voegde de man er overtuigend bij. De ambtenaar van het O. M. achtte beide feiten het bedorven- en iiiet- gesteuipeld zijn van het vleesch be wezen en eischte een hechtenisstraf van 5 dagen met in-beslag-neming van het vleesch. Beklaagde vroeg een geldboete. EEN VAKMAN. Een der meest bekende stroopers uit Kennemerland's duinen, Joh. de W-, trad in het bankje, 'n Echt stroo pers-type; onverschillig, ,uarech, aiuw, brutaal... Thans had hij niets te zeg gen. Vier processen-verbaal ten zij nen laste kwamen ter tafel. 2 wegens loopen op verboden grond: eisch in Onze Lachhoëk LAKONIEK Patiënt (die uit een badplaats te rugkeert, verontwaardigd). Jaren lang hebt u ine gesproken over eeu hartkwaal, dokter. Weet u, waar voor de dokter op de badplaats me heeft behandeld? Voor een leverziek- tel Dokter. Dat kan ik ook well LOTGENOOTEN. Is je vrouw nog altijd zoo wel< nig aardig voor je? Nog altijd ze werpt me alles voor de voeten! De mijne werpt me alles naat het hoofd I NIET ZOO BEDOELD! Reiziger. Mijnheer de chef, er is geen verwaimingsbuis in deze coupé* Stationschef. O, dat laat me koud. Reiziger. Mij ook. Stationschef. Nu, waarover Waagt u dan? beide gevallen f 5 boete of 3 dagen hechtenis; een wegens openbare dronkenschap in 4e herhaling; eisch 21 dagen hechtenis.en een voor het stellen van wildstrikken: eisch 7 da gen hechtenis* Beklaagde bekende alles, zonder een w.vird tegenspraak, met 'u cy nisch glimlachje rond de soamge- perste lippen. VALSCHEN NAAM OPGEGEVEN. Cato Z.. dienstbode te Hillogora r*od op 1 Augustus, 10 minuten na negenen, zonder lantaarn aan de fiets, onder Bennebroek toen zij werd aangehouden door den gemeenteveldr wachter Tnko Bosch. Tegen dien go droeg zij zich op vrij brutale wijze, zoodat de wetsdienaar besloot ver haal op te maken. De fictsrijdster gaf op Marie van dc Wateren te hc-oten, w t achteraf Week niet waar te zijn. Ben ooi: ega bracht den veldwachter op het rechts spoor, de ware naam werd bekend, en gistermorgen had *t meisje zich te verantwoorden. Ze bekende en de ambtenaar van H O. M. eischte wegens het rijden zon der licht f 2 boete subs. 1 dag hechte nis en wegens het opgeven van eeo vulschen naam f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraken over 8 dagen. Uit de Omstreken BLOEMF.NDAAL. Door de klein ties der I-Cents-Ver eeniging Door Kleintjes Groot" is aan het Lighalfonds te Haarlem af gestaan de opbrengst over de maand September (f 75.501. SLOTEN. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen in de vrije- en 01- deoefenuigcu der gymnastiek, mej. F- J. van Arutn, alhier. SLOTERD1JK. Brand. Gisterenmiddag brak, door een on geluk met een petroleumstel, een vrij hevige brand uit in de woning van den lieer Van Velzen aan den Spaarn- daminordijA te Sloterdiik. Een oogen- blik liet zich deze uitslaande brand, aangewakkerd door een krachtigen wind, ook voor de belendende percee- len, zeer ernstig aanzien. Aan net krachtig optreden der brandweer was het te danken, dat men den brand in één uur meester was en hij beperkt bleef tot één perceel. Verzekering dekt «ie schade. UMLIDEN. Met ingang van 1 April van het vol gend jaar zullen de loodsen van de uitgaande schepen te IJmuiden niei meer met «>eii Rijksvlet door loods- leerlingen, doch door een sleepbootje worden afgehaald. Het Rijk heeft te dien einde een contract afgesloten met een particu liere maatschappij, die moet zorgdra gen, dat steeds oen flinke sleepboot disponibel is. Euiteniandsch Overzicht De spoorwegstaking in Frankrijk is wel opgeheven, maar uog altijd heerscht er een zekere ONRUST OP DE FRANSCHE SPOORWEGEN. Na den gisteren gehouden minister raad werd oen nota gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de regee ring zal voortgaan met het nemen van maatregelen ter bewaking der spoorwegen en tor voorkoming van sabotage. Blijkbaar verwacht men dus nog gewelddadig optreden van de eenmaal ontslagen chemlnots. Ook de strijd tusschen de spoor- vegdir acteur en en de werklieden duurt voort. De directeuren hebben het gerucht, dat de maatschappijen beslaten, na de hervatting van den arbeid nog een massa arbeiders te ontslaan, voor onjuist verklaard. De directeuren hadden verder be loofd binnen den kortst mogelijken tijd de noodige inlichtingen te geven omtrent de sommen, in de laatste jaren besteed voor «.lotsverbetering der beambten en omtrent de verdere plannen der maatschappijen te dezer opzichte. De geünificeerde socialistische par tij heeft een manifest verspreid, waarin verklaard wordt, dat de be ambten hei werk horvat hebben, zon der zwakheid en onversaagd en het voegt daaraan toe, dat de geweld dadigheden en de wetsverkrachting, waaraan dc regecring zich heeft schuldig gemaakt en waarvoor zij zicb zal hebben ie verantwoorden, hun moed niet hebben geknakt. De mijnwerkers geven ook den moed met op Nu DREIGT WEEK EEN STAKING ONDER DE FRANSCHE MIJNWERKERS. De mijnwerkers vreezeu namelijk, dut de spoorwegstaking voor hen c-en gedwongen werkloosheid tengevolge zal hebbem daar aan de mijnen groo te voorraden kolen opgestapeld lig gen, zoodat de maatschappijen waar schijnlijk voor «.enigen tijd de pro ductie zullen inkrimpen. En dan kunnen de arbeiders geen geld ge noeg bijeenbrengen 0111 het jaarlijk- sciie St. Barbeh i-st op de gebruikelij ke wijze te vieren. Het it. Barbefoest is liet feest van de mijnstreek. Acht dagen achtereen duren de feesten. En die genietingen zal de bevolking zich in dit jaar mis schien moeten ontzeggen. Men moet in het zwarte land wonen, om te we ten wat dat Ixüeekent, zoo schrijft een Fransch blad. Daarbij komt nog, dat de arbeiders thans het oogenblik gekomen achten, 0111 de inwilliging van nieuwe eischen af te dwingen. Te Denain hebben de werklieden uit velschillende mijnen reeds eene zeer woelige vergadering gehouden, waar met bijna algemeeno stemmen tot de staking werd besloten, en te vens is aan de afgevaardigden naar de mijnarbeidersvergadering, die te Leus is begonnen, opgedragen voor de nlgemeene staking te stemmen. Nu reeds hebben 800 mijnwerkers te Courriéres den arbeid neergelegd. Men verinoedt evenwel, dat anderen dit voorbeeld zullen volgen. Stakingen zijn in Frankrijk wel aan de orde van' den dag I DE PORTÜGEESCHE KONINGS FAMILIE is thans in Engeland geland. Ex- koning Manuel en zijn moede zijn gisterenavond te Plymouth aangeko men aan boord van liet Engelsche kouiiiklijke jacht. Ze werden ontvan gen door Earl Ilowe, als vertegen woordiger van koning George, den hertog van Orleans, markies Soveral, gewezen gezant van Portugal, den Spaansc-hen ambassadeur en den coininamlant van de z«iemacht te Plymouth. llat vorstelijk gezelschap begaf zich onmiddellijk naar het station, van waar hel per trein naar Woodnorton vertrok, de 'residentie van den hertog van Orleans. Daar zullen de vorstelijke personen voorloopig blijven. De overige leden van het Portugeescho koningshuis zijn. zooals men weet, naar Italië vertrokken. I11 welingelichte kringen te Londen acht men het hoogst waarschijnlijk, dat Engeland de Portugecsche repu bliek ten spoedigste zal erkennen. Misschien zal de erkenning nog in den loop dezer week plaats "hebben, daar men het bezoek, dat koning George Zaterdag a.s. aan koning Mu rmel to Woodnorton zal brengen, liefst zou beschouwen als een bezoek van den souvercin aan een particu lier. Tan Kunst en Kunstenaars. Er is op den lautsteu Donderdag, op het prachtige Oud-Eik-en Duinen bij s Graven huge, een deel van Hollands picturale glorie ter aarde besteld. De uitvaart van Willem Maris was in drukwekkend, van een onvorstoor- den, plechtigen ernst, die bij zulk vorlies, hoe onafwendbaar bij der tijdon stuwing ook, past. Hot verle den valt in puin, het heden brokkelt langzamerhand af. En nieuw leven bloeit weer op uit de ruinen. Doch niet blijkt stoods het nieuwe zaad zoo levensvol als de oude planten waren. Dit echter is de onvergelijkelijke schoonheid van alle geestelijke werk, dat de resultaten voor do eeuwen zijn. De Marissen zijn één der hecht- ste pijlen aan den triomfboog van den Holliuidscbeii sehildersroem ge weest; Willem, dc jongste der broe ders, hoeft de traditio het Jangst doen leven. Van de groote landschapschil ders die onze kunst internafionaal ge maakt hebben, wus iiij do luatste. De jongeren .steunen thans op hun nr- beid oi zoeken nieuwe, ongebaande wogen, doch de sterke groej), die col- lectief optrad, met voor haar tijd revolutionneerend streven, en die in haar collectiviteit hour kracht had, «leift ut. In zulk heengaan is iets grootach De ijzeren noodwendigheid doet af breken, stilstaan, weer opvallen, ver der gaan, in eeuwige wisseling. Als wij het afeebrokene van groote betoe- kenis weten en de voortgang ons nog niet klaar voor oogen staan kan, l>e- kruipt ons de droefheid te sterker. Doch wij weten het onontkoombaar en staan aan de geschiedenis af wat die geschiedenis hielp maken. Willem Maris' levensgang is van conzi'lfden iiobeJen eenvoud geweest als die van zijn broeder Jacob, Bij dien zelfden Loosduinschen weg, in welks nabijheid thans zijn lichaam werd neergelegd, vond men de jon gens Maris op hun eerste excursies, met schetsboek en krijt bewapend. E11 zondert men korte tusschenpoo- zen uit, die voor Willem 'lijk uitstap jes waren naar de Geldonsche landen rond Oosten-beek. of een korte reis naar Noorwegen ondernomen, dan is het altijd het vvelig-wazig land tus schen Schiedam en Leidon geweest, waar de lichtschilder, die in hem zat, zich volop verzaden kon. Juist deze maand haalt Dr. Jan Veth in „Kunst und Künstler" woorden ann, die- Willem Mari£ eens gezegd zou hebben: „ik schilder geen koeien, al leen lichteffecten". Dit mag, indien al gezegd, overdre ven zijn, de kern bevat waarheid en tegelijk de scherpste karakteristiek van Willem's arbeid. De Marissen waren de zangers van het licht, zoo als liet een Dordtschen kerktoren in goud zetten, de wijde weiden van Delfland in vloeibaar ïflver kon doen sprankelen. Het genootschap Pulchri Studio had dezen zomer eene oeretentoonstelling van Willem Maris' werk aangericht. Nu vooral zal het voor Floris Arntze- nius, den eigenlijken schepper van die eere-expositie, een voldoening zijn aan de moeiten terug te denken die hij zich ter huldiging van den oude ren vriend gegeven had. Willem Ma- ris was ,op den openingsdag aanwe zig. Na een langdurig ziek zijn was hij weer langzamerhand op zijn ver haal gekomen. Veel spreken deed hij nooit, rustig zat hij in een der Pul- clii-crupauds, en had, glimlachend, een woordje voor wie hem kwam complimenteeren. Het spreken was hem soms lastig. Hij deed het altijd in korte zinnen, moei: aanduidend dan in afgeronden vorm zich uitend. En tusschen die zin netjes kwam steeds het hijgen van den lijder wiens borst niet ruim, wiens bouw niet recht was. 't Liefst sprak ik hem op zijn atelier, en de weinige keeren dat ik met hem in aanraking mocht komen, was het daar dat ik hem hot liefst opzocht. Een eenvoudig, ruim werkvertrek in den tuin, achter zijn huis op den Van I.enuepweg, opgetrokken. Groote doe ken stonden er links en rechts op ezels: in het midden dat werk waar aan hij juist op zulk een dag was be zig geweest. Meestentijds alles groot werk, van, wat men noemt: kapitale afmetingen. De tijd der prachtige, uit voerige kabinetstukjes was dan bok al lang voorbij. Hij zelf kon die vroe gere productie, die uitvoerig door werkte juweeltjes van peinture, graag ietwat minachtend behandelen. Zoo als hij leefde in zijn tegenwoordig werk was hem dat vroegere niet dan, nu ja... wel aardig! 't Was dan ook interessant op die Eeretentoonstelling van Juni jl. den artistieken groei 'van den meester te volgen, die uit de meest gedetailleer de natuur-weergave voeren zou tut do in hreeden greep concentreerende in terpretatie. Uit den allereersten tijd, uit 1863 - Willem was toen negen tien jaar oud —hing inPulcliri's expo sitie zelfs werk. En wel oen werk van zoo diepo kleur, van zulk eene prot- tig-vette, gansch daarvoede scliilde- ring dat het een fijn genot werd die kleuren te ontleden. Do voorstelling, varkens die aan een trog met melk gevoerd worden, deed aan de schilde rijen Nan Rosa lïonheur denken, maar reeds was de jonge Hollander malschor, smijdiger dan zijn toen wereldberoemde kunstzuster. Gerard Bilders, de zoon, de jonggestorven kunstenaar, in wien de Ilaagschc mo derne school een voorloopet te eeren heeft, zag dit werk en kocht het voor 150 gulden. Verleden jaar werd het laatste groote werk vau des kunste naars atolier gehaald en met 32 dui zend gulden gehonoreerd, terwijl voor dat, thans ter Brusselsche We reldtentoonstelling geëxposeerd, éen dezer dagen nog één vierde meer werd betaald. Van miskorvmng heeft de kunstenaar dan ook niet te lijden ge had, van de erkenning misschien het meeste zijner Haagsche bent en tijd- genooten kunnen genieten. Van de drie broeders rest thans nog de mysterieuse Matthijs, die ge heel afzonderlijk nu staat en wiens werk van de laatste tientallen van jaren geheel huiten dc realistische visie van Jacob en Willem treedt. Van de tweede generatie is Jacob's zoon Willem zonder twijfel de meest begaafde, en, levend in zijn tijd met, weer eigen adspiraties .mogelijk daar in weer padoinder. Van Willem's zoon Simon kan nog niet veel gezegd worden, dat een plaats naast zijne groote verwanten zou rechtvaardigen. Doze zal wel het meest gedrukt wor den door 't zwaai- gewicht van zóó roemruchten naam. Het kan niet vreemd zijn, dat ons kroniekje ditmaal aan den grooten meester in hoofdzaak gewijd werd. Wij hadden daarvoor andere artis tieke feiten bestemd die nu achteraan komen en in beknopteren vorm dan wij ons hadden voorgesteld. Tus schen twee verschijningen zouden wij te kiezen hebben gehad. De Rotter- damsche kunstkring introduceerde hier te lande den Belg James Ensor, de Haagsche dito verraste met eon collectie nagelaten werk van Karei de Nérée tot Babberich den jongen man die verleden jaar op 29-jarigen leef tijd overleed en wiens naam als ar tist bijna iedereen onbekend geble ven was. Over de teekeningen van de zen de Nérée uitvoerig te schrijven zou mij minder goed lukken dan over den interessanten Vingtist Ensor en zijn kring der twintigen een kroniekje te vullen. Dit laatste wilien wij ons dan ook gaarne voorbehouden. De Ncrée's teekeningen, moeten dan maar met bloote vermelding 'ol- staan. Trouwens met sommige Haag sche bladen die deze expositie als het evenement in dit kunstseizoen be schouwden zou ik toch bezwavrlijk kunnen meegaan. Wel is let interes sant dat plotseling hier te lande een volger von Aubrey Beardsley vertoond wordt, van wiens bestaan .slechts de naast-ingewijdon weten konden, dat deze volger, nog min of meer dilet tant, over heel bijzondere (lualiteï- ten beschikt en zich misschien tot een sterk persoonlijk lalent zou ont wikkeld hebben, doch het gepresveer- de is niettemin niet slechts dtka- dent, als hot werk zijner voorbeelden en inspiratoren maar het mist ook dat persoonlijke te veel, waardoor de uitingen dier voorbeelden althans be langrijkheid verkrijgen. Voor Ensor en zijn werk roep ik echter gnnrnc in een volgend artikel tje uwe belangstelling op J. H. DE BUIS. Haarlem, 17 Oct 10.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5