NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8384 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 22 OCTOBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)«1-30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37M „de omstreken en franco per post 0.45 Uttgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 23 OCTOBER. Schouwburg: Solser on Hesse, 8 u. Do Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw: „De Postharmomie": Uitvoering, 8 uur. Soc. Vereenigïng: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. KI. Vereenigïng: Specialiteitenvoor- «telling. MAANDAG 24 OCTOBER. Schouwburg: Ned. TooneeJvereeni- ging: „De Roode pet", 8 uur. De Kroon: Weldadigheidsconcert, 8 Uur. Gebouw Haarl, Bankvereen.: Alge- meene verg. v. d. Maatschappij tot vertetering der huisvesting van min vermogenden", 4 1/2 uur. Café Smit, KI. Houtstraat 2: Cur susvergadering afd. Haarlem v. d. Bond van Mann, en Vrouwe]. Arbei ders in de Kleed ing-ind ustrie8 1/2 I. OM ONS HEEN No. 1238. Dr. W. M. I. Borst Panwels. Het is 't portret van den nieuwen directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst van levensmiddelen, dat bij deze aan onze lezers wordt ge toond. Als ik zeg nieuw, bedoel ik de functie, die zooals men weet pas ge schapen isde persoon van Dr. Pau wels is voor Haarlem geen vreemde, daar hij immers al eenige jaren op ons gemeentelijk laboratorium als as sistent werkzaam is. Een nog jonge man is hij, daar hij Jn 1876 te 's-Hage is geboren. Met het lorgnet van den man, die bij lamplicht veel gelezen en gestudeerd heeft en de ietwat aarzelende manier van spreken van den onderzoeker, die het hoofd vol heeft van methoden, onderzoekin gen en resultaten. Toch niet naast de practijk staande, want zijn vak, de voedingsmiddeleu-scheikunde, is er bij uitstek een van practischen aard, wat hij onder anderen gelegenheid heeft op te merken, wanneer hij van tijd tot tijd geroepen wordt, als ge- tuigc-dcskundige voor. den kanton rechter ie verschijnen, om door zijn terklaringen de veroordeeling van een overtreder mogelijk te maken. Zoo behoudt Dr. Pauwels aanra king met de maatschappij, wordt er \oor bewaard om te midden van de reageerbuisjes, stoofjes en andere paraphernalia van het stille laborato rium, ecu kamergeleerde te worden. Het is, hls ik mij niet zeer vergis, juist deze openbare verantwoordelijk heid. die door Dr. Borst Pauwels diep wordt gevoeld. En daarmee is aan de belanghebbenden meteen verzekerd, 'dat zij bij hem geen overdreven nei ging tot vervolging behoeven te vree- zen. Heb ik de persoon van den nieu wen directeur van onzen keurings dienst goed begrepen, dan geeft hij d© voorkeur aan opvoeden boven straf fen, dat wil zeggen, dat hij liever zal trachten nuttige kennis te helpen ver spreiden, dan talrijke processen-ver baal uit te lokken. Personen, die wel eens geneigd zijn tot een opzettelijk knoeierij tje wanneer zij daar straffe loos kans toe zien, moeten evenwel bedenken, dat in sommige gevallen ook straf opvoedend werken kan. Natuurlijk is niet altijd iemand, die min of meer bedorven waar in zijn winkel heeft, ©en opzettelijk overtre der. Maar wel wordt er in dit opzicht Veel gezondigd door onwetendheid en onverschilligheid. Als belanghebben den die willen afleggen en hun waren kennis vermeerderen, vooral wat de kansen op bederf aangaat, dan zullen zij, meen ik, bij hem wel medewer king vinden. Aan de onwelwillenden, do listigen, de slimmen zij meege deeld, dat binnenkort een regeling tc Wachten is, waardoor overtredingen beter zullen kunuen worden gecon stateerd. De booze man houde zich dus voor gewaarschuwd, de goed wil lende heeft ook van 't optreden des nieuwen directeurs niet te vreezen. Maar dat er orde en regel gebracht moet in deze levensmiddelenquaes- tie is wel zeker. In een artikel van Dr. Ootmar in dit blad over ©en tentoon stelling te Leiden hebben onze lezers onlangs een overzicht gekregen van het vernuft, dat aan het knoeien in eet- en drinkwaren onwaardiglijk wordt verkwist. Het gaat met de scheikunde als met de boekdrukkunst: de een prijst Costers uitvinding, om dat ze zooveel schoone gedachten in de wereld verspreidde, de ander laakt haar, omdat ze zooveel bederf onder de menscben bracht. Welnu, het is dezelfde scheikunde, dde vel© verval- schingen mogelijk maakt en die den chemicus in staat stelt, ze te ontdek ken. Voor de maatschappij is de instel ling van een systematisch onderzoek naar de hoedanigheid van levensmid delen van 't grootste belang. W© be hoeven daarbij niet in de eerste plaats aan gevaar voor leven of gezondheid te denkeu. Zoover gaat de brutaliteit maar zelden, dat de vervalscher ge vaarlijk© stoffen in zijn knoeisels mengt en gebeurt dat eens een enke len keer, dan staan al gauw de cou- Stadsnieuws DE BAKKERSWETTEN. De behandeling van de bakkerswet ten in do Tweede Kamer is o-.i. van zóó groot bedong, dat een lid onzer redactie de debatten bijwoont en daarvan een overzicht in causerie- vorm geven zal, zoodat die loop van zaken meer overzichtelijk zal zijn, dan bij een gewoon verslag mogelijk is. Bovendien hoopt hij de gelegenheid te hebben, personen van verschillen de meening over dit vraagstuk te interviewen. Wij bevelendaarom zijn corres pondenties over de zaak bijzonderlijk in da aandacht onzer lezers aan. MISS MAY HARRISON. Deze beroemde violiste aal op een binnenkort door „Zang en Vriend schap" georganiseerd concert optre den. •De bekwaamheden van Miss Harri son worden door verschillende Duit- sche bladen zeer vleiend beoordeeld. De Diresdner Nachrichten schreef o.a.: ranten er vol van, zoodat het nadeel spoedig wordt gestuit. Tal van knoei erijen zijn alleen maar vies of on- frisch, maar alle zonder onderscheid vertegenwoordigen een economisch nadeel, omdat de kooper niet krijgt, wat hij verwacht t© ontvangen, zoo dat de voedingswaarde vermindert of verdwijnt, of aan een genotmiddel schade wordt gedaan. Het is alsof de bakker onderwicht zou geven of de slager een onsje afknijpen zou. Het publiek van zijn kant kan aan dit gevaar om geen waar te krijgen voor zijn geld, ontkomen door zelf wat toe te zien en niet al te tuk te we zen op koopjes. De waarde van een artikel vermindert veelal in. evenre digheid sneller, dan d© prijs. Vooral hier kan goedkoop duurkoop worden en het dure in den grond van de zaak goedkoop zijn. Een goed willende tusschenhandel, een niet al tc lichtgeloovig publiek, ziedaar twee elementen, die de goede zaak van zuivere eetwaren en dran ken krachtig kunnen bevorderen. Maar we verbeteren de wereld niet in eens. de knoeiers laten zoo gauw niet af. Welnu. Dr. Borst Pauwels zal ze voor ons in 't oog houden J. C. P. Het was of er liemelsche tonen op onze aarde nederdaalden, toen Mej. May Harrison het vioolconcert van Brahms wonderschoon speelde. Slechts bij mannen als Isaye, Mar ie au, Flesch herinnert! mem zich lijk© kunstuitingen. De Berlin Musik-Welt: Hier trad eindelijk weder eons geheel echt muzikaal begaafd en bui tengewoon talent op. Deze jong© dame speelt met een juisten, mannelijken, krachtvol! en toon en bezielt alles wat ze speelt door haar vurig temperament. Moeilijkheden bestaan voor haar niet en uit alles blijkt hare gezonde, verfrisschondö persoonlijkheid. Welk een rythrmische vlucht ontplooide zij in de laatste Satz der Schottischen Phantasie van Max Bruch! Het was een waar genoegen er naar te luiste ren. En waar is de voliste, die haar die Taninische Teufelstriller-sonate zoo na speelt? DE T-IAARLEMSCI-IE VLIEGWEER. De lieer A. Agsteribbe Abz. zendt ons een exemplaar van een brochu- reijc, waaruit blijkt, dat hij de „nood zakelijkheid (heeft) ingezien, het pu bliek nader in te lichten". Namelijk over de tekende quaeslie van de pa len met prikkeldraad, opgericht op het land, grenzende aan dat, waar Vers traeten op moest stijgen. Hij beschrijft daarin, hoe hij na veel moeite en tegenspoed ten slotte op het punt stond, met den heer Mar- chn.1 te Parijs een overeenkomst aan te gaan om in Haarlem te komen vliegen, toen juist het bericht kwam, dat de heer Verstraeten dat zou d'oen. De heer Agsteribbe was teleurge steld, wat verklaarbaar is, trachtte verschillende contracten over te doen aan den heer Schetzer, wat niet ge lukte en schijnt zeer beleedigd te zijn door diens „lachende, sarcastische" vraag: „nou vlieg je al?" Althans hij .verklaart verderop: ,men mag dit (d. i. het plaatsen van de palen) misschien niet netjes vin den, na al het voorgevalle nehad ie der ander even zoo gehandeld. Ten opzichte van de laatste woor den zijn wij toch zoo vrij, met den schrijver der brochure van meening te verschillen. Ons komt het voor, dat iemand tegenspoed in zaken heeft (zooals iedereen op zijn beurt over komt) daarin nocvit een reden kan lig ger, om e©n gelukkiger mededingt tegen te werken. Misschien niet ieder ander, maar dan toch menig ander, zou tot zich zelf hebben gezegd: „een volgenden keer hoop ik gelukkiger te wezen" en het daarbij hebben gelaten. We willen evenwel verzachtende omstandigheden pleiten voor den heer Agsteribbe, in zoover dat hij, de noodzakelijkheid van 't uitgeven een er brochure inziendie, daarmee te gelijk blijk geeft, begrepen te hebben, dat er op zijn handelwijze wel iets af te dingen viel; bovendien erkent hij. dad Mr. Thiel het plaateen van het hek u n f air vond. Een en ander geeft gegronde hoop, dat hij deze manoeuvres niet herha len zal. NIET TUK OP LOF. B. en W. zijn zóo gewoon aan cri- tiek van den Raad, dat het College niet recht op zijn gemak is, wanneer er lof komt van dien kant. Het blijkt uit dc antwoorden op de afdeelings- verslagen. Vele leden prezen het aanzien van straten en wegen „er valt nog veel te doen", ant woorden B. en W. Aan den wethouder van onderwijs diens voorganger is hulde ge bracht, omdat niettegenstaande alles wat in 't onderwijs werd verbeterd, de uitgaven met niet meer dan 8000 zijn verhoogd „we zijn gevoelig voor die hulde", zeggen B. en W., „maar eigenlijk is 't f 36000 meer en binnen een niet ver re toekomst zal het onderwijs nog be langrijke 'offers van de - gemeentekas -vergen." Een der leden loofde het zeer in B. en W., dat zij reeds nu gelden hebben kunnen vinden voor de bijdrage aan bet eigen pensioenfonds „die betuiging wordt door ons ge waardeerd", zeggen B. en W., (maar) „het tijdvak van 60 jaar is op zichzelf eenigszins groot genomen." Dit alles doet denken aan een staatsman, die placht te zeggen „als de Kamer vriendelijk is, ben ik niet recht op mijn gemak eerst als ze flink critiseert, word ik weer nor maal i" Ee» poging tot mishan- deling Gisterenavond wierp B. S. de zelfde die onlangs veroordeeld werd wegens mishandeling van een poli tieagent met een geopend mes een ruit van de waschinriehting van V. aan de Amsterdamsche Vaart in. Men vermoedt, dat S. de bedoeling heeft gehad, de 15-jarige dienstbode van V. te raken, omdat hij eenigen tijd omgang met dit meisje heeft ge had. ASPHALTEERING. Uit hel antwoord, van B. en W. om treilt asphalteering blijkt, dat op uil oogenblik van het College geen voor-' stel te verwachten is. Eerst moet gewacht worden, ho© de proef met de tramlijn door Ko ningstraat en Gierstraat voldoet en eerst clan kan sprake wezen van as- phaMeering der Groote Houtstraat, welke daarvoor toch in de eerste plaats in aanmerking - komt. Zoo rueenen B. en W. Maar s'ujrt het Collego niet al te veeü op de Groote Houtstraat alleen? Wat men wensclit is asphalteering van het ge- heele traject StationHoutpoort en wanneer er inderdaad bezwaar is om zoolang de richting van de tram niet vaststaat, de Groote Houtstraat te aaphalteeren, kan toch met Kruisweg i Kruisstraat begonnen worden. Als er maar iets gebeurt, tie zaak maar tear hand genomen wordt. Of aan het zuidpunt of het noordpunt begonnen wordt, is bijzaak. Der Wörter sind genug geweohsalt, Lass uns nun endlich Ta ten sehn. Het is dringend noodig, dat uit den Raad een voorstel komt. Wie willen zich verdienstelijk maken? Een dievenbende. Deze is door het actief optreden onzer recherche ontmaskerd. Ze be staat uit drie jongens de 16-jarige M. W. in de Bakkerstraat wonend, de 14-jarige C. D., uit de Rozenprieei- slraat, en de 14-jarige L. K., uit de Lange Lakenstraat- Deze jongens zijn de daders van de verschillende diefstallen van koperen deurknoppen en bellen, in den laai- sten tijd hier ter stede gepleegd. Nu was weer aangifte gedaan, dat van de woning van den heer Sipkes aan den Koudenhorn een koperen deurknop en ketting vermist werd alsook, dat lood, zink en koper ver dwenen waren uit een onbewoond huis, Kleine Houtweg 17. De jongens bekenden, ook aan deze diefstallen schuldig te zijn. Het metaal is door hen bij verschil lende opkoopers verkocht. Na verhoor zijn de jongens weer rij gelaten. Het is te hopen, dat ze in den tijd, die verloopt voor ze voor de rechtbank moeten komen, niet weer gaan stelen. DE MISHANDELING TE BEVERWIJK. Maandag a. s. zal in een buitenge wone zitting van de Arrondissements- Rechtbank alhier behandeld worden de zaak van E. Z., zooals onze lezers weten, beschuldigd, dat hij in den nacht van 25 op 26 Aug. 1910 te Be verwijk opzettelijk Cornelig de Graaf krachtdadig beeft getrapt en geschopt tegen diens hoofd en tegen diens on derlijf, tengevolge van welke trappen en schoppen tegen het onderlijf bij De Graaf een scheur is ontstaan in den wand aan een lus van de dunne darm, en buikvliesontsleking is "inge treden, door welke buikvliesontstc- king de dood van De Graaf op 28 Aug. is veroorzaakt. Mr. P. Tidemau zal als verdediger optreden. BELANGRIJKE GEDACHTEN WISSELING. We hebben er onlangs al de aan dacht op gevestigd, dat'in de eerste afdecling een Raadslid verklaarde, dat hij een door hem genoemd onder werp niet ter sprake zou brengen. B. en W. hebben daarop geant woord, dat ook zij voorloopig de zaak wonscheu te laten rusten. Wij voor ons willen niet achterwe ge blijven, om er ook onzerzijds maar niet over te spreken J Beroepen. Ds. D. W. G. Vunderink, uit Amersfoort, is gisteravond bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroe pen in de vacature-Ds. Knottenbelt, met 63 van de 89 stemmen. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 637 baden, in dat aan het Leidscheplein 680. Weer terug. Het 11-jang zoontje van y. wiens meld - hier en daar rondgezworven. O n d e r w ij Bij resolutie van den minister van Koloniën is mej. M. J. Stock te Haar lem ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Nedenü. Indië om te worden benoemd to hulp-onderwijzeres bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Inbraak. In den afgeloopen nacht, althans Lusschen gisterenavond 7 en heden morgen 6 uur is ingebroken in het kantoor van den heer J. van Barren, vuurmakersfabrikant,, wonend© aan de Hooimarkt No. 20, gelegen aan den Spaarndammerweg. Door het verbreken van een glasruit is men in het kantoor gekomen en heeft daar uit ontvreemd twee geweren (buksen) en een fietslantaarn, geld was niet aanwezig. Het terrein, waarop de fa briek ligt, is van den openbaren weg afgesloten door een hoog houten hek, waaraan geen braak is te zien, ook niet aan de voorzijde van het kan toor. Vermoedelijk zijn de dief of dieven aan den achterkant door den tuin van de. firma Zoeher Cn on het terrein en door een schuur ach ter het kantoor bij het kantoor geko men. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). BEVERWIJK. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs alhier is aangesteld mej. W. J. C. Heimars. Het ie Amsterdam -gehouden exa men in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek had tot resultaat, dat o. m. slaagden de heereh C. Andrin- ga, J. van Berkel en W. Beyer, allen te Beverwijk. SLOTERDIJK. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is be roepen Ds. W. P. Ie Roy te Purmer- land. HOUTRAKPOLDER, Voordracht voor onderwijzeres a de openbare school alhier me juffrouwen A. Fris, te Zaandam, E. K. Kieft, te Nijkerk, en J. 'van der Meulen, te Halysioot (Ransdorp.1. vermissing gisteren werd - is weer terug. De jongen had Uit de Omstreken INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender iet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt db Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 21 Oct. 1910. Geachte Iloofdrediacteuir! Verdienen altijd uwe gemakkelijk geschreven artikelen „Om ons Heen" eene onverdeelde belangstelling, het spreekt wel van zelf, dat naarmate het onderwerp tot iemands studie of ambt of arbeid min of meer in ver band staat, het naar die mate zijn aandacht trekt. Uw artikel: ..Wie zijn de slechte betalers" van Donderdag 20 Oct. j.l. veer een der velen, waarin U zoo terecht eenig© grepen uit het leven doet en den lezer in de gelegenheid stelt de door U aangegeven punten voor zich zelf nader te ontwikkelen en de door U gegeven wenken Ier harte t© nemen. Noch wat 't een noch wat 't andet betreft bedoelen wij met dat schrij ven eene aanvulling te leveren lot of antwoord te geven oo de vraag: „Wie zijn dc wanbetalers?" Toch komt het ons voor, dat het met het oog op den naderenden win ter niet ondienstig kan zijn dit zoo vele zaken en personen rakende on derwerp nog even vast te houden, na der te beschouwen, om daardoor den gedachtengang hieromtrent bij be langhebbenden en belangstellenden ©enigszins breeder te vertakken. Niet T minst is met de Irncen en trucjes van wanbetalers on de hoogte het corps agenten en boden de - nn- dlerscheidene verzekering-maatschap pijen. Wel hoort, men in de wande ling door menige huismoeder: Ziet u, mhi huur, m'n fondsen enz enz., waardoor men den indruk krijgen zou dat vod-ral deze posten der weke- Hjiksche balans onomstooteiijk tot haar recht komen; degenen echter, d.ie zic-h dagelijks te midden van liet volksleven bewogenten einde dc con- tributiën tor bestrijding van begrafe nis, ziekte enz te innen, weten wol beter. Uitingen als boven bedoeld dienen zoo vaak om het netto -inkomen aan té toonen en den achterstand bij bak ker of winkelier te wettigen, maar daarmee is nog allerminst bewezen of aan dez© eerste verplichtingen inder daad werd voldaan. Het is in tijden van weinig verdien ste zoo volkomen verklaarbaar, dat 't geld het eerst wordt besteed aan datgene waaraan men onmiddellijk behoefte heeft en de bijdrage voor „later zorg" met allerlei beloften wordt uitgesteld en verschoveu. Even goed evenwel ais de leverancier op gestelden tijd zijne financieele ver plichtingen heeft na te komen, even goed moet ook de bode het saldo zij ner rekening op vaste tijdstippen ver effenen. En het is zeker niet overbo dig er in dat verband eens den nar druk op te leggen, dat ook zij arbei ders zijn, die hunne uitgaven uit hunne inkomsten moeten bestrijden, dat zij evenmin als ieder ander met

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1