HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 22 OCTOBER 1910 H&arlemsche Handeïsvereenïging Goedgek. bij Kon. Be»l. van 12 Nov. 1899. De Haarlcinsche Handelsvereetil ging h.er ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft In don loop van .den tijd wel Naar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van •chi' lenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot •uccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- gliig toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dal is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moeeten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men hot werk op prijs 6telt, dat de Haarlemsche Handelsvereeui- ging steeds opneemt, als doend6, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeten, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vela en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd woidL De Haarlemsche Handelsvereeni- giug bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiön voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies vaa deu rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren on faillisse menten giatis voor hen optreedt, na tuurlijk alieen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der ledeu. Als proef kunnen voortaan niouwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar Ran 1 November tot en met 30 AprilJ ad I 1 15 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeuig ng zijn de beeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Menens, Spaarae 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Informatiön naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen wofden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. ltuim 1748 information en rechts geleerde adviezen werden ln het ai- geloupen jaar gegeven. In Augustus en September 1910 zijn 81 vorderingen tot een bedrag van f 1596.86 betaald; 14 vorderingen worden afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgeste-dL Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres Beert aan het Bureau, dat geopend is iagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H V., toch van haar Infor matiön kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk (er kenniB dat alieen aan leden der Vereeniging information door haar worden vol strekt, en dat voor informatiön op bier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCXLVL De staking an het spoorwegperso neel heeft den oprnerkzamen toe schouwer veel geleerd veel, dat de verzuchting doet slaken, dat „there is something rotten in the state". Vauvenargues zei terecht,,Het volk en de grooten der aarde hebben noch dezelfde deugden, noch dezelfde ondeugden". De waarheid van deze stelling is bij de onderhavige staking ten duidelijkste gebleken. De oorzaak van Clémenceau's val was, meer onmiddellijk dan men wel dacht, zijn houding bij de herhaalde poststakingen. Dezelfde man, die, in zijn tijd van opkomst, onder heel veel meer met fel sarcasme had geschre ven „Wanneer de ellendige recla meert, beukt men hem wanneer hij zwijgt, vergeet men hem" dezelfde man nam later, toen hij aan het be wind was gekomen en de eerste machthebber van Frankrijk wus ge worden, zelf, zonder blikken of blo zen de vroeger door hem gewraakte houding aan ten opzichte van, niet slechts personen, doch ook gansche corporaties, die, door een tijd lang het werk néér te leggen, meenden op den duur hun bestaan te kunnen ver beteren. Het publiek belang, ook en vooral financieel ten duohtigste ge schaad door het gemis van schrifte lijke gedachtenwisseling, ging hem veel minder na aan het hart dan het „coöte que coüte" onderdrukken van hetgeen hij een opstand tegen de maatschappelijke orde geliefde te noemen. Het aanhooren en onderzoe ken van de geuite grieven was hem een zaak van veel minder gewicht dan gezagsuitoefening en zelfs ge- zagsverioon. Het poet-despootje, dat terecht het „béte noire" der stakers was, met name de heer Simyan, werd door den minister-president hardnekkig verdedigd. Ende de sta king hield aan, zóó, dat zelfs de onverschilligsten er ongeduldig door werden. Toen kwam, als gevolg van zware bedreigingen in dikke woor den. de „rentréè". Vervolgens her haalde staküig, wegens geschonden beloften. Eindelijk de „rentrée" voor goed, eigenlijk meer door den toe stand van geestelijke en moreele af matting der stakers, dan door ver trouwen in de nakoming van de op nieuw gedane beloften. Kort daarop, deed een onbeduiden de interpellatie over een gansch an der- onderwerp dan de poststaking het ministerie vallen. liet vertrou wen, ook van de zijde zijner- aan hangers, in het beleid van den pro- mier was duchtig geschokt, en eene kleine woordenwisseling, lang ver wacht, in de Kamer volstond om hom het mandaat op te zeggen. Clémen- ceau verdween voorgoed van het po litieke tooneel. En Simyan is nu een duisterling, wiens naam den moesten menschen reeds geheel ontschoten is. Bij deze staking nu, die der „che- minots", herinnerde Aristide Brian cl zich op een gegeven oogenblik, na een paar dagen van misplaatste hooghartigheid en duiinendik ge- zagsvertoon, het antecedent Clémen- ceau. En al trachtte hij tegenover de buitenwereld den schijn van heer-en- meesterschap te redden, hij achtte zich toch, om het behoud van zijne positie, genoodzaakt, gehoor te lee- nen aan de grieven der stakers. De „entente" kwam geen „entente cordiale" intusschen, maar 'n nood gedwongen vergelijk. Te drommel waarom niet eerder. waarom niet al dadelijk den „che- minots" het minimum-salaris van 5 francs per dag toegestaan, waa zij al een jaar lang hebben gerecla meerd Of de eisch was alleszins billijk en dan luid men dien dadelijk moeten inwilligen, of hij was ón- billijk, en dan.... Het is merkwaardig en leerrijk te vens, dat Briand, evenals Cténieii- ceau, vroeger aan de andere zijde der barricade stond. De eerste theoreticus van de alge- meene staking was Fernand Pellou- Uer, de men moge zijn idee an al of niet deelen eerlijke en kranige schrijver van „La Vie ouvriere en France Doch de welbespraaklste en ijverigste propagandist van die theo rie was juist Aristide Briand. Reeds in 1898 staakte het spoor wegpersoneel. Den 16den October van dat jaar verscheen in het dag blad „La Petite République" de vol gende dagorder „De organisatoren, de gekozenen cn de dagbladen der socialistische partij, vereenigd op den 16den Octo ber, bevestigen, dat in de hachelijke omstandigheden, waarin de Repu bliek verkeert, alle socialistische en revolutionnaire krachten vereend, besloten en gereed zijn om zich tegen alle gebeurlijkheden schrap te zet ten. De gansche socialistische partij protesteert tegen den sloot, toege bracht, aan de vrijheid der arbeiders syndicaten en aan het stakingsrecht, en, in weerwil der fouten van de burgerlijke regeeriug, rekent ze op het gansche proletariaat, om de Re publiek te verdedigen. Zij zal der militaristische samen zwering niet toestaan, te raken aan de al te zeldzame repubhkeinsche vrijheden, en zij zal de straat niet overlaten aan de reactie en licur ge welddaden. Uit dien hoofde heeft zij een per manent comité van werkzaamheid gevormd, dat alle georganiseerde so cialistische krachten vertegenwoor digt. Leve de sociale Republiek 1" Dat manifest droeg o. a. de hand- teekeningen van Aristide Briand, Alexandre Millerand en René Vivioni. thans achtereenvolgens minister-pre sident, minister van Openbare Wer ken en minister van Arbeid. Zou het niet hoogst vermakelijk zijn, indien het met zoo diep treurig ware is er geen zeldzame ironie in liet feit, dat dezèlfde Briand thans de zelfde „cheminots" heeft uitgemaakt voor- en behandelt als redeiooze op standelingen en hun leiders zijn ex-collega's en ex-partij genooten 1 vervolgt en inkerkert Is de bijzonderheid niet meldens- waard, dat Toffin, de als spoorbe ambte, ontslagen president van de „Fédération des mécaniciens", op hoog bevel van Briand gearresteerd werd aan dezèlfde schrijftafel op het bureau van „L'Hunianité", waaraan voorheen de tegenwoordige minister president zijn socialistische stakings- propagonda zat op te stellen De métamorphose is wèl groot, zéér groot Toen, jaren geleden, Aristide Bri- and tijdens de verkiezingscampagne in het 13de arrendissemenl den afge treden gedeputeerde Clovis llugues (die levens een talentvol dichter was) tot mede-candidaat had, laschte hij in zijn redevoeringen tirades ale de volgende Burgers 1 Kameraden de man nen van de pen, de intellektueelen, zullen u altijd verraden. Wat het volk noodig heeft om het met ernst en op rechtheid te vertegenwoordigen, dat zijn, ziet u, de handeuarbeiders. Zendt dien beminnelijken grappen maker, die Clovis Hugues heet, naar zijn poëzie terug. Stemt op mij, die, evenals gij, behoor lot de proletari sche klasse. Laten wij ons, als ge- exploiteerden, vorecnlgen en schrap zetten tegen de exploiteerenden 1" Dat vermeldt een stenographisch verslag uit dien tijd I De man. die aldus sprak, was toen nog maar een handig en bekwaam advocaat, die zéér intelleklueel was, en niet aan handenarbeid deed. Hij pleitte en schreef. Ah de geschreven letters hebben menigeen ten val gebracht I Scripla ruanent. Verba volant is tegenwoor dig niet roeer geheel waar, iteor de gramophones en de stenographic. Er is in den nacht van den lCden op den 17den dezer een dynamiet- bom gesprongen vóór de woning van Emile Massard, directeur van het dagblad „La Patrio". Gelukkig richt te het helsche werktuig geen andere dan wat materieele schade aan. Mcn- schenlevens vielen er niet te betreu ren. Op de deur vond men hel vol gende plakkaat„Eerste waarschu wing aan den heer Massard „La Patrie" Ik heb een afschuw van het bom men wernen cn andere misdadige aanslagen, óók omdat ze gewoonlijk un schuldigen treffen. Doch zeker moet het er in het geweten van Ernilc Massard niet rustig zijn als hij een geweten heeft. Den 16den te voren had hij in zijn blad geschreven „Wat te denken van de menschen, die niet ophouden met te spreken over „maatschappelijke rechtvaardig heid", broederschap en menschel ijk- heid, en die om hun programma te verwezenlijken, dynamiet onder de rails plaatsen en treinen in de lucht trachten te doen vliegen, dat wil zeg gen honderden onschuldige reizigers te vernietigen Uitstekend. Elkeen zal die woorden gaarne onderschrijven, elkeen, be halve dan de misdadige dynamitisten zei ven. Maar hetzelfde heerschap tapte eertijds, toen hij nog redacteur van „Le Crï du Peuple" was, uit een gansch ander vaatje. Den 2dcn Ja nuari 1884 uitte hij zich als volgt „Men heeft de verlangens van de massa's kunnen terugdringen door het kanon men zal spoedig geen weèrstand meer kunnen bieden aan onderdrukte groepen, die, geen andere toevlucht dan het dynamiet hebbende, niet aarzelen voor ontplof fingen, des te verschrikkelijker naar gelang de onderdrukking geweldiger is geweest... En dal men niet spreke over de geweldigheid der middelen de strijd is al ongelijk genoeg. Be kommeren de soldaten der orde zich om de dwalende kogels In alle veld slagen zijn er gekwetsten, die tot geen enkel kamp behooren. En verder, zijn het wel de roovers en de fusilleerdcrs die over uitplunderingen en moord partijen mogen spreken Zou je zoo'n doortrapte huichelaar nu niet kielhalen Want men bc- grijpe het goed Emile Massard is niet iemand, die op rijperen leeftijd eleidelijkerwijze zijn wilde liaren iceft verloren, doch een „Streber", die den koers van zijn meeningen rioht naar de kompasnaald van zijn geldelijke en andere behoeften. „There is something rotten in the state". De rottigheid komt evenwel meer'van de bovenste, dan van de onderete laag der maatschappij. En de bovenste heeft noch den honger, noch gebrek aan ontwikkeling tot verontschuldiging. Vijf francs als minimum-salaris per dag voor de „cheminots" toch zoo'n enorme eisch niet voor men schen, die hard werken, wel Cijfers zijn somtijds welsprekend. Om bij de Compagnie du Nord te blijven, waar de staking zich het eerst en het vol ledigst heeft voorgedaanin die „Maatschappij" zit een tiental ha rens en lords Rotlischild, adellijke sinjeurs, wier stamboom, zooals mon weet. in het proletariaat wortelt. De oandeelen, aanvankelijk betaald met 400 francs, zijn nu 1680 francs waard. Verleden jaar is er 18 pCt. dividend uitgekeerd. Het spoorwegpersoneel zal zijn pa troons heusch niet rumoeren, zélfs niet kunnen rulneeren, ook al wilde het dat wel. „Het volk en de grooten der aarde hebben noch dezelfde deugden, noch dezelfde ondeugden A la bonne heure OTTO KNAAP. Van de Residentie en baar bewoners. LXXIX. In de gemeentelijke inkomstenbe lasting, die we hier al lang en breed i:i veilige haven waande, is plotse ling nog verandering gebracht. Minister Heemskerk bleek zich roet verschillende artikelen niet te kun nen vereenigen en daar nu eenmaal bepaald was, dat de belasting met 1 Januari 1911 zou gaan werken, bleef don raad niets anders over dun te buigen voor 's ministers wil. Uitstel of onderhandelen had toch stellig zoo'n vertraging meegebracht, dat van in werking treden van de nieuwe )xilasting met 1 Januari niets zou ge komen zijn en in dal geval moet de zoo terecht afgekeurde hoofdelijke omslag natuurlijk met één Jaar ver lengd worden. Dat verkoos men, terecht, niet, maar nu bleef ook niets anders over dan te slikken wat opgedrongen werd. Twee bepalingen, door den raad, tegen advies van B. en W. in. in de verordening gebracht zijn daaruit thans weer geschrapt. Inkomens uit bedrijf en uit vermo gen zullen gelijkelijk belast worden de raad had de laatste hooger aangeslagen. Verder is de ongelimiteerde aftrek van 50 voor elk kind ook verdwe nen. De f 500, als noodzakelijk levens onderhoud bleven onaangetast, maar voor ten hoogste 3 kinderen dus totaal f 650 mag afgetrokken wor den. B. en W. luidden indertijd voorge steld tot f 700 te gaan, maar de Mi nister vermeende beter met Ilaagsche toestanden op de hoogte te zijn dan het dagelijksch bestuur en keurde f 150 voldoende. Behalve als feit van ministeriecle residenteifs kennis is dit ook nog uit een ander oogpunt merkwaardig. De ongelimiteerde aftrek voor kin- de.rea was door den raad in de ver ordening gebracht op greotendcels ethische gronden en nu verklaart een minister zichdaartegen. We hebben verschillende raadsle den, die ook in de Kamer zitten en het moet al vreemd loopen als mr. Heemskerk met betrekking tot deze inconsequentie niet nog eens het een i ander te hooren krijgt. Met dat al heeft de raad om de j reeds vermelde reden echter ge bogen voor 's ministers wil; de „vaan van de autonomie" werd een oogen blik gestreken. Op denzelfden dag dat de raad deze pil slikte, werd het voorstel behan deld om onze openbare leeszaal oen ruim hulpgeld te geven. Ruimer zelfs dan gevraagd was. Naar aanleiding van de protesten van zekere zijde gericht tegen het voorstel van Minister Heemskerk tot ondersteuning van verschillende der gelijke inrichtingen, was het te ver wachten dat ook in den raad stemmen i.n pretest zich zouden doen hooren. Daarin ligt op zichzelf niets vreemds. Wel is het dwaas dat tie heftigste tegenstander van hel hulp geld... een van de oprichters der bi bliotheek was, en die thans nog con- tribueertl Hij redde zich handig uit deze eigenaardige positie. Vroeger was hij voorstander geweest, maar de lijd had hem overtuigd dat de uitwerking van dergelijke bibliotheken op het volk niet gunstig was, en dat hij thans nog betaalde, kwam alleen als dank omdat hij van de bibliotheek geestelijk voordeel had genoten. .Eerlijk is eerlijk en beter ten halve gekeerd dan ten heole gedwaald, snaar zou deze omzwaai ook vertoond zijn als ec-n minder sterke actie tegen het Heemskerk-voorstel gevoerd werd. De antireiolutionnaire wethouder De Wüde verdedigde 't steun verle nen aan de openbare leeszaal met kracht, óók tegen eenigo partij genoo ten en het eind bracht hem een schitterende overwinning. In dezen tijd van partijdiscipline dient dit optreden wei gememoreerd. Komende week beginnen de be- grootingsdebatten, dat loopt gev. oon- lijk in de eerste dagen niet af en er is geen enkele reden om thans anders te verwachten. Wordt de memorie van antwoord van B. en W. vlijtig bestudeerd dan zouden heel wat algemeene beschou wingen achterwege kunnen blijven, maar behalve dat dit lezen tijd vor dert en dien hebben sommige raadsleden niet, wei? leest het groote publick de binnenkamers ge maakte opmerkingen niet en als goe de volksvertegenwoordigers, die o zoo graag zich in het oog van haar kiezers verdienstelijk maken, zullen zeker verschillende raadsleden zich geroepen achten nog eens te vragen, wat in de memorie al lang beant woord is. Wc hebben hier roerige dagen mee gemaakt. De Uiieslagersrage had de Hagenaars danig te pakken. tip het veld, waar gevlogen werd, kwamen cte inenscheu niet aJkiu uren te vroeg wat a; veiTC vaa Hègsch is - maar toonde de menigte een geestdrift, klunk zulk een gejuich dat het de grenzen van het onfatsoen lijk bijna overschreed. Het stèkt toch niet, je zoo opgevvon- d- n te toonen Hét fascinerende dat elke vliegen de machine heeft, zeker niet het minst als zij zoo kranig bestuurd wordt als door Olieslagers, zegevierde echter over de Haagsche kalmte. Ook de politie raakte ondor den ia- vloed maar in dit geval niet van alcohol want anders is baar vreemdsoortig optreden absoluut on verklaarbaar. Toen de machine Zondag na tcü prachtige vlucht daalde, verbraken de menschen ac afscheidingen cu holden naar de machine toe. in plaats dat de politie, weike deze me nigte van zeker een 20.600 opgewon den menschen toch niet kou houden, dezen ren kalm toeliet de geeft- driftigen zouden Aniwerpschen J.io toch niet opeten? kreeg zij een aauva] van gezagsfanatisme. Da sabels en gummistokken wenloa getrokken en er op los getimmerd. Een bereden agent, galoppeerde te gen de menigte in en reed een paar menschen tegen de vlakte Niets luclp echter; de politie moest wijken. Ze heeft haar aanzien door dit op treden zeker verhoogd. Enfin, wc zullen maar denken dat de vliegma- n:e ze in den bol zat. Daar had niet alleen de politie last van! Olieslagers werd hier bestormd. Toen hij zich in een zijstraatje liet scheren, liep niet alleen dodelijk de winkel vol, maar stroomden zoovelen toe dat in de hoofdstraat de tranu niet rijden konden en naast den kap per de ruiten werden ingedrukt: Op aj die herrie was hij niet bi. -- t gesteld, want hij was niet gehe.i .n orde; een lichte influenza had hem te pakken. Het is daarom te waard;-®- ren dat hij den laatsten dag nog op steeg. Hij verdiende er niets mee. Afgesproken was dat hij f 3500 zoo krijgen, ook als het weer al de da reu vliegen onmogelijk zou maken. Steeg hij slechts éénmaal op, dan lfretg hij dadelijk f 3500 meer. Dat hij, na reeds twee dagen gevlo. gen te hebben, den derden bJi krach tige» wind en terwijl hij zich vei re van lekker gevoelde, toch ops; Pleit voor hem. Hij beschouwt ten minste het vlie gen niet als eon znivere goïdmak Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Woensdag, toen het geregend had, was het in onze voornuamste winkel straten zóo modderig, dat het wel leek alsof de banketbakkers, die daar in grooten getale wonen, een concours hadden gehouden in het maken van chocoladevla en daarop de werkstuk ken buiten de deur hadden gesmeten. Het was er lekker pappig, brijig, bruin. In de kuileu tusschen de stcenen lagen van die gezellige halfdikke, holf- slappe sopies, die somtijds plotseling waren verdwenen, namelijk wanneer een voorbij-dravend paard er zijn zwa- ren poot midden in zotte. Dan spatte het papje naar allo kanten heen, gelij kelijk en zonder aanzien des persoons, de menschen versierende met spatten op kleeren en gezicht. Een nieuwe fir ma aan den uoodlottigen oostkant van de straten, waar de paardentram langs komt, heeft wel een half dozijn keer de vieze, vuile spatten van zijn ruiten laten vegen, totdat hij den ho- peloozcn strijd opgaf en evenals zijn buren de boel maar zitten liet. Daar nu iedereen wat van den mod der meedroeg en daarmee wat nieuws invoerde, namelijk de coöperatieve straatreiniging, zou men denken, dat de stralen weer gauw schoon waren, maar dat leek er niot naar. Door de drukke passage groeide de hoeveel heid brij haast even gauw aan, als ze afnam, zoodat de officieele gemeente reiniging een goed werk deed, toen rij den volgenden dag deze straten ömt een paar slangen op de waterlei- diug schoonspoot. Ik noem dat een straaltje op zijn pas. We hebben nu weer eens gerion, dat je met water niet enkel vuur, maar ook modder kunt overwinnen. Intusschen heeft het veel water ge kost, zoodat ik in overweging zou wil len geven, een goedkooper middel toe te passen, namelijk asphalt te leggen, dat veel gemakkelijker schoon te ma ken is, omdat het geen kuilen heeft en oen gladde baan vormt. Overigens moeten we, naar het schijnt, voorzichtig wezen met gladde paden. Althans de gemeenteraad van Deventer heeft in dit opzicht tegen Haarlem gewaarschuwd. Tot dusver zijn de Haarlemmer Halletjes en de Deventer koek goeie vrienden ge weest, omdat ze elkaar niet hinder den, met elkaar niets te maken had den. Helaas, die stemming staat te worden verstoord. Er is strijd van belangen ontstaan. Deventer wil de Middelbare Koloniale Landbouw school en Haarlem wil die. Boide ge meenten bieden dezelfde voordeden aan. Minister Tal ma, die niet op Haarlem gestold schijnt te wezen, daar hij de rijkstuinbouwschool lie ver in het achterafplaatsje Lisse ge vestigd heelt, wil nu Deventer geluk kig maken met de Koloniale Land bouwschool, hoewel Deventer precies evenveel connectie heeft mot Indische belangen en aangelegenheden, als een oude schoen met een hoogen hoed. De Deventer gemeenteraad nu ziet in de vestiging van de school te Haar lem gevaar voor de zedelijkheid en acht Deventer in dat opzicht dan ook veel veiliger. Deze bewering doet me denkeu aan een Deventenaar, die me op zekeren dag verklaarde „lk ken bier alleen brave menschen." .Wat riep ik, ln onthutste be wondering uit, „zijn er in Deventer in 't geheel geen booze lieden „Ja wel", zei de Deventerschman, „maar die w i 1 ik niet kennen 1" Verleiding is overal, mijneheeren van den Deventer gemeenteraad. Ten uwent bijvoorbeeld, om zich te buiten te gaan aan koek. Hoe zal het hart van de middelbare koloniale leerlin gen niet kloppen, wanneer zij het land van de koek naderen. Hoe groot zal de verleiding zijn, om zich daar aan te buiten te gaan en daarmee de jeugdige magen (ze zijn er juist voor op deu leeftijd) voor langen lijd te be derven. En dan de rivier „Excellentie", zal ik aan Minister Talma vragen, zoodra hij de Bakkerswet achter den rug en dus weer wat plezier in zijn leven heeft, „Excellentie, heeft u wel ge ducht aan den IJsel? Als een kolo niaal-middelbare leerling op den kant loopt en in de rivier waait en niet zwemmen kan, terwijl er niemand in de buurt is om te heipen, dan wordt de ongelukkige landbouw-koloniaal wis en zeker door den stroom meege sleept en heeft bee! Deventer, op den oever geschaard, het nakijken Wij in Haarlem Excellentie, hebben geen enkel stroomend water. Zelfe het Spaarne staat zoo stil als laat ons zeggen de regeeringsmachlne 1" Derhalve is Haarlem veel minder gevaarlijk, dan Deventer, dat voelt ieder. En voor wie nog niet overtuigd mochten wezen, heb ik nog heel ando re argumenten. De Deventer Raad wijst er op, dat in do nabijheid van die stad groote verscheidenheid van bodem wordt gevonden klei, bosch, heide, zandgrond, veengronden enz. Mnar is daar een staolwaterbren Neen, die Is er niet. Km wat moeten wij ln Indié hebben Wat anders, dan kerels mei merg in de knokken, kerels om zoo te zeggen van ijzer en staaL Nu, dat staalwater kunnen ze. op vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen, desnoods met de heele school tegelijk, aan de bron ln de Haarlemmermeer gaan drinken I Wat kan Deventer dnar tegenover stellen Niemendal En dan de zee. Hoe moet een leer ling van de school in Indië komen? Natuurlijk over zee. Vroeg of laat, al naar hij knap of dom is, zal bij zich op zee moeten wagen, om zijn be stemming in Indië to bereiken. Voor afgaande kennismaking met de zee is dus hoogst gewenscht. Welnu, wan neer de school In Haarlem gevestigd wordt, kan hij aich langzamerhand op deze zeereis voorbereiden, door met een retourtje van zeven stuivers (bij aanschaffing Yan een boekje nog min der) per eiectrische tram naar Zand- voort te gaan. Maar ln Deventer ziet hij de zee nimmer, hoort er zelfs niet over spreken. Verbeeld je, dat hy af gestudeerd Is, te IJmulden komt om aan boord te gaan en dan ontsteld uitroept: ..moet ik die groote is over, nee hoor, dat doe ik niet I" Hem daar zoetjes aan te wennen kan ge beuren, wanneer de school te Haar lem wordt gevestigd. Er zijn nog zeventien andere argu menten, die ik evenwel onnoodlg acht nog aan te voeren. Slechts één meen ik aan mijn lezers verplicht te wezen. De aanstaando middelbare koloniale landbouwspecla- lileit heeft voor zijn vak noodig broe- do opvattingen en een ruimen blik waar haalt hij die vandaan, indien zijn gezichtskring, telkens wanneer hij Deventer binnenkomt en verlaat, wordt beperkt door het schuurtje, dat daar spoorwegstation wordt genoemdl Aha, dit argument heeft men in De venter niet verwacht. Wanneer B. en W. er met stomheid door geslagen worden, zal dat mij niet verwonderen. Maar ik wil hun ongeluk niet en hoop van harte dat ze er sP°edig van zul len bedaren. Evenwel het blijft er bij de middelbare, koloniale landbouw school krijgen ze niet 1 Daarover niet getreurd. Menigeen krijgt niet, waarop hij in do wereld hoopt. Toen Woestduin op Zondag niet meer mocht open zijn voor hot publiek, stichtten belangstellenden een vereeniging, ter bevordering van het paardenras, waaraan dus na dien alleen noe maar de leden getuigen mochten wezen. Hoewel in den loop van den zomer aldus talrijke pogingen voor pa&rden- verbetering zijn gedaan, is dit door een onvoldoend aantal leden niet op zijn rechte waarde geschat. De onder neming heeft slechte resultaten opge leverd en het volgende jaa millen de paarden, helaas, zoo onverbeterd moe ten blijven als ze nu eenmaal zijn. Althans op Woeetduin zal daaraan door de bookmakers en den totalisa- tor niet meer worden gewerkt. En dat juist nu, in een tijd, dat hot paard gebukt gaat onder de schrikke lijke mededinging van den auto en vliegmachine. Finis cavalerie, zouden we willen uitroepen, waarmee bedoeld wordt, dat het met de paar den gedaan is. Alleen zijn, naar ik vernomen heb, tal van beurzen, kleine beurzen vooral, die vroeger te voel tot de verbetering van het paardenras bij droegen, nu zelf verbeterd, wat zonder twijfel ook een voordeel is. Jc kon er als leek namelijk niet goed oog op houden. Pas had je gehoord, dat de verbetering van 't paardenras in in t paard X. zijn hoogtepunt had bcrcr-.t en stortte uit blijdschap daarover ccn rijksdaalder bij den totalisator. En wat gebeurt? Paard IJ vuil, was 1 os klaarblijkelijk nóg grondiger verbe terd. Een volgenden keer stel je na tuurlijk al je vertrouwen op paard IJ. Alweer mis, winner is paard Z- P-.mrd IJ. komt het laatste binnen. Een van mijn kennissen gaf het na een paar van deze oudervindingen op. „Een bloem of plant verbeteren", meendo hij, „gaat goed. Een kat ver beteren is mogelijk, een hond verbete- ren niet ondenkbaar zeifa kun je, on der sommige omstandigheden, een medemensch verbeteren, maar die verbetering van 't paardenras is voor mijn domme verstand een te ingt-v. ik- keld vak. daar zie ik liever van af." Verstraeten is na de Haarlemsche vliegdagen naar zijn woonplaats Me- chelen vertrokken en heeft vandaar bericht, dat hij te Twello niet zou komen vliegen. Hij voelde zich namelijk niet al le fikseh en liet den dokter halen, die hem wat vermoeid en overspannen vond. „Hoe kan ik weer beter worden, dokter vroeg Verstraeten. „Ge moet maar veel de lucht in", zei de dokter. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5