HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Claribel's Huwelijk. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1910 teruiaon&en in een groot aantal wo ningen de haardsteden komen tellen, een groot er getal bevinden,, dan voor tie belasting Ls aangegeven, dan on dervindt men de onaangenaamheid, dat zij daarvan een proces-verbaal van bekeuring opmaken met de lasti ge gevolgen daarvan. Volgens tfe wet is belasting ver schuldigd voor elk vertrek, dat op één of meer dagen vóór 1 April of na 31 October wordt verwarmd. De zomermaanden zijn dus vrij, maar hoeft men tussclven 1 Novem ber en 15 December of tusschen 15 Januari en 1 April ook maar één dag een kachel bijgeplaatst, dan is daar al belasting voor verschuldigd m als dan de ambtenaren toevallig op dien dag tomen kijken, dan volgt er een bekeuring. Daar komt nog bij, iat volgens art. 46 van de wet aj aan gifte gedaan moet worden nog vóór dat bet getal haardsteden boven het aangegeven getal wordt gebracht. Men heeft niet, zooals wel eens ge dacht wordt, het reoht om een haard stede minder aan te geven, dan men heeft. Ook de kookkachel in de keu ken telt mede Alleen wanneer in één perceel maar één eenigo haardstede is. dan is geen belasting verschul digd. Volgens de Wet wordt als ver warmd beschouwd het vertrek, waar zich oen haard of andere vaste stook plaats. een kachel of ander stooktoe ste'I of een warmteleider bevindt, wanneer een en ander kan worden tn gebruik genomen, zonder dat eenig metsel of pleisterwerk geheel of gedeeltelijk wordt verwijderd of be schadigd. Toestellen, die gebruikt worden zonder afvoer In een schoor steen, of in de open luoht, blijven buiten aanmerking. Hieruit volgt dus, dat een kachel, staande in een vertrek, waar een open schoorsteen is of een rookuit- gimg in de wand of in den zolder, belast is, zelfs al is er geen verbin- dingspijp en zelfs al staat de kachel op oen geheel andere plaats dan waar de rookuitgang zich bevindt. Dit lijkt misschien vreemd, maur de Wet wil het nu eenmaal zoo en moest I dot wel eischen om ontduiking te voor komen. Wanneer er daarentegen geen rookuitgang is en men die al leen kan verkrijven door metsel- of pleisterwerk te verwijderen of te be schadigen, dan is geen belasting ver schuldigd. Men mag dus wed, voor sieraad b.v. of in een rommelkamer, een kachel plaatsen vóór een schoor steen, mits deze is toogeinetseld of toegepleisterd. Het dichtleggen ven ,den schoorsteen niet een ijzeren plaat of het toespijkeren mot een plank of het dichtplakkcn met papier van het gut in den schoorsteen, wand of zol der is dus niet voldoende. Daarente gen is er geen belasting vevsohuldiigd, wanneer zich in een kam or wel een rookuitgang, maar in het geheed geen kachel of andere stook gelegenheid bevindt. Dit was wel zoo ondier de ou de Wet, maar is al sedert 1 Januari 1897 niet meer hot geval. Zelfs wan neer gestookt wordt in één kamer van een suite, dan hindert het niet of in de andere kamer een open schoorsteen is, maar zulk een suite teflt wel voor twee, wanneer in elk van de kamers een kachel staat. Is een stooktodsted geplaatst in de af scheiding tusschen verschillende ver trekken, dan wordt elk dier vertrek- ken aLs verwarmd beschouwd. Er zijn ook belastingvrije stooktoe- stellen, n.L toestellen, die gebruikt worden, zonder afvoer in een schoor steen of in de open lucht. Dat zijn dus toestellen, zooals petroleumkachels of dergelijke, die geen rookafvoer hebben of behoeven, terwijl mede bui ten aanmerking blijven de gas- en petroleumkachels, waarvan de bui zen tot afvoer der verbrandingspro ducten niet uitkomen in een schoor steen of in de open lucht, maar b.v. op portalen, gangen, enz. Een warm teleider (centrale verwarming) is daarentegen wel belast en wel voor elk vertrek, waarin die leiding aan wezig is. Die vertrekken zijn zelfs be iast al zijn daarin geen radiatoren aanwezig, tenzij de geleidingspijpen of buizen zoodanig geïsoleerd zijn, dat zij geen warmte van eenige be- teekenis uit kunnen stralen. De gangen, portalen en trappen van een perceel worden te zamen voor één vertrek gerekend. Men moet de uitdrukking stooktoe- stel niet te beperkt opvatten. Zoo is ook belast een geyscr, wanneer de daaruit opstijgende verbrandingspro- ducten worden afgeleid in een schoor steen of in de open lucïiï en ook wa terfornuizen, welke |n een vertrek zijn geplaatst, zijn in gelijk geval belast. Mocht men overigens aan de be lastbaarheid van een haardstede twij felen, dan is het raadzaam om aan eenig kantoor der directe belastingen om inlichtingen ie vragen. Geslaagd. Te Breda slaagde 2 Nov. voor het examen vrije en ordeoefeningen Mej G. A. Elferink van Haarlem. UITSLAG velling van diverse perceelen Bouw en Weiland, gelegen te Haarlemmer meer, afdealmg ..Vijfhuizen" nabij den Cruqius op 3 Nov. jJ. No. 1. Een perceel weiland. No. 2. Twee perceelen Weiland. No. 3. Twee perceelen Weiland. No. 4. Een perceel Weiland, 2 per ceelen Tuingrond en Erf. No. 5. Een perceel Weiland, No. 6. Een perceel Bouwland. No 7. Een perceel Bouwland. No. 8. Een perceel Bouwland. No. 9. Een perceel Bouwland. No. 10. Een perceel Bouwland. De perceelen 1 tot en met 10, te za men groot 17 Hectaren, 38 Aren, 30 centiaren, gecombineerd gekocht voor f 26214 door den heer A. H. Wicke- voor Crommelin, te Heemstede. Rubriek voor Vragen Geabonneerd?!! bobben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Reductie vau Haarlem's Dagblad, 0root6 Hout tmut 03. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en voonplants van den Inzender vermelden wordt geen aandacht rcehorlrcn. VRAAG: Ik ben op eeai machinefa briek werkzaam. Met toestemming van den baas heb ik een stuk gereed schap voor igen gebruik gemaakt en nu word ik ontslagen en als het ge reedschap niet terugkomt word ik vervolgd. Heeft de directeur daar het. recht toe? ANTWOORD: Ais die baas zijn toe stemming gegeven heeft, dan vermoe den wij dat hij zijn boekje te buiten gegaan is. In elk geval zal de direc teur wel weten wat hij doet. Wij mee- tien u te moeten raden cLie zaak te laten rusten. VRAAG: (op verzoek van de vraag ster niet hier overgenomen). ANTWOORD:. U kunt niet de volle drie maanden op het briefje schrij ven. De 14 dagen moeten er af. VRAAG: Heeft een mevrouw het recht het percentengeld zelf te hou den? Ik heb het gehoede jaar nog niets gehad. ANTWOORD: U zult, een heel ge woon geval, zeker geen goede afspra ken daaromtrent hebben gemaakt. Wat uitdrukkelijk voor de dienst boden gegeven wordt, is voor haar. Wordt iets gegeven iD den vorm van korting, dian is het een ander geval. Algemeene regelen daaromtrent zijn, bij gebrek van goede afspraken, on mogelijk voor ieder geval te stellen. VRAAG: Ik woon 24 jaar in een huis en heb geen huurschuld. Het perceel is verkocht en de eigenaar wil er zelf in en mij, weduwe van 70 jaar, op straat laten zetten. Hoe kan ik nu uitstel verkrijgen, daar ik zoo spoe dig geen huis kan krijgen? ANTWOORD: U hebt alleen met hem te maken en kunt dus ook alleen van hem uitstel bekomen; want, hoe meoi de zaak ook beschouwt hij is toch in zijn recht Kunt u geen wel willend bemiddelaar vinden? Onze Lachhoek WAAR1 Meester. Hoe noemt men een mensch, die den gansehen dog in de herberg doorbrengt? Jongen. Een kastelein, meester. SLIM ANTWOORD. Zeg, kellner, deze zalmmoot is niet zoo goed als die van verleden week. Dat begrijp ik niet, mijnheer, het is toch van denzelfden visch. EEN MOOI AMBACHT. Och, mijnheertje, help een on gelukkig man. Ik heb al van verle den winter af niets ie doen gehad, steunde een havélooze bedelaar. Arme kerel! Wat is dan uw am bacht? Baanveger, mijnheertjel NIET ZOO BEDOELD. Ik begin geducht moe te wor den, mijnheer Van Z wemelen; ik wou dat ik een ezel had. Leun maar op mij, juffrouw Ma rie! ALS WEES GEBOREN. Kees werd door moederlief geslagen, En kon dit moeilijk verdragen. ,,Was ik," zoo klaagde onze Kees, „Toch maar geboren als een wees." VRAAG: Mijn vrienden vinden de handelwijze van den eigenaar zoo laag, dat zij hem eens onderhanden willen nemen. Ben ik daarvoor aan sprakelijk? ANTWOORD: Neen, dat niet; maai overigens zullen zij u meer kwaad dan goed doen. Als zij dat doen ijn het toch geen verstandige vrienden. Waarom helpen zij u dan niet op een andere manier? VRAAG: Mijn zuster ls al 13 jaar van haar man af en zou nu graag willen scheidien. Hoe moet zij daar niee aan? ANTWOORD: Niet zij, inaar haar man kan tot echtscheiding procedee rt n op grond van kwaadwillige ver lating; maar misschien is er wat an ders aan te doen. U vertelt ons eeni go bijzonderheden die minder stich telijk zijn. Vertel die eens aan een advocaat, misschien weet die raad voor u. VRAAG: Is het een wettelijke ver plichting om in een voogdijraad té verschijnen? ANTWOORD: Ja, hij die, in zaken van minderjarigen of vnn onder cu- rateele te stellen of gestelde perso nen, of van hen die in een krankzin nigengesticht zijn opgenomen, als bloedverwant, aangehuwde, echtge noot, voogd of toeziende voogd, cura tor of toeziende curator, voor den rechter geroepen om te worden ge hoord, noch in persoon, noch, waar dit is toegelaten, door tusschenkomst van een gemachtigde verschijnt, zon der geldige reden van verschooning, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zestig gulden. VRAAG: Heb ik het recht oin ver goeding te eischen voor den verzuim den tijd? ANTWOORD: Neen, maar in dit geval kunt u wel een lasthebber stel len. Als u om een volmacht schrijft b.v. aan den notaris die u opriep, dan wordt daar wel voor gezorgd. VRAAG: Kan men mij verplichten om, wanneer ik tot voogd benoemd wordt ,dïe benoeming aan te nemen? ANTWOORD: Ieder die niet van de voogdij uilgesloten of ver schoond, is verplicht dezelve op zich te nemen, uitgesloten zult u wel niet wezen. Men kan zich verschoonen o.a. up grond van 60 jarigon leeftijd, ziekelijkheid, krijgsdienst, enz. enz. E*- zijn een aantal van die gevallen, maar zo zijn op u waarschijnlijk niet toepasselijk. Buitenlandsch Overzicht HET NIEUWE FRANSCHR MINISTERIE is gekozen. Het is als volgt samen gesteld Br tand voorzitter van den minis terraad en binnenlandsche zaken Théodore Girard justitie Pichon buitenlandsche zaken Generaal Brun oorlog Admiraal Boué do Lapevyrère ma riue Maurice Faure onderwijs; Klotz financiën Jean Dupuy handel Raynaud landbouw Morel koloniën Laffere arbeid ruech openbare werken Gusthau onder-secretaris van ma rine André Lefèbvre onder-secretaris van financiën Nou Hens onder-secretaris van oor log, en Dujardin-Bcaumetz onder-secreta ris van schoone kunsten. Men ziet, dat het ministerie Briand II veel op zijn voorganger gelijkt. Binnenlandsche zaken, buitenland sche zaken, oorlog en marine zijn o.a. hetzelfde gebleven. In bet buitenland zal men dus niet veel van de hervor ming merken Anders zal het evenwel zijn in de binnenlandsche aangele genheden. vooral wat de vakvereeni- gingen en hun strijd betreft, want het heengaan van de ministers Vi- viani e.i Millerand is meer dan ©en persoonsverandering aan de departe menten van arbeid en openbare wer ken. Wat precies de plannen van het nieuwe kabinet zijn, valt alleen nog te raden. Wel heeft Briand de nieu we excellenties al aan den President voorgesteld, maar de Kamer zaJ eerst Dinsdag niei hen kennis maken. Briand heeft zich ook nog niet door een journalist laten intervie wen. Blijkbaar heeft hij daarvoor nog peen tijd gehad, daar hij tot gis teravond 9 uur geloouen en geconfe reerd heeft, om het nieuwe ministe- rio bii elkaar te verzamelen. FRANKRIJK'S PREMIER ls wel de r.u n van den dag. Hij was reeds bekend, maar de interessante stukingsdebotten in de Kamer en nu nog de verrassende kabinetscrisis, hebben nog meer do aandacht op hem gevestigd. Men leest in de karakterschets, die het Berliner Tageblatt" van hem geeft \ristide Briand is niet meer socia list of reactionair, radicaal of gema tigd, hij is eenvoudig Briand. Hij laat zich niet dwingen in partijfor- mules. Zij, die zich verbeelden uit en kele zijner uitlatingen, zijn gedachten of zelfs zij-i plannen te kunnen op maken, doen vergcefsche moeite. De ze man, in wien wij met reden ©en vriend van deri vrede meenen te zieu, kun morgei.' onder andere omstandig heden een leider worden, die het volk meesleept in eén geheel andere rich ting. De «enigen, die Briaud's macht op de volksziel bijtijds hebben begrepen, zijn zijn vrienden van vroeger, zijn vijanden van thans, de socialisten. Briand wil zijn land krachtig ma ken en zal zonder vorm vkn proces alle binnenlandsche twisten onder drukken, die hem bij dit voornemen in den weg staan. Misschien loopt zelfs zijn wilskracht tegen deze on derneming, die met het oog op de onrust in Frankrijk geweldig ge noemd kan worden, te pletter. Maar 6laagt hij, dan heeft deze man door zijn arbeid nieuwe kracht gewonnen en niemand kan weten, waartoe hem dan hat noodlot of zijn eerzucht drijft De weinige vrienden, die Briand goed kennen, verzekeren, dat nie mand meer dan hij de vreedzame ontwikkeling tuaschen do volkeren voor oen noodzakelijkheid der voort schrijdende beschaving houdt. Waar schijnlijk hebben zij gelijk en de ge- heele wereld heeft reden zich daar over te verheugen. Intusschen ver dient het aanbeveling, om zonder zich vau de wijs Ie laten brengen door haat ol liefde, vooroordeel of on verschilligheid, Briand te erkennen als wat hij is krachtige figuur als staxtsman, waarmede men reke ning moet houden. We schreven al, dat de kabinets wijziging in Frankrijk van weinig invloed zal zijn op de verhoudingen In dr Europceschc politiek. Anders ls het met DE ONTMOETING VAN KEIZER WILHELM EN TSAAR NICOLAAS. De „Nordd. Mig. Zeilung" schrijft naar aan leiding van dit bezoek, dat FEUILLETON Naar het Engelsch. van H. T. JOHNSON. 24) Nu zeide hij Cloribel, gij hebt mij lief Met geheel mijn hart. Gij vertrouwt mij Volkomen. Gij wilt mij gehoorzamen, hoe zonderling mijn verzoek u ook moge toeschijnen Ik zal gehoorzamen, gaf zij ten antwoord. Ik weet dat hetgeen gij mij vertelt de waarheid is. Hebt gij Punter vandaag gespro ken ia. hij is op het oogenblik In het hotel. Heeft hij p geen papieren ge bracht Ja, en ik heb ze eenig en tijd ge leden geteekend en oen chèque ont vangen ter waarde van twintig dui dend pond. Ik heb deze naar de bank de Tsaar aan Potsdam zal brengen i „Dit bezoek ls in overeenstem ming met de beproefde Duitsch-Rus- sische traditiedat do heerschers van beide rijken dikwijls elkaar per soonlijk ontmoeten. Deze traditie is steeds ten bate geweest van hel wel zijn hunner landen en den vrede der wereld. Wij zijn overtuigd, dat ook deze- aanslaande ontmoeting der monar chen slechts nuttige gevolgen zal hebben voor de eensgezindheid der beide nabuurstaten, en dus voor den vrede en de rust van Europa. Wij wenschen van harte, dat het bezoek van den Tsaar van Rusland aan Potsdam het verloop zal hebben, dat de beide vorsten zoo oprecht wen schen en dat door alle ware vader landers in béide landen zoozeer wordt verlangd." Wij wenschen 't ook DE PORTUGEESCHE ZAKEN blijven de aandacht trekken, vooral nu er processen aanhangig gemaakt zullen worden tegen de vorige minis ter-presidenten Franco en dr. Tei- xeira. Het blijkt thans uit de acte van beschuldiging tegen Franco, dat dit proces niet alleen door de regeering, maar ook door een particulier aan hangig gemaakt is. Deze beweert, dat hij in 1908 op last van Franco gevangen is geno men en nu gebruik maakt van het recht, dat ieder Portugees heeft, om. wanneer hij zich door een misdaad benadeeld acht. den schuldige per soonlijk voor de rechtbank te doen dagen. De officier van justitie zaJ voor stellen, de aanklacht wegens ambts misbruik niet ontvankelijk te verkla ren, daar tengevolge van de amnes tie van 8 Mei 1908 staatkundige mis drijven, voor dien datum gepleegd, niet meer vervolgd kunnen worden. De aanklacht wegens het vèrleenen van vooi-schotten aan de koninklijke familie blijft evenwel bestaan, en wordt in de acte van beschuldiging gekenschetst als poging tot verduis tering van staatsfondsen. DE TOESTAND IN SPANJE. Het gerucht omtrent het uitbreken van een revolutie is gebleken onjuist te zijn. De Spaansche regeering schijnt de meening toegedaan te zijn, dat het door speculanten de wereld is ingezonden. Geheel rustig is liet in het rijk van koning Alfonso evenwel niet. Te Sabadeil duurt de algemeene stalling reeds een week. En te Sara- gossa, waar reeds sinds eenigen tijd arbeiders in verschillende bedrijven staakten, is Woensdag besloten over acht dagen voor geheel Spanje de al gemeene staking Le proclameeren. Volgens berichten uit Madrid heerscht er groote ongerustheid in regeringskringen, en zijn reeds, ter voorkoming of onderdrukking van eventueele onlusten, troepen gezon den naar Barcelona, Saragossa en Sabadeil. TUSSCHEN'TURKEN EN DRUSEN. De T'urksche bladen deelen mede, dat er bij Ledsja weder een gevocht met Drusen heeft plaats gehad, waar in 100 hunner sneuvelden. HET GRIEKSCHE BOYCOT IN TURKIJE. Het hoofd der dokwerkers te Salo- niki, had eenige dagen geleden be kend gemaakt, dat de anti-Grieksche boycot geëindigd is. Hij heeft even wei, ten gevolge van de bedreigingen der havenarbeiders, die verklaring weder moeten intrekken en de boy cot duurt dus nog voort. Zijn de Turkijn dus nog altijd on tevreden over de Grieken, of zijn er nu andere redenen voor 't boycot Stadsnieuws LEZING-DR. A. H DE HARTOG. In de kerk der broedergemeente aan de Parklaan sprak gisterenavond voor een zeer talrijk publiek Dr. A. H. de Hartog, over Wagner en de betee- kenis van de muziek in het wereld geheel. In den aanvang zijner zeer schoone rede schetste spreker ons de beschou wingen van Schopenhauer en Nietz sche omtrent de muziek. De eerste wijsgeer leert, dat alle kunsten een idee ten grondslag hebben alleen bij de muziek is dat ander s, die is de on middellijke kristallisatie van den wil. Het is den musicus niet noodig, dat hij heeft een object, waarnaar hij scheptin zijn binnenste zingt het en woelen de klanken op, die naar bui ten breken en zich aaneenreien tot schoone machtige symphonieèn. gebracht, maar heb geheel op raad van majoor Punter gehandeld, die mij zeide, dat hij vreesde, dat de bank niet solide was, zoodat ik giste ren het bedrag in bankbiljetten aan mij heb laten uitbetalen. Ik heb ge lukkig mijn echtgenoot teruggekre gen, en de levensverzekering-maat schappij krijgt haar geld terug. Dit laatste betwijfelde Dudley Cas tairs zeer Hij zei Zou het niet beter zijn, dat gij mij het geld gaaft. Ja, antwoordde zij. en stond haastig op, dan zult gij* het aan de maatschappij terugbetalen, en zeggen dat zij dat geld mogen behouden, en dat ik o, welk ©en ouschatbaar ge luk is mij vandaag te beurt gevallen 1 Zij begaf zich naar haar schrijfta fel. Plotseling ontstelde zij. Mijn sleutels Zij zijn weg 1 Neen toch niet, hier liggen zij op de tafel. Hoe zonderling 1 Ik draag ze toch bij na altijd bij mij. Zij wilde juist den sleutel omdraai en, toen de deur weer werd geopend en de nieuwe kellner weer 'binnen tred. De man wist klaarblijkelijk nog niet, hoe het behoorde, want hij trad binnen zonder te kloppen. Er is een heer, die u wenscht te spreken, mevrouw, zeide hij. Hij zegt dat hij een dringende boodschap aan u heeft, een boodschap van uw vader. Een kreet ontsnapte Claribel, en Nietzsche heeft deze theorie, juist in verband met Wagner's optreden uit gewerkt. Hij noemt de muziek als de wilskracht. Wagner, de groote. s zulk 'n wilsmensch, en hij wil niet an ders dan een leerling van Schopen hauer zijn. Toch geen blind volgeling, want de musicus geloofde, anders dan de wijsgeer, aan do regeneratie van den mensch. Schopenhauer heeft den grooten man van het woordtoondra- rna eenvoudig aan zich zelf geopen baard. Uitvoerig, hier en daar citee- rend of toelichtend, tring spieker na, den rijken inhoud van het werk, dat Wagner aan Beethoven wijdde. Aan Beethoven, den in-zich-zelf-gekeerden, korzellgen. dooven en blinden eenling die ver stond van de menschen, en toch zoo schoon wist te zingen van wereldwee en wereldhei!, dat hij den luisteraar eansch het heelal opent Aan Beethoven, de vreemde ziel, die leefde in de S c h a u w e 11, en alles wat hij daar zag, ver„toonde" en 't zoo deed baan breken in de Licht- w e 11. Wagner bemint de opera niethij noenif haar wereldlijke muziek. De muziek is niet puur gebleven, zij is omhangen van uiterlijkheden, van décor, dans, zang, aria zij is doel geworden, terwijl ze grondslags niet anders ziin kan dan middel. Veel meer vóelt de musicus zich aangetrok ken tot de kerkm'uziek en tot het volks lied, die hij beide tot volmaking ge bracht heeft. De symphonic is voor Wagner het gegroeide volkslied en de symphonie is de volmaking, het in-elkaar-opgaan van harmonie en melodie. In zijn muziekdrama's is de compo nist teruggegaan naar de mythe, de sage, die uit het volk zelf geboren werd, en daarom niet de minachting verdient, waarmee zij tegenwoordig, als „sprookje' wordt bejegend, liet drama is bij Wagner uit de mythe ge groeid, en slechts zij kunnen het ten volle verstaan, die diep-in-zich terug gaan, en leven aan den wortel van het wereld-gebeuren. Als alle genie- eu, trachtte Wagner in zijn muziek drama's, te grijpen het levend orga nisme van den Kosmos, en dat te ver beelden. llij heeft zich daarbij aange sloten aan het oude Hellas, welks too- neel een deel van 't volksleven was, dat met dat volk geheel was saainge- groeid. Dat bleek, toen het tooneel verviel dat verval ging gepaard met den val van den Staat. Een groote plaats kent Wagner anders dan in opera-libretto's aan den dichter toe. Die heeft te spreken uit het hart der menschheid. Zijn „Tristan und Isolde", zijn „Parsifal", zijn „Ring des Nibolungen", het libretto van al deze drie is zeer bijzunder. In zulke woordtooudrama's moet do muziek slechts den ondeigrond vor men van het gedicht in woorden en is de volmaakte harmonie tusschen dichter en componist bereikt, dun eerst is het kunstwerk een werk voor alle tijden geschapen 1 Do rede werd met groot© aandacht aangehoord. Kattenmoord. Men bericht ons In de Esschilderstraat en omgeving worden in den laatsten tijd herhaal delijk de katten der bewoners vergif tigd, naar men vermoedt, althans do dieren ondergaan vreeselijken dood strijd. De Vereoniging tegen het mishande len van diereu is hiermede in kennis gesteld en waarschuwt bedrijver (of bedrijvers), dut zij bij ontdekking voor gestrenge straf gevaar loopen. ORGELBESPELING op Dinsdag 8 Nov., des nam. van 12 uur, in de Groote of Sint-Bavokork alhier, door den Heer W. Ezernian. Programma: No. 1. Concortfantasio, A. Hesse. No. 2. Adagio, C. A. Fischer. No. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink, o. Allegro moderato, b. Andante, c. Allegro risoluti. No. 4. No. 4 uit de 3e Symphonie, R. Schumann. No. 5. Méditation: „Alla Marola", J. Rheinberger. BELASTING OP SCHOORSTEENEN. We lezen in 't N. v. 't N.: Nu de tijd van het jaar weer geko men is, waarin kaohels worden her plaatst of bijgeplaatst, is hot van bo- lang te weten, welke van die slook- gelegenheden bij den rijksontvanger aangegeven moeten worden. Mocht 't toen gebeuren, dat de kommiezen of deurwaarders, die geregeld in de win baar hart begon sneller te kloppen. Zijn naam vroeg zij angstig. Mijnheer Bramley, was het ant woord. Laat hem don onmiddellijk hier komen. Neon, zeg hem dat hij nog een paar minuten moet wachten, riep Dudley op haastigen toon uit. Maar hot was te laat. De kellner was ver dwenen en zij hoorden de voetstap pen van den bezoeker reeds op de trap. Dudley uitte binnensmonds een reeks van verwenschingen. Daarna riep hij uit na haastig de deur geslo ten, te hebben Claribel, deze stoornis is mij verbazend onwelkom. Vertel mij eens, heeft deze kamer nog een andereu uit gang dan door de deur, welke die gek zooeven heeft gesloten? Ja, gaf zij ten antwoord, deze deur geeft toegang tot de kamer, wel ke majoor Punter in de laatste dagen voor zijn zaken heeft gebruikt Maar Dudley, waartoe die geheimzinnig heid Het is mij nog volkomen duis ter, ik begrijp niet, waarom gij, mijn echtgenoot, bevreesd zijt om een an der hier te ontmoeten, en een vaag voorgevoel van een naderend onheil vervulde haar hort bij het zonderlin ge verzoek van haar echtgenoot. Ik heb geen tijd om nu alles te vertellen, antwoordde hij kortaf. Ik heb u reeds gezegd, dat Ik u bij een betere gelegenheid alles zal verklaren. Voor het oogenblik verzoek ik u mij te vertrouwen en te gehoorzamen. Met trillende lippen antwoordde zij langzaam ilk vertrouw u en zal u gehoor zamen. De deur ging achter haar echtge noot dicht op het oogenblik, dat er voor de tweede maal werd geklopt. Claribel maakte de deur los en Dick Bramley trad binnen. Met teedere liefde en met van vreugde stralende oogen greep hij ha re handen, eu riep uit „Eindelijk, Claribel 1" HOOFDSTUK XVI. Keerterugl Dick 1 Hebt gij een boodschap van mijn vader riep Claribel adem loos uitvertel mij, hij ls toch nog immers gezond Ik had reeds vroeger naar huis willen terugkeeren, maar nu zal het toch binnen een paar da gen gebeuren. Het hart van den grootmoedigen bewoner van Noord-Engeland werd van medelijden vervuld, toen hij Cla- ribels gelaat gadesloeg. Smart, angst en onzekerheid en niet allerminst de vroe6dlijko schok, die haar zooeven was toegebracht, hadden duidelijke sporen op haar gelaat achtergelaten. Hare waucen waren bleek, haar oogen stonden hol en haar lippen trilden. Dick voelde, dat de liefde die hij in zijn hart had trachten te begraven, weer met nieuwe kracht herleefde, nog versterkt door een innig medelij den, waarmee de sterke, goedhartige mensch steeds voor den zwakke, lij dende vervuld wordt. Hij had deze door het aardsche leed zoo diep ge troffen vrouw wel aan zijn hart wil len drukken en haar willen zeggen, dat wat bet verleden ook had mogen zijn, zij bij hem nog liefde en vrede kon vinden. Kn zij Het verdriet, de twijfel en de vrees, die haar hadden terneerge drukt, alhoewel zij haar vertrouwen eu liefde voor haar echtgenoot niet hadden geschokt, waren oorzaak, dat nu de gedachte bij haar opwelde, dat wanneer zij dit trouwe hart, de schat, dien zij met voeten had vertre den, hetwelk nu buiten haar bereik stond, niet verworpen had, haar toe komst met zoo droevig zou zijn ge weest, zoo vol angst en twijfel. Zij herhaalde de woorden „Binnen een paar dagen zal ik nu terugkee ren." Gij zoudt beter doen met dadelijk mee te gaan, mijn kind, zeide Dick met een ernst, die baar schrik aan joeg. Is mijn vader ziek vroeg zij op gejaagden toon. Ja, mijn kind de veerboot ligt nu den ganschen dag aan den oever, het is voor de eerste maal sinds veer tig jaar. O, Dick weende zij en liet het hoofd op de borsi zakken, vertel mij alles, is hij dood Neen, mijn kind, antwoordde Dick op geruststellenden toon, zoover is het no? niet met hem, maar de oude man kon dien vreeselijken slag niet te boven komen en dag en nacht brandt hij van verlangen om u weer te zien. Hij is nooit meer dezelfde ge weest sedert gij hem hebt verlaten. Ér iag altijd een uitdrukking in zijn oogen alsof hij over iels peinsde, cn de arme oude xuan zal voortdurend voor zijn huis naar den overkant van de Dass te staren, alsof hij daar iemand meende te zien, en nooit kun iemand een woord uit hem krijgen. Dick zweeg oen oogenblik, hij zag. dat Claribel schreide eu zoo lang hij haar kende, had het hem steeds leed gedaan haar te zien schreien. Daarna vervolgde hij op zachten toon Het verlies van zijn geld deerde hem minder dan het verlies van ziju kind. Claribel ontstelde. Zijn eeld vroeg zij op een tooi» van verbazing. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5