NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. Claribel's Huwelijk. 28« jaargang. Ho. 8390 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. zaterdag 29 October i9io c Tot de plaatsing van advartentiën en reclames vaa buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. RL ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H „de omstreken en franco per post 0.45 (Jitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. S DAGBLAD AD VERYENTieN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Ct6. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DERDE BLAD. Boitenlaiidsch Overzicht We Lebben 't at meermalen opge merkt, dat de staatkundige verhoudin gen in Europa voor een zeer belang rijk percentage beheerscht worden door cie oorlogskansen en dus ook door den toestand van de legers en de vloten. Men kan dit betreuren, zelfs afkeu ren, maar 't feit is niet weg te rede neeren. Vooral niet, als men de zaken in Engeland en Duitschland de machtigste concurrenten verge lijkt. Duidelijk blijkt de strijd om de machtmillioenen en nog eens mil- lioenen worden daarvoor opgeofferd. Duitschland is in de laatste jaren mei energie tegen Engeland DE zeemogendheid van de geheele wereld gaan concurreeren. 't Was zóó erg, dat een deel der anders zoo nuchtere Engelschen al een beetje bang begon te worden. Maar nu komt er onverwacht een Voor do Duitschers zeer bittere ont goocheling. De Engelschen hebben hen om den tuin geleid en nu IS 'T GEHEELE DUITSCHE VLOOT- PROGRAM IN DE WAR GESTUURD. De marine-deskundige van 't Engel- sche blad, de Daily Telegraph, wijt dit aan het nieuwe Engclsche kanon van 13.5 Eng. ruim (1 Engelsche duim is ongeveer 2 1/2 C.M.) van on geëvenaarde kracht, dat een projec tiel van 1250 Engelsche ponden kan afschieten, waarmee de nieuwe En gelsche dreadnoughts gewapend wor den. Indien alles zijn gewonen gang vyas gegaan, zou Engeland in April 1913 )5, Duitschland 21 dreadnoughts in de vaart gehad hebben. Maar in het En gelsche aantal zijn niet opgenomen de twee dreadnoughts van de koloniën en. de schepen, die huiten het vroegere program om, nog in 1911 op stapel ge zet zouden kunneu worden. Het staat nu evenwel vast, dat Duitschland het getal van 21 dreadnoughts in April 1913 niet meer kan halen. De oude Engelsche dreadnoughts hebben als grootste stukkeu kanonnen van 12 duim, gestemd voor het af schieten van projectielen van 850 pond, eu algemeen nam m,en aan, ook in Duitschland, da.t een kanon van dat kaliber ook op de latere Engelsche 'dreadnoughts zou komen. Dc Engel sche admiraliteit wist haar geheim zoo goed te bewaren, dat Duitschland misleid werd. Pos in het begin van Augustus werd algemeen bekend, dat 'de Engelsche admiraliteit verleden jaar een aantal kanonnen van 13.5 duim en onderstellen daarvoor be steld had. De nieuwe wending had in Duitsch land een verrassende uitwerking. De vier schepen, die in Aprii bestelu wa ren. zouden kanonnen van 12.01 Eng. duim gekregen hebben, terwijl de oude Duitsehe dreadnoughts kanon nen van 11 duim voeren. Zoodra men in Duitschland bericht had gekregen van de verandering in de plannen van Engeland, werden de toebereidse len voor het bouwen van de vier sche pen geslaakt, daar men nader wilde overwegen, hoe ze gewapend zouden moeten worden. Het gevolg er van is, dat, ofschoon hqt nu einde October is sn de schepen al in Aptil besteld zijn, aan geen enkel er van nog begonnen is. In plaats dat Duitschland op het «ogenblik 17 dreadnoughts in dienst of in aanbouw heeft, heeft het er nu maar 13. FEUILLETON Naarhet Engelse b. van H. T. JOHNSON. 19) Nu kwamen vier mannen aan de beurt, die ondanks hunne sombere gelaatstrekken, het „jolige kwartet" werden genoemd. Het bestond uit een iersten tenor, die huilde, een twee- Jen tenor, die kermde, een bariton, 31e kreunde, en een bas, die gromde, en natuurlijk was rle eerste tenor Iemand van een kolossalen lichaams bouw, terwijl de bas de kleinste was van het viertal. Zij vermaakten zich echter bijzonder, maar niet het pu bliek. Nadat het „jolige kwartet" geëin digd bad, legde de president, een man met eer. rood gelaat en naar zijn uiterlijk het ideaal van een straat- roover z!jn lange pijp voorzichtig neer, em sloeg krachtig met zijn ha mer op taïel Toen hij stilte had ver kregen, deelde hij mede, dal, daar hun vriend Simmery tijdelijk door Uit alles blijkt weer eens, hoe lastig 't is vlootprograms te maken. Het vroegere Duitsehe program is al eens omvergeworpen, toen Engeland dread noughts ging bouwen. Nu zit Duitsch land weer voor dezelfde moeilijkheden het zal nieuwe teekeningen moeten gaan maken. Hoeveel verschil de wa pening met het nieuwe kanon moet maken, blijkt uit het verschil in ge wicht terwijl het Duitsehe kanon van 12.01 diiim 51,000 K.G. weegt, weegt het nieuwe Engelsche 86,000 K.G. Men begrijpt hoeveel zwaarder daardoor ook de onderstellen van de stukken en de schietvoorraad komen te wegen en hoe een heel ander schip men met zulk een belasting moet bou wen. Duitschland kan zijn teekenin gen in een hoek werpen en het ma terieel, dat al bij voorbaat in gereed heid was gebracht om den bouw te verhaasten, op den oudroesthoop brengen. De vertraging, 'die er het gevolg van moet zijn, zal zoo groot zijn, dat het jaar zal eindigen,, zonder dat er op oen van de Duitsehe werven de kiel van een enkel' linieschip gelegd is. De vergelijkende tabel tusschen de Engelsche en Duitsehe dreadnoughts in dienst zal nu worden einde 1911 Engeland 16, Duitschland 11 April 1912 Engeland 20, Duitschland 13 April 1913 Engeland 25, Duitschland 13. Het vooruitzicht is nu volkomen veranderd en 1913 zal voor Engeland geen critiek jaar meer zijn. Want in dien men de twee koloniale dread noughts nog meetelt, zal Engeland in 1913 27 dreadnoughts in de vaart heb ben. 't Spreekt vanzelf, dat deze ontgoo cheling der Duitschers van veel in vloed zal zijn op den gang der za ken in de Euröpeesche politiek. Duitschland zou zich de mindere moe ten gevoelen, maar.... zullen onze Oosterburen zich daarin ktumen schikken En, Engeland gaat .voort, om z'n kracht te versterken. Nu wordt weer verzekerd, dat de Engelsche regee ring vast besloten is, de militaire luchtvaart krachtig te bevorderen. Het ministerie van oorlog zal ettelijke bui ten- en binnenlands gebouwde lucht schepen koopen en door proefnemin gen laten uitmaken, welk type het beste is. Verder zal er een groote oefenschool voor luchtvaart opge richt worden. In Frankrijk denkt men thans aan geen legér- of vlootzaken. Alle belang stelling'is voor 'T STAKINGSDEBAT IN DE FRAN- SCI-IE KAMER. Ter aanvulling van de telegrammen over de zitting van Donderdag kan nog gemeld worden, dat de minister president Briand o. a. verklaarde Alen heeft mij in dit debat met harts tocht, met woede aangevallen. Ik heb alles kalm on met een flinke dosis fi losofie aangehoord, omdat ik mij be wust ben in de omstandigheden, die nu achter ons zijn,' de belangen van mijn land, van de republiek en van de arbeiders goed gediend te rebben. (Levendige toejuichingen links en in hot centrum.) Bouveri insinueerde, dat de bom men, die er na de stakingsdagen ge vonden zijn, wel eens op last van den minister-president door de politie zelf neergelegd konden zijn. Daarop vroeg Briand hem kalm Gelooft u zelf wat u zegt Gisteren werd 't debat voortgezet. Briand gaf toen een overzicht van de gehouden besprekingen. Tot op 't laatste oogenblik, zoo verklaarde hij, een zonnesteek was gekweld (een op merking, die 'i slachtoffer in quaestïe een glimlach ontlokte, welke nu en dan tot een luid lachen oversloeg), hij genoodzaakt was om iemand on der de toehoorders te .verzoeken, dit hiaat in het programma aan te vul len. Dudley Carstairs, die een knip oogje van den president had opge vangen en een haastigen, toestem menden knik ontving in antwoord op zijn vragenden blik, legde zijn si gaar neer en ondanks majoor Pun ters tegenstribbelingen begaf hij zich naar de piano, onder het applaus van de aanwezigen. Toen er weer stilte begon te heor- schen, liet hij zijne vingers over de toetsen glijden in een vroolijke melo die, en hief vervolgens een lied aan. En hoe hij zong Het scheen, dat de natuur, die hem het hart van een demon had gegeven, hem de stem van een engel had geschonken. Er werd in Bagley's meestal goed gezon gen, maar toen deze heldere stem zuiver tot in ieder register door het vertrek weerklonk, liiclden allen hun adem in. De toehoorders hingen aan de lippen van den zanger, alsof hun ne zielen zich laafden aan de muziek, die van zijne lippen vloeide, en de vroolijke buffetmeisjes in de andere zaal staakten haar gelach en gebab bel, toen de tonen haar ooren bereik ten, en zij smeekten den deftige» keli- was de regeering in verbinding geble ven met de gedelegeerden van de vak- vereeniging. De uitroeping van do staking was een daad van een kwade trouw en men moest zich er aan ge wennen, zoo vervolgde de minister, om den arbeiders, wanneer zij zich niet houden aan het eenmaal gegeven woord, ronduit in het ongelijk te stellen. Ook verklaarde de premier nog „Ik heb gezegd, dat de staking een anar chistisch en oproerig karakter moest aannemen, gelet op den aard van eenigen der leiders, maar van het eer ste oogenblik af heb ik de openbare meeding er op gewezen, dat de groote meerderheid der spoorwegarbeiders van schuld moeten worden vrijgepleit en daarvoor zullen zij der regeering 1 zeker dankbaar zijn." UIT PORTUGAL. Geheel normaal zijn de toestanden te Lissabon nog niet. Een berichtge ver in de Portugeesche hoofdstad schrijft daaromtrent De moeilijke taak van de regeering der republiek is op hot oogouhiik de ontwapening van hen, wien zij zelf de wapenen tot om verwerping van het oude régime in handen heeft gegeven. Eiken dag en zelfs eiken nacht heb ben er botsingen plaats tusschen lie den uit het volk en troepen, voorna melijk in de nabijheid van kerkelijke inrichtingen. Het Lissabonsche ge spuis ziet met leedwezen, dat die ge bouwen door troepen worden bewaakt en het valt daarom de militairen her haaldelijk aan. Dan wordt er gescho ten en daarvan worden dikwijls per sonen, die met de geheele zaak niets te maken hebben, 't slachtoffer. En liet noodlottig gevolg van dezen toe stand is, dat er een zekere onrust blijft heerschen, die weinig bevorder lijk is voor het herstel van den gere- gelden gang van zaken. Verzekerd wordt, dat de nieuwe Portugeesche regeeriug 't voornemen heeft langs dictatorialen weg wetten in te voeron omtrent de scheiding van kerk en staat en de echtscheiding. Wat de kerkelijke aangelegenheden betreft, verzekert de wét aan alle geestelijken, die op het oogenblik in functie zijn, voor geheel hun leven de salarissen, die zij thans genieten. De kerken en kerkelijke gebouwen gaan over in liet bezit van den staat, maar deze laat ze aan de priesters, evenwel onder toezicht van het mi nisterie vun openbare werken. De wet bepaalt verder, dat een priester, die direct of indirect zich met politiek inlaat, uit het land zal worden gebannen. EEN AANSLAG OP KEIZER Men is verbaasd geweest over de buitengewone maatregelen, ondanks den stroomenden regen, Donderdag avond genomen voor het vertrek van den Duitscheii keizer en zijn familie uit Brussel. Ziehier wat het geval was Donderdagochtend was ten paleizo te Brussel een brief ontvangen van een dor gevaarlij leste militante anar chisten, waarin gezegd werd Aan gezien niemand den moed had gehad den keizer in de lucht te doen vlie gen, heb ik het besluit genomen, een bom te werpen. Ondanks de pogingen van de poli tie, om den man te beletten, zijn voornemen uit te voeren, was de' anarchist niet te vinden, wat den angst der autoriteiten deed toene men. Op last der politie moesten toen alle ramen langs den weg, dien de stoet volgde, gesloten blijven, en ner om de deur zoover open te laten, dat zij nog meer van die mooie mu ziek konden hooren. Er heerschte een doodsche stilte, toen Dudley geëindigd had, alsof de toehoorders den indruk van de laat ste trillingen van die weeke stem niet wilden verbrekendaarna werd de stilte plotseling door een geest driftvol applaus vervangen, en van alle kanten gingen luide kreten op van „bis bis waarna hij nog het lied „Come into the garden, Maud" zong. Toen hij die heerlijke stem hoorde, schoon door haar zuiverheid en vol heid, en door haar groot ge voel, werd het den majoor eens klaps volkomen duidelijk, waardoor Dudley Carstairs de vrouwelijke sek se zoo geheel in zijn macht had. Eindelijk verkondigde de onver biddelijke tijd, die in de aangenaam ste oogenblik ken met bijna verdub belde snelheid voortvliegt, dat het uur van scheiden was gekomen. Do aanwezigen, die elkaar vóór dezen avond wellicht nog nooit had den gezien, reikten elkaar de hand. en de meesten ijlden weg, om met den laalsten trein naar de voorste den terug te keeren. Dudley en Punter wandelden een eenzame straat op en neer, waar overdag de bedrijvigheid van den handel heerschte, maar die nu wel een der straten van de Doodenstad langs dien weg en langs den spoor weg werden buitengewone maatrege len genomen. WILHELM OPROER TE JERSEY CITY. Gisteren brak te Jersey City een ernstig oproer uit, in verband met de staking van het personeel der spoorweg-maatschappijen van het Me tropolitan-district. Een groot aantal menschen werd gewond, waarvan 16 ernstig. Stadsnieuws Protestantenbond. Gisterenavond werd de serie win- torlezingen van den Protestanten bond geopend, door Prof. dr. H. Y. Groenewegen, van Leiden. Deze ontwikkelde, voor een zeer talrijk gehoor, dat den Schouwburg geheel vulde, eenige gedachten over de onsterfelijkheid van den mensch. Ter inleiding wees spreker er op, hoe elk gesteld wordt voor de vraag „wie ben ik, waartoe ben ik Voor al ln deze tijden beheerscht deze vraag het geheele leven. Daarbij stelde hij in het licht, dat het geloof aan het voortbestaan van den mensch na den dood, door alle tijden is aangenomen. Ln de ontwik keling in de voorstellingen daarom trent meende spreker een aanwijzing te zien, om te komen tot de juiste waardeertng van dit Gods-mysterie. Ook stelde spreker zich tegenover de wetenschap. Deze heeft de rnensch- heid willen Overweldigen met haar bewijzen, dat er geen geloof mag zijn aan een voortbestaan van het leven na den dood. Dat de wetenschap daartoe het recht heeft, werd door spreker ontleend. Het materialisme kan niet volgehouden worden. Prof. Groenewegen had als altijd een zeer aandachtig gehoor. Bioekoop-liefhe bbers. Do 12-jarige W. J. uit de Noorder- Schoolsteeg heeft uit het loket bij den heer L. Schetzer, T bioscooptheater op de Gr. Markt, 100 ongestempelde toegangsbewijzen gestolen 'en een paai- aan vriendjes gegeven. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, niitB voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer een dienst bode 1 Augustus het loon ontving en do kermisfooi aannam, heeft zij dan Itiet recht tegen 8-October op te zeg gen, om met 6 weken den dienst te verlaten. En komt haar- dan de ker misfooi wel toe? ANTWOORD. Zij kan met zes weken opzeggen, imaar heeft geen recht op de kermisfooi. VRAAG. Mijn dienstbode ver trekt met November, en de dienst werd haar door mij opgezegd. Kan ik nu de kermisfooi inhouden? ANTWOORD. Neen. (Bij vergis sing werd deze vraag aanvankelijk met „ja" beantwoord). VRAAG. Mijn schoorsteen trekt sclieen te zijn. Welnu, hoe gaat het vroeg Dudley kortaf. Goed tot dusverre, was Pun ter's antwoord. Mevrouw Car stairs is ontroostbaar. Drommels! Ik had nooit gedacht, dat het mogelijk was, Dud, dat iemand zoo bedroefd zou kunnen zijn over uw dood. Gij zoudt het tenminste niet zijn, Punt, hernam de ander met een glimlach, Neen maar gij moet niet verge ten, dat zij u niet kent en ik wel. Het is nu geen tijd voor compli menten, Punter. Heeft zij den buit reeds in handen Ja. Het heeft mij heel veel moeite gekost, om er haar toe over te 'halen, die zaak in orde te bren gen, maai- eindelijk toekende zij de papieren, on de maatschappij betaal de zeer gedwee. Welnu, morgenmiddag zal ik u komen opzoeken en zult gij mij naar haar kamers begeleiden Het is goed. Zoudt gij niet den ken, dat het verstandiger was, om haar op de ontmoeting eenigszins voor te bereiden? Neen, laat dat maar aan mij over. Gij kent mevrouw Carstairs niet. Punter, slecht, en ik heb hem onlangs nog laten vegen. Wat kan ik doen om hern goed te laten trekken? ANTWOORD. Daar kunnen wij niet over oordeelen. U zult het best doen u tot een ter zake kundige, een schoorsteenveger of rookverdrijver, te wenden. VRAAG. Wat zijn de adressen van de directiën dei- E. N. E. T. en LI. IJ. S. M.? ANTWOORD. De E, N. E. T. heeft haar kantoren aan de Leidsche vaart, even voorbij de Schouwtjes laan; de directie der II. IJ. S. M. ze telt: Droogbak, Amsterdam. VRAAG. Kunt u mij ook het adreds van de chaulfeurschool opge ven? AN WOORD. De school bevindt zich te 's Gravenhage; een nader adres is niet noodig. VRAAG. Is het bij de wet straf baar als men bij de etalage van een concurrent staat? ANTWOORD. Natuurlijk niet. VRAAG. Ik woon 27 jaar in Ne derland en nu wenschte ik te weten, of ik daardoor genaturaliseerd, ben ANTWOORD. Neen, dat lang durig verblijf geeft u geen recht van inboorlingschapmaar wenscht u genaturaliseerd te worden, wend u dan tot een procureur, die voor u kan optreden. U vraagt ons ook iets over het be talen van belasting, wat ons minder duidelijk is. Tusschen liet Nederlan derschap en het betalen van belas ting bestaat echter geen verband. VRAAG. Mijn zoontje is voor minstens zes weken bij een baas aan genomen. Nu is hij een dag thuis ge weest wegens ziekte. Mag hij nu met betaling van een dag naar huis ge stuurd worden ANTWOORD. Als hij voor een bepaalden tijd aangenomen is, mag hij niet weggezonden worden, tenzij er een wettelijke reden voor mocht bestaan. Een dag ziekte is geen wettelijke reden maar uit uw schrijven ineenen wij op te maken, dat de baas meent, een goede reden te hebben. Leg bet dus maar wat kalm aan. VRAAG. Is een patroon ver plicht een week vóórdat het met de werkzaamheden afgeloopen is, op Ie zeggen Er is geen contrac t ge tee kend. ANTWOORD. Ja, als er geen kortere termijn bedongen is, clan is de wettelijke termijn van opzegging een week, VRAAG. Als werkvrouw ben ik voor vast gehuurd voor twee halve dagen in de week. Zaterdag kon ik niet komen wegens maagpijn, en nu behoef ik niet meer terug te komen. Moet mevrouw mij nu niet twee keer uitbetalen ANTWOORD. Mevrouw behoeft u alleen te betalen voor den tijd, dat u wezenlijk gewerkt hebt, Het beate met de maagpijn. VRAAG. Iemand heeft, een jaar en zes weken geleden, zijn vrouw en zes kinderen onverzorgd achtergela ten. Men weet niet waar hij is. Als hij nu in Haarlem komt, kan hij dan zijn kinderen opvorderen, of is hij het vaderschap kwij t ANTWOORD. - Hij blijft de ouderlijke macht uitoefenen, tot hij er uit ontzet ia Wil men daar werk van maken, dan nioet men zich tot den Voogdijraad wenden. Na ontzet- HOOFDSTUK XIII. „Dood Goud". Tot voor eenige jaren was dc rook zaal van de club het ontoegankelijke plekje voor de vrouwen. Het was daar. dat de mannen hun vermaak plachten te zoeken, dat, ofschoon het met tabaksgeuren was bezwangerd, in ieder geval een kalm, vreedzaam plekje was, waar zij niet door hunne vrouwen werden gestoord. Maar alles is of wordt veranderd. Do vrouwen, die jaren lang bij den ingang stonden en tevergeefs smeek ten om ie worden binnengelaten, hebben tot iets anders haar toevlucht genomen daar het haar niet geluk te, zich den toegang tot de clubs te verschaffen, waar de mannen gevrij waard bleven voor haar listen, gril len en kwellingen, hebben zij als laatste wanhoopsmiddel ook een hof van vermaak aangelegd, en zij doen al haar best, den mannen te doen gelooven, dat in dezen tuin het gras weliger groeit en de wandelpaden mooier zijn dan in hun lustoord. Vandaar het ontstaan der gemengde cluhs. Alsof zulk een afwijking mogelijk ware Alsof een club, zoodra de so praanslem van de sehoone sekse in haar zalen weerklinkt, en waar in de vestibule een enkele vrouwenhoed hangt,, niet ophoudt een olub te ziin l Onze Lachhoek DICHTERLIJKE VRIJHEID. De Amsterdammer geeft de volgen de prachtige satyr© op een al te ve^ gaande dichterlijke vrijheid van Cae sar Gezelle: Caesar Gezelle dicht: ,,'k Zie schapen witgewold, 'k Zie rid- en runders draven...' Wij gaan voort zegt de snaaksch» „Groene": 'k Zie vo- en vlegels zich, Aan wa- en bitter laven. In 't mooie voorjaarsweer, Gaan bloe- en ramen open. 'k Zie ieder met een bloem. Zelfs schoo- met anjers loopen. Geen pneu- slechts harmonie: De tweedracht wijkt voor vrede. De ru- voor poëzie, Juicht kin- en ouders m«del Want len- en warmteis daar. Mijn geest stijgt op, naar boven, 'k Wil nat- en morgenuur Met vul- en lippen loven". ting kan hij gedwongen worden, in het onderhoud der kinderen bij te dragen. VRAAG. Zou de bedoelde vrouw ook wettig kunnen scheiden, op zoo danige wijze, dat zij al de kinderen behield ANTWOORD. Tot echtscheiding procedeeren kan zij eerst, wanneer de kwaadwillige verlating vijf jaar geduurd heeft. En wat het behoud der kinderen betreft, daarover beslist de rechtbank na de scheiding. Dat is dus een zaak van later zorg. VRAAG. Zou de vrouw, als hij weer eens terug mocht komen, ver plicht wezen zuu'n man weer in to nemen ANTWOORD. Volstrekt niet, be houdens zijne rechten op de kinderen zoolang hij de ouderlijke macht uit oefent, en op de goederen, zoolang hij beheerder is der huwelijks-ge meenschap. VRAAG, Ik ben drie maanden in betrekking en heb mevrouw nu met zes weken den dienst opgezegd. Heeft zij nu het recht'den godspenning af te houden ANTWOORD. Neende gods penning kon slechts afgehouden wor den als de dienstbetrekking geen vol le drie maanden geduurd heeft. VRAAG. Kunt u mij ook de uit slagen zeggen van de op 25 Septem ber gespeelde wedstrijden van den II. V. B. ANTWOORD. De uitslagen hier opnemen, zou te veel van onze plaats ruimte vergen. U doet het best, zich te wenden lot den heer F. Davidson, secretaris van den H. V. B., Wagen weg 60. VRAAG: Wan neer een dienstbode te 10 uur thuis moot zijn, en iederen avond na tien uur- verschijnt, heefi men dan het recht haar zonder ver dere uitbetaling weg te sturen, en alleen loon te geven tot het oogen blik van vertrek? ANTWOORD: Ja zeker, de dienst bode heeft niet het recht bij voortdi> ring te laat te komen. Waar lieftallige vrouwen haar glim lachjes uitdeelen en haar bevallig beid ten toon spreiden, daar mogen schoonheid, zoowel als vroohjkheid en levendigheid aanwezig zijn, maar welken drempel zij ook overschrijden, zoodra zij zijn binnengetreden is het clubleven verdwenen. Zij kunnen ze eoiuer zoo noemen. Zoo bestaat er dan een Camelia-club. Laten wij ech ter eens een kijkje nemen in de rook zaal. Half neergezonken in een rood- fluweelen stoel, blaast een lieftallige vrouw den rook uit eener cigarette in de bekoorlijkheid van haai- gou den jeugd niet minder schoon (he laas), nu haar hoofd iu rookwolken is gehuld. Ja, eindelijk heeft zij dan toch haar doel bereikt. In den beginne was het haar reedi voldoende om in de club te zijn zij was ook tevreden, wanneer zij in de balzaal bij de muziek van een droo- merigen Waldteufel-wals rondzwier de, of bij het souper, wanneer haar muzikale lach weerklonk te midden van het klinken der glazen, gevuld met bruisenden wijn eindelijk was zij er dan toch gekomen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9