Binnenland Da Bakkerswettan VII. Den Haag, 2S October 1910. Eon lieve lust was bet tijdens deze Besdaagsche debatten de Kamer ga te jlaan. 'k Merkte het reeds eerder op, dat politieke thesen, en antithesen gelukkiglijk terzijde geschoven wer den, nu men deze wetten in behande ling nam. Het herinnerde aan de wel aangename tijden, waarvan voorzegd is. dat de wolf naast hei lam zal ne- derliggen. Was het niet een treffend schouwspel gister, dat drie ..genos sen" der „Bergpartij", de trits Troel- 6tra-Dnys-Hugeuholtz, tijdens den 'derden termijn van den Minister afge zakt van do hoogste zetels naar een oud-liberaal bankje vooraan, den lieer Tulma in zijn dupliek, zaten toe te juichen met „zeer juist 1"'s „bravo's" W'us het niet verwonder lijk den heer Schaper Donderdag Dr. Kuyper te hooron prijzen als een de mocratisch man En leek het niet of alle, althans partij-politieke grenzen waren verdoezeld, toen do heer Loh- man Vrijdag in een vrij-diepgaande polemiek geraakte met den leider der e.g. „jong-katholieken" mr. Aalherse en den- anti-revolutionairen aanvoer der Van der Molen Zeker daaruit bleek weer een andere scheidingslijn, dan die in onze huidige staatkundige constellatie naar voren wordt ge bracht, maar in de apotheose van Vrijdagmiddag werden totaal alle an tithesen weggevaagd, toen de heer Lohnion „mijn geachte antipode", zooals Mr. Troelstra nog een half uur te voren verklaarde opstond om te verklaren te zullen stemmen vóór de motie-Troelstra en de Kamer de wenschelijkheidsverklaring van den sec.-democraat, inzake de overwe ging door den Minister van opneming in de Bakkerswet eener regeling van de arbeidstijden, óók overdag, zonder hoofdelijke stemming aannam. Was dit geen schoon einde der de batten een Kamer, die „van Van Karneboek tot Troelstra" eensgezind heid bleek Wir wollen sein ein einzig Volk von Brüdern Dit is dus het resultaat van zes da gen pratens, dat de Kamer van oor deel is, dat de Rogeering goed zal 'doen de mogelijkheid 1c overwogen of In deze wetsvoordracht ingelascht kan worden een algeheclo regeling van den arbeidstijd in de bakkerijen. Deze slotsom hnd zich de vorige da gen al vrij duidelijk afgeteelcend in 'de redevoeringen von verschillende sprekers. De dag van gister was er echter Voor noodig om door toelichting van 'de toch vrij duidelijke motio alle ver schil van meenirig over den uitleg er van weg te nemen en aan te toonen, dat er ook voor de vrij-überalen, christelijk-historischen en zg. oud katholieken niet het minste bezwaar bestond oui mot deze mede te gaan. Maar bovendien bracht de laatste dag ons de sympathieke verzekering van den Minister, dat hij zich met alle kracht aan den arbeid zou zetten, om do nieuwe matoriu. die men thans in 'do wet geregeld wil hebben, nader te bestudeeren. De Vrijdag werd dus besteed met het stellen' van vragen naar de betee- kenis der motie en de beantwoording daarvan. De beeren Aalberse en Bos had den zich des morgens voor de motie vertelaard, zij hot dan wat den heer Aalberse betrof met een voorbehoud Inzuke de mindere volledigheid der motie. De heer De Savornm Lohman verklaarde zich eerst tegen, wijl hij haar praematuur achtte. Immers, re deneerde hij, uit de debatten is nog niet voldoende af te leiden, dat de Kamer beslist een regeling wenscht. Overigens deed de heer Lohman reeds de toezegging, dat ook hij was vóór de gedachte in de motie neerge legd. Daarna kwam de heer Talma aan het woord. Zijn rede was in één op zicht merkwaardig, niet zoozeer, orn- 'dat hij thans zijn medewerking toe- zeide, om inzake de arbeidsregeling het „gemeen overleg" tusschen Sta- 'ten-Generaal en Regeering volkomen tot zijn recht te doen komen, maar wel om dc vernuftige wijze, waarop hij trachtte uit de motie een „slaatje" te slaan. Wat toch was hot geval? De heer Aalberse had 's morgens eenig voor behoud gemaakt omtrent de volle digheid der motie. Hij wilde namelijk ingelascht zien, dat de Kamer tevens uitsprak, dat zij voor afschaffing van nachtarbeid was. Nu ving de Minis ter zijn rede aan met te erkennen, dat de heer Troelstra volkomen juist had opgemerkt, dat het noodig was, om to constateeren, dat de Kamer ook voor de dag-arbeidsregeling was, omdat het zou kunnen zijn, dat de gedane uitspraken op dit stuk slechts individueele uitingen waren, en het derhalve nog niet absoluut zeker was, dat de Kamer dacht als de spre kers. Daarom zou de Minister prijs stellen op een uitspraak der Kamer, zooals de motie-Troelstra bedoelde Maar aan het slot zijner rede be toogde de beer Talma waarschijn lijk schemerde het verlokkende denk beeld van den heer Aalberse hem hierbij voor de oogea dat een een voudige uitspraak over deze kwestie eigenlijk onnoodig was, daar de de batten de meaning van de Kamer reeds voldoende in het licht hadden gesteld. Bedoelde de heer Troelstra, aldus polste de Minister vernuftiglijk, mis schien dit met z'n motie, dat de Ka mer, erkennende de nood zakelijkheid van de af schaffing van den nacht arbeid, zich ook uitsprak voor algeheele regeling van den arbeid in de bakkerijen IJit de tegenstelling in de con structie zijner rede blijkt, dat de Minister in den loop van zijn speech op de gedachte kwam, dat hij wel licht op deze manier, zóó zijdelings- weg, een bindende uitspraak zou kun nen krijgen, dat de Kamer was vóór afschaffing van nachtarbeid. Op die wijze zou de heer Talma op niet om li mme manier het beginsel zijner wet alreeds in veilige haven hebben geloodst Maar de bedoeling was te duide lijk. De heer Troelstra verklaarde, zonder op" de eenigszins merkwaar dige houding van den Minister te wijzen, dat hij enkel en alleen het oog had op de arbeidsregeling, zon der de bijgedachte om nu alreeds een beslissing over den nachtarbeid te nemen. Dit zou ook niet parlemen tair geweest zijn, daar dan zoo maar even de beliandeling van de amende menten inzake het drieploegenstelsel (welke een gedeeltelijk behoud van den nachtarbeid beoogen) onmogelijk gemaakt zou zijn. De heer Borgesius, oude parlemen tariër als hij is, kon het niet onder zich laten, om den Minister wegens zijn merkwaardige houding even in het ootje te nemen. „Dat zou de heer Talma wel gewild henben, me neer de Voorzitter zeide de sprekei- onder groote vroolïjkheid der Kamer. Do heer Nólons peilde ook even de beteekenis der motie en hield eeue breedvoerige redeneering, waarin hij tot driemaal van meet af aan be toogde, dat iemand, die voor deze motie stemde, daarom nog niet ge houden was te stemmen voor elk voorstel van den Minister in deze materie. Dat was op zichzelf vrij be grijpen ik. maar de heer Nolens dacht, dat men hem niet begreep en herhaalde telkens zijn beloog, eindi gende met de belofte, dat hij 't „nog" duidelijker zou maken, als men hem niet begreep. De heer Borgesius zei or van, dat hij niet wist, lioe hij 't. bad de heer Nolons, die anders zoo klaar en dui delijk was, nu een kwartier noodig had, om c-r toe te komen, dat nie mand hom begreep. En toen de lieer I.ohman gezegd had, dat de Minister blijkbaar de portée van de motie niet begrepen had, omdat de heer Talma nu de kwestie van den nachtarbeid en de arbeidsregeling-over-dag in één wets ontwerp zou moeten belichamen waar hij vroeger tegen was merk te de heer Troelstra op, dat hij nu de fysionomie van de Kamer op dat oogonblik niet meer begreep. Er heerschte gejaagdheid en ze nuwachtigheid in de Kamer, alsof er- een groot conflict dreigde. De heer Nolens werd zelfs boos, wat spreker nog nimmer bijgewoond had. Inderdaad had de heer Nolens hef- tiglïjk den heer Borgesius geïnter rumpeerd „Dan is mij een enkelen keer overkomen, wat anderen her haaldelijk overkomt." Maar alle voetangels en klemmen werden weggeruimd, toen de lieer Talma uitdrukkelijk verklaarde in de motie niets anders te zien, dan dit, dut de Kamer het wensclielijk achtte, dat de Ilegeering overwoog of het mogelijk zou zijn, de geheele arbeids duur te regelen. „Mijnheer de voorzitter", zei de heer Lohman en hij had er zeil schik in „dan kan ik ook voor de motie stemmen." Een beetje politiek was er toch wel! Ik bedoel n.L het polemiekje tus schen de hoeren Aalberse en Schaper over de-al-of-niet oprechtheid der sociaai-damocraten in hun leus „so ciale hervormingen". De heeren Aal berse en Schaper hadden des morgens nog wat geharreward over deze kwes tie, waar-bij de eerste er op wees, dat dit debat eigenlijk overbodig was, daar men betoog, tegen betoog, re pliek en dupliek kan vinden in het boekje van den heer Schaper „Op de Bres" en in liet Kath. Sociaal orgaan. Bovendien had spr. het geheele debat reeds gehad op een avond voor Kerst mis*. 1903. De heer Troelstra hield er 's mid dags nog een vlammende rede over, betuigende, dat het den sociaal-de mocraten inderdaad ernst is met him strijden voor sociale wetgeving. Het bewijs? De houding van de fractie bij deze wet, waarvan sprekers partij voor de arbeiders tracht te baton, wat er von te halen is. Van het filosofisch debatje over persoonlijke vrijheid tusschen da hee ren Lokman en Aalberse, heb 'k gis ter reeds in m'n telegram melding ge maakt. De heer Lohman verweet den anti revolutionairen af te wijken van een der grondbeginselen hunner staat kundige opvattingen, n.l. de souve- reiniteit in eigen kring, d. w. z. dat hot hoofd des huizes in eigen gezin absoluut vrij is en daar geon over heidsbemoeiing te dulden heeft. Die souviereiniteit in eigen kring mocht alleen wijken voor bet alge meen belang. En van algemeen be lang was hier geen sprake, alleen hiervan, dat men concurrentie wilde voorkomen door ook den alleen-wer kenden bakkerspatroon den nachtar beid te verbieden. De heer Aalberse hield daartegen over zijn meening staande Van do detailpunten, die nog te overzichten vallen, wil 'k nog de vol gende mem oreeren. Gelijk geseind is, heeft Mr. Blau- pot ten Cate aan den Minister laten weten, dat hij noch het Bokkersco- rnitó de hand hadden in de spion na- ge-geschiedenis. Die verzekering aan vaardde de Minister. Maar de spion- nage bleef eon feit, door wie zij dan ook uitgeoefend weid. En men heeft den Minister steeds in den waan ge laten, dat Mr. Ten Cate er de hand in had. Wat toch was het geval? De heer Van der Meer, propagan dist van het Bakkerscomité heeft in een zaal te Dordrecht, waar hij kwam debutteeren, een brief laten liggen, waarin een persoon aan Mr. Blaupot ten Cate schreef op welke uren en waar mevrouw Talma brood liei koop en. De Minister, aannemende, dat dc heer Ten Cate van dien brief geen gebruik wilde maken, veronderstelde, dat die heer Van der Meer op onrecht matige wijze in het bezit van den brief kwam. De Minister had bij een conferentie met het Bakkerscomiió den lieer Van der Meer gezegd, dat hij hem verzoeken zou zijn departe ment te verlaten, omdat dte heer nog vrijmoedig tegen den Minister optrad, alsof die spionnage een rechtmatige1 daad. was. Het 13 akkers-Comité heeft toen den Minister niet uit den waa.n gebracht, dat Mr. Blaupot ten Cate een ver- spiedingsdienst had georganiseerd. Volgens Mr. Ten Gate nu'is de zaak do volgende: Op eene van de bestuursvergaderin gen van het bakkers-comité heeft een der leien, toen besproken werd oen ïgde van den heer Talma, dat hij brood at, dat overdag werd gebakken, medegedeeld, diat daarmede moeilijk was te rijmen het feit, dat de dienst bode van dan heer Talma meerma len in een zijner winkels broodi haal de. Bedoeld bestuurslid lieeft deze mededeeling later aan bet bakkers- comité bij brief van 13 November 1908 bovesfcigd. Van een spionnagodiensf. was al zoo geen sprake. Ten slotte zij nog uit die debatten opgehaald, dat de Minister, gelijk 'k reeds veronderstelde, bereid is het werk der Bakkersrudeu op te dragen aan Gedep. Staten, en dat hij den heer Borgesius toe zei, dat de rappor ten uit Italië voor de Kamerleden ter inzage zouden neergelegd worden. Minister Talma zal nu zijn wets ontwerp eens grondig herzien. Hoe dat uit zal vallen, hooren we later wel eens, als de wet togen Februari verder in behandeling komt. Dat echter de afschaffing van de>n nachtarbeid meer kans van slagen heeft door de algeheele regeling von arbeidsduur is nog een open vraag. Het kan ook zijn, diat de Ka mer er toe besluit een tien- of elfuren dag vast te stehen voor de Bakkerij en dan den nachtarbeid toestaat ech ter niet langer dan gedurende acht uren. Het schijnt mij toe, dat een deel van de Christ-historischen, de oud- Katholieken, de Vrij-liberalen en de Unie-li beraden voor zulk een regeling warmer zullen ge stemd zijn, dan voor afschaffing van den nachtarbeid, die noodzakelijker wijs ingrijpen moet in de persoonlij ke vrijheid van den alleen-werkenden patroon. JAC C. M. Jr. EEN RÏADSLID, IN DEN JARE 1910 Do Haagsche correspondent der „Tel." schrijft Dozer dagen heeft zich bij do be handeling der gemeente-begrooting in onzen Raad een voorval afge- sj>eeld, waarover hier algemeen har telijk gelachen wordt, maar dal toch een dramatise hen kant heeft. Men was genaderd tot de afdeellng van hot eleetrisch bedrijf, toen het woord werd gevraagd door den heer W. A. S.. liberaal lid voor het eerste kies district. Deze edelachtbare heeft den Raad al meer vermaakt met zijn dwaashe den. maar wat hij nu deed, sloeg zelfs het Sittardsche record. Ilij zei- de, bij deze afdoeling eertige vragen te willen stellen, die niemand kan beantwoorden. Daarom stelde hij ze maar totB. en W. Die vrazen waren 1. Wat J3 electriciteit 2. Is het een levende kracht 3. Dient zij de aarde in haar be wegingen. met andere woorden, welk deel of onderdeel daarvan wordt door bevorderd Kan het voortdurend onttrekken van electriciteit aan den aardbol van invloed zijn op de vorming van zuurstof en stikstof, die menschen, dieren en planten noodig bobben voor hun bestaan De Raad, eerst overbluft, barstte in donderend lachen uit. De voorzit ter vroeg, wat die vragen met de ge meente-begrooting te maken hadden. Waarop de heer W. A. S. antwoord de, dat hij op deze vragen, „die nie mand kan beantwoorden", prae-ad- vies van B. en W. of van de gezond heidscommissie verlangde. Het is geschied! Het is geschied In den jare 1910, in den gemeenteraad, van een stad met bijna drie maal 100.000 inwoners. En daarom zeiden we, dat dit incident een dramatischen kant heeft en men zou uit pure schaamte naar een an dere gemeente willen verhuizen, wa re het niet, dat daar als een licht in de duisternis, als ecu troostende ge dachte het feil. staaf, dat Zijne Edel achtbare, do heer W. A. S.t in Juni van het volgend jaar moet aftreden. Is professor Oppenheim niet an oor deel, dat onze Gemeentewet dringend herziening behoeft, opdat do schor sing van raadsleden worde uitgebreid tot andere gevallen dan thans in art. 20 venn aid ONZE INVOERRECHTEN EN HET BUITENLAND. „Die Goldschmiedekunst" schrijft over de bij ons aangekondigde her ziening der tarieven o. a „Het zal geheel van de )>eteekenis en het lot van het wetsontwerp af hangen, of het geraden is, het door het Duitscho rijk overgenomen Prui- sisch-Nederlandsche Handels- en Scheepvaarlveixlrng van 1851 te her nieuwen. Dit is, zooals men weet, oen „meestbeguiistigingsvorclrpg", waarbij wij dat zijn dus de Duit- schers tot heden goed gevaren zijn, vooral doordat de nieestbegunst.l- giiigsclausule ook do Nederlandsche koloniën omvat. Indien reeds nu van verschillende zijden het sluiten van oen nieuw handelsverdrag met Hol land noodzakelijk wordt genoemd, zoo Is dit In de eerste plaats hieruit te verklaren, dat dit verdrag voor con groot gedeelte de regeling van de Ilijnscheepvaart en de afschaffing van de scheepvaarttollen op den Rijn betreft. Ja, rnen laa.t reeds van agra rische zijde doorschemeren, dat men oen ongunstig handelsverdrag, waar door wij bijv. do meestb&gunstiging in de Nederlandsche kolonies zouden verliezen, op den koop toe wil nemen, indien Nederland zijn verzet fegen de heffing van scheepvaarttollen op den Rijn slechts wil laten varen. Dat Vioemt men bescherming van den nationalen arbeid". Nu is echter de tolvrijheid ook in het herziene Riin- scheepvaurttraciaat van 17 October 1868 uitgesproken. Zal nu Holland werkelijk bereid gevonden worden, ook dit tractaut, bij het sluiten van oen nieuw handelsverdrag, ter wille van onze agrariërs te herzien, om daarmee den invoer van Dunsche in dustrie-producten in hei moederland weilicht ook m de kolomen moei lijker te niakeu Dat zou een groote dwaasheid zijn en in strijd mei het levensbelang van bet Nederlandsche volk, welks voornaamste bronnen van welvaart gevonden worden in vrije scheepvaart en vrijen handel." VER VAN HUIS. Zes Chineesche koelies (kolentrem- niers) kwamen met den trein te Gen nep aan, doch mochten, duar zij slechts biljetten tot Boxtel hadden en zonder middelen van hestaan waren, hun reis niet voortzetten. De .politie zond hun met den trein naar Duitsch- land terug. Op het eerstvolgende Duitsche station Hassum stapten zij uit en verschenen later te voet weder in Gennep, gevolgd en aangestaard door de straatjeugd. Opnieuw werden zij door de politie opgepikt en ov de grenfen gezonden, ditmaal met eon sneltrein, die te Hassum niet stil houdt, maar doorloopt tot Goch,. een afstand van vier uren gaans. WETSONTWERP WATER VERONTREINIGING. De Nederlandsche Vereeniging te gen water-, bodem- en luchtveront reiniging lieeft een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Hin derwet en het daarover uitgebrachte Voorloopig Verslag. De Vereeniging merkt daarin o. a op, dat het ten hoogste gewenscht is, een principieele uitspraak van de Re- geeripg uit te lokken, in hoeverre zij bereid zoude wezen, een door parti culier initiatief te stichten „Centraal Bureau van advies voor Waterremi- ging" te steunen, door tegemoetko ming in de kosten van oprichting en instandhouding daarvan. VALSCHE SPELERS. In den trein tusschen Roosendaal en Rotterdam werd een reiziger door valsche kaartspelers afhandig ge maakt een gouden horloge met ket ting en 50 gulden. Een hunner. L. V. uit Rotterdam, is aangehouden. Op hem werden bevonden circa 600 gul den aan bankpapier, zoo meldt de .Tel.". ONGELUKKEN. Te Hengelo werd de werkman B. op de electrische appa raten fabriek getroffen door een losschietende zwa re plaat eener hydraulische pers. Met inwendige kneuzingen en gebro ken been werd de ongelukkige in be- wusleloozen toestand naar het zie kenhuis overgebracht. EEN WILD ZWIJN GESCHOTEN. Op de JMinnna-hoeve bij Oosterbeek door den rentmeester Burger een wild zwijn geschoten, dat 300 pond woog. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Door het bestuur van den Nederland schen Bond van Gemeente-Ambtena ren is op voorstel van het bestuurslid mr. Van Oppen, burgemeester van Maastricht, de wenschelijkheid uitge sproken, om te geraken tot een betere regeling der bezoldiging van de bur- meesters van grootere gemeenten, zoo dat ook niet-gefortuneer'den benoemd kunnen worden. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN A 30 Cts. per Tegel Biet* en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke working int op de nieren en blaas, en veroor zaken waterzucht, graveel, steen, j'heumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verreweg ia de meeste gevallen de oorzaak van nier- en hlaaskwalen. De door alco hol geprikkelde en aangetaste nieren venliezen hun kracht om het bloed te filtraenen en om de niergiften a.f te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele ande re noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kentoeken van een nier- of bl aasaandoening hebt, en vooral wanueer gij aanleg hebt voor nieirzwakte, (Jient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met eén geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient met dat geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de ge ringste verschijnselen kunt opmerken zijt gij nooit veilig voor vernietiging der nieren en kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hge langer gij uw kwaal- veron achtzaamt, des te dieper schiet deze wortel, on krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer ge vaarlijk, zoodat gij niet spoedig ge noeg beginnen kunt met liet gebruik dor echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door mannen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. De handteekeaing van James Fos ter op de doos waarborgt de echtheid. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij da heetren J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Sport sa Wedstrijden SCHOOL EN SPORT. Door het hoofdbestuur van de Ver eeniging van Leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs is het initiatief genomen tot het samenstellen van 'een commissie, aan welke zal worden opgedragen een onderzoek in te stel len naar een juiste voxnoudiüg ras- schen de school es ié sport. Daartoe heeft het hoofdbestuur zich gewend tot een aantal vereemgingen, werk zaatn op het gebied van onderwijs, hygiëne en sport, met het verzoek een of meer vertegenwoordigers in de bedoelde commissie aan te wijzen. Worden deze uitnoodigingen aange nomen, dan zullen in de couuniasia vertegenwoordigd zijn De Vereeni ging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijshet Genootschap v.m Leeraren aan Nodcrlanilsche gynuia- sièn de Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der geneeskunst de Vereeniging van Gymnastick-On derwijzers in Nederland het Neder- landsch Gymnastiek Verbond >lo Nederlandsche Bond voor Lichamelij ke Opvoeding; tic Amsterdam-tin Bond voor Lichamelijke Opvoeding de Rotterdamsche Bond voor Licha melijke Opvoedingie Nederland sche Voetbalbond; de'Nederlamhche Korfbalbondde Algemeeiie Neder landsche WielrijdersLond. VOETBAL. BELGIë—ENGELAND. Het Londensch elftal, dat 1 Nov. te gen het Belgisch XI tc Brussel zal spelen, is als volgt samengesteld Watson (doel). Bullock en Burn (ach ter), Burrt, Symons, Mc. Writer (mid deni, Rutherford, Woodward, Reilly, Noble en Dilley (voor). VLIEGMACHINES IN HUUR. Alweer iets nieuws. Binnen 'n paar dagen zal men ti Parijs met hetzelfde gemak 'n \lieg machine kunnen aanroepen, als ecu taxi. Voor het betrekkelijk gering bedrag an 20 frs. per kilometer, zal men „ritjes" van ongeveer 5 K.M. kunnen maken met een bekwaam aviatenr. Henry Farman is dc uitvinder van lit nieuwtje. Hij wil het publick ;n iet algemeen laten genieten van do "liegsport, zonder dal zo de hcoge kosten van oen machine, loods, etc., etc., hebben te betalen. WUNMALEN'S PRIJS. De Fiets schrijft over de veelbespro ken kwestie 't volgende: Wij hopen natuurlijk, dat V ijnma- u voor zijn prachtige vlucht de be- looning zal krijgen, waarop hij gere kend had. Maar wij kunnen ons toch waarlijk kwalijk voorstellen, dal eenig college ooit den nlet-offirtcicn tijd officieel zal verklaren, zelfs al werd zonneklaar bewezen (int. tic af wezigheid van den offieieelen tijd- waarnemer diens schuld is ge ween et het gevolg was van onv-tandig. hedon, waarvan de vei'».utwoordeliito» lipid Wijnmalen treft. Elke commissio heeft de bepalingen von liet wedstrijd reglement, te eerbiedigen en al kan betreurd worden, dal ongelukkige omstandigheden ertoe geleid hebben, dat een dezer bepalingen niet kon vvor den in acht genomen, men kan niet verklaren, dat het reglement is nage volgd, wanneer dat niet het geval is geweest .Wanneer niet officieel is be wezen, dat de reis von Wijnmalen heeft geduurd 27 uur 50 min. 2? sec. dan kan die tijd ook niet. officieel w< r- den vastgesteld. Dit toch zou onhill k zijn tegenover andere vliegers, die eis nog mochten willen beproeven den prijs te winnen met inachtneming van alle bepalingen van liet reglement. VLIEGEN. Do Brodasche correspondent van 't Hbld. meldt: Op liet terrein der E. N. V. hadden wij een kort onderhoud mot den 1 ie le enden Nederiandschcn aviatcur Kuiler. Op onze vraag naar zijuc opinie over het terrein op de Molenheide^ kregen wij ten antwoord, dat dit z. i. venue alle andere overtreft, zelfs het zeer goed bekende terrein te Mour- malon. Sprekende over eveutueelo ■kans op teleurstelling, vernamen wij, dat deze vlieger opstijgt, als geen ander het durft te wagen; zelfs bij eene constante windsterkte van 19 m.; officieel genoteerd, vloog hij nog tot 5 A 6 minuten. Toen in Tours, flui- vez, Dïkson en Duray, om deu hevi- gen wind, niet omhoog wilden, steeg Küller nog op en in Schotland over trof hij Chave-z en Hcnriot Jr. De Antoinette, Kuilers machine, heeft eene vlucht van 15 M., de vleu gels zijn 7 M. elk, de boot is 12 M.t toestel met bestuurder weegt ruim 600 K.G.; de motor, hij gebruikt steeds een E. M. V. in Frankrijk geconstrueerd door eene Engelsehx maatschappij is van 6075 paarde kracht Küller was 5 maanden loon meester te Mourmalon. Nog waren wij in de gelegenheid de opinie over liet terrein te hooren van den heer Rozendaal, een inge nieur, welke zich reeds jaren op liet gebied der aviatiek beweegt. Deze, die de terreinen te Peaux, Cholon, HAAR EENIGE ROL „EEN MODERNE VROUW". Naar hot Engelsch. Overdag droeg zij een langen man- lel van donker fluweel, da*, de be koorlijkheid en zachtheid van haar gelaat verhoogde, haar roodbruin haar kwam weelderig uit een fluwee- len mutsje te voorschijn, en haar grij ze oogen verkregen, wanneer zij op gewonden was, een donkere kleur, waardoor zij bijna zwart geleken. Wat is die voorwaarde? vroeg hij, nieuwsgierig, want hij voorzag in de onthulling von haar dubbele Identiteit den climax van zijn triumph Dat zoolang als het stuk gaat en financieèlo voordellen afwerpt, gij niet, onder geen beding, het minder dan honderd opvoeringen laat bele ven. Die belofte is gemakkelijk te ge ven want waarom zou ik opvoerin gen van 't stuk staken, wanneer het succes heeft? Ja, waarom, waarlijk! Ik zie in, dat ik een tamelijk dwaze vraag ge- Bto.ld heb geef mij uw belofte in ■chrift. Hij maakte eenige bedenkingen. Ik hoop, dat he: driehonderd avonden gaat, zei hij ontwijkend. Wat ge vraagt, is met de gewoonte in strijd en ook geheel overbodig. 't Komt er niet op aan, ik wensch dat ge mijn verzoek inwilligt. Hij beproefde haar tot andere ge dachten te brengen, doch zag spoedig in, dat zijn moeite tevergeefsch zou zijn. Hij was geheel in haar macht en achteraf beschouwd kon hij de be lofte veilig geven. Eindelijk stemde hij dan ook toe. Hij zette zich aan zijn schrijftafel en teekend e de gelofte, dat hij in geen geval de opvoering van „De moderne vrouw" zou sta ken, voor het de door mrs. Grey vast gestelde honderd malen gegaan was. Den volgenden avond werden zijn stoutste verwachtingen overtroffen- De zaal was propvoL Het publiek was eerst in een goede stemming (Percy Marks was zeer populair) toen onder den indruk van het stuk en eindelijk een en al enthousiasme. Toen het gordijn viel, daverde dc zaal van een denderend applaus, dat geen einde scheen to willen nemen. Het was een van die triumphen, die de directeur meer d»n eens behaald had en die het opgevoerde stuk een lang leven voorspelden. En toch was er iets, dat Percy Marks' tevreden heid niet volkomen deed zijn. Mrs. Grey had ontegenzeggelijk uitstekend gespeeld en met bewonderenswaar dige gemakkelijkheid de grootste moeilijkheden overwonnen. Zij was verscheidene malen teruggeroepen en met hem voor het voetlicht versche nen, voor dat de kreet „auteur" weer klonk. Zij had zijn verwachtingen niet teleurgesteld, doch hij was er van overtuigd, dat zij niet alleen voor hem gespeeld had. Meer dan eens had hij gezien, dat zij haar oogen richtte naar een loge, links van het tooneel, en in de scha duw van den zwarten achtergrond was zijn blik gevallen op een bleek, levendig gelaat, en de gestalte van Het geroep van „auteur! auteurl" bl&of aanhouden maar mrs. Groy maakte niet de minste aanstalten voor het voetlicht te verschijnen. Hij liep vlug op haar too, haar gelaat 6tond strak zij beefde van het hoofd tot de voeten. Ga, fluisterde zij, vertel dat de auteur licht ongesteld is dade lijk zal komen, vraag hun te wach ten geef mij vijf minuten neen slechts drie haar hand hief zich ameekend naar hem op. Hij was een en al verbazing, doch begaf zich voor het voetlicht om zijn kleine speech af te steken. Toen hij tot haar terugkeerde, stond zij nog op dezelfde plaats, waar hij haar verlaten had. maar naast haar zag hij een vreemdeling staan, een man, denzelfde, dien hij in de lo ge gezien had. Hier, zeide zij gejaagd, staat de auteur, do ware Lucian Grey; hij is bereid voor het voetlicht te komen en «io hein toekomeudo ovatie te ont vangen. Denk om uw belofte, zei zij ge biedend. Do kroten uit do zaal werden luider on ontaardden bijna in eon ge gil. Met een vlugge beweging van haar kleine handen duwde zij den man, die zoo plotseling op was komen dagen, op hot tooneeL Wat beteekent dit? zei Percy Marks woedend, toen hij met haar alleen gebleven was. Hij is het, dlo „een moderne vrouw" geschreven hoeft. Hij mijn echtgenoot gij kent hem wol; hij zond u het stuk onder een anderen titel en gij verwaardigde: u niet het te lezen. Vijf Jaren geleden toen gij criticus waart, ruineerdet gij hem. Herinnert gij 't u wel? Marks deins de achteruit zeker, hij herkende dien man. John Graham! Zij sprak met kleine tusschenpoo- zen, den nadruk op bijna ieder harer woorden leggend. En hij heeft mij dien strik ge spannen, zed Percy Marks woedend, en hij gebruikte u daarvoor? Neen, neen niet hij. Dit alles is het werk van mij hij wist van niets, eerst hedenavond ontdekte hij ul les, toen hij in de loge links van het tooneel zat en zijn eigen woorden hoorde u ze zag vertolken o, ik zal nooit vergeten de triumph, do vreugde. Vergeef me, o, ge moei me vergeven. Ik kon hom niet yoot mijn oogen zien sterven, omkomen van gebrek en wanhoop. Zie, hij komt terug. Eindelijk was het publiek tot kalm te gekomen. John Graham was zijn ovatie deel achtig geworden en keerde achter de coulissen terug. Hij stond voor hem, geheel en al veranderd. De bleeke wangen over- togen met een hoogrooden blos, de oogen schitterend van zenuwachtig heid en blijdschap. Percy Marks was een rechtschapen man, die er niet tegen opzag, een fout te erkennen. Hij reikte hem de hand. Vergun mij, u van harte geluk ?o wenschen, zei hij hartelijk, zoowel aan uw vroüw als aan u is het reu- zensucces te danken. Wilt gij van nacht met ra ij soupeeren? Maar de Grahams gaven er de voor keur aan naar huis te gaan en hun bescheiden kamertje op tezoeken.waar hun eenigst kind lag te slapen, dat gedurende de zes maanden, dat zijn moeder onder den naam van mrs. Grey haar rol instudeerde van Bea trice in „Een moderne vrouw", haar zorg had moeten ontberen. „Een moderne Vrouw" ging meer dan honderd, maal en Percy Marks had dus geen reden over het wagen van zijn onderneming te klagen. Mrs. Grey bleef de rol van Beatrice tot het einde toe vervullen, maar verscheen daarna nooit meer op de planken. Het was haar eerste en laatste geweest L,De Huishoudgids"}.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10